De krant voor de Jeugd IElDICH DAGBLAD, Zaterdag 17 M 1941 Vierde Blad No. 24890 V an bandenpech en wandelpret 82ste Jaargang CORRESPONDENTIE Hoe Job en Joop eindelijk lopen leerden Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes. Ik geloof, dat jullie Moeders verleden week flink in de bloemetjes zijn gezet! Dat gaf een vrolijke Zondagmorgen, Nu, ik vind ook, dat de Moeders, wel eens één keertje per jaar extra verwend mogen worden. En jullie ondervinden weer. hoe heerlijk het is, te „geven". Dat zag ik ook aan de vele blijde kindergezichten, die ik Zaterdagmiddag op straat zag achter een mooie bos bloemen of een bloeiende plant. De jeugd was druk doende die middag bij bloemenstal- letjes of in de bloemenwinkels! Het blijft een koude Meimaand; de zon doet haar best, maar de wind werkt tegen. Als daar voor in de plaats nu eens een zacht Mei regentje valt. zullen jullie zien, hoe het groen ineens verder uit de bomen schiet. Daar hopen we nu op. Behalve op Zondag en Hemelvaarts dag. zeggen jullie er natuurlijk bij! Nu de brieven. Paul Blangé Het was goed wandelweer Zondagmiddag voor jullie plan. Hebben jullie het nu gehaald? Tineke Brandt Je moet je fiets maar vaak oppoetsen; dan blijft zij zo mooi. Jij verlangt ook al naar 30 Mei! Ali en Koos Stikkelorum Beiden bedankt voor het ingezonden raadsel; daar hebben Jullie veel werk aan gehad. Corrie v. Weizen Ik zou wel hetzelfde kijkje hebben willen nemen als jij! Dik v. Weizen Ik hoop, dat de nieuwe raad sels ook zo naar je zin zijn. An toon v. Gijzen Ik feliciteer jou met die „reuzenbof". die je had. Nu maar vlug ijverig aan het oefenen en studeren. Mini Burger Jouw broertje is Hollands wel varen Hij loopt dan ook altijd in de frisse, ge zonde buitenlucht. Piëta Burger Feliciteer je andere broertje van mij en wens hem een prettige dag. Zon en zomer zullen hem goed doen. Gusta Bogerd Het eerste raadseltje is ge schikt. het tweede niet. Bedankt. Bep Bogerd Je hebt een aardig raadsel, welbedankt. Je was vroeg klaar met je oplos singen. Rie Brandt Ieder kijkt graag naar een bruid, maar als het dan bovendien nog je eigen Juffrouw is. met zulk snoezige bruidsmeisjes, kun Je er helemaal niet genoeg van krijgen. Je hebt gelijk, deze pop voor jezelf te houden. Nanny Nauta Het spijt me, dat ik afscheid van Je moet nemen. Maar onze Kinderkrant ver huist nu eenmaal niet mee naar Je nieuwe woonplaats. Mijn beste wensen voor Moeder, en natuurlijk ook voor jezelf. Gerda Teljeur Wat een verrassing, dat je zelf schrijft! Dat hebben we aan de vulpen te danken! Ik ben blij, dat je zo genoten hebt van het boek. Je hebt Moeder niet vergeten op Moederdag Anny Bekooy Je zult dat verkeersfoutje nu wel nooit meer maken. Van je fouten leer je altijd het meest. Wat zal die Woensdag een heerlijke dag geweest zijn! Ik verlang al naar je brief er over. Grietje Deegenaars Gefeliciteerd met Je neef en nicht. Dat is een echt bijzonder nieuwtje, en voor jou bijzonder heerlijk Niek en Marti Bakker Ik wist niet, dat het pretje voor Riet en Dick elke dag terug kwam. Wat boffen die twee! Heeft Marti ook een beurtje gehad? En het kleine Zusje groeit flink, dat is ook een goede tijding. Koos Flam an Ik begrijp, dat je onder de Indruk was van wat je zag. Nini de Nie Dat gal voor jou drie dagen feest deze week: zo mag jij het wel! Ria de Nie JU zult veel te vertellen heb ben na dit heerlijke weekje. Het was verstan dig, dar je de raadsels al zo vroeg had ge- Annie v. d. Vos Je zult toch wel over cadeautjes kunnen schrijven, denk ik! Om een Raadse-iante krioelt het van raadsels, ook on oplosbare, zoals je ziet! Heerlijk, dat jullie meer zon in huls krijgen. Benn/y Brons Deze keer niet genoeg goede oplossingen! En met Je Ingezonden raadseltje heb je deze keer ook pech; we hebben dit, on- ge- eèr hetzelfde, al eens gehad. Joop Brons Bedankt voor je ingezonden raadsel. Jan Brons Zo Is er toch nog een onver wachte oplossing van het raadsel gekomen. Het was pech. en dat juist bij de prijsraadsels Be dankt voor het nieuwe raadsel. Er zal nu wel gauw een van jullie aan de beurt zijn. Peter Westerbeek Ja. het zachte weer laat lang op zich wachten. Loes v. Veggel Jij hebt voorlopig heerlijke zwemuurtjes in het vooruitzicht. Ik verwacht natuurlijk mooie rapportcijfers, en goede uit slag van je examen. Olga Derksen Ik hoop. dat je nu je vrije tijd beter kunt besteden, dan je het verleden week moest doen! Ik las liever van de zwem mer ij. Jan v. d. Walle Jij genoot mee Donder dagavond. Ik begrijp best. dat je wel iedere week met Aukje mee zou willen. Aukje v. d. Walle Wat een pracht-rapport bracht jij weer thuis! Dat gaat op school van een leien dakje. Ja. ik las van jullie avond. Heerlijk, aan zo iets mee te mogen doen. En nu direct alweer een nieuwe: jullie zitten niet Stil! Rudolf David Bedankt voor je ingezonden raadsel. Pietje v. d. Berg Je zag de lente nu volop in de Leldse Hout. En jij liet de lente ook zien. met je nieuwe jurk! Bedankt voor je raadseltjes; maar bü het eerste raadsel moet je de woorden omschrijven. Geertje Kuyvenhoven Natuurlijk is het leuker, ook de raadsels in te sturen, nu je toch oplost. Veel genoegen in Amsterdam Ellie Kriek Nu heb je Moeder zeker extra verwend op Moederdag? Beterschap voor haar. Jp raadsel V was ook moeilijk. Rietje Kriek De Eau-de-Cologne was een welkom geschenk voor Moeder. Met vereende kr -chten hebben jullie veel raadsels gevonden. Lenv Moraal —Hebben jullie weer zo mooi gcongen? Want ik weet, dat jullie het mooi kunnen. Willv Doctor Hartelijk welkom als nieuw ïa 'Iselnichtje. Je hebt je eerste briefje al keu rt- "eschreven. pi-'<|P Batist Als ik goed tel, was het vii -dubbel feest ln jullie familie. Dat zal me ec pleizier gegeven hebben Jan de Lange Je schrijft me de uitslag ven .ie verkecrsexamèn? Het is nu een bloe- m nhofje in de tuin. •Jople de Lange Jullie hebben je Moeder oc> niet vergeten. Beppie v. Leeuwen Natuurlijk mag je weer mesdoen; hartelijk welkom. Annie v d. Hart Nu zijn jullie vol over de uitvoering van Dinsdagavond. Hoe beviel bet je op zijn Yolendams? .Beppie v. d. Hart W«t een geluk dat Han- bic en Suusje haar knipkaart terugvonden! Nettie Boerendonk Dat wordt een prettig en spannend feest op 29 Mei. Alweer iets, om Je op te verheugen. Coby Schouten Nog hartelijk gefeliciteerd. Wat heb je er over te vertellen? Kora Key Jij liet je Moeder smullen. En Waarschijnlijk echoot er voor de geefster zelf ook nog wel iets over! Jij kunt je flets nu veilig neerzetten. Joke de Vos Blijft het kleine nichtje bij Jullie logeren? Over de uitslag van Ie ver- kcersexamen zul jij je wel niet ongerust be hoeven te maken. En nu over het zingen van Jullie. Loes Horstmann Gefeliciteerd met Je bol- lenprys! Ik dacht wel. dat je er bij zou zijn. Nu kun je het nieuwe plantje weer met zorg op gaan kweken. Bianca Horstmann Arme jij! Nu krijg je toch een briefje. Ik hoop, dat je weer g^uw beter bent, en zelf kunt schrijven. Mijn beste wensen. Ineke Voorbij Je hebt al kennisjes ln de raadselkring. En zelfs een dubbel nichtje. Elke week je leeftijd er bij. Anny Feynenbuik Zijn de foto's goed ge worden? Zo levert de tuin al iets op. Dat smaakte! Jouw tuintje ziet er ook vrolijk uit. Nico Optendrees De titel van je boek ver telt me al, dat hét er een is, waarvan je niet op kunt houden. Wientje Eradus Jij weet. hoe het hoort op Moederdag. Daar heb ik best een kort briefje van Jou voor over. Rudl Arkeveld JU zat lekker bü die grote fietstocht! Nu heb je weer van de natuur ge noten. Het is nu heel mooi in de Leidse Hout. Lida Teeuwen Nu vertel je mij toch nog, hoe je boek heeft? Pim Metselaar Jullie benen kunnen heel wat verzetten! Hebben jullie de mars volbracht? Dan ging er zeker een hele lading boterham men mee? Han Visser Je verjaardag heeft lou veel gebracht. Leuk. die kleine konijntjes. Die geven je een prettige zorg er by. Je schoolboeltje kan nu fijn geborgen worden en je hebt gelezen naai- hartelust! Elly Punt Het laatste pechje viel dus nogal mee. Die Woensdag werd een ware feestdag. Gertje Braster Geniet jy maar volop van de zon. Je hebt je raadsels wèl bedacht, dus Ik ben ook tevreden! Greetje Lips Die fietsers, met bloemen be hangen. geven een vrolijke aanblik. Hoe ver hadden jullie gefietst, met tegenwerking van de wind? Marletje Lagerwy Ik zie mooi, nieuw post papier! Nu zal Moeder wel geheel beter zyn, gelukkig. JU had een goed schuilplaatsje, toen het begon te regenen by het verkeersexamen. Je hebt een prachtig rapport. Corry de Roon Hertogc Met zo'n fyn par- tytje ben je eigenlijk nog eens jarig. En daarna was Moeder aan de beurt, om verrast te worden! Ans Voorma Die rode hond was geen wel kom verjaarscadeautje! Maar nu komt de pret nog achteraan. Nelly v. Duyvenbode Nu moet ik Je wéér feliciteren! Dat is een fyne maand zo. Harteiyk gelukgewenst dan, en prettige dag. Je boek ken ik. Je nichtje „verslindt" de boeken dus. Nelly Varkevlsser Die verjaarsstrik stond je zusje feestelijk. Ik hoop. dat het nu gauw strandweer wordt. Daar verlangen we allen naar. Jaap Haasnoot Wat JU vreest, heb ik hele maal niet gedacht; stel je gerust. Ik sohoof je afwezigheid op druk schoolwerk. Meins v. Vliet Dat is bU jou een korte vreugd geweest.' Je Ingezonden raadseltje is te be kend. Nel Boon Hoor ik nu niets over je boek? Ls het in je bezit gekomen, en hoe vond Je het? Dat schrijf Je my nog by je raadsels? Wim Rienstra Dat werd Dinsdag smullen en Zondag weer smullen! Zo profiteren jullie mee van de Moederdag. Bea v. d. Kooi De anderen hadden jou dus het nieuws weer weggesnoept! Maar jouw briefje lees ik ook met pleizier, en ik verheug me op je rapport. Paul Rienstra Ik ben ook verwend op de Moederdag. En jy vérleden Dinsdag. Ja. wat diep indruk op je gemaakt heeft, blyft in je herinnering. Atze v. d. Kooi De Vaders moeten zich dan maar eens aaneensluiten om ook een Vaderdag in te stellen! Maartje Schaart Dat geeft je voldoening, om alle oplossingen te hebben! Johanna v. d. Zwan My zijn jullie briefjes nooit te veel. integendeel! Maar Ik weet, dat jij het juist goed bedoelde met je korte of geen briefjes. Marijtje v. Ryn Nu staat je album vol vriendschappen. Voor later alle mooie herinne ringen. Je raadseltje hebben we al eens gehad. Drietal v. d. Pluym Bedankt voor het raadsel, nu beter omschreven. Maar je moet ook de oplossing er steeds zelf by opgeven. Grootmoeder en Moeder zyn op byzondere da gen jarig. Moederdag werd een feestdag voor jullie allen. Feliciteer je Moeder nog van mij. Nico v. d. Pluym Het boek valt dus goed bij je in de smaak; je had geen betere keuze kunnen doen. Vader zal het ook wel lezen! Plonie de Geus Jullie hebben je natuuriyk weer mooi laten horen Dinsdagavond. Daarna kwam er pas tyd vrij voor je mooie boek. Riekje Wiggers Heel harteiyk gelukge wenst met je kleine broertje. Hoeveel keren per dag sta jy wel over zyn wiegje gebogen? Willy Wiggers Jy, als oudste, mag mijn hartelijke gelukwensen aan Moeder overbrengen. Mijn beste wensen voor haar en voor de groei van de kleine Rudi. Gerard Lina Nog één week. dan behoor je bij de groteren. Ja, ik weet wel, dat je by die film aan een stuk moet lachen. Drietal Laraan Ik feliciteer de jongens nog; jullie feestdag was me ontgaan. Nu kun nen jullie naar hartelust lezen. .Toni Neuteboom Nu hopen we, dat de echte blauwe lucht ook meewerkt op de dag van de uitvoering. JU werkt ln elk geval goed mee! Simon v. Meygaarden Je was gelukkig gauw beter en schudde toen de oplossingen uit je mouw. Jannie Hartmann Gelukkig, dat ik Inie en jou wel tot mijn trouwe klantjes kan rekenen. Probeer deze keer voor een paar extra oplossin gen te zorgen. Inie Meyer Jullie postpapier vliegt op zo. Bewaar de laatste maar, en neem nu gewone velletjes; jullie hebben mU al zo lang verwend. Het stukje heeft nu een fllhke tijd van voor bereiding. Ineke Kriek Jammer, dat ik je niet zie en hoor Dinsdag. HopelUk een volgende keer. Liet Hans je alleen? Flni de Lange Die bloeiende perebomen in de tuin staan feestelijk. En een goede oogst in het najaar zal ook feesteiyk zyn. Jullie bedachten wat aardigs voor Moeder. Wim Verlind Ik ben er een andere dag geweest. Elsje Verlind Je maakt me al nieuwsgierig naar je volgende brief. Coba Verlind Ik ben ook wel verwend, maar niet zoals jouw Moeder! Het werd een echte feestdag bij jullie. Lydia Botermans We zullen het nu met dit papier moeten doen, en ik kan het best lezen. Vaders verjaardag gaf weer een pret tige dag. Ieder doet zyn of haar best met de prysraadsels, en hoopt hetzelfde als jy. Maar wie weet! Dientje Veendorp Een beetje geduld voor je raadseltje, dat weet je! Suze Lares Je hebt er dus geen spyt var., dat je aan de raadsels begonnen bent. Leuk, dat je raadsel III op het laatst ook nog vond. Elsje Verhoef Ik stel me voor, hoe mooi het nu in jullie tuin is. met die bloeiende ap pelboom. Je buurjongetje was zeker dolbiy toen hij zijn oude vriendjes terug zag? Maryke Verhoef Op dit briefje krUg je dan alleen een harteiyk groetje. Riek de Vos Je moet nog even geduld heb ben voor de uitslag van het examen. En ik dus ook! Jople Stroo JU schrijft van „maar 7 raad sels"! Dat vind Ik juist veel; ik ben meer dan tevreden. Bert had een fijne dag en JU genoot mee. Jannie v. Kampenhout Nu wacht ik, even als jij. geduldig af. Riek v. Kampenhout Jullie hebben Moeder goed verwend. Ik heb ook niet te klagen! En wat een heerlijk gevoel voor Jezelf. Moeder zo veel pleizier te kunnen doen. Tinl v. d. Woerd Nu zullen we samen hopen, dat de raadsels niet meer in het ver geetboekje komen te staan. Elsje v. Hoven JU bent natuuriyk ook har telijk welkom. Hier sta je dan, gezellig by je vriendin. Het oplossen gaat best. Truusje v. Weizen Hebben de drie bloe menmeisjes haar taak goed vervuld? Het was nogal geen nare taak! Pim v. Weizen Ook bU jullie was het Zon dag goed te zien. dat het Moederdag was. Ja, bloemen staan gezellig en vrolyk. Tini Rekers Een pluimpje voor je goede rapport. Paul Mizée Gelukkig, dat jullie nu Maan dagmiddag eens met de overwinning naar huis gingen. Dat zyn leerzame wedstryden Bedankt voor Je raadsel. LIentje Vis De tweelingen zullen ln hun sas zyn met hun zes snoezige konUntjes. Zor gen ze goed voor het voer. en het schoonhouden van het hok? Heeft Tante haar kleine nichtje getracteerd op een stoeipartytje op haar ver jaardag? Annetje Mokkenstorm Ik feliciteer jou alvast hartelyk met Je verjaardag. Nu ben lk er zeker niet te laat mee! Nu ls het Jullie beurt weer. Ik wens Jullie allen een heel prettige Hemelvaartsdag toe, met mooi weer. Tot de volgende week. Allen hartelyk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. £}9IU JO 99UI 9f BO" 'dOOf 9pJB13piJ9A „'ugdOOJ BS JU" Het was een heerlijke, frisse voorjaars dag. Niet zonnig, maar met een bol windje, dat na een regenbui de grauwe wolken uit- eenjoeg en de straat in een oogwenk droog- blies. In het tuintje achter het huis knielde Job bij z'n fiets. Hij kneep in de voorband, draalde de pomp. aan en pompte. En dan kneep hij wéér, maar tevergeefs: de band bieef« .slap. Job zuchtte eens. Hij inspec teerde zijn doosje met rubberrondjes. Ellendig gevoel was dat: een fiets te hebben èn een pracht-karretje was het! een vrije Zaterdagmiddag voor de boeg, al het plakmateriaal bij de hand, maar een band zó oud en poreus, dat ie met geen mogelijkheid meer te repareeren was! Eigenlijk had Job dit allang geweten. Had de vorige week Lauwers, de fietsenmaker het niet gezegd: „Strop, dat jij geen band meer in reserve hebt, Job. Nu krijg je ze niet meer en dat voorbandje van je is een vod."? Maar hij, koppig en hardnekkig, had het niet willen geloven Hij had gezegd: „Dat bandje er af? Ben je mal, ió? Maar als het je te veel moeite is. dan probeer ik het zelf nog wel eens. Aju!" Lauwers was er niet eens boos om ge worden, want hij kende Job al zolang en wist, dat hij een beste kerel was, ondanks z'n heetgebakerde, koppige buien. En nu had Job al zeker een uur aan die band omgeknoeid Eerst hem in een emmer water gehouden, maar hij was geschrokken van al die belletjes! Toen geplakt en nog- eens geplakt, gepompt en de pomp er weer afgedraaid. Maar het hielp niet. Ontmoedigd en verdrietig trok hij z'n ene been, dat stijf geworden was. onder zich vandaan en ging plat op het kiezel zitten, leunend tegen de muur. Half in gedachten verdiept, keek hij uit over de weg. Daar heden ze, als iedere dag: jongens en meisjes, die uit school kwamen, mannen met bakfietsen, dames en heren in een kalm gangetje, echt voor hun pleizier uit. De ene stroom fietsers voorovergebogen en ingespannen trappend, tegen de wind in en degenen, die de andere kant uitgin gen, op hun akkertje. Een heerlijke, uitgezochte middag om te fietsen. Een middag om met je tweeën een reuze tocht uit te stippelen en dan kilome ters na kilometers te verslinden in de koele voorjaarslucht. Om moe maar fris terug te komen, helemaal van binnen vol windge ruis en buitengeluiden en opgekikkerd voor wel een paar weken! „Hèkostelijk!" dacht Job en hij zag zichzelf karren naast z'n vriend Joop. Hoeveel lange tochten, in zomer en win ter. bij zonneschijn en regen, hadden die twee al achter de rug! En nulamgeslagen was ie! Een oud mannetje gelijk, want z'n kar zei: „rij nou maar eens alleen, ik staak! Fini, basta'" Job zuchtte nog eens heel diep, toen hij Joop's jolige stem voor het huls hoorde. „Zeg, waar hang jij uit?" „Hier!" riep Job. maar hij deed geen po ging om op te staan. Hij hoorde z'n vriend om het huis heen lopen. En toen die voor hem stond, zag hij iets verbazingwekkends. Joop had geen fiets bij zich en toch keek hij niet brom merig of zuur of landerig. Hij lachte zelfs. En hij had zich erg manhaftig uitgedost. Een korte pilo-broek, een geruite blouse met opgerolde mouwen, hoewel het nog fris v;as, een rugzak om en opgerold tus sen de riemen van die rugzak een kort jasje. Aan z'n gordel bengelden een mes, een emaille beker en een fluitje. Job moest erom lachen. „Waarom doe jij zo stoer?" vroeg hij. „Ik ga lopen!" verklaarde Joop. „Een wan deltocht maken. Nou ga je mee of niet?" „Hèlopen? Gewoon maar lopen?" Job kon er niet bij! „Maarwaarom?" „Omdat ik m'n bandje sparen wil, want anders ben ik er zo door!" zei Joop „en omdat lopen enorm gezond is en véél spor tiever en omdat je veel meer ziet en het onwijs is om altijd maar op een fiets rond te dazen." „Je lijkt wel mal," zei Job, maar hij zei het eigenlijk maar uit gewoonte. „Nou, ga je mee of niet?" herhaalde Joop. En toen zei Job opeens, opspringend: „wacht even, dan ga ik mee!" Tien minuten later waren ze op weg, ter wijl Job er al even „stoer" uitzag als z'n vriend. Ook hij had zijn kort broekje van de zolder gehaald, waar het veilig in de motballen lag. Stevig en regelmatig stapten ze langs het voetpad van de groote weg, eerst hon derduit pratend over school, de repetities en die vreselijke herrie met de Kuif, Je weet wel. En toenwerden ze langzamerhand stil. Stap-stap, stap-stap, gingen hun re gelmatige voetstappen. „Gek, dat je zo weinig opschiet," vond Job. „Ja we zijn nu pas bij het witte boer derijtje en dat fiets je anders in tien mi nuten" zei Joop. „Nou ja, je moet eraan wennen!" „Dat zal zeker wel." En weer stapten ze door. „We kunnen dat kleine zijweggetje wel nemen" stelde Job voor. „Eens kijken, waar dat uitkomt." „Goed, vooruit maar." Maar net, toen ze het weggetje wilden inslaan, greep Joop z'n vriend bij de arm. „Sst, kijk eens!" Ze stonden stil en keken allebei gespan nen dezelfde kant uit. zonder een woord te zeggen. Daar, vlak bij het slootje, op een beschut plekje, zat een eend op eieren. Ze zagen het aan de starre houding en de angstige oogen van het dier. En toen ze er zacht voorbijgingen zei Job: „Zag je, hoe bang die was? Ga mee. er moeten er hier nog meer zitten." Ja hoor, het weggetje liep langs een slootje met wilgen langs de kant en daar- tusschen waren verscheidene nesten: een echt lente-paradijs. De jongens waren direct vol belangstel ling aan het zoeken of er al eieren uit wa ren. Maar nee hoor, het was zeker nog te vroeg in de tijd. „Aan de overkant zitten er ook nog," zei Job, „even kijken." En ze gingen onder een boom zitten en tuurden naar de slootkant. „Die eend heeft er genoeg van," zei Joop. Ze keken, hoe een witte eend van het nest opstond, wat rondscharrelde en luid begon te kwaken. En toen opeens zagen ze iets leuks. De eend pikte aan een der eieren toen nogeens en nog eensen direct daarop zagen ze een klein, donkergeel dotje ln het groene gras. „Kijk, kijk!" „Ssst, stil toch!" „Ben je bang, dat z<z anders weer in de eieren terugkruipen?" Maar de jongens waren toch doodstil, al leen fluisterde Joop heel zacht: „hadden we maar een kijker!" Zo zagen ze drie eendjes uit het ei krui pen die middag. Toen werden ze koud van het zitten en stonden op. „Grappig toch, hè, dat jonge goed," zei Job. „Ga mee, dan gaan we nog meer leuke dingen ontdekken," zei Joop ijverig. ..Eerst een half uur langs de weg, dan komt een weggetje met katjes." zei Job. „Die zijn natuurlijk al leeggehaald." „Toch probeeren!" Ze hadden geluk. Heel aan het eind van het weggetje stonden nog een paar wil gen, die vol grote, pluiziggrijze katjes zaten „Hier komen de fietsers niet, omdat het paadje hier te slecht is," meende Job. Nu kwam Joop's mes te pas. De ene tak na de andere moest eraan geloven. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Vlissingen; Llsse, vis, en, sl, ge, nee. 2. a. Met öe hoed in de hand, komt men door het ganse land. b. Achter de wolken schynt toch de zon. 3. Marseille; m, Aar, varen, Brussel. Marseille, matlnée, dalen, Els, e. 4. Scheurkalender: neus, ar, een, cel, haard k. 5. Berk, el; Berkel, 6. Door het woordje „blauw" er mee te schrUven. 7. Horloge of klok. 8. Een bijenkorf. der raadsels ontvangen van: Nellie Dorrepa&l, Loes v. Veggel, Jo de Jong, Oiga Derksen, Gé de Jong, Aukje v. d Walle. Jan v. d. Walle, Rudolf David, Fietje v. d. Berg. Annie de Ridder, Geertje Kuyvenhoven. Ellie Kriek, Rietje Kriek, Leny Moraal, Willy Docter, Riekie Batist, Jan de Lange. Jopie de Lange, Beppie v. Leeuwen, Nellie Trap, Arrnle v. d. Hart, Beppie v. d. Hart, Nettie Boerendonk, Annie Schouten, Joop Schouten, Coby Schou ten, Kora Key, Joke de Vos, Ineke Voorby, Anny Feyenbuik. Adie Mol, Myntje Mol. Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Wientje Eradus, Rudl Arkeveld, Lida Teeuwen, Jan Erkelens, Pim Metselaar, Han Visser, Elly Punt, Gertje Braster, Elsje Boterenbrood. Ineke Boteren- brood, Tineke Brandt, AU Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Mientje Uitdenboogaard, Paul Blangé, Corrie v. Weizen, Dik v. Weizen, Antoon v. Gyzen, Mini Burger, Piëta Burger. Gusta Bogerd, Bep Bogerd, Rle Brandt, Nanny Nauta, Gerda Teljeur, Anny Bekooy. Grietje Deegenaars, Niek Bakker, Marti Bakker. Koos Flainan, Ansje Eichhorn, Nini de Nie, Rie de Nie, Annie v. d. Vos, Joop Brons, Jan Brons, Greetje Lips, Marletje Lagerwy. SofletJe La- gerwij, Ans Voorma, Corry de Roon Hertoge, Nelly v. Duyvenbode, Nelly Varkevlsser, Jaap Haasnoot, Meins v. Vliet, Nel Boon, Coba Heu- sen, Wim Rienstra, Bea v. d. Kool, Paul Rien stra, Atze v. d. Kool, Mientje de Water. Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan. Maartje Stavleu, Maartje Schaart, Johanna v. d. Zwan, MarytJe v. Ryn. Jannie v. d Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Plonie de Geus, Riekje Wig gers, Willy Wiggers, Peter Westerbeek, Gerard Lina, Marletje Laman, Willem Lam an, Pauliis Laman. Toni Neuteboom. Afke Neuteboom, Si mon v Meygaarden. Inie Meyer, Jannie Hart mann, Ineke Kriek, Fini de Lange, Rietje Bleuzé, Lydia Botermans. Coba Vertind, Elsje Verlind, Wim Verlind, Dientje Veendorp, Suze Lares, Wim Stigter. Riek de Vos, Elsje Verhoef, Ma ryke Verhoef, Jopie Stroo. Jannie v. Kampen hout, Riek v. Kampenhout. Tinl v. d. Woerd, Elsje v. Hoven, Truusje v. Weizen, Pim v. Wei zen, Tinl Rekers, Hansje Boterenbrood, LIentje Vis, Paul Mizée. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen I. Ingezonden door Marianne Kleyn. MUn geheel ls een natuurverschynsel van 11 letters. 7, 8, 9, 10, 11 is een soort vaartuig, 7, 8, 2 een Jongensnaam, 11, 3, 4, 2 is een lichaams deel, 4, 1 een boom, 5 is de 21ste letter van het alfabet, 6 de 23ste letter van het alfabet. II. Ingezonden door Suuske Kloots. Je verheugt Je, als ik voor Je sta. Je bent bang, als JU voor my staat. Wie ben ik? ui. Ingezonden door Toni Neuteboom. MUn geheel is een volksstam van vroeger, van 4 lettergrepen. MUn eerste deel ls een schoen merk, men tweede iets, dat je doet by het vlie geren. IV. Ingezonden door Elsje Verhoef en door Jettie Goudsmit. Welk spreekwoord staat hier? Ed etsbe urtusuil natas ana law. V. Ingezonden door Koos Flam an. Verborgen rivieren. 1. Eindelijk verscheen Ludo, na uren te hebben rondgefietst. 2. Moeder had een vers ei neergezet in het dopje. 3. EigenwUs elkaar aanstarend, wachtten ze op wat komen ging. VI. Ingezonden door Paul Blangé. Ik heb geen neus en ook geen mond, Geen voeten en geen oren. Wel kun je my in 't hele land. Tot soms op straat toe horen. Ik zing en spreek en maak muziek, Al heb ik ook geen handen, Je hoort mUn stem van overal, Ook uit de verste landen. Ik ben benieuwd, of Jullie weet, Hoe ik nu elgenlyk wel heet. vn. Ingezonden door Piet Beugel. Mijn geheel bestaat uit 10 letters, en noemt een werk. dat niet eerder in ons land gemaakt werk. 2, 3. 4 gebruikt de hengelaar, 4, 5, 2, 3. 10 is een metaal, 9. 10, 4 een boom, 1, 6, 8, 5 is een ryksgebouw, 7, 6, 10 is niets. vni. Ingezonden door Rudolf David. MUn geheel is een plaats ln Nederland van 10 letters. 3, 7, 7, 8 ls een vrucht, 6. 9, 10 een vogel. 7, 4 is een plaats ln Noord-Brabant, 8, 2, 3 een metaal, 1. 9. 9 4 een kind zonder ouders, 5 een medeklinker. Juist toen ze een hele bos hadden, kwam er ergens uit een boerderijtje in de verte een man gelopen. Die schreeuwde en dreigde. „De wilgen zijn zeker van hem" dacht Joop, „maar knap als hij die katjes nog krijgt." En op een draf renden ze naar de weg terug. „Jammer. Ik had dat weggetje langs ge wild," zei Job, „ik geloof, dat je dan langs een andere weg naar huis kunt." Ze stonden een oogenblik besluiteloos, maar toen besloten ze maar langs de grote weg terug te keren. Stevig zetten ze de pas erin en dat was maar goed ook. Toen ze Job's huis nader- dens sloeg het zes uur. „Etenstijd! Nu al." De beide jongens begrepen niet, hoe dat mogelijk was. Dat het op een fietstocht laat werd, nou ja! Maar op een wandeling.. „Toch was het enig," vond Joop. En ze spraken af: de volgende vrije mid dag gaan we wéér. Maar dan véél vroeger op stap, zodat we nog veel meer leuke din gen zien! R. DE RUYTERv. d. FEER.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13