De hertog van Spoleto Solloem en Fort Capuzzo weer in handen der as 82sfe Jaargang MAANDAG 19 MEI 1941 No. 24891 Koning van Kroatië Verduisteren Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten 21.34 uur 5.38 uur J F ransch-Amerikaansche verhoudingen De strijd rond Irak EERSTE BLAD Feiten van den dag DSCH DAGBLAD Directeur: J.W.Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.. K. Been, Lelden. PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en *s Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) 1 In een plechtige bijeenkomst in het Quirinaal heeft koning-keizer Victor Emanuel III gisteren op verzoek van de Kroatische delegatie onder leiding van dr. Ante Pawelitsj, tot koning van Kroatië aangewezen Aimone di Savoia- Aosta, hertog van Spoleto. In de troonzaal van het Quirinaal had den zich alle hoogwaardigheidsbekleders van het Italiaansche rijk vereenigd onder leiding van den duce, die de fascistische uniform droeg. De koning-keizer, gekleed als eerste maarschalk van het rijk, trad tegen half twaalf binnen en nam plaats op de verhooging. Ter rechterzijde van den troon stelden de prins van Piemont, de graaf van Turijn en de hertog van Pis- toia zich op, ter linkerzijde de hertogen van Spoleto, Genua en Ancona. Foto Scherrl. HET VERZOEK. Ante Pawelitsj richtte een korte toe spraak in de Italiaansche taal tot den koning-keizer, waarin hij o.m. zeide, dat de staatsraad en ministerraad zijner regiering eenparig enkele dagen geleden geproclameerd hadden, dat de kroon van Zwodimir, die de souvereiniteit van den onafhankelijken Kroatischen staat beli chaamt, plechtig gerestaureerd moest wor den en haar als bekrachtiging van den levenswil van het vrije Kroatische volk en zijn eeuwenoude traditie na tientallen ja ren van onderdrukking en strijd aan een prins van het Italiaansche koningshuis zou worden aangeboden. Vervolgens zeide hij het volgende: „Majesteit: Uit Uw doorluchtig Huis, dat zich beroemen kan op groote veldhee- ren, verlichte prinsen en rechtvaardige en machtige heerschers, verwacht het Kroa- Foto Holland. HET NIEUWE KONINGSPAAR. Aimone, hertog van Spoleto, werd 9 Ma art 1900 geboren. In 1929 was hij leider van een expeditie naar de Karakorum, welke georganisiseerd was door de Alpenclub en de Italiaansche Geografische Vereeniging. Te Florence trad de hertog van Spoleto op 1 Juli 1939 in het huwelijk met Irene, prinses van Griekenland en Denemarken, in de oude basiliek van Santa Maria del Fiore. De hertog van Aosta, broeder van den bruidegom en de prins van Piemont waren getuige bij dit huwelijk, dat in tegenwoordigheid van vele vorstelijke personen plaats vond. De nieuwe Kroatische koning is sportliefhebber en nam deel aan verschillende motorwedstrij den. tische volk den monarch, die een nieuwe Kroatische dynastie zal stichten en ons zal voorgaan bij den wederopbouw. Wij zijn op den Koning, die den Kroatischen troon zal bestijgen, even trotsch als op onze staats- en nationale onafhankelijkheid. Door aan Uwe Majesteit het verzoek te richten, een prins van Uw doorluchtig Huis te willen aanwijzen, zijn wij er van over tuigd, dat zijn regeering en die van zijn rechtmatige opvolgers gelukkig zullen zijn tot welzijn van het Kroatische volk, van de duurzame vriendschap, van het bond- ge: -otschap en van de samenwerking, die de Duce van het fascisme onder de regee- rin van Uwe Majesteit tusschen Italië en Kroatië tot stand heeft gebracht". DE BENOEMING. Nadat de koning-keizer in zijn begroe- ti.igsrede zijn genoegdoening en dankbaar- 1 .id had uitgesproken over het verzoek van de Kroatische natie, verklaarde Victor Emanuel verder: „De woorden, waarmede gij uw verzoek, om een prins van het Huis Savoye aan te wijzen voor den troon van den onafhan- kelijken staat Kroatië hebt ingekleed, ge tuigen van den wil van uw volk om met Italië in een geest van nauwe vriendschap samen te werken en vinden in onze gevoe lens en in die van het geheele Italiaan sche volk grooten weerklank. Wij begroeten de wedergeboorte van de Kroatische natie, welker geschiedenis door zoovele banden met de onze verbonden is en die door de eeuwen heen haar geestelijk en moreel leven op Rome instelde, als een hoopvol voorteeken voor de nieuwe ordening, die zich in Europa voltrekt. Italië heeft van daag niet voor het eerst door daden zijn volledig begrip en zijn levendige sympathie voor de aspiraties getoond, die in u, Po- glavnik, haar meest vastbesloten voor vechter hebben gevonden. Thans, nu de sedert eeuwen gekoesterde wensch van het Kroatische volk, om zijn staatseenheid te herwinnen, door de overwinning der Als geheel verwezenlijkt is, vervult het ons met vreugde naar aanleiding van deze plech tige gebeurtenissen, U, mijne heeren afge vaardigden van den onaf hankelij ken Kroa tischen staat, te verklaren, dat Italië van ganscher harte uwe -edele natie terzijde staat en dat het bereid is aan de samen werking in broederlijke gemeenschap in woord en daad de grootste ondersteuning te doen toekomen. Van deze gevoelens be zield zijn wij gelukkig het verzoek van het Kroatische volk te kunnen aanvaarden en benoemen onzen geachten neef, Zijne Koninklijke Hoogheid Aimone van Savoye- Aosta, hertog van Spoleto, tot den drager van de kroon van het koninkrijk Kroatië. Onze wenschen en die van het Italiaan sche volk vergezellen hem bij zijn verheven zending. Het Kroatische volk wenschen wij een tijdperk van welvaart en vruchtbaren vooruitgang toe". Binnenkort zal de nieuwe koning van Kroatië te Agram worden gekroond. Zoo wel de koning als Pawelitsj zijn door den Paus ontvangen. Pawelitsj had voorts ontmoetingen met den Duce en graaf Ciano. Zaterdag deelde het opperbevel der Duitsche Weermacht mede: Een duikboot onder bevel van den eer sten luitenant ter zee Schewe rapporteert het tot zinken brengen van vijf Britsche koopvaardijschepen met tezamen 33.612 brt. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het zeegebied Oostelijk van Schotland en Noord- Westelijk van Ierland drie gewapende koop vaardijschepen met tezamen 16.000 brt. en plaatsten bomtreffers op twee andere sche pen. Formaties gevechtsvliegtuigen deden vannacht gedurende verscheidene uren aanvallen op bewapenings- en ravitaillee- ringsbedrijven eener stad in de Middlands. (Dit blijkt naar D.NJB. later meldt, Bir mingham te zijn geweest). De aanvallen hadden een goede uitwerking. Daarbij werd een Britsch vliegtuig boven vijandelijk gebied neergeschoten. Gevechts- en jachtvliegtuigen bombardeerden overdag en des nachts Britsche vliegvelden, waar onder met succes de luchthaven van Haw- kings. Op het vliegveld St. Eval ontstond door treffers in hangars, kwartierruimten en op de startbaan ernstige schade. Marine-artillerie nam vijandelijke sche pen, die de kust van het Kanaal probeer den te naderen, onder vuur en dwong hen terug te keeren. In Noord-Afrika ondernamen patrouilles van het Duitsche Afrika-corps bij Tobroek geslaagde ondernemingen en brachten een aantal gevangenen binnen. Twee vijande lijke pantserwagens werden vernield. De in Solloem en het fort Capuzzo bin nengedrongen Britsche strijdkrachten werden in een dapperen tegenaanval weer naar het Oosten verdreven. Sol loem en het fort Capuzzo alsmede alle vroegere stellingen zijn weer in handen van het Afrikacorps. Duitsche gevechtsvliegtuigen namen met goede uitwerking aan de gevechten bij Sol loem en Tobroek deel. In het gebied van de Middellandsche Zee deden eenheden van het Duitsche luchtwa- pen in den nacht van 15 op 16 Mei en gisteren meermalen met succes aanvallen op vliegvelden en haveninrichtingen op het eiland Malta. De vijand liet vannacht met vrij zwakke krachten in West-Duitschland een aantal brisant- en brandbommen vallen. Behalve een kleine fabriek werden geen doelen van militair belang getroffen. Nachtjagers en marine-artillerie schoten twee der aanval lende Britsche vliegtuigen omlaag. En Zondag: Gevechtsvliegtuigen hebben in Het Kanaal twee schepen van te zamen 5500 b.r.t. aan gevallen en in den loop van den nacht nog vier vrachtbooten beschadigd. Bovendien werden luchtaanvallen ondernomen op ver scheiden havens aan de Zuid- en Zuidoost kust van Engeland. In luchtgevechten bo ven Engeland werden drie Britsche jagers neergeschoten. In Noord-Afrika liepen verscheiden door de Britten, met steun van artillerie en pant serwagens, ondernomen tegenaanvallen uit Tobroek te pletter op het vuur der artillerie van het Duitsche Afrika-corps. Duitsch-Ita- liaansche strijdkrachten maakten bij een tegenaanval een aantal gevangenen. In de jongste gevechten bij Solloem en fort Capuzzo werden 4 vijandelijke pant serwagens en ander oorlogstuig buitge maakt. benevens een \antal gevangenen. De vijand heefi- in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in West-Duitsch- land. o.a. te Keulen, brisant- en brandbom men laten vallen. Woonhuizen werden ver woest en spoorwegemplacementen in ge ringe mate beschadigd. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewon den. Nachtjagers schoten twee der aanval lende vliegtuigen neer. In de periode van 1517 Mei heeft de vijand in totaal 26 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 19 in luchtgevechten en door nachtjagers neergeschoten, 5 door lucht-doelartillerie en 2 door eenheden van de marine. In dezelfde periode gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde Zaterdag mede: Noord-Afrika: Met aanzienlijke strijd krachten had de vijand een aanval onder nomen aan het front van Solloem en aan vankelijk eenige successen behaald op onze verkenningsafdeelingen. De Italiaansch- Duitsche strijdkrachten hebben thans ech ter een tegenaanval ondernomen, die tot gevolg had, dat de vijand op de vlucht ge slagen is Onze troepen hebben het contact hersteld met de vooruitgeschoven Italiaan sche posten, die door den vijand overrom peld waren, doch niettemin standvastig in het bezit van hun stellingen gebleven wa ren. Wij hebben den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. De Italiaansche en de Dultschè lucht macht hebben daadwerkelijk tot de succes sen der geallieerde troepen bijgedragen. In den sector Tobroek hebben wij eenige kaze matten veroverd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Blenheim, dat de ha ven Benghazi probeerde aan te vallen, bran dend omlaag geschoten. Formatie^ van het Duitsche luchtwapen hebben marinesteun punten op Malta aangevallen, waarbij bran den en ontploffingen verwekt werden en ernstige schade werd toegebracht aan mili taire inrichtingen. Oost-Afrika: De toestand is ongewijzigd En Zondag: Noord-Afrika: Onze reactie op de vijan delijke aanvallen aan het front van Solloem heeft volledig succes gehad. De vijand werd gedwongen terug te trekken en liet daarbij gevangenen en materieel achter. Onze luchtformaties bombardeerden de basis van Tobroek en defensieve installaties, troepen concentraties en gemotoriseerde strijdmid delen In de zone ten Oosten van Solloem. Tijdens luchtgevechten werden een vijande lijke bommenwerper en twee jagers neer geschoten. In de Egeïsche Zee deden 'vijandelijke vliegtuigen een aanval op het eiland Rho- dos, waarbij onbelangrijke schade werd aangericht. In Oost-Afrika zetten de laatste verdedi gers hun hardnekkigen tegenstand voort. Onder rechtstreeksche leiding van Z. K. H. den hertog van Aosta verrichten zij wonde ren van moed onder omstandigheden, die van uur tot uur moeilijker worden als ge volg van gebrek aan materieel, geleden ver liezen en de onmogelijkheid de gewonden weg te voeren en te verzorgen. In den sec tor van Galla en Sidamo werd een vijande lijke aanval afgeslagen. In de andere secto ren is de situatie ongewijzigd. GEWEZEN EGYPTISCHE STAFCHEF GEVLUCHT. Regeering looft 1000 p.st. uit. De Egyptische regeering heeft, naar Reu- te]- uit Cairo meldt, een belooning van 1000 pond sterling uitgeloofd voor den- gene, die in staat is, haar de verblijfplaats van den vroegeren chef van den Egypti- schen generalen staf, Aziz 'el Mazri Pasja, mede te deelen. Aziz is op 16 Mei, naar het Engelsche agentschap meldt, in een vliegtuig, dat door twee officieren van het Egyptische luchtwapen bestuurd werd, van het vliegveld Almaza in de buurt van Cairo vertrokken. Hij had klaarblijkelijk het voornemen, uit, het land te vluchten. Het vliegtuig moest echter een noodlan ding maken. Daarbij raakte het telegraaf draden en werd het bij de landing ver nield. De drie inzittenden zijn gevlucht en men gelooft, dat zij zich te Cairo bevin den. In Romeinsche diplomatieke kringen heeft men, aldus Stefani, met zeer leven dige -verbazing en belangstelling de vlucht van Aziz vernomen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kom.t heden op te 3.0(5 uur en gaat onder te 14 30 uur. United Press meldt uit Vichy: Naar aan leiding van Roosevelt's verklaring over de Duitsch-Fransche samenwerking heeft een woordvoerder der regeering eraan her innerd, dat maarschalk Pétain het woord samenwerking in zuiver politieken en eco- nomischen zin heeft gebruikt. Van een militaire samenwerking is geen sprake, De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Frankrijk vertrouwen stelt in het woord van Hitier. Het A.N.P. meldt echter uit Vichy: Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, kan binnenkort een Duitsch-Fran sche verklaring tegemoet gezien worden, v/elke bijzonderheden behelst over de be spreking van admiraal Darlan met den Führer. Waarschijnlijk zal deze verklaring te Parijs verstrekt worden, wanneer ad miraal Darlan zich naar Parijs zal bege ven. Het is mogelijk, dat deze verklaring zich niet uitsluitend tot de Duitsch-Fran sche betrekkingen in de toekomstige eco nomische samenwerking zal beperken Zij kan ook een politiek karakter dragen en wellicht een rechtstreekse!) antwoord vor men op de aanvallen van Eden en Roose velt. United Press meldt uit Washington: Knox. de minister van Marine, zeide over maarschalk Pétain. dat deze naar Duitsch- lands pijpen danst. Hij kan zelf nietsdoen. Niemand weet wat er nog gebeuren kan. De Fransche pers wijst iedere poging van Amerika een soort voogdij uit te oefenen over Frankrijk met beslistheid af. Onder het opschrift: ..wat de V. S. on der humaniteit verstaan", publiceert de Berliner Lokalanzeiger een bericht uit New-York, volgens hetwelk van bevoegde zijde te Washington bekend wordt ge maakt. dat de V. S verdere scheepsladin gen levensmiddelen voor Frankrijk hebben vastgehouden. Als reden wordt opgegeven, dat de regeering-Pétain besloten heeft tot een nauwere Duitsch-Fransche samenwer king. Het blad schrijft in verband hiermede: In de Ver. Staten is men het juist den laatsten tijd niet moede geworden om uit drukking te geven aan dp bijzondere sympathie, din men gevoelt, iegens frank rijk Ook de Amerikaansche ambassadeur Leahy in Vichy heeft in verschillende de- devoeringen de oude Amerikaanse!)-Fran sche vriendschap zeer levendig uitgespro ken. Het bovengenoemde besluit van Washington toont nu, wat men moet den ken van deze verklaringen. Om volken rechtelijke en humanitaire redenen wa ren de Ver. Staten zoo werd beweerd, er toe bereid om uit den eigen overvloed de onder de gevolgen van den oorlog en voor al onder de Engelsche blokkade lijdende Franschen te helpen. Thans echter blijkt, dat deze er zoo onschadelijk en vriend schappelijk uitziende zendingen levensmid delen in waarheid gedacht waren als po litieke boeien. Zoodra Frankrijk uit vrijen wil aanstalten maakt om een Europee- schen koers in te slaan, laat men alle overwegingen van recht en menschelijk- heid varen en stelt een onwaardige po ging in het werk om een zoo groote natie door een paar zendingen levensmiddelen te beïnvloeden in haar voor de toekomst des lands beslissende bepaling van een poli tiek standpunt. (D.N.B.) DE POSITIE VAN SYRIË. United Press meldt uit Beiroet: De Fran sche autoriteiten alhier hebben de berich ten tegengesproken, volgens welke zich Duitsche vliegtuigen in Syrië zouden be vinden. Deze autoriteiten verklaarden, dat zij zich strikt aan de wapenstilstandsbepa lingen hielden. Uit Engelsche vliegtuigen worden dagelijks pamfletten geworpen, die door generaal Catroux. den aanhanger van De Gaulle, die op 't oogenbllk in Palestina is, onderteekend zijn. De door de Engelschen op Syrische plaat sen uitgevoerde bombardementen waren, naar hier verluidt, tegen Aleppo, Damascus en Palmyre gericht. De Engelschen verschenen echter met ge ringe krachten en dientengevolge waren de schade en het aantal slachtoffers klein. Palmyre bezit een der belangrijkste vlieg velden van de woestijn in de richting van Irak. Naar uit Beiroet wordt gemeld, hebben de Engelschen hun bomaanvallen op Syri sche vliegvelden Zaterdagochtend vroeg voortgezet. Onder de civiele bevolking zijn slachtoffers gevallen. De Franschen hebben een aantal soldaten en officieren verloren. De Fransche hooge commissaris, generaal Dentz, heeft gisteravond een radiorede ge houden tot de Franschen in Syrië en Liba non. Hij verwees naar het beroep van maarschalk Pétain tot orde en vrede en zeide, dat op hetzelfde oogenblik Engelsche vliegersonverwachts Syrische vliegvelden hebben aangevallen. Na den overval op Mers-el-Kebir en op Dakar heeft Engeland opnieuw Fransch bloed vergoten. Al koestert Frankrijk geen aanvalsbedoelingen jegens Engeland, aan eiken aanval zal toch verzet geboden worden. Syrië en Libanon zijn nauw met Frankrijk verbonden. Ten slotte verklaarde generaal Dentz, dat hij de op dracht ontvangen heeft, de Levant te be waren en in de lucht te verdedlgena Deze opdracht zal zonder mankeeren worden uit gevoerd. Als antwoord op den oproep van maarschalk Pétain, den oppersten leider, is het Levantleger bereid, tegen geweld geweld te gebruiken. (D.N.B.) Naar uit Londen wordt vernomen, heeft de Britsche admiraliteit het Oostelijk bek ken van de Middellandsche Zee, met uit zondering van de Turksche territoriale wa teren, tot gevaarlijke zone voor de scheep vaart verklaard. Dit Oostelijk bekken wordt begrensd: in het Noorden door het door Duitschland be zette Griekenland en de daartoe behooren- de eilandengroep, de Cycladen en de ande re eilanden van de Aegaeïsche Zee: verder door Klein Azië dat tot in de uiterst Noord- Oost-punt van het bekken tot het Turk sche Rijk behoort; hierlangs loopen dus de genoemde territoriale wateren. Aan de Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Bloem en meel op broodbonnen verkrijg baar (Binnenland, 2e Blad). Geen recht op weduwenpensioen voor ge demobiliseerde officieren (Binnenland, 2e Blad). Overmaas kampioen der tweede klasse B (Sport, 3e Blad). Buitenland De hertog van Spoleto koning van Kroatië (le Blad). Een Italiaansch Kroalisch verdrag getee- kend. (le Blad).. ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN*? EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1