STADSNIEUWS miiiAmwm LESDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 28 Mei 194? Tel de beitels Amerikaansrite goederen door Japan in beslag genomen Verspreide berichten Raad van Arbeid Een drievoudige huldiging PHILIPS w "W rniuiro Tramlijn Leïden-Haarlem bestaai 60 jaar VRAGENRUBRIEK ethische redenen er van afziet, vreemde lingen in haar gelederen op te nemen. Het is echter een oude Britsche traditie, bij voorkeur vreemde volkeren voor zicl> te laten strijden en voor zuiver Britsche be- langen te laten opofferen. De tegenwoor dige oorlog heeft dit gebruik opnieuw aan het licht gebracht. Nu echter alle hulpvol keren van Engeland, althans op het Euro- peesche vasteland, verslagen zijn, is men in Engeland op zoek naar andere, grobtere mogelijkheden van recruteering gegaan. De Diplo v/ijst in dit verband op de ge beurtenissen in Ierland. Ditmaal zijn het de Ieren, die men weer eens in den Brit-, schen legerdienst zou willen dwingen. Nau welijks was dit Britsche plan, dat met het oog op de andere "ter beschikking staande hulpvolkeren uit voorzichtigheid achteruit was gehouden, bekend geworden, of daar ontstond in het betrokken Noord-Iersche Ulster een scherpe reactie onder de bevol king, die met verontwaardiging weigerde, oorlogsdiensten voor vreemde Britsche be langen te verrichten. Doch ook in den ler- schen vrijstaat is een golf van verontwaar diging wegens den Britschen eisch aan de Noord-Iersche broeders ontstaan, De Valera sprak het geheele ïersche volle naar het hart toen hij zeide: „er bestaat nauwe lijks een heviger aanval^ op het fundamen- teele recht van het individu, dan wanneer men iemand met geweld dwingt, voor een land te strijden, waartoe men niet. wil be- hooren." Ook in de Vereenigde Staten bracht de aldaar vertoevende ïersche mi nister van defensie, Aiken, zijn veront waardiging over het Britsche plan tot uiting, dat hij kenmerkte als een geweldi gen inbreuk op het ïersche recht. Kortom, Engeland heeft van het ïersche volk een „neen" gekregen op zijn eisch, om de zo nen van Ierland voor de zaak van het Britsche imperialisme to laten bloeden. Duitschland heeft in dezen beslissenden oorlog tegen het Britsche imperialsme het bewijs geleverd, dat 't in dezen strijd geen vreemde volkeren op den Engelschen vijand afstuurt. Het democratische Engeland van zijn kant miskent volgens gewoonte de be langen der vreemde naties, door deze met brutaal geweld of vulsche beloften in het vuur te jagen, met den eenigen wensch, zijn eigen formaties te sparen. Deze ge heele handelwijze echter noemt men „de strijd van Engeland voor vrijheid, demo cratie en zelfbeschikking." (D.NB.) ZIJ LAGEN VOOR CHINA OPGESLAGEN IN SAIGON. Volgens Amerikaansche berichten uit Saigon (Indo-China) zouden daar opgesla gen Amerikaansche goederen, bestemd voor China, ter waarde van tien millioen dollar, van Japansche zijde in: beslag ge nomen zijn. Naar United Press meedeelt, is reeds een aantal Japansche koopvaardij schepen, begeleid door militaire vliegtuigen in Saigon aangekomen om de in beslag ge nomen Amerikaansche goedheren in te laden. Het door de regeering der Ver. Staten ingediende protest zou, naar men in Sai gon" zegt, door Japan genegeerd zijn. Van Japansche zijde wordt verklaard meldt U.P. verder dat de Amerikaan sche firma's eigenlijk gecamoufleerde Ohi- neesche ondernemingen waren. Te Saigon woonachtige Amerikanen erkennen, dat de goederen* gekocht zijn met credieten van de Federale Amerikaansche regeering en be stemd zijn voor de regeering te Tsjoeng- king. Het betreft hier in hoofdzaak metaal waren, brandstof, motorolie en machines. Deze-waren hebben reeds bijna een jaar in Haiphong opgeslagen gelegen," in af wachting van de invoervergunning voor China. Japèin heeft in September van het vorige jaar den uitvoer van Amerikaansche waren naar Haiphong toegestaan. Dit wa ren artikelen tot een waarde van 1 mill, dollar. De overige waren, ter waarde van 10 mill, dollar, werden echter voor den we deruitvoer door Japan niet vrijgegeven. FRANSCHE NOTA AAN DE AMERIKAANSCHE REGEERING. Het DNB meldt uit New-York: Naar Associated Press uit Washington meldt, heeft de Fransche ambassadeur, Henry Haye, den vice-minister van buiten- landsöhe zaken, Sumner Welles, een nota overhandigd, waarin de verzekering wordt herhaald, dat Frankrijk noch zijn vloot, noch zijn koloniën aan Duitschland of eeni- gerlei andere mogendheid zal afstaan. De •nota, zoo verklaarde de ambassadeur tegen over de pers, is door hem,in instructie van Vichy ontworpen. N ENGELAND VERLEENT SCHEPEN DER REGEERING-VICHY GEEN NAVICERTS MEER. De onderstaatssecretaris in het Britsche departement van buitenlandsche zaken heeft volgens den Londenschen berichten dienst in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Britsche regeering in het vervolg geen navicerts meer zal uitgeven voor sche pen der regeering-Vichy (DNB). GRIEKSCHE REGEERING NAAR PALESTINA. Associated Press meldt uit Egypte, dat de voormalige Grieksche regeering haar tenten te Jeruzalem zal opslaan, omdat Egypte als niet-oorlogvoerende mogendheid den gewe zen Griekschen koning slechts als „particu lier" wil herbergen. MR. C. G. VAN ECK BENOEMD TOT VOORZITTER. Met ingang van 1 Juni a.s: is bij besluit van den waarn. secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te dezer stede mr. C. G. van Eek, thans voor zitter van den Raad van Arbeid te Win schoten, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als zoodanig. BIJ SANDERS' ZEEPFABRIEK. Hedenmorgen heeft in een feestelijk met bloemen en vlaggedoek versierde werkzalen van Sanders' Zeepfabriek aan het Levendaal de huldiging plaats gevongen van den heer J. A. Christiaanse, procuratiehouder dezer Vennootschap, die vandaag den dag her dacht, dat hij veertig jaar geleden als jong ste kantoorbediende bij dit bedrijf in dienst trad. Foto Bleuzé. heeft gedaan en voor zijn goede zorgen, welke hij altijd heeft besteed om het perso neel te doordringen van dén zegen en de waarde van den arbeid. De heer de Jong be sloot met het uitspreken van den wensch, dat de heer Ohr. nog vele jaren zijn uitste kende krachten aan de firma zal mogen j geven en met de betuiging van zijn groote erkentelijkheid voor den persoonlijk van hem ondervonden steun. Als tastbaar bewijs daarvan overhandigde hij den jubilaris een gouden vulpotlood. Daarna werd het .woord gevoerd door den •heer v. Pijpen namens het kantoor- en rei- zigerspers'oneel, die wees op de zeer bijzon dere eigenschappen en groote bekwaamhe den van den heer Chr., die zich reeds - op jeugdigen leeftijd -openbaarden en hem voorbestemd deden zijn voor zijn tegen woordige functie. Als blijvendë herinnering aan aller vriendschap bood spr. een divan kleed aan. De heer C. van der Krogt sprak namens hét fabrïekspersoneel zijn gelukwenschen uit, memoreerde, de prettige samenwerking en de vele leerzame lezingen en bood uit aller naam een bloemenhulde aan. Ten slotte sprak een dochter van wijlen den heer J. F. X. Sanders in den geest van haar Vader den jubilaris toe, daarbij wij zende op de uitnemende wijze, waarop de heer Chr. zijn taak' heeft verstaan, waar door hij de firma diende als geen ander. Al hield Vader niet van veel woorden, aldus spr., onget wijfeld zou hij zich vandaag tot taak hebben gesteld te zeggen hoezeer hij Uw werk en streven en groote toewijding op prijs heeft gesteld. Moge het U gegeven zijn de veertig jaren, waarop U met zooveel vol doening kunt terugzien, in geluk en voor spoed nog vele jaren voort te zetten. Zij overhandigde een boekwerk. De heer Christiaanse dankte alle sprekers zeer uitvoerig voor hun waardeerende woor den ën hun geschenken en bovenal voor het door allen geschonken groote ver-trouwen, dat hem tot grooten steun is geweest bij de vervulling' van den dagelij kschen arbeid, dien hij mede daardoor steeds met opge wektheid kon beginnen. Nadat ververschingen waren rondgediend en het geheele personeel in de gelegenheid was gesteld den heer Christiaanse persoon lijk geluk te wenschen, voerde de heer de Gooyer andermaal het woord, dat hij dit maal mede richtte tot de heeren van Pijpen en van der Krogt' die eenige jaren geleden op meer sobere wij zé hun veertigjarig ju bileum herdachten. Het was spr. en het col lege van commissarissen een behoefte dank en waardeering te betuigen voor de wijze waarop allen hun plicht hebben vervuld. Spr. overhandigde allen het vereerend ge tuigschrift voor 40-jarigen dienst van de Ned. Maatschappij voor' Nijverheid en Han del, zoomede de gouden draagmedaille be nevens een enveloppe met inhoud. Ook mej. Lena Kinjet, de oudste van het vrouwelijk personeel, die ook reeds meer dan veertig dienstjaren achter den rug heeft, mocht een geldsbedrag onder couvert in ontvangst nernen. Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. ZES etalen echeerbeitcls. Daar biedt de stugste baard geen weerstand aan. Met de „PhiliShave" 6 scheert U zich snel en grondig. Uit gerust met een speciaal ont wikkelden motor, ronden kop en ^pecialen huid spanner. Prijs f. 24.80. Uiigez. Med.) De héér J. A. Christiaanse. Tegelijkertijd vond de huldiging plaats van de heeren A. B. F, van Pijpen en C. van der Krogt, respectievelijk hoofdvertegen woordiger en bedrijfschef, die reeds eenigen tijd geleden eenzelfde jubileum mochten herdenken,- doch waaraan toen in verband met de tijdsomstandigheden niet die aan dacht was geschonken, waarop een derge lijke arbeidsprestatie en vooral de wijze waarop zij hun. werk gedurende dien tijd hebben verricht aanspraak mag maken. De president-gedelegeerd-commissaris, de heer P. A. de Gooyer, heettë nadat de drie heeren in het lokaal waren binnengeleid, hartelijk welkom allen, in het bijzonder mevrouw Sanders en haar dochter, het be houdens dr. Jacobs voltallig aanwezige col lege van commissarissen en het geheele per- - - soneel, dat op dezen dag den dagelij kschen i J'an de Maatschappij der Nede-rlapdsche arbeid liet rusten. Zich vervolgens wendende I letterkunde zal Zaterdag 7 Juni in het tot den heer Christiaanse, schetste spr., hoe Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier ge- deze 40 jaar geleden als jongste bediende houden worden. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Jaai'lijksche algemecne vergadering. De j aarlij ksche algemeene vergadering zijn intrede deed bij de firma Sanders en sindsdien een rol van betèekenis heeft ge speeld in de 'geschiedenis van dit bedrijf. Die erkenning komt tot uiting in de aanwezig heid van bijna het geheele college van com missarissen, zoomede ill die van mevrouw Sanders met wier echtgenoot de jubilaris vele tientallen jaren heeft samengewerkt en wiens volledig vertrouwen hij genoot. Uit voerig stond spr. stil bij het onvermoeid streven van den heer Christiaanse om onder het personeel een'sfeer van saamhoorigheid te kweeken, waarvan o.m. getuigt zijn initia tief tot oprichting van Sanders' Gemengd Koor „De Ster", dat onder de bekwame lei-, ding van den heer W. Mizee zich een uit stekende reputatie verwierf en zijn streven om het personeel de vreugde van den arbeid en de schoonheid in de natuur te doen zien, tot welk doel hij een groot aantal lezingen en excursies organiseerde. Dat de heer Christiaanse de administratie op voortref felijke wij ze verzorgde, moge blijken uit het feit, dat daarop nimmer van overheidswege ook'maar de geringste opmerking werd ge maakt. Naast zijn drukken en toegewijden arbeid vond hij nog tijd-om zich geestelijk te bekwamen door het behalen van -de akte Boekhouden M.O, Na den dood van zijn door hem zoo hoog geachten directeur, den heer J. F. X. San ders, moesten vele moeilijkheden worden overwonnen, doch voor een niet gering deel mede dank zij de rijpe ervaring, het helder oordeel, de rustige natuur en de groote werkzaamheid van den jubilaris gelukte dit volkomen en was het mogelijk dë thans 90- jarige zeepfabriek op een hechte basis te grondvesten. Wanneer de tijdsomstandig heden niet al te zeer tegenwerken, mag wor den gezegd, dat het bedrijf onder leiding van zijn "jongen energieken directeur, den heer P. A. de Jong met vertrouwen zijn eeuwfeest tegemoet gaat. Spr. besloot met den heer Christiaanse nog vele jaren van dezelfde geestelijke en lichamelijke vitaliteit toe te wenschen en bood hem namens het bestuur een schrijf bureau met stoel aan, hem daarbij de ver zekering gevende, dat al zijn medewerkers hem met hoogachting en sympathie blijven waardeeren. AANVANKELIJK EEN TOCHT MET HINDERNISSEN. Tram reed dikwijls uit de raiis! J. J. D, te L. Daaraan kunnen "wij u niet helpen^ C. de R. te N.V. Het is de gevreesde hout worm. Goed dat u het hartje reeds hebt verwij derd. Mocht zich in een ander meubelstuk eenie: symptoom voordoen dan direct de gaatjes m petroleum inspuiten en dichtmaken. De directeur, de heer P. A. de Jong, zeide reeds spoedig na zijn kennismaking met den heer Christiaanse het gevoel te hebben gekregen in hem een goed vriend te hebben gevonden. De ups and downs van het bedrijf in de afgeloopen, 40 jaar hebben veel van het beleid en de stuurmanskunst van den jubilaris gevergd en dank zij zijn levens vreugde, zijn gelijkmatig, altijd opgeruimd humeur en zijn werkkracht heeft de heer Chr. een belangrijk aandeel geleverd in de gunstige bedrijfsresultaten van het afgeloo pen jaar. Het was spr. een behoefte den ju bilaris dank te zeggen voor het zeer vele, wat deze voor Vrijdagavond 6 Juni vergadert de com missie voor geschied- en oudheidkunde, waarbij dr. R. Verdeyen uit Luik een lezing zal houden. In de vergadering van Zaterdag" komen na de openingsrede van den voorzitter, mr. M. Nijhoff, de verslagen aan de orde, waar mee de stemming geschieden zal over de toekenning van den jaarlijks" uitgeloofden prijs van aanmoediging, genoemd „Lucie B. en C. W. Van dei' Hoogtprijs". Daarna zal bekend gemaakt worden, welk werk het bestuur op aanbeveling van de commissie voor de rubriek essays en litteraire critiek met den dr. Wynaendts Franckenprijs, groot f.500, bekroond heeft. De bekendmaking van den uitslag der stemming over de te benoemen gewone le den volgt daarna. Vervolgens heeft het bestuur voorgesteld een prijsvraag uit te schrijven voor een rijmprent ter gelegen heid van het 175 jarig bestaan der Maat schappij. Na verschillende verkiezingen zal prof. dr. F. C. Gerretson een rede houden. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK Orgel wordt gerestaureerd en uitgebreid. De jaarlljiksche serie wekelij.ksche orgel concerten in de Hooglandsche Kerk door den organist Feike Asm-a, zal dit jaar aan vangen op Maandag 9 Juni a.s., des avonds van 8 uur 159 uur 15. Aan eenige dezer volksconcerten zuilen solisten hun medewerking verleenen. De toegang zal naar gewoonte geheel vjrij zijn. Wij kunnen thans reeds meedeelen dat' na het beëindigen van deze zomerconcer- ten 'het orgel der Hooglandsche Kerk een algeheele restauratie zal ondergaan en met een aantal registers zal worden uitgebreid. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld-: „De geologie van het boven val paisco en het boven valie di scalve", de heer J. Faber, geboren te 's-Gravenhage en wonende te Valkenburg; idem op proefschrift getiteld: „Verbindingen afgeleid van cydohexylnitra- mine en cyclohexyloxaminezuurde heer K. A. de Vries, geboren te 's-Gravenhage en wonende te Leiden. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: de heer J. H, Pastoors (Eindho ven); voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (scheikunde) mej. J. Th, Kees om (Leiden) en voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde, letter H, mej. A. M. Visser' (De Bilt) en de heer de N.V.°en haar instandhouding J- M- Spruyt (Leiden) Dezer dagen was het 60 jaar geleden, dat de N.Z.H.T.M.-lijn Leiden—Haarlem werd geopend: op 17 Mei 1881 het baanvak Lei denHilleg"om en op 29 Juni 1881 het baan vak HillegomHaarlem. Haar stichter was de heer Johannes Leo- nardus J-acobus Jansen, particulier te HULe- gom. De Haariemsche Gemeenteraad ont ving 5 Mei 1880 een schrijven van den Mi nister van Waterstaat, waarin deze te ken nen gaf, dat aan den heer J. L. J. Jansen te Hillegom concessie was verleend voor den aanleg van een stoomtramweg Leiden-- Bennebroekerlaan en op 7 Juli 1880 kwam in.de raadsvergadering van Haarlem een schrijven van den hoer Jansen te Hillegom aan de orde, waarin deze mededeelde, dat met- toestemming van den Minister van wa terstaat zijn concessie aan de daartoe op gerichte N.Z-H.T-M. was overgedragen Bij het vaststellen van het trace vcor den tram weg Leiden—Haarlem stuitte de heer Jan sen op verschillende moeilijkheden. De richting der lijn door dc dorpen Oegstgeest, Sassenheim, Lisse en Hillegom gaf in de bebouwde kom veel. bezwaren Men was reeds on 4 Juni 1880 te Leiden begonnen met den bouw van de lijn, welke tot Oegst geest in medegebruik zou komen met de Riinlandsobe stoomtram Leiden—KatwiJK. Hoewel het met de inschrijving voor de aandeelen niet erg naar wensdi gang, weid de bouw ongestoord voortgezet en zoo kon het „Leidsoh Dagblad" van 11 Mei 1881 berichten: Hedenmorgen nam de dienst op de lijn LeïtoSlillegom van de N.Z.H.T.M een aanvang. De rijtuigen waren met telnjhe vlaggetjes versierd en de locomotief prijkte met°een lauwerkrans. Van vele huizen dei- dorpen, door welke de tram loopt, wapperde de nationale driekleur. Ten gevolge van het gure weer was het aantel reizigers niet "'ete gelukkig was het begin niet: het regende en waaide eenige dagen en tot overmaat van ramp kwamen er tientallen déraillementen voor, doordat de baan op zeer slordige wijze was aangelegd, In elie tram was een z.g. ongevallenwagen met wegwerkers -en dit was hard noodig, daar de tram dikwijls drie a viermaal naast de rails stoned! Daar men de aannemers geen ga rantie-contract had laten teekenen, kwa men de onkosten van de baan voor eigen rekening". De kinderjaren van de N.Z.H.l.M zijn dus niet de gelukkigste en aange- naamste geweest. Deze moeilijke periode heeft tot begin 1885 geduurd. Het nieuw gekozen bestuur en de in de plaats van den heer Jansen gekomen directeur, A. Ph. v. d. Ploeg, namen vele maatregelen ter be zuiniging en vermeerdering der inkomsten De baan werd grondig verbéterd en de ta neven verlaagd. In 1884^-'85 begonnen de gunstige resultaten zich reeds tb doen ge voelen. De hoofdzetel der N.Z.H.T.M., welke eerst te Hillegom gevestigd was, werd naar Amsterdam verplaatst. Als directeur-admi nistrateur werd de heer L. M, J. Immink benoemd. President-commissaris was in dien tijd de heer C. Dijserink, een man aan wien de N.Z.H. zeer veel te danken heeft gehad. In 1898 besloot het bestuur tot de hoog noodige uitbreiding van -de remise te Hillegom en den bouw van een remise te Leiden. Men bezat toen 9 locomotieven, 34 personenrijtuigen en 18 goederen- en vee wagens. Bij de geleidelijke invoering van electrische tractie bleef op het oudste ge deelte Heemstede—Leiden nog langen tijd de stoomtram gehandhaafd. De ongeveer even oude Rijnlandsche Stoomtram voerde reeds op 16 October 1911 op het baanvak Leiden—Katwijk welk baanvak Woens dag 4 Juni a.s,| eveneens zijn 60sten ver jaardag viert! elfectrische tractie in en -15 Juni 1912 eveneens op het baanvak Rijns burg— Noordwij k, terwijl de electrische stadslijn te ^Leiden 1 Sept 1911 geopend werd. Op 11 April 1924 kon de lijn LeidenDen HaagScheveningen feestelijk geopend worden. Ook-heeft de N.Z.H. een geduchten strijd met de autobussen moeten voeren. Niet overal won de autobus het pleit. Op de oude stoomtramlijn Leiden—Haarlem werd n.l. de electrische tractie ingevoerd, waarOp de concessie van den concurree renden autobusdienst, de N.V. Brockway, werd ingetrokken. Op 31 December 1932 reed de versierde stoomtram voor de laatste maal; den vol genden dag reed de eerstë „Electrische" Het geheele net der N.Z.H. was daarmede geëlectrificeerd. De crisisjaren 19301939 hebben ook de N.Z.H. zwaar geteisterd en vele zijn de maatregelen geweest, welke de directie heeft moeten nemen, om door de moeilijkheden heen te komen, De maatregelen werden met succes bekroond. En zoo sluit de thans 60-jarige N.Z.H.T.M. een tijdperk af van gestadigen groei en harden arbeid, en met jeugdig vuur gaat zij voort, gesteund door de sympathie van besturen en bewoners dei- betrokken streek, een nieuwe toekomst te gemoet, waarin voor haar zeker nog een groote taak zal zijn weggelegd! - UITSLAANDE BRAND. Hedenmorgen omstreeks kwart over vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel 2de Groenesteeg 31, bewoond door de familie H. G. Op de twee de etage van deze woning was het vuur ontstaan in een slaapkamer, die, evenals twee aangrenzende vertrekjes, geheel uit brandde. Het blusschen geschiedde v met 2 slangen van de motorspuit op de brandput ten. Bij onderzoek bleek dat reeds om 1 uur een begin van brand in het bed op de. slaap kamer, bewoond door den 18-jarigen J. G., door de bewoners zelf gedoofd was. Om ruim vijf uur werd echter andermaal door de vrouw des huizes, brand ontdekt in de bewuste kamer, die echter niet meer zelf te blusschen was. De schade wordt door verzekering gedekt. VRIJW. CORPS NED. HERV. GEMEENTE, Herdenking van het 20-jarig bestaan. Het Vrij willige rs-corps in de Ned. Herv. Gemeente, dat gisteren den dag mocht her denken, dat-het voor twintig jaar in het Wójfcgebouw Fniël werd opgericht, 1 heeft gisteravond in de Marekerk dit feit kerke lijk herdacht. Ds. Kuilman ,die als eerste spreker het woord voerde, koos als overdenkingswoord Gal. 6 2 „Draagt elkanders lasten en ver vult al zoo de Wet van Christus". Spr. zeide het werk van het Vrijw. Corps te willen zien in het verband van het evan gelie en de Kerk en wees er op, dat de financiën der Kerk en daarmede in nauw verband de eeredienst na den wereldoorlog 19141918 er moeilijk voor stonden. De Gemeente-Commissie stond in dien tijd voor groote zórgen. Gelukkig werdén er menschen gevonden, die het begrepen, dat God riep tot een offeren en tot meerdere voortvarendheid. Met een Nehemia zeiden zij: God van den hemel zal het ons doen gelukken, en wij Zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen. Uit dit besef zijn ihi dien tijd vele commissies tot stand geko men. Zoo kwam er achtereenvolgens een Oommissie tot verbetering van de predi- kantstractementen. de Commissie voor Eeredienst, die ook in deze dagen twintig jaar bestaat en het Vrijw. Corps. Is spr. blij, dat de eerste commissie zoo goed als dood is, van de tweede commissie die van Eeredienst, betreurt hij het, dat de ontvangsten in twaalf jaar tijd van f. 13.000 tot f. 6.000' per. jaar zijn terug ge- loopen. Spr. hoopt dan ook, dat de ge meente in dit opzicht haar verantwoorde lijkheid zal verstaan en meer gaat offeren. Mèt het Vrijw. Corps is het steeds vooruit gegaan, Het is in den loop der jaren groo te r en sterker geworden. En thans staat Zondag aan Zondag een groote kring van mannen en vrouwen iii alle kerken gereed om aan den eeredienst zijn zórgen te be steden. Veel liefde schuilt achter al dit werk, liefde voor de N. H. Kerk Spr. is er van over tuigd, dat velen ook in hun hart groote liefde wegdragen voor Jezüs Christus. En dit is ook noodig wil het van binnen niet eén. doode gemeente blijven. Dat het werk van hét Vrijw. Corps ook financieel veel te beteekënen heeft moge blijken, aldus ds. Kuilman, uit de mede- deeling van den kerkdijken ontvanger, dat door den arbeid van het Corps in de laatste jaren f.3400.werd béspaard. Namens heel de Ned. Herv. Gemeente dankte spr. dan ook het Corps voor al den arbeid in dienst de'r gemeente verricht. Moge God u in de komende jaren sterken én zegenen, opdat gij gewaar moogt worden de machten en krachten, die God ook in het kleine wil schenken. Spr. hoopte, dat ook thans, als eens in de dagen van Nehemia, allen bereid mogen zijn om den hals te bukken in den dienst van het evangelie, opdat Gods Naam worde groot gemaakt. Nadat Gez. 90 3 gezongen was, voérde ds. M. Ottevanger het woord, die als tekst voor zijn overdenking gekozen had Markus 10 45 (midden) „Om te dienen". Ds. Ottevanger, die er allereerst op wees, dat alles door God eens geschapen is om Hem te dienen en dat het niet naar Gods ordonnantie is, wanneer de mensch streeft naar heerschappij, herinnerde er vervolgens aan, dat Christus in de wereld is gekomen om den mensch te leeren wat dienen is. „Om te dienen", dat is de ontlediging van Christus geweest. Bij Zijn komst op de aarde heeft Christus de dienstknechtsgestalte aan genomen. Vervolgens zette spr. het verschil uiteen tusschen het dienen uit dwang en uit liefde om er dan op te wijzen, dat het er bij ons allereerst om zal gaan om God te dienen. Daarnaast komt direct het dienen van den naaste. Met klem waarschuwde spr. voor de werk tuigelijkheid in ons dienen. Het gevaar be staat dat ,wij uit gewoonte ons werk doen, maar dat de drijfveer der liefde'ver te zoe ken is. Ons dienen moet staan in het teeken van het „Soli Deo Gloria". Dan is er ook een loon voor ons weggelegd, niet een loon uit verdienste maar uit vrije genade. Tenslotte wees ds. Ottevanger er nog op, dat straks,-aan het einde der dagen als het moede hoofd wordt neergelegd, het een vol maakt dienen zal zijn in Gods heiligen tempel. Ds. Ottevanger ging hierna voor in gebed, waarna nog gezongen werd Ps. 138 vers 1. Dë heer dr. J. van der Meer, apothe ker van het Academisch Ziekenhuis, is aan gewezen als deskundige bij het artsexamen aan de Rijksuniversiteit alhier. Tot voorzitter van dé commissie, belast met* het afnemen van examens ter ver krijging van eén akte van bekwaamheid in handenarbeid, zetelende te 's-Gravenhage, is benoemd de heer B. van Julsingha te Oegstgeest, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Leiden. Ais verdacht van rijwieldiefstal is gis teren aangehouden de 35-jarige D. C. M» alhier. 2—i

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2