Engelschen op Kreta in terugtocht De rede van Roosevelt WOENSDAG 28 MEI 1941 No. 24898 82ste Jaargang Nieuwe Duitsche versterkingen De Gloucester en de Fiji tot zinken gebracht Onbeperkte nationale noodtoestand afgekondigd Britsche convooien zwaar geteisterd Het laatste gevecht van de Bismarck Buitengeivone maatregelen voor de kustverdediging Verduisteren 21.48 uur 5.26 uur J EERSTE BLAD Feiten van den day Geen dienstplicht in Noord-Ierland LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been, Leiden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels.- - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen)' Redactie 21507 Postcheque- ,en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: •per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het Duitsche opperbevel deelde gisteren mede Op het eiland Kreta rukken de Duitsche troepen stelselmatig verder op na succes rijke gevechten en de bezetting van ver scheidene plaatsen. Het luchtwapen onder steunde deze gevechten door doeltreffende aanvallen van Stuka's op Britsche steun punten, troepenconcentraties en kampemen ten. Luchtdoelartillerie schoot boven het eiland een jager van het type Hurricane neer. Ten Zuiden var* Kreta werd een groot transportschip zwaar beschadigd door bommen. -• Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt wordt in een officieel communiqué van het Britsche hoofdkwartier in het midden-Oos ten omtrent de operaties op Kreta meege deeld, dat de Duitsche troepen ten Westen van Kanea Maandagavond door een nieu wen succesrijken aanval de bres in de Brit sche defensieve linies hebben verbreed, zoo dat noodzakelijk werd de Britsche troepen te doen terugtrekken op achterwaarts ge legen stellingen. Een communiqué van het hoofdkwartier in het midden-Oosten deelt, Volgens een bericht van den Londenschen nieuwsdienst van gisteravond, mede, dat hét voor de Britsche troepen op Kreta noodzakelijk is geworden zich terug te trekken. Verdere Duitsche versterkingen zijn door de lucht aangekomen. Churchill heeft gisteren, naar de Londen sche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis de gevechten op Kreta „fel en ernstig'*' ge noemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het weste lijk deel van het eiland. Twee linieschepen en verscheidene kruisers der Britsche zee- strijdkrachten zijn bij de gevechten' om Kreta beschadigd. Hoe" de gevechten op Kreta ook mogen afloopen, zco besloot Churchill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een bijzondere plaats innemen. o a Opnieuw wordt de bevolking van Kreta in Engelsche uitzendingen opgewekt tot. gewa- penden tegenstand tegen de Duitschers. Het nieuwe Britsche parool voor de Kretenzers luidt zich met geweren en ander oorlogs- materieel te bewapenen en de Duitschers in de pan te hakken. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent ver klaard dat deze oproep het volkenrecht schendt en dat de Kretenzers, als zij daar aan gevolg zouden geven zich zouden bloot stellen aan het gevaar als franc-tireurs be handeld te worden. Naar Stefani uit Lissabon meldt, erkende de Engelsche admiraliteit gisteren, volgens haar gewoonte om geleden verliezen drup pelsgewijze toe te geven een klein dêel der verliezen in den slag rondom Kreta. Men deelde namelijk te Londen mede, dat de laatste dagen in de omgeving van Kreta tot zinken gebracht zijn twee kruisers, de Gloucester en de Fiji, en vier torpedoboot- jagers, de Greyhound, de Kelly, de Cashmir en de Juno. De havenautoriteiten te Alexandrië tref fen koortsachtig maatregelen, naar het D. N.B. verneemt, om de Engelsche kruisers en torpedoboot jagers op te nemen, die in de gevechten bij Kreta zwaar beschadigd zijn. Pompschepen en sleepbooten zijn reisvaar dig gemaakt en den thuisvarenden Engel schen vlooteenheden tegemoet gezonden. De kruiser Gloucester van 9000 ton, met een bemanning van 700 koppen, droeg als bewapening 12 kanonnen van 15 c.M, in vier geschutstorens opgesteld, 8 van 10 cJM. kanonnen en acht torpedolanceerbuizen. Bo vendien werden twee voertuigen meegvoerd. Het schip behoorde tot de „Southampton" of „Town" klasse die 8 bodems telde. De kruiser Fiji had een inhoud van 8000 ton en was uitgerust met 15 c;M. kanon nen. De schepen van de „Fiji" klasse werden in 1939 voltooid. De torpedojager Greyhound behoorde tot de „G"-klasse, welks 8 bodems in 1936 zijn voltooid. De inhoud bedroeg ongeveer 1340 ton, terwijl de normale bemanning 145 kop pen telde. De Kelly meette tusschen 1400 en 1550 ton en droeg 175 man bij normale bezetting. Vijf kanonnen van 11 c.M. en 8 torpedolanceer buizen vormden de bewapening. De Cashmir maakte deel uit van de „K"- klasse, die 7 schepen van 1690 ton telde. Er waren normaal 183 man aan boord. De be wapening bestond uit 6 kanonnen, 4 stuk ken luchtdoelgeschut en 10 torpedolanceer buizen. In 1938 of 1939 vond de van stapel loop plaats. De torpedojager Juno tenslotte, behooren- de tot de „J"-klasse, was, op enkele kleinig heden na, geheel gelijk aan de Cashmir. Nog meldt de Britsche berichtendienst, dat de verliescijfers zijn: 43 officieren, 500 man bij de kruiser Fiji, 8 officieren, 120 man bij den torpedojager Kelley, 9 officieren en 150 man bij den torpedoboot jager Cashmir, 6 officieren en 98 man bij den torpedoboot President Roosevelt begon zijn aangekon digde redevoering met opnieuw de bewering te uiten, dat Duitschlan-d naar de wereld heerschappij streeft en het Amerikaansche continent onder .„slavernij" tracht te bren gen. Dit is het principieel „feit", waarop de ido-ov o C~ o«n. vu, is neu principieel „ien. waarop ae 88 man bU den P°««ek van de Vereenigde Staten wordt torpedoboot jager Greyhound. Behalve bovenstaande over Kreta maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren nog bekend: Duikbooten hebben ten Westen van Afrika 14 zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van 77.660 brt. in totaal tot zinken ge bracht. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben Duitsche Stuka's een sterke Brit sche vlootformatie aangevallen. Zij plaat sten vier bommen van zwaar kaliber op een vliegkampschip en verscheidene op twee kruisers. In Noord-Afrika is bij Solloem een plaat selijke Britsche aanval met steun van pant serwagens afgeslagen. Formaties van het Duitsche en Italiaansche luchtwapen deden succesrijk aan de gevechten mee. Door scheeraanvallen op colonnes Britsche artil lerie ten Westen van Dar-el-Namra leed de vijand zware verliezen. Duitsche Stuka's brachten voor Tobroek twee koopvaarders van 9000 brt, in totaal tot zinken en be schadigden een lichten Britschen kruiser zwaar. Rondom Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen een vrachtboot van 3000 brt. vernie tigd en een grooten koopvaarder zwaar be schadigd. Andere luchtaanvallen richtten zich gisteren en in den afgeloopen nacht op 'haveninstallaties aan' de Britsche Zuid- Oostkust. Bijzonder succesrijk was bovendien een aanval op een fabrieks van de vliegtuig-in dustrie aan de Engelsche Zuidkust. De vijand is overdag noch ties nachts per vliegtuig boven Duitsch gebied verschenen. Bij de vernietiging van vijandelijke vraohtbooten ten Westen van Afrika heeft de duikboot onder commando van luite nant-ter-zee eerste klasse Schütze z-ich bij zonder onderscheiden door het tot zinken brengen van elf schepen van 56.200 brt. In totaal. Door stoutmoedige, succesrijke ver- kennigsvluchten boven Engeland hebben de volgende bemanningen zich onderscheiden: 1. luitenant Meyer, luitenant Denner, on derofficier Husskönig, onderofficier Kühne en 2. luitenant Vollert, oberfeldwebel Raasch feldwebel Schwager, onderofficier Hage- meier. Ter aanvulling van het weermachtsbp- richt verneemt het DNB: De Duitsche onderzeeërs hebben in de tweede helft van Mei niet minder dan vier groote Engelsche konvooien uit elkaar ge jaagd en ten deele vernietigd, waarbij nog een reeks doeltreffende afzonderlijke acties komt. De berichten luiden als volgt: 16 Mei 8000 brt., 17 Mei 33,612 brt., 20 Mei 33.000 brt. (konvooi tankbooten), 23 Mei 110,000 brt. (Noordelijk deel van Atlantischen Oceaan en ten Westen van Afrika), 27 Mei 77,600 brt. (konvooien ten Westen van Afrika)Het totale resultaat van den duik bootenoorlog tegen de koopvaardij is 262,212 brt. vernietigde vijandelijke tonnage. 0 De Britsche troepen zijn met hun voorste stellingen verder van Solloem teruggetrok ken, naar het DNB verneemt. TEGEN EEN OVERMACHT. Over het laatste gevecht van het Duit sche linieschip Bismarck <vordt in een me- dedeeling van het opperbevel van de Duit sche weermacht nog het volgende bekend gemaakt. In den strijd tegen de langzamerhand steeds sterker wordende vijandelijke zee- strijdkrachten vocht het linieschip Bis marck in zijn onbestuurbaren toestand tot het eindelijk het slachtoffer is geworden van de overmacht van drie Britsche linie schepen, een vliegkampschip, verscheidene kruisers en torpedoboot jagers. De Britsche formatie zelf wordt sinds gisterochtend door Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht bij IJsland zegevierenden vloot voogd admiraal Lüttjens, bij het linieschip Bismarck, zijn commandant, kapitein ter zee Lindemann en bij zijn dappere beman ning. ,Een meute heeft een stuk wild gejaagd", verklaren de Londensche correspondenten van de Amerikaansche pers omtrent den strijd tusschen de Britsche oorlogsschepen en de Bismarck. Associated Press meldt uit Londen, dat aan den slag, waarin de Bis marck verloren ging, de grootste Britsche opgebouwd. Met bijzonder toegenomen kracht hebben de Ver. Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun,weg in den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor-Amerika, zoo vervolgde Roosevelt, is de vrijheid der zeeën en de vrijheid van den handel een levensnoodzakelijkheid, daar het niet alle goederen, welke het voortbrengt, zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de overwinning behaalt, zou de Amerikaansche productie van de wereld markt worden afgesloten, terwijl de „Nazi goederen" onbelemmerd Amerika zouden binnenkomen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de as- mogendheden militair bezet is. Wanneer het den asmogendheden gelukt, ook Dakar, de Azoren en de Kaap Verdische eilanden te bezetten, zou de oorlog den rand van het Westelijke halfrond naderen. De «techhiek van dezen tweeden wereldoorlog plaatst de Vereenigde Staten yoor veel grootere vraag stukken dan in den eersten wereldoorlog. De vernietiging van koopvaardijsche pen geschiedt thans over een veel groo- ter gebied dan toen, ja zelfs binnen de wateren van het Westelijke halfrond. De snelheid, zoo verklaarde Roosevelt let terlijk, waarmede de koopvaardijsche pen tot zinken gebracht worden, is drie maal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bouwen, zij is meer dan twee maal zoo groot als de Britsch-Ameri kaansche productie van schepen op dit oogenblik. Wij kunnen aan dit gevaar met be hulp van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd bieden: 1. door ons groote scheepsbouwprogramma te bespoedigen en uit te breiden en 2. door ertoe bij te dragen de verliezen op zee te vermin deren. Wij hebben daarom onze pa trouilles in de wateren van het Noorde lijke en Zuidelijke deel van den Atlan tischen Oceaan uitgebreid en wij ver- grooten deze patrouilles meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is algemeen bekend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot tijdens het afgeloopen jaar aanzienlijk vergroot werd. Deze schepen en vliegtuigen stellen ons op de hoogte van de aanwezigheid van aanval lende schepen boven zee, onder zee en op zee. Onze nationale politiek is thans als volgt: 1. Wij zullen aan elke poging of be dreiging van Hitier, om zijn heer schappij tot het Westelijke halfrond uit te breiden met alle ons ter beschikking staande hulpmiddelen en met actieven tegenstand het hoofd bieden. Nadruk kelijk volharden wij in de vitale nood zakelijkheid, het „Hitlerisme" van elk punt der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. 2. Van het standpunt der absolute noodzakelijk uit, zullen wij Groot-Brit- tannië elke slechts mogelijke hulp ver- leenen en evenzeer allen anderen, die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand, bieden. Alle andere maat regelen, welke noodig zijn om Groot- Brittannië de noodige aanvoeren tg doen toekomen, zullen genomen worden en alle andere methoden, welke gebruikt moeten worden, zullen door onze des kundigen bestudeerd en in daden omge zet wórden. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen digde hij aan, dat de regeering alle haar ter 'beschikking staande middelen zal gebrui ken om aan elke storing in de productie van oorlogsmateriaal het hoofd te bieden. De president sloot zijn redevoering met de volgende woorden: „Wij zullen niet aarzelen, onze wa pens te gebruiken, om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik he denavond den onbeperkten nationalen noodtoestand afgekondigd en de ver sterking van onze verdediging tot aan de uiterste grenzen van onze nationale macht en bevoegdheid verlangd." (DNB) Volgens een bericht van de Associated Press uit Washington heeft president Roo sevelt het congres verzocht om goedkeuring van een crediet van 3 milliard 319 millioen dollar voor den bouw van nog meer vlieg tuigen. Twee milliard 790 mililoen dollar zijn bestemd voor het leger, 529 millioen voor de vloot. NaarAssociated Press verder mede deelt, heeft de secretaris van Roosevelt, Eearly, geweigerd een raming te geven van het aantal in aanbouw zijnde vliegtuigen of te zeggen of het bommenwerpers of jagers betreft. Tot de volmachten, die president Roose velt verkrijgt door de afkondiging van den onbeperkten crisistoestand, behoort o.a., dat hij radiostations kan sluiten of in beslag nemen, voor vervoer van troepen en oor logsmateriaal voorrang eischen, handel in geldswaardige papieren verbieden, electri- citeitscentrales en andere ondernemingen, welke voor de productie en munitie belang rijk zijn, kan overnemèn. Hij kan alles door een persoonlijke-proclamatie uitvoeren, al leen voor een oorlogsverklaring moet het congres zijn toestemming geven. De presi dent kan verder den federal reservebanken voorschrijven alleen zaken' te doen op be sluit van het ministerie van financiën. Ook ligt het in zijn macht, transacties in vreem de valuta te verbieden. Hij kan het vertrek van schepen van oorlogvoerende landen verbieden en ook schepen requireeren, rechten heffen voor dringend noodzakelijke goederen en de nationale garde alsook het leger in actieven dienst roepen. Reeds in 1939 werd de beperkte crisistoe stand afgekondigd. Naar de meening' van rechtsgeleerden bestaat er geen duidelijk verschil tusschen den beperkten en den on beperkten crisistoestand. De president heeft waarschijnlijk heden den onbeperkten cri sistoestand afgekondigd, teneinde erop te de tegenstanders van zijn politiek en kon- wijzen, dat de toestand ernstig is. (D.N.B.) oorlogsschepen deelgenomen hebben, waar onder de Rodney, de Nelson, de King George V en de Prince of Wales benevens een on genoemd vliegkampschiD. De zee-oorlog tegen Engeland voltrekt zich in kware gevechten van een hevigheid, waardig het historische doel van het bre ken der eeuwenlange Britsche tyrannie ter zee, schrijft de Voelkischer Beobachter naar aanleiding van den ondergang van de .Bis marck". Terwijl nieuwe groote successen van onze duikbooten en ons luchtwapen op de Engelsche marine en koopvaardij in den Atlantischen Oceaan en in de Middelland sche Zee behaald konden worden, zoo ver volgt het blad. is het slagschip Bismarck in een feilen strijd gezonken, nadat het door de vernietiging van de „Hood". het grootste slagschip ter wereld, den hoogsten roem verworven had. Overwinning en offer zijn in den oorlog niet van elkaar te scheiden. Duitschland heeft den strijd tegen Enge land nooit licht opgenomen, maar het Duit sche volk weet ook met stellige zekerheid, dat onze vijand zal worden verpletterd. Het lot van het slagschip Bisma'rck kenmerkt opnieuw den offensieven geest der Duitsche marine, die ondanks de superioriteit van de Engelsche vloot het initiatief op den Oceaan nam en ook thans niet uit handen zal geven. Daaraan kan geen agitatie van Churchill iets veranderen, die thans een ge legenheid ziet, om de aandacht af te leiden vah de onveranderd ernstige positie ter zee voor Engeland. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Onze gedachten en onze hoop vertoeven daarbuiten op den Atlantischen Oceaan en bij de dooden en de geredden. Met dezelfde ernstige fierheid, waarmede het Duitsche volk de lange reeks van groote successen in den oorlog tegen Engeland heeft opgeno men, draagt het thans het verlies van dit machtige schip en gedenkt het den admi raal. den commandant en zijn bemanning'. De strijd gaat verder. (D.N.B.) VAREN OP DE KAAG TOEGESTAAN. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 7.33 uur en gaat onder te 23.26 Om misverstand te voorkomen, zij medegedeeld, dat de gisteren gepubliceerde verordening van den rijkscommissaris, houdende buitengev/one maatregelen voor de kustverdediging, op 26 Mei (dus Maandag j.l.) in werking is getreden. Naar wij vernemen vallen de Kageiplassen buiten de grens lijnzoodat het varen op de Kaag is toegestaan. Ten aanzien van Warmond en de Leede hebben wij tot hedenmiddag echter bij de betrfikken autoriteiten nog geen uitsluitsel kunnen ver krijgen. Zooal^men weet geldt het vaar- verbod binnen de grenslijn niet alleen voor zeiljachten, maar ook voor roeibooten en kano's. recht van Groot-Britbannië zöo zeide Churchill om in Ierland den dienstplicht in te voeren, staat „wel is waar buiten twijfel, maar de aangelegenheid heeft meer stof doen opwaaien dan het waard is." Daarom is er van afgezien. (D.N.B.) Men weet, dat het tot de beginselen van hét nationaal-socialistische Duitschland behoort, om bij zaken, welke het Duitsche rijk moet uitvechten, geen leden van vreem de volksgroepen te halen. De Duitsche be palingen voor dienstrecht en dienstplicht schrijven uitdrukkelijk voor, dat de leden van de binnen de rijksgrenzen wonende minderheden niet voor den militairen dienst gebruikt worden, zoo schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz, en zij vervolgt, dat dé Duitsche weermacht niet in de laatste plaats om Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland DE REGEERING TE LONDEN ZIET ER VAN AF. Churchill heeft, naar de Londensche be richtendienst meldt, in het Lagerhuis me degedeeld, dat afgezien is van Invoering van den dienstplicht in Noord-Ierland. Het, Pont met 22 opvarenden te Wapenvelde omgeslagen. (Gemengd, 3e Blad). De loting voor de roeiwedstrijden van „Hol- landia". (Sport, 3e Blad). De drooglegging van den Noordsche-Buur- terpolder; de werkzaamheden zijn in vollen gang! (3e Blad). Buitenland De rede van Roosevelt. De noodtoestand afgekondigd. (Ie Blad). Verdere terugtocht .der Kreta. (Ie Blad). Engelschen op 'IE VOORTS .LAATSTE BERICHTE^ EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1