Handhaving van de openbare orde WOENSDAG 21 MEI 1941 No. 24893 IJsland wil republiek worden Eerste bruidspaar in het nieuwe Stadhuis Verduisterent 82sfe Jaargang Los van Denemarken Gouvernement Dalmatie gevormd De organisatie van de Kroatische regeering De oorlog ter zee Bekendmaking Tal van maatregelen vastgesteld Hulde aan hertog van Aosia en zijn troepen 21.37 uur 5.35 uur 21.39 uur 5.34 uur J Hemelvaartsdag EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Delden Pl.verv.: K. Been. Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het iDNB meldt uit Kopenhagen: De IJslandsche zaakgelastigde in Kopen hagen heeft op instructie van zijn regeering de Deensche regeering medegedeeld, dat het IJslandsche Althing op 17 Mei met alge- meene stemmen het volgende besluit heeft genomn: 1. IJsland heeft het recht verkregen tot definitieve opheffing van den bond niet De nemarken, aangezien Denemarken niet in staat v/as zijn uit de bondsovereenkomst tusschen IJsland en Denemarken van 1918 tegenover IJsland aanvaarde verplichtingen na te komen. IJsland is niet voornemens deze bonds overeenkomst te vernieuwen, al acht het het op grond van de heerschende omstan digheden niet doelmatig formeel den bond geheel op te heffen en een nieuwe staats orde in te stellen, hetgeen echter niet lan ger dan tot het einde van den oorlog ach terwege mag blijven. 2. Het Althing maakt als zijn doel be kend IJsland te maken tot een republiek, zoodra de bond met Denemarken ook for meel is opgeheven. Uit Deensche politieke kringen verluidde, dat een dergelijk besluit in strijd zou zijn met de bepalingen van het unieverdrag van 1918, want volgens artikel 18 heeft het IJs landsche Althing slechts het recht te be sluiten tot het openen van onderhandelin gen over herziening van dit verdrag. Svein Björnsson, de IJslandsche gezant te Kopenhagen wordt genoemd als candidaat voor IJslandsch staatshoofd. BASTIANINI GOUVERNEUR. Bij decreet is de positie van de door Italië geannexeerde voormalige Zuidslavische ge bieden als volgt geregeld: Deze gebieden worden een deel van het koninkrijk Italië; de gebiedsdeelen, die grenzen aan de provincie Fiume en de eilanden Vegha en Arbe worden ingelijfd bij de provincie Fiume; de andere gebieden en de rest der Dalmatijnsche eilanden vor men samen met de voormalige provincie Zara het gouvernement Dalmatië, dat de provincies Zara, Spalato en Cattaro omvat; de grenzen van de Dalmatijnsche provincies zullen bij decreet worden vastgesteld, dat ook de bevoegdheden van den gouverneur en zijn betrekkingen tot de prefecten van deze provincies zal bepalen. De gouverneur zal te Zara zetelen en rechtstreeks staan onder den Duce als hoofd der regeering. De gemeenten Spalato en Cirzoli krijgen een bijzonder bestuursstelsel. Voorts is de ko ninklijke regeering gemachtigd in genoem de gebieden de grondwet en de andere wet ten van het koninkrijk af te kondigen en de noodige bepalingen uit te vaardigen om deze in overeenstemming te brengen met de daar geldige wetgeving. En tenslotte blijven, tot nieuwe bepalingen uitgevaardigd wor den, in de genoemde gebieden de normen van burgerlijk bestuur en rechtspraak van kracht, die door de Italiaansche militaire bezettings-autoriteiten afgekondigd zijn. De gouverneur van Dalmatië en de regeerings- prefect van Fiume zullen in de genoemde gebieden de werkzaamheden verrichten, die reeds den civielen commissaris opgedragen zijn. Bastianini, de .vroegere Italiaansche ambassadeur te Londen, is tot gouver neur van Dalmatië benoemd. (Stefani) Er wordt een volksvertegenwoordiging gevormd. Uit Agram verneemt het D.NJ3.: In kringen uit de omgeving van de regee ring wordt verklaard, dat door de uitroeping van den hertog van Spoleto tot koning en door de Italiaansch Kroatische overeenkom sten de grondslag van de souvereiniteit van Kroatië verzekerd en zijn internationale positie voorgoed gevestigd is. De komende weken zullen gewijd zijn aan den verderen binnenlandschen opbouwarbeid. Weldra is de staat dan naar binnen en naar buiten geconsolideerd, zoodat de kroning kan ge schieden als uitdrukking hiervan. Inmid-. dels hoopt men ook de grenzen van Kroatië aan alle zijden definitief bepaald te hebben. Aan de kroningsplechtigheid zal volgens een blijkbaar geïnspireerd bericht van de Hrvatski Narod de vorming van een volks vertegenwoordiging voorafgaan, die verte genwoordigers van alle gebieden, standen en godsdiensten zal omvatten. Deze volks vertegenwoordigers zullen ook de troons bestijging van den hertog van Spoleto plechtig moeten bevestigen. Men is niet voornemens een afgeronde grondwet op te stellen, doch de grondbeginselen zullen naar het voorbeeld der autoritaire staten overeenkomstig de behoeften organisch ontwikkeld worden. DE DIPLO OVER ONDERGANG VAN EGYPTISCHE S.S. ZAM-ZAM. De ondergang van het Egyptische s.s. Zam-Zam, dat met een lading oorlogsma teriaal van Pernambuco naar Kaapstad onderweg was, en waarop zich ook ruim honderd Amerikaansche burgers bevonden, wordt door de Engelsch, en door de inter ventionistische pers der Ver. Staten, uit gebuit in den geest der oorlogsophitsing van de Amerikaansche openbare meening tegen Duitschland, zoo meldt de Deutsche dlplomatisch-politische Korrespondenz. De Londensche Daily Telegraph schreef: de tweehonderd Amerikanen, die op de Zam-Zam om het leven kwamen, vormen De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van paragr. 1 van zijn verordening nr. 3-1940 over de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland den burgemeester der gemeente Maassluis, mr. P. A. Schwarz, met onmiddellijken ingang ontslag verleend met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op. grond van paragr. 3 zijner verordening nr. 108- 1940 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Driewegen (Zeeland) G. M. C. Ort onder gelijktij dige toekenning van eervol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt, tot burgemees ter van Maassluis. Tevens heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door een in het verordeningenblad gepubli ceerd decreet bepaald, dat de voor schriften van zijn verordening nr. 36- 1941 (eerste verordening over buiten gewone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied) op de gemeente Maassluis toepassing vinden. Burgemeester G. M. C. Ort werd dien tengevolge ook tot regeeringscommissa- ris voor de gemeente Maassluis in den zin dezer verordening benoemd. een nieuwe bijdrage tot de toekomstige houding van de Ver. Staten. De News Chro nicle schreef, dat men in de Ver. Staten de volledige consequenties trekt uit den on dergang van de Zam-Zam. In de Ver. Staten heeft de voorzitter van het Britsch-Amerikaansche ambulance korps verklaard, dat het tot zinken bren gen van de Zam-Zam een nieuwe daad der Nazi-barbaarschheid is. De Ver. Staten moeten inzien, dat aan dit soort bar baarscheid een halt moet worden toegeroe pen. De New York Times sprak van een meedoogenlooze en lukrake oorlogsvoering onder schending van onbetwistbare voor schriften van het volkenrecht en alge meen erkende geboden der menschelijk- heid. Tegenover deze uitlatingen constateert de Diplo: sneller dan de oorlogsophitsers gehoopt hadden, die het geval van de Zam- Zam in den geest der politiek tot uitbrei ding van den oorlog nog lang hadden uit gebuit, is de waarheid aan het licht geko men. Het schip Zam-Zam is inderdaad op zee door een Duitsch oorlogsschip als goede prijs buitgemaakt en dan tot zinken ge bracht. De bemanning en de passagiers werden allen in veiligheid gebracht, daar na door een koopvaardijschip overgenomen en behouden aan land gezet. In ieder op zicht is dus voldaan aan de wetten eener humane oorlogsvoering in overeenstem ming met het volkenrecht. Een nieuw gru welsprookje, zoo besluit de Diplo, heeft daarmede een snel einde gevonden. Al die Foto Van Vliet. Leider Verschenen is een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, houdende maatregelen tot handhaving van de openbare orde. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Hij. die werkzaamheden verricht voor een politieke partij, welke is ontbonden of aan welke verdere werk zaamheid in het bezette Nederlandsche ge bied is ontzegd, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige ge vallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 2. (1) Hij, die Duitsch vijan dige geschriften, afbeeldingen of zoodanige andere voorwerpen vervaardigt, doorgeeft, in voorraad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Poging is strafbaar. (3) In buitengewoon ernstige gevallen kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren, en geldboete tot een onbeperkt bedrag wor den opgelegd. (4) Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat een feit, als bedoeld in het eerste lid, door hem wordt begaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintigduizend gulden of met een dezer straffen. (5) De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid) behoudt zich het recht voor om in bijzonderlijk met redenen omkleede gevallen op verzoek of van ambtswege dispensatie te verleenen van het verbod om voorwerpen, bedoeld in het eerste lid, door te geven of in voor raad te hebben. Artikel 3. (1) Het onder zich hebben van Duitsohvijandige vlugschriften, afbeel dingen of ander Duitsch vijandig propagan damateriaal wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste drie jaren en met geldboete van ten hoogste dertig duizend gulden of met een dezer straffen, voor zoo ver niet ingevolge artikel 2 een zwaardere straf is verbeurd. (2) Hebben openbare bibliotheken, bi bliotheken van inrichtingen, stichtingen of instituten, volks- of uitleenbibliotheken, uitgeverijen of de boekhandel voorwerpen, als bedoeld in het eerste lid, in beheer of voorhanden, dan is het aldaar bepaalde slechts van toepassing, voor zoover zulks bij beschikking van den rijkscommissaris voorhet bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) is verboden of voor zoover met deze voorwerpen in strijd met een door hem gegeven bevel wordt gehandeld. Artikel 4. Duitsehvijandige betoogin gen van eiken aard worden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Artikel 5. (1) Voorwerpen, welke bij het plegen van een strafbaar feit, als be doeld in de artikelen 2 tot en met 4, zijn gebruikt of daarvoor zijn bestemd, kun nen worden verbeurdverklaard of onbruik baar gemaakt, ook dan. wanneer zij noch aan den dader, noch aan een persoon, die aan het feit heeft deelgenomen, toefcehoo- ren. (2) Kan de vervolging of de veroordee ling van een bepaalden persoon niet plaats vinden, dan kan, onafhankelijk daarvan, de verbeurdverklaring of de onbruikbaar- making worden bevolen. Artikel 6. Feiten, als bedoeld in de ar tikelen 1 tot en met 4, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verorde ning no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Artikel 7. Deze verordening treedt he den in werking. Hedenmorgen heeft de wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, onder wien ook de af deeling Burgerlijke Stand ressorteert in de zoojuist gereedge komen algemeene trouwkamer van het nieuwe Stadhuis het eerste huwelijk vol trokken. In dit met lichte, edele houtsoorten be timmerde vertrek zullen in de toekomst alle huwelijken der zgn. 2e klasse B en 3e klasse zoomede de kostelooze huwelijken gesloten worden, terwijl de Lakenhal voorloopig nog in gebruik blijft voor de huwelijken der 1ste klasse en 2e klasse A in afwachting van de gereedkoming der 1ste klasse trouwkamer in het Stadhuis, waarmede vermoedelijk nog geruime tijd gemoeid zal gaan. In de Stads gehoorzaal wordt van nu af aan dus niet meer getrouwd. Het jonge paar, dat de eer en het voor recht te beurt viel als eerste bruidspaar het Stadhuis te betreden, was de heer W. van der Lelie en mej. A. Redel. Nadat de eigenlijke huwelijksformaliteiten waren vervuld, hield de heer van Stralen een toespraak tot het jonge echtpaar, waarin hij de zoo juist verrichte handeling een ge denkwaardig oogenblik noemde, omdat daarmede de oude traditie, dat burgerlijke huwelijken ten stadhuize worden gesloten, 1 ging herleven. i Na den noodlottigen Stadhuisbrand van r 1929 geschiedde de huwelijksvoltrekking grootendeels in de Stadsgehoorzaal, een ge bouw, dat als noodoplossing stellig niet on geschikt was, doch even stellig toch niet in j overeenstemming met het decorum van een i dergelijke plechtigheid. Vooral het gemis1 van behoorlijke wachtkamers was hinderlijk. Niettemin hoopt spr. dat de gebrekkige accomodatie aldaar niet van invloed moge zijn geweest op de vele huwelijken, welke in dat gebouw zijn gesloten. Het milieu, waar wij ons thans bevinden, vormt een heel wat waardiger en passender omgeving en het gemeentebestuur, aldus spr., feliciteert met de gereedkoming daar van zoowel U als zichzelf. Al neemt de zoo even gesloten huwelijks gemeenschap ook een aanvang in zorgvolle i tijden, toch hoopt spr,, dat dit huv/elijk het j eerste moge zijn van een lange reeks van gelukkige en rijkgezegende echtverbintenis sen, die binnen deze muren voor de wet worden bekrachtigd. De heer van Stralen besloot met het aan bieden van zijn gelukwenschen en de over handiging van een bouquet bloemen in de stadskleuren aan de van geluk en tróts stralende bruid. Onze foto brengt dat oogenblik in beeld. In den loop van den dag werden dóór den chef van den Burgerlijken Stand, den heer J. W. J. Diebeis nog negen huwelijken Iten stadhuize voltrokken, waarbij aan alle I bruidjes namens het Gemeentebestuur een I bloemenruiker werd aangeboden. oorlogsophitsers zijn aan de kaak gesteld, die, zooals eens bij de „Athenia", den dood wenschten van Amerikaansche burgers, om daaruit voor hun oorlogspolitiek stof te putten. (D.N.B.) COMMENTAAR IN DE PERS. De koning-keizer Victor Emanuel heeft den hertog van Aosta een telegram gezon den van den volgenden inhoud: „Ik heb je houding als bevelhebber en soldaat met levendige deelneming en trots gevolgd. Ik heb je de gouden medaille voor dapperheid verleend met den wensch in jouw persoon ook hen te onderscheiden, die onder je bevel hebben gestreden en zich jegens het vaderland verdienstelijk hebben gemaakt." „De Italianen hebben tot de laatste pa troon gevochten, zonder aanvoer, munitie en water", onder dit opschrift herdenken de Berlijnsche bladen den strijd der Ita liaansche soldaten te Amba Aladzi. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft, dat de hertog van Aosta een dapperen strijd ge- van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Vrijdagmorgen De maan kwam heden op te 3.55 uur en gaat onder te 16.38 uur; voor morgen zijn deze tijd stippen op: 4.18 uur; onder 17.41 uur. Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den ge- heelen dag gesloten zijn. streden heeft. Sedert Juni 1940 van iederen toevoer afgesneden, heeft hij Italiaansch- Oost-Afrika zoo verdedigd, als dit naar mi litaire gezichtspunten mogelijk was. De Britsche vijand heeft zijn dapperheid moe ten erkennen. In hoeverre dit werkelijk uit ridderlijke motieven of andere motieven ge schied is, staat te bezien, maar dit kan op het blanke eereschild van de Italiaansche troepen in Abessynië geen smet achterlaten. De geschiedenis van dezen Italiaanschen kolonialen veldtocht kan nog niet geschre ven worden, daar bijzonderheden ontbreken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de boven den hertog staande instantie de verantwoordelijkheid voor het staken van den strijd op zich genomen heeft, daar zij hem daartoe bevel gegeven heeft. Nog steeds wordt in de sectoren van Djimna en Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland Staking of uitsluiting verboden; verordening treedt heden in werking (Binnenland, 3e Blad). Buitenland IJsland wil los van Denemarken (le Blad). Italië stélt een Dalmatisch gouvernement in (1p Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1