LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 14 Hei 1941 Verzoek 'en mededeeling aan onze abonné's houders van girorekeningen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Uit de Rijnstreek Stille handel in gebruiks- en weidevee Binnenland Omzetbelasting Voorjaarsvergadering der Algem. Synodale Commissie en prijzen Buitenland AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS - VEREENIGING „NATUURGENOT". Maandeïijksche ledenvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde veree niging, afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereenigingen haar maandeïijk sche ledenvergadering in café „Centraal". Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer A. B. Donk, die allen een welkom •toeriep, in het bijzonder den spreker van den avond, den heer J. H. Sluiter, wees spr. er op, dat de vereeniging steeds trac-ht iets nieuws te brengen. Ook dezen avond, aldus de voorzitter, zal een zeer mooi onderwerp ter sprake gebracht worden door een bij uitstek deskundige, n.l. den heer Sluiter, re dacteur van het Maandblad „Het Aquarium" die zal spreken over „Het Aesthetisoh Aqua rium". De heer Sluiter, hierna het woord «krijgen de, splitste zijn lezing in twee deelen: a. het uitwendig aquarium en b. het inwendig aquarium. Na gewezen te hebben op de meestal gebruikte aluminiumverf en uit puilende stopverf, behandelde spr. de te genwoordig steeds meer gebezigde methode van houten belijsting, waarmede een hoek ijzer-aquarium wordt bekleed, hetgeen een aquarium veel mooier maakt. Hierna liet de heer Sluiter de hiervoor meest geschikte houtsoorten de revue passeeren en gaf di verse aanwijzingen. Maak de lijst vooral niet te bont, waarschuwde spr. Vervolgens toonde spr. aan dat het aesthetisch aquarium zelden natuurlijk zal zijn, omdat het bijv. de algen-aanwas zal missen, terwijl ook bodemvuil niet geduld wordt. Probeer daarom een aquarium niet onnatuurlijk te maken door bruggetjes, zwaantjes, kasteeltjes enz. Een aquarium moet zijn een levend schilderijtje. Hiervoor behoeft men geen artistieke gaven te bezit ten, enkel kennis te nemen van de grond beginselen, planten en dieren goed bekijken, een dosis geduld hebben en oog voor lijn en kleur. Laat u vooral nooit afschrikken, al dus de heer Sluiter, Meestal is een aqua rium een weergave van een te groot stukje natuur met een verzameling van planten Tracht een klein brokje natuur na te boot sen. De afmetingen van een aquarium wer den hierdoor onder de loupe genomen om vervolgens uitvoerig stil te staan bij den regel der drie-deeling, waarbij op een der snijpunten een hoofdmotief moet komen, hetzij een rotspartij of plantenvegetatie. Nadat spreker nog de dieptewerking be sproken had, werden diverse regelen gege ven van het inplanten, een en ander toege licht met teekeningen. Een daverend ap plaus beloonde spreker voor zijn boeiende lezing. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Maatschappij ter Bevordering der Leidsche Onderwijs-instel- lingen N.V., Rijnsburgerweg 169, Leiden. Directeur: I. J. Sloos, Oegstgeest. Maatschappelijk kapitaal: f. 175.000, waar van geplaatst en gestort f. 35.000. Gebr. Ouwehand, Vlierstraat 23, Katwijk aan Zee, grit- en kalkhandel. Vennooten: H. Ouwehand, Voorst en P. Ouwehand, Katwijk aan Zee. Persgasstation Alphen aan den Rijn, Gas- laan Alphen a. d. Rijn, exploitatie van een persgasstation. Opheffing: H. Zoetemelk, Rijpwetering D. 179, Alkemade, zuivelbereiding. Wijzigingen: Nederlandsch College voor Algemeene Studieleiding, Rijnsburgerweg 169175, Leiden. Bovengenoemde zaak is overgegaan in de naamlooze vennootschap: Maatschappij ter bevordering der Leidsche Onderwijs-instel- lingen N.V. N.V. Stoomhoutzagerij en schaverij „De Vlijt" Hoon 174, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Commissarissen: Mr. Dr. J. Sprey Amsterdam; L. Sprey, Alphen a.d. Rijn en Dr. K. Sprey, Hilversum. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Semietische taal- en letterkunde de heer B. L. Sanson (Rotterdam). Geslaagd voor het examen voor apo- thkersassistent alhier mej. H. A. v. d. Broek Den Haag. Candidaatsexamen Indisch recht de hee- ren C. D. van Hemert tot Dingshof (Den Haag) en G. A. Betke (Heemstede); voor het doctoraal examen Indisch recht de heer A. C. B. Helder (Noordwijk-aan-Zee) en voor het economisch doctoraal examen Indologie J. Vogelzang (Den Haag). UITVOERING „EX ANIMO". Groot enthousiasme voor koorzang. Wélk een groot enthousiasme er heerscht voor den koorzang, zoowel bij de kinderen zélf als bij het auditorium, dat gisteravond de Stadszaal tot in de uiterste hoeken vul de, bleek tijdens de uitvoering van de ver schillende koren der zangvereeniging „Ex Animo" in' wederom ruime mate. Er is door de jeugd met een verblijdend idealisme en met groote geestdrift gezon gen, zij was er van het begin tot het eind volkomen „in", terwijl ook de ouderen zich geenszins onbetuigd lieten, dank zij de be sliste en energieke leiding van den heer de Wolff, die uitstekend de kunst verstaat orde te bewaren onder de groote, gedisci plineerde schare kinderen, die zich met gerechtvaardigd vertrouwen aan zijn lei ding overgeven. Ds. Riemens opende dezen in elk opzicht geslaagden avond met een kort woord, waarin hij zijn verheugenis uitsprak over de geweldig groote opkomst en over het verlangen van velen om zich te verheffen in het rijk der harmonieën. Na gebed, zon gen klein en groot gezamenlijk de Wolff's imponeerend „Gever en Gave", waarna het groote kinderkoor een gansche serie beken de liedjes van Catharina van Rennes zong, waarschijnlijk bedoeld als een huldigende nagedachtenis aan deze niet lang geleden overleden meesteresse op het gebied der Hollandsche kinderzangcompositie. Reeds dadelijk bleek hierbij de verwon derlijke gave van den heer de Wolff om de kinderen frisch en levenlig, zonder eenigen dreun en dus met veel. verscheidenheid te laten zingen: hoe rhythmisch-luchtig klonken liedjes als het bekende „Meimor gen" wie kent. hierin niet den regel „Hela, gij bloempjes, slaapt gij nu nog?", „Wees gegroet, volschoone lentetijd", „Des zomers" mooi en innig klonk ook het „Angelus". Het moeilijke punt „door het lover", dat hierin altijd een zwakke plek beteekent, was ech ter ook ditmaal niet volkomen zuiver. Groot succes oogstte oo kliet vaartvolle „Ruim baan". Zoo zouden wij kunnen doorgaan, SCHOEISELDISTRIBUTIE. Om het tijdroovende en dikwijls ver- geefsche wachten voor het Distributiekan toor te voorkomen, zullen van morgen Don derdag 15 Mei af, weer volgnummers, voor meerdere opeenvolgende dagen, worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling iederen Maandag van 9 tot 12 uur en van 2 tot: 5 uur n.m., volgnummers te verstrekken voor Dinsdag. Woensdagmorgen, Woensdagmiddag (voor kinderen), Donderdag en Donderdagavond (voor diegenen, die overdag geen gelegen heid hebben) en iederen Doiiderdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur n.m., voor Vrijdag Zaterdagmorgen, Zaterdagnamiddag (voor kinderen en hen, die op de andere dagen verhinderd zijn) en Maandag, Morgen, Donderdag 9 uur v.m. wordt een begin gemaakt met deze uitreiking en wel voor: DonderdagNo. 501—680 wit Donderdagavond No. 1— 60 geel VrijdagNo. 681—860 wit Zaterdagmorgen No. 861950 wit Zaterdagmiddag No. 61—150 geel Maandag No. 951-1130 wit 's Woensdags en Zaterdags zullen hier ter plaatse de Nos. bekend gemaakt worden waaróp de volgende dagen schoenenbonnen beschikbaar zijn. Voor zgn, zomerschoeisel is een groot, voor leeren schoeisel een zeer beperkt aan tal bonnen beschikbaar. Het publiek wordt dringend verzocht hiermede rekening te houden en geen eischen te stellen, waaraan toch niet kan worden voldaan, In geen geval zal een bon voor leeren schoeisel worden afgegeven aan hen, die er reeds een ontvangen hebben. Leiden, 14 Mei 1941. 2907 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. doch het is thans onmogelijk alle liedjes op te sommen. Het kleine kinderkoor zong eveneens met veel animo: bij het laatste liedeke „Sneeuwklokje" waren zes meisjes alleraardigst gecostumeerd. Het gemengde koor der ouderen bracht eenige koorfrag menten uit de opera „Martha" van von Flo- tow die van zorgvuldige voorbereiding getuig den. Een jeugdige sopraan mej. Adrie Goe- dendorp, die over een veelbelovende stem beschikt, welke nog op verdere ontwikke ling wacht, vertolkte op reeds tevreden stellende wijze het Volkslied „Letzte. Rose". Eenige Russische volksliederen vielen, dank zij de uitstekende vertolking van het ge mengd koor, ook bijzonder in den smaak, waarna, na de pauze „de verrassingen'' van dezen avond kwamen. Allereerst het geestige zangspel „De Too- verfluit" van Theo v. d. Bijl, waarbij ae kinderen naar hartelust konden hollen en dartelen, waarbij de spontane hilariteit van het publiek oplaaide, telkens wanneer een grappig verkleed jongetje of meisje achter den allen betooverenden fluitspeler kwam aanspringen. Tenslotte was er de volkomen geslaagde imitatie van een grooten nationalen zang wedstrijd, waarbij het precies toeging alsof het écht was. Drie „ernstige" juryleden, een parmantige aankondigster der nummers en dan drie koortjes met dirigenten: één ver eeniging uit een boerendorp, één uit de stad met deftige dametjes en één koortje van Volendammers. De humor voerde ook hier den boventoon, terwijl het zingen niets te wenschen overliet! Met spanning werden de „verplichte", zoowel als de „vrije" nummers beluisterd; té snel kwam het einde van deze gezellige vertooning! Allen waren op dezen avond, waarbij mevr. de GraafSchroot uit Rotterdam weer als kundige en trouwe accompagna- trice fungeerde, blij-gestemd! Voor den heer de Wolff en zijn schare waren de successen niet van de lucht: het was een uitvoering „Ex Animo" volkomen waardig. Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 15-jarige W. J., die werkzaamheden ver richtte op de eerste verdieping van een pakhuis in de Heerensteeg, doordat hij leunde tegen een niet afgesloten luik, van een hoogte van 4 meter op straat gevallen. Hij braik den linkerpols en vermoedelijk ook -het linkerdij been en is door den Eerste Hulpdienst naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Mej. J. P. Brouwer alhier slaagde voor het theoretisch gedeelte van het examen voor huishoudkundige in inrichtingen. Voor het alhier afigenomen examen van apothekersassistent is geslaagd mej. H. A. van den Broek (Den Haag). Morgen hoopt de heer H. God«dijn den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren ge leden zijn functie als coupeur bij de firma Marks aanvaardde. GOED BEZETTE MAGERE VARKENSMARKT. (Van onzen deskundigen medewerker). Het ligt voor de hand, dat de gebruiks- en weideveehandel onder de huidigen slechten groei van het gras te lijden heeft. De omzetten zijn dan ook gering. De aanvoeren waren ook de laatste dagen nog vrij goed, maar van de zijde der koopers werd weer weinig kooplust aan den dag gelegd. De prijzen zijn dan ook gaandeweg wat terug- geloopen; wij noteerden al gauw f.25 tot f.30 per stuk minder. In verhouding liep ook het weide- en fokvee in prijs terug. Maandag en Dinsdag waren de aanvoeren nog ongeveer dezelfde als de vorige week. Ook de nuchtere kalveren bleven vrijwel op hetzelfde niveau, doch met de schapen was het nog altijd gering. Voor de weiden was men nu ook niet zoo koop lustig meer, althans niet voor de volwassen schapen. De prijzen liepen met enkele guldens per stuk terug. De jonge weidelammeren werden evenwel goed verkocht. In het Noorden was veel aanbod, en de Groningers of Friesche lammeren deden van f.15 tot f.21 per stuk. Het Texelsche of Noord-Hollandsche goed, deed gemiddeld f. 4 tot f5 per stuk hooger. De magere varkensmarkten waren over het algemeen weer goed bezet, en de handel had een redelijk goed verloop, terwijl de prijzen nog even aan den hoogeren kant waren- O O Voor de vleeschdlstributle werden heden te Leiden 93 runderen en 47 nuchtere kalveren a n gevoerd. ALPHEN. VERGADERING ZIEKENHUIS VERPLEGING. In hotel „Centraal" vergaderde onder lei ding van den heer C. J. v. d. Bijl Azn. de Ver. tot voorziening in de onkosten van Ziekenhuisverpleging. De belangstelling van de zijde der leden was slechts matig. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en wees op de gewijzigde omstandigheden sinds de bijeenkomst van het vorig jaar. Hij (herdacht hierbij tevens hen, die hun leven in dienst van het vaderland hebben gege ven. Na vaststelling der notulen las de heer J. A. Tolk het jaarverslag vóór in de plaats van den secretaris den heer Domburg, die nog steeds niet geheel hersteld is. In dit jaarverslag werd mededeeling gedaan van de pogingen die destijds in het werk zijn gesteld om te komen :tot fusie met verschil lende zustervereenigingen, doch die niet tot eenig resqltaat hebbën geleid, zoodat van verdere stappen tot concentratie is afge zien. Het ledental voor het gewoon tarief op 1 Januari 1940, bedragende 7864, bedroeg op 31 Dec. 1940 7508, voor het speciaal tarief 1438—1949 en voor het tussühentarief 4294- 4305; het aantal verpleegden in de zieken huizen 241 met 3538 verpleegdagen. Ook het financieel verslag bleek niet ongunstig; door ontstentenis van den heer W. J. Spreij werd dit uitgebracht door den heer W. Moer man. Hieruit bleek, dat de resultatenreke ning van het gewoon tarief een winst aan gaf van f. 786.61 en van het speciaal tarief f. 527.31. Aan contributies werd ontvangen voor het gewoon tarief f. 14635.26 plus f. 411.87 voor het extra tarief; f. 386.78 voor het tusschentarief en voor het speciaal ta rief f. 3662.18. Dit jaarverslag werd goedge keurd; den penningmeester werd décharge verleend. De aftredende bestuursleden de heeren A. Noomen, J. M. v. d. Valk, J P. J. Rozestra- ten en A. van Velde werden herkozen. Goed gekeurd werd het voorstel van het bestuur tot wijziging van art. 4 2e al. van het regle ment om bij event, liquidatie of ontbinding der vereeniging een batig slado te veröee- len onder pl. vereenigingen, die tot strek king hebben de verzorging van zieken. Hierna sluiting. Buri;pr!tfko Stand Geboren: Wilhelmina Stoffelina. D. van Pietev van dei Laken en Stpffelina Wilhelmina van Apeldoorn Olga Irma, D. van Johannes Dek ker en Wiggertje de Boer. Overleden: Berendina Hendrika Baart 76 j. Adrlanus Gerardus Rademaker 55 j„ gehuwd met Wilhelmina Apolonia Hofman Jacobus van Alphen 92 j., weduwnaar van Maria Elisa beth van der Pluim Pieter Johannes Wilhel mus van Leer 57 j.. gehuwd met Nisina Maria Punt. Aanhouding van voortvluc'itigen bediende. Zooals gemeld, is korten tijd geleden een be diende van den bakker v. Z. spoorloos verdwenen met medeneming van een voor zijn patroon geïnd bedrag aan geld. Gebleken is, dat de jon geman naar Amsterdam is gegaan, waar hij door de politie is aangehouden. Hij zou naar hier op transport gesteld worden. HAZERSWOUDE. r~ Onzen abonné's, die het abonnementsgeld over het 2e kwartaal 1941 per giro hebben voldaan, doch geen rekening hebben gehouden met de prijsverhooging van f. 2.35 tot f. 2.47 met ingang van het tweede kwar taal, wegens door ons te betalen 5"/. omzetbelasting, verzoeken wij dringend de te weinig betaalde f. 0.12 alsnog op onze girorekening 57055 over te schrijven. Dit verzoek is tevens gericht aan onzen abonné's, die het abonnements geld automatisch van hun girorekening laten overschrijven en de betref lende machtiging voor een bedrag van f. 2.35 per kwartaal nog niet hebben vervangen door een nieuwe voor f. 2.47 per kwartaal. Het daartoe benoo- digde formulier wordt op verzoek gaarne gratis verstrekt. Aan abonné's-girorekeninghouders, die voortaan het abonnements geld automatisch wenschen te doen overschrijven, stellen wij eveneens gaarne gratis het benoodigde machtigingsformulier ter beschikking. DE DIRECTIE. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd:: J. J. van Wageningen 26 jr. en K. Bol 30 jr. P, J. Groen 24 jr. en C. Meijer 25 jr. Gehuwd" N. P. Captein 29 jr. en J. S. Heems kerk 21 jr. Op Woensdag 4 Juni a-s. zal weder om gelegenheid bestaan tot kostelooze in enting, n.l. om 9 uur ter gemeentesecreta rie en om 1 uur n.m. ten huize van dr. Zoete. PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG 15 MEI. Alphen a. d. Rijn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7.15 uur prof. Wisse van Apeldoorn. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. 8.15 u. ds. Henstra van Haarlem. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Egmond-aan-den-Hoef en Egmond-Binnen. ds. C. M. Veenhuysen, eme ritus-predikant te Amsterdam. CHR GPr KERK Tweetal te Oosterbeek: ds. E. du Marchie van Voorthuysen te Urk en ds. C. Smits te Slie- drecht. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Scheveningen Lamain te Rotterdam-Zuid. ds. W. C. DE EERSTE ZITTING. De eerste zitting van de alg. synodale commissie der Ned Herv. Kerk werd door den president geopend. Hij las voor Ps. 23 en ging voor in gebed. Daarna sprak hij een kort openingswoord, wijzende op den ernst der tijden. De secretaris las de samenstelling der ver gadering voor: ds. J. W. J. Addink, presi dent; ds. P. de Bruijh, vice-president; ds. K N E. Gravemeijer, secretaris; ds. J. P. van Bruggen; mr. J. H. Bybau; ds. J. W. Dippel; prof. dr. J. de Zwaan; ds. J. Boonstra en mr. C. de Roon Swaan. Namens de gecommitteerden voor het toe zicht op de administratie van den quaes tor-generaal, bestaande uit mr. J. H. Bybau, ds. J. P. van Bruggen bracht de laatste rapport uit. Besloten werd aan de synode voor te stellen den quaestor-generaal te dechargeeren en hem dank te zeggen voor zijn veelomvattenden arbeid. Tot commissie voor afschriften en staten van kosten werden benoemd ds. J. Boonstra en mr. C. de Roon Swaan. Namens de commissie voor de enquête inzake de hulppredikers, bestaande uit ds. P. de Bruijn en ds. J W. Dippe, bracht de laatste rapport uit. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een breede discussie over de vraag of het wenschelijk kan worden ge acht, dat theologische candidaten tot hulp prediker worden benoemd. Het rapport werd met dank aanvaard. Daarna werden behandeld de aanvragen uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Gelijk bekend werd in een bericht van 9 Januari j.l, door den secretaris-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van landbouw en visscherij bekend gemaakt, dat doorbereke ning van de nieuwe omzetbelasting toege staan was. Voor zoover bij de doorbereke ning afrondingen noodzakelijk waren, moesten zij naar beneden geschieden. Tege lijk werd In het bericht medegedeeld, dat fabrikanten of handelaren, die thans min der omzetbelasting betalen dan voor 1 Ja nuari, hun prijzen dienovereenkomstig moesten verlagen. Bij een onlangs afgekondigde beschikking is deze regeling wettelijk vastgelegd. De nieuwe regeling gaat in zooverre verder dan de krachtens het bericht toegelaten rege ling, dat ook de op vervoerkosten te beta len omzetbelasting mag worden doorbere kend. De regeling is dus thans zoo, dat de om zetbelasting in haar geheel in de prijzen mag worden doorberekend, behoudens in de prijzen van aardappelen, brood, melk en peulvruchten. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling slechts getroffen is, ten einde het normale handelsverkeer zoo min mogelijk te belem meren. Zij veronderstelt niet, dat geen enkel bedrijf de omzetbelasting zelf kan dragen. Bij de prijsbepaling in de toekomst zal dan ook van geval tot geval worden nagegaan in hoeverre de betrokkenen de omzetbelasting voor eigen rekening kunnen nemen. Tegelijk met de in het bovenstaande be doelde beschikking, welke geacht wordt van 1 Januari j.l. af in werking te zijn getre den, is een beschikking tot aanvulling van de pr ij zenbeschikking invoergoederen no. 1 verschenen, welke een nadere bepaling geeft van het begrip „inkoopsprijs", zooals dat in deze beschikking voorkomt. De bedoeling van deze begripsbepaling is slechts, duide lijk tot uitdrukking brengen, dat ook im porteurs verplicht zijn hun verkoopsprijzen te verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan invoerbelasting moeten beta len dan voor 1 Januari het .geval was. COLLECTIEVE NEDERLANDSCHE INZENDING OP DE NAJAARSBEURS TE LEIPZIG. De economische voorlichtingsdienst zal op de najaarsbeurs te Leipzig, welke van 31 Augustus tot en met 4 September zal plaats vinden, evenals op de voorjaars- beurs, naast zijn gebruikelijke represen tatieve inzending een collectieve inzending organiseeren, welke zal worden onderge bracht in het Ring-Messhaus. BEROEP AANGENOMEN. De heer C. Gilhuis, theologisch candi- daat, thans hulpprediker te Montfoort, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Leimuiden aangenomen. VERDRONKEN. Hedenochtend is de 77-jarige K. Piet te Aalsmeer in de Ringvaart van de Haarlem mermeer gevallen en verdronken. P. wilde van zijn akker naar huis varen en behoef de alleen maar de Ringvaart over te ste ken. Hij werd door zijn broer en diens zoon gevonden. BEDRIJFSORGANISATIES. Een aanvulling is verschenen op artikel 1 van het besluit inzake de bedrijfsorganisa ties, n.l. een nieuw artikel 1 a, dat aldus luidt: De overeenkomstig artikel 1, lid 2 opge richte en erkende bedrijfsorganisaties zijn lichamen in den zin van art. 152 van de grondwet. Haar kan overeenkomstig art. 153 van de grondwet door den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart verordenende bevoegdheid worden toegekend. Op de voor schriften op het gebied van de prijsvor ming kan door deze verordenende bevoegd heid geen inbreuk worden gemaakt. De krachtens de toegekende verordenende be voegdheid vastgestelde verordeningen be hoeven de goedkeuring van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Dit geldt in het bijzonder voor verordeningen tot regeling van kartelverhoudingen of tot regeling van de markt. De secretaris-generaal van het dept. van handel, nijverheid en scheep vaart of een door hem aan te wijzen ge machtigde kan besluiten, welke met de wet op het algemeen bleang strijdig zijn, schor sen of vernietigen. Daarbij worden tevens de gevolgen geregeld. Dit besluit treedt heden in werking. DE HEER N. HENDRIKS OVERLEDEN. Portier bij de spoorwegen te Leidschend aanV oorburg. Tijdens zijn werkzaamheden is gistermid dag plotseling in den ouderdom van 56 jaar overleden, de heer N. Hendriks, portier bij de werkplaatsen der Nederlandsche Spoor wegen, depot LeidschendamVoorburg. De overledene, welke bij het personeel als een goed collega stond aangeschreven, maakte deel uit van het bestuur van de af- deeling LeidschendamVoorburg van den Prot, Chr. Bond van Spoor- en Tramperso neel P. C. B. en van de brandstoffenveree- niging „Ons Belang". Bij zijn 25-jarig lidmaatschap van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramper soneel, op 8 Mei 1938 heeft de voorzitter van dien Bond, de heer Augusteyn, hem de gouden medaille van het Chr. Nationaal Vakverbond overhandigd. STAKING IN AMERIKAANSCHE WAPENFABRIEK. In de Golts-wapenfabrieken in de Ver. Staten is een staking uitgebroken, waardoor het werk in een groote en twee kleine fa brieksgebouwen stil ligt. De staking is voor de bewapening der Vereenigde Staten daar om zoo voelbaar, omdat de Golts-fabrieken de eenige producent van machinegeweren en kleine vuurwapenen zijn. Men raamt de loopende orders der firma op drie millioen dollar. Koortsachtige pogingen worden in het werk gesteld om het conflict bij te leg gen. Voorts dreigt opnieuw een groote'sta king uit te breken in de bruinkoolmijnen De leider van de C.I.O. deelde mede, dat hij 40.000 mijnwerkers tot de staking zal op roepen, indien niet voor het weekeinde een oplossing voor de loonkwesties in de Zuide lijke districten tot stand is gekomen. (D.N.B.) HET UITSTEL DER REDEVOERING VAN ROOSEVELT. Het uitstel der redevoering van president Roosevelt noemt de New York Post in een bericht uit Washington buitengewoon op merkelijk. De Amerikaansche regeering, al dus het blad, staat op een keerpunt van haar buitenlandsche politiek. De meening over- heerscht, dat Roosevelt dit tijdstip niet ge schikt acht voor een redevoering. Hij staat onder zwaren druk van tegenovergestelde buitenlandsche politieke beschouwingen, en het wordt hem steeds moeilijker, het met deze richtingen klaar te spelen. Het heeft er allen schijn van, dat de noodpositie van de Engelschen met den dag erger wordt. Officieel en officieus onderstreepen de En gelschen, dat zij den strijd niet lang meer zonder de hulp der Amerikaansche vloot kunnen uithouden. De jongste pogingen om de openbare stemming voor de hulpverlee ning aan Engeland te winnen, zijn teleur stellend geweest. Overigens is bekend ge worden, dat Roosevel-t uit de jongste rede van een lid van het kabinet den eisch tot een onverwijlde oorlogsverklaring en tot onverwijlde samenstelling van konvooien geschrapt heeft. Op het protest van den minister heeft Roosevelt verklaard: „wij zullen den oorlog niet verklaren en zullen geen konvooien samenstellen. Elke hande ling van een gewapenden aanval moet van Duitsche zijde komen". Deze verklaring, zoo meent het blad, duidt erop, dat eerder het patrouillesysteem wordt uitgebreid dan dat werkelij ke konvooibescherming geboden wordt. Roosevelt probeert thans tijd te winnen. (D.N.B.) OUD-MINISTER MAHIEU UIT VICHY UITGEWEZEN. Aan den Franschen senator en vroegeren minister van binnenlandsche zaken in bet kabinet Tardieu, Albert Mahieu, inspec teur-generaal van het wegennet, is door de politie het verblijf in Vichy ontzegd, zoo meldt de Matin uit Vichy. Mahieu bad zich beleedigend uitgelaten over maar schalk Pétain. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2