BINNENLAND GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - fweede iSad ftodag 19 Mei 1941 Bloem en meel broodbon op Gedemobiliseerde officieren Middelburgs stadhuis wordt herbouwd Strategisch plan van dieven AGENDA Winterhulp Nederland De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: De detaillisten en grossiers beschikken nog over vrij groote hoeveelheden tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel en zelfrijzend bakmeel. Daar deze artikelen aan bederf onderhevig zijn en tot nu toe slechts op.de bonnen van de bloemkaart konden worden gekocht, zoodat de voorraad betrek kelijk langzaam afnam, is heden besloten het publiek tijdelijk in de gelegenheid te stellen grootere hoeveelheden van deze ar tikelen te betrekken. In verband hiermede zullen gedurende het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei ook de geldige bon nen van de broodkaart recht geven op het koopen van bovengenoemde goede ren. Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Mei geven derhalve de geldige bonnen van de broodkaart behalve op het koopen van brood of gebak, tevens elk recht op het koopen van. 70 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderhe den vermeld. GEEN RECHT OP WEDUWENPENSIOEN. Bij de wet van 22 December 1938 zijn, tenzij uitdrukkelijk anders zou worden bepaald, ten aanzien van de reserve-offi cieren der landmacht, die zich ter aan vulling van een bestaand tekort aan be roeps-officieren krachtens een daar toe gesloten vrijwillige verbintenis in ac tieven dienst bevonden met bestemming om naar het korps beroeps-officieren bij het leger hier te lande over te gaan, van toepassing verklaard de bepalingen van de pensioenwet voor de landmacht en die der militaire weduwenwet 1922. Na de de mobilisatie van het leger zijn deze offi cieren met groot verlof gezonden. Aan hen is ten laste van het rijk een wachtgeld toegekend met toepassing van de bepa lingen van het wachtgeld-besluit - voor offi cieren behoorende tot de landmacht. In verband hiermede deed zich de vraag voor of deze reserve-officieren zich op grond van het feit, dat zij met groot verlof den militairen dienst hebben verlaten, op den voet van het bepaalde in art. 19 der mili taire weduwenwet voor hun gezin het uitzicht op pensioen konden „verzekeren. Deze vraag heeft de pensioenraad ontken nend beantwoord. De raad was van oordeel, dat de pensioenwetten op belanghebbenden van toepassing waren, zoolang zij zich in actieven dienst bevonden, zoodat zij door hun ontheffing uit den actie ven dienst in de positie van reserve officier terugvielen, doch dat zij niet temin aan art. 19 der militaire wedu wenwet geen recht kunnen ontleenen, omdat dit artikel voor het sluiten van een verzekering als daar bedoeld een ontslag vereischt en dit aan deze offi cieren niet is verleend. Het gaan met groot verlof kan voor de toepassing van dat artikel niet met een ontslag als beroepsofficier worden gelijkge steld. Zaterdagmiddag kwam de gemeenteraad van Middelburg in een bijzondere vergade ring en in een bijzondere omgeving bijeen in verband met het feit, dat het juist een jaar geleden was, dat op 17 Mei 1940, de stad door het oorlogsgeweld- deerlijk ge troffen werd en o.a. het inwendige van het beroemde stadhuis geheel werd ver nield. Voor deze bijeenkomst was een deel van dat stadhuis en wel de plaats waar vroeger de oude vierschaar was, tot tijdelijke ver gaderzaal ingericht. Na een openingswoord van den burge meester, mr. dr. J. van Walre de Bordes kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot herbouw van het stadhuis en het geven van opdrachten aan den architect K. van Heeswijk te 'sGravenhage en den architect ir. A- van der Steur te Rotter dam, eerstgenoemde voor de uitwendige restauratie van de nog bestaande deelen van het oude stadhuis (de gothische voor- en zijgevels met de beelden) en aan den tweede het maken van plannen enz, voor den herbouw van het gothische deel van het stadhuis en voor de nieuw te maken bijbouwen voor de secretarie en het kan toor van den gemeente-ontvangeren van de nieuw te maken gebouwen die achter .het stadhuis ten behoeve van de gemeente zullen worden gesticht. Namens de raadsleden voerde de heer Jeronimus het woord, Hij bracht hulde aan het college van B. en W. alsook aan den architect ir. van der Steur voor wat zij reeds hadden voorbereid. Namens de raads leden deed spr. de toezegging, dat zij een eerste bijdrage zullen schenken voor de inwendige historische aankleeding van het gebouw. Nadat, de burgemeester den raadsleden en in het bijzondco den heer Jeronimus had dank gebracht, vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemming met het voorstel van B. en W. RIJKSDIEN ST VOOR HET NATIONALE PLAN. Dr. ir. F. Bakker Schut directeur van het bureau? Naar het „Vad." verneemt is binnenkort de benoeming tot directeur van het bureau van den rijksdienst voor het nationale plan te verwachten van dr. ir. F. Bakker Schut. Hij is de zoon van den Haagschen direc teur van Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting en inspecteur der Volkshuisvesting. Eerst was hij lp Groningen en sinds enkele jaren in Haarlem voor het ambtsgebied Noord-Holland en Noordelijk Zuid-Holland. Tijdens de mobilisatie heeft hij ook de lei ding gehad van het overige Zuid-Holland. Hij heeft zich steeds een vóórstander ge toond van een nationaal plan en zich in zijn verslagen doen kennen als een man van nuchteren zin, wlen het bereikbare meer waard is dan allerlei ideologie. EXCURSIE NEDERL. VERBOND VOOR SIBBEKUNDE. In de streek tusschen Leiden en Den Haag. Begunstigd door fraai lenteweer hield het Nederlandsche Verbond voor Sibbe- kunde, in samenwerking met de Vereeni- ging „Nederiand's Stamboek" Zaterdag middag zijn eerste excursie in de streek tusschen Den Haag en Leiden. De tocht, waarvoor veel belangstelling bestond, had tot motto „Waar onze voorouders woon den" en stond onder leiding van de hee- ren C. Pama en N. J. Swierstra. Nadat om half drie voor het Station Laan van Nieuw Oost-Indië verzameld was, ging de tocht per fiets over Voorburg allereerst naar Leidschendam waar een bezoek gebracht werd aan de drie molens van den Drie- manspolder. De molens werden van de grond tot de nok bezichtigd, waarbij en kele deelnemers zich zelfs op de kap waag den. De molenaar van Elswijk had boven dien de aardige gedachte gehad voor dit slbbekundig gezelschap zijn stamboom en kwartierstaat ten toon te stellen waaruit bleek dat zijn geslacht reeds vijf genera ties het beroep van molenaar uitoefende. De sibbekunde ,stond trouwens steeds op den voorgrond en het was een aardige noot toen vier deelnemers, die elkaar in het geheel niet kenden, na een gesprek alle vier aanwijsbaar familie van elkaar bleken te zijn! Nadat de heer Swierstra een korte inleiding had gehouden over den stijl der oude boerderijen ging de tocht verde» naar Stompwijk. Onderweg werd telkens even afgestapt om een enkel bij zonder aardig boerderij-detail eens wat meer van nabij te bezien. Het einddoel was „Het Blesse Paard" waar de thee gebruikt werd en gelegenheid was de kolfzaal te bezichtigen. Een gedeelte der deelnemers bracht hier vandaan te voet nog een be zoek aan een van de oudste boerderijtypen in deze omgeving en vervolgens werd door allen weer opgestapt naar het veer „De Knip". Vandaar ging de tocht over den Veursche Achterweg weer terug naar Den Haag waar men om kwart voor zeven aan kwam. Er heerschte een uitstekende stem ming, zoodat het Nederl. Verbond voor Sibbekunde op een zeer geslaagden mid dag terug kan zien. Het ligt dan ook in de bedoeling in de toekomst meer van dergelijke excursies te organiseeren. NEDERLAND KOOPT HOUT IN ZWEDEN EN FINLAND. In beide landen 25 a 30.000 standaard dennenhout. Nederlandsche importeurs hebben, naar te Stockholm verluidt, in Zweden zoowel als in Finland 25 a 30.000 standaard den nenhout gekocht. Ook de Duitsche hout- aankoope'n zijn ln April toegenomen, waarbij eveneens groote belangstelling voor dennenhout aan den dag werd gelegd. De Deensche Importeurs hebben kleine hoeveelheden gekocht. M. H. BINGER OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaar is te Am sterdam overleden de heer M. H. Binger, directeur van de Dagelijksche Beurscou- rant en ouddirecteur van de Paragon-In dustrie en Handel Mij. De heer Binger, die een bekende figuur in drukkerskringen was, stond reeds jong aan het hoofd van de firma Gebr. Binger, een oude Amsterdamsche familiezaak op druk- kerijgebied. Hij voerde in 1894 als eerste de linotype in. Bekend zijn zijn publicaties over den kostprijs van den drukker en het collectief contract. Hij is vele Jaren lid ge weest van het bestuur van de drukkers- organisatie en tot voor kort lid van het be stuur der Grafische School. De heer Binger was ridder in de orde van Oranje-Nassau. GEBRUIK VAN GYMNASTIEKLOKALEN. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming heeft aan de besturen van die gemeenten, waar een openbare school is gevestigd, een circulaire gezon den overhet gebruik van gymnastieklo kalen. Hierin wordt er op gewezen, dat in vele gemeenten gymnastieklokalen en een zoodanige wijze voor andere doeleinden (distributtedienst, kindervoeding, lucht bescherming enz.) worden gebruikt, dat het onderwijs in de lichamelijke oefening er niet meer in kan plaats vinden. Nu dit vak sedert 1 Februari 1941 op alle lagere scholen verplicht is geworden, acht de secretaris-generaal het noodzakelijk, dat de voor dit onderwijs aanwezige lokalitei ten ook daarvoor worden gebruikt. In verband hiermede verzocht de secre taris-generaal dan ook er ten spoedigste voor zorg te dragen dat bovenbedoelde lokalen voor het onderwijs in dit vak wor den vrijgemaakt. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. De Hollandsche maatschappij der weten schappen hield Zaterdagmiddag in haar gebouw aan het Spaarne te Haarlem haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter heette in zijn openingsrede in het bijzonder welkom prof. dr. A. F. Holle man, oud-secretaris en eerelid der maat schappij, en herinnerde vervolgens aan het groote verlies, dat de maatschappij heeft geleden door het overlijden van mr. dr. A. Baron Röell, die in de vorige jaar vergadering was gehuldigd, toen hij een kwarteeuw het voorzitterschap had ver vuld. Na het uitbrengen der jaarverslagen werd door prof. dr. J. A. J. Barge uit Lei den een voordracht gehouden over „Een oud biologisch probleem". Vervolgens werd het verslag uitgebracht van de commissie van het Pieter Lungerhuizen Lambertus- zoonfonds. Besloten werd de subsidie van dit fonds toe te kennen aan dr. ir. P. H. Hermans te Ginneken voor zijn onderzoek over den bouw en het deformatiemechnis- me van gelen uit geregenereerde cellulose en ander lineair plymere stoffen. Tenslotte benoemde de vergadering tot binnenlandsche leden prof. ir. W. Scher- merhorn te Delft, dr. D. Schoute te Wasse naar en prof. dr. W. M. Woerdeman te Amsterdam. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJKE GEZONDHEIDS- EN VACANTIE- KOLONIËN. Te Utrecht werd de algemeene vergade ring van de Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën gehou den. In verband met den as. Hemelvaarts dag wees de voorzitter,- ds. Corn. J. van Paassen, te Zutphen, op het Schriftwoord: „Zoekt de dingen die boven zijn waar Christus is." Het jaarverslag van de secretaresse was in den toon der dankbaarheid gesteld, om dat, ondanks de omstandigheden, waar onder het vorig jaar moest worden doorge bracht, toch een drietal huizen thans in gebruik is. In totaal werden 1847 kinderen opgenomen met totaal 63.665 verpleegdagen. De financieele commissie van toezicht rap porteerde bij monde van den heer Van Nes te Leiden, dat de administratie was gecon troleerd en in de beste orde bevonden, waarop de penningmeester, die zijn verslag had uitgebracht, werd gedechargeerd. In verband met de bezetting der huizen werd nog uitdrukkelijk opgemerkt, dat het ter plaatse waar de „zeehuizen"staan, bij zonder rustig is en dat deze koloniehuizen ook zeer gemakkelijk zijn te bereiken. Nadat de begrooting voor het volgend jaar was vastgesteld, vond de bestuursver kiezing plaats, waarbij de aftredende leden, de heeren G. Muys, mr. W. Baron Röell en J. M Wansink werden herkozen. AGRARISCHE JONGEREN-LANDDAG TE ROLDE. In het historische dorp Rolde met zijn hunnebedden, zijn Balloerkuil en zijn oude, kerkje waren Zaterdag bijna vier duizend leden der Vereeniging van agrarische jon geren in een landdag bijeen gekomen. Onder de aanwezigen merkten we talrijke Duitsche en Nederlandsche autoriteiten op. Redevoeringen werden gehouden door de heeren W. Kok (Olst), L. Weyer (Meppel) en E. J. Roskam (Lunteren)Zij werden afge wisseld door zang van het Rolder dameskoor en een gemengd koor, alsmede door aller aardigst uitgevoerde volksdansen door dan sers en danseressen uit Oldenburg. Des middags werd een groot gemonteerd historisch spel uit de 13e eeuw „De oude strijd" met veel succes opgevoerd, samenge steld door J. Poortman te Meppel. De regie was in goede handen bij den heer J. Sweers Jr. te Nieuw-Buinen. F. VAN DE WALLEt Naar „Het Volk" meldt Is overleden de heer Fr. van do Walle, oud-tweede voorzit ter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Uit het meubelmakers- bedrijf voortgekomen, had hij zich al spoe dig in de vakbeweging ingewerkt. In 1919 was hij tweede secretaris van het N.V.V., in 1920 secretaris en m 1928 tweede voor zitter; het vorige jaar in Januari was hij gepensionneerd. 3068 (Ingrez. Med.) Kamer gehuurd naast het huis, dat zij bezoeken wilden. OVER DE GOOT NAAR BINNEN. Dinsdag j.l. werd des avonds ingebroken in een perceel in de Daendelsstraat te Den Haag, waar een zekere T. de G. op kamers woont. Een bedrag van f. 210, benevens eenige gouden sieraden, ter waarde van f. 200, werden ontvreemd. De G. deed aan gifte bij de politie, waarop de centrale op sporingsdienst nog denzelfden avond zijn onderzoek begon. Hierbij kwam vast te staan, dat de dieven niet via de straatdeur het perceel konden zijn binnengegaan. Zij moesten over het dak zijn gekomen en het onderzoek werd in deze richting voortgezet. Dit had tot gevolg, dat de politiemannen het oog lieten vallen op den '23-jarigen V. en den 29-jarigen Van V„ die nog denzelfden nacht van hun bed werden gelicht. De twee mannen werden aan een lang durig verhoor onderworpen en hierbij bleek dat de politie de hand had gelegd op de juiste personen: zij legden een volledige be kentenis af. Dew ijze, waarop zij den diefstal hadden gepleegd, is min of meer origineel. Een dag voor de inbraak hadden zij een kamer ge huurd naast het perceel, dat zij voor hun praktijken hadden uitgezocht. Zij hadden speciaal de kamer van De G. op het oog en nu letten zij nauwkeurig op, wanneer De G. niet thuis was. Maandagavond hadden zij geen geluk: hij bleef den geheelen avond op zijn kamer. Dinsdagavond zagen zij echter hun kans schoon. Tegen zeven uur verliet De G. de woning, waarop de beide mannen dadelijk hun plan ten uitvoer legden. V. klom uit het zolderraam in de dakgoot, ter wijl Van V. in de gehuurde kamer on post bleef staan. V. zette zijn tocht voort, klom door het dakraam, dat toegang gaf tot de kamer van De G, en was even later waar hij zijn moest. Hij had echter met tegenslag te kampen. De zolderruit sloeg door de wind aan stukken, waarop V. zich ijlings in de kamer verstopte. Inderdaad had de pen sionhoudster het lawaai gehoord en kwam naar boven. Zij keek rond in de kamer, doch bespeurde geen onraad en ging weer naar beneden. Hierop kwam V. uit zijn schuil plaats brak een kast open en ontvreemdde het geld én de sieraden, waarop hij langs denzelfden weg verdween. De beide mannen verlieten daarop het huis, waar zij de kamer hadden gehuurd en gingen naar hun eigen woning in de stad. Hier verstopten zij den buit. die inmiddels door de politie is terug gevonden. De beide dieven zijn voor den officier van Justitie geleid. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.NP. meldt: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Britsche toestellen over ons land. Eenige bommen werden neergeworpen. Er werd weinig schade aangericht. Een tiental huizen kreeg glasschade. Slechts een enkel geval was ernstiger: in een stad ln Noord-Holland werd n.l. een arbeiders huis door een brandbom getroffen, waar door helaas een vrouw gedood werd. De brand werd snel gebluscht. CLANDESTIENE HANDEL IN ANTHRACIET Te Heemstede werd 58 ton in beslag genomen! Dezer dagen waren kolensjouwers bezig met het lossen van anthraciet van een zol derschuit gelegen in de haven te Heemstede. De zakken met dezen kostbaren inhoud werden met paard en wagen Vervoerd. Het viel de politie op, dat de brandstoffen niet naar opslagplaatsen werden' gebracht, doch naar particuliere adressen en dat ln een tijd dat er niet veel bonnen meer onder de bur- gerij zijn! Een nader onderzoek wees uit, dat de brandstoffen afkomstig waren uit Amsterdam en dat de schuit uit Amsterdam vertrokken was met ruim 58 ton anthraciet. Hiervan was reeds 48 ton afgeleverd aan families te Heemstede, Haarlem, Aerdenhout Bloemendaal en Overveen, in hoeveelheden van 30 tot 145 hl. per klant, terwijl voorts kwam vast te staan, dat de afgeleverde brandstof besteld was dit in tegenstelling met de beweringen van den direoteur van de maatschappij, die verklaarde de anthra ciet te hebben vervoerd naar opslagplaatsen om eventueele vervoermoeilijkheden in den komenden winter te voorkomen en dan over over een paar maanden zijn klanten te be dienen van deze opslagplaatsen uit. De over gebleven tien ton op de schuit werd in be slag genomen, terwijl op de reeds geleverde anthraciet eveneens beslag werd gelegd. Tevens werd proces verbaal opgemaakt. TWEE JONGENS VEROORZAKEN TELEFOONSTORING. Een kabel doorgesneden en verkocht. Vrijdagavond ontstond te Gorinchem een storing in de telefonische verbinding van Gorinchem met het Land van Heus- den en Altena, welke, tot gistermorgen heeft voortgeduurd, toen het personeel van de P.T.T. de fout had ontdekt en hersteld. In een der uiterwaarden buiten de Dalem poort was een gedeelte van den kabel, vermoedelijk door den stroom bij hoog water bloot gekomen en twee aldaar zwer vende jongens van 16 jaar hebben den kabel ter lengte van 6 M. doorgesneden, de kabel aan stukjes gehakt, het omhulsel verbrand, het lood bij een vuurtje tot een klomp gesmolten en lood en draad verkocht aan een opkooper. De politie, die met het geval in kennis was gesteld, heeft tegen de beide knapen proces-verbaal opge maakt. De schade bedraagt minstens f 200 a f. 300. De bult was verkocht voor f. 1.45. Ook den opkooper wacht een proces-ver- baal. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is op den onbewaakten overweg te Marien- heem onder de gemeente Raalte een op legger met truck van de zoutindustrie te Boekelo gegrepen door den trein van Zwolle naar Almelo. De truck werd ten gevolge van de botsing van den oplegger gescheiden en omstreeks honderd meter meegesleurd. Dit deel van de auto werd geheel vernield en vloog in brand, doordat de houtgas-tank, die in de cabine was in gebouwd, vlam vatte. Deze tank ving den schok op, waardoor de chauffeur uit den wagen viel Hij bleek gewond te zijn door glasscherven, maar was er verder goed algekomen. De opleg ger kreeg eveneens averij. Het treinver keer ondervond tengevolge van het onge val vertraging. Dinsdag. Oegstgeest (Geverstraat 13): Gem. Gods, samenkomst te 7% uur nam. Stadszaal: Doodenherdenking te 7% uur nam. Woensdag. Pauluskerk: Concert H. Welborn en F. Asma. 8.15 uur nam. Stadszaal: „De pastoor van Kirchfeld" 7% u. nam. Oegstgeest (Geverstraat 13): Gem. Gods samenkomsten te 3 uur nam. en IVz u. nrn. 'sDinsdags: lste Binnenvest-gracht 22 Ge legenheid tot inenting tegen typhus en dlph- terie. 11—3 uur. 'sDinsdags: Oude Rijn 44c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 78 uur nam. 8 Dinsdag, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 35 uur nam. s Donderdags Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- scraat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v, Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-theater: „Episode" t Dagelijks nam 2 en 8 u., 's Zondags 2—7 uur. doo^L voorstelling. Lido-theater: „Meisjes van 17" Dagelijks 8.15 uur aam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7% u. Woensd en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-theater: ,,'t Vriendinnetje van Papa" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags en Hemel vaartsdag van 26.30 uur doorl, voorstelling. Casino-theater: „Op een avond in Mei" Dagelijks .8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 Vz uur. Zondags en Hemelvaartsdag te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „De groote leugen" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag en He melvaartsdag 2uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, Zondags gesloten) „De man met de 2 ge zichten". Hemelvaartsdag „Boefje". 2, 41/4 en 8 uur.- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Mei 20 uur tot Woensdag 21 Mei 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestscho Apotheek Wilhelmlnapark 8, telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR 9 uur voorm.: 11 gr. C, (52 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 12 uur 'smiddags: 13 gr. C. Gironnmmer ran de W. H. N. 5553. De Bank ran de W.H.N, Is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877 Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnb ln Veler leven TRAMBOTSING TE ROTTERDAM. Zaterdagavond omstreeks 6 uur zijn op den Schiedamscheweg te Rotterdam twee achter elkaar rijdende trams met elkaar in botsing gekomen, doordat de electrl- sche rem van den achtersten motorwagen plotseling weigerde. Van de passagiers lie pen acht personen verwondingen op, wel ke over het algemeen van lichten aard waren. Een der gewonden moest met een hersenschudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. EEN DURE TREINREIS. Een bewoonster van de Zuider Amstel- laan te Amsterdam heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat zij op een treinreis van Rotterdam naar Amsterdam een portefeuille met f.2500.aan bankpapier is kwijtge raakt. Wijl de politie slechts over zeer weinig gegevens beschikt het is niet na te gaan of de portefeuille verloren dan wel gerold is zal het niet gemakkelijk zijn, licht in deze duistere affaire te brengen. JONGETJE ONDER KAR MET STRO O GERAAKT. Het twee-en-een-halfjarig zoontje van de familie P. te Venray, geraakte onder een kar met stroo en is aan de bekomen ver wondingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN PLEZIERBOOT. Uit Little-river in Zuid-Carolina (V. St.) wordt gemeld, dat op de plezierboot Nigh tingale een zware ontploffing is ontstaan. Het vaartuig, dat ettelijke mijlen van de kust verwijderd was ,werd door het ge weld der ontploffing volkomen ln stukken gereten. Men moet verwachten, dat het grootste deel der 37 passagiers is omgeko men. Reeds werden zeven lijken gevonden. De kustwacht werd terstond gealarmeerd. Over de oorzaak van het ongeluk is tot dusver niets naders bekend gemaakt. 40 PERSONEN VERDRONKEN. Op het Kasoemigaura-meer. ten Noord oosten van Tokio, dat tot de meest ge liefde plekjes van ontspanning behoort, b een ernstig ongeluk gebeurd. Een geheel bezette veerboot Is omgeslagen, waarbij veertig personen verdronken zjjn. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6