LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 28 Mei 1941 NAGEKOMEN BERKHTEK Uit de Omstreken Duitsch weermachtsbericht Uit. de Rijnstreek BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voor Dammers CIJN/T EN EETïEm ■iéèi ygtf" ipp ppp"" ■'Mm ""'mm'Wk WW. ÏWW WWW W7//W vujp m fR vim. wm. UP mu rnty. W& Ww s» ém. vm. p/ '<WHW p j|f AGENDA Winterhulp Nederland RACK) HAARLEMMERMEER. HET GRAF VAN Dr. J. P. HEYE GERESTAUREERD. Thans den dichter waardig! Geheel op initiatief van den gemeente- tuinman, den heer G. de Roden, uit Hoofd dorp, is het graf van den bekenden Hol- landschen dichter J. P. Hcye gerestaureerd op een wijze, den dichter waardig. De mooi grafsteen - werd door hoog en wild struikgewas geheel aan het oog onttrokken, ter wijl het onkruid er welig tierde. Bovendien was de grond onderhevig aan verzakking. Het terrein is vooreerst opgehoogd. Langs het grafmonument is een pad aangelegd, waarop de bezoeker gelegenheid heeft van nabij do inscripties te lezen. In de zachte glooiing, die van den grafsteen of naar het wandelpad helt, is een beplanting van lage gewassen aangebracht, zoowel bloeiende als groenblijvende. De buitenkant van het wandelpad vormt een heestergroep van verscheidene groenblijvende en bloemgevende heesters. Aan den achterkant vormen hoogere heesters een inooien achter grond. Een rijke schakeering van fijn harmoniec- rende kleuren zal over "enkele weken een lust voor het oog zijn en is samengesteld' door iemand, die door sorteering, aanleg en versie ring reeds successen heeft geoogst. De dichter Heye werd op 1 Maart 1809 te Am sterdam geboren, bezocht daar het Gymnasium en'het Athaneum. vertrok in 1827 naar Leiden om er geneeskunde te studeerèn, nam als vrij williger aan den Tiendaagschen Veldtocht deel en vestigde zich na zijn promotie te Amster dam. Hij behoorde tot de ijverige medewerkers, van „De Gids" en werd in 1841 door de Hol- landsche Maatschappij bekroond voor zijn. „Lie deren en Zangen" en in 1847 door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor zijn „Kinderliederen". Ook was hij geruimen tijd hoofdrédacteur van den „Enkhuizer Almanak". Ook als geneeskundige publiceerde hij veel. Heye maakte als echt Nederlandsche volks dichter grooten naam. Wij noemen o.a. zijn Nederlandsche liederen als „O, schitterende kleuren van Nederlandsch vlag", „Heb je van de Zilveren Vloot gehoord", „De kabels los, de zeilen op", „Ferme jongens, stoere knapen", „De beste stuurlui staan aan wal", „Wakkere jongens, Neerlands trots", énz. Men mag er zich over verheugen, dat thans aan het graf van den man, die zooveel belang rijke bijdragen geleverd heeft tot de ontwikke ling van het zuiver Hollandsche volksleven en tot den eigen aard van ons volk, de noodige zorg is besteed, ook op een wijze, die paste bij dezen dichter, die tevens zulk een groot na tuurvriend geweest is! KATWIJK AAN ZEE. Onze gemeente is, dank zij het initiatief van de heeren W. Taat en J. A. van Beelen een nieuwe onderneming rijker. ZJj hebben n.l. het gebouwtje, dat sinds jaren bekend staat als „De Koepel", Voorstraat 28, ingericht als foto- atelier tevens reclame-adviesbureau. De ondernemers beschikken over een groote mate van practische en theoretische vakkennis, verkregen door hun opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage. Een uitgebreide serie instrumenten staat voorts ter hunner beschikking. t We twijfelen dan ook niet of het „Atelier Kat- wljck" zal in een behoefte voorzien. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: P. C. Jansen, geb. Sormani, D. Getrouwd: P. C. Blokland en C. J. Scheenaard Ondertrouwd: J. W. Barmentloo en E. Dijk man j. l. van Schie en W. A. van den Bogaard. Ontvreemding van brood. Uit een bakfiets van den bakker M. alhier zijn ih de Nunspeetlaan te Den Haag 13 broo- den ontvreemd Jaarvergadering R.K, Ver. E.H.B.O. In de jaarvergadering van de R.K. vereen!- ging Eerste Hulp bij Ongelukken „St. Lucas" werden goedgekeurd de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Herkozen werden tot bestuursleden de dames G. C. Kranenburg en J. de Groot—Fase en tot commissaris van materiaal de heer J. de Hev. LISSE. De heeren ir. K. Volkersz, rijkstuinbouw- consulent en B, Donk, leeraar, aan de Rjjks- tuinbouwschool, beiden alhier, werden benoemd tot lid van de commissie, belast met het afne men van het examen ter verkrijging van de akten van bewaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der land- en tuin bouwkunde. RIJNSBURG. AANVOER VAN DE EERSTE BLOEMKOOL. Flinke noteeringen voor de groenten. Aan de groentenveiling werd de eerste bloem kool aangevoerd, al was de hoeveelheid nog niet groot. De prijs was goed. Met de Waschpeen is het nu geheel afgeloopen. De laatste maanden was de prijs buitengewoon boog- Enkele groen- tensoorten worden nu in meerdere mate aan geboden en hebben een flinken opbrengst. Zoo b.v de prei, welke veel gevraagd is en vlot van de "hand gaat; De aanvoer van witlof gaat ver minderen. Daarvan is de prijs niet bijzonder. Sla- uien nemen in aantal toe en zijn ook wat duur der geworden. Ook peterselie, rabarber en selde rie hebben een flinke noteering, VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand Geboren: Eelkje, D. van W. F. van Spronsen en J. A. Korswagen Josepli Marie, Z. van G. Schrama en J. E. Doeswijk Jan Willem. Z van J. W. de Jong en M. E. Kwaadgras Pe- tronella, D. van A. W Querreveld en P. van Klaveren. Overleden: Arnoldus Rijsdijk 57 j.. echtgenoot van A. M. Groen. OndertrouwdJan Willem Barmen 'tLoo 28 j. en Elisabeth Dijkman 24 j, Huibert Feij- nenbuik 20 j, en Antonia Christina Noordervliet 21 j. WASSENAAR. W. en T. alhier kregen een proces verbaal wegens het schenken van sterken drank na 7 uur. Wegens oplichting werd proces-ver haal opgemaakt tegen v. B. en V. belden uit Leiden. De B. en van N, aan den Oostdorper- weg deden aangifte van diefstal van hun konijnen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: ZooaLs reeds gisteren is medegedeeld, is het slagschip .Bismarck" na zijn'zegenrijk gevecht bij IJsland op 26 Mei des avonds door een torpedotreffer van een vijandelijk vliegtuig onbestuurbaar geworden. Getrouw aan de laatste radiografische mededeeling van den vlootvoogd, admiraal LuetjenS, is het slagschip met zijn com mandant, kapitein ter zee, Lindemann en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vij andelijke overmacht bezweken en met wap perende vlag ondergegaan. Op het eiland Kreta maken de ope raties in nauwe samenwerking tusschen bergjagers,. valaschermtroepen en uit de lucht gelande troepen goeden voort gang. Gisteren hebben Duitsche berg troepen, ondanks de moeilijke terreins gesteldheid, den taaien tegenstand van de Britsche strijdkrachten en benden opstandelingen gebroken. Zij wierpen in dappere aanvallen den vijand uit zijn stellingen, namen de hoofdstad Canea in en achtervolgden de versla gen vijandelijke strijdkrachten ten Zui den van de Baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen bevindt zich. ook de Gneksche marinecommandant van Kreta. Formaties gevechts- en torpedo vliegtui gen hebben onophoudelijk in de gevechten op den grond ingegrepen, vijandelijke troe penconcentraties uiteengeslagen, batterijen tot zwijgen gebracht en den tenigwijkenden vijand zware verliezen toegebracht. Duik bommenwerpers hebben de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken, verijdeld. In de baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 brt. in totaal tot zinken en beschadigden twee andere vrachtbooten zwaar. Luchttransportforma ties steunden den strijd op het eiland, door voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten Zuiden van Kreta dwongen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Brltsohe vlootfor- matie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Du itsch-Italiaan- sche troepen den Halfaja-pas, ten zuid oosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, verscheidene andere pantser voertuigen en een groote hoeveelheid oor logstuig buit. De vijand leed zware, bloe dige verliezen en verloor een aantal ge vangenen. De eigen verliezen zijn gering. Torpedovliegtuige bestreden troepenkampe menten en concentraties van auto's in het cebied rondom Solloem. Rondom Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht 3 vracht booten van 17.000 brt. in totaal vernietigd en een anderen koopvaarder zwaar ge troffen, Andere, aanvallen van het lucht- wapen richtten zich op haven-installaties aan de Engelsohe Zuidwest- en Zuidkust, benevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aan tal brisant- en brandbommen uitsluitend op woonwijken in West-Duitschland laten, vallen, vocfrnamelijk op Keulen. Onder de burgerbevolking waren "er verliezen aan dooden en gekwetsten. De bemanning van een verkenningsvlieg tuig, luitenant Nemecek, Oberfeldwebel Schackert, Feldweber Hemmer en onder officier Fahrenbach, heeft zich bij succes volle, stoutmoedige vluchten boven Enge land bijzopder onderscheiden. GEBOREN: Frederik Clemens z. van J. van der Leek en E. M. W. van Iterson Sirina Remia dr. van C. Spaargaren en J. de Roodc Neeltje Wil- helmina dr. van G. Tromp en T. Ouwerkerk Wilhelmina Marianne dr. van J. W, J. Blote en J, M. van der Lbo Hendrik z. van P. Groenen dijk en J van As Wilhelmina ApOlonia Maria (ir. van F. J. W. Raaphorst en G. H. Lut Cor nells Joh an Wilhelmus z. van J. Klinkenberg en E. Snel Antonius Maria z. van B. H. Topper en A. M Verbeek Elisabeth dr. van W. W. Paats en A. van Venetiën. OVERLEDEN. D. Stifgèr, m„ 60 jr. T. W. van der Meij, zn., 15 dg. J. J. .Velthuijzen hsvr. van P. J. van der Born 48 jr. GEVESTIGD: C. J. M. Baan, 1.1 verpleegster Cobetstr. -10 Wed. C. Emmerik—Bakkers, A! van. Saksen straat 10b L. Bitter, smid, L. Rijndijk 17d J. Boer, dienstbode, R.- en Schiekade 15 L. J. Dekker, vol. kleermaker, Nw Rijn 99a J. A, A. Dieiiing, ambt., Rijksarb.bureau, Lorentz- kade 1 —Th. M. Verlaak—Drijvers, Roodborst- straat 37 W. Duk. Fagelstr. 22a J. W. Elst- geest en fam., tuinder, Rijnsburgerweg 140 - L. Elstgeest, tuinderskn., Rijnsburgerweg 140 F. Gosses en fam., ass. univ.-bibl., Hogerbeets- straat 10 J. H. Hakvoort en fam., De Sitter- laan 99 Wed. S. M. Moraal—Harteveld en fam., Morschsingel 21 D. H. Klazinga, 1.1.- verpleegster, Meezenstr. 2 G. Knotter en fam., boekhouder, R.- en Schiekade 87 H. J, M. Lansdaal. postzegelhandelaar, Vrouwensteeg 3 j c. van Leeuwen, dienstbode, Boerhaave- laan 16 J. M. Lunenburg, dienstbode. Morsch- Weg 9a L. Mieremet en fam., huisschilder, Hansenstr. 63 AM. Moors, dienstbode, Rijns burgerweg 100 Wed. Rademaker-Reniers, Sir matrastr. 68 J. L. F. Scheffers en fam., bad meester Gem. Gasfabr.. Maurltsstraat 65 - Wed. RijneveltSchluter, Steenstraat 10a .M. M Schouten, dienstbode. H. Rijndijk 35 M. S. Sóejono. H. de Grootstr. 12 A. B. Steemers, huishoudster, Maredijk 89d J. van Straten en fanr. bouwk. opz., De Sltterlaan 44a A L. Tromp. Oude Varkenmarkt 2 H. Truljers, dienstbode. Rijnsburgerweg 100 A. E. ValSter, dienstbode Rijnsb.wect 7 C Vianen. huis houdster, R - en Schiekade 10 P, Walop, scheikundige Ververstr. 44. ALPHEN. OUDE MAN AANGEREDEN. Met hersenschudding opgenomen. Gistermorgen is ae 70-jarige v. 't V/. die met zijn rijwiel aan de hand nabij den Hef weg aan Gouwsluislangs den Rijks straatweg liep, door een personenauto van E. S. uit Noordwijk, ten gevolge van het feit, dat de man bij het oversteken weifel de, aangereden. De man die als het ware werd geschept, werd ernstig aan het hoofd verwond en bekwam bovendien een her senschudding. Na in het brugwachtershok- O'e te zijn binnengebracht, waar dr. v. W. de eerste hulp verleende is hij later per ziekenauto van de garage Vreeswijk naar zijn woning overgebracht. Voor zoover be kend, trof den bestuurder geen schuld; deze heeft'door, krachtig remmen nog ge tracht de aanrijding te voorkomen, HAZERSWOUDE. In de Ned. Herv. Kerk werd een con cert gegeven door den heer Henri Welboo- ren, zang en Feike Asma, orgel. Het afwisselend programma werd door de talrijke aanwezigen met bewondering gevolgd. LEIDERDORP. Bijtijds gered! Een pleegkind van de familie Marbus viel in den Rijn. Tengevolge van het kor date optreden van den kapper den heer H. Schipper alhier, mocht het kind, dat reeds zinkende was, gered worden. NIEUWVEEN. INBRAAK IN DE R.K. PASTORIE. Geld en levensmiddelen ontvreemd. Hedennacht is een inbraak gepleegd in de R.-K, Pastorie alhier. De inbreker of in brekers hebben zich toegang weten te ver schaffen door een keukenraam. Uit de keuken zijn levensmiddelen ontvreemd. Ook hebben zij uit een der kamers geld meege nomen. Een politioneel onderzoek naar de daders is met behulp van een speurhond, in vollen gang. WOUBRUGGE. Wegens Vervoer van frauduleus geslacht varkensvleesch zijn de Gebr L, en L. van R., beiden wonende alhier, aangehouden. Een par tijtje vleesch kon in beslag worden genomen. Na verhoor zijn zij in verzekerde bewaring gesteld. Wegens diefstal van een konijn ten nadeele van de wed. cje B. is tegen J. S. wonende alhier, door de politie proces-verbaal opgemaakt. Het koniin dat reeds viermaal van eigenaar was ge wisseld kon achterhaald worden. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Overleden: Stof anus Cornells van Drimmelen, 76 j., echtgenoot van Maria Jacoba Goudswaard (overleden te Gouda). Ondertrouwd: Maarten van Eijk, 31 j., te Wil- nis en Johanna Maria Fokker, 26 jaar; Gerrit van Mourik, 27 j. en Jansje Verbaan, 25 j., te Woerden; Jan Willem Hillebrand, 27 j., te Al phen a. d. Rijn en Johanna van Wensveen, 26 j. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, Soestdijkschekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na pubheatie. Partijstand No. 4494. Zwart 19 sch. op 1, 2, 3, 6, 8, 9, 10, 11, 13/21, 23 en 24. 46 4? 48 49 60 Wit. Wit 19 sch. op: 26, 27, 28 32, 33, 34, 35. 36, 37, 38, 40, 41, 42. 43, 45. 47/50. Partijstand No. 4495. Zwart 18 sch. op: 1, 3. 5, 8 tot én met 20, 23 en 24. Zwart 12 3 4 6 DE CHOPIN-AVOND VAN TH?Q VAN DER PAS. Op zijn Chopin-avond op Vrijdag a.s. in de groote Stadsgehoorzaal zal Theo van der Pas o.a. ten gehoore brengen de Ballade As gr t. op. 47, Scherzo bes kl. t. op. 31, Phantasie f kl. t. op. 49 en acht Etudes. JOHAN' DE MOLENAAR ADMINISTRATEUR VAN HET U.S.O. Het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Or kest heeft met ingang van 1 Juni a.s. tot ad ministrateur van het U.S.O. Johan de Molenaar benoemd. Deze is herhaaldelijk als pianist opgetreden op volks- en abonnementsconcerten. Behalve als musicus heeft de nieuwe administrateur zich ook als dichter doen kennen. De heer De Molenaar werd 18 April 1894 te Amsterdam ge boren. vertrokken. E. Blom, Noordwijkerhóut, Havenstraat 21 J. A. Brinks en fam., Noordwijk, Q. v. Ufford straat 43 A. de Bruin en fam., Rijswijk, ZJi„ Lijsterbeslaan 123 J. M. van der Bijl, Voor schoten, Leidscheweg 108 M. A. J. Calen- buerg, Mühlheim, Eduardstr. 42 J. C. M. Cornellsse. Voorhout, Leidschevaart 2 N. van den Dool, Noordwijk, Q. v. Uffordstr. 59 P. Dünnermann, Voorschoten, Noortheystr. 34 A. Overmeer en fam., Noordwijk, Pr. Bernhard- straat 38 J. van Eyk, Groningen, Ooster- singeldw.str. 4 U. C. Faggir.ger Auer, Mid delburg. Nadorstweg 28 D. M. van Geel, Roo sendaal, c.a., Hofstraat 21 A. de Geus, Strijen, Mookhoek 101 W. J. de Graaf, 's-Hertogen- bosch, Kerkstr, 8—10 C. Gros en fam., Den Haag, Haringstr. 22b L. J. Ravesloot en fam., Berlijn, Did., Prenzlauersberg 22 K. Kerk vliet. Amsterdam. Kerkstr. 67 boven G. Klop, Nieuw Helvoet, C 365 K. KopKoenraads, Leiderdorp, Spanjaardslaan 6 J van Duijn- hoven—Kraan, Lisse, Tulpenstraat 9 W. H, Lamme, Den Haag. Atjehstr. 84 C. M. Lan- geslag, Wassenaar, Heerenweg 15 H. A. J. N. van der Meel, Den Haag. H. Zwaardecrstr. 177 A. van dei- Meer en fam.. Sassenheim, Hoofd straat 365 H van der Meij, Zoeterwoude F 7 J. Midderhain, Oegstgeest. Juffermansstr. 12 I. Mieoch, Ede, Gld.„ Bakkerstr. 3 S. Mo- ree, Leldschendam, Delftschekade 9 Wed. M. J. F. Dozy—Mulders, Den Haag, v. Boetselaer- straa,t 223 J. HassebroekMunnik, Rijswijk, ZJH., Julianastr 25 K, Rietveld, Ter-Aar, A 18 Wed, J. Maas—Van Rijn, Woubrugge, B 54 M. van Saazen, Den Haag, R. v. Groen straat 52 R. J. Sanders, IJselmonde. Ko ninginneweg 55 J. van Schoonderwoerd den Bezemer en fam.. Valkenburg, Z.-H.. Midden weg 6 G. M Schoonewaagen, Rotterdam, Cl. de Vrieselaan 81a W. van der Star en fam., Leidschendam. Vlietweg 5 G. J. Ste kelenburg en fam., Haarlem, v. Ostadestr. 5 rd H. Stuifzand. Venlo. Herungerw, 111 J. Th. Stuifzand, Bloemendaal, Westerlaan 2 I. Venema. Den Haag. Willem Illstr 34 Lsd W. Veniet. Voorburg. Barbansonstr. 20 C A. A. Voorn. Hillegom. Weerensteijn 16 W. E. Guijt Van Zonneveld, Katwijk. M. H. Tromplaan 16 F. den Berg, Wessem, Raadhuisstr. 193. Donderdag. Amicitia: Ver. tot bev. van het Vreemdelin genverkeer, 4% uur nam. K a t w ij k a. Zee Casa Cara)Spr. de heer Vroeg-in-de-Wey van Middelharnis. 8 u, nam. Zoeterw. Singel 94: Ledenvergadering „Het Groene Kruis" VA uur nam. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en diph- terle. 113 uur. 's Dinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 78 uur nam sDinsaag, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 35 uur nam. s Donderdags Wljkgebouw „Bethesdk" (Hoef- scraat 4446)Consultatiebureau voor Al.coho- UsteD 8 uur nam. s Vrijdags, Xnst, voor Praeventieve Genees- icunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN. t 18 jaar: 14 Jaar; 5 alle leeftijden. Luxor-theater: „Tusschen Hamburg en Haïti" t Dagelijks nam. 2 en 8 u„ 's Zondags 2—7 uur. doorl voorstelling. Lido-theater: „Schelding op korten termijn" t Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- t-inée 2.30 uur. Trianon-theater: „In de schaduw der bergen" t Dagelijks 2 en 8' uur, 'sZondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Millionairs" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 Vz uur. Zondags te 2, 4%em 8 uur. Rex-theater: „Parkstraat 13" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2614' uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk-aan Zee): Nam. 8 uur, Zondags gesloten) „De school des levens". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Mei 20 uur tot Zaterdag 31 Mei 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, telef. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo- ethek, Wilhelminapark 8, telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zyi" 14 gr. Celsius. Zweminrichting „Poelmeer". 15 gr. Celsius, 46 47 48 49 60 Wit Wit 18 sch. op: 25, 27. 28, 32, 33 34, 35, 37, 38, 39, 41/45. 47, 48, en 49. Probleem No. 4496. M. Fabre. Zwart 16 sch. op: 2, 3, 6 7, 11, 12, 13, 15/20, 23, 24* en 25. Zwart |pi |pp |pp ili 46 47 48 49 50 Wit 'Wit 16 sch. op: 21. 26. 27, 28, 31/40, 43 en 44. Partijstand no. 4494 is uit een partij gespeeld tusschen twee hoofdklasse-spelers. De speler met zwart blijkt de opening zeer goed meester te. zijn, wit blijkbaar niet gezien zijn laatsten zet 39—34, Ei" was gespeeld als volgt: Wit: 1. 33—28, 2. 39—33 3. 34—30, 4 30—25. 5 3227 Zwart:' 18—23. 12—18, 7—12, 20—24, 14—20. Als, 5e zet had wit den symetrischen zet 44—39 kunnen spelen. Wit: 6. 25x14, 7. 37—31, 8. 41—37. 9. 46—41. Zwart: 9x20, 10—14, 5—10. 4—9. Het is een groot verschil of in dezen stand door wit 46 of 4741 gespeeld wordt, Zwart heeft gewacht met den zet 17—21 en heeft daardoor de kans om de opening op verschil lende wijze te vervolgen. Beziet men den stand dan .zien wU dat zwart een tempi voor is^ Plaatst men schijf 44 op 39, dan is de positie symetrisch. Zwart heeft keus uit vijf voortzet tingen. 17—21, 17—22, 11x21 of 11x22, 1—7 of 27 en 20—25. Op 2429. 20x29 zou de afruil volgen 28—22. 27—31. 31x24, 35x24. Zwart 2328 en beiden moeten de positie opnieuw op bouwen. Zwart maakt gebruik van den minder sterken zet. van wit 46—41 om nu met zijn rech tervleugel ie beginnen en speelt 17—21. Wit: 10. 44—39 11. 31—26. Zwart: 17—21. 12—17. Deze opsluiting kan nu zeer sterk gespeeld worden en geeft aan zwart gelegenheid om op een of twee schijven winst te spelen. Indien wit vervolgt met 36—31 om de opsluiting hechter te doen zijn dan speelt zwart 17—22. 26 x 17 gaat nu niet wegens 2430, 20x29 en 22x35; 28—22 is dus gedw. en zwart heeft het in zijn hand dê partij in andere banen te leiden. Op 50—44 kan bijv. 24—29 volgen, of 2—7, 24—30, of 20—25, met evenveel varianten. Wit. den stand niet goed meester zijnde, speelde 3934. Hoe behaalt zwart nu voordeel? Voor hen, die de openingen niet meester zijn", een goed studie materiaal, No. 4495 is een stand uit een andere party, Ook deze is leerzaam uit een oogpunt van ope ningstudie. Er was gespeeld: Wit: 1. 33—28. 2 39—33^3,' 44—39. 4. 31—27, 5. 50—44, 6. 34—30.' 7. 30-®. Zwart: 18—23, 12—18, 7—12, 20—24 15—20 10—15. 2—7. 8. 37—31, 9. 31—26, 10. 26x 17, 11. 36x27 12. 41—37, 13 46—41, 14. 40—34. 17—21, 4—10, 11x31, 6—11, 12—17. 7—12, 1 Welke voortzetting voor wit is nu aan te bevelen? Gironummer van de W. H. N. 55 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- verceniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 óf 877. Ge brengt geluk in veler leven. yOOR DONDERDAG 29 MEI. Hilversum 1, 415,5 M. 6.45 Gram,muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.rauziek 7.45 Ochtendgymnastiek - 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz, Prot Kerkcomité) 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gram.muziek (9,15—9.20 Voor de huisvrouw) 10.00 Orgelspel 10.30 Gram.muziek 11.00 Voor deri boer 11.20 Zang met pianobegeleiding en grammuziek- 12.00 Amusementsorkest 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroeporkest met pianö-intermezzi 2.10 Voor.de vrouw 2.30 De Arnhemsche Or- kestvereeuiging en grammuziek 4.00 Revida- sextei 4.30 „Muziekcentra in het verleden: Rusland vóór 1914", causerie met grammuziek 5.15 BNÖ: Nieuws-, economische en beurs berichten 5.30 Ensemble Erica Helen 6.00 Gram.muziek 6.15 Cyclus „Sport en lichame lijke opvoeding" 6-30 Ensemble Bandi Balogh 7 00 BNO. Vragen van den dag 7.15 „Mu- sica Antiqua" 8.90 BNO; Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Concert voor de leden van de Duitsche Weermacht 9-30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gram.muziek 10.0010,15 BNO. Engelsche berichten. I-Iilversum II, 301,5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek - 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Gram.muziek 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stich ting) 10.20 Gram.muziek 11.00 Fluit, .plano en gram.muziek 11.30 Declamatie 11.45 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 En semble Jack der Kinderen en solist 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Bart Ékkers 1.40 Gram.muz. 2.00 Pianovoordracht 290 Grammuziek 2.45 Orkest Eloward 390 Vreugdestonden aan ziekensponden 4.00 Grammuziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 5.155 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 1 5.30 De Ramblers 6.00 U hebt 't gehad op de lagere school 6.15 Orgelspel 6.45 Granl.- muziek 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland 7,15 Gram.muziek (7.307 45 „Ik was er zelf bij", causerie) 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag óf gram.muziek 8.30 Ómróepsjmphonie-orkest en soliste 9.45 Grammuziek 10.00 BNO: Nieuws Der ichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag. 29 Mei. Ie Programma: 6.45—22.15 Hollandsch Pro gramma 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.45—2215 Hollandsch Pro gramma 22.15—23.00 Hollandsch Programma alleen voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Progriirama6.45—24.00 Dllltsch Programma.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6