ALARM IN HET BOSCH Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Mei 1941 Derde Blad No. 24890 Reserve-kapitein schoot een Wassenaarsch ingezetene neer Leert den „Beiaard" kennen! 82ste Jaargang De textielkaart Inschrijving van motorrijtuigen Twee jaar gevangenisstraf geëischt Het volksspeeltuig bij uitnemendheid Dagbladreclame is niet te vervangen Gemengd Nieuws VRAGENRUBRIEK Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zijn de geruchten, welke zich momenteel hier en daar rond de textielkaart voordoen, van iederen grond ontbloot. De thans geldige textielkaart blijft van kracht tot 1 September a.s. GEHEEL OF GEDEELTELIJK INGERICHT TOT VRACHT- OF VEEVERVOER. De secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat heeft het volgende besluit afgekondigd: Art. 1. Als vervoermiddelen, waarop dit besluit 'betrekking heeft, worden aangewe zen: 1. Motorrijtuigen, opleggers en aanhang wagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of veevervoer; 2; Motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voorbbewegen van opleggers of aan- hangwagens.metuitzondering van land- bouwtrac toren. Art. 2. Zij, die op 15 Mei 1941 houder zijn van vervoermiddelen waarop dit besluit betrekking heeft, zijn verplicht deze vóór 22 Mei 1941 te doen inschrijven in vanwege den secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat te houden registers, ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Art. 3. Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvingsformulier 1941, dat kosteloos verkrijgbaar is bij de distributiediensten en door tijdige opzending van dat formulier aan den inspecteur-generaal van het Ver keer, Koningskade 25 te s'-Gravenhage. Art. 4. 1. Overtreding van de voorschrif ten, bij dit besluit gegeven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste f. 10.000. 2. Met betrekking tot de voorschriften van dit besluit is voorts van overeenkom stige toepassing het bepaalde in de artike len, 3 2e lid, 4, 5 en 6 van de Wet Gebruik Vervoermiddelen 1939. 3. Motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd kunnen door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat verbeurd worden verklaard. Art. 5. Dit besluit kan worden aangehaald als inschrijvingsbeschikking I 1941. Het besluit treedt heden (17 Mei) in wer king. In verband met bovenstaand wordt nog de aandacht op het volgende gevestigd: In verband met een bij het drukken on dervonden vertraging, zullen alle formulie ren, welke blijkens het poststempel uiter lijk 24 Mei 1941 aan de post werden toever trouwd, als tijdig opgezonden worden aan gemerkt. De .aandacht wordt er voorts op geves tigd, dat de afwezigheid of onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dus ook van ban den, niet ontheft van de verplichting om het motorrijtuig te doen Inschrijven. Slechts motorrijtuigen, die in zoodanigen staat van onbruikbaarheid verkeeren, dat dientenge volge herstelling of weder ingebruikneming redelijkerwijze uitgesloten is, komen op dien grond niet voor inschrijving in aanmerking Ook behooren niet voor inschrijving te worden aangegeven motorrijtuigen van bij zondere inrichting, welke niet bruikbaar zijn voor vervoer van goederen of vee, zoo als brandweerauto's, reinigingsauto's, repa ratie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blijven uiteraard eveneens buiten de inschrijving. NEDERLANDSCHE ONDERWIJS - FILM. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming verzoekt ons het volgen de bekend te maken: Reeds voor den oorlog werd de mogelijk heid bestudeerd om ook in ons land de film aan het onderwijs dienstbaar te ma ken, gelijk zulks reeds in verschillende an dere landen het geval was. Deze plannen hebben thans vasten vorm aangenomen. Op 6 Mei JJ. is door den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming opge richt de stichting „Nederlandsche onder- wijsfilm", gevestigd te Den Haag, Stad houdersplein no. 8, Deze stichting heeft haar werkzaamheden reeds aangevangen. Nadere mededeelingen daaromtrent zullen volgen. In verband met pogingen, die elders worden aangekondigd, om over te gaan tot het brengen van filmonderwijs op de scholen, kan reeds thans worden mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de voornoemde stichting onder behoorlijk toezicht van rijkswege aan te wijzen als de eenige instantie, die bevoegd is om op dit gebied werkzaam te zijn. STEVIG PRIJSJE VOOR WITTE DRUIVEN! F. 8.30 per kilo. Dat de eerste producten een wat bij- zcnderen prijs opbrengen, is geen bijzon derheid. daarvoor zijn de kosten ook van bpteekenis geweest. Doch wel een bijzondere prijs werd gisteren aan de groenten- en fruitveiling Honselersdijk betaald voor de eerste witte druiven van het soort Golden Champion, door den kweeker H. M. van Wingerden aangevoerd. Voor dit eerste product van het West- land. werd de fabelachtige prijs van f- 8.30 per kilo betaald. DE TUINBOUWVEILINGEN EN OMZETBELASTING. Verzoek tot heffen van „Administratie kosten" afgewezen. Naar we vernemen heeft het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen bericht ont vangen, dat de veilingvereenigingen in ons 'land er niet toe over mogen gaan om 1% -R. Vfsr» J73L Een weggeworpen sigaret Heeft menig bosch in vlam' gezet. De zomer komt weer in het land, Pas op voor bosch- en heidebrand. Het A.N.P. meldt: De militaire kamer van de Haagsche rechtbank heeft onder presidium van mr. Van Vrijberghe de Conlngh de strafzaak behandeld tegen den 39-jarigen reserve kapitein der infanterie A. van den H.. wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 13 Mei 1940 te Wassenaar op zettelijk op korten afstand een schot uit een met scherpe patronen geladen pistool heeft afgevuurd op Carl Joseph William Noordendorp, daarbij richtende op diens hoofd, althans lichaam, door welk schot Noordendorp in het hoofd is getroffen en zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat hij kort daarop is overleden. In deze zaak waren zes getuigen door het openbaar ministerie gedagvaard. Als verdediger trad op mr. H. W. Wierda uit Utrecht. Res.-kapitein Van den H. had den 12en Mei des avonds de opdracht van zijn ba taljonscommandant ontvangen, te Wasse naar alle N.S.B.-ers te arresteeren. Na een aantal aanhoudingen den volgenden och tend te hebben verrichte, kwam verdachte omstreeks elf uur ten huize van den heer Noordendorp, aan den Storm van 's-Gra- vesandeweg 53. wiens adres hij evenals van ruim dertig andere ingezetenen bij de politie had ontvangen, op zijn ver zoek om adressen van N.S.B.-ers te ver nemen. Nadat hij gebeld had, stond hij administratiekosten te heffen, waartoe het verzoek was gedaan. Dit voor de veilingen zeer belangrijke besluit, beteekent voor deze instellingen wel een teleurstelling, doch ge tracht zal worden op andere wijze een op lossing voor het vraagstuk te vinden. Tengevolge der uitbreiding van het aan tal voorschriften op het terrein der veilin gen en van den tuinbouw, moest in de laat ste jaren de personeelsbezetting aan de vei lingen worden uitgebreid, terwijl ook andere kosten ontstonden. Toen nu eenigen tijd geleden de- Omzetbelasting werd ingevoerd, opperden de veilingen de mogelijkheid door het heffen van 'n procent „Administratie kosten" in de verschillende uitgaven door kooplieden, en uiteindelijk dus door sonsu- menten een betaling te vinden. Het verzoek tot heffing daarvan is nu eenigen tijd ge leden gedaan, en naar we vernemen heeft thans de prijzencommissaris hierop een afwijzend beslissing genomen. Zooals de zaken thans staan, zullen de veilingen dus zelf ook de Omzetbelasting moeten betalen. Dit wordt in tuinbouwkrin- gen onbillijk geacht, omdat hierdoor de prijzen der tuinbouwproducten verminderd zullen worden. Naar we vernemen bestaat thans het voornemen bij de betrokken instanties ge daan te krijgen, dat de maximumprijzen voor tuinbouwproducten, zooals die regel matig werden vastgesteld, een procent ver hoogd te krijgen speciaal voor gemeld doel. tegenover den heer Noordendorp, dien hij wilde aanhouden. Toen verdachte hem had gesommeerd de handen omhoog te houden en de heer N. na herhaalde waar schuwing de armen liet zakken, meende verdachte, dat de heer H. zijn rechterhand naar den broekzak richtte om een re vol ver te grijpen en om nu zijn tegenstander voor te zijn schoot hij den heer N. neer. Verdachte zeide, de order tot het ar resteeren der N.S.B.-ers den avond tevo ren mondeling te hebben ontvangen. Toen hij den ochtend van 13 Mei tegen elf uur aan den 's-Gravesandeweg 53 aanbelde deed iemand open wien hij vroeg: bent u de heer Noordendorp? De bewoner ant woordde: die ben ik. Vervolgens gelastte verd. hem de handen omhoog te houden, zeggend, dat hij zijn arrestant was. De heer N. had toen geantwoord: „waarom, ik heb nooit wat gedaan." Het viel verd. echter op, dat de rech- terbroekzak van den heer N. bol stond en toen de heer N. ten derden male ondanks waarschuwing de hand in die richting be woog en de heele houding van den heer N. wees op verzet, heeft verdachte ge meend niet te moeten afwachten en den heer N. neergeschoten. Op de vraag, waarom de kapitein zelfs na het dooden'd schot zich niet had over tuigd of een vuurwapen in den broekzak van het slachtoffer aanwezig was, ant woordde verdachte, dat hij om moreele redenen het lijk niet heeft willen aanra ken. Vroeger had hij na het vinden van een verongelukte wel iets van dien aard gedaan, hetgeen hem toen zeer kwalijk werd genomen. Ook tegenover de jongens die bij hem waren, achtte hij het beter, hetl ijk te laten rusten, om hun moraal niét verder tes chokken. Bovendien noopte de tijd tot doorgaan, want zelfs voor huis zoekingen ontbrak de tijd. Van het geheele geval zeide verdachte buitengewoon veel spijt te hebben. De officier van (justitie, mr. Van Gilse, het woord verkrijgend, zeide de moeilijk heid voor een juist oordeel in deze zaak te erkennen. De opdracht tot huiszoeking en arrestatie was voor verdachte als offi cier een vreemde, want zij behoorde feite lijk tot de taak der politie. Van de huis zoekingen zelf is niets terecht gekomen omdat er geen tijd voor restte. Toen op het bellen van verdachte de heer N. zelf open deed en hoorde, dat hij arrestant was, is deze, naar het schijnt, geagiteerd geweest en heeft den indruk gewekt, dat hij kwaad wilde. Politie zou in zulk een geval, naar sprekers opvatting den man overmand en gefouilleerd hebben. In plaats hiervan werd de heer N., zij het na her haalde waarschuwing om de handen om hoog te houden, door verdachte neerge schoten. Doch indien verdachte had moe ten schieten, dan had hij het toch zoo danig kunnen doen, dat de tegenstander niet werd gedood, doch alleen onschade- De „Beiaard" klinkt thans weer sinds eenigen tijd regelmatig van den Leidschen torentrans. „Het „Carillon", afgeleid van „Quadril- lon" 4 klokken, gelijk het in de 14e eeuw slechts nog was zoo zeggen anderen. Reinout Heering, gediplomeerd aan de beroemde Beiaardschool van den niet min der beroemden Jef Denijn te Mechelen, be speelt het des Woensdags- en Zaterdags morgens van 11 tot 12 uur tot verheugenis van vele Leidenaars, die dit spel der klok ken tengevolge van den Stadhuisbrand vele jaren moesten missen en het zich nog van vroeger herinnerden. Wij waren reeds éénmaal op den toren trans, zagen er toen Leo Mens spelen en schreven laar uitvoerig over: dit maal waren wij er getui ge van, dat óók Heering ie moeilijke kunst van het Beiaardspel terdege ver staat. en hoe het voor hem een vreugde is, dat ?en lang gekoesterd ideaal in vervulling ging: n.l. den Leidenaars de schoonheid van zijn in strument te doen ken nen. In het reeds genoemde boek wordt de beiaard het „volksspeeltuig bij uitnemend heid" genoemd, dat echter, tengevolge •van onbekendheid nog niet voldoende be langstelling geniet. Hier ligt voor den beiaardier Heering óók een mooi arbeidsveld open. Zoo nu en dan geleidt hij reeds groep jes naar boven van degenen, die zich voor den beiaard interesseeren en geeft dan tekst en uitleg van het instrument en zijn geschiedenis. Gelijk de beiaardiers in Vlaanderen dit veelal ook plegen te doen! Werkelijk: het is boeiend en interes sant de torentrappen te bestijgen, de Foto Polygoon. In het mooie boek van Bmii Hullebroeck „Bei aarden" lezen wij o.a., dat het woord „beiaarden" ciin oorsprong vindt in het woord „beieren", dat afgeleid werd van het 5ud-Vlaamsche „baren" of „beren", hetwelk „klank- ?even" beteekent. Holland, zoowel als Vlaanderen waren in vroeger eeuwen beroemd am hun „beiaarden" en na een periode van verval, is in de hui dige eeuw de belangstelling allengs weer toegenomen. Deze belangstelling kan en moét ech ter in de Sleutelstad zeker nog hooger opgevoerd worden! Wij spreken er met Heering over en hij is het volkomen met ons eens. Want het is hier nog niet zóó als in Breda, waar steeds een enthousiast pu bliek de zomeruitvoeringen beluistert. Stond men hem al niet met velen in het straatje om den toren op te wachten, toen hij er eens kwam spelen? En ook de Vlaamsche beiaardiers mo gen zich in een enorme belangstelling verheugen in het bijzonder in Meche len wanneer daar 's zomers interes sante programma's worden uitgevoerd. ,Ik heb het gelukkig althans reeds zóó ver gekregen, zegt Heering, dat de draai orgels ten minste tijhens mijn speeluur- tje zwijgen of vèr uit de buurt spelen." Wij kunnen het ons voorstellen: want dat moet voor muzikale ooren werkelijk „afschuwelijk" geweest zijn, om tegelijker tijd aan te hooren! „Het is voorts mijn bedoeling, te trach ten, o.a. op verschillende christelijke feest dagen een uitvoering te geven: bijv. op Paschen, Hemelvaartsdag, Kerstmis, Oude jaarsavond enz. Ook Zaterdagmiddags, bijv. van 34 uur, wanneer er véél ge winkeld wordt, zou misschien goed zijn." Wij kunnen ons het verlangen van den jongen beiaardier indenken: in verschil lende andere plaatsen zijn dergelijke uit voeringen niets ongewoons meer en spe ciaal Vlaanderen is er beroemd om. Beiaardier Heering tijdens zijn spel. machtige, dan wel kleinere en kleinste klokken te zien, met den beiaardier mee te gaan en hem aan zijn inspannend werk bezig te zien voor zijn klavier, bui ten op den trans te staan en neer te schouwen op het gewriemel in de straten of te genieten van het fraaie uitzicht in het ronde: Op Leiden en omgeving, zooals men de prachtige, oude stad en al haar historische gebouwen nog nóóit zag! En dan tegelijkertijd te luisteren naar het tinkelende wijsje, de psalm of het lied dat door het luchtruim zweeft, over de hoofden van het volk daar beneên! Misschien' een eenvoudig, voor sommigen wellicht een primitief genoegen. Maar die terugkeer tot den eenvoud kan voor velen géén kwaad: wij wèdden zelfs, dat het bevallen zal, want het heeft een gansch aparte charme! Wij kunnen dan ook allen, die zich tot den beiaard aangetrokken voelen en er graag meer over zouden willen weten, den goeden raad geven: stelt u eens met den beiaardier in verbinding en ga met hem op stap naar boven! Ge hoort thans muziek van uit den hooge tot u komen en ge weet er nog zoo weinig van. Laat u inlichten dver de leerzame his torie van den beiaard en zijn invloed op het volksleven, over de diverse systemen of hoe het instrument groeide tot den huidigen staat en ge luistert dan met honderdmalen meer begrip, naar de klan ken, die over uw hoofden worden uitge strooid, dan ge tot nü toe deed. Leiden heeft zijn beiaard weer en de Leidenaars mogen hem opnieuw leeren liefhebben, gelijk in dagen van weleer! lijk gemaakt. Hij heeft echter den revol ver willens en wetens op het hoofd van het slachtoffer gericht en afgevuurd, het geen den onmiddellijken dood ten gevolge had. Men kan zeggen, dat verdachte een rustigen indruk maakt en er moge met waardeering over zijn militairen dienst zijn gesproken, dat neemt niet weg, dat verdachte een strafbare daad heeft ge pleegd, waarvoor hij gestraft zal moeten worden. Spreker eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Mr. Wierda, ving zijn pleidooi aan met woorden van deernis over het voorgeval lene. Zelf reserve-officier zijnde, kan pleiter zich levendig voorstellen in welk een moeilijke positie de verdachte op het moment van de schietpartij heeft ver keerd. Men zal wel zeggen, gelijk de offi cier van justitie deed, dat de politie an ders zou zijn opgetreden en den man niet zou hebben neergeschoten, doch men moet niet vergeten, in welke psychische gesteldheid de militairen waren gebracht door allerlei geruchten en gefantaseerde verhalen over als boeren en nonnen ver- kleede parachutisten. In die dagen endoor dergelijke geruchten was iedereen ver dacht gemaakt. Verdachte heeft zich in derdaad r-rnstig bedreigd gevoeld, toen de heer Noordendorp ondanks herhaalde som matie de handen niet omhoog hield en naar den broekzak zijn hand liet afglij den. Politieke bedoelingen had verdachte zeker niet, want hij heeft zich nimmer met de politiek beziggehouden. Zijn op dracht was epnvoudig; het arresteeren van N.S.B.-ers, waartoe hij op het politie bureau een lijstje had ontvangen Naar plpiters opvatting heeft zijn cliënt uit noodweer gehandeld en dient hij te v/orden ontslagen van rechtsvervolging, dan wel te worden vrijgesproken. De rechtbank zal 29 Mei uitspraak doen. BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND TE LANGE RUT GEWEIDE. Te Lange Ruigeweide is gistermiddag brand ontstaan in een kapitale hofstede bewoond door de familie Barend. Het vuur, dat door een vonk uit den schoorsteen is ontstaan, nam weldra zulk een omvang aan, dat het huis in korten tijd in lichter laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken. Het huis brandde ge heel af. Een groote partij kaas en een ge deelte van den inboedel gingen verlo ren. De schade, welike op twintigduizend gulden wordt geschat, wordt door verze kering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RUTHERSHIRE ALS VERLOREN BESCHOUWD. Het gewapende Engelsche koopvaardij schip Ruthershire van 6590 brt. waarop te Buenos Aires gisteren, zooals gemeld, brand is uitgebroken, moet als verloren worden beschouwd. De door het vuur veroorzaakte schade is althans zoo aanzienlijk, dat het schip binnen afzienbaren tijd niet zeewaar dig is. Het vuur, dat rijkelijk voedsel vond in de lading jute, heeft 15 uur lang gewoed. Het vrachtschip ligt met den achtersteven op den bodem van de haven. Tijdens het blusschingswerk werden acht brandweer lieden gewond. Men neemt algemeen aan, dat de brand door broeiing in de lading ontstaan is. J. S. te L. Als er geen kinderen, ouders of echtgenoote in leven zijn, erft de broer de ge heele nalatenschap, tenzij bij testamentaire be schikking anderen tot erfgenamen zijn aange wezen. De schoonzusters kunnen geen rechten doen gelden. L. S. te L. - Wendt u tot den heer Th. G. Barthen Jr., Rijn- en Schiekadc 115 E te Lei den, die u gaarne van advies zal dienen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9