ZMÊRDAG 24 m\ 1941 Nieuwe Britsche verliezen in de Middellandsche Zee Darlan voor de radio 82sfe Jaargang No, 24895 Wederom door vliegtuigen De strijd in Irak Uit Amerika Megerle over „onbehoorlijke voordellen" Verspreide berichten Verduisteren 21.42 uui 5.31 uur 21.44 uur 5.30 uur Steunt Pétain Brëuk tusschen Londen en Vichy aansiaande geacht STADSNIEUWS EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH Directeur: J. W. Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden Pl.verv.: K. Been. Leiden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels - Vernllcl^t r wsn-jimtner 5 «lts. - Incassokosten v«. ,.ns postrecht. .kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden 2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.N.B. meldt: Gisteren zijn drie En gelsche torpedojagers tot zinken gebracht bij verscheidene geslaagde aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's op schepen der 'Middellandsche Zee-vloot. Verder werden twee jagers beschadigd: één daarvan geraakte in brand. Van zes Britsche, motortorpedobooten, die een" basis in het Oosten der Middellandsche Zee wil den binnenloopen, werden er vijf vernield. Duitsche vliegers hebben elders in de Mid dellandsche Zee twee in brand staande kruisers gezien, die door Duitsche Stuka's waren aangevallen. Naar de „Popoio dl Roma" volgens de United Press uit Ankara meldt, hebben de Britsche autoriteiten op Cyprus een aan vang gemaakt met de snelle evacuatie van Engelsche vrouwen en kinderen. Het ver voer geschiedde per vliegtuig. KONING VAN GfelEKENLAND IN KAÏRO? De „Popoio di Roma" meldt uit Beiroet, dat volgens aldaar uit Kaïroontvangen berichten George n van Griekenland per vliegtuig in Kaïro is aangekomen. Prins regent Paul van Joegoslavië en an dere leden van de Koninklijke familie zijn reeds op 20 Mei in Egypte aangekomen. De vroegere Grieksche minister-president Zoe- deros is met twee andere vroegere Griek sche ministers op 21 Mei naar Egypte ge vlucht. (p.N.B.) Volgens $en bericht- van United Press uit Ottawa wil de vroegere Zuid-Slavische re- geering van koning Peter in de toekomst in Canada résideeren. Het beeld van den strijd in Irak blijft ongewijzigd. De Engelschen worden volgens de Iraksche berichtgeving zware verliezen toegebracht, zoowel te land als uit de lucht.- Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Irak niet in een nieuw stadium zijn gekomen. Dit antwoord werd in de Wilhelmstrasse gegeven op een desbetreffende vraag. Men voegde er van Duitsche zijde nog aan toe, dat te Berlijn ook niets bekend is van de aanwezigheid van een specialen gevol machtigde van Irak in 'Duitschland. WIJZIGING NEUTRALITEIT SWET? De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" meldt, dat president Roosevelt en zijn medewerkers voornemens zijn de neutraliteitswet grondig te veran deren of zelfs door het federale congres te laten herroepen, ten einde zoodoende het Engelsche scheepenvraagstuk op te lossen. Roosevelt zal waarschijnlijk as. Dinsdag in zijn praatje bij den haard de bedoelingen van de Amerikaansche regee ring uiteenzetten. Hij heeft gisteren bijna alle afspraken afgezegd om aan de rede te kunnen werken en zijn werkzaamheden slechts onderbroken om een conferentie te houden met het kleine kabinet, waaraan Hull, Morgenthau, Stimson, Knox, Hopkins de chef van den generalen staf Marshall en de bevelhebber van de vloot, admiraal Stark, hebben deelgenomen. De jongste verklaringen van Stimson en Knox beschouwt de correspondenten als de duidelijkste uitlatingen sedert hun opne ming in het kabinet. Volgens hetzelfde blad voorziet het plan van Roosevelt en zijn regeering in het te ruggeven van alle rechten aan Amerikaan sche schepen, zoodat de schepen, zonder van vlag te veranderen, ook weer in de oorlogszone kunnen gaan. Indien hierbij bescherming van de vloot noodig wordt,- zou de Amerikaansche marine de eigen koopvaardijschepen beschermen, natuurlijk met erkenning van-alle rechten der oor logvoerenden. die, evenals de vrijheid ter zee, een gedeelte van het volkenrecht vor men. De eisch van Stimson en Knox tot op heffing van de Neutralitetitswet, heeft in den Amerikaanschen Senaat geleid tot zeer heftige protesten van de oppositie. De re- publikeinsche senator Nye zegde feilen strijd toe. indien de opheffing mocht voor gesteld worden. (D.N.B.) GEEN AMERIKAANSCHE SCHEPEN TE MARSEILLE IN BESLAG GENOMEN. In bevoegde Fransche kringen wordt ver klaard. dat men van een in beslag nemen van twee Amerikaansche schepen in Mar seille door de Fransche autoriteiten als re presaille voor den maatregel der Ameri- kaansqhe regeering tegen de in Amerikaan sche havens liggende Fransche schepen geen kenins draagt. Men wijst er ln dit ver band op, dat op het oogenblik in Marseille in het geheel geen Amerikaansch schip ligt. - (D.N.B.) GEEN AMERIKAANSCHE POST PAKKETTEN MEER NAAR FRANKRIJK. Naar de New-York Sun meldt, wordt op bevel van het Amerikaansche Ministerie van Post en Telegraaf het zenden van postpakketten naar het bezette en het niet-bezette Frankrijk gestaakt. Motieven zijn niet opgegeven. (D.N.B.) De diplomatieke medewerker van de Ber liner Boersen Zeitung, dr. Karl Megerle, schrijft onder het opschrift ,o,nbehoorlijke voorstellen" over de pogingen van de Ame rikaansche diplomatie, neutrale Europee- sche regeeringen tot deelneming aan den oorlog aan den kant van Engeland te be wegen. Er bestaat onder de regeeringen van Europa, die voor de Amerikaansche diplo matie nog open staan, nauwelijks een, schrijft Megerle, welke men de laatste weken en maanden met bluf, opschepperij, beloften en dreigementen geen onbehoorlijke voor stellen gedaan heeft. De Amerikaansche ambassadeurs en gezanten hadden tot op dracht, de betrokken regeeringen of wel van de handhaving der neutraliteit tegenover Engeland, of van de deelneming aan de nieuwe ordening der 'oude wereld en het overleg met de asmogendheden te weer houden. Aan de hand van voorbeelden be wijst de bekende Duitsche publicist dan, hoe deze pogingen tot interventie van de diplo matie der Ver. Staten in Portugal, Spanje, Ierland, de Scandinavische landfen alsmede in Turkije en het nabije oosten zonder suc ces gebleven zijn en tén deele tot min of meer scherpe antwoorden en protesten van de betrokken regeeringen geleid hebben. De beslissende nederlaag heeft Roosevelt echter in Frankrijk geleden, zoo vervolgt Megerle. Zelfs van het standpunt van het Amerikaansche interventionisme bezien, was de hier ingeslagen weg een slechte politiek. Zij kon Frankriik slechts in zijn besluiten versterken. Het liet zich noch door den greep naar zijn schepen, noch door de dreigemen ten tegen zijn koloniën bang maken en liet den Ver. Staten weten, dat het zijn bezit met de wapens in de hand zou verdedigen. De machtspolitiek der regeering Roosevelt, haar gewelddadige meth oden, werden daar door voor de geheele wereld blootgelegd. In Europa is er thans geen punt meer, waar het interventionispie met- kans .op succes aan het werk kan gaan. De oude wereld wijst het van de hand, haar lot door Roosevelt te laten bepalen. Zij antwoordt daarop met een nauwere aaneensluiting. (D.N.B.) VON BRAUCHITSCH IN BEZETTE GEBIEDEN. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch, heeft verscheidene dagen in de be zette gebieden in het Westen vertoefd om troepen te bezoeken en besprekingen te voeren met commando-instanties van het leger en bureaux van het militaire bestuur. (DNB). DE KROATISCHE GRENZEN. De leider van den Kroatischen staat, dr. Ante Pawelitsj, heeft in een onderhoud met den verslaggever van het „Acht Dhr Blatt" verklaard, dat de Kroatisch-Hongaarsche grens vermoedelijk zal overeen komen met de vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche grens. Eveneens zal aan de Montenegrijn- sche grens de historische grens ten grond slag liggen (DNB). DIENSTPLICHT IN NOORD-IERLAND? Andrews, de Noord-Iersche premier is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, door Churchill naar Londen ontboden om te spreken over de invoering van den «dienst plicht in zijn land. In een persgesprek verklaarde de te New York vertoevende Iersche minister van defensie,. Aiken, dat de betrekkingen tus schen Engeland en Ierland voor eenige gene raties gevaar zouden loopen, indien de En gelschen in Noord-Ierland den dienstplicht zouden invoeren. Er zouden in Ierland zelfs hevige wanordelijkheden uitbreken. De Engelschen zouden voor de bescherming van den dienstplicht meer mannen noodig hebben dan zij in Noord-Ierland voor den militairen dienst .konden krijgen.. Het Ier sche volk wilde niet worden gedwongen aan dezen \oorlog deel, te nemen. Voorts heeft minister Aiken verklaard, dat het noodzakelijk zal zijn in Ierland het brood- tot den volgenden oogst in Septem ber te rantsoeneeren, wanneer er niet spoe dig transportmogelijkheden komen om 30.000 ton graan uit Amerika naar Ierland te brengen. Aiken zeide, dat er 12 schepen noodig waren om binnen een redelijken tijd levensmiddelen en andere leveranties voor de burgerbevolking, die de Iersche regeering in de Ver. Staten heeft gekocht, over te brengen. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regeering tot dusver niets had gehoord over Roosevelfs kennisgeving, dat twee Ameri kaansche schepen voor dit doel ter beschik king zouden worden gesteld. (D.N.B.). SMUTS TOT VELDMAARSCHALK BENOEMD. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Engelsche koning generaal Smuts heeft be noemd tot veldmaarschalk van het Britsche leger. Generaal Smuts heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt, aan de Zionistische conferentie, die op het oogenblik in Zuid- Afrika wordt gehouden, een boodschap ge richt, waarin hij er op wijst, dat de Joden van alle landen steeds aan de zijde van Groot-Brittannië hebben gestaan en nog staan. (D.N.B.). JAPANSCHE AMBASSADEUR TERUG NAAR TOKIO. Het Japansclie departement van buiten - landsche zaken deelt mede, dat de Japan- sche ambassadeur in Londen het verzoek heeft ontvangen naar Tokio te komen om verslag uit te brengen. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam lieden pp te 5.07 uur en gaat onder te 19.44 uur; morgen is het maansopkomst te 5.36 uur en -ondergang te 20.45 uur. De Fransche plaatsvervangende premier, admiraal Darlan, heeft gistermiddag voor de Fransche radio een rede gehouden, waarin hij verslag uitbracht over zijn be sprekingen met den Flihrer. De rijkskanselier heeft mij niet aange spoord. zoo verklaarde Darlan, tot uitleve ring van onze vloot. Iedereen weet, en de Engelschen weten het beter dan wie ook. dat ik haar aan niemand zal uitleveren. De kanselier heeft geen koloniaal gebied van mij geëischt. Hij heeft ook niet van mij verlangd, dat wij Engeland den oorlog verklaren. Waarom zou hij dat ook gedaan hebben? Duitschland. dat alleen den oorlog is inge gaan, acht zich in staat hem alleen te be ëindigen, tegen welke coalitie dan ook. Bij het onderhoud is er geen oogenblik sprake gewreest van het opgeven van het Fransche souvereiniteitsrecht. Frankrijk kiest volkomen vrij den weg, waarop het zich begeeft. Heden én toekomst hangen van "het land-zelf af. Het zal den vrede krijgen, dien het zelf verwerft. Het zal in de Euroueesche organisatie de plaats innemen, die het zich zelf bereidt. Herinnert u want zekere lieden schij nen dit te vergeten dat Frankrijk de zwaarste nederlaag uit zijn geschiedenis heeft geleden, dat drievijfde (van het ge bied in Europa is bezet en dat wij ander half millioen aan gevangenen hebben ver loren. Deze nederlaag is de schuld van onze fouten in het verleden. Van 1919 tot 1939 hebben onze leiders en wetgevende verga deringen de eene fout na de andere begaan en zich laten meesleepen tot de verdediging van belangen, die niet de onze waren Zij hebben ons tot de beschermers van de kleine Europeesche volken gemaakt, zonder ■dat wij ih staat waren de voor de vervul ling van deze taak onmisbare wapenen te smeden. Zij hebben het land slechts van een defensief leger voorzien. Ofschoon onze leiders het niet verstonden den oorlog geestelijk en stoffelijk voor te bereiden, hebben zij tcch den oorlog verklaard. Wij hebben hem verloren door de schuld <en de nalatigheid derasnen, die ons daarin had den meegesleept. Na een onbeschrijfelijkc catastrofe is de maarschalk geroepen het lot des lands in hand-en te nemen en hij verzocht om een eervollen wapenstilstand. In Juni '.1940 had de overwinnaar den wapenstilstand kunnen weigeren, Frankrijk verpletteren en Frankrijk van de wereld kaart wegvagen. Hij hoeft dit niet gedaan.' In Mei 1941 verwaardigt de overwinnaar zich tot onderhandelingen met de Fran sche regeering. Sedert de bijeenkomst van Montoire, toen in beginsel tot samenwerking werd besloten, heeft Frankrijk door gestes uitdrukking gegeven aan zijn wensch tot voortzetting van deze politiek. Deze gestes zijn voor den kanselier aanleiding geweest ons verzachting van de gevolgen der neder laag en van de wa-penstilstandsbepalingen toe te .staan, welke verzachtingen u be kend zijn. Luistert goed naar mijn woordenvan het verloop der tegenwoordige onder handelingen hangt de toekomst van Frankrijk letterlijk af. Frankrijk heeft de keus tusschen leven en dood. De maarschalk en de regeering hebben het leven gekozen. Uw plicht is nauwkeurig voorgeschrevenvolgt den maarschalk, steunt hem met al uw krachten, zooals Ik zelf cok doe, hij zijn werk voor de nationale vernieuwing. Laat u, als hij en ik, in uw gedachten en handelingen uitsluitend leiden door de hoogere be langen tan Frankrijk. Van Fransche zijde merkt mén naar j aanleiding van deze rede o.a. cp: Zij vormt een zeer categorisch dementi van de vele valsche berichten en geruchten. De juiste maat houdende en met den noodigen tact beeft admiraal Darlan in zijn kwaliteit van voornaamste onderhandelaar ondubbelzin- jnig duidelijk gemakt, dat Duitschland noch de uitlevering van de vloot; noch eenigerlei 'deel van de Fransche-koloniale bezittingen, 1 noch ook een deelneming van Frankrijk j aan de oorlogsopeiratiês of ook slechts een I gedeeltelijk opgeven van Fransche souve- 1 reine rechten ooit heeft verlangd. Deze op- heldering omtrent de laatste besprekingen i te Berchtesgaden is in staat aleln twijfel en I alle dubbelzinnigheden in.de wereld te ver- I drijven, waarvan men zich in het buiten land heeft bediend om het werk der re geering van maarschalk Pétain te discre- diteeren.' Ten slotte heeft hij met loyauteit den vol van Frankrijk tot samenwerking met den overwinnaar in eer en waardigheid uigesproken door de samenwerking met Duitschland een levenskwestie voor Frank rijk te noemen. Samenvattend wordt in Fransche politieke kringen gezegd, dat Dar lan in diepe en volledige overeenstemming met den chef van den staat, maarschalk Pétain, was, toen hij deze verklaring af legde. Darlan is in waarheid de uitvoerder van de politieke gedachten van den maar schalk. Het A.NP. meldt uit Berlijn: De radiorede van Darlan werd in poli tieke kringen te Berlijn gequalificeerd als een uiteenzetting, die niemand kon ver wonderen en ook niet anders verwacht werd Men ziet hierin vooral afwijzing van al wat van Engelsche zijde is verondersteld om trent de Duitsch-Fransche onderhandelin gen en beschouwt deze rede als een ant woord op Eden's opmerking aan het adres van Frankrijk ih de Lagerhuiszitting van Donderdag, dié men hier driest vindt. Men merkte hierbij op, dat hij deze waarschijn lijk geuit heeft in de hoop, dat Engelsche bombardementen van het onbezette Frank rijk ook voor Duitschland nadeelig zouden blijken. Van Duitsche zijde betoogt men, dat deze hoop een mislukte speculatie is Nopens het verwijt van ondankbaarheid dat Eden Frankrijk maakte, wees men te Berlijn op de Engelsche overvallen op Oran Dakar en Fransche koopvaarders. Volgens Reuter heeft het Britsche mi nisterie van blokkade medegedeeld, dat een definitief afbreken der betrekkin gen tusschen Engeland en de regeering te Vichy voor de deur staat. De* beslaglegging op het Fransche tank schip „Shehe^azade" is, naar Reuter meldt, vooral geschied, omdat tusschen Engeland en de regeering te Vichy een definitieve breuk dreigt. Naar uit het Reuterbericht verder blijkt, wil Engeland het tankschip niet weer» vrijlaten. (D.N3.) „DE LAKENHAL". Tentoonstelling van merklappen. T>e tentoonstelling van merk-, stop- en teekenlappen, welke thans in het Stedelijk Museum gehouden wordt, mag zich in een groote belangstelling verheugen. Uit alle kringen van de stad kwam een groot aan tal exemplaren te voorschijn. Deze lappen, waaryan er eenige tegelij kertijd aan het museum werden geschon ken, konden nog aan des tentoonstelling worden toegevoegd. De directie houdt zich nog steeds aanbevolen voor eventueele me- dedeelingen omtrent hier ter stede aan wezige lappen, in het bijzonder voor exem plaren vóór 1850. JAARBOEKJE GEREF. KERK 1941. Wij ontvingen het jaarboekje van de Geref. Kerk alhier voor het jaar 1941, waar in ook de jaarverslagen over 1940 opgeno men zijn. De verlies- en winstrekening der Kerk sluit met een tekort van ruim f. 1600.het aantal belijdende leden steeg van 2414 tot 2457, dat der doopleden van 1976 tot 2013; de rekening der Diaconie vertoont ondanks de toegenomen uitgaven een batig saldo van f. 617.dank zij o.m. het feit, dat voor „on dersteuning f3800.— méér werd ontvangen dan in 1939, terwijl de meerdere opbrengst der collecten bij den eersten rondgang on geveer f. 1800.— bedroeg. Aan ondersteuning werd f. 2100.— méér uitgegeven. Het aantal bewoners van het Rusthuis aan de Hooigracht steeg van 30 tot 34. Het „Jufrouw Maashofje" leverde een winst op van f.277. De collecten met bijzondere be stemming brachten in totaal f.7113.op; de ontvangsten der Zendingscommissie be droegen inclusief een aanvangssaldo van f.563.—: f.4671.—. Het financieel verslag der Stadsevangelisatie sluit in ontvangsten en uitgaven op rond f. 3000. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Lezing dr. V. I. van de Wall over de Javaansche hoven. - Op uitiioodiging van het Oostersch Ge nootschap in Nederland heeft dr. V. I. van de Wall uit Brussel gisteravond in het Oos tersch Instituut een lezing met lichtbeelden gehouden over „De Javaansche hoven". Op het oogenblik, aldus spr., zijn er inde Vorstenlanden vier rijken, die ,de histori sche voortzetting zijn van het oude Ja vaansche Koninkrijk Mataran. Eerst sedert het begin der 19de eeuw hebben Nederland- sche onderzoekers zich bezig gehouden met de eigenaardige gebruiken aan deze Ja vaansche hoven, waardoor men thans goed op de hoogte is van hun geschiedenis, hun karakter en al wat daarmede samenhangt. Spr. behandelde achtereenvolgens de op vatting van de vorstelijke waardigheid, die ondanks den Islam tot vergoddelijking van den vorst heeft geleid, voorts de zeer ge compliceerde titulatuur en eigenaardige zéér oude instellingen, zooals de rijkssiera den. In het bijzonder beschreef spr. de plechtigheden en feesten, die aan het hof van Soerakarta plaats hebben, den zetel van den Soenan, die daar woont in den kraton. De kraton is eigenlijk een stad in een stad en telt niet minder dan tiendui zend inwoners, waarvan het grootste ge deelte vrouwen zijn, die de diensten in de omgeving van den Soenan verrichten. Van groot belang zijn vooral de nationale mu ziek en dans en de wajang-opvoeringen. De beteekenis van dit alles ligt niet zoo zeer in de politiek als wel in de overleve ring van oude geestelijke waarden. Tot slot vertoonde spr. een groot aantal lichtbeelden over dit onderwerp. Dif Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland De centrale keukens; nieuwe regeling voor aardappelbonnen (3e Blad). Regeling inzake het bedingen van pacht prijzen (Binnenland, 3e Blad). De Kaagweek gaat door (Sport, 3e Blad). Buitenland-' Admiraal Darlan voor de radio. (Ie Blad). Verdere Britsche verliezen in de Middel landsche Zee (le Blad). /IE VOORTS .LAATSTE BERTRTFN" EERSTI* BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1