STADSNIEUWS LEIOSCH DASBLAD - Eersle Blad Maandag 19 Mei 1941 Verdrag tusschen Italië en Kroatië Uit Amerika Verspreide berichten De grenzen vastgesteld Rede van den Duce Officieel communiqué Oostelijke zijde van het bekken ligt Syrië, het Fransche mandaat, terwijl het bekken verder omgrensd wordt door Palestina en Egypte. Syrië is dus rechtstreeks betrokken bij de bekendmaking van deze gevarenzone (D.N.B.) de emir van transjordanië treft maatregelen. Naar uit Amman in Transjordanië ge meld wordt aldus het D.N.B. in Damascus, heeft emir Abdoellah met het oog op de gebeurtenissen in Irak alle aanhangers van de nationale oppositie laten arresteeren of uit hun functies laten ontslaan. Voorts werd een anti-Engelsche demonstratie van Transjordaansche studenten op bevel van den emir met vuurwapens uiteengejaagd. De emir verklaarde, dat hij voortaan elke protestbetooging tegen Engeland met alle middelen zal onderdrukken. In politieke kringen te Amman verklaart men, dat de openbare meening van Transjordanië zich als gevolg van de pro-Engelsche maat regelen van den emir dagelijks meer te gen den emir zelf en tegen Engeland keert. maatregelen in irak. De Iraksche regeering heeft de ver tooning van Engelsche films in heel Irak verboden, zoo werd uit Bagdad gemeld. In Bagdad is een aantal Joden gearres teerd, die spionnage bedreven voor Enge land en des nachts llchtteekens aan de vijandelijke luchtmacht gaven. Zij zullen voor een bijzonder militair gerechtshof te rechtstaan. De Jodenbuurt van Bagdad staat sindsdien onder strenge militaire be waking. (D.N.B.) De Iraksche legerberichten spraken van het vernielen van eenige Britsche pantser wagens en van luchtbombardementen over en weer. Wijziging in de situatie schijnt niet te hebben plaats gehad. De Iraksche minister van Oorlog heeft aan de pers verklaard, dat hij te Ankara veel begrip heeft ontmoet en vol vertrou wen naar zijn vaderland terugkeert. Te Moskou is officieel medegedeeld, dat Vrijdag tusschen den Sovjet-ambassadeur te Ankara, Winogradof, en den Irakschen gezant te Ankara, Tailani, nota's zijn ge wisseld in zake de instelling van' diploma tieke, economische en consulaire betrek kingen tusschen Rusland en Irak. (D.N.B.) roosevelt en hull spreken. Ter gelegenheid van de Amerikaan^che week voor den buitenlandschen handel heeft president Roosevelt een boodschap uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat de Vereenigde Staten de democratische be ginselen moeten verdedigen en er op be dacht moeten zijn, hun leidende positie in den strijd voor de handhaving van de libe rale economische politiek te behouden. Roosevelt neemt voorts het standpunt in, dat de wereldhandel in een door de tota litaire mogendheden beheersehtè wereld niet het algemëene welzijn zou dienen, doch den grondslag tot „nieuwe agressies" zou kunnen vormen. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft een per radio verspreide rede gehouden, waarin hij o.a. beweerde, dat de asmogendheden ernaar streven de controle over de zeeën te verkrijgen, teneinde de „wereld te beheerschen". Huil gaf zijn be kende standpunt weer, dat de eigen vei ligheid van de Vereenigde Staten vereischt, aan Engeland voldoende oorlogsmateriaal voor een succesvollen tegenstand te ver- leenen. Hij noemde: wel geen bepaalde me thoden, hoe hij Engeland te hulp wilde ko men doch verklaarde: „wij zullen wel een weg vinden". Vervolgens besprak hij de grondslagen van den handel na den oor log, zooals deze door de Amerikaansche regeering gedacht zijn, en wel in de vol gende punten: buitenspoorlijk nationalisme mag. niet weer in buitenspoorlijke handelsbeperkin gen zijn uitdrukking vinden. Geen discri minatie bij internationale handelsbetrek kingen. Grondstoffen dienen aan alle lan den op dezelfde wijze ter, beschikking te staan. Internationale overeenkomsten, tot regeling van den aanvoer van grondstoffen moeten zoodanig zijn, dat de belangen van de afnemende landen volkomen be schermd zijn. De internationale financiën moeten zoo georganiseerd worden, dat zij bijdragern tot de ontwikkeling van alle lan den en van hun vitale ondernemingen, en een betalingsverkeer toelaten in overeen-, stemming met de welvaart van alle lan den. In dit verband beweerde Huil, dat in dien het vrije handelsstelsel niet weer werd ingevoerd, er een chronische politieke in-, stabiliteit te" wachten zóustaan en een herhaling van de economische ineenstor ting. Dan zal er nooit in den werkelijken zin des woords vrede heerschen. De Ver eenigde Staten, zoo besloot Huil, hebben zich tot taak gesteld, diegenen te bewape nen en te leveren, wier succesvolle tegen stand van vitale beteekenis is voor de eigen veiligheid dei' Vereenigde Staten. Hij herhaalde, dat de Vereenigde Staten niet zullen toelaten, in deze zaak gedwars boomd te worden. (D.N.B.) Overigens duurt de strijd tusschen voor standers van deelneming aan den oorlog en tegenstanders daarvan onverminderd voort. Uit den aard der zaak geen nieuwe gezichts punten. razzia's op vreemdelingen. De immigratie-autoriteiten hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag met behulp van de plaatselijke politie en van den ge heimen dienst in het geheele land. vooral echter in de kustplaatsen, razzia's op vreem delingen gehouden, die zich niet hadden aangemeld. Het aantal arrestanten werd tot dusver niet bekend gemaakt. (D.NJ3.) britsche verliezen. Het D.N.B. meldt uit New York: Naar de Associated Press mededeelt, heeft de Britsche admiraliteit bekend gemaakt dat de Britsche vloot sedert het uitbreken van den oorlog 11.285 officieren en manschap pen heeft verloren. Hi ervaar zijn 4260 dood en de overigen vermist, Gewond werden 3352 In het Palazzo Venetia onderteeken'de dr.* Pawelitsj in tegenwoordigheid van den Duce en van den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano een staatsverdrag, dat de grenzen van den Kroatischen staat de finitief vaststelt en de politieke en econo mische betrekkingen tusschen Kroatië en Italië regelt. Naar officieel wordt medegedeeld, bestaat het verdrag uit verscheiden afzonderlijke tractaten. Allereerst is een verdrag onderteekend dat de grenzen tusschen het Italiaan- sche koninkrijk en het koninkrijk Kroa tië bepaalt. Krachtens deze overeen komst wordt dat gedeelte van Dalmatië dat beschouwd wordt als het klassieke Dalmatië, ingelijfd bij het koninkrijk Italië. Dit deel omvat een breede zone rondom Zara met de steden Zara, Sebenicó, Trau en Spalato. Bij het ko ninkrijk Italië worden voorts de eilan den langs de Dalmatijnsche kust, die behoord hebben tot den vpoegeren Joe- goslavischen staat, met uitzondering van Pago, Brassa en Lesina, ingelijfd. Ten slotte komt het geheële gebied van de bocht van Cattaro tot aan de Mon- tenegrijnsche grens bij Italië. De nieuwé grenzen zullen zoo spoedig mo gelijk door een Italiaansch-Kroatische com missie ter plaatse worden vastgesteld waar bij rekening zal worden gehouden met de belangen van beide landen. Deze overeen komst treedt onmiddellijk na de ondertee- kening in werking. In een tweede verdrag verplicht de Kroa tische regeering zich geenerlei militaire in stallaties voor het leger, de vloot en het luchtwapen, noch een of ander steunpunt te bouwen of te onderhouden, die geschikt zouden zijn in de tot Kroatië behoorende zone aan de Adriatische Zee voor oorlogs doeleinden gebruikt te worden-: De Kroa tische regeering verklaart', verder; nietde bedoeling te hebben, een marine in het leven te roepen. Daarna is een „verdrag van garantie en samenwerking" onderteekend. Krachtens dit verdrag garandeert Italië de territoriale integriteit van het Koninkrijk Kroatië op de basis van de met de nabuurstaten vast gestelde grenzen. De Kroatische regeering verplicht zich geenerlei internationale ver plichtingen aan te gaan, die in strijd zouden zijn met dë garanties en den geest van de met. Italië gesloten .oyereenkomsten. Verder zal 'de Kroatische regeering een beroep doen op de medewerking van-de Italiaan sche weermacht voor wat betreft vraagstuk ken in zake de organisatie van het Kroa tische leger. Bovendien hebben de contrac- teeren.de regeeringen de verplichting op zich genomen, zoo snel mogelijk douane- en valuta-overeenkomsten, spoorweg- en zee- vaartregelingen, kolonisatie verdragen, als mede cultureele overeenkomsten te sluiten. Dit„verdrag van garantie en samenwer king" wordt gesloten voor een tijdsduur van 25 jaar. Krachtens een andere notawisseling zal de. stad Spalato en het eiland Curzola een vérgaande bestuursautonomie verleend worden. De nota's behelzen voorts waarbor gen ten gunste van de op Kroatisch grond gebied vertoevende Italiaansche minderheid. In het slotprotocol verplichten de Itali aansche en Kroatische regeeringen zich om de met het voormalige koninkrijk Joego slavië gesloten overeenkomsten van kracht te laten, totdat nieuwe overeenkomsten zullen zijn gesloten. Na afloop van de onderteekening der ver dragen, bêgaven de Duce en de Poglavnik zich op het balcon, waar zij geestdriftig werden toegejuicht door een geweldige menschenmenigte. Vervolgens bood de Duce in het palazzo Venezla een lunch aan ter eere van den Poglavnik. Hieraan zaten mede aan de leden van de regeering, de voorzitters van Senaat, en Kamer, de Duitsche zaakgelastigde, gezant prins Bis marck, de Japansche ambassadeur, Hari- klri, de gezanten van Bulgarije, Honga rije, Roemenië en Slovakije, alsmede tal rijke vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht. De Duce heeft bij deze gelegenheid een tafelrede uitgesproken. Hij legde daarin den nadruk op de sympathie van de Ita liaansche regeering en het Italiaansche volk voor het herstel der kroon van Zwo- dimir. ,,De op zoo gelukkige wijze geslagen dynastieke banden en de in deze dagen gesloten verdragen;" aldus de Duce, .schep pen tusschen onze beide landen een ge meenschap, die haar natuurlijken grond slag en den waarborg voor een eeuwigen duur niefc slechts vindt in territoriale na buurschap, maar ook in de gemeenschap der ideëele waarden en der politieke in stellingen, benevens in de elkander we- derkeerig aanvullende belangen. Wij zijn voornemens op dezen grondslag een vrucht bare overeenstemming en op dit gebied een doeltreffende samenwerking mogelijk te maken met den vurigen wensch, een werk van Romelnsche standvastigheid op te richten in den geest van de meest loyale en begrijpende vriendschap," Voortgaande herinnerde de Duce aan de gevoelens, waarmede het fascistische Ita lië het streven van ie Kroatische patriot ten en vooral van de Oestasji, de „gewa pende garde van de Kroatische revolutie", gevolgd heeft. j Tot den Poglavnik. sprekende zelde de Duce: „Met dezelfde gevoelens zullen wij u ter zijde staan bij het werk, dat gij ter hand neemt om den staat weer op te bou wen en hem op den weg naar een geluk kige toekomst te brengen in het kader van de uit de overwinning der As-mogendhe- den ontstaande nieuwe Europeesche orde. Ik verheug mij in den geest de gedachten te verheffen tot den doorluchten prins, die aangewezen werd voor den troon van Kroatië en ik verheug mij mijn vurigste gelukwenschen voor zijn welzijn en voor het uwe, Poglavnik, en voor een roem rijke toekomst van de Kroatische natie te mogen uitspreken." In een officieel communiqué over het verdrag wordt er de nidruk op gelegd, dat Italië deze overeenkomst met de groot ste voldoening begroet, daar zij op de beste en rechtvaardigste wijze rekening houdt met de belangen van beide con- tracteerende mogendheden en alle vraag stukken betreffende de Adriatische Zee regelt, die gedurende zoovele jaren tot strijd en polemieken aanleiding hebben gegeven en die in een zoo groote mate haar invloed op de oude en nieuwe ge schiedenis van Iatlië hebben uitgeoefend. Verder wordt in dit communiqué nog het volgende gezegd: Ieder die de vóórgeschie denis van den wereldoorlog kent, weet heel goed, dat Italië in 1915 vooral aan den oorlog tegen de Middellandsphe Zee mogendheden heeft deelgenomen om eens en voor altijd de moreele, politieke en mi litaire minderheid van Italië in de Adria tische Zee uit de wereld te helpen, daar alle havens en eilanden, die eens tot Ve netië behoorden, in het bezit van die sta ten zijn geweest, waardoor de veiligheid en de vrede van Italië bedreigd konden worden. Het huidige Italiaansch-Kroati sche verdrag lost deze vraagstukken O op, doordat hierdoor een belangrijk deel van deze kust, bij Italië wordt ingelijfd. Voor al echter kan het fascisme, dat gedeelte lijk uit de moeilijkheden van Italië in de Adriatische Zee in den na-oorlogstijd is voortgekomen, over dit resultaat van de Italiaansche politiek terecht tevreden zijn. Het officieele communiqué herinnert vervolgens aan de elndelooze en smarte lijke besprekingen en gebeurtenissen, die zich destijds op de Parijsche conferentie van 1919 hebben afgespeeld en die voor Italië een toestand schiepen, waardoor Italië, hoewel het met de wapens had overwonnen, den vrede in de Adriatische Zee en alle voordeelen verloor, die het bij het Londensche verdrag van 1915 door zijn bondgenooten Frankrijk en Engeland wa ren toegezegd. Italië is gelukkig, zoo wordt in het laatste deel van het officieele communi qué gezegd, dat gelijktijdig met de verwe zenlijking van zijn aspiraties in de Adria tische Zee ook de wettige belangen van den nieuwen Kroatischen staat geregeld konden worden, die in de sfeer, van den Italiaanschen invloed in de Adriatische zijn natuurlijken en rechtmatigen toegang tot de Middellandsche Zee krijgt. De kroon, die thans aan den hertog van Spo- leto is aangeboden, vormt een veilig on derpand voor de vriendschap tusschen Italië en Kroatië, die beide met deze mo reele alsook politieke veelbeteekenende geste, meer nog dan door de onderteeke- ning der verdragen, eens en voor,.altijd hun wensch tot uitdrukking hebben ge bracht, schouder aan schouder te staan voor de veiligheid en den vrede op het Balkan-schiereiland en aan de kusten van de Adriatische Zee, alsmede voor de poli- ke, economische en cultureele ontwikke ling hunner beide volken. 513 werden gevangen genomen en 811 zijn- een natuurlijken dood gestorven. Bij het tot zinken brengen van den kruiser Bonaventure zijn 139 man omgekomen. De Britsche nieuwsdienst deelt voorts mede, dat volgens een officieele verlieslijst gedurende'de maand April in Engeland bij luchtaanvallen 6000 personen werden ge dood en 7000 gewond, (D.N.B.) DIPLOMATEN EN CONSULS IN DE SOVJET-REPUBLIEK. Hun bewegingsvrijheid beperkt. Het volkscommissariaat van buitenland sche zaken te Moskou heeft den in Moskou g-eaccrediteerden buitenlandschen missies een circulaire doen toekomen, die nieuwe voorschriften behelst voor reizen van diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers 'van andere landen, alsmede van andere, tot deze vertegenwoordigingen behoorende personen op het grondgebied van de sovjet-unie. Zij mogen voortaan hun vaste verblijfplaats slechts verlaten na vooraf hiervan de bevoegde instanties verwittigd- te hebben met vermelding van route, ver blijfplaats, reisduur, enz. De omzendbrief bevat bovendl-en een lijst vanplaatsen en gebieden, welke voortaan principieel als ver-boden gelden. Hiertoe behooren o.a. de gebieden van Archangel, Moermansk, Le ningrad, de Carelische landengte, de repu blieken Estland, Letland en Lithau-en, het westelijke deel van de Wit-Russische sovjet republiek, het westelijke deel van de Oekrainlsche sovjet-republiek, Kief, ver scheidene havens aan de Zwarte Zee, de Krim, Bakoe en andere districten in Siberië. LUNCH BIJ KONOJE. Duitsche, Italiaansche en Russische ambassadeurs aanwezig. Volgens een mededeeling van het agent schap Domei, is in de ambtswoning van den Japanschen minister-president een lunch gegeven, waaraan behalve de minister-pre sident Konoje en minister van Buitenland sche Zaken Mat-soeoka. de ambassadeurs van Duitschland. Italië en Rusland deel namen. Tijdens den maaltijd hielden de ambassadeurs van Duitschland, Italië en Rusland toespraken, waarin de nadruk werd "elegd op de stevigheid van het Drie- mogSndhedenpact en de vriendschappelijke neutraliteit tegenover Rusland. (D.N.B.) SCIIOTSCHE SOCIALISTEN GEARRESTEERD. Naar United Press uit Glasgow meldt, hebben detectives van het Britsche minis terie van Binnenlandsche Zaken onlangs de bureaux van de drie Schótsche organisaties te Glasgow, Edinburgh en Aberdeen door zocht en vijftig personen gearresteerd, om hun een verhoor af te nemen. Het waren leden van de Schótsche socialistische partij, wier doel een autonome socialistische regeering van Schotland is. Er werden docu menten, pamfletten en boeken, - alsmede heele bundels van "het socialistische orgaan „Scots Socialist" in beslag genomen. ontwikkelinqsvereeniging „de stalen band". Uitstekend geslaagde feestavond. De groote zaal van „'t Schuttershof" was Zaterdagavond tot in de uiterste hoeken bezet. De jeugdige ontwikkelings- en ont spanningsver. „De Stalen Band" gaf haar eersten feestavond en die mocht er zijn! Precies op tijd versoheen de voorzitter, de heer H. den Brummelaar, op het podium, sprak zijn voldoening uit over de groote belangstelling en heette allen, in het bij zonder de directie der H.C.W. en N.E.M het bestuur van de zustervereeniging „Ge klonken en gelaste vriendschap", kantoor chefs en bazen der diverse afdeelingen van het bedrijf hartelijk welkom. Spr. schetste daarna de geschiedenis van het ontstaan der vereeniging en overhandigde aan den winnaar van de prijsvraag voor een ver- eenigingsnaam „De Stalen Band" TB. Koe- lemei) een fraaien sigarettenkoker met inscriptie en aan den winnaar der prijs vraag Voor het kleurenontwerp (E. Voge lenzang) een foto-album. Nadat spr, de beide directies en anderen, van wien het bestuur krachtigen steun heeft mogen ontvangen, dank had ge bracht, werd overgegaan tot de afwerking van het uitgebreid en keurig verzorgd pro gramma. De ,X>.S.B.-band" opende dit programma met een viertal muzieknummers, waar mede dit orkestje onder leiding van den heer W. St-avleu een uitstekend debuut maakte. Een klucht „Chatlinbakkle". door Frank van Waes werd vervolgens op gees tige wijze' ten tooneele gebracht, waarna de heeren G. Houps, en P. van Dijk zich als bekwame accordeonisten ontpopten en met hun nummers grooten bijval oogstten Een zangkoor onder leiding van den heer P. de Rook deed een tweetal liederen hooren, op een wijze die g-unstige perspectieven voor de verdere ontwikkeling opende, ter wijl het duo-Van Hoven de lachspieren nog eens extra in werking bracht.. Een ver rassing was het optreden van een muzikaal trio. dat met zijn guitaarmuziek en zang rond het kampvuur een daverend succer, oogstte. Ook het daarop volgend blijspel „Univer seel" door Henri 't Sas, werd vlot gespeeld en luide toegejuicht. De regisseur, de heer G. van Wijngaard en alle medespelers deelden verdiend' mede in de bloemen hulde. v/elke aan de dames werd aange boden. Met het nogmaals optreden van de ac cordeonisten en de „D.S.B.-band" kwam het einde van deze welgeslaagden avond, waarop de jonge vereeniging met voldoe ning kan terugzien. BIJEENKOMST VAN DE N.S.N.A.P. Toespraak van den heer Scharff. Gistermiddag werd in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst gehouden van de N.S.N.A.P., welke namens den groeps leider werd geopend door den heer J. A. Stol: Spreker was de landelijk propagandaleider, de heer J. H. Scharff, die wees op een op^ merkelijke houding, welke de arbeiders in Nederland den laatsten tijd aan den dag leggen. Zij toonen iets,, wat geen van allen had verwacht. In de periode vóór dezen oorlog was het kenmerkende in hun optre den, dat zij steeds een oppositie vormden tegen het bestaande regiem, dat zij het oude. bestreden en revolutionnair waren. Diezelfde massa van het Nederlandsche volk slooft zich thans uit, het oude te verdedigen. Eensklaps zijn zij alle kwaad van vroeger, dat zij steeds fel hebben bestreden, vergeten. Men vraagt zich af, wat hiervan wel de oor zaag kan, zijn. Zou wellicht de schok van den tienden Mei te groot zijn geweest, zoodat de arbeiders niet meer in staat zijn, een juist oordeel te vellen? De eenige verklaring voor dit feit ligt in het verleden. Diezelfde arbeiders, die eens revolutionair waren, zijn door de voorlich ting, die zij gedurende jaren ondergingen, zoo vergiftigd, dat zij inderdaad niet meer geheel in het bezit van hun verstand zijn. En thans worden zij weer door de duistere krachten van de fluistercampagne er toe ge bracht, zich op te offeren voor de oude kliek van machtshebbers in Nederland, Zij laten zich gebruiken, om voor die kliek weer de oude „vrijheid", die in Nederland zoo hoog werd geroemd, te herwinnen. Een vrij heid echter, die geen vrijheid was. Steeds is de arbeidersgroep een-compacte massa geweest, die werd gedirigeerd door de koer sen, de beursjoden en de plutocraten. Die „vrijheid', leidde er toe, dat er 500.000 werk- loozen waren! Neen, niet het verleden be- t.eekenrie vrijheid, doch de toekomst alleen brengt een beter levensbestaan voor den arbeider en zijn gezin. Op 10 Mei van het vorige jaar was Nederland in een slaap ge dommeld, waaruit het door de binnen- marcheerende Duitsche troepen wreedaardig werd wakker geschud. De komst van deze „Hunnen" was reeds jarenlang door de volksvoorlichting aangekondigd/er was voor dit vreeseüjks gewaarschuwd, doch de wer kelijkheid van de bezetting is meegevallen. De weerga van een dergelijke bezetting, waarin zoovele vrijheden aan het overwon nen volk gelaten werden, is in de historie nog nimmer voorgekomen En dank zij deze goedheid van den bezetter begon de massa, die voor hst karretje van de regeeringsküek gespannen was, weer brutaler te worden. Hoewel de arbeiders nu zien, hoe alles geloo- pen. is, willen zij nog niet erkennen, waar mede onze belangen zijn gediend. De N.S.N. A.P. echter heeft het aangedurfd weer te strijden voor de'hereeniging van Nederland met het Groot Germaansche Rijk, onder leiding van Adolf Hitler. Wij Nederlanders vormen geen eigen volk, niet een eigen be standdeel, doch zijn een onderdeel van het Duitsche volk, waarmede wij tot 1643 steeds verbonden waren. In dat jaar werd Nederland van het Duitsche Rijk losge scheurd. Ook sindsdien heeft Nederland in wezen nooit een eigen bestaan geleid, is nooit werkelijk een volk geweest. Ook Wil lem van Oranje, die veelal de Vader des Vaderlands wordt genoemd, streed niet voor de vrijheid van Nederland, doch alleen voor het behoud van het Duitsche Rijk. Hij smeekte den Duitschen Rijksdag, het Neder- Duitschland nooit los te laten. Een scherp licht op het „zelfstandige Nederland" werpt v/el de ontdekking, waartoe de Nederland sche regeering in 1866 nog kwam, n 1. dat Limburg, een der provinciën, eigenlijk nog was aangesloten bij den Duitschen Staten bond! Nooit wer er van Nederlandsche zijde iets gedaan, om deze provincie officieel tot Nederland te doen worden. Willen wij ech ter als volk komen op de plaats, die ons toekomt, dan moeten wij terugkeeren tot de plaats onzer herkomst. Daar hebben einde lijk de arbeiders hun eenheid gevonden, waarom hier steeds werd geroepen. Daar is alles op het volksbelang gericht, het belang van den arbeider. Voor hem kan alleen het Nationaal-Socialisme van Adolf Hitler wel vaart brengen. Duitschland werd noodge dwongen in den oorlog gedreven, door de plutocraten, die het ontstaan van een een heid niet konden dulden. Wij mogen ons nu gelukkig prijzen, deel uit te maken van dit strijdende volk,, waarvan de soldaten ook voor den- NedeHandschen arbeider te velde trekken. Er is hier in, Nederland geen enkele partij meer, die de pretentie zou kunnen hebben, iets voor ons land te kunnen doen. Alleen de Führer zal over ons lot. beslissen. De N3. N.A.P. zal blijven strijden tot dit land weer een parel is in den Groot Duitschen stam! Wij vechten om iedereen bij te brepgen, waar onze toekomst gelegen is en wij hppen, dat de nieuwe generatie het Nationaal- Socialisme als zegen zal zien en ervaren. „Er is. slechts één keus mogelijk: Adolf Hjtier of de plutocraten", zoo besloot spreker zijir réde, „en deze keus zal "niet moeilijk zijn." ITa è'en korte pauze werden eenige schrif telijk ingediende-vragen door den propa- gandüteider beantwoord, waarna de heer Stol éeh slótwoord sprak. jeugdver. „d.v.v." Onder groote belangstelling heeft gister middag in Oud-Hortuszicht" de installatie plaats gehad van een aantal patrouille- leiders en -leidsters van de Jeugd vereeniging D.V.V., ter gelegenheid waarvan de voorzit ter een toespraak hield, waarin hij den nieuw aangestelden hun plichten voor oogen hield. De bijeenkomst werd opgeluisterd door zang van het koor onder leiding van den heer A. van de Helm en het eerste optreden van een mondorgelclub, die veel succes oogstte. De rest van den tijd werd gevuld door voordrachten van de kinderen en liedjes van de adspiranlj-leden, terwijl een maaltijd en een feestavond den geslaagden dag be-' sloten. „vreugde en arbeid". Het Nederland§che Verbond van Vakver- eenigingen, afdeeling „Vreugde en Arbeid" heeft in deze maand in verschillende plaat sen variété-voorstellingen georganiseerd, welke onder leiding staan van Theo Bouw meester en waaraan een twintigtal van de beste, cabaret- en variété-artisten mede werkt. Maandagavond a.s. is de beurt aan Leiden..- academische examens. Gesiaagd zijn voor het doctoraal examen re'cïitën: de-heeren J. v, d. Meer (Leiden), J', A. Müilwijk "(Rotterdam) en G. W. M. Grütïdemann (Leiden). Morgen herdlenkt de heer W. de Ko ning-zijn 25-jarig jubileum als melkbe zorger bij de Leidsche Melkinrichting „de Landbouw." Maandag a.s. herdenkt de heer P. Sies, bestuurder bii de Haagsche Tramweg Mij. Den HaagWassenaarLeiden; "den dag, dat hij vóór 40 jaar bij genoemde maat schappij in dienst trad. Op de interna.!, ion ale hondententoon stelling te Delft won de ruwharige fox-terrier „Monroe" van onzen stadgenoot, den heer J. Rijnbende gisteren een eersten prijs In de Puppy-klasse en een tweeden prijs in de Nieuwelingenklasse, beide met de waardee ring „uitmuntend" en bovendien nog een specialen prijs. „Terma" van denzelfden eigenaar won in de Puppy-klasse een eer sten prijs „zeer goed". Zaterdagmorgen is de 11-jarige C. M. A. uit Zoeterwoude op de Hoogewoerd met zijn fiets gevallen, waardoor hij het linkerbeen brak. De Eerste Hulpdienst bracht den jon gen naar hét Academisch Ziekenhuis. Zaterdagavond is de 8-jarige M. van L. uit de Catharinastraat hij het spelen op een zandschuit, liggende aan het Utrechtsche Jaagpad, in den Rijn gevallen. De 13-jarige W. Rijdam .wist haar door handreiking op het droge te helpen. De Eerste Hulpdienst werd erbij gehaald, doch deze kon geen letsel constateeren. Door onbekende oorzaak is gisteren brand ontstaan in een stapel houtkrullen en zaagsel, liggende op het terrein van den houthandel der Gebrs. van Hoeken Daar de plaats van den brand voor de motorspuit moeilijk te bereiken was. werd het vuur met. emmers water gebluscht. j Cr o n c n t c e e t op het krachtigste 1 reclame-middel DAG j BLADRECLAME 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2