LAATSTE BERICHTEN IEID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Woensdag 28 Mei 1941 mcNtti'l NIEUW/ Binnenland RECHTZAKEN Rechercheur schiet ontvluchten arrestant neer Hoüsndsche Maatschappij van Landbouw Tegenstand op Kreta gebroken Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland De houding van de Japansche vloot BEURSOVERZICHT mms HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Zaalberg's Wollenstoffenfabriek in oprichting, Vestestraat 1 e, Leiden. Vennoo- tcn: W. A. Schrandt, Leiden (H. V.i en J G Bodewes. Voorburg (H. V.) Procuratie houder: D. de Bruyn, Leiden (B. P.) Wijzigingen Maatschappij ter bevordering der Leld- sche Onderwijs-instellingen. N.V., Rijnsbur- gerweg 169. Nieuwe commissaresseE. Sloos -van der Baan, Oegstgeest N.V. De Handeiswetenschappelijlic Biblio theek Drukkerij, Rijnsburgerweg 171—173, Leiden. Nieuwe commissaresse: E. Slons— van der Baan. Oegstgeest. Nederlandsche Wetenschappelijke Boek handel N.V., Breestraat 52, Lelden. Nieuwe commissaresse: E. Sloosvan der Baan, Oegstgeest. Nederlandsch Uitgeversbedrijf van We tenschappelijke Uitgaven N.V., Rijnsburger weg 169, Leiden. Nieuwe commissaresse: E. Sloosvan der Baan, Oegstgeest. Ingenieurs- en Handels Bur. van den Bosch, Rijnzichtweg 9, Oegstgeest. Tevens wordt handel gedreven onder den naam: .Neteha" Nederlandsche Technische Hair- dels-Onderneming. Gebroeders Wezelenburg, Loete B. 7, Ha- zerswoude. Boom- en handelskweekerijen. Uittredend vennoot: P. A. Wezelenburg, Ha- zerswoude. Nieuwe vennooten: J. C. Weze lenburg en J. A. Wezelenburg, Hazerswoude. Firma J. J. de Grauw, Raadhuisstr. 240, Alphen a. d. Rijn. Winkel in wijnen, gedis tilleerd, enz. Vestiging filiaal: Wilhelmina- straat 30. (Wijnkooperij, Distilleerderij Jelle de Grauw), Alphen a. d. Rijn. Leidsche Schouwburg. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. N.V. Het Residentie-Tooneel. Dertig- seeonden liefde. Het was een alleraardigst blijspel van' den Italiaanschen schrijver Aldo de Bene- detti. waarmede het Schouwspel zijn serie voorstellingen voor het seizoen 1940'41 gisteravond besloot. Het gegeven blijft van begin tot eind luchtig, neemt nimmer zwaarwichtere wendingen aan. maar het boeit door de vlotte en geestige dialoog, ter wijl bovendien een gelukkige climax wordt bereikt. De inhoud is in het kort het volgende: de lieftallige echtgenoote van een tandarts is bezig les te nemen in het chauffeeren, maar haar schoonzuster te betreuren is, dat deze kwaadspreekster haar verdiende straf niet krijgt beschuldigt haar van ontrouw. Om te Joe wijzen, dat zij de waar heid spreekt, gaat zij in de auto van haar man zitten en overrijdt een haar in stilte aanbiddenden. onbekenden minnaar Deze eisch t löO.OOO lires schadevergoeding of een kus van 30 seconden. Hoe lang déze schijnbaar korte tijdsbepaling daiurt, wordt tevoren gedemonstreerd. Onder druk van haar gansche familie en, eerlijk gezegd ook wel eenigszins onder bekoring van het onbekende, stemt zij toe! Wanneer de ..ceremonie" zal plaats hebben, maakt de stille aanbidder geen gebruik van zijn „recht", maar hij wordt toch voldoende schadeloos gesteldHoe, dat verklappen wij niet Op bijzonder pakkende wijze is dit lichte blijspel-kostje uitgewerkt en het Residentie- Tooneel geeft er onder regié van mevr. Ranucci—Beekman een alleraardigste ver tolking aan. Jammer alleen, dat Adolphe Engers, in zijn op zich zelf goed' gevonden type, wel wat te zwaar chargeerde; welis waar kreeg hij zoodoende de lachers op zijn hand .maar het was niet -..fijn" eh deto neerde soms eenigszins met het'leutige spel der overigen. Mimi Boésnach speelde het chauffeerende vrouwtje ingetogen maar raak en vond in Theo Frenkel als slachtoffer ten slotte blijft de vraag of hij wel zoo'n groot slacht offer was! een waardig tegenspeler. Ook de echtgenoot, moeder, oom en tante, kortom de gansche familie, werden prach tig getypeerd en de bijrolletjes pasten zich keurig aan. Het was een goed einde van het seizoen en de geheel gevulde schouwburg heeft zich kostelijk geamuseerd en in hartelijk applaus daarvan getuigd. HIJ WERD DOOR HE? HOF VRIJGESPROKEN. Op 28 September van het vorige jaar werden te Rotterdam eenige arrestanten overgebracht naar de terechtzitting. Een van deze arrestanten zag kans te vluchten, j waarbij de rechercheur D. H.' een achter- volging inzette. In de Burgemeester de Roosstraat loste de rechercheur twee scho- '-n. waarbij het tweede schot den vluch- leüng zoodanig trof. dat hij kort daarna overleed. Door de rechtbank te Rotterdam was de rechercheur wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, van welk vonnis hij in hoo- §cr beroep was gegaan bij het Haagsche ^rechtshof. Verdachte heeft het gebeurde als volgt beschreven: onder de achtervolging heeft bij herhaalde malen geroepen „houdt hem" "a een ren van ongeveer 100 meter vrees- £e verdachte de race niet te kunnen vol houden. Hij sommeerde tweemaal den "Uchteling stil te staan, daar hij anders 2°u schieten. De vluchteling liep door, waarna verdachte een waarschuwingsschot n de lucht loste. Ook toen stond de vluch- teling niet stil, waarop een tweede schot YoiSde, dat hem trof, met het bekende Onder voorzitterschap van den heer Den Hartcg, uit Koog-Blokland (Z.-H.) is he den in Pulchri Studio te 's-Gravenhage de 152ste algemeene vergadering van de Hol- landsche maatschappij van landbouw ge houden. Aanwezig waren 33 afdeelingen uit Noord- en 38 uit Zuid-Holland. In zijn openingswoord heette de voor zitter in het bijzonder welkom jhr. mr. dr. H .A. v. Karnebeek, commissaris der pro vincie Zuid-Holland. C. G. Roos, lid van Ged. Staten dezer provincie en ir. C. H. J. Maliepaard, die den directeur-generaal van den landbouw vertegenwoordigde. Met voldoening kan worden vastgesteld, aldus spreker dat het prijspeil der akker bouwproducten thans een behoorlijk niveau heeft bereikt. Helaas kan ten aanzien van de veehouders niet hetzelfde worden ge zegd. De melkprijs zal vrij drastisch moe ten worden verhoogd wil men van een eenigszins loonend bedrijf kunnen spreken. Wij zijn geenszins, blind voor de belangen van den consument en wij ontveinzen ons niet, dat scherpe verhooging van de prij zen der veehouderij-producten in het al gemeen voor de verbruikers bezwaren zal opleveren, maar anderzijds is toch de vraag gewettigd of onze veehouders dan maar altijd door hun diensten aan de gemeen schap moeten blijven bewijzen zonder daar voor naar billijkheid te worden beloond. In samenwerking met de andere stands organisaties en het centraal bureau is ge tracht de moeilijkheden inzake verplichte veelevering enz. tot een oplossing te bren gen door oprichting van een coöperatieve vereeniging voor het afzetten van vee. De statuten dezer organisatie zijn gereed. De commissie uit de drie centrale land bouworganisaties, die een tweetal rappor ten inzake de verplichte veelevering uit bracht, werkt thans aan een rapport om: tfent het ruw-voeder-vraagstuk en de var kenshouderij. Spreker deed, voorzoover noodig, een be roep op de vertegenwoordigers der Holl. Mij. van landbouw om zooveel als in hun ver mogen is bij te dragen tot het welslagen van den „productieslag 1941". De boeren zullen in het algemeen wel bereid worden gevonden uit onzen Nederlandschen bodem te halen wat daaruit te halen valtT. Spreker dekte ten slotte de leden op, zooveel moge lijk activiteit voor de organisatie te ver richten. De najaarsvergadering zal in Octo ber te Amsterdam worden gehouden. Datum en vergaderzaal zullen nader worden ge meld. De secretaris, ir. J. Vet, hield hierna eeni ge beschouwingen over den melkprijs, en bepleitte de noodzakelijkheid van eenige verhooging hiervan. Ten aanzien van de veelevering zeide spreker, dat deze niet be hoort te zijn gericht op hetgeen men noo dig heeft, doch op hetgeen onze veestapel kan missen. De telling van MeiJuni 1940 dient te worden vergeleken met hetgeen de telling in Mei 1941 zal blijken te hebben opgeleverd en op grond van deze vergelij king behoort de verplichte veelevering te worden gebaseerd. Een ruwvoederregeling dient te worden ingesteld. Verder deelde spreker mede, dat vergun ningen voor de huisslachtingen van varkens kunnen worden verkregen, indien men var kens van 4060 K.G. heeft, en dat deze bij de slachting niet zwaarder dan 150 K.G. zullen mogen zijn. Verwacht mag worden, dat voor dorsch- en graanmaaimachines een redelijke hóe veelheid benzine beschikbaar zal worden gesteld. In de namiddagvergadering hield ir. G. J. Lienesch, rijkslandfcouwconsulent en 'pro ductie-commissaris voor Noord-Holland een rede over: „De wijze waarop onder de tegenwoor dige omstandigheden de groot-st mogelijke opbrengst uit onzen bodem kan worden ver kregen." REIZEN NAAR DE Z.G. „VERBODEN LANDSDEELEN Ingevolge de in September 1940 in op dracht van de betreffende Duitsche autori teiten getroffen regeling behoorden eenige in Noord-Brabant gelegen gemeenten tot het gebied, dat door niet-ingezetenen slechts •met een bijzondere vergunning mocht wor den betreden. 'Deze regeling gold voor: Hooge en Lage Zwaluwe, Klundert, Wil lemstad, Fijnaart, Dinteloord %n Prinsland, Steenbergen, "Nieuw-Vosmeer, Halsteren, Bergen op Zoom, Woensdrecht en Ossen- drecht. Door de Duit-sohe autoriteitel is thans, blijkens een brief van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken aan de burgemeesters medege deeld, dat het verbod inzake verblijf van niet-ingezetenen voor bovengenoemèd ge meenten niet meer van kracht is. AFSCHEID VAN EEN SCHOUWBURG. Te Utrecht. Een stampvolle zaal met tal van autori teiten heeft gisteravond afscheid genomen van den ouden schouwburg op het Vree burg te Utrecht. Voor dezen bijzönderen avond waren zeer velen voor de laatste maal naar het oude gebouw, dat plaats móet maken voor uitbreiding der Jaarbeurs, gegaan. Als laatste voorstelling werd ten tooneele gevoerd Pieter Langendijk's „Het weder- zijdsoh huwelijksbedrog", een toóneelwerk, opgeveerd door amateurs, onder regie van Adriaan Hooykaas en uitgaande van de afd. Utrecht van de Natu. Na afloop van een welgeslaagde voorstel ling werden op het tooneel allereerst die genen gehuldigd, die er het hunne toe had den bijgedragen met een zoo-schoon stuk van dezen schouwburg afscheid te nemen. Inmiddels waren de scheidende directeur, de heer E. W.' de Blauw en zijn echtgenoote op het tooneel geroepen. Achter hen schaarde zich het voltallige personeel. Mr. Meyer sprak hen toe. Namens het gemeen tebestuur bood spr. aan den heer de Blauw en diens echtgenoote een legpenning aan, waarop een beeltenis voorkomt van den schouwburg. Hierna werd aan alle mede werkers eveneens zulk een penning uitge reikt door den directeur van de V. V. V. Utrecht, den heer Willbrenninck, waarna mr. Meyer onder donderend applaus ook een penning overhandigde aan den burge meester van Utrecht, die cp voortreffelijke wijze in dezen moeilijken tijd zijn taak vervult: SPECIALE RADIO-UITZENDINGEN. Hedenavond zal de zender Breinen voor de eerste maal een uitzending verzprgen die speciaal bedoeld is voor de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werk hebben gevonden. Tijdens deze uitzendingen, die van zeven uur tot half acht plaats zullen vinden, zul len eenigen van hen de gélegenheid krijgen voor de microfoon hun groeten naar Neder land te zenden en een paar woorden tot hun vrouw, ouders, kinderen en vrienden te spreken. 'Het is de bedoeling deze uitzendingen re gelmatig iedere week op denzelfden tijd te houden, opdat de Nederlandsche arbeiders in Duitschland en hun familieleden in Ne derland in het vervolg de radio zullen aan zetten met de wetenschap dat het program ma van Woensdagavond tusschen 7 en half 8 h u n programma is. De eerste uitzending bestaat o.a. uit een vraaggesprek met den Nederlandschen ver trouwensman te Berlijn en een korte uit eenzetting over het karakter en, den op bouw van de Nederlandsche organisatie, die tot taak heeft de moeilijkheden, welke uit het taalverschil zouden kunnen voortsprui ten, uit den weg te ruimen. Vroolijke muziek en eenige anecdoten vormen de omlijsting van het programma. DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. Naar wij vernemen zal door de directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank op de eerstvolgende algemeene ver gadering van aandeelhouders worden voor gesteld over het boekjaar 1940/41 een divi dend van f. 55.per aandeel van f. 1000. uit te keeren. WIJZIGING SCHEEPVAARTWEGEN. Op 3 Juni a.s. om 6 uur zal de Mallegat- sluis te Gouda voor den duur van plm. 6 maanden voor de scheepvaart gesloten wor den. Tegelijkertijd zal de sluiting van de be westen Gouda gelegen Julianasluis van Za terdagavond 22 uur tot Maandagochten 6 uur. opgeheven worden. De Duitsche troepen hebben op Kreta den tegenstand van den vijand, die zich taai verdedigt, gebroken, 'naar aan het D.N.B. gemeld wordt. De achtervolging van de terugwijkende Britsche en Grieksche eenheden is aan den gang. Talrijke gevange nen zijn binnengebracht, waar onder de Grieksche marinecom mandant van Kreta. In zijn weermachtsbericht no. 357 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 28 Mei hebben onze formaties bommenwerpers de basis Malta bestookt. In Noord-Afrika hebben de Italiaansch- Duitsche strijdkrachten aan het front van Solloem tijdens een succesvol optreden, dat hen in staat stelde een belangrijke stelling in den vijand te veroveren, krijgsgevange nen gemaakt en negen kanonnen èn zeven tanks buitgemaakt. Op 26 Mei overdag heb ben Italiaansche en Duitsche formaties vliegtuigen talrijke Engelsche vlooteenhe- den op ongeveer honderd mijl ten Oosten van Derna gebombardeerd. Een vliegtuig moederschip, een kruiser, een torpedojager en vier schepen werden getroffen. Op een anderen kruiser, die ook door bommen van zwaar kaliber werd getroffen, constateerde men een hevige ontploffing. Andere vlieg tuigen bombardeerden voor anker liggende schepen, in de haven Tobroek. In Oost-Afrika werden overal de aanval len van deh vijand aan het front ten noor den van het gebied van Galla en Sidamo afgeslagen. In het merengebied is kolonel Decicco roemvol gevallen aan het hoofd van zijn bataljons. In het gebied van Amliara heeft het garnizoen van Uoldcheflt, dat sinds eenigen tijd belegerd wordt, opnieuw den eisch tot overgave van de hand ge^ wezen. noodlottige gevolg. Verdachte verklaarde ook het tweede schot ali waarschuwing be doeld te hebben. Het hof heeft heden in deze zaak uit spraak gedaan en aangenomen, dat de po litieman niet het opzet heeft gehad den arrestant van het leven te berooven en als politie-ambtenaar den plicht had, niets na te laten om den arrestant in handen te krijgen. Het hof sprak den verdachte dus vrij. DOODSLAG TE GEULLE. Dader tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Vijf jaar tuchthuisstraf, vijf jaar verlies van burgerrechten en na beëindiging van dezen straftijd opneming in een bijzondere inrichting luidde het vonnis, dat het Duit- j sche Obergericht vandaag conform den j eisch van derr Oberstaatsanwalt uitsprak tegen den 24-jarigen los-werkman J. M. S. te Stin in Limburg, die op 17 Juni 1940 te Geulle met zes revolverschoten een einde heeft gemaakt aan het leven van zijn nicht. DE BRITSCHE VLOOT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Naur uit Algeciras gemeld wordt, zijn gisteravond in Gibraltar een Engelsch vliegtuigmoederschip met bomsohade op de startbaan en op de commandobrug, als mede een kruiser en twee torpedojagers, welke eveneens zwaar beschadigd waren, uit het Oostelijke bekken van de' Middel- Zee aangekomen. Er werd een groot aantal gewonden aan land gebracht. Ledén der Britsche bemanningen verklaarden, dat bij de treffers, welke hun schepen van de Duitsche vliegers kregen, talrijke kameraden zijn omgekomen, die hun graf in de golven gevonden hebben. Engelsche matrozen ver haalden belevenissen met Duitsche val schermjagers. wier moed' zij onbeperkt er kennen. In de baai van Soeda op Kreta was de hemel door omlaag springende Duit sche soldaten letterlijk verduisterd. De Britsche verliezen op Kreta tijdens de eer ste gevechtsdagen bedroegen 4200 man. In Gibraltar liggen op het oogenbllk twee transportschepen om de "laatste burgers aan ix>ord te nemen. (D.NJB.) AANVAL OP BRITSCH CONVOOI. In het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een Britsch convooi aangevallen én een tankschip van 4.000 br. t. gebombar deerd. Het tankschip bleef, door voltreffers zwaar beschadigd, met sterke rookontwik keling liggen. (D.N.B.) ROOSEVELTS VALUTAVOLMACHTEN VERLENGD. Het Amerikaansche Huls van Afgevaar digden heeft, naar de Associated Press uit Washington meldt, tegen de scherpe oppo sitie van de republikeinen, een wet aange nomen, volgens welke Roosevelt gemachtigd is de waarde van den dollar te bepalen en het fonds van twee milliard dollar voor de valuta-stabilisatie te blijden beheeren. Daarmede werden de valutavolmachten van Roosevelt tot Juni 1943 verlengd. (D.N.B.) KAPITEIN HIRAIDE VOOR DE RADIO. In een radiopraatje van kapitein Hideo Hiraide, den chef der marine-persafdeeling van het Japansche hoofdkwaltier, heeft deze de houding van de Japansche vloot ten aanzien van den üegenwoordigen wereldtoe- stand verduidelijkt en heeft hij de mogelijk heden besproken eener Japansche deelne ming aan den oorlog. Er zijn twee mogelijkheden, aldus Hiraide, dat Japan aan den oorlog zou deelnemen en wel: 1. in verband met de bepalingen van het drie-mogendheden-pact, en 2. eêh- zoodanig economische druk van een groep vijandige mogendheden op Ja pan, dat het Japansche recht op bestaan geschonden wordt en dit land gedwongen wordt naar de wapen? .te grijpen om zich te verdeó'gen. Of het zoover zal komen, hangt uitsluitend af van de houding der andere landen ten opzichte van Japan. Het ligt niet in de bedoeling van Japan ande ren te stimuleèren ten einde hun een oor log op te dringen, doch de machtige vloot is waakzaam en voltooit haar toebereidse len cm iederen machtigen vijand te be strijden, in de vaste overtuiging van een overwinning. Meer dan 200 Japansche oorlogsschepen bevinden zich thans in dé Chlneesche wateren, te_rwijl nog ruim 300 andere oorlogsbodems zich cp de steun punten bevinden ter verdediging van het Westelijke deel van den Stillen Oceaan. Dc keizerlijke marine is nooit in de geschiede nis van Japan in beteren vorm geweest dan nu en op de steunpunten worden de versterkingen en de noodige inrichtingen voltooid. De keizerlijke marine heeft stel lingen opgeworpen, welke iederen vijand zouden vernietigen, dle Japan zou uitdagen. Er zijn weinig landen ter werelddie een zoo sterke macht te land, ter zée en in de lucht bezitten. Japan heeft een gevestigde reputatie, dat het een gelijkelijk sterke land-, zee- en luchtmacht bezit. Japan gaat er thans to? over om zijn twee voornaamste doeleinden te bereiken, zoo vervolgde Hiraide, n.l. den opbouw van een nieuwe orde in Groot-Oost-Azië en de organisatie van een' alles omvattende na- i t onale verdediging, waartoe'Japan vier be langrijke punten ten uitvoering brengt: 1. De règeling van de Ohineesche kwestie. 2. De aanvulling van de Bewapening met het oog op den huidigen wereldtoestand, 3. Uitbreiding van de bewapening voor de toekomst. 4. Verwerping van de afhankelijkheid je gens Groot-Brittannië en de Vereen! gde Staten. Hiraide besloot zijn toespraak met de volgende woorden „Het lucht wapen van de keizerlijke vloot ■bestaat thans uit bijna 4000 vliegtuigen, dank zij de gemeenschappelijke inspannin gen van de regeering en het volk. Niemand kan zeggen, dat Japan niet aan den oorlog zal deelnemen, doch wel kan gezegd wor den. dat de keizerlijk Vloot haar toebereid selen gereed heeft om op te treden, zoodra het zoover gekomen is." De „Nitiji-Nitsji" besluit zijn commen taar als volgt: Japan verlangt haar vrede in Oost-Azië in het bijzonder, en in de we re-la in het algemeen. Het heeft niet het voornemen den Stillen Oceaan in verwar ring te brengen, maar de Ver. Staten moe ten wel bedenken, dat Japan vastbesloten is iederen vijand te vernietigen, die den Japanschen vooruitgang weerstreeft. (Domei) LUCHTAANVAL OP DUITSCHLAND. Vrij zwakke Engelsche luchtstrijdkrach ten zijn hedennacht, van 27 op 28 Mei naar West-Duitschland gevlogen. Ten gevolge van den hevigen Daiitschen luchtatfweer konden slechts enkele vliegtuigen bommen neerwerpen. De bómmen vielen uitslui tend op woonwijken en veroorzaakten in het centrum van een West-Dudtsche stad verscheidene branden, die echter door het onmiddellijk optreden van brandweertroe pen snel en doeltreffend bestreden konden worden. Behalve woonhuizen wérd een kérk vernield en een ziekenhuis zwaar bescha digd. Het aantal slachtoffers is gering. (D.N.B.) VERKLARING VAN MATSOEOKA. In een rede voor een conferentie van rec toren van middelbare scholen heeft de Ja pansche minister van buitenlandsche zaken .Matsoeoka, onder meer gezegd, dat het be ginsel van de Japansche diplomatie blijft uitgaan naar het toepassen van den waren 'geest van „Hakkoitsjioe", dat wil zeggen algemeene broederschap. Sprekende over de huidige internationale crisis zeide de minis ter „Ik ben bang. dat, wat gevreesd is, thans op het punt staat te gebeuren". (Domei). Men zie voor Nagekomen Berichten pag. Z van het Tweede Blad. .AMSTERDAM, 28 Mei. De berichten omtrent de internationale politieke situatie en alles wat daarmede verband houdt, werden ter beurze van Am sterdam heden in hoofdzaak voor kennis geving aangenomen en merkbare invloed ging er dan ook niet van uit. Het beleg gende publiek was klaarblijkelijk niet van plan om van houding te verandërën en ge brek aan orders was dan ook het meest kenmerkende verschijnsel van de markt. Voor veranderingen van grootere beteeke- nis was geen ruimte en onder beurstijd had de markt een onbewogen verloop. De aandacht werd in hoofdzaak nog ge trokken door de beleggingsafdeellng. Voor de Nederlandsche staatspapieren bestond een vaste stemming. De kleine weifeling, die dezer dagen viel waar te nemen, was, naar het scheen overwonnen; ten minste open baarde zich vandaag weer eenige vraag. Daarbij ontwikkelde zich nogal wat affaire in de 4 obligatlën 1941, welke tusschen 99 7/16 en 99 9/16 werden afgedaan. Voor de gestaffelde leening bestond be langstelling en hierbij kon een flinke koers- verbetering worden waargenomen. Want terwijl de noteering gisteren een moment zelfs achteruit ging tot 88 15/16%, steeg de koers vandaag tót 89 3/8%, later werd zelfs 891/2bedongen. De hoogste prijs bleef echter niet'gehandhaafd. De andere jonge staatsemissies waren goed prijshoudend. De Oude Schuld en de Indische leeningen waren vrijwel onveranderd. Vóór de ge-- meentelijke en prov. obligatiën kon weder om eenige kooplust worden waargenomen, maar zooals reeds eerdfer uiteengezet is het materiaal schaarsch. De pandbrieven bewo gen zich tegen de algeheel e stemming öp de beleggingsmarkt in. Zij waren door elkander genomen aan den ongeanimeerden kant. De omzetten op de locale aandeelenmarkt waren zeer klein. Olie's debuteerden in vaste houding en werden tot 242% afgedaan. Het aanbod van slechts weinig materiaal veroorzaakte evenwel een Inzinking van eenige procen ten, maar naderhand kon toch weer een ver betering worden waargenomen. De affaire in Industrieelen was zeer klein; zelfs Akiu's trokken nauwelijks be langstelling. De koers was weinig veran derd, doch eerder toch iets lager. Unile vers waren goed prijshoudend. De Philïps- aandeelen zakten na vaste opening later op den middag eenige punten in. Voor de minder courante industrieelen bestond bij na geen belangstelling. De stemming was echter prijshoudend. Van openlijken handel in Indische cul tuurfondsen was bijna niets te bemerken. Op de Tabaksafdeeling kón het slechts in de laatste tape tot noteering komen. Voor enkele Sumatra-aandeelen, waarbij de koers nagenoeg ongewijzigd was, en geen vaste tendenz viel aan te geven. De Suikerrubriek was zeer stijl. Van H.V. A.'s verwisselden slechts een paar stukken van eigenaar, waarbij een paar punten ver loren gingen. De affaire in Rubberfondsen was minimaal.» Amsterdam Rubbers waren eerder iets luier. De incourante soorten wa ren prijshoudend. De Scheepvaart-afdeeling was kalm. Het was niet gemakkelijk om tot affaire te komen. Slechts in enkele tapes kwamen een paar noteeringen tot stand. Hier en daar resulteerde dit in iets lagere koersen. Prolongatie 2 1/4%. (A.N.P.) BOSKOOP. 27 Mei De Boskoopsche Veiling. Coóp. Ver. De Boskoopsche Veiling: Rozen per bos: Else Poulsen 84—116 ct.; Edith Helen 52— 76 cL; Butterfly 43—53 ct.; Florex 60—70 ct.: Pechtold 51—61 ct.; Briarclif 2848 ct.: Better Times 90—130 ct.; Vierlanden 56—90 ct.; Rosa- landia 40—59 ct.; Rosa Mundi 122—148 ct.- Gloria Mundi'100—128 ct.; Ellen Poulsen 44—68 Ct.; August Noach 27—38 ct.; Babyrozen 106— 148 cl.; Hadley 90—140 ct.; Ophelia 26 ct.; Wilh. Kordes 27 ct Mevr. van Straaten van Nes 80— 100 ct.; Golden Ophelia 47 ct.; Inga Olsson 64— 84 ct.; gemengde rozen 18—32 ct. Diversen per bos: Rhododendronbloemen 52 80 ct.; Azaleabloemen 95 ct,; Lathvrus 15—18 ct.; Clematis Prins Hendrik 140—170 ct.; Baby rozen in pot per stuk 20 ct.; Jap. Azalea's 50— 60 cent. RJJNSBURG. 27 Mei GroentenveilingRa barber f.8; Spinazie f.1—3; Prei f.28—30; Wit lof f.12—15 per 100 kg.; Selderie f.4—6; Peter selie f. 8.50—10; Sla-uien f. 3.60—4.20 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN. 27 Mei Aardbeien 1823 ct.; idem kleinen 1322 ct. per doosje; Sla 0.70—4.00; Bloemkool f. 2.60—18.00 per 100 st.; Snyboonen f. 4.90; idem stek f.3.20; Peulen f. 3.804.10 per 10 pond; Andijvie 89 ct. per kg. WOERDEN, 28 Mei Kaas met r(Jkmerk le kw. f. 41—41.50; 2e kw. f.39—40. Handel flauw.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3