LAATSTE BERICHTEN Vrijdag 23 Mei 1941 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Duitsch Weermachtsbericht Binnenland Hef prijsaanduidingsbesluif morgen in werking Italïaansch weermachtsbericht Dagbladreclame is. niet te vervangen Van week tot week in den groenten tuin Buitenland De Diplo over „de vrijheid der zeeën" SPORT BURGËRLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT N.V. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN. Voorstel tot uitkeering van 25 dividend over 1940, Commissarissen der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen stellen aan de op 30 dezer alhier te houden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders voor de balans en verlies- en winstreke ning goed te keuren en het dividend vast te stellen op 25%, waarvan reeds 15% ad interim is uitgekeerd. Zij spreken voorts hun bijzondere waardeering uit voor de •roote toewijding en de onafgebroken werk kracht, door de beide directeuren, de hee- ren ing. J. E. Colin en ir. F. H. C Guljé. onwikkeld, bij de behariging der belangen der N.V. Aan het verslag der directie ts het. volgende ontleend: De omvang van afgeleverde werken bleef iets beneden dien van het boekjaar 1939. De moeilijkheden met betrekking tot het ver krijgen van grondstoffen speelden hierbij een rol. Gedurende de tweede helft van 1940 zijn belangrijke fabrieksultbreidingen en voor zieningen aangevangen en gedeeltelijk tot stad gekomen. Onze Nederlandsche aanverwante onder- I neming heeft in het afgeloopen Jaar be vredigende resultaten opgeleverd. Onze Bel gische aanverwante onderneming heeft door de krijgsverrichtingen weinig mate- rieele schade geleden; zij is er in geslaagd het bedrijf spoedig te hervatten, waardoor het mogelijk was een bescheiden winst te maken, die echter gelet op de omstandig heden, gereserveerd zal worden. Onze Vennootschap ls op het oogenbllk ruim van v/erk voorzien; de grondstoffen- voorziening baart ons echter groote zor gen. Aan het personeel wordt hulde gebracht voor de betoonde toewijding. De verlies- en winstrekening bevat de volgende debetposten: onkosten, salarissen, enz. f. 299.063,20 en saldo winst vóór af schrijvingen f. 400.936.70 en de creditpos- ten: onverdeeld saldo AP. f.4752; bruto winst op werken f. 610.958; baten uit deel name in aanverwante ondernemingen f.45.000; interest f.2717; diversen f. 36.571. De balans per 1 Januari j.l. geeft de na volgende cijfers: Bezittingen: Terreinen, gebouwen, enz. f 699.818.28; afschrijvingen f. 439.777.59, f 260.040,69. Machinerieën, gereedschappen en vaartui gen f. 465.009.56; afschrijvingen f409.696.36: f 55.313,20. Inventarissen f.3; deelname in aanver wante onderneminge». f. 147.321,09: kas en kassier f. 404.643,41. Effecten: ter beurze genoteerd f. 35.237.63: nK genoteerd f. 1. f. 35.238.63. Debiteuren f. 303.492.38: tegoed aan in komsten vervallende In het volgend boek jaar f. 45.391.98: .vooruitbetaalde kosten f 4135,45; werken in uitvoering en bedrijfs voorraden f. 418.458.27 Totaal f. 1.674.038.10 Schulden: Aandeelenkapitaal f. 500.000: reservefonds f. 210.000: Agiores'erve f37.500: reserve voor uitbreidingen en vernieuwin gen f95 000: afsdhriivinsrsreserve f 40.736.89: reserve voor bijzondere doeleinden f. 40 000: garantiefonds f. 12 434.59: crediteuren ter mijnen en diversen, nog verschuldigd f. 413.533.20; onafgehaald dividend f 26 603.02: uitdeelingen en belastingen f. 217 143.44: saldo fiaar nieuwe rekening f 1086.96. Totaal f. 1 674.038.10. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. NV. Panagro, Maatschappij tot Uitvoering van Nieuwbouw- en Onderhoudswerken, Warmond. Procuratie verleend aan: M. J. E. Fincken (secretaris v. d. Directie), Rijswijk. Naamlooze Vennootschap Houtbouw- en Houthandelmaatschappij „Padox", Veerpol- der. Warmond. Procuratie verleend aan: M. J. E Fincken (secretaris v. d. Directie), Rijswijk. Ter zake van diefstal van een japon uit een winkelmagazijn te dezer stede heeft de politie aangehouden mej. A. P. v. d. B. alhier, die een volledige bekentenis af legde. Na verhoor is zij op vrije voeten ge steld. CONCERT PAULUSKERK. Henri Welbooren (zang) Feike Asma (orgel). Aan den vooravond van Hemelvaartsdag brachten de zanger Henri Welbooren uit Oegstgeest en de organist der Hooglandsche Kerk Feike Asma voor een in verheugend aantal opgekomen gehoor in de Pauluskerk een smaakvol programma tot uitvoering. Henri Welbooren's materiaal is, sinds wij hem het laatst hoorden, aanmerkelijk voor uitgegaan. De technische ontwikkeling van zijn sonoqf getimbreerd orgaan, beweegt zich, dank zij juiste grondslagen, rustig in goede banen. De toon „zit" in alle liggingen, klinkt fraai geëgaliseerd, de resonans wint in verband met een natuurlijke en vrije toonproductle steeds meer aan glans en ook een aangenaam „volx mixte" getuigt van een kundige scholing. Borst- en kopstem zijn goed gemengd, zoodat wij ook Welboo ren's verderen technischen groei met hoop volle perspectieven kunnen beoordeelen. Speciaal de hoogte heeft zich reeds tot een verblijdende expansiviteit ontwikkeld, ten minste wanneer deze zanger zich durft ge ven, gelijk in Granier's „Hosanna", dat hij als prachtige climax zong. De gegevens zijn dus volop aanwezig, om deze stem, die een nobel karakter draagt, op den duur tot algeheele ontploi'ing- te brengen. Een andere kwestie is de innerlijke bele venis van het lied. De groei hiervan is nog niet geheel even redig aan die van het materiaal. Het lijkt, alsof Welbooren soms aan zekere remmen onderhevig is, die hem verhinderen aan de expressie en de beteekenis van den tekst het juiste gewicht te verleenên. Dientenge volge blijft dit zingen zoowel als de voor dracht. in het algemeen wat aan den voor- zichtigen kant, mede wellicht als gevolg van het ernstige, ingetogen stempel, dat deze zanger kenmerkt. Hij kan zich gerust meer „geven", met lossere vrijheid, meer élan en rijkere variatie zonder bevreesd te moeten zijn voor valsch pathos. Welbooren gaf ons intusschen veel te ge nieten. In overeenstemming met zijn seri- euzen aard zong hij stijlvol Durante's „Ver- gine, tutto amor" en de prachtige, schoon wat lang uitgesponnen Bach aria „Ich habe genug". waarvan echter het recitatief om grooter contrastwerking en levendiger be lichting vroeg. Aan Welbooren's ademtech- niek werden in deze aria zware eischen ge steld, die hij echter uitstekend overwon. In teressant was de kennismaking met twee compositorisch waardevolle liederen van A. v. Tetterode: „Niet voor niet" en „Geloof", waarop in het bekende '„Gebet' van Hiller een inniger smeeking den indruk verhoogd zou hebben. Het gelukkigst was Welbooren in het reeds genoemde „Hosanna", waarin hij zich tenvolle kon geven en zijn lofwaar dig geschoold orgaan van harte bewonderen kon worden. Op een minder „Hollandsche" uitspraak van het Fransch moge hij zich nog toeleggen. Feike Asma is een organist van erkende bekwaamheid, die ook thans het orgel en zijn mogelijkheden voortreffelijk beheersch- te, zóó zelfs, dat velen, die dit instrument in de Pauluskerk regelmatig beluisteren, het ternauwernood herkenden. Wat Asma dan ook qua registratie en tegenstellingen tus- schen ligt en donker bereikt, draagt een individueel en veelal brillant karakter. Spe- caal bleek dit in het 1ste deel van het twee de Handelconcert. Twee koraalvoorspelen van Schneider en Türke, het Andante-Alle gro- Andante van César Franck en de be kende „Suite Gothique" van Boëllmann ge tuigden eveneens van Asma's fijnzinnige mu zikaliteit en sterk genuanceerden speeltrant, terwijl hij zich tevens een knap en volgzaam accompagnateur betoonde. Een avond, waarop twee jonge musici, die wij nog eens meer gezamelijk hopen te hoo- ren, met voldoening voor hun loffelijk stre ven, ernstige kunst te brengen, kunnen te rugzien Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Dnikbooten hebben uit een voor Enge land bestemd convooi negen vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 70.900 brt. tot zinken gebracht, waaronder drie tankschepen van resp. 8000, 10.000 en 13.000 brt., alsmede een zwaar geladen miinitiesohip van 7000 brt. Door duikJbooten werd bij' afzonderlijke operaties nog 18.000 brt. tot zinken ge bracht. In het zeegebied ten westen van Afrika hebben duikbooten 21.400 b.r.t. tot zinkèn gebracht. Hierdoor heeft het duikbootwa pen in de laatste dagen in totaal 110.300 b.r.t. vijandelijke handelsscheepsruimte vernietigd. De onder bevel van den luitenant ter zee, eerste klasse, Guenther Prien staande duik boot is van zijn laatsten tocht naar den pjand niet teruggekeerd. Aangenomen moet worden, dat deze boot verloren is ge gaan. Luitenant ter zee eerste klasse, Guenther Prien, de held van Scapa Flow, die door den Fuehrer voor zijn schitterende verdiensten met het eikenloof behoorende tot het rid derkruis van het IJzeren Kruis was onder scheiden en zijn dappere bemanning'' zullen in de harten van alle Duitschers voortleven. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, gisteren aan de in het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee opereerende Britsche zeestrijd krachten zeer zware verliezen toegebracht. Bij herhaalde dappere aanvallen hebben gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vijandelijke kruisers en torpedojagers tot zinken gebracht. Bovendien werden bom- treffers op een slagschip en op kleinere eenheden van een uiteengeslagen Britsche vlootformatie geplaatst. Boven het Britsche moederland en het zeegebied rondom Engeland heeft het lucht wapen ondanks de slechte weersomstandig heden overdag gewapende verkennings vluchten gemaakt en een vijandelijk koop vaardijschip van 5.000 brt. vernietigd. In Noord-Aifrika werden bij Tcbroek plaatselijke, door pantserwagens onder steunde Britsche uitvalspogingen reeds in de kiem gesmoord. Duitsdhe gevechtsvlieg tuigen bombardeerden met goede uitwer king de ravitailleeringsinstaliaties van den vijand bij Tobroek. De vijand heeft geen vluchten boven het Duitsche rijksgebied gemaakt. Bij aanvallen tegen het bovengenoemde vijandelijke convooi hebben zich de duik booten onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse, oudste categorie, Wohlfarth en luitenant ter zee, eerste klasse, oudste categorie, Gysae, bijzonder onderscheiden. HANDELSVERDRAG TUSSCHEN FINLAND, BELGIE EN NEDERLAND. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Woensdag is te Helsinki door gezant Schnurre van het ministerie van buiten- landsche zaken en den voorzitter van de commissie voor den buitenlandscben han del een goederenruilovereenkomst geteekend tusschen Finland eenerzijds en België en Nederland anderzijds, MET EEN MES DOODGESTOKEN. Op een boerderij in de Weitemanlanden hi de gemeente Tubbergen, kregen op He melvaartsdag zekere W. en L. twist met elkander, die zoo hoog liep, dat L. zijn mes trok en W daarmede in het hart stak. zoo- öat het slachtoffer spoedig overleed. De drank schijnt aan dit drama niet vreemd 'e zijn gehuwd. W. was 34 jaar oud en ge huwd. NEDERLANDSCH BEZOEK AAN OSNABRtlCK. Het A. N. P. meldt: Op uitnoodiglng van den gevolmachtigde van den rijkscommissa ris ln de provincie Zeeland, Kreislelter Wünzer, maakt een Nederlandsche studie commissie een reis door het land van Osna- "rück. ten einde het land en de personen en vooral de Inrichtingen van de partij en den staat te leeren kennen Zij zal een keek lang de gast zijn van de stad Osna- wiick. BEROEPEN. Beroepen bij de Ger. Gem. te Llsse, ds. A. °e Blois te Gouda. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op. dat met in gang van morgen. Zaterdag 24 Mei, het prijsaanduidingsbesluit in werking treedt. Dit beteekent, dat voor voedings- en genot middelen, textielwaren en lederwaren de verplichting geldt, dat alle artikelen in de etalages en winkelruimten geprijsd moeten zijn. OP RIJDENDEN TREIN GESPRONGEN. Ongeluk te Utrecht. Gisteravond omstreeks 10 uur kwam een 37,-jarige schipper B. T., wonende te Riet veld, gehaast het tweede perron van het centraal station te Utrecht oploopen om den laatsten trein naar Woerden nog te halen. De electrlsche trein, waarmede de schipper wilde reizen, had zich reeds in beweging gezet, toen T. het perron kwam opstormen, doch desondanks trachtte hij in den trein te springen. Het gelukte hem op de treeplank te springen en een der stangen van het balcon to grijpen, doch daar zijn voet niet vast genoeg op de tree plank stond, gleed hij uit en kwam tus schen het perron en den rijdenden trein terecht. Een reiziger ln den trein, die den val had opgemerkt, trok direct aan de noodrem, zoodat de trein vrij spoedig tot stilstand kwam. Het bleek, dat de onvoor zichtige schipper niet. overreden, doch wel ernstig gewond was. Met een auto is dé man overgebracht naar het stads- en aca demisch ziekenhuis, waar werd geconsteerd, dat hij behalve lichte ontvellingen zijn rechterbeen op verschillende plaatsen had gebroken. In zijn weermachtsbericht 110. 352 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van.21 op 22 Mei hebben Italiaansche vliegtuigen een vliegveld op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika: bedrijvigheid van ver kenners. De vijand ondernam een lucht aanval op Benghasi. In het Oostelijk bekken van de Middel - landsche Zee hebben Italiaansche torpedo- motorbooten in den nacht van 20 op 21 Mei twee kruisers getorpedeerd. De booten keer den behouden op haar stèunpunten terug. Op 21 Mei viel een formatie Italiaansche gevechtsvliegtuigen onder bevel van den eersten luitenant Mario Morassut een vij andelijke vlootformatie aan en bracht een kruiser van 5.000 ton tot zinken. In den nacht van 21 op 22 Mei viel een Italiaan sche torpedoboot onder bevel van fregat- tenkapitein Francesco Mimbelli, dat 6 En- gelsche kruisers en torpedojagers ontmoet had, ondanks het vuur van den tegenstan der den vijand aan en torpedeerde een krui ser. Het gelukte de torpedoboot van den vij and los te komen. In Oost-Afrika zette da vijand in Galla en Sldamo zijn druk op de Italiaansche strijdkrachten voort, die dapper verzet bie den. Met den regen is ook de warmte gekomen en het begint nu op zomer te gelijken. Nu kunnen we ook die soorten zaaien, welke voor een goeden groei een lage tempera tuur niet kunnen verdragen en daartoe behoort de zomerpostelein. Vooral bij de huisvrouw is deze groente bekend omdat men ze zoo gemakkelijk in flesschen kan inmaken. Om dit gewas te zaaien mesten we vooraf met vloeibare mest, waarvoor, koe-, varkens- of kippenmest met water kan worden verdund om daarna regelma tig over het zaaibed te verdeelen. We laten alles een dag liggen en spitten daarna den grond ondiep om. Postelelnzaad is zeer fijn' en mag niet met aarde worden gedekt om dat het zou kunnen verstikken. Daarom wordt de oppervlakte zeer fijn en goed ge lijk geharkt waarna het zaad regelmatig over den grond wordt verdeeld. Dit is dus één van de weinige groenten waarvan het zaad breedwerplg wordt gestrooid en niet ln geultjes. Per vierk. Meter hebben we pl.m. 15 gram noodig. Na het zaaien wordt alles met een plankje aangedrukt en gego ten. Om nu te voorkomen dat de grond aan den oppervlakte droog wordt, dekken we het zaaibed met een paar natte zakken of matten. Door hierop 's avonds bij mooi weer te gieten droogt de grond er onder niet op, zoodat het kiemende zaad steeds in een vochtige omgeving ligt. Bij mooi. weer is liet zaad in een paar dagen ge kiemd, iets wat we kunnen constateeren door de bedekking even op te lichten. Zoo dra we een roodachtig waas kunnen zien, is dit een bewijs dat het zaad geklemd is en wordt direct de bedekking weggenomen. We gieten nog gedurende een paar dagen en dan kan het gewas zich zelf verder hel pen. We oogsten na een week of vier, de postelein is dan ongeveer 10 a 12 c.M. hoog. Door het niet te diep af te snijden groeit dit gewas weer uit en kan nogmaals wor den afgesneden. Een aan te bevelen soort is de Groene Zomerpostelein. Nu de regen bij den groei komt helpen willen we onzen lezers vooral op het hart binden geregeld het onkruid te verwijde ren. Voor de echte liefhebbers is dit niet noodig, want die zullen elk vrij kwartiertje gebruiken om den strijd tegen het onkruid aan te binden. Maar er zijn vele liefhebbers dit jaar begonnen en vooral zij hebben er geen idee van hoe snel het onkruid groeit. Meer dan ooit zal nu blijken dat onkruid niet vergaat wanneer wij het niet met wor tel en al uitroeien. Want dat is de eenige minier: zooveel mogelijk stuk voor stuk de niet gewenschte gasten te verwijderen. Daarbij dient er vooral op te worden gelet dat bij dit uittrekken ook de wortels mee worden verwijderd. Op zware gronden en bij droog weer trekt men het onkruid ge makkelijk vlak bij den grond af. We zien het dan niet meer maar niemand make zich de illusie dat het weg is. De wortelhals is blijven staan en na een week staat alles er weer, maar nu veel zwaarder doordat de planten zijn vertakt. Bij dit werk maken we gebruik van een oud mes, bijv. een oud plamuurmes, zooals de schilder gebruikt, ls buitengewoon geschikt. Hiermee wordt het zoo lastige onkruid even onder de opper vlakte afgestoken. De rest van de wortels kunnen wel in den grond blijven, die ver teren wel en vormen zelfs humus. Na het wieden wordt de oppervlakte tusschen de planten los gemaakt 'met een smalle schof fel, schrepel of met een lulnkrabbertje. Dit laatste is van het grootste belang voor een goeden groei. De grond zal aan de opper vlakte drogen en dit dunne laagje houdt den ondergrond vochtig. Vaak ziet men vaktuinders schoffelen of schrepelen tus schen de op rijen gekweekte groenten zon der dat er onkruid staat. Vooral na regen wordt dit gedaan, de oppervlakte is dan vast aangedrukt. Bij dit geregeld los en schoon houden komt de waarde naar voren van het zaaien op rijen. Hierdoor kan men veel vlugger dit werk verrichten en daardoor doet men het vaker, iets wat den groei niet weinig ten 'goede komt. Vragen op dit gebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft tegenover de pers tot uitdruk king gebracht, dat men tot de politiek der „vrijheid der zeeën" moet terugkeeren, daar de Noord-Amerikaansche koopvaardijsche pen met hun oorlogsmateriaal rechtstreeks naar Engeland of naar andere oorlogsgebie den moesten varen. Deze roep van den minister schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz, is uitsluitend tot den sector be perkt, welke het principieele van dit geheele vraagstuk volkomen op den achtergrond schuift. Immers, bij het beginsel van de „vrijheid der zeeën" gaat het er toch in de eerste plaats om, dat de wettige handel over zee in oorlog en vrede veilig moet plaats hebben. Ongeacht de vlootsterkte van de een of andere zeemogendheid, moet dus ook ln oorlogstijd vooral de eigenlijke koopvaardij tusschen de neutrale landen volkomen on belemmerd kunnen geschieden, en boven dien moet echter ook elk artikel, dat niet onder de categorie van de eigenlijke contra bande valt, zelfs ln de oorlogvoerende landen het deel kunnen worden van de nietstrij- dende burgerbevolking. Juist het onwettige stelsel der navicerts is dus een kaakslag in het gelaat van het beginsel der „vrijheid der zeeën". De heer Knox doet alles wat ln zijn vermogen ligt, om het begrip van de vrijheid der zeeën juist op dit principieele punt vol komen ondoeltreffende te maken. Immers, de Engelsche oorlogspolitiek heeft geen an der doel, dan zich tot den onbeperkten tyran ter zee te maken, zonder zich in het gering ste te houden aan de voorschriften van het volkenrecht, vooral niet aan de beginselen van de vrijheid der zeeën. De Diplo herinnert eraan, dat de politiek der Ver. Staten oorspronkelijk heel anders was. Bij het begin van de vorige eeuw voer den de autoriteiten ln Washington zelfs oorlog mét Groot-Brittannlë ter bescher ming van dit beginsel en Wilson procla meerde in zijn veertien punten het beginsel van de vrijheid der zeeën als een noodzake lijk vredesdoel, om dit daarna evenwel onder den druk der Engelschen weer te verlooche nen. Niettemin, zoo schrijft de Diplo, werd op 3 October 1939, dus na het uitbreken van den oorlog, op de conferentie van Panama opnieuw met deelneming van de Vereenigde Staten een motie aangenomen, inhoudende, dat niet tot contrabande gerekend mag wor den hetgeen de burgerbevolking van de oor logvoerende landen aan levensmiddelen en kleeding noodig heeft. Deze uitzonderings positie voor de genoemde goederen zou slechts dan niet gelden, ingeval zij direct of indirect voor de oorlogvoerende regeeringen of haar strijdkrachten bestemd zouden zijn. Hoewel de Ver. Staten door de aanvaar ding van deze motie zich het de andere republieken heeft vastgelegd op de nako ming van de vrijheid der zeeën, althans op dezen grondslag, is er van de zijde der tegenwoordige regeering der Ver. Staten niet het geringste gedaan om dit standpunt tegenover Engeland te handhaven. Niet de beginselen van volkenrecht en vrijheid, zoo besluit de Diplo. hebben Knox zijn eisch doen stellen, doch hem heeft uitsluitend be wogen de wensch, dat de Noord-Amerikaan- sche leveringen van oorlogsmateriaal Enge land- ten goede zullen komen, dat de begin selen van de vrijheid der zeeën loochent en met alle middelen bestrijdt. (D.N.B.). IJZERTOREN WEER TOEGANKELIJK GESTELD. Door de tegemoetkomende hpuding van de Duitsche militaire overheid ls de IJzer- toren, het nationale heiligdom der Vlamin gen, weer voor het publiek toegankelijk ge steld. De IJzertoren, gelegen aan den IJzer bij Diksmuiden, was tijdens de Meidagen van het vorige jaar door een Engelsche gra naat getroffen, die een groot gat in den bui tenmuur maakte. Verder leed het gedenk- teeken geen schade. De schade zal over eenige weken hersteld zijn. Het IJzercomité heeft de Duitsche militaire overheid voor haar bereidwilligheid bedankt (DNB). IRAKSCHE MINISTERS NAAR TEHERAN. De Iraksche minister van financiën en de Iraksche minister van buitenlandsche za ken zijn voor het voeren van nieuwe be sprekingen naar Teheran vetrokken (DNB). WIELRENNEN. SWIFTCOMBINATIE. De meeste renners gaan Zondag hun geluk beproeven ln open wedstrijden. De thuisblijvers rijden een rit over 40 KM. Gewone tijd en plaats. GEBOREN: Nelly. D. van J.. A. van Gent en J. de Frel Johannes, Z. van L. Dompeling en J. Huisman Marlus, Z. van J. Dorrepaal en A. van der Boon. GETROUWD: H. Collé jm. en J. Breder jd. J. van Duijn- hoven wedn. en J. Kraan jd. W. van der Lelie jm. en A. Redel jd A. Overmeer jm. en A. van Egmond jd. J. L. H. Schreurs Jm. en M. de Keijzer jd. K. Smit jm. en C. M. van dei- Waals Jd. W. Veniet Jm. en M. Keus jd. H. W. van der Vlugt, wedn. en J. C. van Hoorn jd. J. W. de Water jm. en W. Gressie jd. OVERLEDEN. D de BruUn. M. 68 j. D. Bosman. Wedn. 74 j. J. Rompelman, Wed. van W. Rakhorst 92 j. C. de Vriend, Vr. 67 J. L. J. Sloots, Wedn. 83 J. E. Slerat, Wed. van J. Verstraa- ten 87 j. M .M. Dyt. Dr. 17 j. J. c. Weljers. hsvr. van J. G. Vink 27 J. AMSTERDAM, 23 Mei. De vacantiedag had in den toestand op ae Amsterdamsohe Effectenbeurs geen ver andering gebracht. Afgescheiden van de berichten omtrent het krijgstooneel was er vrijwel geen nieuws, dat voor de markt als maatstaf kon worden gebruikt. De onder nemingslust was wederom gering en de aJ- faire was van klelhe afmetingen. Zelfs voor ae beleggingswaarde, waaraan nu en dan nog al wat aandacht wordt geschonken, was de animo niet groot. De nieuwe 5"/» obli- gatleen Nederland gaven echter geregeld affaire te aanschouwen, waarbij in een open hoek werd gehandeld. Bij de opening kon 98 3/8 worden bedon gen zoodat de stemming, rekening houden de met den koers van Woensdag j.l., prijs houdend kon worden genoemd maar nader- hand neigde de koers eerder tot teruggang, zij het dan ook dat per saldo goed weer stand werd'geboden. De Gestaffelde Lee ning zakte een fractie in. terwij] ook de spoorweg-drieën iets lager golden. De 4% obligatieën ex-belastingsfaciliteit lagen echter stevig in de markt, terwijl de Oude Schuld vrijwel onveranderd was. Obligatieën Ned. Indië waren iets zwaar der. Voor gemeentelijke en prov. obligatieën bleef een goed prijshoudende stemming be staan. Voor dit materiaal doet zich vrijwel aanhoudend vraag voor terwijl daartegen over zoo goed als geen aanbod bestaat. Hier door is er geen ruimte voor een inzinking. De Pandbrieven waren stil en onregelmatig met slechts geringe wijzigingen. Op de locale aandeelenmarkt was weinig te doen. Olies legden aanvankelijk een kleine neiging tot reageeren aan den dag en zakten ln tot 237% maar later op den middag liep de koers weer op tot 240 waarna geen groote mutaties meer voorkwamen. De affaire in Industrieelen was van kleine proporties. Aku's werden weliswaar in een open hoek verhandeld maar gaven toch geen drukke affaire te aanschouwen. De koers bewoog zich voornamelijk tusschen 128 3/4 en 129 3/4 Unielevers zakten een kleinigheid ln. De Phllipsaandeelen h .dden bij de ope ning een gedrukt voorkomen en golden zelfs 203 op welk peil echter eenige vraag kwam opdagen zoodat een herstel moge lijk bleek tot ongeveer den slotprijs van den vorigen beursdag. De minder courante Industrieelen waren stil onregelmatig. De Scheepvaartrubriek lag geheel verlaten. Slechts nu en dan kon een transactie worden afgesloten. Nederl. Scheepvaartunies gingen iets naar beneden, hoofdzakelijk door het gebrek aan affaire. De omzetten in Indische Cultuurfondsen waren zeer klein. HVA's waren iets lager en bewogen zich tusschen 425 en 427. De in courante Suikeraandeelen waren verwaar loosd. Voor Rubberfondsen bestond vrijwel geen belangstelling. Amsterdam Rubbers waren aan den ongeanimeerden kant. Slechts in enkele tapes kon het overigens maar tot noteering komen. De incourante riorten waren veronachtzaamd. De Tabaksafdeeling was stil en iets lager 'oor de Sumatra-aandeelen. Prolongatie 2 3/4%. (A.NP.) OFFICIEELS VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1.883/16—1.889/16; Brussel 30.11 30.17; Stockholm 44.81—44,90; Zürich 43.63— 43.71. Bankpapier: Dollars 1.861/2—1.90 1/4; Belg. Francs 30.08— 30.20; Zweedsche kronen 44.76—44.94; Zwitser- sche francs 43.59—43.75.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3