IHDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 13 Mei 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERiJ-BERICHTEN Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN De Naiional-Sozialistische Partei korrespondenz over Hess BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT MARKT BEMCUTEN^f^ AANVALLEN OP CONVOOI. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt heden bekend: Duikbooten hebben in een taaien aanval van verscheidene dagen op een door torpedojagers krachtig beschermd convooi negen vijandelijke koopvaardij schepen met te zamen 56.248 brt. tot zinken gebracht. Daarmede zijn door aanvallen van het duikbootwapen op dit convooi, met inbegrip van de reeds vermelde resultaten, 13 vijandelijke koopvaardijschepen met te zamen 76.248 brt. tot zinken gebracht. Het luohtwapen bombardeerde in den af- geloopen nacht met goede uitwerking ha vensteden in Zuid- en Zuid-Oost Engeland. Gevechtsvliegtuigen brachten-overdag voor de Sohotsche kust een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken en in den afgeloopen nacht een klein oorlogsschip bij Landsend. Door bommen en beschieting met boordwa- pens werden bovendien twee groote koop vaardijschepen en een patrouillevaartuig zwaar beschadigd. In Noord-Af rika hebben pantserauto's van het Duitsche Afrikacorps bij Tobroek een Britsche batterij in elkaar geschoten. Plaat selijke aanvallen van Britsche pantserwa gens werden- afgeslagen. Bij Solloem: wederzijdsche activiteit van verkenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden te zamen met formaties van het Italiaansche luchtwapen ravitailleeringsinrichtingen van den vijand bij Tobroek. In de haven werd een schip in brand gebombardeerd. In de baai van Soeda en ten Zuiden van hrt eiland Kreta beschadigden Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene koopvaardij schepen op ernstige wijze. Op het eiland "Malta viel het Duitsche luohtwapen belangrijke militaire inrichtin gen. o.a. het vliegveld Lucca en de haven La Valetta met goede uitwerking aan De vijand wieip vannacht met - zwakke strijdkrachten bommen in West- en Zuid- West Duitschland. In eenige steden, o. a. Mannheim en Keulen, ontstonden branden in woonwijken en fabrieken. De materieele schade en de verliezen aan doodsn en ge vonden zijn gering. Een formatie duikbommenwerpers onder bevel van den eersten luitenant Rieger heeft zich bij den succesvollen aanval op een Britsche vlootformatie voor Benghazi in den nacht van 10 op 11 Mei bijzonder onderscheiden. DE JONGSTE AANVAL OP LONDEN. Duizenden bouwvakarbeiders opgeroepen. De jongste groote aanval van het Duit sche luchtwapen op de Britsche hoofdstad heeft door zijn omvang, naar Dagens Ny- iheter uit Londen meldt, de regeering er toe gedwongen om duizenden bouwvakar beiders uit de in de omgeving van Londen liggende graafschappen naar Londen te halen, om het corps van bouwvakarbeiders en deskundigen in de Britsche hoofdstad te versterken. BOYCOT VAN BRITSCHE GOEDEREN IN ARABISCHE LANDEN. Volgens berichten uit Bagdad, is in alle Arabische landen een uitgebreide boycot- 'bewegïng tegen Britsche goederen ontstaan. (D.N.B.) DESERTIE IN HET ENGELSCHE LEGER. Uit Bagdad wordt gemeld, dat'op een dag driehonderd Indische soldaten uit de rijen van het Engelsche leger zijn gedeserteerd- en als vrijwilligers dienst hebben genomen bij het Iraksche leger. Dit overloopen wordt beschouwd als een gevolg van den oproep van den Groot Moefti aan de Islamitische wereld. Uit Syrië komen, volgens andere berich ten uit Bagdad, steeds meer vrijwilligers aan om voor Irak te strijden. (D.N.B.) DE OLIEVOORZIENING DER OORLOG VOERENDE PARTIJEN. Het ANP meldt uit Berlijn: In een uiteenzetting voor de vertegenwoor digers der buitenlandsche pers heeft de be kende econoom dr. Josef Winschuh erop ge wezen, hoe de geallieerden den wereldoor log grootendeels door hun betere olievoor ziening te hunnen gunste hebben weten te beslissen. Het merkwaardige geval doet zich nu voor, dat in den tegenwoordigen strijd juist -het olie-arme Duitschland zich hoofd zakelijk op de benzine baseerde, daar het den oorlog voor het grootste deel voert met vliegtuigen, pantserwagens en gemotoriseer de divisies, die natuurlijk motorbrandstof verslinden. Zoodat men kan zeggen, dat Duitschland „met gevulde bezinetanks ter victorie rijdt." Hoe is dit eigenlijk mogelijk? zal men vra gen- De volgende punten kunnen daarin eenige klaarheid verschaffen: 1- De productie van synthetische benzine Js smds jaar en dag door Duitschland ge- perfectionneerd en werkt thans welhaast op volle toeren. 2. De Roemeensche olieproductie komt te genwoordig uitsluitend Duitschland ten goede. 3. Doorloopend komen rijke olieleveran- hes uit Rusland naar het groot-Duitsche Rijk. 4. De transportwegen uit het Oosten en Zuidoosten worden voortdurend beter. Daartegenover ziet de Engelsche olieba- tens er thans als volgt uit: 1. Groot-Brittannie heeft tot zijn nadeel synthethische olieproductie verwaar loosd. 2. De Engelsche olie-opslagplaatsen en olie-raffinaderijen staan voortdurend aan Je geweldige Duitsche bombardementen bloot (die aan den Theemsoever alleen heb ben een capaciteit van IV2 millioen on). 3. Zijn tankvloo wordt steeds kleiner door Het Italiaansche Weermachtsbericht meldt heden: Onze troepen hebben bij de voltooiing van de bezetting der veroverde gebieden tèn oosten van Albanië, Pec. Prizren, Tetovo, Gostivar en Kicevo bereikt; in Grieken land werd de bezetting van den Epirus en van de landstreken Akarnanië en Etolië voltooid en Missolüngi en Lepanto in "de golf van Patras bereikt. In den nacht van 11 op 12 Mei hebben formaties gevechtsvliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps belangrijke doelen van de steunpunten op het eiland Malta met zichtbaar succes aangevallen. In Cyrenaica levendige activiteit van Ita liaansche en Duitsche vooruitgeschoven eenheden bij Solloem en Tobroek. Italiaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben herhaalde malen de steunpunten van Tobroek gebombardeerd. Een torpedo jager werd getroffen. Munitie- en benzine opslagplaatsen werden in brand geworpen. In Oost-Afrika blijven onze troepen on danks de grootste moeilijkheden heldhaf- tigen tegenstand bieden, bezield en aan gespoord door de daad en het voorbeeld van Zijne Koninklijke Hoogheid, den Her tog van Aosta. de gevoelige slagen van het Duitsche duik- koot- en luchtwapen. 4. De transportwegen zijn vopr Engeland steeds lan'ger geworden door het uitvallen van de Middellandsche Zee en langzamer door het convooistelsel. Daar is nu bijgekomen het afsnijden van de petroleumleidlng in Irak, waardoor ae Britsche vloot werd voorzien. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bloembollen geteeld zonder vergunning. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier een directeur van een bloembollenhandel te Sassenheim terecht staan, omdat hij, zonder dat hy by de Ned. Sierteeltcentrale was aange sloten en zonder vergunning van het Departe ment van Landbouw tulpen had geteeld. De heer J. J. Bosman, afdeelingschéf bij de Nèd. Sierteelt Centrale te 's-Gravenhage verklaarde, dat ver dachte wegens overtreding der Crisiswetten voor twee maanden als lid geschrapt was, omdat hij verschillende boeten, die hem dooï het Tucht recht der Ned. Sierteelt Centrale waren opge legd, niet betaald had. Verdachte mocht 16 are tulpen telen, maar 'had er 38 are geteeld of 22 are te veel. Ook gaat verdachte hoewel hij als lid van de NSC geschrapt is, rustig door met telen, waarvan de oppervlakte steeds grooter wordt, wat niet de bedoeling is van het sanee- ringsplan. Er loopen nu nog 3 boeten, 2 van f. 250500 en een van f. 150, die nog betaald moeten worden. Verdachte erkende de overtre ding, maar verklaarde dat hij door de Engel sche blokkade geen geld had ontvangen, waar door hij de boeten niet kon betalen.. Het O. M. achtte de overtreding zeer ernstig, vooral daar verd. door dit onrechtmatige telen veel schade aan zijn vakgenooten heeft toegebracht. Ver dachte beweert dat hij door .de blokkade geen geld uit Engeland had ontvangen, maar ver dachte heeft reeds in 1932 72 are te veel en ook in de jaren 19331938—1938—1940 en '41 steeds te veel geteeld, waardoor de vakbelangen van den bloembollenhandel zeer ernstig geschaad wor den, Op 15 Mei a.s. zal verdachte waarschijnlijk weer voor 3 jaar van NSC geschrapt worden. In dit verband was een zeer hooge"boete op haar plaats waarom het O. M. f.300 boete eischte óf 1 maand hechtenis. De kantonrechter wilde re kening houden, dat verdachte nog diverse boe ten moet betalen en veroordeelde verdachte tot f. 100 boete of 20 dagen hechtenis. Handel in gesmokkelde tarwe en meel. Een bloemist uit Rijnsburg moest terecht, staan, omdat hij in strijd met de distributiebe palingen 800 kg. tarwe in voorraad heeft gehad. Het O. M. wees erop, dat het hier ook gesmok kelde tarwe uit de Haarlemmermeer betrof, en eischte f. 20 boete of 8 d. h. met verbeurdverkla ring der 800 kg. in beslag genomen tarwe. Mr. Vos, raadsman van verdachte, wees er op, dat het op heden moeilijk is, om met alle crisisbe palingen op de hoogte te zijn, het is tegenwoor dig een ware doolhof. Volgens art. 1 van het crisisbesluit van Aug. 1939 mocht men 1000 kg. tarwe in voorraad .hebben. Verdachte had de tarwe niet gekocht om deze met winst te ver- koopen, maar als zaaitarwe waarvoor hij 3 H A. grond beschikbaar had. Daarom had hij de tarwe ook niet verstopt. Pleiter verzocht clemen tie, daar zijn cliënt ook nog een schuld van f4900 moet betalen en 10 zakken tarwe k 80 kg. waarvoor hij f.250 had betaald in beslag waren genomen. In repliek wees het O. M. er op, dat volgens art. 1 van het crisisbesluit van Dec. 1940 niet toegestaan was, om tarwe in voorraad te hebben. Verdachte had geen opgave gedaan en wist zeer goed dat het gesmokkelde tarwe was. Ter wijl de prijs f. 11-92 per 100 kg. normaal bedroeg, had hij voor 80 kg f.25 betaald en de ge- heele partij tarwe, waarvoor f.250 betaald was. had f,95.16 opgebracht, waardoor wel blijkt welke abnormale prijs voor deze gesmokkelde tarwe betaald was. Het O. M. persisteerde dan ook bij den elsch. De raadsman verzocht terug gave van de opbrengst der verkochte tarwe. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Een tuinder uit Rijnsburg moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Verdachte had ook ongeveer 200 kg. tarwe in voorraad gehad -en hij had 2 zakken tarwe voor f.50 verkocht Het O. M. wees er op, dat verdachte de gesmokkelde tarwe duur verkocht had en eischte f. 100 boete of 10 d. h. met verbeurdverklaring der in beslag genomen tarwe. Over 8 dagen zal de Kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. Een andere tuinder uit Rijnsburg moest te recht staan omdat hij aldaar 400 kg tarwe, die jesmokkeld was. met winst verkocht had Het O. M. wees er op dat verdachte ernstig misbruik had gemaakt van den nood, waarin de menschen verkeeren en eischte f.150 boete of 20 d. h. met verbeurdverklaring der in beslag genomen tarwe. Mr. Schaper wees er op, dat verschillende cil-, sisbesluiten niet behoorlijk waren zoodat men in Rijnsburg niet wist dat koopen en verkoopen van tarwe strafbaar was^ Ook achtte pl. het niet bewezen dat verdachte de tarwe met winst verkocht had, waarom pl. vrij spraak vroeg. Mocht de kantonrechter verdachte schuldig achtten, dan verzocht hij clementie, daar ver dachte zéér arm is. In repliek wees het O M er op dat verdachte zeer goed geweten had, dat het gesmokkelde tarwe was. die hij met winst verkocht had. Het O. M. persisteerde dan ook bij den eisch. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. a Hij had het uit medelijden gedaan, Weer een andere tuinder uit voor dezelfde overtreding terecht staan. Hy had 2 zakken tarwe van .80 kg. vooi' f.35 per zak verkocht. Verdachte ontkende de overtreding, maar de heer H. van Duinen, wachtmeester by de marechaussee, uit Heemstede, verklaarde dat verdachte direct bekend had de tarwe met winst verkocht te hebben. Verdachte verklaarde dat hij dit „uit medelijden" haid gedaan; voor den zelfden prijs had hy de tarwe weer verkocht. Het O. M. geloofde niet veel van dit verhaal. Het is tarwe' uit de Haarlemmermeer, die de tarwe voor f.23 per zak" gekocht-hadden. Steeds werd er wat opgelegd. Verdachte die uit „medelijden" gehandeld had, had de tarwe voor voor f.31 ge kocht en dus f4 winst op iederen zak gemaakt, waarom het O. M. f.50 boete eischte of 20 d. h. met verbeurdverklaring der in beslag genomen tarwe. Over 8 dagen zaï de kantonrechter schrif telijk vonnis, wyzen. Een meevaller. Een bloemist uit Rijnsburg moest terecht staan omdat hij 6 zakken tarwe k f35 per 80 kg. ver kocht had. Verdachte verklaarde dat een ander deze tarwe had afgeleverd wat door den kooper bevestigd werd. Het O. M. moest bij gebrek aan bewijs vrijspraak vragen. Over 8 dagen zal de kantonrechter, sohrifte- lijk yonnis wijzen. Zonder toestemming varkens gehouden. Een slager en een bloemist uit Noordwijker- hout moesten terecht staan, omdat zij zonder vergunning in een 'schuur 8 varkens hadden ge houden. De heer H. de Jong, controleur'bij den Crisisdienst uit Amsterdam verklaarde dat ver dachten geen lid van een crisisorganisatie wa ren eil geen vergunning hadden om deze Var kens te houden. De slager verklaarde dat de 8 varkens van hem alleen .waren; de bloemist zou alleen voor het voer zorgen; de winst zou later gedeeld worden. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen, wat den eersten verdachte betrof en eischte f.15 boete of 8 d. h. met verbeurdverklaring der varkens. Van den tweeden verdachte achtte het O. M. de overtre ding niet bewezen en vroeg hiervoor vrijspraak. De raadsman-mr. de Clèrcq achtte de overtre ding van den.slager evenmin bewezen, Verdachte is slager en. het betrof hfer geen smokkelhandel. Verdachte is door de verbeurdverklaring" der 8 varkens ernstig gedupeerd, waarom hij terug gave van dc opbrengst* der verkochte varkens vroeg. Over 8 dagen zal de kantonrechter schrif telijk vonnis wijzen. Weer de groote onbekende. Een bediende uit Voorburg moest terecht staan omdat hij op den Rijksstraatweg te Oegstgeest ongeveer 18 kg. niet gekeurd en ongestempeld varkensvleesch van frauduleuze slachting af komstig, vervoerd had. Verdachte erkende vol mondig de overtreding, hij had getracht om er wat bij te verdienen. Het varkensvleesch had hij voor f50 van een „onbekenden man" gekocht. Het O. M. was er van overtuigd, dat verdachte zeer goed wist van wien hij het fraduleus ge slachte varkensvleesch gekocht had en eischte f.25 boete of 10 d. h. met verbeurdverklaring van de opbrengst van het verkochte vleesch. Uitspraak f. 15 boete of 5 d. h met verbeurd- verklraing van de opbrengst van het verkochte vleesch. Zonder vergunning tarwe vervoerd. Een chauffeur te Lisse moest terecht staan, omdat hij in de Kanaalstraat aldaar zonder ver gunning op een auto 880 kg, tarwe vervoerd had. Verdachte erkende de overtreding. Hij had getracht de tarwe, die uit. de Haarlemmermeer afkomstig was, te verkoopen. Hij had het ge daan om er. wat by te verdienen. De tarwe was nog niet betaald. Eisch M. f12 boete of 4 d. h. Uitspraak f.15 boete'of 5 d„ met verbeurd verklaring van de in beslag genomen tarwe. Een arbeider uit deHaarlemmermeer moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Hij had zonder vergunning 40 kg. tarwe vervoerd. Ver dachte verklaarde dat dit tarwe was, die zijn kinderen ir£ de varifhtië op het land gezocht hadden. Zij hadden" dit gedaan om het brood rantsoen aan te vullen. Het OM. eischte f.5 boete of 2 d. h. Uitspraak f.3 boete of 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der in beslag genomen tarwe. Een bloemist te Lisse moest terecht staan om dat hij op den Heerenweg aldaar 40 kg. groene erwten zonder vervoerbewijs vervoerd had. Ver dachte wist. niet dat dit verboden was. Eisch f10 boete of 4 d. h. Uitspraak f.5 boete of 2 d. h. met verbeurdverklaring der in beslag genomen erwten. Al 20 maal gewaarschuwd. Een inwoner van Katwijk aan Zee moest te recht staan, omdat hy zyn woning in de Toorop- straat aldaar niet «verduisterd had, waardoor het licht uit 2 groote ramen" naar buiten had ge straald. De heer D. van Duin, controleur dei- Luchtbescherming aldaar verklaarde dat in het geheel geen verduisteringsmaatregelen waren genomen en verdachte al 20 maal gewaarschuwd was .Eisch O. M. f. 8 boete of 4 d. h. Uitspraak f 5 boete of 2 d. h. Onwillige verduisteraar. Een ander ingezetene van Katwijk aan Zee moest terecht staan omdat hij zijn woning in de Voorstraat aldaar niet verduisterd had. Ver dachte was ook al meermalen gewaarschuwd, maar had zich er niet aan gestoord. Het O. M. wees er op dat het licht dien avond lVi uur ge brand had. Deze overtreding was in het verband met het luchtgevaar bijzonder ernstig. Daarom eischte het O. M. f. 15 boete of 6 d. h. Uitspraak f. 7.50 boete of 3 d. h. Ernstige overtreding van de Leerplichtwet. Een schilder uit Voorschoten moest terecht staan wegens ernstige overtreding van de Leer plichtwet. In Februari en Maart had zijn zoon de lagere school aldaar niet bezocht, hoewel hij op 27 Juni in 1940 voor dezelfde overtreding ver oordeeld was. Het O. M. eischte f. 10 boete of 4 d h. Ditmaal veroordeelde de kantonrechter ver dachte tot f. 7.50 boete óf 3 d, h.. maar met de waarschuwing dat hy een volgenden keer hech- tenisstraf zal opleggen. 3 Varkens boven 40 kg. vervoerd. Een koopman uit Voorschoten moest terecht staan omdat hij op den Veurscheweg te Voor schoten 3 varkens van 5(J kg. vervoerd had. Ver dachte beweerde dat de -varkens, afkomstig van de-Leidsche veemarkt, maar een gewicht van 40 kg. hadden. Het O. M. hlèld zich aan het proces verbaal van de controleurs die verklaarden, dat verdachte 3 varkens van ieder 50 kg. vervoerd had Eisch O. M. f 20 boete of 10 d. h. Uitspraak f. 15 boete of 5 d. zonder verbeurdverklaring der varkens. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling. Voortgezet werd de zaak tegen een 19- jarigen baJckersknecht uit Hoofddorp, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan we gens mishandeling. Verdachte had toen het feit ontkend. Op*:8 Maart j.l. liepen de gezusters B. en A. N. uit Nieuw-Vennep op den Venneperweg- te wandelen met een hondje, dat tegen verdachte begon te blaf fen. Verdachte .schopte naar het hondje met het gevolg echter dat een been van een der gezusters N. werd geraakt. Ver dachte had bovendien nog de beide jonge dames uitgescholden. Hij ontkende ten stelligste te hebben geschopt. De officier van Justitie persisteerde bij zijn eerst ge nomen eisch, n.l. een gevangenisstraf voor den tijd' van 15 dagen. De Politierechter veroordeelde overeen komstig den elsch. "De National Sozialistische Parted Korres- pondenz deelt mede: „Voor zoover het totdusver ingestelde on derzoek der door Rudolf Hess achtergelaten papieren aantoont, schijnt Hess in de waan geleefd te hebben, door een persoonlijken stap bij hem van vroeger bekende Éngel- schen toch nog een vergelijk tusschen Duitschland en Engeland tot stand te kun nen brengen. Inderdaad is hij ook, zooals Inmiddels door een mededeeling uit Londen bevestigd werd, in Schotland in de buurt van de pJaat-s, die hij wilde bezoeken, uit het vliegtuig gesprongen, waarna hij blijk baar in gewonden toestand gevonden is. Rudolf Hess, die sinds jaren, zooals in de partij bekend was, lichamelijk zwaar leed, nam den laatsten tijd in toenemende mate zijn toevlucht tot de meest uiteen- loopende hulpmiddelen, als magnetiseurs, astrologen enz. In hoeverre ook dezen per sonen schuld treft, voor het ontstaan van een geestelijke geschoktheid, welke hem tot dezen stap heeft gebracht, zal men even eens probeeren op te helderen. Het zou echter ook denkbaar zijn, dat Hess van Enselsche zijde bewust in een val gelokt is. De geheele wijzs van zijn optreden be vestigt ln ieder geval bet reeds in de eerste mededeeling verstrekte feit, dat hij aan waandenkbeelden geleden heeft. Hij kende ae talrijke met de eerlijkste bedoelingen ontstane vredesvoorstellen van den Führer beter dan iemand anders. Blijkbaar stelde hij zich nu voor door een persoonlijk offer een ontwikkeling te kunnen voorkomen, welke in zijn oogen slechts met de volko men vernietiging van het Britsohe rijk zou eindigen. Hess, wiens werkkring zooals bekend, uitsluitend in de partij lag, heeft daarom ook voor zoover uit zijn aanteekeningen blijkt, geen heldere voorstelling gehad over de uitvoering of over de gevolgen van zijn stap. De Nationaal-Socialistische Partij be treurt dat hij hèt slachtoffer werd van zuIk een noodlottig waandenkbeeld. Hierdoor wordt niets veranderd in het voornemen om den oorlog tegen Engeland, die aan het Duitscne volk is opgedrongen, voort te zetten. Die oorlog zal zoolang ge veerd worden, totdat, zooals de Führer ook in zijn jongste rede verklaarde, ac Britsche bewindslieden ten val gebracht, resp tot vrede bereid zijn. (D.N.B.) NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zlerikzee. ds. F. W. J. van de Poel te Den Helder. GEREF. KERKEN. Tweetal te Abcoude: cand. J. van Buuren, thans hulpprediker te Amersfoort en cand. L. Moesker, thans hulpprediker te Oosterbeek. REM. BROEDERSCHAP. Bedankt voor Rotterdam, ds. N. Blokker te Utrecht. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 13 Mei. Kleine schar f. 13.50; puf schar f. 7,50; pufschol f.28—19; wijting f.46—41 (alles per 50 KG); tongen f. 5,55—4,40 per KG. Open booten; IJm, 307 f.19; IJm. 326 f.12; IJm. 302 f.6; IJm. 385 f.6. Logger: KW. 173 f.219 (12 Mei). GEBOREN: Antonius, Z. van W. Rtjnsburger en E. van Gijzen Photina Maria Wilhelmina, D. van P. C. v. d. Hoeven en P. W. M. Zuijdwijk Hans Adolf, Z. van N. H. den Hertog en M. de Heer Johanna Maria, D. van A. M. oude Alink en J. R. Riekert Wilhelmus Theodorus Jacobus. Z. van D. G. Seijsëner en N. G. J. Jansen Johanna Francisca, D. van J. de Wit en E. A. v. d. Steen Aaltje Adriana, D. van W. Plas- meyer en M. Pels Pancratius Petrus, Z. van P. Beèntjes en C. v. d. Haak Gerardus Chris- tianus, Z. van C. L. Weijers en P. C. Schrama JPetroriella Martha Maria, D. van S. V. Cor- nelisse en P'. de Jong Maria Petronella An- selma, D. van C. J. v. Leeuwen en C. E. Wowys Martjtje. D. van A. Bol en W. Zandbergen Gerardus, Z. van J. H. Kamphorst en U. Steij- genga Cornelia Catharlna Maria, D. van D. Duivenvoorden en A. G. Philippi Johanna Susanna Catharina. D. van D. Bonnet en N. Teske Maria Christina, D. van G. C. Matheij- sen en H. M. A. v Dam Willem, Z. van J. van Oosten en M. J. Stouten Johannes Cor nells, Z. van J. C. Hensen en M. C. Vermond Georgius Johannes. Z, van G. L. Barst en H. H. v. Wyk Maria Magdalena, D. van D. Fakkel en E. v. Rossum Bernardus Antonlus Jozef, Z. van K. B. Peeters en C. P. T. Roodakker Christna, D. van C. B. Phillppo en E. M. Hons- beek. OVERLEDEN: A. M Piscaar, Wed. van A. J. Schenkels 81 j. H. Rlebeek, Wedn. 80 J. A. H. Oort, M. 72 jaar. ONDERTROUWD P. Bouwman jm. 21 j. en J. J. Crama jd. 18 i, K. Smits Jm 34 j. en C. M. v. d. Waals Jd. 30 j. P. J. Vlasveld jm. 25 j. en M. M. A. Soupart Jd. 23 J. HAAGSCHE POLITIERECHTER. -Clandestiene slachterijen. Verschillende clandestiene slachterijen zijn Maandag door den Haagschen Politie rechter behandeld. Een slager te Voorscho ten vervoerde 300 K.G. vleesch, die hij op aandrang van zijn klanten zou gaan ver koopen. Hij werd tot 1.100.subs. 50 dagen veroordeeld. Een slager uit Hillegom had 24 K.G. vleesch op clandestiene wijze verkregen en zonder bon afgeleverd/Hij werd tot f.100.— subs.50. dagen veroordeeld. Een koopman uit Hillegom had in een koffer eèn hoeveelheid vleesch vervoerd dat op clandestiene wijze verkregen was. Hij werd tot f.50.— boete subs, een maand hechtenis veroordeeld. AMSTERDAM, 13 Mei. Hoewel het zakenverkeer op de Amster- damsche effectenbeurs heden van kalmen aard bleef, ging er toch wat meer om dan "de laatste dagengebruikelijk was. Daarbij openbaarde zioh op de locale markt, be houdens voor enkele specialiteiten een vaste stemming. Niettegenstaande de markt geregeld een goed weerstandsvermo gen aan den dag legt, zijn de koersen lang zamerhand toch óp een vrij sterk verlaagd peil gekomen en het is niet onmogelijk, dat de tegenwoordige prijzen weer aan trekkelijk geacht worden. In ieder geval stond vandaag op verschei dene afdeelingen eenige vraag, met het' ge volg dat de koersen na prijshoudende ope ning een opwaartsche richting volgden, terwijl in de meeste rubrieken bij het slot op bijna de beste prijzen van den dag werd gehandeld. Olies werden aanhoudend in een open hoek verhandeld en stegen na op 238% te zijn ingezet, tot 244%. In het verdere verloop kon goede weerstand wor den geboden aan de kleine liquidaties, welke klaarblijkelijk door de stijging wer den uitgelokt. Voor Indische Cultuurfond sen kon eveneens een aangename toon worden waargenomen. Op de Rubberafdee- lig was wat meer te doen, dan tegenwoor dig meestentijds het geval is. Amsterdam Rubbers konden zich, verge leken met gisteren, een goede vijftal pun ten verbeteren. Voor verscheidene andere soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand-. De Tq,baksmarkt was zeer stil. Van1 de Sumatra-aandeelen maakten Oude Deli's onder beurstijd een flinken sprong naar boven. Er bestond kooplust voor eenige stukken en daar er geen materiaal beschik baar was, moest in hooger prijzen worden bewilligd. Van de Suikerwaarden stegen; H.V.A.'s van 427 tot 432 Hierna volgde een kleine terugslag, maar per saldo kon toch een koerswinst van een tiental punten worden aangetoond. De af faire in Scheepvaart-aandeelen bleef van beperkten omvang. De stemming was ech ter ook voor deze fondsen vast. Scheep vaart Unies en de bijbehoorende aandee- len waren algemeen hooger. evenals aan deel en Holland1Amerika Lijn en Oude Booten. Op de Industriemarkt vormden Aku's een uitzondering, in zooverre deze zich reeds tegen de algemeene tendenz in, in een be- nedenwaartsche richting bewogen, om ten slotte een viertal punten naar beneden te zien gaan. Unilevers zakten na vaste ope ning een kleinigheid in. De Philips-aandee- len waren kalm, maar lagen stevig in de markt. Voor de minder courante Industrieelen bestond door'elkander een goede stemming; De 'beleggingsmarkt was kalm. De Neder- landsohe staatspapieren waren weinig ver anderd, maar eerder toch aan den lusteloo- zen kant. De nieuwe 4 obligatiën en de gestaffelde leening gaven na prijshoudende opening kleine teekenen van verzwakking. De oude schuld was onveranderd. Gemeen telijke en provinciale obligatiën hadden een stil verloop. Pandbrieven waren prijshou dend. (A.N.P.) Prolongatie 2% BOSKOOP, 12 Mei. Coöp vereen. De Bosk, veiling. Rozen per bos: Ros'alandia 48—60 ct.; August Noack 57—90 ct.; Vierlanden 70—110 ct.; Dorus Rijkers 160—260 ct.; Babyrozen 190— 240 ct.; Paul Grampel 150—190 ct.; Butterfly 60 —110 ct.; Else Poulsen 88—160 ct.; Florex 60—80 ct.; Queen Mary 70—150 ct.; Pechtold 5480 ct.; Steward 36—62 ct.; Willi. Kordes 38—46 ct.; Hadley 110180 ct.; Ellen Poulsen 5086 ct.; Ingar Olsson 100—140 ct.; Briarclif 7080 ct.- Wendland 70—120 ct.; Edith Helen 70—130 ct.; Gemengde rozen 48—68 ct. Diversen per bos: Cera-sus Hisakura 65—95 ct.; Clematis, Prins Hendrik 95—160 ct.; idem l'Azurstern 46 ct.; idem Nelly' Mosed 42 ct.; idem, Miss Batemann 24 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 150 ct.; Rhododen- dronbloemen 85—100 ct.; idem Pink Pearl 95— 110 ct.; Anemonen 16 ct.; Azaleabloemen 80 ct.; Lathyrus 1623 ct. Diversen per stuk: Jap. Azalea's 46120 ct.; Clematis in pot 29 ct. BODEGRAVEN, 13 Mei. Aangevoerd 112 par tijen Goudsche kaas, totaal 5040 stuks, wegende 45.360 KG. Prijs met R.M. 1ste soort f. 41,50, 2de soort f.40; handel matig. ROTTERDAM, 13 Mei. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2417 dieren, waaronder 1289 runderen, 52 schapen, 73 lammeren. 700 nuchtere kalveren, 207 graskalveren en 96 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalf koeien f.550, f.425. f.325; melkkoeien 540. 425, 320; varekoeien 345, 275, 225; vaarzen 330, 275, 190; pinken 280, 200. 160. HONSELERSDIJK. 12 Mei. Export sla f. 7.00, 2de 5,50 per 100 krop; bloemkool 25, 2dfe 1". 18.80 per 100; spinazie.8 ct.per kilo. HONSELERSDIJK. 12 Mei Binnenland. Blauwe druiven 4,405.40; aardbeien 1,10—4.00; dubb. bessen f. 1.70; enkele 2.40; tomaten 6585 per KG.; spinazie 6,308,00; rabarber 8,80—12 per 100 KG.; bloemkool 1123, 2e 5--13; komkom mers 16—17; perziken 1563 per stuk; andijvie 85—97 per bak; radijs 1,762,20; raapstelen 12; selderie 7,50; sla 951,30-per 100; peen 15—25 per bos. LEIDSCHENDAM. 12 Mei. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 20—23. 2de soort f. 14—19. 3de soort f. 812; gele komkommers, 1ste soort f.18—22. 2de soort f. 13—18. 3de soort f.6—12; kropsla 1ste soort f. 7, 2de soort 5,50, 3e soort f. 1,504,50; stoofsla f. 10-21; peen f.24; bloem kool, le soort f.20—25. 2de soort f16—20, uit schot f.512; tomaten, midd. f. 48—31, groote ronde f. 4050, 2de soort f38—48, 3de soort f. 16 —28, bonken f.38—46; sndflvie per 4 kilo 60— 120 ct.; spinazie per 4 kilo 1532 ct.; postelein f.2031; raapstelen f.12; rabarber per 100 kilo f.9; snijboonen 1.10,20; radijs f. 2,20; sel derie f.3—6,80. RIJNSBURG. Groentenveiling. - Waschpeen f.5—6,20 per kist; rabarber f.9; prei f.1419; witlof f.1218; spinazie f.8 per 100 KG.; peter selie f. 7,509, selderie f.67; sla-uien f.15 16.50 per 100 bos ROELOFARENDSVEEN, 12 Mei. Aardbeien 3243 ct.; idem kleine 22-^30 ct. per doosje: peulen f. 4,104,70; snijboonen f7,70 per 10 KG. De eerste snijboonen werden heden aan gevoerd door den tuinder G. Hoogerwerff te Kwakel. Sla f. 0,607,00 per 100 st.; andijvie 10 12 ct. per KG.; bloemkool 20 ct. per stuk; radijs f. 2.20 per 100 bos. NAALDWIJK, 12 Mei. Roode bessen 5,40; aardbeien. 2,903,55; champignons 3,653,90; dubb. boonen 1,85; snijboonen 1,80; postelein 22; witlof 20; aardappelen 5970; poters 5268; kriel 20—32; tomaten 95^—1,20 per KG.; sla 7.00, B 5.50; peen 13—26; peterselie 10.10—10,30; ra dijs. 1.752.20; selderie 6,2012; bloemkool 25, 2de 18,80; komkommers 23, B 17,50, C 11,50 per 100; asperges wit 50—57; blauw 42—53 per bos; spinazie 50 per 5 KG.; stoofsla 951,75 per 6 K.G.; andijvie 8089 per 4 KG,; perziken 40 56, 2de 2632 per stuk; prei 27—28: kelen 12, 2e 9,60; rabarber 7,20—9,00 per 100 KG.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3