STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's Zaterdag 17 Mei 1941 Officieele Kennisgevingen imm QAGRUD - Eerste Blad ONE HOUR CLEANING SERVICE, RECHTZAKEN Spoorwegongeluk te Zwolle SPORT VISSCHERIJ BERICHTEN jKUN/T IN IITTiREftj^ AMBTSJUBILEUM PROF. v. d. WOUDE. Vandaag herdacht prof. dr. W. van der Wonde in allé stilte den dag, waarop hij 25 jaar geleden het hoogleeraarschap in de wiskunde aan de Universiteit alhier aan vaardde. Ten einde zich aan huldebetoon te onttrekken heeft prof. Van der Woude zioh buiten de stad begeven. MERKLAPPEN IN „DE LAKENHAL". Tijdelijke tentoonstelling ingericht. Nu een deel der zalen van het Stedelijk Museum tengevolge van de tijdsomstan digheden niet in gebruik is, heeft de direc tie van den nood een deugd gemaakt en een kleine tentoonstelling ingericht van zgn. merk- of teekenlappen, welke zich tot nu toe in het museumdepot bevonden. Deze lappen geven blijk van den groóten ijver, waarmee de jonge meisjes uit vorige eeuwen zich bekwaamden niet alleen in. het borduren, maar ook in het kunstig stoppen van beschadigde stoffen. Vooral dit, wij zouden tegenwoordig zeggen, on zichtbaar stoppen< moet een bijzondere vaardigheid hebben vereisdht. De fraaie en kleurrijke patronen, welke zij hierbij wisten te verkrijgen, dwingen onze bewon dering af. De versieringen der merklappen zijn van bijzonder belang wegens de zich steeds door de eeuwen heen herhalende mo tieven, welke gerekend moeten worden tot' prachtige voorbeelden van Volkskunst. Daar de meeste lappen dezer collectie, welke zich -uitstrekt van het begin van de 18de tot de tweede helft van de 19de eeuw, gedateerd zijn, kan men zien, dat niette genstaande het steeds terugkeeren der motieven een zekere aanpassing aan den al gemeen en tijdstijl valt te constateeren. Voor het geval zich nog dergelijke merk lappen in particulier bezit mochten be vinden, zaïl de directie gaarne hiervan ken nisnemen. LEIDSCH DRANKWEER-COMITÉ. Ledenvergadering. Gisteravond heeft het L.D.C. een zeer druk bezochte ledenvergadering gehouden, wekke door vertegenwoordigers van alle aangesloten organisaties bezocht was. De voorzitter, de heer H. v: Du/uren Jr., opende met een hartelijk welkomstwoord. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en goedgekeurd. De N.C.G.O.V, opperde het voorstel'een Win kelraam tentoonstelling te organiseeren tij dens de Blauwe Week-actie, die van 22 Mei tot 2 Juni zal worden gevoerd. Hiervoor zullen de noodige stappen gedaan worden. Alle organisaties zegden haar medewerking toe. De heer H. Zunderman Sr. herdacht in welgekozen woorden het overlijden van dr. A. H. Oort, die een - vurig drankbestrij der was. Dr. Dort heeft zeer veel werk voor het Medisch Consultatie-Bureau verricht en wie menschen op. het rechte pad ge bracht. Ook heeft hij vele artikelen over het drankvraaagstuk geschreven. De ver gadering nam te zijner nagedachtenis eenige oogenblikken stilte in acht. De verdere besprekingen betroffen de verspreiding van manifesten en platen, terwijl tevens alle aanwezigen en verdere belangstellenden ultgteiioodigd worden "de Blauwe Week-bijeenkomst op Donderdag 29 Mei te bezoeken, waaar als spreker zal op treden de. heer A. van Duuren uit Den Haag en het bekende Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu belang- looze medeWerkirig verleent. Tot zevende bestuurslid werd behoehid de heer M.. W. A. Zilvertand. De voorzitter sloot- onder dankzegging voor de groote opkomst deze zeer goed ge slaagde vergadering. ZENDINGSFEEST „OUD-POELGEEST". Naar wij vernemen zal het Zendings- feest, dat reeds meer dan dertig keer op Hemelvaartsdag op „Oud-Poelgeest" ge houden werd, ook dit jaar plaats vinden. Was er aanvankelijk de vrees, dat dit niet mogelijk zou blijken, ten slotte werd deze vrees gelukkig beschaamd. Een drietal sprekers zal optreden, nl. ds. W. A. B. ten Kate van Wassenaar, zendeling A. J. de Neef. van Oegstgeest en de heer A. P. van der Haas, cand. tot den H. D. te Oegst geest. Er zal ook een kleine zendingsten- toonstelling worden georganiseerd, die door zendeling De Neef zal worden toegelicht. Het bestuur hoopt, dat vooral ook de jonge menschen deze bijeenkomst zullen bij wonen. OPZICHTERS-EXAMEN B.N.A. Voor het voorbereidend bouwkundig op zichtersexamen van den B.N.A. (Bond Ne- derlandsche Architecten) zijn geslaagd de heeren: H. C. Bouter, J. Freeke en A. de Wolf -allen alhier. De heer, S. M. Weyling alhier slaagde voor het examen voor bouwkundig opzichter, af genomen vanwege den Bond van Ned. Ar chitecten. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De politie heeft terzake van diefstal van eenige rijwielen aangehouden den 28-jari- gen D. S. alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Assurantiekantoor „Leiden", Joh, de Witt- straat 39, Leiden. Assuranties. Vennooten: E. S. Schudel, Oegstgeest en I. G. J. Smelt, Leiden. Wijzigingen. A. G. Epskamp, Noordeindé 17, Leiden. Koek- en banketbakkerij. Wijziging handelsnaam in: Idsert Poel. Rijnlandsch Café, Oegstgeesterweg, Rijns- burg. Overleden eigenaar: H. Coster, Rijnsburg, dd. 24 April 1941. Wijziging handelsnaam in: Café Coster. Nieuwe eigenaar: E. J. Coster, Rijnsburg. De Eerste Aanleg, Haagwég 3, Voorscho ten. Koffiehuis. Bovengenoemde zaak-is opgeheven. Het bedrijf is thans alleen gevestigd te Zoeter- woude, Hooge Rijndijk F74 o. d. naam: Café ,,'t Witte Huis". N.V. Leidsche Zand- en Grond-Maatsch. voorheen J. M. Samson, Hooge Rijndijk F 34 Zoeterwoude, Opheffing filiaal: de Ruyterstraat 174, IJmuiden. Met ingang van Maandag a.s. wordt de heer H. Kranenburg, assistent bij den Stationsdienst der Ned. Spoorwegen aan het station alhier, als adjunct-commies bij de Ned. Spoorwegen overgeplaatst naar Utrecht. Krachtiger voeding doot Standaard's brood. SOOS (Ingez. Med.) Wie zou dees' verliefden niet even Caan raden £n 't moeilijke leven Een raad met succes: Door hen het adres Van One Hour Cleaningte geven. Chemisch reinigen en persen Japonnen vanaff. 1.79 Mantels vanaff. 2.56 Colbert costuums f, 2.97 Regenjassenf. 2.56 In EEN UUR gereed I - U kunt er op wachten. Leiden Breestraat 128 - Telefoon 25885 Amiterdam Haarlem - Den Haag Hll»er»um Beverwijk 3003 (Ingez. Med., ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „Ver plichte Ouderdomsverzekering voor Kleine Zelfstandigen: de heer N. E. H. van Esveld, geboren te Leeuwarden en wonende te Bloemendaal. Bevorderd is tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld „The braconid alysia manducatur panzer in its relation tot the blow-fly calliphora erythro- cephala meigen", de heer L. W. D. Caudri, geboren te 's-Gravenhage en wonende aldaar. Geslaagd zijn voor het doctoraal eamen rechten de heeren D. J. Koeleman (Leiden) en J. A. Zandee (Den Haag);' voor het candidaats examen Nederlandsche taal- en letterkunde de heer J. van der Schaar (Vlaardinger Ambacht)voor het candi daats examen Indische taal- en letterkunde de heer A. Teeuw (Leiden); voor het doc toraal examen Semietische taal- en letter kunde de heer D, S. Attema (Hilversum) en voor het doctoraal examen' wis- en natuur kunde hoofdvak geologie de heeren P. A. Hacquebard (Hillegersberg) en A. J. Dikkers (Den Haag). Voor de Vereeniglng van Chr. Bewaar school-onderwijzeressen in Nederland, slaagden voor acte A theorie en practijk de dames W. J. Batist, L. Greive en A Vollenga, allen alhier. Tot en met 14 September 1941 is dr. A. J. M. Holmer, arts te 's-Gravenhage, aangewezen als deskundige bij het afnemen van het artsexamen aan de Leidsche uni versiteit. SCHOEISELDISTREBUTIE. Maandag 19 Mei a.s. zullen tusschen 9 en 12 uur volgnummers worden uitgereikt voor: Dinsdag lol330 geel Woensdag 331—420 geel Woensdagmiddag 1011090 wit Vrijdag 421—600 geel Zaterdag601690 geel Zaterdagmiddag 10911180 wit Maandag 691870 geel Donderdag 22 Mei, Hemelvaartsdag, is het Distributiekantoor gesloten, zoodat op en voor dien dag géén volgnummers zullen worden uitgereikt. De volgnummers voor Vrijdag 23, Zater dag 24 en Maandag 26 Mei a.s. zullen Woensdag 21 Mei a.s. tusschen 9 en 12 ver strekt worden. De Burgemeester va-n Leiden, STEVENINOK. Leiden, 17 Mei 1941. 3058 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. (Voor kookdoeleinden) Zij, dae een aanvraag voor vaste brand stoffen en petroleum -hebben ingediend op formulier MD. 106 kunnen a.s. Maandag 19 Mei op de afdeeling Brandstoffen van; het Distributiekantoor, Breestraat 119. ko men informeeren, of hun een toewijzing wordt verstrekt. ,,Hoofd"-stamkaart mede brengen. Houders van stamkaarten, waarop het woord „Hoofd" ontbreekt, dienen te wach ten tot nader bericht. De Burgemeester van Leiden, STEVENINOK. Leiden, 17 Mei 1941. 3057 DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN. Met ingang van Maandag 19 Mei a-s. en tot het einde van de maand kunnen door het Distributiekantoor, Breestraat 117, geen aanvraagformulieren voor binnen- en buitenbanden (toerbanden) meer in behan deling worden genomen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINOK. Leiden, 17 Mei 1941. 3056 DE TREINDIENSTLEIDER VERANTWOORDELIJK GESTELD. Op 3 Januari j.l. gebeurde er op het sta^ tion te Zwolle een spoorwegongeluk. Om acht uur 's avonds reed een trein, die van Leeuwarden kwam, aan de Noordzijde van het eerste perron op een trein, welke voor vertrek gereed stond. De botsing was hevig, doch gelukkig vielen de gevolgen mee. Zij beperkten zich hoofdzakelijk tot materieele schade. Van de reizigers en het personeel van de treinen werd te zamen een tiental gewond. Voor dit ongeval werd verantwoordelijk gesteld de treindienstleider A. M. uit Zwolle, die deswege gisteren voor de Zwolsche recht bank terecht stond. Hem was grove schuld aan het gebeurde ten laste gelegd. Discipli nair was hij reeds gestraft met inhouding van twee dagen loon, terwijl hij bovendien den'éérsten tijd niet voor promotie in aaa- merking kan komen. Verdachte verweerde zich met een beroep op de omstandigheden, waaronder hij moest v/erken. Daarbij kwam, dat het den bewus- ten avond razend druk was, als gevolg van een zeer intensief treinverkeer en daaren boven was het pikdonker en mistig. De ver antwoordelijkheid, welke hem, als gevolg van deze omstandigheden, op de schoudeirs was gelegd, was dan ook zeer groot. Den volgenden dag heeft verdachte assistentie gekregen. Desnietteminerkent hij schuld aan het ongeval. De officier van justitie, mr. Servatius, ls overtuigd van de uiterst moeilijke omstan digheden, waaronder het spoorwegpersoneel heeft moeten werken. Het is een wonder, zegt spr., dat er nd£ niet meer ongelukken zijn gebeurd. Aan den anderen kaht moet het spoorwegpersoneel doordrongen zijn van de groote verantwoordelijkheid, welke het draagt. Hij wil echter met alle omstandig heden rekening houden en eischte deswege f. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. VOETBAL. Overmaas-U. V.S. Voor den wedstrijd tegen Overmaas komt U.V.S. volledig uit-en wel als volgt: doel: H. Kramp; achter: G. Burgy en E. Binsbérgen; midden: W Regeer, B. L. Wallaart en I. Plat- teel; voor: T. Oosterom, J. Fasel, N. v. Leeu wen, P. Kantebeen en J. van Polanen. Als scheidsrechter is aangewezen de heer A. T. Magielsen. De heer Van Welzenes, die oor spronkelijk met de leiding was belast, is aan gewezen als leider van den wedstrijd Helmond— Noad. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 17 Mei. Tarbot 6.005.80, Tong 5.203.90 per kg. Kleine schol 110,0054.00, Pufschol I 46.00 28.50, idem II 23.508.00, Wijting 48.0036.00, Groote schar 30.00. Kleine schar 18.0011.50, Pufschar 9.503.20, Groote griet 188.00, Kleine griet 122.50—117.00 per 50 kg. Trawlers: IJM. 29 „Zeeleeuw" 125 manden f.2459; IJM. 22 „Ika" 115 manden f.2024; IJM. 189 „Mary" 105 manden f. 1958. Kotters: TX. 29 f.351; IJM. 223 f.184; HD. 108 f.208. Loggers; SCH. 250 f.292; KW. 108 f.1114; KW. 52 f 1652; KW. 91 f.593; KW. 104 f.613; KW. 58 f.1535; KW. 59 f.1947; KW 107 f.1335; KW. 60 f.1466. Nagekomen besomming van gisteren KW. 175 f. 1324. TIJDSCHRIFTEN. „Caecilia eti de muziek". Het maandblad „Caecilia en de Muziek" schrijft over den componist Jan van Gilse, die op 11 Mei j.l, 60 jaar werd. A. D. Loman Jr. brengt een verhandeling onder den titel „Uit de geschiedenis van de Wilhelmus-me- lödie" en W. Stam publiceert een interview met George Robert over de restauratie van het vermaarde orgel in de Groote Kerk te Haarlem. Ook wordt o.a. een beschouwing gegeven over het zich herstellende muziek leven te Rotterdam. Luxor-Theater. Een film voor de tweede maal te zien, heeft zijn aparte be koring. Er is uit vroeger jaren nog wel het een en ander van blijven hangen, maar daar naast is het opmerkelijk, hoevéél uit de herinnering verdween en bij het hér-zien als nieuw aandoet. Zóó verging het ons tenminste bij de -film „Episode" met in de hoofdrol Paula "Wessely, die wij indertijd reeds met zooveel genoegen zagen. Een waardevolle film waarin naast de beroemde Wessely" nog tal van andere vooraanstaande acteurs optreden als Otto Tressier van het Wiener Burgtheater met diens beide zoons, Karl Ludwig Diehl e.a. Een film, die treft door de voortreffe lijke regie, de levensware uitbeelding, de uitstekende karakteriseering en den b'oeienden inhoud! Wij behoeven, na hetgeen reeds eertijds over deze film geschreven werd, dezen in houd niet weer opnieuw weer te geven. Nogmaals: het prachtige spel, de vele opmerkelijke regievondsten en vóór alles de sublieme actie van Paula Wessely doen deze film vér uitkomen boven het gemid delde. Voor de pauze gaan bezienswaardige journals en een filmpje over „Arbeid in Nederland en Duitschland." Lido-Theater. In de film „Meisjes van 17", welke reeds eenige malen in Leiden gedraaid werd. zien we een geschiedenis, die zich op en om een meisjesschool af speelt. De oorzaak van de opwindende ge beurtenissen, die veler gemoederen in be weging brengen, is een leeraar Anderson, die naar het stadje, waarin de school ge legen is, gekomen is om naast zijn werk als leeraar rustig te kunnen werken aan een roman. Zijn komst beteekent voor de meeste meisjes meer dan de komst van een nieuwen leeraar. Zij zien hem, door zijn optreden meer als vriend en bovenal als iemand die alle goede menschelijke deugden en charmes in zich heeft veree- nigd. Bovenal Kerstin Dahlberg, leert hem als zoodanig kennen en haar waardeering wordt langzamernand meer dan eenvou dige vriendschapgevoelens. Ook Anderson voelt zich sterk tot het meisje aangetrok ken, doch laat hiervan niets blijken. Inte gendeel, zijn positie als leeraar noopt hem, alle pogingen in het werk te stellen om aan Kerstins gevoelens voor eens en al tijd een einde.-te maken. Speciaal tegen haar treedt hij in de klas zeer streng op. Waarschijnlijk zou alles zonder groote op winding zijn afgëloopen, indien hét geval niet gecompliceerder werd door de onbe antwoorde liefde van den bediende van een boekhandel voor Kerstin. Deze zoekt een methode om indruk op haar te maken en vindt daartoe de gelegenheid met be hulp van de roman, die Anderson aan het schrijven is. Hieruit weet hij enkele blad zijden te stelen, waarin liefdesbrieven voorkomen. Hij verstuurt deze geregeld aan Kerstin zonder zijn naam te noemen. Kerstin herkent aan verschillende bijzon derheden in deze brieven den schrijver: Anderson en knoopt daaraan haar con clusies vast. Wat zij op deze wijze denkt van de hou ding van Anderson is echter geheel in strijd met wat zij in werkelijkheid ervaart, en dientengevolge ontstaan er vele moei lijkheden. Ten slotte ontdekt Anderson door een toeval welke vreemde gebeurtenissen zich hebben afgespeeld. Het slot van de ge schiedenis, dat na eenige emotioneele scenes wordt bereikt, brengt Anderson en Kerstin te zamen. Een goed gespeelde film, waarin Carl Ludwig Diehl de rol van Anderson zeer goed vertolkt, terwijl ook Dorothea Wieck een groot aandeel heeft in het vlotte tempo van het verhaal.' Op het tooneel verschijnt voor de pauze de humorist Kees Manders. Casino-theater Wanneer men als arm pianoleeraar, inplaats van haar les te geven, de dochter des huizes het hof gaat maken en Papa ziet dit, dan kan men be grijpen. dat men als pianoleeraar heeft afgedaan. Dit ondervond Peter Pruber (Henk Speyer) ook. Daisy (Cissy v. Benne- kom) is er echter geen meisje voor om bij de pakken neer te zitten en ondanks alles, worden de lessen toch voortgezet, al zijn het, dan ook eigenlijk geen pianolessen. Peter wendt zich tot zijn ouden leeraar en daar ontmoet hij een vroegere studiege- noote. Beiden verzekeren hem, dat alles wel weer in orde zal komen. De laatste zal den lastigen schoonvader eens onder han den nemen en noodlgt hem uit op een muziekavondje ten huize van den profes sor, waar ook Peter optreedt. Natuurlijk komt Daisy ook, maar vol schrik ziet ze haar vader zitten en deze op zijn beurt schrikt ook hevig bij het binnenkomen van zijn dochter. Intusschen zingt Peter, dat het een lieve lust is en na afloop krijgt hij een engagement, waardoor hij naar Antwerpen moet. Daar heeft hij al spoedig enorm succes, maar wanneer Daisy dit hoort., wordt zij jaloersch en wil naar hem toe. Ten einde dit te vergemakkelijken wordt zij te logeeren gevraagd bij de vroegere studiegenoote Lola van Peter. Vandaar uit is het niet meer zoo erg ver naar Antwerpen en inderdaad gaat zii er heen. Echter geheel vermomd als een zekere Miss Jenkins. Wanneer zij bij Peter komt, heeft deze de situatie direct door. maar hij besluit- niets te zeggen. Daisy denkt dat hij verliefd is op Miss Jenkins. Intus schen zijn Lola en Daisy's vader het eens geworden en besluiten zij te trouwen. En ziende, dat Peter nu wel een vrouw fcan onderhouden, geeft eerstgenoemde ook zijn toestemming tot het huwelijk van zijn zoon. Daisy is echter hals over kop uit Antwerpen weggegaan, denkende dat Peter haar bedriegt Dank zij een foto. waaruit duidelijk het tegendeel blijkt, komt alles weer in orde. Een kostelijke film met goe den zang en muziek en vlot .spel van de Holland schp axtlsten. We zouden in het. bijzonder willen noemen de komische rol van Johan de huisknecht, gespeeld door Adolphe Engers. In het voorprogramma Eric Rhode en zijn zigeunerorkest, en een filmpje, dat In het bijzonder den zeilers zal interesseeren. n.m. Wind en Water". Trianon-Theater „Wat dom", klaagt de hoofdpersoon uit het verhaal (Georg Alexander) telkens uit den grond van zijn ietwat verbijsterd hart, maar jaals er niet zooveel domheden begaan waren, zou de film ,,'t Vriendinnetje van Papa" niet verschenen zijn en dan hadden wij toch waarlijk een amusanten avond gemist! Het begint met een voorval dat ons eigenlijk aanvankelijk maar matig interesseert. De jeugdige Haberland, zoon van den eigenaar van een groot mode-atelier, is lichtelijk ver liefd op een zeer uitgeslapen mannequin, die het op zijn duiten voorzien heeft, en op haar aandringen koopt hij voor haar een prachtige avondjapon met een kostbare broche. Voordat hij haar dat op haar ver jaardag aanbieden kan, heeft Papa echter ontdekt, wie de kooper is van de mooiste japon uit zijn zaak en om aan dit avontuur tje een einde te maken, haalt hij een Ber- lijnsch zakenvriend over de japon van hem te koopen en direct per vliegtuig naar Ber lijn te laten zenden. Op zichzelf is dat al les nog verre van belangwekkend, maar de zaak gaat ingewikkelder worden als Haber land Jr. en zijn vriendin er achter komen dat met de japon ook de buitengewoon dure broche naar de Duitsche hoofdstad is ver huisd. Onafhankelijk van elkaar gaan zij er dan op uit om te trachten het kleinood te bemachtigen, maar dan komen er vele an deren in het spel: George Alexander, diens vrouw (KatJhe Haack), die zich door hem bedrogen acht, een jongedame (Hilde Krahl) die met George Alexander op zoo goeden en intiemen voet blijkt te staan dat wij dra in haar het vriendinnetje zien, waarop de titel van het verhaal duidt, en niet te ver geten eenige douane-beambten, die ontdekt hebben dat een kostbaar sieraad is inge voerd zonder dat er de gebruikelijke „rech ten" voor werden betaald! Er is meer ruimte voor noodig dan wij be schikbaar hebben om precies uiteen te zet ten wat er zich afspeelt rondom de hemels blauwe japon en broche, maar hoe dan ook: het is een allerdwaaste historie, een spel rijk aan domheden en vergissingen, waarbij de situatie telkens weer verwarder dreigt te worden, en waarbij in het bijzonder Georg Alexander door zijn geestige opmerkingen op de lachspieren werkt. Hoogst vermakelijk is bovendien het slot als een inspecteur der douane poogt uit te zoeken waar de broche is gebleven, er zich steeds meer opgewon den getuigen rondom zijn schrijftafel ver zamelen en hij bij wijze van spreken zelf verloren dreigt te gaan in den chaos van herrie-scènes, welke zich in zijn kamer af spelen Gelaten buigt hij ten laatste het hoofd, zich niet opgewassen voelende tegen den strijdlust van al die hem onbe kende menschen en zelfs komt hij met het; voorstel dat hij de kamer maar zal verlaten omdat men zich toch niet aan hem stoort, als.de oplossing der rebus plotseling in zicht komt! Maar daarover spreken wij hier natuurlijk niet! Behalve de reeds genoemden behooren tot de voornaamste personen nog Hans Leibelt en Albert Matterstock. R ex-theater „De groote leugen" is een film, die weet te boeien en waarin het aan sensatie wel in de allerlaatste plaats ont breekt. Wij zien Hilde Krahl in de rol van een barmeisje, An ja, in een dier kroegen, die aan de grenzen der bewoonde wereld het brandpunt vormen van smokkelhandel en al wat dies meer zij. Aan schurken is er tenminste geen gebrek; de meest opvallen de figuur onder hen is zeker wel een zekere Goban, wiens rol op treffend juiste wijze door Paul Dahlke wordt vertolkt. De held in hét verhaal is Ernst van Klippenstein in de rol van dr. Clausen, een vermetel ontdek kingsreiziger, die bij de leden van de andere kunne even groote successen boekt, als bij zijn expedities. Als uitgangspunt voor zijn tochten dient, de kroeg waar Anja bar meisje is en haar sluwe tante eigenaresse. Wanneer Clausen na geruimen tijd in an dere regionen vertoefd te hebben weer eens bij hen komt, thans getrouwd, probeert Anja's booze tante, in den meest letterlij ken zin des woords munt te slaan uit het feit dat Anja een zoon heeft van hem. Anja weet echter te voorkomen dat haar tante het geheim aan Clausen onthult. De expeditie slaagt niet; bedorven levens middelen zijn oorzaak dat zijn vrouw sterft; van Clausen zelf vindt men geen spoor en na één half jaar wachten heeft men de hoop op zijn béhoud opgegeven. Anja be sluit nu met haar zoon naar Clausen's ouders te gaan en zich als hun schoondoch ter uit te geven, ten einde een goede opvoeding voor haar zoon die Clausen's wel gestelde ouders hem in Europa zeker kun nen bekostigen, te verzekeren. Alles gaat in den beginne goed; spoedig doen zich echter - moeilijkheden voor als Goban in Europa komt en chantage tracht te plegen bij Anja. Nog moeilijker wordt de situatie voor de arme Moeder als plotseling het bericht komt, dat Clausen gevonden is en eveneens naar Europa komt. De ontdekkingsreiziger laat zich echter als hij het bedrog merkt van zijn goede zijde zien hetgeen het gelukkige einde voor Anja van de moeilijkheden beteekent. Het voorprogramma, bevat behalve het wereldnieuws een zeer goed verzorgd filmpje o"'er het ontstaan van den bliksem met al de gevolgen daarvan en toont ons tevens hoe men zich het best hiertegen kan be- schutten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2