BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 15 Mei 1941 Het gilde der schrijvende kunstenaars KERK- EN SCH00LNIEUW5 Redevoeringen van dr. Goedewaagen en dr. van Ham Dagbladreclame is niet te vervangen LAND- EN TUINBOUW Gemengd Nieuivs AGENDA VRAGENRUBRIEK Winterhulp Nederland Voor de Vrouw RAfcB® Gistermiddag is op uitnoodlging van den secretaris-geperaal een aantal schrij vers bijeengekomen op het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, waar zij door dr. T. Goedewaagen èn dr. J. van Ham, hoofd van de afdeeling boekwezen aan dit departement zijn toegesproken. Dr. Goedewaagen hield een rede over den schrijver en dezen tijd en begon met een uitspraak vaii Hugo van Hoffmannsthal uit het begin dezer eeuw aan te halen, waarin de schrijver gezien wordt als de bedelaar onder de trap. Hem is opgelegd zich niet kenbaar te maken en te wonen als een on bekende onder de trap van zijn eigen huis. Zoo is de positie van den schrijver allengs geworden in een samenleving, waarin het meedoogenlooze spel dér vrije maatschappe lijke op winst gerichte krachten de kunst en de litteratuur in het bijzonder tot een luxe heeft gemaakt en waarin het organi sche verband tusschen schrijver en volk is teloor gegaan. Hoe hangen schrijver en volk samen? Het volk is het organisme en de schrijver het orgaan, dat naast en in samenwerking met andere organen het geheel dient. De schrij ver is onmisbaar in een volk, zooals het oog onmisbaar is in den strijd om het bestaan. De schrijver is het oog van het volk en een volk zonder schrijver is blind. Er is nog een ander orgaan van de volks gemeenschap, dat tot taak heeft het volk te beschermende staat. Ook zonder staat kan geen volk leven, want de staat en zijn over heidsorganen zijn geroepen, het organisme der volksgemeenschap in stand te houden met macht. De staat is de hand van het volk. Daarom is er staatsbemoeiing met de wereld der schrijvers noodig, bemoeiing in den zin van bescherming en leiding. De overheid heeft mede tot taak, de litteraire cultuur van een volk onder haar hoede en toezicht te nemen. Maar zij moet zich hier bij bewust zijn, dat haar werkzaamheid slechts één doel kent: de versterking naar buiten en naar binnen van het cultuurgoed der letterkunde en dat zij geen doel op zich zelf kan zijn. In het bijzonder het nationaal-socialisme is zich van zijn volksche taak bewust, ook ten aanzien der schrijvers. Het volksche gezichtspunt houdt twee dingen in: ten eerste het hooghouden der zelfstandigheid der litteraire cultuur en ten tweede het mobiel maken van alle krachten van talent voor het eene doel: de volksge meenschap te dienen. Van alle kunsten is die der letteren door haar medium, de taal, het meest aan bodem en bloed gebonden. Wie het volkseigen als idee erkent en verdedigt, zal het taaleigen als de grondwet en het element des schrij vers aanvaarden. Volksche cultuurpolitiek beteekent voor den staat: handhaving en zuivering, maar tevens ook verrijking van de taal in de werken der dichters en pro zaïsten. De cultuurultwisseling, met name met de Duitsche cultuur en het innig con tact tusschen de broederculturen, dat de nationaal-socialisten voorstaan, zal nooit mogen leiden tot verarming of vervlakking van ons taaleigen. Als de schrijver het oog, de ziener onzer cultuur is, dan is de taal het netvliesweefsel, het gevoelig centrum, dat geen dofheid verdraagt. Volksche overheidspolitiek houdt in, dat de staat op zijn hoede is tegen eiken aan slag op het eigene en vertrouwde en tevens alles bevordert, wat in staat is, de blik- scherpte te bevorderen. De schrijver staat onder zijn bescherming negatief en positief. De overheid heeft den plicht hem te vrijwa ren tegen wat hem bedreigt en hem te leiden naar het positieve doel van het be wustzijn, een kind der volksgemeenschap te zijn en geroepen te zijn deze, ook schrijven de, te verdedigen. Het eigene, karakteris tieke, bijzondere, met andere cultuurmach ten onvergelijkbare der Nederlandsche let teren is hier de opperste levenswet voor den staat. Ten tweede weet de cultuurpoliticus, die zich van de volksche waarden bewust is, dat hij verantwoordelijk is voor de mobili satie van alle litteraire krachten voor het volksche doel. Deze krachten zijn verschil lend van aard, onderscheiden naar gewes telijke mogelijkheden, naar confessie en naar uitdrukkingsvermogen. Er zijn de on- bevangenen, die schrijven naar de simpele en onbewuste wet der natuur; er zijn de strijders, de activisten; er zijn de schou wers,. de mystici, wier werk haakt naar de grenzen van het menschelijke en van heim wee naar het „andere" vervuld is. Er zijn de lyrische zangers, de epische verhalers en de didactische betoogers. De volksche ge dachte omvat hen allen. Zien wij terug over den tijdgeest, die sinds den wereldoorlog, ook ons land be- heerschte, dan zien wij in het late huma nisme dier dagen, het herfsttij van het hu manisme, een ontstellend tekort aan volksch verantwoordelijkheidsgevoel. De dichter be weegt zich aan den rand van het volksbe staan. Tusschen hem en het groote gebeuren der laatste dagen gaapt een kloof: waar vonden de wereldhistorische gebeurtenissen sinds 1918 een stem in de poëzie van Neder land? Waar is het proza? In Italië begrepen juist dichters dat er tusschen kunst en fas cistische moraal een verwantschap is: ver achting van de burgerlijke mentaliteit en Nietzscheaanschen hang naar heroïschen en gevaarlijken levensstijl. In Nederland bleef de schrijver afzijdig en liet de wereld geschiedenis, die altijd in de volkeren en niet in de enkelingen de spelers en tegenspelers van haar drama zoekt en vindt, langs zich heen gaan. Het organisch verband was zoek en de dichter werd niet geëerd, omdat hij wel de zee en de natuur, maar niet de ge schiedenis kon beluisteren, waarvan hij toch een deel. een kostbaar deel was. De schrijver bleef in dien tijd van steriel democratisme, een tijd zonder groote politiek, een arme onder de trap en hield bij de honden ver blijf. Er kwam geen drama en geen epos van grooten stijl, omdat er geen volksch of historisch verantwoordelijkheidsbesef in den schrijver was. Het is de vermoeidheid van een late cultuur, een epigonisme van het oude individualisme, dat ook uit de mythe van het collectivisme geen nieuwe levens sappen meer kon opnemen, omdat deze mythe uit een abstract en verstandelijk en tevenk sentimenteel humanisme voortsproot De volksche gedachte is een voortvloeisel uit de idee van de eenheid en de organische samenhang van het leven. Zij doet een be roep op alle kunstenaars en op alle dichters en prozaïsten, van welken aard dan ook, zonder uitzondering, zich te bezinnen op de verbondenheid met den volkseigen levens stijl. Het gaat er niet om, dat dit verbonden heidsbesef zich alleen in activisten-poëzie of propagandadidactiek zou moeten of kun nen uiten. Maar wel wordt een' beroep ge daan op iederen schrijver, dat hij' zich in zijn levenshouding richt naar wat allen ver bindt. Volksche litteratuur is geen popularisee- ring, geen zich aanpassen bij den groven smaak eener ongevormde massa. De eisch, volks te werken en te leven houdt slechts in, dat ook de schrijver deel heeft aan de groote en beslissende omwenteling onzer dagen, waarin ons volk een nieuw bewust zijn van zich zelf krijgt omdat het een nieuwe mythe van positief gehalte erkent. In dienst der volksche gedachte mag de overheid eischen: le. zelfstandige ontwikkeling van ons let terkundig cultuurgoed; 2e. organisatorische inschakeling van alle beschikbare vermogen in een gilde met in achtneming van verschillen in gewestelijken en aesthetischen aard. Geen bedelaar onder de trap, maar een heer in eigen huis: zoo denken wij ons den schrijver en zijn werk in het volk. Zoo den ken wij ons den schrijver in dezen tijd. DR. VAN HAM. Hierna voerde dr. Van Ham het woord. Een van de groote moeilijkheden in het leven van den kunstenaar, aldus spr., is het feit, dat zijn beroep onbeschermd is, onbeschermd tegen zakelijke willekeur bij de bepaling van zijn loon en onbeschermd tegen de concurrentie der beunhazen. Om een eind te maken aan de zakelijke willekeur, zal in het letterengilde naast de groep der schrijvers een zakelijke groep worden opgenomen, de organisatie van uit'-^ geverij en boekhandel, zoodat in een orga nisatie bijeengebracht zullen zijn allen, die bij het ontstaan en de verspreiding van het boek belang hebben. De bescherming tegen beunhazerij komt in handen van de gildeleiding zelf. De be scherming van schrijverseer en schrijvers bekwaamheid is niet het gemakkelijkste werk voor de gildeleiding. Ze zal terecht voorzichtig en sober zijn in de hanteering van haar bevoegdheden in dezen, maar tegen uitwassen zal zé zich zeker keeren. Op het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten leven de kunsten in nauw contact met de voorlichting van ons volk. Uit de practijk zal blijken, dat de saam voeging van deze zaken in den naam van ons departement geen ijdele tooi is, maar een levende werkelijkheid. Onze tijd heeft de nauwe aanraking tusschen kunstenaar en staatsbestuur mogelijk gemaakt. Offi cieel zal. het departement de belangstelling in den bioei der kunst doen blijken door de instelling van een rij staatsprijzen. Over de organisatie van het gilde zeide dr. Van Ham, dat het letterengilde een onderdeel wordt van de cultuurkamer, evenals de andere kunstgilden, en dus staat onder den president dezer kamer. Het gilde, zelf door een president .geleid, is on derverdeeld in twee hoofdgroepen: een za kelijke groep en een groep der schrijvers. De groep der schrijvers wordt onderver deeld in vakgroepen dichters, romanschrij vers, essayisten, schrijvers van amusements literatuur, kinderboeken, populair-weten- schappelijke geschriften. Ook een afzonderlijke groep vertalers zal worden gevormd. Elke groep krijgt haar eigen leider, die verantwoordelijkheid draagt en binnen zijn groep ordenende be voegdheid bezit. Verantwoording is hij ver schuldigd aan den boven hem geplaatsten leider der hoofdgroep, zooals deze in een zelfde verhouding staat tot den president van het gilde. Naast en gedeeltelijk uit de leiders van het gilde wordt een gilderaad ingesteld. Behalve de belangrijkste leidende figuren uit het gilde nemen in dezen raad plaats enkele personen, diezich voor het boek op de een of andere wijze bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt en door den president van de cultuurkamer hiertoe wor den benoemd. Ook zit in dezen raad een vertegenwoordiger van het Departement vén Volksvoorlichting en Kunsten. Om de regelingen, die binnen het gilde getroffen zullen worden, haar volle wer kingskracht te geven, is het noodzakelijk dat binnen het gilde allen opgenomen zijn, die bij het ontstaan en de verspreiding van het boek betrokken zijn. Voor de schrijvers beteekent dit dus: ieder, die schrijven wil, wordt lid van het letterengilde. Een der gelijke bindende bepiling is noodzakelijk. Immers, ongeorganiseerden maken de bes te regelingen krachteloos. Ten slotte richtte dr. Van Ham zich over de hoofden der aanwezigen heen tot alle schrijvers in ons land, die belang stellen in het groote werk, dat ter hand genomen is en wekte hen op van hun belangstelling te doen blijken. BOND VAN POLITIEAMBTENAREN TOT BESCHERMING VAN DIEREN. In café-restaurant „Weber" te Utrecht kwam gistermorgen de bond van politie ambtenaren tot bescherming van dieren in algemeene ledenvergadering bijeen onder leiding van den heer J. Fremery Kalff, in specteur van politie eerste klasse te Am sterdam. Na de ingekomen stukken en de bestuurs- mededeelingen werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Ook het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Berkel, commissaris van rijks- en gemeentepolitie te Bussum, werd goedgekeurd. Na de rekening en verantwoording 1940 van den penningmeester, den heer B Buis- sink, oud-brigadier-majoor der rijksveld- wacht te Den Haag, volgde vaststelling van de begrooting 1941. In de kas-commissie werd bij acclamatie gekozen in de plaats van den heer J. Schippers te Delft, de heer D. van Zijl uit Den Haag. Hierna was aan de orde de verkiezing van eenige leden van het hoofdbestuur. Bij acclamatie werden herkozen de heer J. Fremery Kalff (voorzitter) uit Amsterdam en de heer A. van Campen uit Roozendaal. De penningmeester, de heer Buissink uit Den Haag, stelde zich niet meer herkies baar. In zijn plaats werd gekozen de heer D. V. d. Burg uit Den Haag, terwijl in de vacature D. Talsma uit Dronrijp, die den politiedienst heeft verlaten, werd gekozen de heer C. A. Schroder uit Kerkrade. Na de verkiezingen bracht de afdeeling „Roozendaal en omstreken" het volgende voorstel ter tafel: „Te bevoegder plaatse de noodige stap pen te doen, teneinde wijziging te verkrij gen van art. 7, dat wordt bepaald, wanneer van de op de hondenkar aanwezige lig- plank gebruik moet worden gemaakt." De vergadering besloot dit voorstel aan te nemen met dien verstande, dat het ter keuring zal worden gezonden aan prof. Berger in Den Haag, in verband met de binnenkort te verschijnen dierenwet. Afge wacht zal dan worden wat prof. Berger ten aanzien van dit punt als de beste oplos sing zal adviseeren. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de heer B. Buissing wegens zijn jarenlange groote verdiensten jegens den bond be noemd tot eere-lid, een benoeming, welke bij acclamatie geschiedde. De volgende vergadering zal te Meppel worden gehouden BEDRIJFSRAAD STEENHOUWERS- BEDRIJF. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft ingesteld een bedrijfsraad voor het steenhouwersbedrijf. Tot het steenhouwersbedrijf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten van ondernemingen, waarin uitslui- t nd of nagenoeg uitsluitend natuursteen wordt bewerkt. Het aantal leden en plaatsvervangende ?den van den bedrijfsraad zal 8 bedragen. BENOEMINGEN BIJ DE HAAGSCHE POLITIE. Tot commissaris van politie te Den Haag is benoemd de heer F. W. Simon, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. Verder zijn de hoofdinspecteurs van po litie te Den Haag W. J. C. Zimmerman, M. J. V. d. Heuvel, G. B. Bouwliof en N. D. Pool aangewezen tot wnd. commissaris van politie aldaar. DE PERSOONSBEWIJZEN EN DE TITEL VAN JOURNALIST. Het Verbond van Nederlandsche journa listen heeft aan de rijksinspectie voor be volkingsregisters geadviseerd, om bij de personen, die zich bij het uitreiken van de persoonsbewijzen „journalist" noemen, of die in het bevolkingsregister ingeschreven staan als zoodanig niet dit beroep op het persoonsbewijs in te vullen, dan alleen wanneer de betrokkene den door het ver bond uit te reiken journalistenpas kan over leggen. De Invulling van het beroep kan aanvul lend ook op lateren datum dan dien der uitreiking van het persoonsbewijs, door het plaatselijk bevolkingsregister geschieden op vertoon van den specialen journalistenpas. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Dalfsen is, 80 jaar oud, overleden de heer C. v. d. Stadt Willemsz,, oud-bur- gemeeester van Goor. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb in mijn tuin veel last van „pissebedden". W^t ,doen deze dieren voor kwaad en hoe ze te verdrijven? Is de naam juist? G. F. A. W. te L. Antwoord': Deze insecten worden meestal pissebedden of ook wel keldermotten genoemd. Ze vreten aan planten, vooral waar deze uit de aarde komen. Vochtige, warme plaatsen zoe ken ze graag op, U kunt ze vangen door plankjes of koolbladeren neer te leggen tus schen de gewassen waar u ze ziet of waar be schadigingen worden gevonden. Deze nacht dieren gaan er in het donker op uit en ver schuilen zich tegen het opgaan van de zon op vochtige, donkere plaatsen. Door de „vallen" 's morgens te controleeren, kunt u ze geregeld vangen en dooden. Ook wordt door een deegje van bijv. 10 gram roggebloem en water, 5 gram Parijsch groen gemengd en van dit vergiftige deeg hier en daar stukjes neergelegd om zoo doende de dieren te dooden. Parijsch groen is bij den drogist verkrijgbaar. Na de bereiding goed de handen wasschen en zorgen, dat een en ander niet onder het bereik van andere dieren kan komen. Vragen op Tuinbouwgebied aan öe Redactie onder motto: „Tuinbouw". DOOR IJZEREN BALK GETROFFEN. De 63-jarige arbeider der Zuiderzeewer ken H. Bakker te Urk, werd, tijdens de werkzaamheden, door een zware ijzeren balk getroffen en ernstig gewond. De man werd naar het gemeentelijk ziekenhuis te Kampen vervoerd, doch de medische bij stand hem daar geboden, heeft niet meer mogen baten. Het slachtoffer is gistermid dag aan de gevolgen van het ongeval be zweken. KUIPERIJ TE BERGHEM AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks 7 uur is een felle brand uitgebroken in een schuur van de kuiperij van den kuiper van Deutekom te Berghem. De schuur was gevuld met hooi en stroo, zoodat de vlammen hier gretig voedsel vonden. In een minimum van tijd stond het gebouw dan ook in lichter laaie. De vlammen sloegen weldra over naar de kuiperij. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig. Er bestond groot gevaar voor uitbreiding en men achtte het geraden de naburige perceelen te ontruimen. Door het optreden van een aantal dorpsgenooten, dat met snelblusschers trachtte de over slaande vonken te dooven, konden tweë huizen, die reeds door het vuur waren aan getast, worden behouden. De vlammen sloe gen nog over naar een opslagplaats, waarin hoepels en duigen waren opgeborgen. Zoo wel de kuiperij als de opslagplaats en de schuur zijn geheel uitgebrand. De brand is vermoedelijk veroorzaakt doordat kinderen in de nabijheid van de schuur met vuur hebben gespeeld. De schade wordt door ver zekering gedekt. N.R.Crt. ERNSTIGE AANRIJDING TE ROTTERDAM Gisteravond om tien uur is onder het via duct aan den Beukelsdijk te Rotterdam een ernstig ongeval geschiedt. De verpleegster II. V., wonende aan de Bergschelaan, be gaf zich per rijwiel naar het ziekenhuis aan den Bergweg en werd toen aangereden door een uit den tegenovergestelde richting ko mende wielrijdster of wielrijder. Zij viel en bleef bewusteloos liggen. In zorgwekkenden toestand werd zij door den geneeskundigën dienst naar het ziekenhuis aan den Berg weg vervoerd, waar een schedelbasisfrac- tüur werd geconstateerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN HAVEN VAN LOS ANGELES. Naar de Associated Pressr meldt, zijn in de haven van Los Angeles eenige kaden door een grooten brand vernield. Hierbij werden ook vijf kleine vaartuigen alsmede het weerkundige bureau en het topografi sche bureau van het leger een prooi der vlammen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kattendijke, cand, C. E, van Voorthuysen. thans voorganger der Evangeli- satievereeniging Rehoboth te Dokkum. CHR GEFEF KERK. Beroepen: Te Zwolle, C. Smits te Sliedrecht, ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. De tweede zitting. Met vreugde werd in deze zitting gecon stateerd, dat de collecten voor de fondsen in 1940 een hoogere opbrengst gaven dan in 1939, terwijl met leedwezen werd vast' gesteld, dat in 312 gemeenten geen collecte voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen werd gehouden en 310 ge meenten geen bijdrage zonden voor de ge nerale kas. De commissie ter zake van art. 37 reglement vacature bracht bij monde van ds. J. Boonstra rapport uit. In ver band met de onuitvoerbaarheid van dit artikel, werd geadviseerd geen maatrege len te treffen, maar af te wachten de be handeling van het nieuwe reglement op de predikantsplaatsen etc. Met algemeene stemmen werd deze conclusie aanvaard en besloten het. rapport over te brengen aan de synode. Namens de commissie, die de vraag on der de oogen zou zien uit hoeveel personen, volgens art. 15 alg. regl., het moderamen van de algemeene synode moet bestaan, bracht mr. C. de Roon-Swaan rapport uit, De synodale commissie besloot een geheel gewijzigd rapport over te brengen bij de algemeene synode, terwijl een minderheid zich aansloot bij het rapport van mr. C. de RoonSwaan. Aan den wensch van deze minderheid zou worden Voldaan om ook dit rapport voor te leggen aan de al£ meene synode. Door mr. J. H. Bybau werd voorlezing gedaan van een besluit in cassatie. Met dank aan de commissie werd het concept aanvaard. JUBILEA. Ds. O. S. Jellema, Nederlandsch Her vormd predikant te Beilen, hoopt op 21 Mei a.s. zijn zilveren ambtsjubileum te vie ren. Ds, Jellema aanvaardde in 1916 te Se- baldeburen het predikambt en stond daar na te Sint Anna Parochie. In 1926 werd hij tot predikant te Davos benoemd. In 1928 werd hij beroepen te Beilen. Op 28 Mei as. hoopt ds. N. Luyendijk. Nederl. Herv. predikant te Hoek v. Holland, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar te 't Waal in het predikambt bevestigd werd. Hij stond daarna te Scher- penisse, Nieuwerkerk aan den IJssel en sinds 1928 te Hoek van Holland. J. V. te L. U moet het daartoe strekkend verzoek richten tot den Secretaris-generaal van het Departement van justitie. W. S. te L. Aan veertigjarige huwelijks jubilea wordt door ons geen aandacht geschonken. D. v, d. L. te O, In Den Haag bestaat zulk een opleiding bij de Vereeniging „Kraamver- zorging", Frankenslag 142. Heden. Volksgebouw: Spr. Paul Kiès, 8 uur nam, Katwijk-aan-Zee (Casa Cara): Spr, de heer Redelijkheidheid van Ouderkerk. 7^4 uur nam. Zondag. St-adszaal: Vergadering N.S.N.AP. 3 uur nam. ÖiOSUOPEN T 18 jaar: 14 laar; J alle leeftijden. Luxor-theater: „Gevaarlijke vrouwen" t. Dagelijks nam. 2 en 8 u~ 's Zondags 27 uur. doorl voorstelling. Lido-theater: „Wat zouden uw drie wenschen zijn?" Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7^ u. W'iensd en Zaterd matinée 2.30 u, Trianon-theater: „De vroolfjke vrouwtjes" t Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 2—8.30 uur doorl voorstelling. Casino-theater: „Marionetten" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. Zondags te 2. 4% en 8 uur. Rex-theater: „Watt en Watt als dakloo- zen" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 26% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, (Zondags gesloten) „Grenspatrouille". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Mei 20 uur tot Zaterdag 17 Mei 8 uur waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, telef. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, telef. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR- uur voorm.: 7 gr. C. (43 gr. F.). Gironummer vaD de W. H. N 5 5 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenfging N- V. Amsterdam. Postgironummer 877 Stort op 5553 of 877. Ge brenfft selnh in veler leven RABARBER-RECEPT. Een recept voor zeer smakelijke rabarber, waarbij geen suiker behoeft te worden ge bruikt, volgt hieronder: Rabarbennoes met gecondenseerde melk met suiker (4 personen) (recept van A. J. Goetheer). 1 pond rabarber, 1/3 blikje gecondenseerde melk met suiker. Maak de rabarber schoon en snijd ze in kleine stukken. Kook ze met* weinig water in ongeveer 5 min. gaar. Laat het moes af koelen en roer er daarna de gecondenseerde melk met suiker door. VOOR VRIJDAG 16 MEI. Hilversum I, 415,5 M. Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtend gymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gram. muziek (9.15—9.20 Voor de huisvrouw) 10.00 Het Amabile-sextet (10.2010.40 Declamatie) 11.10, Gram.muziek 11.30 Zang met planobe geleiding 12.00 Het Amusementsorkest 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Bart Ekkers 1.30 Gram.muziek 1.45 Ensemble Erica Helen (2.15—2,30 Voor de vrouw) 3.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht 3.30 Orgelspel en zang 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité) 4.20 Gram.muziek 4.30 Anton Bruckner's Kerkmuziek", causerie met gram.platen 5.15 BNO Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Gram.muziek 5.45 Orkest Eloward 6.15 „Bulgarije", lezing 6.30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Het Peter strijkkwartet 8.00 BNO' Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Het Omroeporkest en solist 9.10 Productieslag 1941 9.25 Avondwijding (voor bereid door he Vrijz.-Protestantsch Kerkcomité) 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gram. muziek 10.0010.15 BNO: Engelsche be richten. Hilversum II, 301,5 M. Nederlandsch Pro gramma. 6.45 Grammiuziek 6.50 Ochtend gymnastiek r— 7.00 Gram.muziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gram.muziek 10.00 Pianovoordracht en gram.muziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gram.muziek 11.30 Orgelspel 12.00 Berichten 12.15 Russisch orkest „Slawa" en solisten (12.451.00 BNO: Nieuws- en econo mische berichten) 1.30 Ensemble Amende 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht 2.45 Gram muziek 3.00 Ensemble Bandi Balogh 3.30 Voor de vrouw 3.45 Orkest Eloward 4.15 Gram.muziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten 5.30 De Ramblers 6.00 Religieuze boekbespreking (voorbereid door de Christ Radio-Stichting) 6.15 De Snaren- zangers 6".45 Toeristische raadgevingen 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Grammuziek 7.30 „Kapitalisme en na tionaal-socialisme. III", lezing 7.45 Het Om- roepsyniphonie-orkest en solisten 8.45 Toe spraak vooor de Winterhulp Nederland 9-00 Gram.muziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 16 Mei. 1ste Programma6.4522.00 Hollandsch Pro gramma 22.00—24.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.45—22.15 Hollandsch Pro gramma 22.15—23.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma, 3de en 4de Programma: 8.0024.00 Duitsch Programma, 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6