Maatregelen voor de kustverdediging Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 27 Mei 1941 Wat de werkgemeenschap //Vreugde en Arbeid" doet Vele vacantiereizen in voorbereiding Verordening van den Rij kscommissaris Een moeilijke scene AGENDA Winterhulp Nederland (Van een A.N.P.-verslaggever) Op het departement van volksvoorlich ting en kunsten heeft de N.V.V.-werkge- meenschap „Vreugde en Arbeid" een uit eenzetting van haar doel en streven op een daartoe bijeengeroepen persconferentie ver strekt. Als commissaris van het N.V.V, heeft de heer H. J. Woudenberg opgemerkt, dat er omtrent deze werkgemeenschap nog te veel verwarde begrippen heerschen, waarvan de instandhouding noch aan „Vreugde en Ar beid", nooh aan ons volk tot voordeel kan strekken. „Vreugde en Arbeid" werd door hem op 3 November van het vorige jaar opgericht en zij is gebaseerd op de gemeenschapsge dachte, die den arbeid niet ziet als een last, doch als een eer, welke de hoogste plichtsvervulling van den arbeider ten op zichte van de gemeenschap inhoudt. De herwaardeering van den arbeid, die in het verleden maar al te dikwijls het voorwerp van speculatieve doeleinden is geweest, heeft belangrijke gevolgen gehad. Niet alleen dat de basis van den arbeid theoretisch een grondige verandering heeft ondergaan, doch ook practisch gaat hij een nieuwe toekomst tegemoet. Niet de arbeider is er voor de industrie, doch de industrie is er voor den arbeider, opdat hij door zijn dagelijksche werk in staat gesteld worde het welvaartspeil van zichzelf en dat der gemeenschap in stand te houden en te bevorderen. De eer van den arbeider ligt in zijn werk en er moet daarom voor gezorgd worden, dat dit werk geen last wordt, doch een taak, die hij met liefde vervult. Om dit te bereiken moet de arbeider in de eerste plaats uit zijn engen belangemkring worden gehaald en tot een hoogere gemeenschaps gedachte worden opgevoed, terwijl hij in de tweede plaats in een sfeer moet worden geplaatst, die hem als vanzelf voor de schoonheid en grootschheid van den arbeid openstelt. Het is daarom niet voldoende, dat de economische belangen van den ar beider worden verzekerd en hem een menschwaardig bestaan wordt verschaft, doch men moet hem tevens in de gelegen heid stellen aan zijn behoeften aan vreug de. ontspanning, geestelijke, kunstzinnige, cultureele en lichamelijke ontwikkeling te voldoen, dit ook en vooral in de bedrijven. In aansluiting hierop heeft de heer J. A. van de Werken als leider van deze werk gemeenschap een overzicht gegeven van de verschillende afdeelingen van „Vreugde en Arbeid". Vooreerst de afdeeling „schoonheid van den arbeid." Bij de oprichting van deze afdeeling is men van het standpunt uitgegaan, dat juist in haar werkzaamheden de ware socialisti sche geest tot uitdrukking zal komen. In de toekomst aldus spreker mag en zal de arbeider niet slechts zijn loon waard zijn, doch meer, veel meer. Immers, arbeid is de grootste voorwaarde om iets te 'kunnen bereiken. Het woord „klassenstrijd" moet verdwij nen. Hiervoor in de plaats zal treden het bedrijf, dat in de toekomst een werkge meenschap behoort te zijn, een gemeen schap, waarin iedere werker, van hoog tot laag, weet, dat hij deel uitmaakt van die gemeenschap en dus waarde heeft. Tot het recht van lederen werker behoort een zindelijke, frissche .goedverlichte werk ruimte. Deze moet ook gezellig zijn. Er is heel veel te bereiken met een eenvoudige plantenverslering, lichte verf, goede werk ruimte en goede werkindeeling. Voor zoo ver nog niet aanwezig zullen behoorlijke cantines gemaakt moeten worden, waar de arbeider niet zittend op de machine met ■besmeurde handen zijn brood moet opeten, doch behoorlijk aan tafels, zoo mogelijk ge dekt met een bord en een mes, zijn mid dagmaal zal kunnen nuttigen. Vervolgens kwam spreker tot de cultuur- afdeellng. Haar taak bestaat in het orga- niseeren en verzorgen van ballet-, tooneel-, film-, cabaret- en specialiteitenvoorstellin gen, concerten, opera-, operette- en revue opvoeringen, Zondagochtendbijeenkomsten vakbondsfeestavonden, werkpauzen en ont spanningsbijeenkomsten in de bedrijven, richtfeesten, kameraadschapsavonden, kin derfeesten, tentoonstellingen, openlucht voorstellingen en zomerfeesten. Sinds de oprichting van „Vreugde en Arbeid" zijn reeds vele van deze mogelijk heden in werkelijkheid omgezet, zooals dui delijk blijkt uit de volgende cijfers. Zoo werden tot eind April door haar zorgen ge geven: 64 film-voorstellingen met totaal 11.519 bezoekers; 45 tooneel-voorstelllngen met totaal 11.961 bezoekers; 4 revue-voorstellin gen met totaal 3975 bezoekers; 42 cabaret voorstellingen met totaal 15.793 bezoekers; 14 concerten-voorstellingen met totaal 6564 bezoekers; 3 ballet-voorstellingen met to taal 2881 bezoekers; 21 werkpauzen. Daarnaast heeft deze dienst de taak de echte volkskunst te doen herleven, dat wil zeggen het initiatief te nemen tot en het bevorderen van volksfeesten, waarin de folkloristische zeden, kleederdrachten, dan sen en liederen weer een groote plaats in nemen. Een gewaagd experiment was het, toen „Vreugde en Arbeid" balletvoorstellingen ging organiseeren. Echte balletkunst te brengen aan den Nederlandschen arbeider was iets, waarover menige paedagoog het hoofd schudde. De practljk heeft 't tegen deel bewezen. In het algemeen werden de gebrachte films schitterend gevonden, waren de voor stellingen uitmuntend en stonden de varié tévoorstellingen op hoog peil. Van de 14 gegeven concerten stonden er drie onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, waarbij kan worden opgemerkt dat het den doorsnee-arbeider zelden of nooit te beurt was gevallen concerten onder leiding van onzen grootste dirigent met wereldfaam te mogen beluisteren, De werkpauzeconcerten en ontspannings middagen zijn zeer in den smaak gevallen en er zijn reeds bedrijven in het land, die iedere maand een concert of een andere- pauze-opluistering voor hun personeel or ganiseeren. De filmdienst, die eveneens ressorteert onder de cultuurafdeeling, bewerkt het ge- heele land intensief, doch uitsluitend in die plaatsen, waar geen filmtheater aan wezig is. Veel arbeid werd sinds November ver richt, heet veel meer wacht nog op uitvoe ring, Op 12 Mei is de filmdienst begonnen in de werkkampen in Duitschland Neder landsche week journaals en films, voorzien van Nederlandschen tekst te draaien. Dezer dagen zal eep variétégroep eveneeps deze kampen gaan bezoeken. Het zomerwerk is reeds geheel voorbe reid, een tiental openluchtvoorstellingen is ontworpen, -zomerfeesten met zang, sport en spel in afwisselend verband, zul len worden gehoüden in verschillende dee- len van ons land, enz. Reeds in het volgend winterseizoen hoopt „Vreugde en Arbeid" een groote plaats in het openbare leven van Nederland in te nemen. Ten derde: de afdeeling reizen en va- cantie. De vacantle-tehuizen van „Vreugde en Arbeid" mogen zich reeds nu in een zeer groote belangstelling verheugen. Diverse groote hotels zijn door de bemid deling van „Vreugde en Arbeid" er toe overgegaan speciaal voor haar tegen sterk verminderde prijzen een groot gedeelte van hun kamers ter beschikking te stellen. Voor kleine tochtjes of uitstapjes zijn de districts- en plaatselijke leiders ingescha keld. Vooral wordt de mogelijkheid onder zocht tot het uitwisselen van vacantiegan- gers naar de verschillende provincies. Zoo zullen o.a. plm. 1000 mijnwerkers een be zoek brengen aan Nijmegen, terwijl een evenredig aantal personen uit deze om geving een bezoek zal brengen aan Valken burg, waar dan tevens een openlucht voor stelling gegeven zal worden. Behalve reeds genoemde tochten, zijn er nog veel meer mogelijkheden uitgewerkt. Deze zijn in een reisgids van „Vreugde en Arbeid" opgenomen, waarin men de juiste plaatsen vinden kan, waar de vacantie- oorden gelegen zijn, en verder staan hier in vermeld de prijzen voor overnachting, kosten van deelneming aan tochten, enz. Ten vierde de afdeeling lichamelijke ont wikkeling. „Vreugde en Arbeid" ziet in de lichame lijke opvoeding de beste compensatie voor de nadeelige invloeden, die de beroepsuit oefening tengevolge kan hebben en zij wil daarom het geheele werkende Nederland sche volk in de gelegenheid stellen sport te gaan beoefenen. Ten slotte de afdeeling volksontwikkeling. Het werk van deze afdeeling zal zeer ge varieerd en van grooten omvang worden. Elke volksorganisatie weet uit de practijk, hoe bedroevend het in het algemeen ge steld is met b.v. de kennis van de Neder landsche taal, geschiedenis, de aardrijks kunde en de kennis van eigen land en volk. Gelukkig heeft het streven van" veel organisaties er toe geleid, dat menigeen, de behoefte aan ontwikkeling voelende, ge tracht heeft, zijn achterstand in te loo- pen. Het zal de taak van „Vreugde en Ar beid" zijn deze behoefte op te voeren tot het hoogst mogelijke peil. Om dit te berei ken, zal zij op grootscheepsche wijze het onderwijs voor volwassenen organiseeren, indien de omstandigheden dit mogelijk ma ken, reeds in den komenden winter. Vast staat in elk geval, dat in dit najaar hier mede een aanvang zal worden gemaakt. Een ander streven van de afdeeling volksontwikkeling zal er op gericht zijn, voorlichting te geven door het organisee ren van huisvlijtcursussen. Er is nog ander werk, dat eveneens on der de afdeeling volksontwikkeling ressor teert en hierbij is veel, dat reeds dezen zomer zal kunnen worden georganiseerd. Er zal een campagne worden gevoerd, om hét bezoek aan de Nederlandsche musea te be vorderen en er zal belangstelling gewekt worden voor het Nederlandsche bedrijfsle ven en voor de schoonheid van eigen land. In het gisteren versohenen Verordenin genblad is gepubliceerd een verordening van den Rijkscommissaris betreffende bui tengewone maatregelen voor de' kustverde diging. De eerste afdeeling bepaalt het gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden als volgt: Artikel 1. (1) Het gebied, waarvoor de verbodsbe palingen in deze verordening gelden omvat de Nederlandsche waddeneilanden, de wad denzee, het IJselmeer, alsmede het in het tweede lid omschreven kustgebied. (2) Het kustgebied wordt begrensd door een lijn, welke loopt van Nieuweschans langs den weg over Finsterwoldt, Oostwol- de, Termunten naar -Appingedam. Van Appingedam langs de spoorbaan tot Sau- werd. Van Sauwerd langs den weg over Winsum, Mensingeweer, Oldenhove, Noord- horn, Grijpskerk, Visvliet, Kollum, Oudwol- de naar Dokkum, Van Dokkum langs de spoorbaan over Stiens, Leeuwarden naar Franeker. Van Franeker langs de trambaan tot Arum. Van Arum langs den weg over Grauwekat, Bolsward, Sneek, naar Akkrum langs de spoorbaan over M^ppel, Zwolle, Harderwijk, Amersfoort, Hilversum, Bussum tot waar deze het Merwedelcanaal kruist. Vandaar langs het Merwedekanaal tot de Oranjesluizen. Van de Oranjesluizen langs den weg naar Buiksloot en langs het N.- Hollandsch kanaal tot Purmerend. Van Purmerend langs het kanaal tot Oosthui- zen. Van Oosthuizen langs de spoorbaan over Hoorn, Obdam naar Schagen. Van Schagen langs den weg over Schagerbrug tot het Noord-Hollandsch kanaal. Verder langs het Noord-Hollandsch kanaal tot Alkmaar langs den weg over Uitgeest, Be verwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Hille- gem, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden tot Voorschoten. Verder over Leidschen- dam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschen- hoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papen- drecht naar Dordrecht, Van Dordrecht langs de spoorbaan tot Breda. Van Breda langs den weg over Ulvenhout naar het Zuiden in de richting Meerle tot de Bel gische grens. Vervolgens langs de Neder- landsch-Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de bo vengenoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2 1. Vaartuigen mogen het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, niet bevaren, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. 2. Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hier onder begrepen een landbouwbedrijf, alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht, niet van toepassing. Artikel 3—1. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een- bedrijf niet geoorloofd. 2. De zeegrens looipt langs de Nederland sche grens in den Dollart tot aan het meest Noordelijke punt van het eiland Rottum er- oog, verder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de Waddeneilanden van elkaar en van het vasteland (Den Helder) door water zijn gescheiden, wordt de ver bindingslijn tussohen de uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vasteland als zeegrens beschouwd. In het gebied van de mondingen van den Rijn en de Schelde gelden voor de wateren de volgende grenzen: In het Brielsche Gat de van het Noorden naar het Zuiden loopende lijn van het eiland Beer naar Oostvoorne. In het Goereesche Gat de lijn: Zwarte Hoek (Westpunt van het eiland Voorne) naar den vuurtoren Westhoofd (Goeree). In het Brouwershavenscihe gat de lijn: vuurtoren Westhoofd (Goeree) rechtswij zend 230 gr. (in de richting van den vuur toren verklikker) tot de meridiaan 3 gr. 47 min. Oost, vandaar langs dien meridiaan. Op de Oosterschelde de lijn: Toren van Burg op Schouwen naar het richtingabaiken Veersohe Gat (Hoek van den Haak). Op de Westerschelde lijn: vuurtoren Westkapslle rechtswijzend 310 gr., vervol gens op twee zeemijlen afstand in Zuid- Zuid-Westelijke, Zuidelijke en Zuid-Ooste lijke richting langs de kust in de richting naar het havenlicht Breskens. (Van Bres- kens uit rechtswijzend 315 gr.),. Artikel 4 Komen ïn het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaartuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5 (1) De bevelhebber der Duit sche marine in Nederland of de door hem daartoe aangewezen instanties kunnen in bepaalde gevallen 1) van het bepaaldé in het eerste lid van artikel 2 en in artikel 3 dispensatie verleenen. 2) De werking van het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 wat betreft plaats of tijd, beperken. (2) Maatregelen, als bedoeld in het eerste lid. kunnen ook als algemeen geldend wor den getroffen. Zij dienen door middel van de pers, den radio-omroep, door aanplak king of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze te worden afgekondigd STRAFBEPALINGEN. Artikel 6. (1) Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervan ger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken en met geldboete van ten hoogste 5000 R.M of met een dezer straffen, (2) Bij herhaling kan den in het eerste lid genoemden personen het bevaren van. het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, of van de zee geheel of ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden verboden. door M. VAN SERMOS RENKAW „Nee!", zei de regisseur opgewonden, „de mimiek laat nog veel te wenschen over! De uitdrukking op uw gezicht, terwijl u het briefje leest, moet eerst verbazing voorstel len! Dan: angst! Geweldige angst! En als u het gelezen heeft, moet ongeloof ln "uw gezicht weerspiegelen! Het er niet ln wil len geloóven moet op uw gezicht te lézen zijn! En het radeloos voor zich uit staren van u, lijkt wel eerder of u staat te slapen en te suffen! In uw gelaat moet een uit drukking van vertwijfeling liggen! Is u nog nooit in uw leven vertwijfeld geweest? Heeft u nog nooit verdriet gehad?! Nee, we scheiden voor vandaag uit! Maar repeteert u vandaag thuis voor den spiegel de scène net zoolang, tot u zelf ver geet, dat het spel Is. Je moet je Inleven! fer. morgen doen wij de scène voor den zooveelsten keer over, en dan hoop lk toch van harte, dat het de laatste maal zal zijn," De jonge filmacteur trok zich de on vriendelijke preek van den machtige zeer aan. Hij meende uit den toon wel te heb ben begrepen, dat, als de regisseur zijn spel morgen nog niet natuurlijk genoeg vond, hij een aardige kans had, dat de rol aan een ander zou worden gegeven. Urenlang repeteerde hij dien avond, trachtte zich ln te leven in de scène, be studeerde de uitdrukking van zijn gezicht voor den spiegel. „Paula," zei hij eindelijk tegen zijn vrouw die in een modeblad verdiept was, „het ls nu al veel beter nietwaar?" „Misschien wel! Ik heb er eigenlijk niet zoo zeer op gelet." Ze keek nauwelijks op. Rolf viel de zonderlinge, koele toon op. Hield Paula nog wel van hem? Maar toen probeerde hij zich ln te praten, dat het inaar verbeelding was van hem. „Vind je niet," vroeg hij om zich te ver gewissen, „dat ik den slag nu te pakken heb? Je hebt er een tijd voor noodig, zeg. Het ls ook zoo'n draak van een stukl" „Ik zei je al, dat lk er heelemaal niet op gele heb! Of dacht je soms, dat ik je bij je malle oefeningen altijd met bewondering gadesla! Ik vind het eigenlijk een echt el lendig beroep, acteur Dat eeuwige gerepeteer van je verveelt me, en hindert me soms vreeselijk! Ik vind het ook heele maal niet noodig, die vele oefeningen. Je hebt talent, of je hebt het niet!" En nu begreep Rolf, dat het geen ver beelding van hem was. Zóó kon slechts een vrouw praten, wier liefde voor haar man was gedoofd. Paula hield niet meer van hem Dienzelfden avond had hij geen woord meer tot zijn vrouw gericht en zij even min tot hem. „En?" begroette de regisseur hem den volgenden dag, „heeft u gerepeteerd? Prachtig, Laten wij dan maar beginnen." De cameraman stond gereed. De opname ving aan: Opgewekt fluitend kwam Rolf als film held van kantoor naar huis. Hij hing hoed en jas op den kapstok, opende de deurnaar de zitkamer, hield zijn pas even, verrast in, trok de wenkbrauwen op terwijl hij naar de tafel keek: Vrouwtje! Waar ben je?" Op hetzelfde moment viel een brief door de gleuf ln de kamer. Rolf raapte hem op, opende hem en begon nerveus te lezen. Hij werd bleek en een uitdrukking van verba zing teekende zich af op zijn gezicht. Maar weldra veranderde deze in angst, teleur stelling, ongeloof, en eindelijk tuurde hij met tranen in zijn oogen naar het nietige briefje ln de hand. Een bittere trek trilde om zijn verbleekte lippen. „Het is onmógelijk!" stiet hij toen ver twijfeld uit, „onmogelijk! Het ls niet waar!" Opgewonden sprong hij toen op en bukte zich naar het briefje dat zijn hand was ontgleden en op den vloer lag. Hijgend van opwinding las hij het nog eens hardop over: „Ik ben vertrokken. Ik was niet gelukkig met jou. Ik heb gisteren Ineens beseft, dat ik nooit van je heb gehouden. Als jij wel van mij houdt, gun mij dan, gelukkig te zijnVaarwel Slap viel hij neer in den fauteuil, en voor over op tafel geleund, snikte hij hoorbaar. Zijn schouders schokten „Afgeloopen!" klonk het zakelijk uit een hoek van de studio. Rolf keek op en door zijn tranen heen zag hij den regisseur opgewekt op hem afkomen. „Goed gedaan, kerel! Prachtig!" klopte hij Rolf hartelijk op den schouder. „Je hebt je wèl ingeleefd In je rol, zeg! Je huilt waarachtig nog tranen met tuiten! Deze woorden brachten Rolf tot de wer kelijkheid terug en hij overzag de situatie Hij begreep, dat hij niet thuis was maar in de studio. Hij had goed gespeeld, had de regisseur tevreden gezegd. Maar de brief, was écht, het was het handschrift en het rose briefpapier van zijn vrouw. Maar dat behoefde de „baas" niet te wetenHet was al erg genoeg, dat Paula weg was. Voortaan zou hij alleen zijn eMt een gevoel van oneindige leegte ln zich sloop hij bedroefd naar huis. Toen hij zijn woning binnentrad legden zich twee mollige, blanke armen om zijn hals. „Paula!" Ben je toch hier! ik dacht....." „Ja lieveling, je dacht dat het briefje echt was! Het was wel van mij, maar echt was het niet! Tenminste niet echt ge meend, hoor, ezeltje!" „Nu, dat episteltje van me, was dat niet een goed Idee om je goed te doen spelen?" „Ja, schat, maar hoe „Ik heb den tooneelknecht ln het com plot betrokken. In plaats van jullie too- r.eelbrief wierp hij den mijne in de bus voor jou, en het kosttte me maar vijf popi Dat ls het eindelijk slagen van de scène toch v/el waard, vind je ook niet? Ik wist, dat je geen dramatisch talent hebt en daarom scheen mij dat de eenige oplossing. En dat van gisteravond, dat ik je zoo afsnauwde, dat was alleen maar de grondslg voor mijn plin. Dat begrijp je nu natuurlijk wel (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). BEDEN Morschweg 59: Stadsevangelisatie te Vh u. n.m. BIOSCOPEN r 18 Jaar: 14 laar: i alle leeftijden Luxor-theater: „Tusschen Hamburg en Haïti" t Dagelijks nam 2 en 8 u- 's Zondags 2—7 uur, doorl voorstelling Lido-theater: „Scheiding op korten termen" t Dagelijks 8.15 uur nam 's Zondags te 21/4, 4.30 en 81/4 u. Woensdag en Zaterdag ma- tinée 2.30 uur. Trianon-theater: „In de schaduw der bergen" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Mllllonairs" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 uur. Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „Parkstraat 13" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zondag 2—61,* uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam 8 uur, Zondags gesloten) „De school'des levens". ..9 0 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Mei 20 uur tot Zaterdag 31 Mei 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, telef. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo- ethek, WllhelminaDark 8. telef. 26274. O O LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 ga*. Celsius (54 gr. F,), WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 12 uur: 14 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer". 12 urn*: 15 gr. C. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. - Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Artikel 7. (1) Hij die ln strijd met het bepaalde in de artikelen. 2 of 3 een vaar tuig naar het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden, of over de zeegrens brengt, het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een (jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2) Hij die in strijd handelt met een maatregel, krachtens artikel 5 getroffen, of met een verbod uitgevaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6 wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde stoffen. Artikel 8. (1) Vaartuigen, welke in strijd met het bepaalde in de artikelen 2e of 3 of met een maatregel, krach tens artikel 5 getroffen, in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, op het water of op het land liggen of in dit gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. (2). Zulks geldt eveneens ten aan zien van vaartuigen, welke zich bij het in werking treden dezer verordening in het gebied, waarvoor de verbodsbepa lingen gelden, bevinden en welke inge volge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden verwijderd, wanneer zulks niet binnen veertien da gen na het in werking treden tdezer verordening is geschied. Artikel 9. Andere strafrechtelijke be palingen blijven 1 onverminderd bestaan, voor zoover zij niet met bovenstaande be palingen in strijd zijn. BUITENBOORDMOTOREN. De tweede afdeeling bevat bijzondere be palingen betreffende buitenboordmotoren, n.i. als volgt: Artikel 10. (1) Het onder zich heb ben van buitenboordmotoren behoeft de toestemming van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid). (2) Onder buitenboordmotor wordt hier bij verstaan een draagbare, volledige in richting, bestaande uit een motor, een aan drijfas en een scheepsschroef, welke in haar geheel, aangebracht aan den buiten kant van een vaartuig, geschikt is om dit voort te stuwen. Artikel 11. Het verzoek om toestem ming dient binnen, veertien dagen nadat de verordening in werking is getreden schriftelijk bij de districtscommandant der Rijkspolitie, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage bij dé hoofd commissarissen van politie te worden inge diend. In geval van afwijzing van zijn verzoek Ls men gehouden den motor binnen veer tien dagen na ontvangst van de betreffen de mededeeling bij den burgemeester van de gemeente zijner inwoning, in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam of Den Haag, bij den hoofdcommissaris van poli tie in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren nj het bezette Nederlandsche gebied behoeft de toestemming van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart. Degene die handelt in strijd met deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geld boete van ten hoogste duizend gulden oi met een van jjeze straffen. Wanneer deze verordening in werking zal treden, vervallen de verordening nr. 59 van 1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rynm??n" dingen en de verordening nr. 121 van In houdende beperking ten aanzien van bei- bevaren van het gebied der Schelde- en F»* -gen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6