BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Eerlij nsche vrouwen in oorlogstijd LEEDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Hei 1941 Derde Blad Ho. 24893 82ste Jaargang Handhaving van den arbeidsvrede )e distributie Rioolgas voor auto's Hevige ontploffing op Texel VRAGENRUBRIEK Hoe de kinderen worden bewaard, terwijl hun moeders het werk der mannen doen deelneming aan staking of uitsluiting wordt streng gestraft. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de handhaving van den arbeids vrede. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1 Hij, die deelneemt aan een staking of werknemers uitsluit, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. 2. Met dezelfde straffen wordt gestraft degene, die als werkgever in overleg met de in het bedrijf werkzame werknemers een bedrijf geheel of ten deele stillegt, Wan neer dit stilleggen niet gegrond is op de eigen belangen van het bedrijf. 3. Poging is strafbaar. Artikel 2 Hij, die tot een ingevolge ar tikel 1 strafbaar feit aanzet of die anderen bij het opnemen van het werk verhindert, wordt gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren Artikel 3 Is een feit, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, buitengewoon ernstig, dan kan levenslange tuchthuisstraf of de dood straf worden uitgesproken. Artikel 4 Feiten, als bedoeld in de ar tikelen 1 tot en met 3, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verorde ning no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt heden ln werking. BONAANWIJZING VOOR VLEESCH. De volgende bonnen van de vleeschkaart geven recht op de daarbij vermelde rant soenen vleesch en vleeschwaren. Bon „18 vleesch" van de vleeschkaart: per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „16 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: per twee bonnen één rant soen vleeschwaren. Verbrulksperiode23 Mei tot en met' 30 Mei as. Kooptijd: 23 Mei tot en met 4 Juni as. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rand-, kalfs- paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, longenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, tend, gans of kalkoen, been inbegrepen. pijpleidingen voor flesschen. De correspondent van de n.r. Crt. te Hil versum schrijft: De concessionaresse van het gemeentelijke autobusbedrijf, de Centraal Garage, heeft een oplossing gevonden voor de benzine- schaarschte in het gebruiken van methaan gas. Dit wordt gewonnen uit het slijk van de rioolwaterzuiveringsinrichtingen. Sinds korten tijd rijden de stadsbussen met een aanhangsel, een z.g. gas-dolly. Zoo'n dolly bevat vijf flesschen, ieder in houdende 110 liter methaangas, met een druk van 135 atmosfeer, hetgeen ruim vol doende is om een bus een langen dag te doen lijden. Want één kubieke meter methaangas staat gelijk met een liter ben zine. Het gas wordt naar den motor geredu ceerd tot een onderdruk, welke het „onder de kap" behoort te hebben. Met welke moeilijkheden het bedrijf te dampen heeft gehad om van benzine naar methaangas over te gaan, moge blijken uit het feit dat de flesschen, welke metalen ge vaarten den-'noodigen druk moeten kunnen weerstaan, nooit ter beschikking zouden hebben gestaan, ware het niet dat door den °°rlog de pijpleidingen van een onderne ming op Curacao niet konden worden ver scheept. Deze pijpleiding is flesch gewor den, om het maar kort te zeggen. Bij de rioolwaterzuiveringsinrichting aan den Loosdrechtscheweg ondergaat het me thaangas in een apart fabriekje allerlei be- "^rkingen,-alvorens het voor de autobussen geschikt is. Er is een waschinstallatie, welke het uit het slijk gewonnen gas van koolzuur, cat er voor 40 pet. deel van uitmaakt, moet ontdoen. Dan wordt het gas in verscheidene stadia samengeperst ln compressor-installa ties, om tenslotte door verschillende filters tia een aansluitkast naar de flesschen te gorden gebracht. Er komt nogal wat water °'J te pas ook22 kubieke meter per uur. Hilversum heeft de eerste toepassing in de Practijk van 't autobuswezen. De aanschaf- hng van de installaties e.d. moge vaak be- ^aarlljk zijn geweest, en de kosten niet ge- nng, de rest valt erg mee. Het gezuiverde Methaangas voldoet beter dan benzine, het hst de onderdeelen van den motor niet aan co het is belangrijk goedkooper dan benzine, j «n volgeladen bus trekt met gemak de toch 1200 kilo wegende dolly met zich mee. Met ingang van heden zal door de Jjcuwe maatregelen lijn C, die in de wijk Jh'er het Spoor, wederom kunnen rijden, j 'Oorts zijn er plannen, en wel voor de Naaste toekomst, om een dusdanige uitbrei- thng aan den dienst te geven, dat de, ge beente zal komen te beschikken over 80 pet. I de autobus-vervoermogelijkheden, zoo- ^die vóór den oorlog waren. He rioolwaterzuivering aan den Drieber- Serweg voorziet via een persbuis de ge- pgntellike diensten aan de Jan v. d. Hey- «enstrppt (de reiniging e.d.) van methaan- 1 Bas. PROF. ORNSTEIN OVERLEDEN. Na een korte ongesteldheid is te Utrecht op 60-jarigen leeftijd overleden prof. dr. L. S. Ornstein, oudhoogleeraar in de theore tische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Ornstein werd 12 November 1880 te Nijmegen geboren. Zijn studie voltooide hij te Leiden, waar o.a. Kamerlingh Onnes en Lorentz zijn leermeesters waren. Hij pro moveerde op een proefschrift: „Toepassing der statische mechanica van Bibbs op mo- leculair-theoretische vraagstukken". Na een tijdlang te Groningen als lector werkzaam te zijn geweest, aanvaardde hij 25 Januaal 1915 zijn professoraat te Utrecht niet een rede over: „Problemen der Kine tische theorie van de stof." In 1921 werd hij directeur van het Physisch Laboratorium te Utrecht als opvolger van prof. Julius. PROF. DR. H. J. BACKER 25 JAAR HOOGLEERAAR. In de groote collegezaal van het orga- nisch-chemlsch laboratorium te Groningen welke door talrijke bloemstukken een fees telijk aanzien had gekregen, had gister middag de huldiging plaats van prof. dr. H. J. Backer ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren 25 jaar geleden was, dat prof. Backer tot hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen werd benoemd. Prof. Kapteyn sprak namens den acade- mischen senaat zijn gelukwenschen uit. In de verdere rij van sprekers bood prof. dr. J. G. van' der Corput namens de faculteit dei- wis- en natuurkunde den jubilaris dien? door den bekenden Groninger schilder Johan Dijkstra vervaardigd portoet aan. Dr. J. M. van der Zanden sprak namens de promovendi en oud-promovendi en bood een album aan, waarin de portretten voor komen van allen, die bij prof. Backer zijn gepromoveerd. Tevens werd den jubilaris de hoofdleiding aangeboden van een Hei- mar Johannes Backer-fonds, bijeenge bracht uitsluitend door oud-promovendi en waaruit aan een Groningen stpdent een bijdrage kan worden gegeven om in het buitenland op chemisch gebied zijn blik te verruimen. Ook namens het technische personeel- van het laboratorium werden toespraken gehouden. I „INDISCHE DAG" VAN DE VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Het Studentencorps van de Vrije Univer siteit te Amsterdam hgeft gisteren een „Indischen Dag" gehouden. De heer O. N. Oosterhof, rector van hètl Corps, heette de aanwezigen welkom, en in het bijzonder dr. H. Colijn, prof. dr. H. Brouwer, rector magnificus van de Ge meente-Universiteit, en prof. dr. H. Rutgers, rector magnificus van de Vrije Universiteit. Spr. zeide is zijn openingswoord o.m., dat het de eerste maal was dat de Vrije Univer siteit een Indischen dag houdt. Dr. K. J. Boeyinga, sprak over „Bestuur en Bevolking". Verder spraken de heeren prof. Kernkamp over „De Islam ln Indië", dr. H. Colijn over „Grondslag en doel", prof. ds. H. Kraemer over „De wajang als ultine van Javaansche cultuur", en prof. dr. J. H. Bavinck over „Zending en Cultuur". „EEN ROND DltfG DAT SISTE". Op het erf van „Maria-hoeve" te Texel is Maandagavond omstreeks halfzeven een projectiel met een geweldigen knal, die op het geheele eiland te hooren was, uiteen- gesprongen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor: de boerderij kreeg echter ernstige schade. De bewoner van „Maria-hoeve", de heer C. Gielis, had van iemand in de Kooij een partijtje oud koper, ongeveer acht kilo, ge kocht. Hij zag er wel een eigenaardig voor werp tusschen liggen, dat den vorm van een jampotje had, maar hij dacht, dat het een zuiger was en schonk er verder geen aandacht aan. Hij gooide den rommel op zijn bakfiets en reed er mee naar huis. waar hij alles 1n de schuur bracht. Eenige uren later kwam zijn 20-jarige zoon Cor in de schuur. De jongeman hoorde een sissend geluid en dacht eerst dat er een band leegliep. Spoedig bemerkte hij echter, dat het ronde voorwerp het geluid veroor zaakte. „Ik hield net ding even tegen mijn oor", vertelde Cor, „en legde het toen maar weer neer. Op dat oogenblik dacht ik heelemaal niet aan een bom of iets dergelijks. Ik ging weer rustig naar huis om te eten. Toen ik na eenigen tijd weer terugkwam, hoorde ik het ding nog veel meer lawaai maken. Ik dacht: Er kon wel eens wat gebeuren! Ik pakte het op, liep de schuur uit en gooide het voorwerp een eind verder naast de boer derij. Maar nog voordat het den grond had geraakt, sprong het op een meter of zeven afstand met een ontzettenden klap uit elkaar. Naar alle kanten sloegen de wolken stof en roet. Mijn broer Jaap, die naast mij stond, en ik schrokken hevig en nog begrij pen we niet, 0at we er heelhuids zijn af gekomen Dat begrijpt overigens niemand, die de ravage naast de boerderij ziet. Er zijn zeker twintig ruiten verbrijzeld. Een muur is van JEUGDKAARTEN BIJ DE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen deelt ons mede, dat het mogelijk is ge bleken de leeftijdsgrens voor jeugdkaarten, de vroegere z.g. jjongeliedenkaarten met één jaar te verhoogen. Deze kaarten zijn thans n.l. verkrijgbaar voor personen jonger dan 20 jaar, in plaats van jonger dan 19 jaar. Bovendien kan, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, de geldigheid nu op eiken wlllekeurigen dag ingaan, dus niet meer zooals vroeger slechts op den eersten of zestienden der maand. „VOLKSONDERWIJS" 75 JAAR. Op 24ien 25 Mei a.s. houdt de vereeniging „Volksonderwijs'' een biïilrengewoon congres te Leeuwarden. De vergadering wordt belegd in verband met het feit, dat de vereeniging vóór 75 jaar te Leeuwarden werd gesticht. Het hoofdbestuur van V. O. houdt recep tie op Zaterdag 24 Mei van 35 uur in de zalen Schaaf in de Sacramentstraat te Leeuwarden. den grond af tot het raamkozijn toe open gereten. Van de vijf op slechts één meter afstand staande konijnen hokken was na genoeg geen spoor meer te ontdekken, maar de twee konijnen zaten nog op dezelfde plaats en waren geen haar kwijt. Het pro jectiel is vlak voor de zijdeur ontploft. Deze deur is aan de onderkant versplinterd en ook de voor de deur liggende blauwsteenen plaat van 12 c.M. dikte is in stukken ge slagen. Een andere schuur werd door tal- looze splinters doorzeefd; een der splinters is zelfs via de deur door de boerderij geslin gerd en heeft door de wagendeur weer het vrije veld bereikt. Een kalfje, dat op drie meter afstand van de plaats van de ont ploffing stond, bleef ongedeerd. Tel. RUSTHUISBEWONERS IN ZAK EN ASCH. Alle distributiebescheiden zijn gestolen. In een rusthuis aan den Mr. P. N. Arnt- zeniusweg te Amsterdam is gisteren een laaghartige diefstal gepleegd. Alle distribu tiebescheiden van de in dat huis wonende menschen zijn door een of anderen onver laat gestolen en nu zijn de ongelukkigen plotseling beroofd van alles waarop de bon nen recht gaven. Zooals zich hooren laat, is de radeloosheid die er in het huis heerscht, groot. Het is voor de gedupeerden te hopen, dat de politie dezen diefstal spoe dig tot klaarheid zal kunnen brengen en de rust in huis weer terug kan keeren. Vad. DIEF EN HELER VAN RIJWIELEN AANGEHOUDEN. .Een van lien afkomstig uit Haarlemmermeer. Nadat vele weken lang bijna eiken dag te Soest klachten binnen kwamen over ver missing van rijwielen, die even onbeheerd ergens waren neérgezet, is het de Soester politie thans gelukt, een dief en een heler van deze fietsen te arresteeren. Het zijn J. H. B. H. uit Heemstede en Ch. A. uit Haar lemmermeer. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGEVAL in FRANKRIJK. Op het traject Oherbourg-Caen is een spoorwegongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De locomo tief van een goederentrein geraakte nabij het station van Bernay in brand, terwijl de trein met een snelheid van 80 K.M. per uur voortreed. De locomotief had een benzine reservoir geraakt, dat van een voor haar rijdenden trein was afgevallen. Het reser voir ontplofte en de locomotief vatte vlam. De machinist en de stoker verbrandden levend. Tenslotte gelukte het den remmer den trein door middel van de noodrem tot staan te brengen. Wed. P. te K. - Inderdaad moet gezorgd worden, dat geen schade wordt veroorzaakt. Alle toegebrachte schade zal vergoed moeten worden. Abonné te S. - Als bepaald werd, dat in Mei betaling zou plaats hebben, was u dus nog niet in gebreke, U kunt vergoeding van schade vorderen. Tracht de zaak in der minne te schikken. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: De vrouw in tijd van oorlog. Speciaal de Duitsche vrouw. Ziedaar een thema, waar over boekdeelen geschreven kunnen worden. Want het terrein van haar arbeid is vrij wel onbegrensd. Men loopt haar in den meest letterlijken zin van het woord overal tegen het lijf. In den vroegen ochtend op de trap als brievenbestelster, even later bij de ondergrondsche als conductrice, controleuse of stationschef en men weet niet, wat men het meest moest bewonderen, de „Selbstver- standlichkeit". waarmede zij haar veel- eischende taak verrlscht of de opvallende voorkomendheid, waarmede het dikwijls lastige Berlijnsche publiek door haar te woord wordt gestaan. Toen we nog over vol doende benzine beschikten, zochten we bij voorkeur een taxi uit, die door een vrouwe lijken chauffeur werd bediend, want het oog wil ook wat hebben en nu de bakkie's al meer en meer mode gewerden zijn. wachten we met spanning het oogenblik af. waarop een vrouw van den bok af de zweep zal laten knallen! Series artikelen werden er de laatste maanden in de Berlijnsche bladen gepubliceerd over het harde en veeleischen- de werk, dat de vrouw in de fabriek verricht, deskundigen werden geraadpleegd over de vraag, of dat op den duur wel wenschelijk zou zijn en bezorgde mannen wezen er niet ten onrechte op, dat de werkzaamheid in de munitiefabriek toch zooveel mogelijk aan mannen moet worden opgedragen. Ook de nadeelige invloed, die deze werkzaamheid der vrouwen buitenshuis voor de opvoeding der kinderen met zich medebrengt, was een thema, hetwelk van allen kant bekeken werd. Vrouwen in soldatenuniform. Geloof nu echter niet, dat hiermede de zaak zoo ongeveer is afgedaan. Want het verhaal, dat we thans gaan doen, bewijst, dat er ook op dit gebied niets nieuws onder de zon is. Wij zijn tot de merkwaardige ont dekking gekomen, dat er in vroegere oorlo gen zelfs vrouwen waren, die in uniform als doodgewoon soldaat met voorbeeldige dap perheid hebben meegevochten! Ruim vijf enzeventig jaar geleden, anno 1866, stierf in Charlottenburg een zekere Marie Elisabeth Bucbholtz en hoewel ze haar oogen als een voudige dienstbode in een Hohenzollernpa- leis had gesloten, werd zij toch in de kran ten op eervolle wijze herdacht. Deze toen bijzonder hooge onderscheiding had zij te danken aan het feit, dat zij in dè lente van 1813 als soldaat aan den vrijheidsoorlog tegen Frankrijk had deelgenomen. Haar vader, Christlaan Buchholtz,-was daglooner 'in de buurt van Küstrin en hier had Elisa beth op 5 Maart 1790 het levenslicht aan schouwd. Na haar ontslag uit den militairen dienst kreeg zij bij wijze van belooning een betrekking op het Slot in Charlottenburg, hetzelfde paleis, dat eenigen tijd geleden op bevel van de huidige regeering grondig gerestaureerd is om voor de ontvangst van hooge gasten dienst te doen. Pas kortelings heeft de Japansche minister-president Mat- soeoka er zijn intrek genomen, en voor hem hebben reeds andere buitenlandsche bezoe kers hier gewoond. Dit voorjaar werden we aan een tweede heldin uit den vrijheidsoorlog tegen Napo leon herinnerd, want dezer dagen is het 150 jaar geleden, dat Frederike Wilhelmine Hartpfeil geboren werd te Granzow in de Uckermark. Onder den naam van Wilhelm Hoffmann trad zij Februari 1814 in dienst bij de jagers, nam aan meerdere gevechten deel en liep een verwonding op. In het lazaret kwam men toen tot de sensationeele ontdekking, dat deze dappere Wilhelm eigenlijk een Wilhelmina was! Natuurlijk mocht zij niet verder dienst doen als soldaat maar aan het einde van den strijd kreeg zij niettemin de herinneringsmedaille, die aan alle dappere soldaten van haar regement als souvenir werd toegekend. Zij trad later in het huwelijk met zekeren Neumann, die als artillerist aan den oorlog had deelgeno men en vestigde zich te Berlijn. Zij overleed op 24 Juli 1854 als weduwe, werd op den „Georger Friedhof" begraven, maar van haar graf is niets meer overgebleven. Ook zijn de aanteekeningen, die zij over haar militairen dienst had gemaakt, verloren ge gaan. In het huidige Duitschland is het vrijwel ondenkbaar, dat vrouwen in zulk een actie ven vorm aan den oorlog mogen deelnemen, want in den nationaal socialistischen een heidsstaat is immers het arbeidsveld van beide geslachten met Pruisische strengheid en nauwkeurigheid bepaald. Niettemin ziet men overal meisjes in bruine uniform ma:- cheeren. Dat zijn de Jonge vrouwen, lie in den arbeidsdienst voor het practische leven worden opgeleid en vooral in tijd van oorlog is deze opleiding van-ingrijpende beteekenis. Op het platteland ziet men ze werken om de boerenbevolking bij het bewerken van den akker behulpzaam te zijn. In de g'cote steden bewegen zij zich op nagenoeg eder levensterrein, ook in de fabrieken waar zij het werk der mannen moeten verrichten. Wij konden dat persoonlijk gewaar worden, toen we dezer dagen toevallig in de Schón- hausel Allee voor een huis bleven staan, waar op een bordje te lezen stond „Haus der glücklichen Kinder." Dat wa3 voor ons iets nieuws en dus stapten we weetgierig naar binnen. Het huis der gelukkige kinderen. Voor ons uit liep een jonge moeder met den kinderwagen, -.vaar een joclue van een jaar of vier en een meisje van hoogstens drie jaar in zaten. Toen we het wagentje voorbij wandelden, hoo. ien we den kleuter vragen: „Maar je komt ons toen beslist vanavond weer halen?" We maakten een praatje met de'moeder en hoorden, dat ze overdag in een munitiefabriek werkte. Haai man bevond zich sedert maanden in Noor wegen en het kwam er dus op aan, overdag voor de kinderen een veilig onderdak te vinden. Het „Tehuis voor gelukkige kinde ren" bleek een practische oplossing van dit netelig probleem te zijn. We wandelden mee naar binnen en kregen een groote „garage" voor kinderwagens te zien. In de eerste etage was de school, waar de „tantes" al op de kleuters stonden te wachten. Een verdie ping hooger ontdekten we een speeltuin voor kindertjes van vier tot zes jaar. Daar naast was de keuken, waar al druk gewerkt werd voor een behoorlijk ontbijt en een stevig middagmaal. Zelfs een vrouwelijke arts ontbrak niet om in geval van nood hulp te verleenen. Nieuwe leerlingen worden eerst grondig onderzocht, want in tijd van oorlog moet met alles rekening worden gehouden, ook al valt er van onderyoeding nog niets te merken. Wanneer een leerling langer dan een week niet is komen opdagen, is medisch onderzoek voorgeschreven om de uitbreiding van de een of andere ziekte te voorkomen. Deze medische controle beoogt, voor ge zonde kinderen te zorgen, die later op waar dige wijze hun plaats in de volksgemeen schap kunnen innemen. Op de derde etage lezen we tenslotte op een kartonnen bordje: „Uw kind krijgt hier worteltjes, beschuit en volle melk". Zonder zulks te vermoeden be vinden wij ons in de bewaarplaats voor zui gelingen en kinderen van anderhalf, twee jaar. Zoo weten de moeders dus, dat haar kinderen op voorbeeldige wijze verzorgd worden en met een gerust hart kunnen zij 7ioh aan het werk begeven. (Nadruk verboden). ALLE ETT^ÏM PÖ HYï ft? 7 N.V. HANOELMAATSCHAPpy W. E. De AMSTERDAM - SINGEL 4SO TEL. 37691 3124 (Ingez. Med.) DONDERDAG 22 MEI. Hilversum I, 415.5 M. 8.00 Dagopening (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8 45 Gram.muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gram.muziek 10.00 Ensemble Rentmeester en gram.muziek 11.00 Voor den boer 11.20 Zang, plano en gram.muziek 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.30 Gram.muziek 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gram.muziek 1.15 Ensemble Erica Helen 1.45 Gram.muziek 2.10 Voor de vrouw 2.30 Kamermuziek 4.00 Jac. Staffer's sextet 4.30 „De Italiaansche Opera in Nederland", cau serie met gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Orgel concert 6.00 Gram.muziek 6.15 Causerie „Rondom Hemelvaartsdag" 6.30 De Gooilan- ders 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Cello, piano en gram.muziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en soliste 9 30 Berichten (Engelsch) 945 Gram.muziek 10.00 BNO: Engelsche berichten, sluiting. Hilversum n, 301.5 M. 8.00 Gram.muziek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gram.muziek 10.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting) Tl.15 Vocaal kwartet met orgelbegeleiding en gram.muziek (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting) 12.00 Berichten 12.15 Orgelconcert 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Amusementsorkest 1.45 Gram.muziek 2.00 Bachcantate (opn.) 2.30 Orkest Eloward 315 Gram.muziek 3.30 Voor zieken 4.00 Gram.muziek 4.30 Voor de-jeugd 5.00 Causerie „De beteekenis van de Hepielvaart" (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 5.30 Ensemble Ban- di Balogh 6.00 U het het gehad op de lagere school 6.15 Ensemble Bart Ekkers 6.45 Sport van den dag 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland 7.15 Munodi-ensemble 7.30 Causerie „Ik was er zelf bij" 7.45 Munodl-ensemble 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gram.muziek 8.30 Concertgebouworkest en solist 9.50 Gram. muziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. VRIJDAG 23 MEI. Hilversum I, 415.5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting) ".25 Gewijde muziek (gr.p.l) 8.45 Gram. muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gram. muziek 10.00 Ehsemble Bart Ekkers 10.20 Declamatie 10.40 Ensemble Bart Ekkers 11.10 Gram.muziek 11.30 Viool, cello en piano 12.00 Omroeporkest 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orkest Eloward en piano-intermezzi 2.00 Gram.muziek 2.15 Voor de vrouw 2.30 Or gelconcert 3.00 Arnliemsche Orkestvereni ging en soliste 3.30 Musiquette 4.00 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 4.20 Gram.muziek 4.30 Gram.muziek (met toeliching) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Amusementsorkest, soliste en pianó- intermezzi 6.15 „Wat is natuurgeneeswijze?" 6.30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 BNO: Eco nomische vragen van den dag 7.15 Het Rot- terdamsch pianokwartet 3.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 De Melodisten, solist en het dameskoor „Aether- charme" 9.10 Causerie „Nederland voedt zich zelf. Productieslag 1941" 9.25 Avondwijding (Vqorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gram.muziek 10.00 BNO: Engelsche Be richten, sluiting. Hilversum IT, 301.5 M. 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Gram.muziek 10.00 Piano voordracht en gram.muziek 10.35 Gram.muziek 11 00 Voor de kleuteurs 11.20 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 De Ramblers 12.45 BNO. Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Erica Helen 1.40 Gram.muziek 2.00 Arnhemsche Orkestvereenging en soliste 3.00 Celesta-ensemble 3.30 Voor de vrouw 3.45 Gram.muziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Omroeporkest 6.00 Causerie „Iets over het werk in de Weesinrich ting te Neerbosch" (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting) 6.15 Omroeporkest 6.45 Toeristische raadgevingen 7.00 BNO: Econo mische vragen van den dag 7.15 Orgelconcert en zang 7.30 Lezing „Kapitalisme en Natlo- naal-Socialisme" 7.45 Orgelconcert en zang 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gram.muziek 8.30 Gram.muziek 8.45 Radiotooneel 9.15 Gram.muziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 22 Mei. Ie Programma: 6.45—22.00 Hollandsch pro gramma 22.00—24.00 Duitsch programma. 2c Programma: 6.4522.15 Hollandsch pro gramma 22.1523.00 Hollandsch programma uitsluitend voor Radio-Centrales 23.00—24.00 Duitsch 'programma. 3e en 4e Programma: 8.0024.00 Duitsch pro gramma. Vrydag 23 Mei. Ie Programma: 6.4522.00 Hollandsch pro gramma 22.0024.00 Duitsch programma. 2e Programma: 6.45—22.15 Hollandsch pro gramma 22.15—23.00 Hollandsch programma uitsluitend voor Radio-Centrales 23.00—24.00 Duitsch programma. 3c en 4e Programma: 8.0024.00 Duitsch pro gramma.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9