GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 27 Mei 1941 KERK- EN SCH00LN1EUWS Echtpaar in brandend huis omgekomen Binnenland Provinciale Staten van Zuid-Holland RECHTZAKEN Morgen laatste dag Buitenland ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het voorbereidend kerkelijk examen, de heeren R. H. v. Apel doorn (Leiden) en F. v. d.. Heijden (Amster dam) en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (pharmacie), de heeren: M. H. M. Evers (Schiedam), J. H. Innemee (den Haag) en L. H. Kuitert (Voorburg). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: ,,De Leidsche Zoutkeet". Oude Singel 248, Lelden. Overleden commissaris J. van Stra len, 's-Gravenhage; Nieuwe commissaris: dr. J. C. du Pui, 's-Gravenhage. AANBESTEDING VAN RIOLEERINGS - WERKEN, STRAATAANLEG, E.D. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen aanbesteed het uitvoeren van slootdempingen, rioleeringswerken en aan leg van aarden banen voor straataanleg in het verlengde van den Lammenschansweg c.a., welk werk als werkverruimingsobject zal worden uitgevoerd. Er waren 15 objecten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Lei den f. 135.500 (vergoeding onderbreking werk volgens paragraaf 27 III 6 f. 300. A. v. Halem en I. Doornik Leiden f. 144.700 (f.250.Aannemingsmij. N.V. de Moek en Hermes, Alkmaar f. 145.900.(f.200. Wed. H. van Driel, Koudekerk f. 146.900. (f. 200.L. Bockee, Den Haag f. 147.750 (f. 75.—)N.V. vh. J .M. Strijland, Uithoorn f. 148,200.(f. 200.J. M. Samson, Zoe- terwoude f.148 900.— (f.300.—); C. A. Lan- geveld, Alphen f. 149.900.(f180.W. F Marcelis en Co., Leiden f. 150.850.(f. 225.-) Gebrs. Schouls, Leiderdorp f. 152.000. (f.210.C. Godschalk en Co., Leiden f. 156,700 (f.300.Fa. Gesman en Zoe- temeyer, Alphen f. 158.890.(f. 100.A. J. de Later, Oegstgeest f. 160.000.— (f. 200. H. C. Heemskerk, Leiden f. 167.400. (f;300.M. Ebbing, Haarlem f. 185.854. (f.60.—). De gunning is aangehouden. ZILVEREN JUBILEA. Heden is in den intiemen kring van het personeel het feit, feestelijk herdacht, dat de heer F. Heymans 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma J. J. Krantz en Zn. Maandag as. hoopt de heer W. F. Roo- zendaal hetzelfde feit te gedenken. Terzake van ladelichting is door de po litie aangehouden de 17-jarige H. K. alhier, die reeds eerder wegens dergelijke vergrij pen met de politie in aanraking kwam. De wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Leiden Vrije Kath, Kerk (Vreewijkstr. 19) Nam. 8 1/4 uur. vespers en lóf. Zeeterm eer Geref. Gem.: Nam. 71& uur, ds. Lamain van Rotterdam. VOOR WOENSDAG 28 MEI. Leiden Geref. Gem. (N; Rijn)Nam. half- acht, ds M. Heikoop van Utrecht. Alphen-aan-den-Rijn Oud Geref, Gem,: Lokaal v. MandersloostraatNam. 7.15 uur, de heer Vijverberg. Sassenheim Pinkstergemeente: Nam. 3 uur, de heer Vetten van Haarlem. Waddinxveen Zuidkade 18: Nam. Vh üur, ds. De Rover van Vlaardingen, NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ottterlo, cand. H. G. Abma te Ede. Aangenomen: Naar Vleuten, cand. ir. D. Har- teveld, thans hulpprediker te Vlaardingen. Bedankt: Voor Ee, (Fr.), ds. H. W. Hemmes te Nes en Wierum. GEREF. KERKEN Benoemd: tot hulpprediker te Gouda, cand. A. de Groot te Rotterdam. CHR. GEREF. KERK, Aangenomen: Naai- Papendrecht, ds. Is, van dc Knijff te De Krim. Beroepen: Te Oosterbeek, ds. E. du Marchie van Voorthuysen te Urk. DOOPSGEZ BROEDERSCHAP. Zestal te Amsterdam: ds. A. L. Broer te Hil versum. ds. W. F. Golterman te Amersfoort, ds. G. J. W. den Herder te Drachten, ds. H W. Meihuizen te 's-Gravenhage, ds. M. van der Meulen te Apeldoorn en ds. P. van der Meulen te Wormerveer. ZENDINGSSTUDIE-RAAD. Te Utrecht werd de jaarvergadering van den Zendingsstudie-Raad gehouden. In verband met de tijdsomstandigheden be perkte men zich tot een huishoudelijke verga dering. De heer Van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam opent met gebed en Schriftle zing. Bij acclamatie werden herkozen; dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam, jhr. M. C. T. van Lennep, de heer J, Schipper en ds. H. D. J Boissevaln. Voorts werden tot nieuwe'leden gekozen: prof. dr, J„ H. Bavinck, hoogleeraar te Amsterdam en Kampen, de heer P L. de Gaay Fortman (tot penningmeester in de vacature-jhr. mr. K. J. M. Huydecoper), de heer H. J. W, A. Meye- rink, oud-directeur van de Chr. H I. Kweek school te Solo (in de vacature-ds. J. Krüger), ds. D. Pol, Geref. predikant te Rijsoord (in de vacature-dr. H. Kaajan) en dr. W. G. Harren- stem, Geref. predikant te Weesp (in de vaca ture-ds, H. A. Wiersinga) De rekening en verantwoording van den waarnemenden penningmeester ds. Boissevaln. werden goedgekeurd en deze gedéchargeerd. Daarna bracht de secretaris het jaarverslag uit. De wensch wordt uitgesproken, dat dit verslag in druk verschijne. Ds. Krüger spreekt een woord van dank voor het hem aangeboden en door hem gaarne aanvaarde eere-lidmaatschap. De vergadering wordt dan, na dankgebed door ds. Krüger, gesloten. IN PERCEEL AAN DEN HOLTERWEG TE DOETICHEM. Hedennacht omstreeks drie uur is door ombekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel aan den Holterweg, bewoond door het echtpaar Smit. De brand, die waarschijnlijk in de bovenverdieping is ontstaan, greep zóó snel om zich heen, dat, ,toen de Doetinöhemsche brandweer arri veerde, er zoo goed als" niets meer te redden viel. Het echtpaar, dat vermoedelijk dooi den rook bedwelmd geraakt was, kwam in de vlammen om. De brand. werd. ontdekt, door de twintig jarige dochter van het echtpaar G. J. Smit. Het meisje waarschuwde een surveilleeren- den agent, die op zijn beurt de hulp van de brandweer inriep. Het was echter onmogelijk man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde resten. De slachtoffers waren 62 jaar oud, De dochter was door het gebeurde zoo overstuur, dat. zij naar het ziekenhuis werd overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische installatie. Het huis brandde gedeeltelijk af. TIENJARIG MEISJE TE BUSSUM VERMIST. Te Bussum wordt sinds Zaterdag j.l. een tienjarig meisje vermist, Ansje Busch ge- heeten. Zij is per rijwiel van huis gegaan, voorgevende, dat zij bloemen ging plukken in het park Loegieskamp. Zij is echter tot nu toe nog niet teruggekeerd. Een onder zoek met politiehonden heeft geen resul taat opgeleverd. Het meisje is gekleed in lichtblauw jasje met dito mutsje, had beige sportkousen en droeg een. gebloemd zomer jurkje. Zij heeft licht blond haar 'met twee vlechten, waarin een roode strik, blauwe oogen en zij draagt zwarte schoenen. Zij heeft een flink postuur en eenigszins voor uitstekende boventanden. Het meisje is in het bezit van een oud kinderrijwiel met Terryzadel en handremmen. De commissaris van politie van Bussum, •tevens commissaris van de rijkspolitie, ver zoekt hun, die inlichtingen over het vermiste meisje kunnen verstrekken, zich te vervoe gen aan het hoofdbureau van politie te Bussum of hem telefonisch op de hoogte te stellen. JEUGDIGE BOEFJES GEGREPEN TE BERGEN-OP-ZOOM. De politie van Bergen-op-Zoom ds er in geslaagd de hand te leggen op een aantal boefjes, die er gedurende eenigen tijd werk van maakten winkeldiefstallen te plegen. In dit verband werd reeds Zaterdag j.l. de 16- jarige J. K. ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld. Denzelfden dag werd echter een ander diefje, de 15-ja- rige W. V. op heeterdaad betrapt, waarna nog meer jongens, o.m. P. de B., M. D., S. S. en M. B., konden worden aangehouden. Tal van winkeldiefstallen kwamen toen aan het licht, waarbij de buit had bestaan uit vet, boter; zeep, textielgoederen, kaas, batterijen, dynamo's, zaklantaarns enz. Bo vendien hadden de jongens ingebroken in een villa, terwijl zij. eveneens winkeldiefstal len te Steenbergen en Roosendaal op hun geweten hadden. En nog kon daarmede hun zondenregister niet worden afgesloten. Te Hoogerheide- hadden zij een rijwiel gestolen en ten slotte bleken zij ook niet vreemd te zijn aan ladelichten en zakkenrollen. Opmerkelijk bij deze diefstallen is, dat verschillende winkeliers geen aangifte had den gedaan van vermissing hunner goede ren. ZEVENHONDERD GULDEN GESTOLEN. Twee jongens te Amsterdam aangehouden. Vorige week op een avond is ingebroken ■in een perceel aan de Emmalaan te Utrecht, waar tijdens een kort oogenblik van afwe zigheid van de bewoners, die juist even een wandelingetje maakten in het Wilhelmina- park uit de slaapkamer een spaarpot werd gestolen met een bedrag' van zeven honderd gulden. Het was duidelijk, dat de inbrekers zich toegang tot het huis hadden verschaft door langs een regenpijp aan de achterzijde van het huis op het balcon van de slaapkamer te klimmen en zoodoende op gemakkelijke wijze den spaarpot, welke op de kaptafel van de bewoners stond, weg te nemen. Het toeval wilde, dat eergisteravond de Amsterdamsche politie in de hoofdstad een tweetal jongens aantrof in een schuilkel der op een tijd, dat men zich niet meer op straat mag bevinden. Toen de jongens on dervraagd werden, maakten zij op den diensbdoenden politie-agent, zulk een onbe- trouwtoaren indruk, dat deze het beter vond de knapen mee te nemen naar het bureau van politie. Aldaar kwam vast te staan, dat het waren de 17-jarige A. H. de B., fabrieks arbeider en de 16-jarige W. van N., glas blazer, beiden uit Utrecht, die nog in het bezit waren van vierhonderd gulden. Toen de knapen werd gevraagd, hoe zij aan dat vele geld kwamen, antwoordden zij zeer verward en zij spraken zich aanvanke lijk herhaaldelijk tegen, doch na een scherp verhoor vielen zij toch door de mand en bekenden zij de dieven te zijn, die op Hemelvaartsdag hadden ingebroken in het huis aan de Emmalaan te Utrecht. Nadat procesverbaal was opgemaakt, zijn zij op transport gesteld naar Utrecht, wa.ar zij yoorloopig zijn ingesloten. DUIZEND NIEUWE DUBBELTJES GESTOLEN. Bij de Rijksmunt te Utrecht heeft de 40- jarige employé K. zich in den loop van de vorige week schuldig gemaakt aan diefstal van een zakje pasmunt, inhoudende dui zend nieuwe dubbeltjes. Nadat bekend was geworden, dat deze dubbeltjes, zonder de controle te zijn ge passeerd, reeds in roulatie waren gebracht In Den Haag, Rotterdaam en Amsterdam, is men achter de fraude gekomen. K. is na verhoor en bekentenis ingesloten in het Huis van Bewaring. HET WIJZEN VAN VONNISSEN. De vereischte tegenwoordigheid van den officier. A. P. te Den Helder is door het ge rechtshof te Amsterdam met bevestiging van een vonnis van de rechtbank te Alk maar wegens mishandeling veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Van dit ar rest is cassatie aangeteekend. De hooge raad overwoog, dat uit het proces-verbaal der terechtzitting van de rechtbank niet blijkt, dat bij de uitspraak tegenwoordig v/as de officier en dat het er derhalve voor moet worden gehouden, dat deze bij de uitspraak niet tegenwoordig is geweest, hetgeen ingevolge art. 362 van het wetboek van strafvordering nietigheid ten gevolge heeft. Desondanks heeft het hof het von nis bevestigd. De hooge raad vernietigde 'shofs arrest met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Den Haag. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Dood door schuld. In den middag van 2 October had te Ha- zerswoude een doodelijk ongeval plaats doordat de bestuurder van een vrachtauto, J. W. S., afkomstig, uit Boskoop, plotseling de Terletstraat in reed, waar een spelend kind door de auto werd gegrepen en gedood. Voor liet aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, heeft S. zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden gehad, doch hij werd vrijgesproken. De offi cier ging van dit vonnis in hooger beroep, zoodat de chauffeur zich thans voor het Hof had te verantwoorden. Verdachte zeide met zijn auto op den de la Reyweg te hebben gereden, toen plotse ling met groote snelheid uit de Kempstraat, die links voor verdachte was gelegen een vrachtauto naderde. Hij zag die pas, toen het voertuig op de voor S. llnkerweghelft was, zoodat een aanrijding niet te vermij den was. Om die nog te ontgaan, wierp -verdachte het stuur om, en reed de Terletstraat in, waar hij aan de linkerzijde van de straat kwam, met gemeld gevolg. Op een vraag van den president zei ver dachte dat hij de auto niet eerder kon zien, doordat ter plaatse een verhooging van een schuilkelder het uitzicht had belemmerd, De getuige A. S. W. Verbeek, was op de plaats des onheils, toen- hij de auto van S. zag naderen. De auto reed bijzonder snel, en bij het zwenken vlogen enkele bussen van de auto. Nadat nog enkele andere getuigen waren gehoord, zei de proc.-generaal eerst te wil len laten onderzoeken, in hoeverre de schuilkelder het uitzicht belemmerd, waar waarom hij aanhouding der zaak verzocht. Het Hof besloot hiertoe. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding; Vestigingswet. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan de bedrijfsleider eener Leidsche onderneming wegens overtreding der Vestigingswet. In Februari 1941 had hij zonder vergunning van het departement van Economi sche Zaken en van de Kamer van Koophandel alhier in zijn zaak, rijwielen en onderdeelen van rijwielen, zooais zadels, kettingen en tasschen verkocht. Verdachte erkende de overtreding, maar meende dat hij geen vergunning van de K. van K, noodig had, omdat ook reeds voor de inwerkingtreding van het sperverbod (1 Maart i937) rijwielonderdeelen waren verkócht, en het hier geen gewone maar hoofdzakelijk kinderrij wielen betrof. Het O, M. wees er op, dat kinder rijwielen geen speelgoed zijn. Het OM. achttte de overtreding wettig en overtuigend bewezen, daar vast staat, dat in Februari 1941, rijwielen en onderdeelen verkocht zijn, wat in en vóór 1940 niet gebeurd was. Desniettegenstaande vroeg het O. M. ontslag van rechtsvervolging. De kan tonrechter was het met de opvatting van het O, M. niet. eens, en zal over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Roekelooze automobilist. Een tuinder uit Rijswijk moest terecht staan omdat hij het veilig verkeer ernstig in gevaar had gebracht, doordat hij met zijn auto komen de uit de richting Leiden den overweg van de trambaan LeidenDen Haag op den Zoeter- woudsche weg nog gepasseerd was, waardoor hij in botsing was gekomen met een sneltram, die uit de richting Leiden naderde. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen. Verdachte had in het ge heel niet op het verkeer gelet, maar roekeloos doorgereden, de passagiers zoowel in de tram als in de auto hadden in groot gevaar-verkeerd. Door het krachtige remmen van den wagen voerder v/as de botsing nog goed afgeloopen, an ders was het onheil niet te overzien geweest. Het O.M. vond de overtreding zeer ernstig, waarom het f30 boete eischte of 14 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f20 beote of 8 dagen ehchtenis. Frauduleuze slachtingen. Een boerenarbeider uit Noordwijkerhout moest terechtstaan, omdat hij zondervergunning en zonder aangifte op zijn erf in de Zilk een vet varken geslacht had, zonder dat het varken ge keurd was. Verdachte verklaarde dat het een huisslachting was geweest. Het O. M. eischte f.30 boete of 14 d. h. met verbeurdverklaring van het in beslag genomen varkensvleesch. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 4 d, h. met verbeurd verklaring van het in beslag genomen varkens vleesch. Een machine-bankwerker alhier moest terecht staan, omdat hij op den Haarlemmerweg alhier 35 kg. ongekeurd vleesch, afkomstig van frau duleus geslachte varkens vervoerd had. Het O. M. eischte f.35 boete of 10 d. h. met teruggave van de opbrengst van het verkochte vleesch. Uitspraak f.15 boete of 5 dagen hechtenis, met teruggave van de opbrengst van het verkochte vleesch. Aardappelen als veevoeder gebruikt. Een fabrieksarbeider uit Leiderdorp moest te rechtstaan omdat hij consumptie-aardappelen als veevoeder had gebruikt en bovendien zonder vergunning 250 kg. aardappelen in voorraad had. Het OM. hield hierop een scherp requisitoir. &i deze t-Uden van een vereischte doelmatige Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben heden hun eerste gewone zitting ge houden In 1941, onder voorzitterschap van minister van staa/t jhr. mr. dr. Van Karne- beek. Een tweetal nieuwe leden werd be- eedigd, namelijk de heeren J. W. baron v. Haersolte van Haerst (N.S.B., vacature mr. Rost van Tonningen) en P. Goettsch (S.D. A.P. vacture-Sandifort) Gekozen werd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten mr. G. van Baren (a.r.) met 45 van de 73 stemmen. Een aan tal voorstellen werd in handen van com missies gesteld. Bij het voorstel in zake het verzoek der A.N.V.V. om subsidies over 1941 merkte de heer Visscher (S.D.) op, dat de finan- cieele en toeristische perspectieven inder daad niet van dien aard zijn, dat gedepu teerden een gedegen prae-advies kunnen uitbrengen. Anderzijds moet de vereeniging toch in staat zijn, uitgaven te doen en in de toekomst te zien. Daarom zou spreker gaarne zien, dat in de eerstvolgende zitting of althans zoo spoedig mogelijk een voor stel gedaan zal worden. De voorzitter merkte op, dat de huidige toestand te onzeker is, zoodra de omstan digheden he.t toelaten, kunnen gedeputeer de staten een prae-advies uitbrengen. De vergadering werd1 'hierop verdaagd tot Dinsdag 17 Juni. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. f. 100.000.—: 11940. f. 1000.—: 3515, 6824, 16054. f. 400.—: 4546, 7072, 8370, 12558, 13540, 18202 19688. f.200.— 2426, 21738. f. 100.— 1365, 1491, 2757, 6771, 8310, 10598, 12093, 12466, 15408, 16015, 20857, 21048. KOFFERDIEF GEARRESTEERD Aardappelbon nr. 2. Boter- en vetbonnen nr. 15 en 16. Broodbonnen nr. 18 en 20 Alg. distributiekaart: bon nr. 96: ei. TE DEN HAAG. In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat ten nadeele van reizigers koffertjes en tasschen worden gestolen op stations in Den Haag. In de meeste geval len lieten de reizigers deze voorwerpen even onbeheerd staan, terwijl zij plaats- kaarten gingen koopen, om dan later tot de onaangename ontdekking te komen, dat koffer of taseh verdwenen waren. Ook Dinsdag j.l. werd een reiziger uit Groningen hiervan de dupe en deed aan gifte bij de politie van een koffer: In dezen koffer bevonden zich schoenenmonsters, d.w.z. allemaal rechter schoenen. Een rechercheur stelde een nader onder zoek in en hierbij werd hij opmerkzaam op eenige personen, die in de omgeving van het Hollandsche spoorstation op kamers woonden en wel eens met koffers werden gezien. Dit was aanleiding om bij een der per sonen huiszoeking te doen. Er was nie mand thuis, doch wel vonden de politie mannen twee rechter heerenmolières. De kamer werd bewoond door een 30-ijarigen kapper en deze werd nog denzelfden dag in een straat in de binnenstad aangehou den. Hierbij trachtte hij een papiér weg te gooien, dat een legitimatiebewijs bleek te zijn. Zijn kamer werd nu nog eens aan een nader onderzoek onderworpen en hierbij kwamen vele goederen van diefstal afkom stig voor den dag. Voorts bleek de kapper nog een medebewoner te hebben, een 50- jarigen boekhouder, die eveneens werd ge arresteerd. Een onderzoek bij eenige opkoopers had tot resultaat, dat een electrisch scheerap- paraat, afkomstig uit den koffer van den reiziger uit Groningen, in beslag kon wor den genomen. Ook vele goederen van dief stal afkomstig konden hier worden achter haald. Voorts kwam aan het licht, dat de kapper zich bij de verschillende opkoopers had gelegitimeerd met papieren, welke hij uit de diverse koffers had ontvreemd. Eenige opkoopers zullen wegens heling worden vervolgd. VOLKSSTEMMING IN AMERIKA VERLANGD. Ruim dertig senatoren en afgevaardigden zijn onder voorzitterschap van senator Wheeler bijeengekomen om de mogelijkheid te overwegen een volksstemming over de kwestie der Amerikaansche deelneming aan den oorlog te houden. Naar senator Wheeler na deze vergade ring aan de pers verklaarde, is men nog niet tot een definitief besluit gekomen. De gebeurtenissen op Kreta en de vernietiging van de Hood zijn nieuwe bewijzen, hoe nut teloos het zou zijn indien de Ver. Staten aan den oorlog gaan deelnemen. Het Ameri kaansche volk wil geen „faillieten oorlog" overnemen. (D.N.B.) VON PAPEN BIJ TURKSCHEN MINISTER. De Duitsche ambassadeur von Papen heeft hedenochtend een bezoek gebracht aan den Turkschen minister van buiten- landsohe zaken. (D.N.B.) FRANSCHE VLUCHTELINGEN TE PARIJS TERUG. De eerste extratrein met negenhonderd vluchtelingen uit de onbezette zone, die op grond van de nieuwe DuitschFransche overeenkomsten na bijna een jaar in de be zette zone teruigkeeren, is in Parijs aange komen. (D.N.B.) NED, HERV. KERK. Aangenomen naar Akkrum (toez.) ds, M. L Onnes te Baflo. Beroepen te Giessen-Nieuwkerk cand. P. Moerenhout te Utrecht, te Aalso cand. J. Zwijnenburg te Reeuwijk, te Poortugaal (toez.) ds. mr. H.. van Ewijck te Terwolde. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage-West ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem. Aangenomen naar Groningen ds. J. Kap- teyn te IJmuiden, naar Papendrecht cand. J. Welmers, thans hulpprediker aldaar. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Hilversum ds. J. Fraanje te Barneveld. voedselvoorziening moet tegen deze praktijken scherp worden opgetreden, waarom het O. M. 2 maal f. 15 boete of 2 maal 10 d. h. eischte. Uit spraak 2 maal f.5 boete of 2 maal 3 d. h. met verbeurdverklaring der in beslag genomen aard appelen. Niet behoorlijk verduisterd. Een Leidsche winkelier moest terecht staan, omdat h(j zijn woning aan de Breestraat niet behoorlijk verduisterd had. Uit de ramen had het licht uitgestraald. Verdachte erkende de overtreding, maar daar dien avond niemand in huis was, wist hij niet wie het licht ontstoken had. Het O. M. vond de overtreding zeer ern stig, daar het licht geruimen tijd gebrand had; in dit verband eischte het O. M. f. 15 boete of 6 d, h. Uitspraak f. 7.50 boete of 4 d, h. VERMOEDENS OMTRENT DE REDE VAN ROOSEVELT. De bladen in Amerika vragen zich in hun commentaren op het oogenblik af, of president Roosevelt in zijn aangekondigde rede zal ingaan op de uiteenzettingen van groot-admiraal Raeder. Alle bladen zijn het er over eens, dat de positie van Roose velt buitengewoon moeilijk is. Men .ver moedt, dat hij stellig de volgende drie pun ten ial bespreken: 1. Een verhoogde hulp voor Engeland op elke mogelijke manier. 2. De Pan-Amerikaansohe solidariteit en de noodzakelijkheid eener gemeenschappe lijke verdediging op militair en economisch gebied. 3. Een beroep op het Amerikaansche vólk tót de grootste eensgezindheid - met het oog op de zware crisis. Opvallend in dit Verband zijn de com mentaren der bekende journalisten Alzop en Kintner in de Washington Post. Zij be vestigen, dat ditmaal van ale kanten een buitengewoon zware druk op Roosevelt wordt uitgeoefend, doch- dat de president voor een zwaar dilemma staat. Een zijner adviseurs heeft gezegd, dat wanneer de po litiek van Roosevelt mislukt, zijn ambtspe riode niet alleen een persoonlijke neder laag wordt, doch met éen vólkomen ver splintering der natie zal eindigen, Roose velt is in de positie van een man, die zijn geheele vermogen op één kaart zet en thans ziet, ctat hij het spel zal verliezen, daarbij echter nog de mogelijkheid heeft, om ofwel dubbel te wedden of op te hou den. (D.N.B.) DE LEVENSMIDDELENPOSITIE IN EUROPA. De Amerikaansche minister van land bouw heeft, naar de New York Times meldt een rapport gepubliceerd over de levens- middelenpositie in Europa. Hierin wordt o.a. gezegd, dat in het onbezette Frankrijk, evenals In Spanje en Finland gebrek aan belangrijke levensmiddelen bestaat. Hier en daar vertoonen zich in Europa teekenen van ondervoeding. De levensmiddeleinpositie van Duitschland is thans echter beter dan in de oorlogsjaren 19141918. Duitschland staat geen levensmiddelen- crisis te wachten. De oorlog heeft Duitsch- land's levensmiddelenproductie nauwelijks beïnvloed. Het Duitsche volk, in het bijzon der de soldaten, arbeiders en kinderen, wor den thans beter gevoed dan in den wereld oorlog. (D.N.B.) DORIOT VOOR SAMENWERKING MET DUITSCHLAND. Op het congres van de Fransche volks partij heeft de voorzitter, Jacques Doriot, zich opnieuw voor samenwerking met Duitschland uitgesproken bij den opbouw van een nieuw Europa. De nederlaag van Frankrijk is het logische gevolg van de revolutionaire crisis in Frankrijk geweest. De revolutie moet het logische gevolg van de nederlaag zijn. De nationale revolutie moet tot uiting komen in sociale en land bouwkundige hervormingen. Daarbij moet er een volkomen politieke zuivering komen en tot dat doel. een aaneensluiting van alle revolutionairen. Verder kwam Doriot op voor de voortzetting van den strijd zijner partij tegen Jodendom en vrijmetselarij. (D.N.B.) AANVAL OP CONVOOIEN. Bij de actie van het Duitsche duikboot- wapen tegen Engelsohe convooien aan de West-Afrikaansche kust zijn, naar het DjNH. verneemt, veertien schepen uit ver scheidene convooien getorpedeerd met een inhoud van 77.600 tort. (DJHJB.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2