lm Weissen RössI Dodo Hohenslein BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 28 Mei 1941 Derde Blad No. 24893 De drooglegging van den Moordsche-Buurterpolder KERK- EN SCHOOLNIEUWS 82ste Jaargang De werkzaamheden zijn in vollen gang! HEROPENING Aanstelling van nieuw politie-personeel Inkomens en vermogens in Nederland De Delftsche Poort wordt gesloopt Bondanwijzing extra ei Jeugdstorm en Hitlerjugend Gemengd Nieuws Pont omgeslagen FAILLISSEMENTEN Dagbladreclame is niet te vervangen VRAGENRUBRIEK' RECHTZAKEN (Van een onzer redacteuren). BIJNA 1 JAAR DOELTREFFEND GEARBEID. Reeds eerder publiceerden wij uitvoe rige bijzonderheden over de droogleg ging van den Noordsche Buurterpolder onder de gemeente Zevenhoven, vlak achter de gemeente Nieuwkoop-Noor den: een prachtig object voor werkver ruiming en ter winning van uitstekend weideland, dat onzen veestapel onge twijfeld ten goede zal komen. Thans is men reeds sinds 8 JuH 1940 daarmee in vollen gang, reden waarom wij het interessant achtten, eens bij den heer W. Wiegers, den' man, aan wien de leiding dezer belangrijke werkzaamheden is opge dragen, naar de vorderingen ~te informee- ren. Een bus met gas-generator voerde ons in anderhalf uur naar het fraaie plaatsje Noorden, waar achter de Ned. Herv. Pas torie reéds onmiddellijk geconstateerd kan worden, dat in deze mooie omgeving de prachtige Nieuwkoopsche plassen .liggen er vlak in de buurt! gedurende welhaast een jaar doeltreffend is gearbeid. DIJKVERZWARING EN WAT ER OP VOLGT. Wij hebben geluk: ons onmiddellijke doel is een praatje met den heer Wie gers. die juist per fiets een weg door den uitgestrektèn polder komt afrijden en wij hadden evengoed nog een uur naar hem kunnen zoeken! Want het terrein, dat thans „drooggelegd" wordt, omvat niet minder dan ongeveer 265 H.A., waarvan plus minus 18 H.A. uit water en het overige uit drassig riet land bestaat; De heer Wiegers is dadelijk bereid ons tekst en uitleg te geven: hij deelt mede, dat tot nu toe alle aandacht geconcen treerd geweest is op het aanleggen van een dijk, gansch rond den polder, wat een werk „apart" was: ter opsporing van de hiervoor benoodigde klei moesten boringen verricht worden, de klei moest men vervol gens in schuiten laden en naar de plaats van bestemming brengen, waarna zij in den dijk verwerkt werd. Juist dezer dagen zal nu het water uit den polder gelaten worden naar een lager gelegen polder onder de gemeente Zeven hoven,. waar liet water met behulp van een stoomgehiaal verder naar den Amstel ver wijderd wordt. Na het „droogvallen" van den polder kan men dan beginimen met de „verkaveling" van de gronden, d.i. het onderverdeelen van het land in strooken van 40 a 50 M. met slooten er tusschen in, die uitkomen op de hoofdsloot. Dit is het langdurigste werk, dat nog zeker 2 jaren in beslag zal 'nemen, waarna het zaaien van het gras, voor het doen ontstaan van goed weide land waarop koeien zich te goed kunnen doen, nog. volgen zal, waarvan de resulta ten, aldus de heer Wiegers, zich zeer gun stig laten aanzien. 9 9 DE „VOLSLAGEN GRONDWERKER'.' Dit alles is hier wel in een paar woorden gezegd, maar men begrijpt, dat er kolos saal veel werk, vooral in technisch op zicht aan vast zit en zwaar handwerk ook! Speciaal het „Kleispitten" is een enorme opgave en wij verheugen er ons dan ook. over, dat de Leidenaars dat zoo goed kunnen. „Ja," zegt de heer Wiegers, „de Leide naars zijn mijn beste arbeiders." Wij hooren dan, dat. nadat met 50 ar beiders begonnen was thans niet minder dan 282 man te werk zijn gesteld. Zij ko men behalve uit dc Sleutelstad nog uit Al phen, Alkemade, Gouda, Nieuwkoop, Ter- Aar, Woubrugge, Waddinxveen, Zevenho ven en Zwammerdam. Het prettige is, dat &1 deze mannen, na een jaar, zich tot uitstekende, „volslagen grondwerkers" ontwikkeld hebben, waar men thans véél adn heeft en die ook in de toekomst zedr zeker voor andere grondwin ningen gebruikt kunnen worden. Zooals alles, wat bij deze grondwinning geschiedt, zijn ook hun arbeidsuren goed geregeld: de Leidenaars werken van 74 uur,' die uit Gouda van half negen tot half vijf en de anderen van 7 tot half vijf; de arbeid geschiedt uitsluitend in accoord. Er moet 48 uur in de week gewerkt worden; hetgeen de arbeiders nu aan inkomsten derven, door het in verband met reisverlet minder arbeiden dan 8*/s uur per dag, wordt met het basisuurloon, dat gemiddeld f. 0.38 beo-aagt, aangevuld. Maar zij kunnen ook, naar gelang van arbeidsduur of -prestatie véél hooger komen. EEN CENTRALE KEUKEN. „Hij, die niet werkt, zal ook niet eten", zoo luidt een gezegde. Het omgekeerde, is eveneens waar: daarom informeeren wij, hoe het met dat eten staat. En nu wordt de heer Wiegers enthousiast! „Dat is prachtig jn orde," zegt hij met trots. En meteen fietsen we naar het dorpje Noorden, waar een Centrale Keuken voor het geheele personeel is ingericht en de gansche gecompliceerde bonnenkwestie tot e®n summum van eenvoud is teruggebracht Een schitterende oplossing in dezen tijd: want moest vroeger iedere arbei der maar voor zijn eigen kostje zorgen, thans is zulks van hoogerhand door het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening voortreffelijk geregeld. Voor f. 0.65 in de week krijgt een ieder, die bij dit werk betrokken is, vij£ verschil lende maaltijden, t.w. een liter stamp pot van aardappelen, groenten en vleesch: en wat voor een stamppot! Zij wordt klaargemaakt door een vroegere gediplomeerde kok van de marine en hij verstaat zijn vak. Wij hebben ervan geproefd en kunnen dus uit eigen ervaring verklaren, „dat ié „fijn" was!" Volmondig waren wij het eens met de opmerking, dat het eten „mirakel en Aög eens mirakel" was! In groote bussen, ieder bevattende 50 liter stamppot, wordt het eten naar de ver schillende groepen tarbeidérs gebracht en tegen half één wordt de nog heete maal tijd opgediend. Dat er dan na den harden arbeid naar hartelust van genoten wordt, spreekt vanzelf! Op het. moment dat wij een kijkje in de keuken namen, was juist ook de inspec teur voor de Voedselvoorziening aanwezig en uit het feit, dat ook h ij met smaak een bordje met stamppot verorberde viel af te leiden dat dit zijn goedkeuring volledig wegdroeg! Alle betrokkenen zoowel de uitvoerder, de bazen als de arbeiders krijgen na tuurlijk precies hetzelfde eten: daarin wordt géén onderscheid gemaakt, hetgeen vanzelf de goede onderlinge verstandhou ding in niet geringe mate, bevordert! Iedere arbeider krijgt extra-rantsoenen, zoodat, voor elkeen, die aan deze keuken deel neemt, het eten zéér voordeelig uitkomt. Het geld wordt iedere week door den uit voerder geïnd en door hem opgezonden aan het Bureau voor de Voedselvoorziening, hetgeen een administratie op zichzelf is. OVERAL MET ANIMO AAN DEN GANG. Met den heer Wiegers hebben wij nog een fietstochtje door den polder gemaakt en daarbij konden wij opmerken, hoe over al groepjes arbeiders onder leiding van een „voorman" met animo aan de slag waren. Daarbij deelde onze geleider mede, dat ver- De Sensatie van Noordwijk DONDERDAG 29 MEI A.S. en haar SCHRAMMELTRIO Telef. 452. Telef. 452. 3376 (ïngess. Mcd.) schillende boerenhoeven in den Polder door het Rijk onteigend zijn. Er zullen te zijner tijd door den Staat nieuwe boerderijen ge bouwd worden, die dan door liefhebbers gehuurd of gekocht kunnen worden. Indertijd heeft de Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming in de provin cie Zuid-Holland aan het Ingenieursbureau v.h. J. van Hasselte n De Koning te Nijme gen. alsmede aan de Ned. Heidemaatschap pij te Arnhem opdracht gegeven, om in onderlinge samenwerking deze droogleg ging tot uitvoering te brengen. Het verheugde ons, te kunnen constatee- ren, dat men thans reeds goed op weg is, een uiterst belangrijk stuk grondgebied zóódanig te bewerken, dat het, gereed zijn de, véél productiever zal zijn dan tot nu toe. Want de rietcultuur, die tot verleden jaar op deze gronden werd uitgeoefend, had de laatste jaren te lijden onder een slechten gang van zaken. De drooglegging van dezen belangrij ken polder en het in cultuur brengen van dezen vruchtbaren grond, zal on getwijfeld velen ten goede komen en waarborgt reeds thans een groot aantal personen, die tot verleden jaar mee- rendeels werkeloos waren, een behoor lijke bron van inkomsten. Onder leiding van den heer Wiegers, die reeds met de uitvoering van ver schillende ontginningswerken, o.a. te Groningen belast was, zal dit werk on getwijfeld tot een goed einde gebracht worden. Terugrijdend naar Leiden, zagen wij, dat ook in de omgeving overal hooger- gelegen landerijen dan in den genoem den polder voor de „voedselvoorziening" in cultuur gebracht worden: speciaal groenten en aardappelen worden ge kweekt, hetgeen ons de overtuiging schonk, dat de productieslag in Lei den's omstreken in vollen gang is! De waarnemend inspecteur-generaal der Nederlandsche politie maakt bekend: 1. Van heden af kunnen weer aanstellin gen bij de Nederlandsche politie, zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere rangen plaats vinden. Deze aanstel ling geschiedt voor de geheele politie uit sluitend op de volgende wijze: De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der marechaussee. Na afloop van deze eerste opleiding in dit ba taljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en vervolgens, naar mate van ge schiktheid en behoefte, naar den meer ge- specialiseerden politiedienst bij de mare chaussee, bij de gemeentepolitie of bij de toekomstige rijkspolitie. Promotie geschiedt afhankelijk van de beschikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaangaande geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij geble ken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche mede- deelingen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend. 2. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. Adspirant-officieren: a. het bezit van de Nederlandsche natio naliteit (Joden en kleurlingen, evenals bei der bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariër schap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders aangetoond worden door invulling van het daartoe bestemde af- stammingsformulier) b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1923 jaar, voor hen, die een academischen graad bezitten tot 26 jaar. Personen, die een bril dragen, kunnen toegelaten worden, in dien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere minstens 9/10 bedraagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 meter blootsvoets gemeten. In uitzonde ringsgevallen kan genoegen worden jano men met een minimum lengte van 1.72 me ter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt is. e. Het bezit van het diploma H.B.S. 5-j. cursus of Gymnasium. Bezitters van een di ploma voor het hoogere politie-personeel hebben, indien zij overigens geschikt zijn, de voorkeur. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandighe den, evenals een loyale, houding tegenover de bezettende macht. g. Gehuwden kunnen slechts bij wijze van uitzondering worden toegelaten. Ongeacht bovenstaande bepalingen kun nen te allen tijde ook onderofficieren (man schappen) tot de officiersloopbaan worden toegelaten bij de Nederlandsche politie in haar diverse geledingen, na het afleggen van de daartoe vereischte examens, op grond van bijzondere prestaties en zeer groote leiderscapaciteiten, indien daarnaast vol doende algemeene ontwikkeling aanwezig is. Bij de keuze van deze adspirant-officieren wordt een strenge selectie toegepast. 2. Adspirant-onderofficieren en recruten a. Het bezit van de Nederlandsche natio naliteit (Joden en kleurlingen evenals bei der bastaarden zijn uitgesloten. Het ariër schap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders worden aangetoond door invulling van het daartoe bestemde af- stammingsformulier) b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1925 jaar. Bezitters van een politiediploma diploma Ulo of Mulo tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen kunnen toegelaten wor den, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere 9/10 be draagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 meter, blootsvoets gemeten. In uitzonde ringsgevallen kan genoegen worden geno men met een minimum lengte van 1,72 me ter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt- is. e. Voldoende schoolkennis, in het bijzon der voldoende kennis der Nederlandsche taal, zoowel in woord als geschrift. Zes klas sen lager onderwijs moeten met vrrucht zijn gevolgd. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandighe den, evenals een loyale houding tegenover de bezettende macht. g. de aanstelling van gehuwden is uitge sloten. 1. De sollicitatie voor de Nederlandsche politie geschiedt door het indienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schrijven moet worden overgelegd: a. een eigenhandig geschreven, levens loop; b. een ingevulde vragenlijst, waaruit ver schillende bijzonderheden van den sollici tant moeten blijken; c. een ingevuld formulier betreffende de afstamming. De onder b. en c. genoemde formulieren zijn verkrijgbaar op de parketten van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven (Amsterdam, 's Gravenhage, 's-Hertogen- bosch, Arnhem en Leeuwarden)op de hoofdbureaux van politie te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Gronin gen en Eindhoven, alsmede ten bureele van alle divisie- en districts-commandanten der marechaussee. 2. De sollicitatiebrief en de bijlagen moe ten worden ingezonden, voor inwoners van de provincies Noord-Holland en Utrecht bij den commandant der eerste divisie mare chaussee, Sarphatiepark 7 te Amsterdam; provincies Zuid-Holland en Zeeland, bij den commandant der tweede divisie mare chaussee, Raamweg 1 b te 's Gravenhage; provincies Noord-Brabant en Limburg, bij den commandant der 4e divisie marechaus see, Vughterweg 47 te 's Hertogenbosch provincies Gelderland en Overijssel, bij den commandant der 6de divisie marechaus see, Thomas a Kempislaan 102 te Arnhem; provinices Drenthe, Groningen en Fries land bij den commandant 8e divisie der ma rechaussee, Helperbrink 20 te Groningen. BLOEMENDAAL DE RIJKSTE GEMEENTE. Dat niet iedereen een 'even groot inko men heeft, is wel algemeen bekend. Min der bekend is, dat er eveneens belangrijke verschillen bestaan tusschen de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands, zooals duidelijk te zien is in de zooeven uitgekomen statistiek der inko mens en vermogens in Nederland voor 1939/1940, die bewerkt is door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Dit moge blijken uit het volgende: Een aangeslagene in Bloemendaal verdient gemiddeld f 6682, terwijl de aangeslagenen in Neeritter (Lim burg) het gefniddeld met f. 1255 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bloe mendaal er het beste aan toe met f. 1891, waartegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen per inwoner van slechts f.54 staat. De hoogste vermo gens worden in 's-Gravenland aangetrof fen, n.l. gemiddeld f. 315.000 per aangesla gene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van f 17.000. Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld ver mogen van f. 19.000. Op het eind van de vorige week ontving men te Rotterdam het bericht, dat Monu mentenzorg te 's-Gravenhage had beslist, dat de Delftsche Poort gesloopt zal wor den. De oudé poort is op het nieuwe Hofplein in het stadsplan van den stadsbouwmees ter een sta in den weg geworden en boven dien blijkt zij wel dermate geleden te heb ben, dat zelfs Monumentenzorg geen aan leiding zag anders te beslissen. Nog deze week zal het sloopwerk worden gegund. Reeds begin volgende week zal het een aanvang nemen. Zooals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen datum wekelijks een extra el beschikbaar Worden gesteld. In verband hiermede is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 29 Mef' tot en met' Woensdag 4 Juni as. de met ,,41" ge nummerde bon van de „bonkaart alge meen", recht geeft op het koopen van één ei. LEZING VAN DR. LINDENBURGER. Het A.N.P. meldt: Dr. Lindenburger, lei der van de Befehlstelle der Hitlerjeugd in Nederland en adviseur in het commissa riaat-generaal voor bijzondere aangelegen heden voor jeugdzaken, hield gisteren op de dagelijksche persconferentie te 's-Gra venhage een lezing over den ijeugdarbeid. Spreker schilderde hoe voorheen de poli tieke omstandigheden de opkomst in de nieuwe jeugdbeweging in Nederland belet ten, doch verheugt zich thans mede te kun nen deelen, dat de Nationale Jeugdstorm reeds 12.000 le,den heeft èn in'harden strijd om eiken jongen Nederlander succes op succes behaalt. Oorspronkelijk was de be doeling alle daartoe in aanmerking ko mende jeugdorganisaties bijeen te brengen. Besprekingen met den heer Weyer uit Mep- pel, leider van de agrarische jeugd in de Noord-Oostelijke provincies van het land samen ongeveer 700 leden leidden er toe, dat de heer Weyer zich bij den N.J.S. aansloot en thans zijn arbeid binnen deze organisatie op een leidende plaats voort zet. Overeenkomstige besprekingen met de padvinders-organisaties mislukten echter. Met zeer veel geduld is getracht deze orga nisaties tot samenwerking te brengen. Doch ten slotte is na drie maanden vergeefsche pogingen en na het vaststellen van poli tieke en zedelijke misstappen, de conse quentie getrokken en werden de padvin dersorganisaties pntbonden. Een gelijk lot wedervoer de lèiding van de jeugdherberg centrale die constant weigerde om aan jo den het overnachten in de jeugdherbergen te verbieden. Derhalve is thans de toestand opgeklaard: er is een groote jeugdorgani satie, n.h de Nationale Jeugdstorm, en zijn kracht zal bewijzen, dat hij de jeugd win nen en leiden kan. Dat hij zich in dit laatste jaar vertienvoudigde in ledental, spreekt duidelijke taal. Ook de Hitlerjeugd in Nederland is ge- gegroeid. Deze telt heden 300^ leden en heeft zich ten doel gesteld alle kinderen uit Duitsceh gezinnèn of uit gezinnen, van welke een der ouders Duitsch is, te organi- seeren. Voorts streeft hij het juiste contact met de N.J!S. na. Door de kameraadschap tusschen den Reichsjugendführer en den Nederlandschen hoofdstormer C. van Geelkerken werd dit contact reeds sterk gelegd. DE 22 OPVARENDEN TE WATER GERAAKT. Terwijl de pont over het Apeldoom- sche kanaal te Wapenveld zich met ongeveer, twintig passagiers midden op het twintig meter breede water, dat ter plaatse 2meter diep is, bevond, is het vaartuigje gekapseisd. Alle op varenden vielen, de meesten met hun fiets, te water. Gelukkig konden alle drenkelingen w.o. enkele kinderen, wor den gered. De fietsen zijn later opge haald. De pont bleek ernstig te zijn beschadigd. HET VERDWENEN MEISJE. Waarschijnlijk geen misdrijf. Het uitgebreide onderzoek naar de sinds Zaterdag JJ. te Bussum vermiste tienjarige Ansje B. heeft tot dusver nog niet geleid tot de ontdekking van het meisje of van haar fiets. Inmiddels is er wel reden om te hopen, dat het kind geen ongeluk is overkomen en dat er geen misdrijf is gepleegd. Het is zeer wel mogelijk, dat er personen zijn, die belang hebben bij de tijdelijke verdwij ning van het kind, zoodat Ansje, die bij haar moeder een geziene en populaire verpleegster woonde, Zaterdagmiddag naar een andere gemeente is overgebracht. Hoewel misdaad nog niet geheel is uitge sloten, kunnen de Bussumsche ouders op het oogenbHk wel gerust zijn, dat er geen individuen rondloopen, die het op hun kin deren hebben gemunt. Voorzichtigheid te dien opzichte blijft inmiddels altijd gebo den. (Tel.) VAL VAN NEGEN METER. Gistermiddag waren twee schilders uit Hulzen in de Willem Bilderdljklaan te Bus sum bezig met het schilderen van het dak van een villa. Zij stonden op een z.g. sehll- dersjuk, dat bevestlgd'was aan de dakgoot. Plotseling brak dit juk, waarbij de 18-ja- rlge B. zich nog juist kon vastgrijpen aan de dakgoot, doch de 19-jarige W. viel van een hoogte van negen meter en bleef op den grond liggen. Nadat twee artsen de eerste hulp hadden verleend, werd het slachtoffer, dat een gekneusden rug en een gebroken pols had opgeloopen, per zieken auto naar het dlaconessenhuis te Naarden vervoerd. In de week van 19 t/m. 24 Mei werden in Nederland 9 faillissementen uitgespro ken. M. P. G. te L. Het verschil zit vermoedelijk in den aard van uw werkzaamheden. Grond- en betonwerkers en sjouwerlieden werkzaam op de vliegvelden, krijgen n.l. een heel extra-brood rantsoen; stokers daarentegen een half rantsoen. Zijn uwe collega's ook stoker, dan krijgen zij te veell REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. Jaarvergadering te Amsterdam. Te Amsterdam is de jaarvergadering ge houden van de Remonstrantsche Broeder schap. De vergadering verkoos tot voorzitter voor het volgende jaar ds. G. J. W. Olde- man te Delft; tot assessor dr. J. A. de Ko ning te Utrecht; als secretaris ds. L. B. Houtgast te Dordecht; tot tweeden secre taris ds. L. B. v. Wijngaarden te Nieuw koop; tot lid voor de Commissie v. Remon stranten in de Verstrooiing ds. G. J. Hoen- derdaal te Arnhem. In de Commissie tot de Zaken, het Curatorium en de Pensioen commissie vindt dit Jaar geen aftreden plaats. Het vast lidmaatschap der vergadering werd aan prof. dr. H. R. Kruyt te Utrecht geschonken. Tot boekhoudende gemeente voor Weduwen- en Weezenbeurs wees de vergadering Rotterdam aan. Met leedwezen werd medegedeeld dat het zeer oude tot op 1940 bijgehouden Notulenboek bij de ramp van Rotterdam is verloren gegaan. Als plaats voor de vergadering voor 1942 biedt de gemeente Leiden aan de vergade ring te ontvangen. Bij de rondvraag ver zocht de gemeente Utrecht de Commissie tot de Zaken een studie te laten maken over de verschuiving in het ledengetal der gemeenten, in verband met de ontwikke ling der groote en kleine steden en dorpen. De commissie verklaarde zich bereid dit punt in overweging te nemen. De Commissie tot de Zaken deelde mede, dat er plan is om gelijk de vorige Jaren ook' dit jaar een Remonstrantschen cursus te houden. Te Barchem kan deze nu niet worden gehouden, doch waarschijnlijk wel in Augustus in het Oolgaardthuls bij Arn hem; Tijdens de vergadering hield prof. dr. G. J. Heering, uit Lelden, een rede over „De beteekenis eener belijdenis." HAAGSCHE POLITIERECHTER. De bestolen leeraar. Een leeraar aan de Tuinbouwschool te Boskoop had zijn laarzen in een schuur ge zet. Die waren gestolen door den los werk man A. van D. uit Waddinxveen, die tevens een baggerbeugel had meegenomen. Voor deze diefstallen stond de man terecht. De officier vond dat dit geval niet met een geldboete kon worden afgedaan, en vorderde veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform dezen eisch. De ruil. Ten nadeele van den smid A. P. te Ha- zerswoude, had de jeugdige B. diefstal ge pleegd. Hij nam zeven aardappelschilmes jes, een rijwielketting en kachelglaris weg. •Die had hij bij anderen ingeruild voor si garen en sigaretten. Maar nu moest de jongeman wegens diefstal terecht staan, en hij bekende. De officier wees erop, dat dit niet het eenigste was waaraan de verdachte- zich had schuldig gemaakt, en daarom was een gevoelige straf noodlg. Spr. vorderde dus veertien dagen gevangenisstraf. De politie rechter legde de gevraagde straf op.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7