BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 13 Mei 1941 Prijsregeling van binnenvaartuigen Rente op rente De centrale Keukens De „Prins Willem II" tot zinken gebracht Gemengd Nieuws Een beschikking afgekomen AGENDA Winterhulp Nederland "Nare dagen"? Sn AKKERTJE CORRESPONDENTIE OOK MAALTIJDEN OP ZONDAG? Naar het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening: mededeelt, wordt over wogen om, indien mocht blijken, dat men de behoefte gevoelt, ook op Zondag maaltijden van de Centrale Keukens te betrekken, dit mogelijk te maken. Tot dusverre gaf men er de voorkeur aan, op Zondag zijn eigen potje te koken. Maar een verandering van ge voelen op dit punt schijnt, mede in ver band met de invoering van de aardap- pelrantsoeneering, niet uitgesloten. Velen van hen. die voedsel van de Cen trale Keukens betrekken, kunnen moeilijk van de aardappelenkaart afstand doen. Men vindt het een bezwaar, dat men dan niet op Zondag, wanneer men zelf kookt, aard appelen kan eten. Stellig zou het aangena mer zijn, wanneer men hiertoe wel in de gelegenheid was. Maar de Centrale Keukens zijn onder de tegenwoordige omstandighe den wel genoopt, de geheele aardappelen- kaart te vragen. Men bedenke overigens, dat, wanneer men zelf zijn maaltijd berei dende, de beschikking over anderhalve ki logram aardappelen per week heeft, men evenmin in de gelegenheid is, eiken dag aardappelen te nuttigen. Hierbij komt, dat, nu de aardappelen zijn gerantsoeneerd, aan het betrekken van voedsel van de Centrale Keuken groote voordeelen zijn verbonden. Wel is, ten gevolge van de rantsoeneering, de hoeveelheid aardappelen in een maaltijd van de Centrale Keuken automatisch klei ner geworden, maar getracht wordt, de voe dingswaarde van het menu toch zooveel mogelijk op peil te houden, en het resultaat van deze pogingen is geenszins onbevre digend. Zooals men weet, is de portie voedsel, als gevolg van de aardappelenrantsoeneering, van 1-2 liter tot ongeveer een liter moeten worden verminderd. Maar deze verminde ring is gepaard gegaan met een prijsverla ging van vijf en twintig tot twee en twintig cn, voor de vetkaartbezitters, van dertien tot tien cents. Dat men voor dergelijke prij zen thuis een maaltijd van dezelfde voe dingswaarde zou kunnen bereiden, moet uitgesloten worden geacht. Juist ter verhooging van de voedings waarde wordt voorts de groente voor de helft gekookt, voor de andere helft rauw in het voedsel verwerkt. Dat de rauwe groente van stronken ontdaan en terdege gereinigd wordt, spreekt vanzelf. Zij wordt bovendien uiterst fijn verdeeld. De smake lijkheid gaat, door gedeeltelijke aanwending van rauwe groente, niet alleen niet ach teruit, maar neemt zelfs toe. Misschien heeft men enkele dagen noodig om aan het nuttigen van een deel der groente in rau- wen toestand te wennen, maar zoodra men eraan gewend is, zal men dit beamen. Van belang is, dat de hoeveelheid groente, die thans in een maaltijd wordt gebruikt, dubbel zoo groot is, als zij vóór de aardap pelenrantsoeneering was. Om de spijs voldoende te kunnen binden, verwerkt men er voorts een kleine hoeveel heid zoogenaamd ontsloten aardap pelmeel in. Hierbij draagt men er nauwlet tend zorg voor, dat de hoeveelheid aardap pelmeel niet te groot worde. Op deze wijze wordt voorkomen, dat het voedsel een glazig waas krijgt, dat voor sommige menschen den aanblik minder smakelijk zou maken. Ter vergrooting van de smakelijkheid worden in den maaltijd de noodige spece rijen, in de juiste mate, verwerkt. NEGEN OPVARENDEN TE MONTEVIDEO AANGEKOMEN. Naar de Rheinische L'andeszeitung meldt, heeft het Engelsche s.s. Turcan Star, dat te Montevideo is binnengeloopen, negen opva renden aan wal gebracht van het in Brit- schen dienst varende Nederlandsche s.s, „Prins Willem II", dat op den Atlantischen Oceaan door een duikboot tot zinken is ge bracht. De Prins Willem II meèt 1304 ton en is eigendom van de N.V. A. Veder te Rot terdam. Dr. H. A. STHEEMAN f In den nacht van Zaterdag op Zondag is. na langdurige ziekte, in Den Haag dr. H. A, Stheeman, oud-geneesheer-directeur van het Juliana-kinderziekenhuis in Den Haag overleden. Hij was ruim 76 jaar oud. SLACHTSCHAPEN EN SLACHTRUNDEREN Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat de secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij een tweetal beslui ten heeft uitgevaardigd, waarin beperkende regelen zijn gesteld ten aanzien van den handel in voor de slacht geschikte schapen en runderen. Het verhandelen en afleveren van alle voor de slacht geschikte schapen en alle voor de slacht geschikte runderen, welke van een zoodanige kwaliteit zijn, dat zij bij classificatie zouden worden ingedeeld in een van de klassen aa, a of b. is verboden. De slachtschapen en aa, a en b runderen mogen alleen verhandeld en afgeleverd worden aan de door de Nederlandsche Vee houderij Centrale erkende marktveehande- laren ter levering aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale met gebruikmaking van de daarvoor bestemde opgavekaarten. In uitzonderingsgevallen bestaat de gele genheid ontheffing te verkrijgen van de in bedoeld besluit gestelde verbodsbepalingen. Men wende zich daartoe tot den provincia len voedselcommissaris of tot de Neder landsche Veehouderij Centrale. De aandacht van belanghebbenden wordt er nog op gevestigd, dat niet alleen het te koop aanbieden en verkoopen, maar ook het koopen van de slachtschapen en van de slachtrunderen van de klassen aa, a en b verboden en dientengevolge strafbaar is. NIEUW STADHUIS TE MEDEMBLIK. In den loop van dezen zomer zal, wan neer geen onverwachte stagnatie optreedt, het nieuwe stadhuis van Medemblik gereed komen. Het verheft zich aan het begin van de breede Nieuwstraat, den voornaamsten verkeersweg der stad, op dezelfde plaats, waar ook het oude raadhuis heeft gestaan. Architect is de heer Kropholler. STRAFZAKEN, RAKENDE HET ECONOMISCHE LEVEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is met ingang van bij de onderscheidene arrondis- sements-rechtbanken ingesteld één enkel voudige kamer voor de berechting van strafzaken, rakende het economische leven. In de Haagsche Kamer zijn aangewezen: tot lid: mr. C. J. de Vries, tot plaatsvervan gend lid mr. A. Ikman van Burck, mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, allen rechter in de arrondissementsrechtbank te Den Haag. CRISIS-HARINGBESLUIT EN MOSSEL- BESLUIT VERLENGD. Het crisis-haringbesluit 1940 en het cri- sis-mosselbesluit 1938. die tot 1 Mei j.l. golden, zijn ook na dien datum van kracht gebleven en wel voor onbepaalden tijd. PRIJZEN VAN KUIKENS. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft ■vastgesteld het prijzenbesluit kuikens 1941. Art. 2 luidt als volgt: 1, De prijs voor vrouwelijke kuikens van 'kippen en eenden bij verkoop door fokkers aan houders van vermeerderingsbedrijven 'bedraagt f. 0.75 per stuk. 2. De in het eerste lid genoemde prijs geldt bij levering onverpakt en af bedrijf van den verkooper en inclusief omzetbelas ting. Bij levering verpakt en franco kooper mag deze prijs met ten hoogste 3 cent per kuiken worden verhoogd. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is te Wassenaar, 73 jaar oud, overleden ir. A. Bryan, oud-hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen in Ned.-Indië. De Staatscourant bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat, betreffende richtlijnen inzake prijsregeling voor bin nenvaartuigen. Op grond van artikel 3 van de „prijzen- •beschikking binnenvaartuigen 1941" no. Ill wordt in deze beschikking o.m. bepaald: Voor de bepaling van de getaxeerde waar de van een binnenvaartuig wordt de bouw prijs per April 1939 van een vaartuig, ge heel gelijk aan het te taxeeren vaartuig, vermeerderd met ten hoogste 50 pet. en ver minderd met een bedrag, hetwelk voor elk te taxeeren vaartuig bepaald wordt naar type, ouderdom, slijtage en staat van in richting en onderhoud van vaartuig en in ventaris. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart kan ontheffing verleenen van de voorgeschreven wijze van berekening van de getaxeerde waarde. Indien geen overeenstemming wordt be reikt over de vaststelling van den taxatie prijs, kan de secretaris-generaal van het de partement- van Waterstaat, op verzoek van den inspecteur-generaal voor de Scheep vaart of van de betrokken taxateurs, op dracht geven tot her-taxatie. In bovengenoemde prij zenbeschikking wordt bepaald: Artikel 1 a. „Binnenvaartuigen": alle vaartuigen, hoe ook genaamd en van wel ken aard ook, die tot de vaart op de bin nenwateren en niet tot de vaart ter zee ge bruikt worden of bestemd zijn.^met uitzon dering van: 1. vaartuigen, uitsluitend ten dienste van het goederenvervoer gebezigd of daartoe be stemd, geen sleepbooten zijnde, met een laadvermogen volgens den meetbrief voor binnenvaartuigen, dat kleiner is dan 20 ton; 2. stoomsleepbooten, waarvan het verwarmend oppervlak van de(n) ketel(sJ kleiner is dan 10 vierkante k.m. 3. motorsleepbooten, waarvan het aantal rempaardekrachten kleiner is dan twintig; 4. vaartuigen, die niet ten dienste van het goederenvervoer worden gebezigd of daartoe bestemd zijn, met een laadvermogen volgens den meetbrief voor binnenvaartui gen, dat kleiner is dan 10 ton, met uitzonde ring van baggermateriaal, voorzien van eenige werktuigelijke voortstuwing of an dere werktuigelijke inrichtingen; b. „Binnenvaartuigen, die in Nederland thuisbehooren": binnenvaartuigen, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Nederlanders, van wie niet blijkt, dat zij hun gewoon verblijf buiten Nederland heb ben, of aan hier te lande gevestigde ven nootschappen, vereenigingen, stichtingen of andere rechtspersonen, tenzij blijkt, dat de zetel van haar scheepsbedrijf buiten Neder land is gelegen. Artikel 2. (1) Voor de overdracht in eigendom van een in Nederland thuisbehoo- rend binnenvaartuig is een taxatie-certifi caat vereisoht. Dit geldt ook voor den ver koop van de meerderheid van aandeelen in een N.V. welk vermogen in hoofdzaak be staat uit een binnenvaartuig. (2) Het taxatie-certificaat moet zijn op gemaakt door twee der door den secretaris generaal van het departement van Water staat benoemde taxateurs en voor accoord zijn geteekend door den inspecteur-generaal voor de scheepvaart. (3) De geldigheidsduur van een taxatie- certificaat bedraagt zestig dagen, te reke nen van den datum van onderteekening. De geldigheidsduur kan°Wórden verlêngd. Artikel 4 Het is verboden op eenigerlei wijze te bewerken of er toe mede te werken, dat een overdracht in eigendom, als bedoeld in artikel 2, lid 1, geschiedt tegen een hoo- geren prijs, dan in het taxatie-certificaat is aangegeven. Artikel 5. De verkooper is verplicht, het koopcontract schriftelijk te sluiten en na de overdracht in eigendom een afschrift van dit koopcontract met het taxatie-certificaat aan het departement van Waterstaat te zenden. Artikel 6. De bepalingen van deze be schikking zijn niet van toepassing op over dracht in eigendom aan de Duitsche mili taire autoriteiten. Artikel 7. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat kan ont heffing verleenen van de bepalingen van deze beschikking. Deze beschikking treedt in werking 13 Mei (dus heden). THEEBONNEN TE GRABBEL. Bewoners van de Nicolaas Beetsstraat te Amsterdam hebben dezer dagen een won derlijke geschiedenis beleefd, waarvan nie mand, ook de politie niet, het rechte weet, aldus de „Tel." Op een avond, tegen zeven uur, verscheen in de straat een jongen van ongeveer 14 jaar, die midden op de straat ging staan en plotseling kwistig ging strooien met theebonnen. Tientallen, honderden bonnen dwarrelden in een oogwenk om hem heen. Hij bekommerde zich om niets en niemand Met gulle hand bleef hij eenigen tijd strooien, zoodat de straat over een grooten afstand bezaaid lag met de kleine bonne tjes. De menschen, die aanvankelijk niet wisten wat de jongen uitstrooide en weinig aandacht aan den knaap besteedden, vlogen weldra op de bonnetjes af. Overal waar theebonnen lagen, raapten kinderen en ouderen ze in koortsachtigen ijver op. Een oud vrouwtje slaagde er in 84 theebonnen te vinden. En zij was toch zoo- rap niet meer. Het duurde niet lang of er was geen bon meer te vinden. De jongen was intusschen ook niet meer te vinden. Hoe hij aan al die theebonnen is gekomen, is voorloopig nog een raadsel. Men vermoedt, dat hij ze gestolen heeft en er op deze wijze van af wilde komen. Het oude vrouwtje ging met haar 84 theebonnen naar de politie van het bureau aan den Over toom, waar men thans probeert den jongen op te sporen. GROOTE LANDBOUWSCHUUR TE BEEK (L.) AFGEBRAND. Gistermiddag brak brand uit in een schuur van den heer Coumans te Klein-Genhout onder Beek (L.) De heer Coumans, die se cretaris van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond is, gebruikte zijn middag maal, toen hij' werd opgeschrikt door „brand"~geroep. Hij snelde naar de schuur om een wagen en enkele andere eigendom men te redden, doch kreeg hierbij brand wonden aan hoofd en handen zoodat hij zijn reddingspogingen moest opgeven. Inmiddels was de verwittigde gemeente brandweer ter plaatse gekomen, doch zij kon tegen de geweldige vuurzee weinig uit richten. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de schuur met den geheelen in ventaris in korten tijd geheel verwoest was. De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van het aangrenzende woon huis. Hoewel dit waterschade opliep, bleef het behouden. De brandwonden, welke de heer Coumans opliep, waren gelukkig niet van emstigen aard. De schade wordt door verzekering gedekt. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gisteravond omstreeks half negen is de 49-jarige vrouw A. A. d. H.Van den H., in haar woning aan de Essenburgerstraat 18 te Rotterdam van de trap van de tweede etage gevallen. De vrouw brak een halswer vel en bekwam verwondingen aan een der beenen. Per auto van den G.G. en G.Z.D. werd zij naar het St. Franciscusziekenhuis vervoerd, waar zij in zorgwekkenden toe stand is opgenomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHIP OP EEN ZANDBANK GELOOPEN. Het onder Fransche vlag varende s.s, Bi- zet is gisterochtend op een zandbank on geveer 30 zeemijl van Constanza geloopen en gezonken. Het schip was onderweg naar Constanza om Joodsche emigranten aan boord te nemen. De uit 28 koppen bestaande bemanning kon in reddingbooten de haven van Constanza bereiken. D.N.B.) Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Stadsgehoorzaal: Kinderkoor Ex Animo, 7% u. Woensdag. Oegstgeest (Geversstr. 13)Samenkomst te 7 uur nam. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestg^acht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en diph- terie. 113 uur. 'sDinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot, Bureau voor Sociale Adviezen. 7—8 uur nam s Dinsdag Mare 13: Medlscb Opvoedkundig uureau 9%—1] uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dlns- dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 3—5 uur nam. s Donderdags WIJkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Vrijdags. Inst. voor Praeventleve Genees- Kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 jaar: 8 alle leeftijden. Luxor-theater: „Gevaarlijke vrouwen" t. Dagelijks nam 2 en 8 u„ 's Zondags 2—7 uur. doorL voorstelling. Lido-theater: „Wat zouden uw drie wenschen zijn?" Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4<30 eD 7% u. Wiensd en Zaterd matlnée 2.30 u. Trianon-theater: „De vroolljke vrouwtjes" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6,30 uur doorL voorstelling. Casino-theater: „Marionetten" Dagelijks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2% uur. Zondags te 2. 4% en 8 uur. Rex-theater: „Watt en Watt als dakloo- zen" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 2—6% uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, (Zondags gesloten) „Grenspatrouille". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Mei 20 uur tot Zaterdag 17 Mei 8 uur waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, telef. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, telef. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, telef. 26274. O LUCHTTEMPERATUUR 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 12 uur 'smiddags: 11 gr. Celsius. Gironnmmei van de W. H. N 5 5 53. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenlging N- V. Amsterdam. Postgironummer 877 Storl op 5553 of 877. Ge brengt geink In veler leven Door J. W. BÉ VADER. Hadji Soemoprawiro was een der invloed rijkste mannen in de dessa's die ten Oos ten van Kediri liggen. Een Hadji is op Java „een heilig man" en er komt heel wat voor kijken om het te worden. Naast een meer dan middelmatige kennis van den Koran is er ook een heeleboel geld voor noodig, want men kan deze veelbegeerde waardigheid pas bekomen, na het bezoeken van het graf van Mohammed in de heilige stad Mekka Niet alleen de groote reis over landen en zeeën naar Mekka is duur, kostbaar is ook het verblijf in de heilige stad. Er wonen een massa Handelaren in Mekka, de een nog uitgeslapener dan de ander. Ze houden er bij wijze van spreken dagelijks wedstrij den in het uitzuigen der arme Pelgrims, die vaak jaren en jaren gespaard hebben om dit groote levensdoel te bereiken. Dit ondervond ook Soemoprawiro, van beroep geldschieter en reeds vóór zijn pel grimstocht een meer berucht dan beroemd man. Hij toog naar Mekka, werd er on danks zijn sluwheid heerlijk op de hak ge nomen, maar trok er zijn leering uit. Vóór zijn promotie tot „Hadji" wist Soemo reeds aardig wat van leenen, rente berekenen en incasso-methodes, maar n& zijn plechtige bevordering tot de zoo begeerde geestelijke waardigheid, kon men hem gerust „Doctor honorus causa" in de leen- en afzetkunde noemen. Over de rente, die hij aan zijn slachtof fers berekende, spreken we niet. Die was normaal, althans op Java. Voor eiken gul den, die Hadji Soemoprawiro aan zijnland- genooten uitleende, berekende hij slechts één dubbeltje rente „per week". Een vriend van schrijver dezes, een wis kundig wonder, rekende precies in vijf mi nuten uit, dat zulks neerkomt op een rente van 1100n/n. De rentevoet moge in onze oogen wat aan den hoogen kant liggen, de Oudgasten onder de lezers weten, dat dit op Java door de arme slachtoffers niet abnor maal wordt gevonden. Onze vriend de geldschieter was echter met een „normale rente" niet tevreden dies vond hij een zeer listig boete-stelsel uit als straf voor te late rentebetaling of aflos sing. Voor elk achterstallig dubbeltje be taalden de arme drommels vijf cent per week extra rente. Dat kon niet anders, vol gens de brave Hadji, anders werd het een janboel. Tjokrominatoe, een knappe, vlotte jon geman, was de zoon van een welgesteld landbouwer, die ruim 10 bouw (circa 6.5 H.A.) goede rijstvelden zijn eigendom noem de. Papa hield zoonlief nogal strak en waar deze graag in de bioscoop in Kediri zat en bovendien verzot was op een gokje bij de hanengevechten verkeerde Tjokro in voort durend geldgebrek. We gaan een paar jaren terug. Vlak voor de groote feesten op het Inlandsch Nieuw jaar, leende de vroolijke jongeling 25 gloed nieuwe guldens van Hadji Soemo. De rente bedroeg dus 25 dubbeltjes, of f. 2.50 per week. Daar kon niemand wat op tegen heb ben, evenmin op de aflossing, die slechts f. 0.50 per week bedroeg. Alzoo zou Tjokro na 50 weken, met het luttele bedrag van f. 150.— deze kleine vordering vereffend hebben, als alles goed gingmaar alles ging niet goed. Reeds de derde week zat de arme jongen in de knel. De Hadji boekte en boekte, rente op ren te, boete op boete en/toen Tjokrominatoe twee jaar ouder was, stond hij in het krijt voor de onvriendelijke som van f. 1745.05. Ik kende het heele geval, want als geëm ployeerde van een suikerfabriek, waarvan de gronden aan die van Tjokro's vader grensde, ontmoette ik den vlotten jongen vaak. Toen beging ik een onvergeeflijke domheid. Ik sprak mijn vriend met de wis kundeknobbel, die in Djokja woonde en vertelde aan dezen het bankgeheim van mijn jeugdige vriend. Twee maanden later stuurde mijn geleerde sobat mij een nota voor een nieuw logarithmentafel, de zijne was versleten en nog was hij niet gereed met het vaststellen van des Hadji's rente voet. Ik telegrafeerde hem.„stop rente berekening".maar hij seinde terug „kan niet stoppen, zit in wereldrecord" Ik voelde, dat er een drama in aantocht was, maar er was niets aan te doen. Het noodlot treft steeds onschuldige slachtoffers. Mijn vriend, de stakker in Djokja geraakte in een wiskundige cycloon, ik zelf sliep niet meer, zelfverwijt ver-, teerde mij. Daarentegen trokken blijkbaar noch de inhalige Hadji, noch de zoo zwaar verhy- poteekerde Tjokro zich ook maar iets van het geval aan. Van de Hadji kon ik het begrijpen, des jongelings vader was er goed voor en reeds zag hij zich als eigenaar van diens sohoone rijstvelden. Maar waar haal de Tjokro zijn onverminderde levensblijheid vandaan in deze droeve situatie? Ik vroeg het mijn beschermeling bij een ontmoeting op de bloeiende velden. Eerst deed hij erg geheimzinnig, maar toen kwam hij los. Het duurde een vol kwartier, voor ik dat ééne zinnetje snapte, dat hij met een glunder gezicht ten beste gaf, maar toen ik het ten slotte verwerkt had, bleek de oplossing zoo eenvoudig als het ei van Colomlbus zelf Mijn schuld aan de Hadji, zei Tjokro, is grooter dan de waarde van mijn vader's grond, maar de bruidschat van Saidja is grooter dan mijn schuld aan de Hadji Nu moet u weten, dat Saidja een ver draaid knap meisje was en bovendien de eenige dochter van den Hadji. Ze trouwden vijf weken later. De leen heer was wel vrijwel ontploft toen hij voor het feit stond, maar Saidja hield zich met de bekende vrouwelijke vastberadenheid ziek. tot op schijndood toe en Papa stemde toe. Van Tjokro kreeg ik ajs aandenken na zijn bruiloft de rentenota. Ik stapte nog denzelfden middag in den trein naar Djocja. Ik kwam percies op tijd. Mijn vriend de wiskunstenaar zou den volgenden dag, wegens een hevige zenuwoverspanning met verlof naar Europa gaan. Hij was op 12113% gekomen, wat des Hadji's rentevoet betrof, maar hield vijf cent over. Toen zakte de stakker in elkaar. Mijn schuld was het eigenlijk ook niet. Tjokro had bij een warong voor vijf cent rijst verorberd, op rekening van zijn a.s. schoonpapa. In een uitzonderlijk royalen bui had Hadji Soemoprawirro deze nieuwe opname „renteloos geboekt". Mijn vriend was te zwak om de nota door te nemen. Ik zweeg, in de hoop, dat hij dit verhaal nimmer leest, hij zou eens kunnen instorten. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) 2847 Ingez Med.) MIJNONGELUK IN SILEZIË. In Neurode heeft zich Zaterdagavond een zeer ernstig mijnongeluk voorgedaan. Tal rijke arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen. Het reddingswerk duurt voort. (D.N.B.) HITTEGOLF IN SYRIË. Syrië wordt op het oogenblik door een hittegolf geteisterd. Gisteren zijn tempera turen tot 50 graden Celsius gemeen. Tal- rijke personen zijn door de hitte bevangen en moesten in ziekenhuizen worden opge nomen. (D.N.B.) VIJFTIEN KINDEREN VERGIFTIGD. In een kindertehuis te Krajova (Roemenië) zijn vijftien kinderen binnen een week tijds gestorven door vergiftiging ten gevolge van het drinken van bedorven melk. De over heid stelt een onderzoek in of iemand daar voor verantwoordelijk te stellen is. (D.N.B.) DE STAKINGSBEWEGING IN AMERIKA. Door een staking van de machinisten zijn elf werven en droogdokken te San Francisco gedwongen tot sluiting. Vijftien tot twintigduizend arbeiders zijn hierbij betrokken. De machinisten eischen een hooger uurloon. Sterke afdeelingen politie doen dienst ter bescherming van de wer- ven. De arbeiders van de Marinewerf is Bos ton zijn gisteren in staking gegaan. De werf heeft opdrachten ter waarde van drie millioen dollar. De stakingstoestand bij an dere werven aan de Westkust is verscherpt- Voor de Bethlehemwerf in San Francisco en vier andere groote werven zijn stakings- posten geplaatst. De Bethlehemwerf heelt kruisers en torpedobootjagers ter waarde van driehonderd millioen dollar in aan bouw. (D.N.B.) H. V. te L. - Uw opmerking is volkomen juist; wendt U tot het Voorlichtingsbureau va» den Voedingsraad te 's-Gravenhage. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6