LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Woensdag 14 Mes 1941 De instelling van een economischen rechter NAGEKOMEN BERICHTEN VISSCHERIJ-BERUHTEN Toelichting van Dr. Hirschfeld Duitscn Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Uit de Omstreken SPORT BEURSOVERZICHT MARK! BERBCIETE* Het 'heden verschenen nieuwe verorde ningenblad bevat een besluit van den secre taris-generaal van het departement van justitie met betrekking tot het strafrechte lijk onderzoek in bepaalde strafzaken, rakende het economische leven. Zij betreft de opsporing en vervolging van alle misdrijven en overtredingen, waar tegen straf is bedreigd in: de landbouw- crisiswet 1033; de distributie'wet 1939; de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939; het prijsbeheerschingsbesluit (no. 11/1941): het voedselvoorzieningsbeluit 1941 (no. 69/1941) en bepaalt o.a. het volgende: Ook buiten het geval van ontdekking op heeterdaad is iedere opsporingsambtenaar bevoegd den verdachte aan te houden. Hij draagt zorg, dat de aangehoudene ten spoe digste voor den officier van justitie of een van diens hulpofficieren wordt geleid. Een bevel tot in-verzekering-stelling is gedurende ten hoogste vier dagen van kracht en kan éénmaal voor ten hoogste gelijken termijn worden verlengd. Ter zake van de genoemde feiten kan voorloopige hechtenis worden bevolen, indien tegen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. De bevelen tot voorloopige hechtenis wor den gegeven door den economischen rechter De opsporingsambtenaren zijn bevoegd ten behoeve van de opsporing elke plaats, daaronder begrepen -besloten lokalen, erven en woningen, te betreden. Indien hun de toegang wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien desnoods met behulp van den sterken arm. In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier van justitie, of op vertoon van een algemeenen of bij eonderen schriftelij'ken last van een hulp officier van justitie, in een bepaalde zaak gegeven, of van een algemeenen of bijzon deren schriftelijken last van den officier van justitie, al dan niet in een bepaalde zaak gegeven. Van het binnentreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uren proces-verbaal opgemaakt. Dit besluit treedt op 15 Mei in werking. In de heden te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft dr. Hirschfeld, secre taris-generaal van het departement" v. han del, nijverheid en scheepvaart gezegd, dat met groote gestrengheid van de nieuwe be voegdheden .gebruik zal worden gemaakt. In het bijzonder op het gebied van de distributie van levensmiddelen en andere verbruiksartrkelen heerschen veelal totaal verkeerde denkbeelden, waardoor velen zich laten verleiden tot daden, die in feite, het Nederlandsche volksbelang schaden, terwijl de overtreders in hun naïveteit, die vaak geen grenzen kent, meenen, dat zij een heldendaad hebben verricht. Het zou stellig mogelijk geweest zijn enkele distributie- maatregelen hetzij achterwege te laten, hetzij op bevredigender wijze te nemen, in dien deze afkeurenswaardige mentaliteit niet bestaan zou hebben. Ook tailooze vaak hinderlijke, administratieve maatregelen moesten getroffen worden om ontduikingen, die in het welbegrepen volksbelang niet toelaatbaar waren, te keeren. Met nadruk wees spr. er op, dat voor scherpe maatregelen met teruggedeinsd zal worden en dat deze maatregelen zoo zullen worden toegepast, dat degene, die de be langen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbiddelijk het slachtoffer van zal worden. Spr. zou in dit verband in het bijzonder nog eens de vleeschpositie willen onder strepen. Deze maakt het noodzakelijk, dat mc-t alle kracht tegen het euvel van de frauduleuze slachtingen moet worden op getreden. Mr. Hooykaas heeft vervolgens betoogd, dat de beide nieuwe verordeningen de strekking hebben een belangrijk, stuk wet geving beter te handhaven en daarmede beter tot -zijn recht te doen komen. Het gaat hier allereerst om wettelijke re gelingen, deels van voor den lOden Mei, deels van na dien datum, op 'het gebied van de voedselvoorziening. Voorts om de voor schriften ten behoeve van de prijsigheer- sching. welke voorschriften een ruimer ge bied dan de voedselvoorziening omvatten; dan om het deviezenreoht en ten slotte om eeii aantal andere regelingen van socialen aard, betreffende het beperken van werk, het verbod van verlaging van loonen en salarissen, ontslag van arbeiders, enz. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat al deze regelingen van ingrijpend belang zijn voor het openbare leven hier te lande. Reeds daarom is haar handhaving geboden. Een tweede reden voor ingrijpen is hierin gelegen, dat de justitie niet werkloos kan toezien, dat belangrijke wettelijke voor schriften, als waarvan hier sprake is, wor den ontdoken. -Zoodanige ontduiking komt op het oogenblik vooral op het gebied van de voorschriften betreffende de voedsel voorziening voor. Het doel van de instelling van den econo mischen rechter is tweevoudig. In de eerste plaats: rechtspraak door een gesoscialiseerden rechter, die door zijn da- -gelii'ksche ervaring op dit bijzondere ge bied, door contact met collega's en door speciale voorlichting, welke hem zal worden verstrekt, volledig in staat zijp het belang van de economische delicten te be- oordeelen. Ten tweede: versnelling van de proce dure in deze zaken, ten einde te bereiken dat ingeval van schuldigverklaring de straf zoo snel mogelijk volgt op het strafbare feit. Een snelvolgende bestraffing oleegt meer indruk te maken dan een straf,, die wellicht eerst na maanden en maanden wordt ten uitvoer gelegd. Late ten-uitvoer legging levert ook het gevaar op. dat de omstandiigheden wellicht ondertussohen reeds in aanzienlijke mate zijn gewijzigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht in het zeegebied ten Oosten van Sun derland drie koopvaardijschepen met te za- men 14.000 brt. tot zinken gebracht en ver scheidene belangrijke havens in Zuid- en Midden-Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika is een door pantserwa gens gesteunde Britsche aanval op een deel eener Italiaansche afdeeling mislukt. Daar bij werden zes vijandelijke pantserwagens vernietigd. Andere gevechten leverden den Duitsch-Italiaanschen troepen plaatselijke successen op. In het gebied van Solloem drongen ver kenningstroepen van- het Duitsche Afrika- corps ver naar het Oosten en Zuid-Oosten door. Op het eiland Malta deden Duitsche for maties gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts weer aanvallen op het vliegveld Lucca. De aanval had een goede uitwerking. De vijand bombardeerde gisteravond met zwakke strijdkrachten het eiland Helgo land. Er ontstond geen militaire schade. Al leen woonhuizen werden vernield. Verschei dene burgers werden gedood of gewond. Luchtdoelartillerie schoot twee der aanval lende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Boven het gebied van het. Duitsche rijk vonden vannacht geen gevechtshandelingen plaats. De bemanning van een verkennings vliegtuig met kapitein Pritzel, feldwebel Heinemann, feldwebel Hoppe en onderoffi cier Haus heeft zich bij de uitvoering van moeilijke fotoverkenningen boven Enge land bijzonder onderscheiden. Bij de ge vechten in Noord-Afrika heeft de eerste luitenant Schultze zich onderscheiden door voorzichtigheid en dapperheid. Stadsnieuws Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën is met ingang van 1 Juni as. benoemd tot ad junct-accountant «bij den Rijksaccountants dienst alhier, de heer J. A. Bouland, thans als zoodanig in tijdelijken dienst. IN INDISCHEN OCEAAN GETORPEDEERD De Britsche regeering te Simla heeft be kend gemaakt, dat het gewapende s,s. „Barbati" van 5000 ton door een vijande lijk oorlogsschip in den Indischen Oceaan tot zinken" is gebracht. De „Barbati" deed dienst tusschen Bombay en Karatsji. Voorts is in het Oosten der Middelland- sche Zee een Britsch troepentransportschip van 1548 ton verloren gegaan. ITALIË STELT KRIJGSGEVANGENEN IN VRIJHEID. Naar de Roemeensche bladen melden, heeft thans ook de Italiaansche regeering bepaald, dat alle Joego-SlavLsche en Griek- sche krijgsgevangenen van Roemeensche afstamming in vrijheid gesteld zullen worden. De Duitsche leger-autoriteiten hadden reeds eenigen tijd geleden een soortgelijke overeenkomst met de Roemeen sche regeering gesloten. (D.N.B.) VERKLARING VAN MEVROUW ROOSEVELT. Mevrouw Roosevelt heeft, volgens een door Associated Press verspreid bericht van de New York Daily News verklaard, dat presi dent Roosevelt met zijn indertijd afgelegde verklaring, dat hij het Amerikaansche volk niet in den oorlog zou voeren, geenerlei blanco toezegging heeft willen doen. Het is haar onbegrijpelijk, hoe men de indertijd afgelegde verklaring van den president als een vaststaande verzekering heeft kunnen uitleggen. (D.N.B.) IRAKSCH LEGERBERICHT. Volgens een bericht uit Beiroet luidt het Iraksche legerbericht no. 15 als volgt: Drie vijandelijke bombardementsvlieg tuigen hebben heden boven het troepen kamp van Almoessayah gevlogen en eenige bommen geworpen, die echter slechts on- beteekenende schade aanrichtten. Een vliegtuig werd neergeschoten en de beman ning gevangen genomen. Een Engelsch bommenwerper vloog hedenochtend boven Mossoel, doch werd door een Iraksch jacht vliegtuig tot landing gedwongen. De beman ning is gevangen genomen. Vijandelijke bommenwerpers vlogen in den avond 7 uur boven eenige troepenkampen, doch werden door Iraksche jachtvliegtuigen verdreven alvorens zij hun bommenlast konden la ten vallen. Het Iraksche luchtwapen zette zijn ver kenningsvluchten voort. Alle machines keerden behouden terug. Een vijandelijke oommenwerper vloog boven Alnasriyah en het eenige bommen vallen, zonder echter schade te veroorzaken. Twee vijandelijke Jiegtuigen wierpen bommen op een poli tiebureau, het Iraksche luchtdoelgeschut schoot een der machines neer en dwong de andere op de vlucht te gaan. (D.N.B.) AMBASSADEUR VAN AMERIKA EN ENGELAND BIJ MATSOEOKA. 1 De Amerikaansche ambassadeur Joseph Grew en de Britsche ambassadeur sir Robert Craigie hebben vanochtend afzonderlijk een eerste onderhoud gehad met den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, na zijn terugkeer uit Europa. Grew bracht om 10.30 uur een bezoek aan Matsoeoka, terwijl Craigie om 11.30 uur in het ministerie aankwam. Goed ingelichte kringen gelooven, dat de Engelsch-Amerikaansche afgezanten ge tracht hebben de Japansche houding te pei len ten aanzien van een nieuwe regeling der j betrekkingen tusschen Japan, Engeland en Amerika en andere hangende kwesties. (Domei). DE MISSIE VAN DEN IRAKSCHEN MINISTER VAN OORLOG. De in Bagdad ontvangen berichten over de missie van den Irakschen minister van oorlog, Sjaukat, in Ankara vermelden, dat deze missie bevredigend verloopen is. De terugkeer van Sjaukat naar Bagdad wordt derhalve met groote kalmte verwacht. Poli tieke kringen in de Iraksche hoofdstad hechten aan de result a t-en van deze reis groote beteeksnis vooor de verdere ontwik keling in het Nabije Oosten. (D.N.B.) In zijn weermachtsbericht no. 343 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op Malta de vlootbasis La Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij bran den veroorzaakt, werden en een vliegtuig op den beganen grond vernield werd. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtui gen werden twee Hurricanes neergehaald. In Cyrenaica probeerde de vijand vanuit Tobroek met steun van pantserwagens een ■hevigen aanval te ondernemen, welke door onze troepen op dappere wijze werd afge slagen. Wij brachtén den vijand aanzienlijke ver liezen toe aan manschappen en pantserwa gens, maakten gevangenen en bemachtig den machinegeweren. Tijdens optreden aan het front van Sdl- loem, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, werden krijgsgevangenen gemaakt en pantserwa gens alsmede zes kanonnen buitgemaakt. Twee vliegtuigen va.ii het type Hurricane werden doorfonze luchtdoelbatterijèn neer gehaald. Een vijandelijke luchtaanval op Eenghasi veroorzaakte onaanzienlijke ma- terieele schade aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee overvielen onze vliegtuigen een vijandelijk konvooi. Een schip van groote tonnage werd getroffen. Een van onze luchtformaties overviel de vlootbasis Alexandrië en trof militaire doelen in 'e haven. In Oost-Afrika: activiteit van de artillerie in den sector Amba-Aladji, waar een nieuwe vijandelijke aanval werd afgeslagen. WANDELSPORT. DISTRICTSWANDELTOCHTEN VAN ZUID-HOLLAND GAAN NIET DOOR. Naar wij vernemen, zullen de wandeltochten van het district Zuid-Holland, welke waren uitgeschreven door den N.W.B. en waarvan de organisatie was opgedragen aan de Eerste Haagsche R.K Wandelsportvereeniging. Cursor, niet doorgaan. De tochten zouden 22 Mei in Den Haag wor den gehouden. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 14 Mei. Kabeljauw f.19 per stuk; tongen f. 5,654 per KG.; poon f.42; schar f.42; puf schar. f. 10; puf- schol f.43; puf schol II f.23—22; wijting f.62— 58 (alles per 50 KG.); gek. garnalen 4441 ct. per KG. Besomming treiler: IJm. 107 f.2360, 60 man den. Besomming kotter: Um. 223, f.515. Besomming logger: KW 307 f.857; kleine schar f.20; kleine schol f.69—67,50. LEIDSCHENDAM. Tijdens het voetballen is de Terlaak- speler J. Bwonende in de Veenestraat alhier, zoodanig tegen zijn enkel geschopt, dat deze brak. Na voorloopig te zijn behan deld is hij naar de ouderlijke woning ver voerd. Ambtenaren van de rijkspolitie hiel den aan den Vlietweg twee wielrijders aan welke elk een zak vervoerden met een half varken. Het vleesch is in beslag genomen en tegen de beide mannen is proces-ver baal opgemaakt, terwijl naar de herkomst van het vleesch een onderzoek wordt in gesteld. NOORDWIJK. RAADSAGENDA. De Raad komt Vrijdagmiddag 16 Mei a.s. te halfdrie in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van de volgende punten: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Ver slagen, Rekening schoolartsendienst 1940. Voorstel tot toekenning van weezengelden aan de kinderen van de Wed. P. Barnhoorn. Goedkeuring rekening Weeshuis over 1940 en begrooting Weeshuis voor 1941. Voorstel tot goedkeuring van huren van woning wetwoningen. Voorstel tot herziening keur loon voor vee en vleesch. Voorstel tot her ziening van de verordening tot sluiting van slagersbedrijven op den Woensdagmiddag. Voorstel inzake wijziging van den incasso- dienst der gemeentebedrijven. Voorstel in zake wijziging van de organisatie ter Secre tarie. DE GRONDEN VOOR VOLKSTUINTJESè Diepspitten in werkverruiming. Naar aanleiding van den door Graaf van Limburg Styrum nogmaals beschikbaar ge stelden grond voor volkstuintjes, vernemen wij, dat dit een perceel bosch betreft van 0.78 H.A. De gemeente heeft aan de Van Panhuysstraat eenige perceelen bouwter rein voor dit doel beschikbaar ter grootte van 0.95 H.A. Het ligt in het voornemen ook deze perceelen zoo spoedig mogelijk in werkverruiming te laten diepspitten, zoodat zij binnen korten tijd teelklaar klaar zijn in verband met den plant- tljd. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Gerardus Nicolaas, Z. van L. Hermans en H. G. Louis Gerardus Johannes Martinus, Z. van P. J. Caspers en M. A. v. Gijlswijk Emma Johanna, D. van J, Swarte en M.E. Niezen Jozef Cornelia Ma ria, Z. van A. I., v. Dfjk en A. C. M. Versluijs. Overleden: Neeltje van Rooijen, wed van N. Marbus. 76 j. Ondertrouwd: P. L. van Doorn en J. C. Steen- voorden J. J. H. Bemelman en A. E. Mep- pelink. Getrouwd: Th. M. v. Werkhoven en F. A. Franck G. W. van Beek en G. W. Vink L. Hazenoot en C. W. Hogervorst. WASSENAAR. Vergadering Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde- In. het Wapen van Leiden vergaderde de afd. Wassenaar der Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde, Wassenaar en Omstreken. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen door den secretaris, werden vele ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Medegedeeld werd, da de cursussen voor le en 2e knecht inmiddels waren aangevan gen met de practische lessen. Hierop hield het jurylid de heer H. A. N. Jansse een bespreking over de inmiddels bekroonde en beoordeelde tuinteekeningen. Waar noodig, gaf hij namens de jury betere aanwijzingen of verbeteringen aan in de soorten van beplanting of indeeling van het terrein. Ook de beantwoording van vele vra gen was zeer leerzaam. Tot jury om het ingezendene te keuren werden benoemd de heeren D. A. de Rooy, J. van Dort en P. Kelderman. De le prijs met 27 p. verwierf de heer G. Verlind voor zijn inzending bloeiende heestertakken. le prijs met 27 p. voor 3 Calceolaria's de heer A. H. Aartse; 2e pr. met 2G p. de heer G. Verlind; le pr. voor een vaas van 25 sten gels Lathyrus met 29 punten, inzender de 'heer D. de Gans. Voor een inzending van een 12-tal enorme Azalea's ter opluistering ingezonden door het landgoed „De Vrije Bliek", tuinbaas de heer Aartse, had de jury een bijzonder woord van. lof voor de prachtige collectie. Schoorsteenbrand. Bij van der D. aan den Rijksstraatweg alhier ontstond een schoorsteenbrand, die door de brandweer spoedig was gebluscht. ZOETER WOUDE. Vergadering Ingelanden Roodenburger- polder. Gisteravond vergaderden het bestuur en de Stemgerechtigde Ingelanden van den Roodenburger en Kleine Cronesteinschen Polder. Nadat de voorzitter, de heer J. v. d. Stoel had geopend, bracht de secretaris- penningmeester verslag uit over het jaar 1940, l)it oc rekening bleek dat was ont vangen f.979 14 en uitgegeven f. 967.04, een batig saldo dus van f. 12.10. Door twee in- gelandeh werden de stukken nagezien en in orde bevonden, waarvoor den penning meester dank werd gebracht. De begrooting 1941 werd vastgesteld op f. 1092 aan in komsten en uitgaven. Het bunaergeld werd gebracht van f. 4 op f. 5. Het aftredend be stuurslid, de heer C. v. Vliet werd her kozen. Burgerlijke Stand. Geborep: Cornelis Petrus Maria z. van P. C. van Weizen en A. Turk Johannes Wilübror- dus Maria z. van J. W. Hogervorst en J. de Wek ker Jacobus Maria z. van J. C. van Leeuwen en A. G. Straathof Maria Johanna d. van J. F. M. Vahrmeijer en J. Dolieslager. Ondertrouwd: P. C. van Santen 32 jr. en A. C. Onderwater 31 Jr. Gehuwd: J. C, van der Krogt 27 jr. en E. de Haan 24 jr. L. van Vliet 29 jr. en J. Schenke- veld 23 jr. A. Roest 27 jr. en H. van Dam 25 jr. Overleden: Th. Straathof 60 jr. echtgen. van H. van Vliet J. van Gent 80 jr. wedr. van J. C. Westerbach A G. Vreeburg 62 jr. echtgen. van M. M. de Korte Z. Swijger 88 jr. wedr. van N. Mulder, Bij verscheidene veehouders in deze gemeente is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. De ziekte heerscht vrij ernstig. AMSTERDAM, 14 Mei. Ter beurze van Amsterdam openbaarde zich gisteren een kleine beweging, ten minste gaven diverse rubrieken wat meer affaire te zien dan den laatsten tijd gebruikelijk is. Alles bijeen ge nomen echter is de beurshandel tegenwoordig zeer stil en het beleggende publiek heeft klaar blijkelijk sterke prikkels noodig om ten aanzien van de fondsenmarkt toeschietelijker te worden. Voor de Nederlandsche beleggingsfondsen, in het bijzonder het eerste rangs-materlaal bestaat echter geregeld goede belangstelling. Weliswaar komt die belangstelling niet tot uitdrukking in bepaald drukken beurshandel, maar de omzetten doen toch uitkomen, dat er in beleggingen vrij veel omgaat. Van de Ned. Staatspapieren geven de 4% obligatiën uit de leening 1941 en de 3 3t&% obligatiën dikwijls flinke openlijke affaire te aanschouwen. Nu dient hierbij in aanmerking te worden genomen, dat nog steeds voor be langrijke kapitalen een behoorlijk emplooi wordt gezocht. Nu de Amerikaansche fondsen niet meer officieel worden genoteerd is de handel in deze papieren tot een minimum ingekrompen en onwillekeurig richt een gedeelte van de attentie, welke vroeger naar deze stukken uitging, zich op een ander terrein. Ook de Duitsche markt ligt nog steeds geheel verlaten en dit is wellicht mede een van de oorzaken dat andere rubrie ken meer op den voorgrond komen. Wat nu de belangstelling voor de eerste klasse Nederland sche beleggingsobjecten aangaat, zoo moet niet worden vergeten, dat de rentevoet hier te lande zich, zij het dan ook heel langzaam aan, ln een dalende richting beweegt. Bij een daling van den rentestandaard wordt meestentijds de vraag voor vaste-rente dragende stukken opgewek^ vooral voor dezulke welke een behoorlijk rende* ment afwerpen. In dit verband is het dan ook begrijpelijk, dat voor de Nederlandsche staats fondsen en ook voor de gemeentelijke en pro vinciale obligatiën geregeld koopers komen op dagen. De koersen van dit materiaal zijn hier door van zelf sprekend beïnvloed geworden en het rendement is dienovereenkomstig iets lager komen te liggen. Tevens kan de conclusie wor den getrokken, dat het vertrouwen in de Neder landsche prima beleggingen geenszins is ge schokt. integendeel, dat het vertrouwen Is toe genomen. Ware dit toch niet het geval, dan kan men zich moeilijk Indenken, dat dag in dag uit koopers op de markt verschijnen. Waar het ge bied, waarin dan de zuivere geldbelegging moet worden gezocht, kleiner is geworden dan voor heen het geval was, maar daartegenover de voor belegging beschikbare middelen eerder nog groo- ter zijn geworden, ligt het vermoeden voor de hand, dat de koersen van de goudgerande waar den, onvoorziene en onberekenbare omstandig heden voorbehouden, nog verder zullen aantrek ken. De mlddagbeurs. Dat op het beursverloop nimmer peil is te trekken, werd heden door den gang van zaken aan het Damrak wederom eens dui delijk aangetoond. Terwijl zich gisteren op de locale markt op verscheidene afdeelin- gen behoorlijke vraag openbaarde en de koersen behoudens enkele uitzonderingen een benedenwaartsohe riohting volgden, was de situatie heden geheel veranderd. De af faire was vandaag van geringe afmetin gen, maar voor zoover orders aanwezig wa ren, hadden deze meerendeels betrekking op realisaties. En daar de kooplust die gis teren om een hoek kwam kijken, weer was verdwenen, was het resultaat, dat het ma teriaal dat aan de markt kwam, slechts plaatsing kon vinden tot lager koersen. Nu was er te weinig te doen, om een gepro nonceerde stemming te voorschijn te roe pen, en het aanbod was van geringen om vang, zoodat hieraan geen ernstige conse quenties vastzaten. Desniettemin werd vrijwel in de meeste rubrieken beneden het vorige peil gehan deld. Dat de toestand volkomen gewijzigd was. kon wel hieruit blijken, dat in Aku's eenige verbetering kon worden waargeno men tot omstreeks 130 procent en hiermede werd het gisteren geleden verlies bijna ge heel uitgewischt. Unilevers waren vrijwel onveranderd. De Philips aandeelen waren lusteloos, zakten in tot 217, maar konden zich later op den middag een kleinigheid herstellen. In de minder courante in- dustrieelen was niet veel te doen. De stemming was prijshoudend. Op de Petroleumafdeeling gaven Olies een goed voorbeeld van de koersbeweging. Bij de opening werd weliswaar eenige punten boven het vorig slot gehandeld, maar reeds spoedig bleek, dat te hoog gegrepen was en in korten tijd ging een vijftal punten ver loren en werd een koers van 240 bereikt, waarna echter goed weerstand werd gebo den. De Scheepvaartmarkt was stil. Scheep vaartunies waren aanvankelijk prijshoudend en werden tot 177 verhandeld, waarna later op den middag een reactie volgde tot 175'/j. Groote mutaties kwamen voor de Scheep vaartpapieren overigens niet voor. De ani mo voor Indische Cultuurfondsen was ge-: ring. In de Rubberrubriek ging slechts spo radisch iets om in Amsterdam Rubbers, welke werden afgedaan tegen prijzen loo- pende van 270 tot 271. De minder courante soorten waren veronachtzaamd. De Tabaks- markt lag verlaten. De Deli-aandeelen wa ren vrijwel onveranderd. Ook in Suiker- aandeelen werd slechts zeer spaarzaam handel gedreven. H.V.A.'s waren in doorsnee weinig ver anderd. Voor Beleggingsfondsen was de be langstelling vandaag maar matig. De Ne- derlandssche Staatspapieren legden, af gaande op de gedragingen van de nieuwe 4 procents obligatiën en de gestaffelde lee ning oorspronkelijk een neiging tot reagee- ren aan den dag en beide soorten werden ■bneden de vorig prijzen verhandeld. In het verdere verloop bleek echter dat een kleine verbetering kon intreden. De koersschommelingen hadden overigens weinig te beteekenen. De obHgatiën uit de andere leeningen waren nauwelijks gewij zigd. De Indische leeningen waren eerder iets lager. Gemeentelijke en provinciale obligatiën stil, met zoo goed als geen va riaties. Voor Pandbrieven was de vraag verdwenen en daartegenover was eenig aanbod losgekomen. In meerdere gevallen kwamen dan ook iets lagere noteeringen te voorschijn. Prolongatie 2 3/4 procent. (A.NP.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16: Brussel 30,11 30,17; Stockholm 44.81—44,90; ZUrlch 43,63—43,71 Bankpapier: Dollars 1.86 1/2—1,90 1/4: Belg. francs 30.08— 30.20: Zweedsche kronen 44,7644,94; Zwitser - sche francs 43.5943,75, HONSELERSDIJK. 13 Mei. Groentenvelling. Export: bl. druiven 3.30; spinazie 7 per kilo; sla 6.00; 2e 4.50; bloemkool 23; 2e 17.30; peen 17 per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Mei. Waspeen f.21—25,10; kroten f.5—8; witlof f.10—17; prei f.1220; spinazie f.68; rabarber f.78,50; raapstelen f. 1112. Alles per 100 KG. NAALDWIJK. 13 April. Export Groenten- veiling: Sla 6; 2e 4.50; peen 17; 2e 712.90; ra dijs 1.602.00; selderie 8.30; bloemkool 23; 2e 17,30 per 100; spinazie 6; 2e 4.405.60 per 100 kg.; stoofsla 3085 per 6 kg.; andijvie 6875 pér 4 kg. RIJNSBURG. 13 Mei. Groentenveiling. Wasch- peen f. 56,20 per kist; rabarber f. 9; prei f. 14 19; witlof f.1218; spinazie f.8 per 100 KG.; peterselie f. 7,509; selderie f.67; sla-ulen f. 15—16,50 per 100 bos. Bloemenveiling. 13 Mei: Phant-asie parkiet 5864; Bartigon 32—36; Copland 30—34; Pitt 3438; Yellow King 3438; Couleur Cardinal 1722; Cramosie brillant 1620; Grand Due 2630; Sinobe 2024; La Reine 1416; Cansas 20—24; Anemonen f. 1,30—2.40; Iris Wit 30—35; blauw idem; geel 28—34; Gele Margrieten 40— 60; Trollium 60100; Muurbloemen 1013. WOERDEN, 14 Mei. Aangevoerd 113 partijen kaas. Prijs met rijksmerk 1ste kw. f. 40,5041,56, 2de kw. 139—40. Handel flauw.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3