De Leidsche Bioscoop-Programma's De hond en zijn verzorging LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 24 Mei 1941 Offkieete Kennisgevingen Een flinke waschbeurt is noodzakelijk Slotbeschouwing i 0 ONE HOUR 0 CLEANING SERVICE Gemengd Nieuivs VRAGENRUBRIEK SCHOEISELJISTRIBUTIE. Maandag 26 Mei a.s. zullen, tusschen 9 en 12 uur, volgnummers (uitsluitend voor zgn. zomërschoeisel) worden uitgereikt-voor:.- Dinsdag 27 Mei 8711050 geel Woensdag 28 Mei 10511140 geel Woensdagnamiddag 11811270 wit Donderdag 29 Mei 11411320 geel Donderdagavond 12711330 wit Vrijdag 30 Mei 13211500 geel Zaterdag 31 Mei 15011590 geel Zaterdagnamiddag 1331:1420 wit De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 24 Mei 1941. v' 3280 BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. 1941—'42. Bij de uitreiking der bonkaarten en losse bonnen van de volgende week zullen alle stamkaarten van alle gezinnen, niet alleen van de groote, overgelegd moeten worden. .Leiden, 24 Mei 1941. 3281 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. VISCHAKTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van" visch- akten voor het seizoen 19411942, vanaf heden gratis ter Gemeente-Secretarie, af- deeling Algemeene Zaken verkrijgbaar zijn. De Burgemeester voornoemd, 3279 STEVENINCK. TRAGE EETLUST verhelpt U door Standaard's brood 3217 (ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KÓÓPHANDEL. Nieuwe inschrijving: M- Bakker en Zonen N.V., Hoofdstraat' 137, Sassenheim. Maken van en handel in kisten e.a. emballage, handel in en verwer ken van hout. Algemeen directeur: J. Bak ker, Sassenheim. Technisch directeuren M. Bakker Sr., Sassenheim: G-. D. Bakker, Sas senheim en M. Bakker Jr.,. Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal f. 23.000, geheel plaatst'en gestort. ZES VARKENS IN BESLAG GENOMEN. De politie heeft ill samenwerking met ambtenaren van den Crisisdienst in de laatste dagen in het Kooikwartier zes frau duleus geslachte varkens in beslag geno men, die aan twee verschillende," personen toebehoorden. .Het vleesch is in beslag ge nomen en naar hetOpenbaar Slachthuis overgebracht, Met ingang van heden is onze oud stadgenoot, de heer P. L. Hessing, destijds commies der Ned. Spoorwegen aan het sta tion en oud-lid van den Gemeenteraad alhier, benoemd tot chef-commies aan het hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. De Staatscourant 99 bevat de statuten betreffende de N.V. Mij. ter bevordering der Leidsche Onderwijsinstellingen alhier. (Van een deskundigen medewerker). Wij hebben nu achtereenvolgens de aan schaffing, de huisvesting, de voeding en de opvoeding van den hond besproken. Rest ons thans nog eenige andere punten dei- verzorging de revue te laten passeeren. WASSCHEN. Zoo in. den tijd, dat iedere huisvrouw de schoonmaakwoede in zich voelt opwellen en daardoor bij iederen huisvader een ont vluchtingswoede ontketent, komen wij als vanzelf het eerst tot dit onderwerp. Velen verkeeren nog in de meening, dat een hond niet gewasschen behoeft te wor den. Dat is te eenenmale onjuist. Lang niet alle stof en vuil wordt door kammen eii borstelen van de huid verwijderd en een schoone huid is voor de gezondheid van uw hond een vereischte. Anderzijds moe ten we ons niet aan overdrijving schuldig maken. Deze waarschuwing geldt in het bijzonder den houders van witte honden als witte Kees, Samojeed, Malthezer Leeuwtje enz., die zoo gaarne pronken met een goed gewasschen hond. Door het was- schen ontstaat een ontvetting der haren, waardoor de hond zijn weer- 'en winduit- rusting" verliest. De vacht gaat dan bij regen als een spons werken en houdt het water vast inplaats van dat dit langs het vettige haar direct afdruipt. Onnoodig te zeggen, dat het gevolg van een en ander is een sterke afkoeling der huid, hetgeen tot verkoudheid of zelfs longontsteking aan leiding kan geven. Vooraf zorgen we, dat alle bij de „ver- schooning" benoodigde ingrediënten bin nen ons bereik liggen. Noodig hebben we: teil met lauw -water, kam, borstel, eenige doeken, die goed vocht opnemen en een stuk goede zeep (vooral geen scherpe zeep!). Allereerst kammen en borstelen we den hond. waardoor veel van het losse haar wordt opgeruimd. Vervolgens plaatsen we den hond in den teil met lauw water. Vele honden hebben hieraan een broertje-dood en trachten voortdurend te ontsnappen. Het is daarom gewenscht den hond vooraf den halsband aan te doen, zoodat u ehm met de linker hand .in bedwang kunt houden. Met een doek, spons of pannetje gooien we nu flink wat water over den hond, waarbij u het beste met het achterlijf kunt beginnen, pen kop laat u voorlocpig droog; die ki straks zijn portie wel. Nu wrijven we den hond met zeep in, waarna we dit met de hand flink door zijn vacht werken. Den hond daarna goed schoonspoelen, zoodat alle zeepresten verwijderd worden. De kop krijgt eenzelfde beurt, waarbij we den bek met de linkerhand in onder- greep dichthouden en wel zoodanig, dat we met duim en vingers de oogen bedekken. Met de gereed-liggende doeken wrijven we het dier vervolgens zoo goed mogelijk droog. Het wassehen zelve moet grondig, doch vlug gebeuren, opdat de afkoeling -niet te groot wordt; vooral bij jonge honden zou dit nadeelig kunnen zijn. Tijdens het wassehen en daarna tot het haar volkomen droog is, moeten we er op letten, dat de hond niet in den tocht komt. Het is daarom aan te bevelen den hond in een afsluitbare ruimte te wassehen en i hem voorloopig binnenshuis te houden. Ontsnapt hij naar buiten dan bunt u er zeker van zijn, dat hij binnen enkele mi nuten ontoonbaar is, zcodat alle moeite tevergeefsch is geweest. Nu maken we het hok goed schoon en zult u ei-varen, welke voordeden het door-u gemaakte hondenhok (zie ons tweede arti kel) bezit boven de gedoodverfde- „kist met gat". We nemen den voorgevel en het dak van het hok af en kunnen het eens, flink uitschrobben. We laten het hok nu goed drogen en voorzien het daarna van schoon stroo. KAMMEN EN BORSTELEN. Hiervoor merkten wij reeds op, dat het wassehen van den hond met mate moet geschieden. Door dagelijks flink te kammen en borstelen kunnen we trouwens reeds veel stof en vuil- verwij deren, zonder dat wassehen noodig is. Ook om een andere reden is dit nog zeer nuttig: de losse haren worden regelmatig verwijderd, zonder dat deze nu juist op Uw Axminstertje achter blijven. Door regelmatig te kammen en borstelen komt U dusv zeker in een goed blaadje te staan bij Uw eg-a en dat is ook wel eens nuttig, nietwaar heeren der schep ping? En ten slotte: het komt de beharing van Uw hond ten goede. Wij, mannen, zijn niet ij del maar hooren toch o zoo graag zeggen: „wat' een prachthond!". Dan groeien we Oom Wouter, die vlekken zoo naar vond Zag een handkar niet, die langs het Zijn pak vol met smeer[trottoir stond Maar nu zie je 't niet meer Omdat Cleaning direct voor hem klaar stond, Chemisch reinigen en persen Cglberl costuum f. 2.97 Regenjas. 2.56 Mantelcostuum f, 2.56 L'eïclen Breeslraat 128 - Telefoon J25885 Amilerdom Hoorlem - Oen Hoag - r«um -Bsvcrwijk 3245 (Ingez. Med.) BEWEGING. j Dit onderwerp mogen we vooral niet ver- geten, want ook hierbij bestaan weer uiter sten, waarin men maar -al te .vaal^ ver valt. Vele honden lijden een armzalig be staan omdat zij tot levenslange opsluiting veroordeeld schijnen te zijn. Andere wor den behandeld als galeiboeven en krijsen een 1 a 2 meter langen ketting, Waarvan het een eind om den nek van den hond en het andere eind aan het „ho>k" geklonken is. Ook zijn er honden-liefhebbers, die te veel van het goede nemen en den hond- het twijfelachtige genoegen geven van een race-partij achter de fiets. O zeker, op zich zelf kan dit voor Uw hond een genoe gen zijn, maar dan moet dit toch van zeer korten duur zijn. De in figuurlijken zin gebezigde uitdruk king „hardloopers zijn doodloopers" heeft voor den hond ook een letterlijke beteeke- nis. Uw hond geeft het niet eerder op vóór ■hij er bij neervalt. Onnoodig te zeggen welke funeste gevolgen een zoo overmatige in spanning heeft. Uw hond móét beweging hebben; hij mag best eens flink moe zijn. Maaris hij zóóver, dan dient U er ook voor te zorgen, dat er voor hem geen prikkel bestaat, die hem noodzaakt nóg verder be gaan. U moogt hem wel trainen om een grooter uithoudingsvermogen te krijgen; doch laat daarbij Uw verstand een hartig woordje meespreken1 Hij (zij), die zich een hond aanschaft, heeft dèn möreelen plicht -hem naar beste weten te verzorgen. Dit is de consequentie, welke voor ons uit de aanschaffing voort vloeit of nog verder teruggaand, voort vloeit uit het feit. dat de mensch hem uit zijn natuurlijken staat heeft gehaald, waardoor hij van ons afhankelijk is ge worden. Verzorging, welke uitsluitend haar oor zaak vindt in plichtsgevoel, kan ons ech ter nimmer een waarachtige Vreugde dóen smaken en blijft dan ook in wezen voos en gebrekkig. Een werkelijk goede verzorging kan niet anders dan uit liefde voor-den honcl geboren worden, een liefde, welke niet k&n of mag ontaarden in een soort dweperij Een hond is een dier. Zijn eigenschappen maken hem weliswaar onvergelijkbaar met alle overige dieren, nochtans, hij 'blijft een dier. In theorie zijn wij het daarmede allen ongetwijfeld eens, doch in de practijk zien wij vaak gevallen, waarin de liefde voor den hond ontaard is in een onnatuurlijke „verliefdheid". Dergelijke dwepers behoor den geen hond te bezitten omdat ïiog afgezien van het feit dat zij zich als mensch bespottelijk maken de hond daar niet anders dan schade- van kan ondervinden. Ernstig willen wij dan ook waarschuwen tegen het vermenscheli j kenvan den hond, want de hond denkt of handelt niet als een mensch. Zoodra wij hem gaan „ver- menschelijken", gaan wij ook onzé eischen op een niveau stellen, hetwelk voor den hond onbereikbaar is. Resumeerendalstublieft geen „gekwezel" om het nu maar eens vierkant te zeggen. Den hond geen gebreid jasje voor de kou aangeven; geen lekkere beetjes voorzetten enz., want daarmede maken we hem tot een stumperd in plaats Van een levensblije, dar tele robbedoes. En hiermede zijn wij aan het eind geko men van deze beschouwing over ons edel husidier, den hond. Wij' vleien ons geens zins een volledige verhandeling gegeven te hebben: dat was trouwens niet de opzet. Baj opvolging van de door ons gegeven wen ken zal Uw hond echter met recht trotsch zijn op zijn baas en U zult zeer veel ge noegen scheppen in zijn dartele levensblij heid, trouw en eerlij kheid, aanhankelijkheid NIET OP HET VERKEER GELET. Meisje door een auto gegrepen. Gistermiddag is te Oldebroek een doode- lij'k ongeluk gebeurd. Het zesjarig dochtertje van den winkelier E. Visch bevond zich tegenover de ouderlijke wonljig aan, de over zijde van de Dorpsstraat. Er stond daar een vrachtauto waaraan iets haperde, gepar keerd. Plotseling wijlde het meisje dan straatweg naar haar woning dwars over steken, achter den auto 'langs. Op dat oogenblik naderde uit de richting Wezep een auto van de N.TJF., een z.g. cadaver- wagen uit Nijver dal. Het' kind zag waar schijnlijk de auto niet. Het liep tegen den wagen op en werd door de achterwielen overreden. Bloedend verwond werd het- de ouderlijke woning binnengedragen, waar de geneesheer, dr. Hqrtinjg. slechts den dood kon constateeren. FELLE BRAND TE PATERSWOLDE. Gistermiddag is, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand uit gebroken-in de dubbele behuizing van de families W. Rutgers en J. Kroese te Paters- woljie. In korten tijd stond de eerste wo ning in lichterlaaie, zoodat van den, inboe del niets kon worden gered. JDe brandweer bestreed het vuur met vier stralen, Dank zij dit krachtige ingrijpen kon de woning van de familie Kroese, die inmiddels veel waterschade had opgeloopen, behouden blijven. De woning van den heer Rutgers is nagenoeg geheel uitgebrand- De schade aan de eerste woning wordt door verzeke ring gedekt. De heer Kroese échter was niet verzekerd. GASVERGIFTIGING TE GRONINGEN. Gistermorgen om zeven uur werd de 33-j, gehuwde A. P., wonende in de Blomstraat te Groningen, bewusteloos door uitstroomend gas, öp zijn bed aangetroffen. De ontboden, politiedokter kon slechts den dood consta teeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BOSCHBRAND BIJ OSLO. Door een grooten boschbrand aan de Oslofjord dicht bij Oslo zijn gisteren 2000 H.A. bosch vernield. Men neemt aan dat onvoorzichtigheid de oorzaak van den brand is. BIOSCOOPBRAND TE ANKARA. Een der grootste bioscooptheaters van Ankara is door een nachtelijkep brand verwoest. De aangrenzende gebouwen van het blad Oeloes en van de directie-gene raal der pers werden door de vlammen be dreigd, doch konden behouden blijven, met uitzondering van een deel der drukkerij. Eenige personen zijn verhoord. N de V. te L. Het lijkt ons het verstandig ste den grooten rijweg Den Haag—Amsterdam te volgen. en liefde. Hij zal voor U meer gaan betee- kenen dan. „mijn hond": hij wordt Uw lots- genoot, die U door dik en dun zal volgen in welke omstandigheden. U ook verkeert. De uitverkorene ónder de dieren Lido-Theater Een film, waarin Anny Ondra en Paul Hörbiger de hoofdrollen ver tolken moet een film worden waarin een van beiden in een ander genre rol speelt dan gewoonlijk. Dat de ernstige, gevoelig spelende Paul Hörbiger en de vroolijke Anny Ondra, die alleen uit amusante operettefilms bekend is, beiden hun eigen stijl bewaren, lijkt ons niet goed mogelijk. En inderdaad is in de film „Scheiding op kortèn termijn" voor Paul Hörbiger een heel andere rol weggelegd dan in andere geval len. Hij speelt de rol van een componist, die naast zijn muzikale kwaliteiten maar bitter weinig goede eigenschappen bezit. Slechte daarentegen, zooals een hartstochtelijke liefde voor de roulette en de alcohol, bezit hij in hooge mate. 'De zich steeds herhalen de ruzies met zijn vrouw brengen zijn ad vocaat er toe, hem tot scheiding over te halen, in het belang van zijn echtgenootc. Om deze scheiding op korten termijn te bewerkstelligen moet een „scheidingsmo tief" gevonden worden en door een toeval lige samenloop van omstandigheden wan delt dit motief, in den vorm van een meisje, Toni, regelrecht in de armen van den ka- rakterloozen componist. Beiden gaan op stap, naar de wintersport, en krijgen een fotograaf achter zich aangestuurd, die de taak heeft, voor 'n reeks compromitteeren- de foto's te zorgen. v Het botert echter niet bijzonder tusschen de „geliefden" aangezien de componist, hoewel hii scheiden wil, zich bijzonder wei nig tot het bijdehande, eigenwijze mèisje voelt aangetrokken. Ook in de andere rich ting vlot het niet, erg. Ook Toni voelt niets voor de compromitteerende situaties, die per sé op de foto moeten worden vastgelegd. Tot wanhoop natuurlijk van den ijverigen foto graaf. die zich het vuur uit z'n sloffen loopt om het bewijsmateriaal te verkrijgen. Een reeks gecompliceerde voorvallen leidt er ten slotte toe dat de scheiding wordt uit gesproken ondanks het feit dat alle be langhebbenden, behalve dë advocaat, dit wei het allerminst wenschen. Bijgevolg stapt het'gescheiden stel dan ook direct na het vonnis weer in het huwelijksbootje, waarna nog een ander huwelijk het slot van de film vortrrt. Voor de pauze treden de vier Powells op met eenige gymnastische en acrobatische nummers. Casino-Theater. Wanneer men door een gelukkig toeval 25 schilling in handen krijgt en je vrouw die van dit meevallertje afweet, wijsmaakt, dat je daarvoor een lot gekocht hebt en haar een gefingeerd num mer opgeeft, waarop notabene de hoofd prijs valt, dan kan men in gróóte moeilijka lleden komen. Dit moest ook Binder, in. de film „Millionnairs" ondervinden. Werkzaam aan een groot bedrijf in muziekinstrumen ten, waar ook zijn zoon Fred werkte in de pianoafdeeling, was zijn -eenige wenscó, dat zijn zoon het in deze zaak nog eens ver zou brengen. De chef was echter niet erg op Rred gesteld. De reden hiervan was hoofdzakelijk, dat Fred zich te veel ophield met Clary, de dochter van den directeur. Hij verbiedt hem gedurig omgang met Clary te hebben. Fred bemerkt, dat het geld de hoofdrol speelt en bemoeit zich dan ook niet meer met Clary. Ook niet, wanneer Clary, die inderdaad van hem houdt, hem tracht te ontmoeten. Dan ge beurt het hierboven omschreven geval met het lot, waardoor zijn moeder allerlei in- kc-open doet. Zijn vader weet echter geen raad, maar heeft niet den moed zijn vrouw te vertellen, dat hij het lot niet gekocht heeft. Fred's moeder gaat dan naar Clary's vader en vraagt hem of zij een. groot be drag in zijn zaak kan beleggen, onder -be ding dat haar man zijn compagnon zal worden. Hij gaat hiermede direct accoord, daar zijn zaak ïntusschen zeer hard is achteruit gegaan en- hij op het punt staat straatarm te worden. Zij noodigt hem uit bij haar thuis een feest bij te wonen. Op ciit feest is ook de chemf aanwezig en deze maakt dan plotseling bekend, dat Binder geen hoofdprijs heeft gewonnen. De con sternatie onder de aanwezigen is zeer groot en het feest meteen afgeloopen. Maar wanneer later blijkt dat de achteruitgang van de zaak te wijten is aan den chef en Freds werk zeer gewaardeerd wordt, wordt eerstgenoemde onmiddellijk ontslagen. Fred wordt dan spoedig mededirecteur en schoonzoon, want hij en Clary treden nu al gauw in het huwelijk. Een film die, door de vele grappige mo menten, een kostelijke ontspanning vormt. Voor de pauze worden nog eenige inte ressante korte filmpjes vertoond. Trianon-Theater „In de schaduw der bergen" is de titel van een, avontuurlijke film, die zich afspeelt in een -prachtig en grillig hooggebergte, een film, waarvan niet slechis bergklimmers of natuur- enthousiasten zullen genieten, maar ook zij die van ware spanning houden! Het betreft hier, behalve de weergave van een zware bergbestijging, ook de behande ling van een aantal conflicten onder de eenvoudige bergbewoners, problemen, waar van wij, als „laag-landèrs" eigenlijk geen idéé hebben. Een eenvoudig alpendorpje .ligt aan den voet van de reusachtige „Geisterkopf", waarvan de top, de levensgevaarlijke „Dui- velswand" nog door niemand is overgetrok ken. En zooals het gewoonlijk gaat: men wil niet rusten, tegen alle waarschuwingen der dorpelingen, die de daaraan verbonden ont zaglijke gevaren kennen, in, alvorens ook deze overwonnen is. Eerst zijn het twee vreemd el ingèn, ge routineerde bergbeklimmers, die een po ging wagen,hóe zeer de „bergwacht" die opgeroepen moet worden, als er een onge luk gebeurt, de beide mannen ook over de geringe kansen tot slagen heeft ingelicht. De mannen gaanmaar op een'der ge vaarlijkste plaatsen worden zij door steen slag getroffen en niet dan na de grootste moeite slaagt de „bergwacht" erin, beiden te redden. De vrouwen van de leden der bergwacht hebben het 't zwaarstezij immers moeten in angst en vreeze achterblijven. Haar man nen kunnen óók verongelukken en zoo ge beurt het ook: een der oudsten, een schoen maker en kostwïnnër van zijn groot gezin, valt omfaag en laat zijn leven voor twee waaghalzen Dit is echter slechts de inleiding van deze film: daar is voorts de schoolmeester, die uit de bergwacht werd gestooten, omdat zijn vrouw hem de belofte afperste, nimmer meer omhoog te gaan. Hij kan het niet ver dragen, dat het gansche dorp de jeugd incluis hem nu voor lafaard uitmaakt, tefwijl hij vroeger de bergwacht aanvoerde. Het gevoel uitgestooten te zijn, verdraagt hij niet en geheel alléén aanvaardt hij nu den moeizamen tocht naar den Duivels- wand: ondanks nachtelijke stormen slaagt hij er in den top te bereiken en komt als een held en volkomen gerehabiliteerd in het dorp terug, waar zijn vrouw hem met open armen en innige dankbaarheid ontvangt. Daartusschen door spelen zich nog andere voorvallen af: de beeldhouwer, die zijn vrouw verwaarloost en een andere heeft liefgekregen met de verboden gevolgen van dien, de moeder, die ondanks haar verbod toch haar eenigen zoon met de bergwacht moet zien meetrekken, de burgemeester van het plaatsje, aan wie de zorgen-van al deze menschen worden toevertrouwd, zoo dat er veel afwisseling in deze mooie en boeiende film is. Attila Hörbiger, Hansi 'Knoteck, Winnie Markus, Viktoria von Ballasko en anderen spelen in dit bergverhaal belang rijke rollen in een schitterende omgeying, die bij eiken bergliefhebber-klimmer onder de toeschouwers weer het verlangen naar eigen klauterpartijen in hevige mate doet ontstaan. Een uitvoerig en interessant bijprogramma gaat aan deze bijzonder bezienswaardige film vooraf. Rex-Theater. Het is wel een heel moeilijk géval dat de commissaris in de film „Parkstraat 13", krijgt op te lossen, wanneer tijdens een feestje èen der gas ten vermoord gevonden wordt. Op den vooravond hadden er verscheidene gebeur tenissen plaats, die alle in het licht dezer misdaad van groote beteekenis kunnen zijn. Zoo had de gastvrouw Evelynë Schratt (Olga Tschechowa) een opgewon den onderhoud met het slachtoffer, waarbij hij haar dreigde een geheim te ontsluieren zoodat de commissaris in dit - gesprek een motief voor den moord moet zien. Derge lijke motieven zijn er echter maar al t-e veel. Bij een anderen gast kan men jalou- zie als motief opgeven en vooral het feit. dat hij omstreeks den tijd van de misdaad het huis verlaat, lijkt erg verdacht. Ver der is er nog, een inbreker, waarvan ver ondersteld kan worden, dat de vermoorde, den inbreker snapte tijdens diens werk, zoodat de inbreker niets anders kon doen, dan zich van een lastigen getuige te ont doen en hem te vermoorden. Zoo zijn er nog enkele gevallen en zelfs zoo erg, dat de commissaris zelf verdacht wordt. Wan neer de tooneelspeler Nordan- in beschon ken toestand met het wapen komt aandra gen, waarbij hij zelf niet weet wat hij in zijn hand heeft, slaagt'de commissaris er ten -slotte toch in de plaats te ontdekken, waar het wapen verborgen was. Na veel recherchewerk weet de commissaris de(n) dader (es) op te sporen. Wie het -is, zul'len wij.hier niet verraden; dan zou de aardig heid er af zijn. In het voorprogramma draait uitgebreid wereldnieuws en een cultuurfilm over het leven van den Duitschen herdershond. Luxor-Theater. „Tusschen Hamburg en Haïti" is een avontuurlijk, maar boven al romantisch verhaal van een rij-k gewor den Duitschen koopman op Haïti, die zich na het huwelijk van een vriend plotseling zelf de vraag stelt waarvóór hij eigenlijk gewerkt en gezwoegd heeft en vervolgens tot de conclusie komt dat ook hij een zorgzame en liefdevolle vrouw noo dig heeft om zijn leven een volledig succes te doen zijn. Hals over kop draagt hij der- halve zijn zaken aan ondergeschikten over en reist naar Hamburg; op zoek naar „de groóte liefde"Wekenlang dwaalt hij daar rond tusschen hét roezemoezige ha venbedrijf van de nijvere Hanzestad zonder t-e vinden waDTiij zoekt, totdat eensklaps Bella zijn weg kruist, juister gezegd, zich zet aan hetzelfde tafeltje op het café-ter- l'as, hetwelk hij heeft uitgekozen! En daar mede is dan de basis gelegd voor een vriendschap, welke spoedig in liefde over gaat, zoomede voor de dramatische gebeur tenissen, die aan hun huwelijk moeten voorafgaan. Het meisje doet zich name lijk anders voor clan zij is, verzwijgt dat zij een weinig eervolle betrekking heeft in een al evenmin gunstig .bekend staand café, zij het dan dat zij zulks alleen deed om het geld te verdienen dat noodzakelijk is voor het onderhoud van haar kind, en als dat alles uiteindelijk toch uitkomt, dreigen er moeilijkheden. Wel is waar is de man be reid dat alles als onbeduidend te beschou wen, maar als één vriend ^eveneens uit Haïti) hem meent te moeten waarschuwen dat hij hét meisje in een zeker café heeft aangetroffen en ongeschikt acht als echt- genoote van een rijk en gezien koopman op Haïti, hoort het meisje dat gesprek en besluit zij, t-erwille van den man, te ver dwijnen. Deze geeft zijn plannen echter niet op en dwars door Amerika reist hij van stad tot stad. van land tot land haar achterna totdat hij 't meisje (dat van deze achtervolging niets weet) heeft ingehaald. Zij besluit thans hem niet weer te verlaten en er is feest op Haïti, als- de jonggehuw den aankomen en de gansche bevolking' blijkt te zijn uitgeloopen om hen te ver welkomen De hoofdrollen in deze film zijn' in han- den van Gisela Uhl'en en GustavKnuth, die zich 'voortreffelijk van hun.taak kwij ten; Hun spel is simpel en dikwijls boeiend en zij redden daardoor veel van een overi gens vrij zwah scenario. Er zijn .verder in teressante opnamen- van Haïti, zoowel als van Hamburg met haar drukke zakenleven en grootsc-he havens. Andere rollen worden vervuld door Grete Weiser en Walter Franck. Het voorprogramma in Luxor brengt, naast het journaal, o.m. een goed geslaag de film van Duitsche manoeuvres in de bergen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2