Art LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 19 Mei 1941 UIT DE BONTE WAERELD Binnenland Uit een rapport van admiraal Fürstner Rijwieliaxies voor personenvervoer verboden Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland RECHTZAKEN Rechercheur schiet ontvluchten arrestant Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 neer BEURSOVERZICHT MAIKT GERICUTIN Het D.N3. meldt uit Berlijn: Uit een rapport van den Nederland- sctien chef van den marinestaf admiraal j. Th. Fürstner dat in Duitsche handen is •evallen en op 30 October 1937 onder num mer 11/4/2 aan den minister gericht werd, blijkt ondrfbbelzlnnlg dat Nederland reeds toen er van uitging, dat het in een toekom- stigen oorlog aan Engelands zijde tegen Duitschland zou strijden. De admiraal schrijft: „gelukkig is de positie in den in ternationalen polltieken toestand zooda- jjig, dat in dit opzicht onze (Nederlands) oorlogsvoorbereidingen zieh kunnen be perken tot maatregelen, welke in hoofd zaak zijn afgestemd op een oorlogsgeval, waarin het Brltsche rijk aan onze zijde staat." Vervolgens onderzocht admiraal Fürstner welke bescherming de Nederland- sche koopvaardij van de Engelsche vloot ;ou kunnen verwachten, waarbij hij tot het resultaat kwam, dat de Nederlandsche koopvaardijschepen zich in ieder geval reeds in vredestijd er op moesten voorbe reiden, gewapend te worden. Hij schrijft dus „het probleem der bewapening van het koopvaardijschip vereischt op korten iermijn een oplossing. De Engelschen heb ben het systeem der bewapening van alle koopvaardijschepen openlijk ter hand ge nomen en er zal een cursus geopend wor den om de kapiteins en bemanningen vertrouwd te maken met de door hen te nemen maatregelen. Ook Nederland zal dit voorstel moeten aanvaarden. De marine zal den geheelen leidraad verstrekken, wat de opstelling en bediening van het ge schut betreft. Men zal van de Brltsche handleidingen gebruik kunnen maken. Reeds heb ik aan den marine-attaché in Londen opdracht gegeven, om zoodra de zoojuist genoemde (Engelsche) cursussen beginnen, daarover inlichtingen te ver strekken." Vervolgens schildert admiraal Fürstner lot in bijzonderheden welk militair onder richt hl het bijzonder de bemanningen van de Nederlandsche koopvaardijschepen verkrijgen moeten, waarna hij tot slot schrijft: „aan den directeur van de hoo gere marinekrijgsschool ls opdracht ver strekt, een oefening op de kaart te houden waarin Nederland en Engeland zich met Duitschland in oorlog bevinden." Onder verwijzing naar de verordening no. 20 van 1041 (getiteld „Verordening betreffende de strafbaarheid van han delingen, in strijd met militaire of po- litievoorschriften") wordt het bedrijf van rijwieltaxies voor personenvervoer met onmiddellijke inwerkingtreding ver boden. Handelingen, in strijd hiermede, wor den gestraft met de in artikel 1 der verordening no. 20 1941 genoemde straffen. Naar aanleiding van bovengenoemd ver bod wordt ons van bevoegde zijde gemeld, dat hiermee een verschijnsel van de straat verwijderd wordt, dat met het gezonde en natuurlijke moraliteitsgevoel van den Noord-Europeeschen mensch niet overeen te brengen is. Het gaat in het gegeven ge val om dienstbetoon van vernederenden en onwaardigen aard. Zegt men wellicht, dat het hierbij om werklooze jonge menschen gaat, die op deze wijze hun levensonder houd verdienen, dan kan daarop geant woord worden, dat ieder werkwillige hier of eventueel in Duitschland werk genoeg hijgen kan, dat van meer waardigen aard ls. Het is en blijft onwaardig, als de een den ander als een koelie door de straten moet vervoeren. Voor bagagevervoer blijft de rij wiel taxi natuurlijk geoorloofd, slechts voor perso nenvervoer is ze verboden. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: In het verloopen weekeinde vlogen enkele Britsche toestellen boven ons land. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. In verschillende plaat sen kregen huizen glasschade. In een stad' in Zuid-Holland werden 5 woonhuizen ver nield. 3 zwaar. 3 licht beschadigd. Daarbij werden drie burgerlijke personen gedood. 3 zwaar en 2 licht gewond. Bij een andere aanvalspoging op een stad in Zuid-Holland werd één persoon ge wend. Overigens vielen de meeste bommen °P het vrije veld en brachten slechts ter- Kinschade teweeg. gedenksteen te leidschendam ONTHULD. !n de hal van het nieuwe gemeentehuis jian de Koningin Wilhelminalaan, is Zater dagmiddag onthuld een eenvoudig gedenk teken, ter nagedachtenis aan de beide Roode Kruissoldaten J. Romyn en H, J. de yries-Daniel, welke op 11 Mei 1940 bij de Vervulling van hun plicht zijn gesneuveld. «aast de talrijke familie en vele belang enenden waren o.m. aanwezig het voltal- bestuur van de afdeeling van het jjj°de Kruis, manschappen van de trans- PPrtcolonne, burgemeester Banning, de Mé wethouders en de gemeentesecretaris üe heer Van Delft. fn gevoelvolle woorden heeft de voorzit- !?r yan de afdeeling van het Ned. Roode J&uis, de heer Veenenbos, de beide man- Khappen herdacht. Burgemeester Banning verklaarde hierop jat het gemeentebestuur het zeer op prijs dit teeken ter nagedachtenis van twee mwoners, welke voor het Vaderland zijn Bevallen te mogen aanvaarden en instand- ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN De te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den na/tiona-len bond van groothandelaren in zoetwaren met de besturen van de provinciale afdeelingen van dezen bond, waar ongeveer 80 perso nen aanwezig waren, vertegenwoordigende pl.m. 500 groothandelaren in zoetwaren, heeft zich met algemeene stemmen uitge sproken voor de organisatie ran één vak groep zoetwaren in het Nederlandsche be drijfsleven. VERHOOGING UITKEERING ZEEVISSCHERS. Het N.V.V. deelt ons mede, dat het den centralen bond van transportarbeiders (CJ3.T.) aangesloten bij het N.V.V. gelukt is. de wekelijksche uitkeering voor de ge zinnen der zeevisschers verhoogd te krijgen tot minimum 21 gulden. Hierdoor ontvangen circa 185 gezinnen gemiddeld vier gulden meer per week. Waar binnenkort eveneens door de bemoeiingen van den centralen bond van transportar beiders voor deze gezinnen met meer dan twee kinderen onder de vijftien jaar, de kinderbijslag zal worden verstrekt, is hier mede dan uiteindelijk een zeer bevredigende verzorging der gezinnen bereikt. TANDARTSEN VERGADERDEN. Zaterdag en gisteren kwamen de Neder landsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en de vereenlging van Nederlandsche tandartsen In gecombineer de vergadering te Utrecht bijeen. De ver gadering besloot de onlangs ingediende voorstellen tot wijziging van het huishou delijk reglement voorloopig aan te houden lie heer A. L. J. C. van Hasselt te 's Gra- vènhage, werd tot voorzitter benoemd en de heer B. J. Brugman, te 'sGravenhage fot secretaris. Voorts werd besloten de contributie "met eén crisis-toeslag ad f.6.— te verhoogen. Op Zaterdagavond was de agenda der vereeniging van Nederlandsche tandartsen aan de orde. Na het vaststellen der .begroo ting 1941 had de periodieke bestuursverkie zing plaats. Benoemd werden J. N. Teken broek, Zeist, tot voorzitter. M. Hut te Gro ningen tot penningmeester, P. Ch. Willem- se te Rotterdam tot tweeden secretaris en J. W. A. Tjebbes, te Utrecht, tot commis saris. De aftredende secretaris van de stichting wetenschappelijk tandheelkundi ge arbeid, de heer P. Ch. Willemse, werd herkozen. Na de installatie der nieuwe leden hield dr. H. C. van Leeuwen, arts, te 's Graven- hage, een voordracht over „haardinfec- tie", meer in het bijzonder behandelend het medische gedeelte, terwijl het tand heelkundige gedeelte van dit onderwerp op Zondagmorgen werd uiteengezet door "tandarts M. Hut, te Groningen. Hieraan was voorafgegaan een voor dracht van tandarts E. J. van den Berg te Amsterdam, over een vereenvoudigde me thode voor het prepareeren van jacket kronen en een demonstratie van gevallen uit de praktijk voor en na de behandeling der patiënten, beide toegelicht doorpro jectie in kleuren. DOOR TREIN GEDOOD. Zaterdagavond om zes uur verliet de 10- jarige Th. V. de ouderlijke woning in het tuindorp onder de gemeente Maartensdijk, met de bedoeling achter de nabijgelegen spoorbaan een zak hooi te gaan halen. Toen de jongen des avonds om tien uur nog niét thuis was, werden zijn ouders ongerust en togen op onderzoek uit. Bij öe spoorbaan vonden vader en moeder het zwaar verminkte lijk van hun zoon, die, zonder dat iemand daarvan iets had ge merkt, door een trein was overreden en gedood. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren en vannacht harde slagen toegebracht aan Britsche zeestrijdkrachten en koopvaardij schepen in het zeegebied om Engeland en in de Middellandsche Zee. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het kanaal van St. George twee koopvaardij schepen met tezamen 12.000 brt., wierpen een koopvaardijschip, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd konvooi, ten westen van de baai van Donegal in brand en beschadigen jirie groote vrachtschepen op ernstige wijze. In het Noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan vernietigde een gevechts vliegtuig een tankschip van 10.000 brt. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers beschadigden in de baai van Soeda op Kreta een kruiser der York- klasse alsmede twee torpedojagers door vol treffers en brachten twee kleine koopvaar dijschepen tot zinken. Bovendien werden zes groote koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar getroffen dat nieuwe verliezen aan scheepsruimte als ze ker kunnen worden aangenomen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietigden op vliegvelden van het eiland Kreta zeven Brit sche vliegtuigen op den beganen grond en schoten een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane in een luchtgevecht omlaag. In Noord-Afrika brachten verkennings troepen van het Duitsche Afrika-corps in den sector van Tobroek bij ee^i plaatselijken aanval een aantal krijgsgevangenen binnen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant en brandbommen vallen op plaatsen van het Noord-West-Duitsche kustgebied. De aangerichte schade is onaanzienlijk. chineesche verliescijfers. In een Japansch officieel legerberlcht van de strijdkrachten in Noord-China wordt medegedeeld, dat de Chineesche strijd krachten in Zuid-Sjansi en in de provincie Honan tijdens de jongste gevechten de vol gende verliezen hebben geleden: aan ge sneuvelden 33.449 man, waaronder een divi siecommandant, aan gevangenen 10.497, waaronder twee hooge officieren van den generalen staf en een stafofficier. (D.N.B.J TOESPRAAK VAN WALLACE. Ter gelegenheid van den Amerikaanschen burgerdag heeft vice-president Wallace voor de radio gesproken. Hij zeide, dat het Ame- rikaansche burgerrecht heden een bijzon dere beteekenis heeft, daar de eigenaars daarvan niet alleen burgers van de Ver- eenigde Staten, doch van het Westelijk halfrond zijn. Wallace riep vervolgens de Latijnsch-Amerikanen op, zich zelf als bur gers van het geheele Westelijke halfrond te beschouwen, „waar landen eerlijk pogen, conflicten vreedzaam te regelen, zonder in breuk op verdragen of agressies" (D.N.B.). FREDERICK SACKETT OVERLEDEN. Frederick M. Sackett, oud-senator en vroeger ambassadeur van de Ver. Staten in Berlijn, is op 72-jarigen leeftijd te Baltimore overleden. MAATREGELEN IN GRIEKENLAND. De Grieksche regeering heeft een wet uit gevaardigd, waarin de strengste straffen worden uitgevaardigd tegen woekeraars in levensmiddelen. In bijzonder ernstige geval len zal voortaan tegen woekeraars de dood straf worden uitgesproken. Op oorstel van den vice-president der Grieksche regeering en tijdelijken minister van onderwijs, professor Logothetopolos, heeft de Grieksche ministerraad besloten, de Duitsche taal als verplicht leervak op alle scholen in te voeren (DNB). Ambi Aladji capituleert. In zijn weermachtsbericht no. 348 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika: eenige aanvalspogingen van den vijand aan het front van Tobroek werden, zoodra zij begonnen waren ver ijdeld. In de Egeische zee vlogen gisteren de vroege ochtenuren vliegtuigen van den vijand boven het eiland Rhodos en wierpen eenige bommen zonder schade aan te richten. Oost-Afrika: na op bijna bovenmensche- lijke wijze weerstand geboden te hebben, heeft het garnizoen van Amba Aladji, aan gezien het geen levensmiddelen en geen water meer had, en niet meer in staat was de gewonden te verplegen, bevel gekregen denj strijd te staken. Tijdens den strijd om Amba-Aladji hebben de af Reeling konink lijke „carabinieri „Amba Aladji", de com pagnie „Arditi Toselli", de compagnie mor- tiers van 8.1 c.m. der divisie grenadiers van Savoye, het bataljon mitrailleurs van hét tiende regiment grenadiers van Savoye, de twèede en derde afdeeling van het zestigste regiment artillerie grenadiers van Savoye, de 43ste afdeeling koloniale artillerie en de 24se afdeeling artillerie, 7'/2 c.m. zich bij zonder onderscheiden. De vijand heeft de dapperheid van onze soldaten naar waarde weten te waardeeren en hun de eer der wapens gelaten. De offi cieren mochten hun revolvers behouden. Voorts heeft de vijand besloten dat ons gar nizoen dat de verschansing van Amba Aladji verlaat, zal defileeren voor de Engelsche af deelingen, die de militaire eerbewijzen zul len brengen. De hertog van Aosta deelt ln het lot van zijn troepen. Het verzet wordt voortgezet in het gebied van Djimma en dat van Gondar. (2 lijnen) DIPLO OVER AMERIKAANSCHE BEWERINGEN. Als voornaamste oorzaak van de juist de laatste dagen weer opduikende bewering van vooraanstaande Amerikaansche politici, dat het Westelijke halfrond door „agressieve voornemens „van de asmogendheden be dreigd wordt, noem de Deutsche diplomi- tisch-politische Korrespondenz het verlan gen van de interventionistische kringen ln de Vereenlgde Staten, om het Amerikaan sche volk steeds dichter bfj den oorlog te brengen. De Diplo herinnert vooral aan de uitla tingen van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken en meent, dat de Amerikaansche regeering thans Frankrijk door druk en bedreiging een bepaalde poli tieke oriënteering wil opdringen en daar mede onder zijn politieke voogdij probeert te krijgen. Deze steeds herhaalde aanmatigin gen om Europeesche landen door suiker brood en zweepslagen en door slechte advie zen te beïnvloeden, worden op den duur niet alleen lastig maar ook onverdraaglijk. Zij hebben In elk geval dit voordeel thans ook de volkeren van Europa er aan te herinne ren, dat ook zij gemeenschappelijke belan gen hebben, welke van buiten af niet in te- vaar gebracht mogen worden. (DNB). ROOSEVELT JR. BIJ EX-KONING PETER. Naar Reuter uit het midden-oosten meldt, is kapitein James Roosevelt Vrijdag door ex-koning Peter van Joegoslavië ontvangen (DNB). BEHANDELING DER ZAAK VOOR HET HAAGSCHE GERECHTSHOF. Op 28 September van het vorige jaar werden te Rotterdam eenige arrestanten overgebracht naar de terechtzitting. Een van deze arrestanten zag kans te vluchten, waarbij de rechercheur D. H. een achter volging inzette. In de Burgemeester de Rdbsstraat loste de rechercheur twee scho ten, waarbij het tweede schot den vluch teling zoodanig trof, dat hij kort daarna overleed. Door de rechtbank te Rotterdam was de rechercheur wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, van welk vonnis hij in hoo- ger beroep was gegaan bij het Haagsche gerechtshof, waarvoor heden deze zaak werd behandeld. Verdachte beschreef het gebeurde. Onder de achtervolging heeft hij herhaalde ma len geroepen „houdt hem". Na een ren van ongeveer 100 meter vreesde verdachte de race niet te kunnen volhouden. Hij som meerde tweemaal den vluchteling stil te staan daar hij anders zou schieten. De vluchteling liep door, waarna verdachte een waarschuwingsschot in de lucht loste. Ook toen stond de vluchteling niet stil, waarop een tweede schot volgde, dat hem trof, met het bekende noodlottige gevolg. Verdachte verklaard ook het tweede schot als waarschuwing bedoeld te hebben. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vluchteling, die voorovergebogen liep, zich. even voordat het tweede schot viel, had opgericht. De rechercheur schoot onder het loopen, doeh klaarblijkelijk waren de schoten niet bedoeld om den vluchteling te raken. Een rechercheur en een Inspecteur van politie verklaarden, dat verdachte zeer unstlg bekend staat en een rustig, kalm persoon ls. De procureur-generaal meende, dat is komen vast te staan, dat de schoten niet bedoeld waren om den ontvluchten arres tant te raken. Voor verdachte bestonden alle redenen om- te handelen, zooals hij deed, gezien hetgeen voor hem op het spel stond. Daarom vroeg hU vernietiging van het vonnis van de rechtbank en vrijspraak van den verdachte van het ten laste ge legde. De uitspraak werd bepaald op 28 Mei a.s. WEGENS BELEEDIGING DER DUITSCHE WEERMACHT TOT HOOGE GEVANGENISSTRAFFEN VEROORDEELD. Het S.S. en Polltle-Feldgericht te Den Haag behandelde de zaak tegen drie Neder landers uit 's-Hertogerabosch, die iemand, behoorende tot de S.S. Standarte Westland, met de woorden „landsverrader" en „deser teur" hadden beschimpt en door hun op treden samenscholingen van verscheiden honderden personen teweeg gebracht hadden. Over de aangeklaagden werden gevange nisstraffen tot vijf jaren wegens beleedlging van de Duitsche weermacht uitgesproken, DRIE JAREN TUCHTHUIS WEGENS BESCHADIGING VAN WEERMACHTSMATERIAAL. De Nederlandsche staatsburger Albert de Leeuw uit Wlerinjgen, Ls door het „Oberste S. S, und Polizeigericht", dat in Den Haag zitting hield, wegens beschadiging van weer machtsmateriaal tot een tuchthuisstraf van drie jaren veroordeeld. Albert de Leeuw had, om de Waffen-S.S. schade te berokkenen, opzettelijk een in richting, welke voor militaire doeleinden dient, beschadigd. DE VERBODEN ZENDER. De 50-jarlge leeraar G. K. te Dordrecht heeft eenige keeren naar den Oranjezender geluisterd. Als reden gaf hij op, dat hij de vluoht der regeering zeer afkeurde en door den zender wilde hooren, hoe men deze vlucht zou motlveeren. Uit het getuigenver hoor bleek, dat bij dit luisteren ook wel eens een leerling aanwezig was, al vermeed de heer K. zooveel mogelijk hun aanwezigheid. De Staatsanwalt van het Landsgerecht eischte 6 maanden gevangenisstraf en f600 boete. De veroordeeling luidde 6 maanden met aftrek van het voorarrest, terwijl bo vendien een geldboete van f. 200 werd op gelegd. Het hangt er van af, of zulke trilling** door het gehoororgaan inderdaad als mu ziek opgenomen kunnen worden. BIJ on derzoekingen is komen vast te staan, dat bij hardhoorende of doove personen de waarneming van geluld wel mogelijk, maar wat muziek betreft zeer gebrekkig is. Het is ook alleen mogelijk bij menschen, die niet doof geboren zijn. Bij dezen, die onze geluidswereld nooit hebben kunnen waar nemen. is Iedere overbrenging van geluids- indrukken, ook door tanden, uitgesloten. Maar als de doofheid langzamerhand ls begonnen en alleen b.v. het trommelvlies niet werkt dan kan bedoelde vervangings methode met grooter succes toegepast worden, dan wanneer het verlies van het gehoor door sterkere veranderingen van het inwendige oor ls ingetreden. DE SCHEEVE TOREN VAN PISA. In 1937 werden de fundamenten van de toren van Pisa vernieuwd. Er werden na melijk 361 gaten met een doorsnede van 6 cM. in de grondsteenen geboord en opge vuld met 392 ton cement. Met deze maat regelen hoopt men alle vrees voor den scheeven toren van Pisa uit den weg te hebben geruimd. In het jaar 1174 werd voor de eerste maal waargenomen, dat de toren overhelde. De zorgen over den be roemden toren gaan dus al eeuwen terug, v/ant sedert dien tijd zijn de bouwmeesters er mee bezig middelen te vinden, om een verdere overhelling van den toren te ver houden. Thans is men over het lot van de scheeYe toren van Pisa gerust, omdat men gelooft, dat door de jongste maatre gelen de juiste schikkingen getroffen zijn, om een verdere overhelling tegen te gaan, Amsterdam, 18 Mei. Waar het weekend zich had voltrokken zonder dat zich gebeurtenissen hadden voorgedaan, welke op het verloop van de Effectenbeurs van invloed konden zijn, kon niet worden verwacht, dat er in de markt situatie veel verandering zou komen. Het publiek betoonde zich vandaag ten minste weer uiterst gereserveerd en de hoeveelheid orders, welke tot uitvoering moest worden gebracht, was gering. Daarbij hielden de koopers en verkoopers elkaar ongeveer in evenwicht, met het gevolg, dat de koersen vrijwel onveranderd waren. Terwijl er den laatsten tijd nog wel eens specialiteiten zijn, welke voor een afwisse ling zorg dragen, was er vandaag geen en kel aandeel, dat ook maar de geringste nei ging vertoonde om uit den band te sprin gen én de beurs had een onbelangwekkend en eentonig verloop. Op de petroleum- markt waren olies vergeleken met het slot van Zaterdag zoo goéd als onveranderd. Slechts nu en dan werd een enkele trans actie afgesloten en er was dan ook geen speelruimte voor een groote koersafwij king. Voor de industrieelen bestond maar weinig belangstelling. Terwijl in de afge- loopen week Aku's nu en dan nog voor eenige afwisseling hadden zorggedragen, ging in het fonds ook niet meer veel om. Weliswaar werd nog aanhoudend in een open hoek gehandeld, maar dit hield toch niet in, dat de omzetten groot waren. De stemming was overigens prijshoudend en in hoofdzaak bewoog de koers zich rondom 130 procent. De Philips-aandeelen waren vergeleken met de laagste prijzen van Zaterdag vrijwel onveranderd. Slechts enkele stukken verwisselden van eigenaar. Unilevers waren eveneens zeer stil en nauwelijks gewijzigd. Met de minder cou rante Industrieelen wilde de affaire ook niet vlotten. De koersbeweging was onre gelmatig, waarbij nergens groote afwijkin gen vielen op te merken. De Scheepvaart markt was blijkbaar geheel in het ver geetboek geraakt. Zelfs Scheepvaartunies en Oude Vaarten, welke doorgaans nog wel eenige affaire te zien gaven, waren geheel op den achter grond geraakt. De stemming was prijs houdend, zonder dat dit aanleiding gaf tot verschuivingen van beteekenis. Met den handel in de Indische cultuurfondsen was het póover gesteld. Op de suikeraandeelen werd te hooi en te gras een enkel stukje gedaan in H.V.A.'s, welke ziel: overigens ge makkelijk op peil hielden. Van de overige soorten was niets te bemerken. De tabaks- afdeellng was geheel verwaarloosd. Slechts in een paar tapes werd een transactie afgesloten. De Rubberrubriek vormde geen uitzondering. Amsterdam Rubbers waren zeer stil en prijshoudend, maar bijna onveranderd. Voor enkele min der courante soorten kwamen iets lagere noteerlngen tot stand. Voor Nederlandsche beleggingen was de belangstelling eveneens niet hoog. Van de Nederlandsche Staatspapieren was de ge staffelde leening bij de opening vast ge stemd en daarmee werd gehandeld tegen 89 5/8 °/o. Geleidelijk aan kon een kleine Inzinking worden waargenomen, zoodat bij het soheiden van de markt werd gehan deld op het peil van de vorige slotuitkee- ring. De nieuwe 4 pCts. obligatiën waren on veranderd. Overigens kwamen geen mu taties van beteekenis voor. In gemeentelijke en provinciale obliga tiën. alsmede pandbrieven waren de om zetten klein en de koersen nagenoeg het zelfde. Prolongatie 2 3/4 pCt. (A.N.P.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel, transacties). New York 1.88 3/16 (1.88 9/16): Brussel 30.11 (30.17): Stockholm 44.81 (44.90); ZUrtch 43.63 (43.71). Bankpapier: Dollars 1.86(2 (1.901/4); Belg. Francs 30.08 30.20); Zweedsche Kronen 44.76 (44.94); Zwlt- sersche Francs 43.59 (43.75). HOOREN MET DE TANDEN. LEIDEN. 17 Mei. Aan de botermarkt werd aangevoerd 370 KG, boerenboter, prijs f. 1,70— 1,75 per KG. Handel flauw. BOSKOOP, 17 Mei. Coöp. Ver. De Boskoop- sche veiling". Rozen per bos: Briarcliff 7080 ct., August Noach 4050 ct„ Butterfly 42—51 ct., Florex 40—70 ct., Pechtold 80100 ct., Queen Mary 80170 ct., Wendland 30—70 ct., Edith Helen 90100 ct.. Steward 3045 ct.. Rosalandia 70110 ct., Else Poulsen 60—80 ct., Ellen Poulsen 4868 ct„ Hadley 110130 ct.. Golden Ophelia 50 ct., Vierlanden 30—110 ct„ Ingar Olsson 70—90 ct. Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 140170 ct., Lathyrus 16—24 ct., Cerasus Hisa- kura 3040 ct. HONSELERSDIJK, 17 Mei. Groentenveiling. Export. Sla 8a00, 2e soort 6.006.50, radijs 2.50 per 100: spinazie 11 ct., 2e soort 8—9 ct. per kilo; bloemkool 20—30 ct. per stuk. RIJNSBURG. 17 Mei. Groentenveiling. Wasch- peen 6.60—7.00 per kist; Rabarber 9.00, Prei 28.00 —30.00, Witlof 14.00-20.00. Spinazie f. 20.00— 29.00 per 100 kg. Selderie 10.00—10.60, Peterselie 12.00—14.30, slauien 3.00—3.65, radijs 2.00 per 1100 bos. Er wordt reeds eeuwen beweerd, dat de tanden het verloren gegane gehoor kun nen vervangen, en men wees dan gewoon lijk op het titelblad van een boek van Bulwin, dat reeds in het jaar 1648 hierover uprsphpnpn wn«? en dat een knielende man RIJNSBURG. 17 Mei Bloemenveuing. Lathy verschenen was, en aat een knieienae man rus wU 34_3g blamv 25_32 ct__ roge 24_30 laat zien, die een gedeelte van een viool tusschen zijn tanden geklemd houdt. Toch planten niet alle geluidstriUingen zich ge lijkmatig door het beenderengestel voort. ct., zalm 29—36 ct., paars 28—34 ct.. Campanula 2.30—3.00, Margrieten 1.20—1.50, Convalarla 20; Pyrethums Rr^inson 3.003.40; bruine lelies 4.20 5.00, Irissen ^2-r-30 ct., Anemonen 1.602.30.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3