STADSNIEUWS Hef nationale plan LAATSTE BERICHTEN LÊIÖSCH DAGBLAD - EersSe Blad Woensdag'21 Mei 1941 Uit Syrië Uil Amerika Uiterste spaarzaamheid bij het gebruik van den bodem vereischt Verspreide berichten Binnenland SPREEKCEL Buitenland Uit het Nabije Oosten Gondar (ten Noorden van het Tanameer) weerstand geboden en daardoor het doel van deze zware gevechten voortgezet, na melijk den tegenstander zoo lang mogelijk tot versplintering van zijn krachten te dwingen. .Het blad besluit met op te merken, dat de hertog van Aosta eervol met zijn troepen den strijd heeft volgehouden. Hij heeft voor de zaak van de spilmogendheden in haar strijd tegen Engeland zeer waardevolle diensten verricht en sterke krachten van den tegenstander gebonden. De prestaties van zijn strijders vormen een roemrijke bladzijde in de geschiedenis van de Ita> liaansche weermacht.' De naam van den hertog en- van zijn dappere soldaten zal lateren geslachten als een lichtepd voor beeld van uithoudingsvermogen en dapper heid in een uiterst moeilijke positie voor oogen gehouden worden. De Italiaansche pers uit zich in gelijken geest en verzekert, dat Abessyfié na de eindoverwinning tot het imperium zal te rugkeeren. Geregeld duurt de pamflettenstroom op Syrië uit Engelsche vliegtuigen nog voort. Uit Beiroet verluidt voorts, dat twee Brlt- sche bommenwerpers van het type Hurri cane gisterochtend het vliegveld bij Damas cus met bommen hebben bestookt. Van be voegde zijde in Vichy wordt in dit verband verklaard, dat de Fransche regeering op grond van de beschieting van Syrische vliegvelden door Engelsche vliegers besloten heeft een eind te maken aan het optreden van alle Engelsche consuls in de Levant- staten. Dit besluit is öp 19 Mei ter kennis gebracht van de in den Levant en in Syrië functioneerende Britsche consuls. Zij moe ten deze week hun bureaux sluiten en met het consulaire personeel het land verlaten, VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT. Steun aan Ierland. President Roosevelt heeft in de perscon ferentie (medegedeeld* dat de Amerikaansche regeering de Iersche regeering twee sche pen heeft aangeboden ten verkoop of om te charteren, benevens levensmiddelen ter waarde van een 'half millioen dollar voor de Iersche burgerbevolking. De beide schepen zouden met Iersche bemanning on der Iersche vlag varen. Aan het aanbod is geen enkele voorwaarde verbonden. Ten opzichte van de missie van den Ier- schen minister van defensie, Aiken, de in de Ver. Staten oorlogstuig wilde hoopen gaf Roosevelt ontwijkende antwoorden. Uit betrouwbare bron verluidt echter, dat deze wensch van Ierland van de hand is gewezen Roosevelt sprak vervolgens de be richten tegen, dat hij eenigerlei plan nen tot het instellen van konvooien had of dat hij voornemens was eeniger lei boodschap aan het Congres te richten. Vragen betreffende een bezetting van Dakar deed Roosevelt af mét het woord „amateurstratègie". Intusschen duren de aanvallen op Roose velt voort. Senator Nye heeft, naar het A.N.P. uit Washington- sein't; een verklaring afgelegd, die in geheel Amerika een geweldig opzieni heeft gewekt. In deze .-verklaring, waarin' Nye de buitenlandsche politiek van Roo sevelt zeer scherp aanvalt, zegt hij, dat Roosevelt drie uitdagende stappen heeft gedaan, die tot den oorlog hebbe-n geleid. De eerste stap was de rede, die hij vier jaar geleden te Chicago hield' en waarin hij eischte, dat de aanvallers in quarantaine zouden worden geplaatst. De tweede Stap Was de „dolkstoot in den rug"-rede te Charlottesville, toen Italië aan den oorlog ging deelnemen. De derde' stap was de op heffing van het wapenembargo. Onder het opschrift „wij drijven naar den oorlog", verklaart de New York World Te legram in een hoofdartikel, dat de bevol king van Washington en de groote steden in het Oosten van de Vereenigde Staten de sombere overtuiging heeft, dat de deel neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog nog ten hoogste een kwestie van weken is. Het Amerikaansche publiek is zich er van bewust, dat begint de geheele natie reeds te merken, dat het door deze minderheid naar den afgrond wordt ge dreven. Ondanks de vele oorlogszuchtige redevoeringen van hooggeplaatste Ameri kaansche persoonlijkheden is er geen geest drift voor den oorlog in de Vereenigde Sta ten. De natie is integendeel onzeker, terughoudend en verdeeld van meening. ENGELAND, DE FALKLANDEILANDEN EN ARGENTINIË. United Press meldt uit Washington: In het Huis van Afgevaardigden heeft de afgevaardigde Stephen Young het voorstel gedaan, -dat de Vereenigde Staten Engeland zouden verzoeken de Falkland-eilanden aan Argentinië terug te geven als een'geste van werkelijke vriendschap tegenover Amerika. WEER TWEE AMERIKAANSCHE AMBTENAREN NAAR LONDEN. Volgens Associ^ed Press zullen de onder staatssecretaris in het ministerie van han del, Hinkley, en de plaatsvervangende lei der van het bureau voor burger-luchtvaart, majoor Clay, een bezoek van drie weken aan Engeland brengen, teneinde daar de burger luchtvaart in oorlogsomstandigheden te bestudeeren (DNB). DE VREEMDELINGEN-RAZZIA. Van de tijdens het weekend gearresteerde vreemdelingen zijn er ongeveer 300 in hech tenis gehouden. Hieronder bevinden zich 65 Italianen, 33 Duitschers, 14 Grieken, 8 Joegosla/ven, 7 Hollanders. 5 Portugeezen, 2 Spanjaarden en 2 Engelschen (U.P.) DOODENHERDENKING. Een avond van plechtige wijding. De Doodenherdenking „ter nagedachtenis aan hen, die vielen voor het Vaderland" welke aanvankelijk in de Pieterskerk zou plaats vinden, werd in de Stadszaal gehou den en bijgewoond door een auditorium, dat zich de plechtige wijding dezer sobere bijeenkomst bewust was en met volledige aandacht de uitvoering van het voornaam samengestelde muzikale programma heeft beluisterd. Dat programma had in verband met de gewijzigde plaats van samenkomst eenige veranderingen ondergaan, die echter gee nerlei afbreuk deden aan het algeheele hoogstaande niveau. De heer Bram Marlijn opende, na een kort inleidend woord van den voorzitter van het Alma Materkoor, den heer Zand bergen, met het Preludium en Fuga in bes mineur van Bach, hetgeen een alleszins passende opening beteekende, mede door 'net rustige en duidelijke spel van dezen pianist. Onder leiding van den heer Willem Mizée zong hierop een klein gemengd koor Psalm 103 (vers 8 en 9)„Gelijk het gras is ons kortstondig leven" in de prachtige be werking van Hubert "Cuypers, later nog Handels „Am Grabe des Helden", waartus- schen door Bram Martijn Beethoven's be- rpemde „Marche Funèbre" uit de As dur Sonate ten gehoore bracht. Men ziet het: een toepasselijke keuze, gehéél in de plech tige en van weemoedige herinneringen, ver vulde sfeer, die. aan dezen avond ten grond slag lag. #en hoogtepunt ter nagedachtenis was wel de. door hoorngeschal ingeleide „minuut stilte", waarbij alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven en die wederom door de klanken der blazers besloten werd. Aller gedachten vertoefden toen geconcentreerd bij hen, die tijdens de oorlogsdagen het leven lieten Ten slotte leidde Willem Mizée de geza menlijke koren 'het Alma Materkoor, het Leidsch a Cappellakoor en liet Kleinkoor tijdens een sublieme uitvoering van Bruckner's verheven E-moll mis, die inder tijd reeds tot groote voldoen tag onder de zelfde directie een uitvoering beleefde. Ook thans schonk deze mis de-waarach tige ontroering, die slechts van een gaaf en edel werk kan uitgaan. Deze 8 stemmige mis oorspronkelijk geschreven met begeleiding van een blaasensemble, werd thans door orgel en vleugel geaccompagneerd, hetgeen wellicht de zuiverste sfeer en bedoeling niet ten goede kwam. Niettemin werd dit nobele voorbeeld van Bruckner's zuiver religieuze scheppingen, waarin zich kinderlijke lyriek harmonieus paart aan mystieke diepte, tot een waardig en verheven slot van dezen prachtigen avond, dank zij de reine, vibree- rende klankschoonheid en de bezielde, toe gewijde voordracht van de door Mizée sterk gedisciplineerde en tegelijkertijd innerlijk bewogen zingende koorleden. Slechts een enkele maal was een kleine inzinking te be speuren, daar, waar de sopranen nog iets met de hooge liggingen hadden te kampen. Doch in het algemeen kan getuigd worden, dat men bewonderenswaardig gezongen heeft, met volledige overgave, een juist ge voel voor de contrastwerkingen en een zui ver geestelijk tekstbegrip. Mizeé en zijn koren hebben met deze waarlijk voortreffelijke vertolking, waarbij speciaal de glanzend klinkende bassen zien onderscheidden, onzen dooden de hoogste eer bewezen! Een uitvoering, die wij lang en oprecht in de schoonste herinnering bewaren zullen O. L. SCHOOL MEDUSASTRAAT B. Ouderavond. Het hoofd der school, de heer van Sluys, opende de vergadering, en heette de heerën Boom, lid van den Centralen Ouderraad en Zaal, hartelijk welkom. Voorts sprak hij zijn vreugde er over uit, deze bijeenkomst te kunnen houden in een school, die er als nieuw uitziet: het gemeentebestuur heeft kosten noch moeite gespaard bij het laten opknappen der school. Verder deelde spr. mede, dat er ook dit jaar weer een „Flo- ralia"-tentoonstelling- zal worden gehouden, die op dezelfde leest geschoeid zal zijn, als die der vorige jaren. De kinderen der 3e, 4e, 5e en 6e klassen zullen elk twee planten krijgen; spreker legde, er den nadruk op, dat- het dqi kinderen zijn, die de planten moeten verzorgen en niet cle ouders, dan pas beantwoordt de .tentoonstelling aan haar doel. De Oudercfommissie zal er in Sep tember voor zorgen, dat het Gymnastiek lokaal voor de tentoonstelling wordt inge richt; planten afgestaan ter opluistering, zullen zeer welkom zijn. Spr. wees op het groote belang, dat de kinderen juist ln de zen tijd op school melk drinken en hij drong er bij de ouders op aan, de melk- bonnen er voor over te hebben en er voor zorg- te dragen, dat dé, kinderen die gere geld meebrengen. Hetzelfde geldt voor de schoolkindervoeding. In de pauze kregen de ouders gelegenheid met het onderwijzend personeel te spreken en het werk van hun kinderen te bezich tigen. Tot besluit van den avond vertoonde de heer Zaal enkele komische films en ga ven de „Rhoto Musicmakers" op banjo en. guitaar eenige aardige liedjes ten beste, die bij allen zeer in den smaak vielen. Tegen half elf sloot de voorzitter de vergadering en dankte allen, die bijgedragen hadden, dezen ouderavond zoo goed te doen slagen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mej. J. G. A. Vreede (Haarlem) en mej. C. L. van Pesch (Den Haag); voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (letter F): de heer D.-v. d. Vennen (Den Haag)voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (letter É-)mej. C. Brink (Oegstgeest)voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Natuurkunde) de i Op de dagelij ksche persconferentie te 's-Gravenhage werd heden over het „Natio nale plan" gesproken, dat door verordening Nr. 91 onder de algemeene aandacht werd gebracht. De hoofdinspecteur belast met de volks huisvesting, ir. H. van der Kaa, wees er op, dat reeds in de middeleeuwen de indeeling van den bodem en zijn bebouwing aan strenge regels onderworpen was en een lan ge geschiedenis tot de logische evolutie van het huidige nationale plan heeft geleid. Een belangrijke stap in de richting, waarin thans consequent wordt gegaan, was de tot standkoming der woningwet, nu een 30-tal jaren geleden. In deze wet werd veel meer geregeld dan het wonen; het was ook een soort bouwwet, die de uitbreiding der ste den en dorpen regelde, rooilijnen vaststelde enz. Hiermee werd orde in de uitbreiding der gemeenten gebracht. Sindsdien heeft meer dan de helft van de gemeenten een uitbreidingsplan gemaakt. In 1931 werd verder gegaan. Toen kwam de bepaling in de woningwet, dat uitbreidingsplannen ook gezamenlijk van verschillende gemeenten uit zouden kunnen gaan en een aanvang daartoe door Ged. Staten zou kunnen wor den ingewilligd. Hiermee kwam men dus van plaatselijke tot gewestelijke uitbrei dingsplannen. Practisch echter was deze bepaling nog niet voldoende. Dat bleek, doordat slechts een enkel gewestelijk plan tot stand kwam, n.I. in Zeeuwsch Vlaande ren. Toen nu een tweetal jaren geleden de woningwet opnieuw herzien moest worden, kwam de gedachte op „van boven af" te be ginnen, n.I. alle gewestelijke plannen te stimuleeren door een „nationaal" plan. Dit leidde via het nieuwe ontwerp woningwet 1940 tot de huidige verordening, die thans de materie op uitnemende wijze regelt. Spr. bracht daarbij hulde aan den bijstand, dien hij van den Duit-schen deskundige, dr. H. Roloff ondervonden had. Dr. Ir. F. Bakker Schut voerde vervol gens het woord. De gedachte van het nationale plan aldus deze spreker mag met recht een bPP," n Hr^wï- mpri Z. innr bcA uit Nederlandsch initiatief in den loop der hee D. de Klerk (Den Haag voor het bearoeide en thans tot riinirtï eeko- 1.3 MILLIOEN KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Uit een artikel van oberregierungsrat dr. Stothfang in het tijdschrift Deutsche Ver- waltung blij tot, dat thans 1.3 millioen krijgs gevangenen in het Duitsche economische leven werkzaam zijn. Men hoopt op ver meerdering van dit aantal, waarmee vooral de landbouw gebaat zou zijn, als gevolg van de groote aantallen krijgsgevangenen, die in het Zuidoosten gemaakt zijn (DNB). MAATREGELEN IN FRANKRIJK. De Fransche minister van oorlog,' gene raal Huntziger, heeft besloten nog een con tingent van de lichting 1938 per 10 Juni naar huis te zenden. In aanmerking komen alle gemobiliseerden, die in Mei 1919 zijn ge boren, benevens alle gemobiliseerden van de lichting 1932, die lid zijn van een gezin met vijf kinderen. De burgemeester van Suresnes en vroe gere senator van het departement de la Seine, Selly, is op grond van zijn vijandige houding jegens het werk van de nationale vernieuwing op besluit van de Fransche ■egeering uit zijn functie ontheven. De re- geerig wijst er in een bekendmaking op, dat tegen gemeenteraden, die zich bij de uitoefening van hun werkzaamheden niét streng aan het kader van de door de regee- ring-Pétain gestelde 'beginselen 'houden, in het vervolg de strengste sancties zullen wor den genomen, (DNB). EEN VERKLARING VAN FADDEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens Reuter heeft de plaatsvervan gende Australische premier, Fadden, in een gisteren afgelegde verklaring nieuwe ratio nalisatie-maatregelen in de Australische industrie aangekondigd, die veel ingrijpen der zijn dan men tot dusver had kunnen vermoeden. De burgerbevolking moet reke nen op toenemende beperking van de be langrijkste leveranties. DE SPAANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN De Spaansche ministerraad die onder voorzitterschap van generaal Franco bijeen gekomen, heeft een wet aangenomen .ver de oprichting van een vice-secreta- riaat der falanx voor volksopvoeding, dat in de toekomst den geheelen Spaanschen pers- en propagandadienst onder zijn con trole zal hebben. Het tot dusver bestaande onderstaatssecretariaat voor pers en pro paganda, dat deel uitmaakte van het de partement van binnenlandsche zaken, is ontbonden. doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Scheikunde) de heer A. J. Koks (Bever wijk) voor het candidaatsexamen Theolo gie: de heer J. van der Sar (Delft)voor het candidaatsexamen .Indisch recht de heeren W. M. E-sser (Den Haag), H. W. J. Bosch (Bllthoven)D. H. de Jong (Leiden) en A. de Bats (Leiden)voor het doctoraal examen Indisch recht: mej. M. J. van Woerden (Zeist) en voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Sterrekunde, de heer L. Binnendijk (Oegstgeest). E.H.B.O.-DIENST LEIDEN. Dezer dagen hield de E,H.B.O.-dienst Leiden het examen voor het Eenheids diploma E.H.B.O. Hiervoor slaagden de dames: L. Densier, P. A. v. Donselaar, A. C M. Segaar en de heeren A. H. J. Brugman. E. v, d. Blom, J. D. de Graaf, A. Cornet, P. Ginjaar, J. v. d. Linden, J. K-ieffc, J, de Kruis, H, G. v. Meurs, W. Driesseri, G. v. Voorts, J. Pauw en J; Ff. v. d. Reijden, De cursus werd geleid door dr. J. Lindner en er werd geëxamineerd door dr. D. M. Horst, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Firma de Haas en Jansen, Lage Rijndijk 92, Leiden, generatoren- en brandhout zagerij. Vennooten: J. M. de Haas, Leiden en H. Jansen, Leiden. Wijziging: Maatschappij ter bevordering der Leidsche Onderwijs-instellingen N.V., Rijnsburger weg 169, Leiden. Procuratie verleend aan: N. de Jong, Leiden (Beperkende Bepalingen). EXAMENS E.H.B.O. Bij het gisteren te Oégstgeest afgenomen examen voor het eenheidsdiploma voor E.H.B.O. vanwege de Afdeeling Rijnland van het Nederl. Roode Kruis slaagden de vol gende candidaten: de dames: N. Cuppen, H. Gans, J. B de Koning, F. Leujes, G. Segaar, J. P. W. Staal-Santvliet, Tr Woudenberg- Gerritsen en de heeren N, H. Blom,' L. Bo- kern, A. M. Bosman, H. v. Duuren, A. H. Grol, F. W. Korten, H. Maat, G. Pouw, J. A. Staal en A. Winden. Twee candidaten werden afgewezen. Examinatoren waren dr. M. D. Horst en H. Bertel, beiden alhier. EXTRA CARILLON BESPELING. Morgenavond van 8 tot 9 uur zal het ca rillon van het Stadhuis worden bespeeld door den beiaardier, den heer Heering. De assistent der directe belastingen D. Klut is verplaatst van Putten naar Leiden Dir. Belastingen, le afdeeling. Maandag a.s. herdenkt de heer J. A. Mej an, conducteur bij de Haagsche Tram weg Maatschappij Den HaagWassenaar Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Zuster V. L. van der Hoek slaagde voor het examen voor diploma A voor Zieken- huisverpleging, afgenomen in het Diaco- nessenhuis, alhier. jaren begroeide en thans tot rijping geko men vrucht heeten. De naar verhouding tot andere landen zeer dichte bevolking van ons land en «jle sterke groei van het bevolkingscijfer, waar door onze huidige 8 millioen inwoners er in 1980 waarschijnlijk 11 millioen geworden zullen zijn, dwingt ons tot een uiterste spaarzaamheid bij het gebruik van den bodem en tot vermijding van verkwisting en ondoelmatig gebruik van den grond. Het bodemgebruik is in hoofdzaak ge richt op vier doeleinden, het werken, het wonen, de ontspanning en het verkeer. Daarvan vereischt het werken verreweg den meesten grond, waarbij nijverheid en han del veel bescheidener grondgebruikers zijn dan veeteelt, land-, tuin- en boschbouw en fruit- en bollenteelt. Maar al is het werken als het direct noodige voor het bestaan ook het belangrijkst, in een sociaal en cultu reel volwaardige maatschappij moet ook aan de andere factoren de noodige aan dacht worden besteed. Zoo zal een der taken voor den nieuwen dienst zeker zijn het voor elk concreet ge val afwegen* van de economische belangen der cultuurtechnische werken eenerzijdsen de sociale belangen van recreatie en we tenschap bij natuurschoonbehoud ander zijds. En al zullen er. zooals bij elke com promisbeslissing steeds een en veelal twee teleurgestelde partijen zijn, wij mogen nooit uit het oog verliezen, dat er uitein delijk slechts een nationaal belang is, en dat het onderschikken van de verschillen de vakbelangen en groepsbelangen aan dit nationale belang een .noodzakelijkheid is. In de verordening, die tevens de basis geeft voor nieuwe voorschriften omtrent streekplannen, zijn naast de vaststelling van het nationale plan, welke aan den se cretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken is voorbehouden, be langrijke bevoegdheden gedelegeerd aan den president van den rijksdienst, n.I. het voorschrijven van de wijziging van streek plannen en uitbreidingsplannen en een recht van veto tegen de uitvoering van werken. Deze bevoegdheden zijnnoodigom een gaaf geheel van plaatselijke, geweste lijke en nationale planologische maatrege len te krijgen en' om ontijdige doorkruising door daarmede niet strookende projecten te voorkomen. s Overeenkomstig het door de staatscom missie voorgestelde' wetsontwerp voor de herziening van de woningwet zullen aari de provinciale besturen grootere bevoegd heden worden ingeruimd bij- de totstand brenging van streekplannen, zulks met-het oog op den bovengemeentelijken aard van de belangen, welke daarmede worden ger diend. Deze bevoegdheden zullen in een uitvoe ringsbesluit, dat in de staatscourant zal verschijnen, nader worden omschreven. Het nationale plan dat uiteraard uit vele plannen bestaat en dat een sterk dy namisch karakter draagt moet groeien uit de samenwerking van allen, die hun speciale kennis daarvoor in dienst stellen. Er wordt dan ook een beroep op allen ge daan om door de verstrekking van juiste en uitvoerige gegevens de taak van den nieuwen dienst te vergemakkelijken. Ten slotte sprak dr. H. Roloff van Duit sche zijde. Deze schetste uitvoerig, hoe in Duitschland de overeenkomstige regeling werkt en welke voordeelen zij biedt. Het verheugde hem van harte bij de totstand komen der Nederlandsche regeling van dienst te hebben kunnen zijn. SPAART DE RIJWIELBANDEN! Een lezer wijst erop hoe de banden van vele wielrijders ten offer vallen aan scherpe voor werpen, zooals glasscherven, spijkers en punai ses, die helaas veelvuldig op den openbaren weg worden aangetroffen. Hij doét een beroep op allen, om elkander voor bandenpech te vrij waren door geen scherpe voorwerpen op straat te deponeeren, c.q. ze te verwijderen. PERSONEELE BELASTING EN OPGELEGDE VAARTUIGEN. Verschillende houders van aan perso neele belasting onderworpen vaartuigen richtten voor den in de wet vastgestelden datum van 20 Januari j.l. een verzoek tot den plaatselijken inspecteur der directe be lastingen, can vrijgesteld te mogen blijven van de belasting, nu zij hun boot hadden opgelegd en deze gedurende 1941 niet zou den gebruiken. Tengevolge van het eerst onlangs - afge komen verbod verschillende wateren te be varen en te overnachten in kajuiten van jachten is echter de groep van houders, die hun booten in 1941 nieit uit de winterberging zullen nemen, sterk ver groot, terwijl de bovengenoemde fatale da tum van 20 Januari reeds is verloop en. Op desbetreffende verzoeken van den A N.W.B. is aan dezen door ]iet departe ment van financiën medegedeeld, dat ver zoeken voor vrij stelling, mits ingediend vóór 1 Juni a.s. alsnog in behandeling sullen worden genomen, terwijl overigens geen aanleiding aanwezig werd geacht eeiiigen anderen maatregel te treffen. DE HEER P. TRAPMAN OVERLEDEN. Vanochtend overleed op 69-jarigen leef tijd de heer P. Trapman, te Bergen, oud lid van de provinciale staten van Noord-Hol land en jarenlang lijstaanvoerder van den Vrijzinnig Democrat ischen Bond van Noord-Holland. Langen tijd was de heer Trapman wet houder en lid van den gemeenteraad te Scha gen, meer dan 30 jaar penningmeester der bekende Schager paaschveetentoon- stelling en groot ij veraar voor de West- friesche kanalenplannen. J. H. J. MEYER DREES OVERLEDEN. In den ouderdom van 84 jaar is te Lochem overleden de heer J. H. J. Meyer Drees, oud burgemeester van Laren (Geld.). Van 1881 tot 1 Juli 1901 was de heer Meyer Drees se cretaris-ontvanger en vervolgens tot 30 Juli 1931 burgemeester van de gemeente Laren. QDe overledene woonde de laatste jaren in Lochem, waar hij bestuurslid van verschil lende vereenigingen was. O.a. was hij presi dent-commissaris van de Geldersch-Over- ijsselsche traanweg maatschappij en secre taris-ontvanger van het waterschap der Dortherbeek. De overledene was ridder in -de orde van Oranje-Nassau. IRAKSCHE LEGERBERICHT. Volgens berichten uit Bagdad luidt *het Iraksche legerbericht ,als volgt: Westelijk front: onze voorhoeden zijn in de buurt van Habbaniyah in contact geko men met den vijand, dien zij zware verlie zen hebben toegebracht. De slag duurt voort. Zuidelijk front: onze luchtstrijdkrachten, versterkt door de daar wonende stammen, zetten het artillerievuur op Basra en AIs- jouaiba voort. Aanvullende berichten- be vestigen het verlies van een Engelsch offi cier en tien Britsche soldaten in Alsjouaiba. Vluchtelingen verklaren, dat de verliezen van den vijand, die zich moest terugtrekken, zeer groot zijn. Verder wordt door de vluch telingen medegedeeld, dat honderden ge wonden naar Indië worden verscheept en dat talrijke lijken in zee zijn geworpen. Luchtoorlog: Onze vliegtuigen hebben ver kenningsvluchten boven vijandelijke steun punten gemaakt en met succes het vlieg veld van Seneldabbane gebombardeerd, waarbij groote materieele schade werd aan gericht en talrijke personen om het leven zijn gekomen. Onze vliegtuigen beschoten vijandelijke afdeelingen met machinegewe ren en brachten haar zware verliezen toe. Alle Iraksche vliegtuigen zijn onbescha digd op hun steunpunten teruggekeerd. ENGELSCHEN BOMBARDEEREN MOSSOEL. De Engelsche luchtstrijdkrachten hebben, naar uit Bagdad wordt gemeld, de open stad Mossoel gebombardeerd, waarbij tegelijker tijd de burgerbevolking met mitrailleurvuur werd beschoten. Een groot aantal personen kwam hierdoor om het leven. Bovendien hebben Engelsche vliegtuigen een station •bij Mossoel gebombardeerd, waarbij even eens talrijke menSchen gedood zouden zijn. Drie Engelsche vliegtuigen hebben gisteren verder Majda Anjar in midden-Lihanon ge bombardeerd, waardoor echter geen aan zienlijke schade werd aangericht (DNB). MARTINIQUE WORDT VERDEDIGD. De op Martinique gestationpeerde Fran sche land-, zee- en luchtstrijdkrachten heb ben, naar de Matin uit Fort de France meldt, bevel gekregen de noodige maat regelen te treffen voor verdediging van het eiland tegen een eventueelen aanval. (D.N.B.) 21

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2