STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LE!P!CH OMBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 13 Mei 1941 De stadsjeugd en de levensmiddelenvoorziening Inschakeling in het productieproces öFFKIEELE KENNISGEVING „D@ hongerfolokkcide tegen Europa" Doel tweeledigideëel materieel en Binnenland De man in de duiventil Beschouwing in de Frankfurter Zeitung Buiteiïland Een Witboek van de Iraksche regeerïng fwee Engelsche patrouilleboofen vergaan bbb— mi wii ii' mil' Nederland voert den productieslag en het mag een algemeen nationaal belang worden genoemd, dat daarbij alle beschikbare ar beidskrachten worden ingesohakeld teneinde het welslagen van dien strijd zooveel moge lijk te verzekeren. Reeds het vorige jaar zijn eenige honder den jongens en meisjes van 16 jaar af werkzaam gesteld als hulp bij landbouwers in Nederland en Duitschland en het ligt in de bedoeling, dat deze proef, die over het algemeen geslaagd mocht heeten, in den aanstaanden zomer op grootere schaal zal worden herhaald. De opzet is jongens en meisjes uit de ste den en voornamelijk uit de groote steden gedurende eenigen tijd in de gelegenheid te stellen het leven en het werk op een boer derij mee te maken. Daartoe worden zij gedurende een tijdvak naar eigen verkiezing varieerende van zes weken tot drie maanden opgenomen in land bouwersgezinnen en moeten daar lichte landbouwwerkzaamheden verrichten. Aan de meisjes kunnen ook huishoudelijke bezig heden worden opgedragen, Vanzelfsprekend dient deze medewerking door de jongelui niet te worden beschouwd als een vacantie ten plattelande en even min mag de betrokken landbouwer verwach ten, dat hij een volwaardige arbeidskracht krijgt en om die reden een van zijn arbei ders ontslaan, hetgeen tevens inhoudt, dat deze tewerkstelling allerminst mag worden opgevat als een concurrentie voor de land arbeiders. De bedoeling is zuiver en aileen het nader tot elkaar brengen van stad en land, het overbruggen van de kloof die altijd bestaan heeft tusschen den landbouwer en den ste deling. Bij beide groepen bestaan nog vele vooroordeelen en misverstanden t. o. v. elkaar ontstaan uit onwetendheid en een verkeerd begrijpen van eikaars werk en taak in de gemeenschap. De landbouwer moet leeren, dat de stadsjeugd de handen uit de mouwen kan steken en belangstel ling heeft voor het land en den landbouw, maar ook voor de jongelui is het zoo goed eens nader kennis te maken met het ecdite landleven en te leeren welk een belangrijke rol de boerenstand in de maatschappij speelt. De boer moet aan den jongen of het meisje, dat hij als hulp krijgt, kost en inwoning vergoeden en tevens zorg dra gen voor het wasschen van hun klee ding en het herstellen van hun kousen. Ook zal hij hun f. 1.— per week aan zakgeld ter hand stellen. Verder ligt het in de bedoeling streeks gewijze een jeugdleider aan te stellen, die belast is met het onderhouden van het contact tusschen de „hulpen", de landbou wers en de organen der arbeidsbemidde ling. Ook beeft hij de zorg voor de ont wikkeling en de ontspanning van de jeug digen, welken hierin bestaat, dat hij cur sussen en excursies oganiseert en voor de juiste verdeeling van hun vrijen tijd zorgt om te voorkomen, dat zij dezen op een ver keerde wijze zullen doorbrengen. Deze jeugdleiders worden door het Rijksarbeids bureau benoemd. Een regeling t.a.v. verzekering voor ziekte en ongeval is in voorbereiding. Alle gegadigden behooren een genees kundige verklaring over te leggen, dat zij geschikt zijn voor het verrichten van lichte landbouwwerkzaamheden. Ook aan het milieu, waarin de jongelui geplaatst zullen worden en de' geestelijke verzorging is alle mogelijke aandacht be steed. Voorop staat, dat de jongelui uit sluitend komen bij boeren, die dezelfde godsdienstige gezindheid zijn toegedaan, waardoor zij in dezelfde geestelijke sfeer blijven als waarin zij zijn opgevoed. Bij de plaatsing wordt voorts nauwlet tend rekening gehouden met de genoten onderwijsopleiding van de(n) candidaat- piattelander, zoodat het bijvoorbeeld niet zal voorkomen, dat een meisje met een einddiploma 5-jarige H.B.S. gezonden wordt naar een klein boertje in Brabant, waar zij zich zeer stellig niet thuis voelen en het zeker geen drie maanden zou uithouden. Gelijk gezegd, zal de duur van de tewerk stelling hoogstens drie maanden bedragen, doch voor de leerlingen van middelbare scholen kan de duur van werkzaamheid uiteraard niet langer dan zes weken zijn. zoodat zij daarvoor hun vacantie kunnen bestemmen. Op deze wijze worden zij ingeschakeld in het productieproces bij het hoogtepunt in elk landbouwbedrijf, namelijk het binnen halen van den oogst, wanneer men bijna overal handen tekort komt. In afwijking van den oorspronkelijken op zet, toen een leeftijdsgrens van 16 tot 21 jaar was vastgesteld, is kortelings bepaald, dat ook studenten voor deze tewerkstelling in aanmerking komen. De reiskosten van de hulpen naar en van hun „standplaats" worden van over heidswege betaald; de reizen worden ge maakt onder vertrouwd geleide en zooveel mogelijk in groepsverband. Op grond van een rondschrijven, dat door het alhier gevestigde Gewestelijke Ar beidsbureau is gericht tot de leerlingen der daarvoor in aanmerking komende scholen, heeft zich in onze stad reeds een honderd tal jongeren aangemeld om in het boven geschetste kader in de komende maanden ten plattelande werkzaamheden te ver richten. Ook aan de studenten der Leidsche Universiteit wordt dezer dagen een derge lijke circulaire gezonden. In de komende bioscoopweek zal in het Luxor- en Trianon-theater een speciale propaganda-film voor dit doel in het pro gramma worden opgenomen, welke wat het Luxor-bheater betreft in de week van 29 Mei tot 6 Juni zal worden herhaald. LANDBOUWOPLEIDING DUITSCHLAND. IN Van Duitsche zijde heeft men de Neder- landsche werklooze jeugd een kans willen geven op bet land werkzaam te zijn en den landbouw te leeren, door haar in de gele genheid te stellen een leerjaar door te maken, na afloop waarvan zij als gedeelte lijk geschoolden aan een passenden enJoo nenden werkkring in den landbouw kunnen worden geholpen. Dit betreft dus de opleiding van jonge Nederlanders in Duitschland tot landbouw- krachten.gedurende den tijd van één jaar. Hiervoor is de goedkeuring der ouders of voogden verelsoht, terwijl de candldaten zich tevoren aan een medisch onderzoek moeten onderwerpen. Kost en inwoning komen geheel voor re kening van den werkgever, die overigens een zakgeld van RM. 10.per maand zal geven, dat bij gebleken bekwaamheid ver hoogd kan worden. Om de jongelieden niet al te, ver van huis te doen zijn en om een te groote versprei ding te voorkomen, zal de plaatsing uitslui tend geschieden in het Rijnland, Westfalen en Neder-Saksen. De overheid draagt ook voor deze groep de reiskosten, terwijl zij die zulks mochten wenschen, zelfs een kleedingvoorschot kun nen krijgen. Zeer waarschijnlijk zal een regeling wor den getroffen, waardoor gedurende het jaar tweemaal een verlof van veertien dagen zal kunnen verkregen worden. Na afloop van een jaar zal den jongelie den zoo eenigszins mogelijk de gelegenheid worden geboden in Nederland of in Duitschland werk in den landbouw te aan vaarden. Zij blijven echter vrij om andere werkzaamheden te zoeken. Van Duitsche zijde zal zoowel voor ont wikkeling als ontspanning worden gezorgd, terwijl ook de geestelijke verzorging niet uit het oog zal worden verloren. Gedurende de wintermaanden is er gele genheid tot deelneming aan vakcursussen. In bepaalde gevallen kan deelneming aan deze cursussen verplicht gesteld worden. EINDEXAMENS H.B.S. De mondelinge eindexamens aan de Gem. H.B.S. alhier zullen worden afgenomen op 12,14 en 15 Juli, aan de Ohr. H.B.S. alhier op 27, 28 en 30 Juni en 1 Juli, aan de R.K. H.B.S. alhier op 2, 3, 4 en 5 Juli, aan de Bijz. H.B.S. te Voorschoten op 16, 17. 18 en 19 Juli en aan de Chr. H.B.S. te AlDhen- aan-den-Rijn op 25 en 26 Juni. Als deskundigen voor deze scholen zijn aangewezen mevr. S. A. Jansen—Baelde te Schiedam, J. Modderaar te Hilligersberg (Chr. en R.K. H.B.S. alhier en Ohr. H.B.S. te Alphen) mr. dr. E. Tekenbrock te Wasse naar (Gem. H.B.S. alhier en Bijz, H.B.S. te Voorschoten) en dr. K. F. Proost te Ham bij Hoorn. Voor de Hocgere Burgerscholen B zijn die data als volgt: Gem. H.B.S, voor Meisjes alhier 25, 26 en 27 Juni. Gem, H.B.S. alhier 30 Juni en 1, 2, 3.4, 5, 7, 8 en 9 Juli; Ohr. H.B.S. alhier op 10, 11, 12, 14. 15, 16 en 17 Juli met aanwij zing van de navolgende deskundigen: dr. A. S. C. van Heel, Delft (voor de eerstgenoemde SCHADELOOSSTELLING VOOR LEVERINGEN OF VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt het volgende teij kennis van belang hebbenden. Ten einde te kunneh nagaan of en in hoeverre alsnog betaling mogelijk zal zijn voor leveringen of verrichtingen ten be hoeve van de Duitsche weermacht, waarvoor de verzoeken om vergoeding door omstan digheden buiten den Wil van betrokkenen niet binnen den bij de verordening van den Rijkscommissaris no. 49/1940 gestelden ter mijn konden worden ingediend, wordt de gelegenheid geboden die aanvragen alsnog vóór den 15den Mei a-s. op de Gemeente secretarie (afd. Financiën) In te zenden. Als voorbeelden van de bedoelde omstan digheden worden genoemd: a. indien op verzoek van een onderdeel der Duitsche Weermacht de rekeningen rechtstreeks bij dat onderdeel werden in gediend, welke later, nadat de voorgeschre ven termijnen waren verstreken, werden •teruggezonden met de mededeeling, dat zij op den voet van bovenvermelde verordening- bij de gemeente moesten worden Ingezon den; b. indien vóór het vjerschijnen van meer genoemde verordening, d. i. op 17 Juli 1940, bij een verkeerde Nederlandsche of Duitsche instantie een verzoek om vergoeding werd ingediend en het herstellen van deze fout vóór 31 Augustus 1940 niet meer mogelijk was; c. bij het uitblijven van een aan een Duitsch Weermachtsonderdeel verzocht be wijs voor de gedane levering of verrichting, ponder welk belanghebbende van meening was, dat geen verzoek om vergoeding bij de gemeente kon worden ingediend; d. indien ten gevolge van ernstige ziekte of van verblijf buitenslands (krijgsgevan gene) betrokkene niet in staat was tijdig een verzoek om vergoeding in te dienen. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat verzoeken, als hiervoren be doeld, welke na 15 Mëi a.s. worden ingezon den, niet meer in behandeling kunnen wor den genomen. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Leiden, 13 Mei 1941. 2871 twee scholen); J. Korringa, Heemstede (voor de laatstgenoemde school); dr. J. Kuyper, Groningen; dr. W. van den Ent, 's-Gravenhage, Voor de R.K. H.B.S. alhier zijn de data 14, 15, 16, 17 en 18 Juli en voor de Chr. H.B.S,. te Alphen-aan-den-Rijn 7, 8, 9, 10 en 11 Juli met de deskundigen: ir. M. G. van Overveldt, 's-Gravenhage; dr. J, J. Hallo, 's-Gravenhage; mevr. dr, E. du PerronDe Roos, Bérgen (N.-H.). ToD deskundigen elders zijn benoemd de heeren prof. dr. J. de Zwaan en ds. J. Ph. Makkink en mej. dr. P. Fransen, allen alhier, pröf. dr. J. H. Kramers en J. Tj. Wielinga, beiden te Oegstgeest, dr. C. M. van Marle, dr. A. van Vollenhoven en prof. ir. E, J. F. Thierens, allen te Wassenaar en dr. L, Al- •gera te Lisse. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het propadeutisch examen theologie de heeren J. R. Meijer (Veendam) en J. F. van Woerden (Jïaar- lem). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebroeders Schuitemaker, Voorstraat 82, Katwijk. Schildersbedrijf. Vennooten: C. J. Schuitemaker en N. Schuitemaker, Kat wijk. P. Schuitemaker, Voorstraat 82, Katwijk aan Zee. Schilder en behanger. Uittredend eigenaar; P, Schuitemaker. INBRAKEN OPGEHELDERD TE DEN HAAG. In den nacht van 24 op 25 April werd ingebroken in een kleermakerszaak aar de Weimarstraat in Den Haag. In deze zaak werd alles overhoop gehaald, waarna de ongewenschte gasten met medeneming van verschillende coupons stoffen voor een gezamenlijke verkoopwaarde van f.4000 het perceel weer hebben verlaten. Door de politie werd een onderzoek in gesteld, waarbij o.m. het oog viel op een perceel aan den Leyweg te Den Haag. Zoo dra de politie haar kans schoon zag, deed zij een inval in bedoeld perceel, waarin bij nauwkeurige huiszoeking het grootste ge deelte van de vermiste stoffen werd aan getroffen. Bovendien troffen de politie mannen er een partij thee, ongeveer 22 K.G. aan, welke bleek te zijn ontvreemd bij een inbraak in een levensmiddelenbe- drijf. De bewoner werd aangehouden. Het ver dere onderzoek gaf aanleiding tot de ar restatie van den 36-jarigen G, F., den 35- jarigen I. K. en den 40-jarigen. B. P. allen te Den Haag woonachtig. Het kwam vast te staan, dat de coupons stoffen en de partij thee waren gekocht van den bij de Haagsche politie bekenden 28-jarigen F. R. en van den 27-jarigen koopman A. M. Laatstgenoemde kon onmiddellijk worden gearresteerd, doch R. werd bij herhaalde pogingen daartoe niet in zijn woning aan getroffen, hoewel echter vaststond, dat hij zich toch thuis moest bevinden. Bij een hernieuwde poging om A. te vinden begaf zich een tweetal rechercheurs, om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn, tevoren naar het dak van het betreffende perceel, waarna door anderen beneden werd aan gebeld. Onmiddellijk nadat de rechercheurs die op het dak hadden postgevat, de huis bel gehoord hadden, hoorden zij stomme len in het perceel. Zij zagen, dat een luik van het dak, hetwelk in een op het dak aanwezige duiventil uitkwam, werd ge opend en dat een persoon, die inderdaad de langgezochte F. R. bleek te zijn, de duiventil binnenklom. De rechercheurs gin gen hierop onmiddellijk over tot arresta tie van R., die zich, beduusd door het on verwachte aantreffen van de rechercheurs, onmiddellijk overgaf. WONING UITGEBRAND TE RIDDERKERK. Vanochtend omstreeks vijf uur is te Rijsoord, gemeente Ridderkerk, een huis, waarin twee gezinnen woonden, uitge brand. De oorzaak is niet bekend. De aan grenzende woningen -kregen veel water schade. CONCERT IN „ENDEGEEST". Het Leidsch Strijkkwartet en de mannen- zangvereeniging „Kunst na Arbeid", direc teur de heer J. J. v. d. Bos, hebben gister avond een uitvoering gegeven in de concert zaal van „Endegeest". Tijdens de pauze heeft de geneesheer-di recteur dr. Stuurman in de ontvangzaal het groote gezelschap met den directeur zijn bijzonderen dank betuigd voor deze prach tig geslaagde uitvoering. De heeren G. Chr; Foeken en B. Gast, beiden alhier, hebben voor het Ned. Herv. provinciaal kerkbestuur van Noord-Bra bant met goed gevolg het proponents examen afgelegd. De politie heeft aangehouden den 20- jarigen F. K. en den 27-jarigen A. van E., die gisteravond op hun rijwiel een fraudu leus geslacht varken verveerden. Het vleesch is in beslag genomen en overgebracht naar het Openbaar Slachthuis. In een groot opgemaakt in de „Frank furter Zeitung" verschenen beschouwing over de Angelsaksische pogingen om een hongeroorlog tegen Europa te organisee- ren, toont Sr. E. Weiter aan, dat een der gelijk plan van den aanvang af tot mis lukking gedoemd is, in de eerste plaats ten gevolge van het economische poten tieel der spilmogendheden en in de twee de plaats door het initiatief en de inten- sifieering van den arbeid der door Duitsch land bezette landen. De schrijver geeft te gelijkertijd den Europeeschen landen richt lijnen voor de economische oriënteering iii het komende, geordende Europa en zegt o a.: „Sedert de Duitsche militaire overwin ningen staat den Angelsaksischen econo- mischen strategen 'n nieuwe conceptie voor oogen: deze heet niet meer blokkade van Duitschland, maar continentale blokkade, indirecte blokkade: De .hoop Duitschland op zichzelf te kunnen uithongeren, is thans zelfs in.breede kringen van Engeland reeds opgegeven. Maar men hoopt toch nog op een mogelijkheid, om een door de spilmo gendheden geleid Europa en daarmede ook Duitschland den Engelsch-Ameri- kaanschen wil op te dringen. De gedachtengang is als volgt: Duitsch land en Italië als zoodanig zijn ten gevolge van het succes hunner productieslagen en dank zij de blokkade hechtheid van be paalde ravltailleeringswegen immuun ge worden tegen de hongerblokkade. Niet im muun echter zijn de Europeesche landen, die op eenigerlei wijze afhankelijk zijn ge worden van de spil of met haar samen werken. Doordat de hongerblokkade nu ook en vooral wordt uitgestrekt tot deze landen, kan men dus indirect Duitschland treffen, wanneermen het experiment slechts uit strekt over een voldoend langen tijd. Hoe meer gebieden Duitschland bezet, des te meer aanvullingen moet het geven, opdat deze landen niet verhongeren. Hoe grooter echter de militaire successen van Duitsch land zijn, des te kwetsbaarder wordt het op het gebied van ravitailleering en voe ding. Een even cynisch' wreede als gecom pliceerde en in wezen dwaze berekening. In deze speculatie is het juist, dat lan den zooals Frankrijk, België of Grieken land, welker economische politiek steeds in het Britsche vaarwater is geleid, in het ge loof aan de door Engeland gewaarborgde vrijheid der zeeën weinig hebben gedaan, om hun eigen voedingsbasis te beveiligen. Stellig is ook juist de Angelsaksische speculatie, dat voor de Duitsché leiding het lot van de overwonnen tegenstanders in de verste verte niet zoo onverschillig is als voor de Engelschen het lot van hun in tiemste vrienden van gisteren. Duitschland streeft er naar dezen landen arbeid te verschaffen, het geeft hun zelfs opdrach ten en aangezien het de eerzucht van Duitschland is met hen een nieuw en beter Europa op te bouwen, levert het hen ook niet, zooals Engeland, koelbloedig over aan den hongerdood. De hoop Duitschland via Europa te kun nen uithongeren, blijkt een onjuiste spe- van Duitschland, zij houdt niet voldoende waardeering van de kracht en de reserves van Duitschland, zij houdt niet voldaendc rekening met de aanwezige andere instel ling en de beperkingsmogelijkheden en zij onderschat het voedings-economische po tentieel van Europa in zijn geheel en de vastbeslotenheid meer dan tot dusverre dit potentieel uit te buiten. In het belang van een verstandige distributie moet door de landen, wien het aangaat, ook op dit gebied nog veel gedaan worden. De voornaamste taak moet er echter in gezien worden de landbouwproductie op te voeren. De mogelijkheden op dit gebied zijn bijna onbeperkt. Ook al is de productieslag in Duitsch land niet geindigd, hoeveel minder zijn de productiemogelijkheden in vele anderelan den uitgebuit, waarin een dergelijke pro ductieslag nog in het geheel niet is be gonnen. Schrijver wijst dan op verschillende mo gelijkheden om de productie op te voeren, welke slechts landbouwpolitieke daad krachtigheid en voorlichtingscampagnes bij de landelijke bevolking verelschen. Reeds met deze wapens kan de Europeesche pro ductieslag ver boven het punt uit gewon nen worden, waarop alle Engelsch-Ameri- kaansche plannen volkomen vruchteloos worden. De schrijver eindigt met er op te wijzen, dat Roosevelt zijn doel, om langs den weg van den hongeroorlog tegen geheel Europa ten slotte Duitschland schaakmat te zet ten, niet bereiken zal. Iets echter zal hem gelukken, hij zal de markt voor Amerikaansche landbouwpro ducten tot na den oorlog ruïneeren en de Amerikaansche farmers, die zich op die wijze beroofd zien van een deel van hun afzetgebieden, kunnen hem er dankbaar voor zijn, dat hij hun belangen heeft op geofferd aan zijn illusies. (A.N.P.) DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GED OOD Hedenmorgen is de 4-jarige C. Barendse, wonende aan den Hüledijk, te Rotterdam, in de omgeving van de ouderlijke woning, door een vrachtauto, welke beladen was met zand, overreden en gedood. ALGEMEEN® SYNODE NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK. De algemeene synode der Nederlandsche Hervormde Kerk zal op 27 dezer te 's-Gra venhage in een buitengewone, vergadering bijeenkomen. STOFFEERDERIJ EN OPSLAGPLAATS TE RLERICK UITGEBRAND. Vanochtend om elf uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de stoffeerderij en opslagplaats der gebrs. Peeters te Blerick. Door de zeer brand bare stoffen, welke aldaar waren opge slagen, stond het pand „spoedig .in lichter laaie. Het brandde dan ook geheel uit. De brandweer slaagde er gemakkelijk in om het vuur tot dit perceel te beperken.- Pand, inboedel en voorraden waren tegen brand schade verzekerd, echter niet tegen be drijfsschade. DE THEEBONNENREGEN TE AMSTERDAM. Het vermoeden, dat de bonnen voor kof- fiesurrogaat of thee, welke een jongen en kele dagen geleden met kwistige hand rondstrooide in de Nic.Beetsstraat te Am sterdam, van misdrijf afkomstig waren (men zie onder Gemengd Nieuws), vindt versterking in het feit, dat naar thans gebleken is dienzelfden dag uit een filiaalzaak in de Kinkerstraat (dus in de onmiddellijke omgeving) 1200 van deze bonnen zijn ontvreemd. Zij bevonden zich in- een zak op de toonbank. Het is.voor den zwaar gedupeerden win kelier te hopen, dat alle vindsters en vin ders van deze bonnen hun eerlijkheid bo ven een kopje thee stellen en het gevon dene bij de politie zullen deponeeren. BEGRAFENIS VAN WIJLEN A. PLASSOHAERT. In allen eenvoud is hedenochtend op de Alg, Begraafplaats te Rijswijk het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den letter kundige en kunstcriticus A. C. A. Plas- schaert. Een broeder van den overledene dankte allen, die hem tijdens zijn leven hun liefde en steun hebben gegeven. Spr. zeide, dat Plassohaert op een ander plan leefde dan zijn medemenschen. Hij had bijzondere gaven gekregen en hem was het licht ge schonken, om de eeuwige waarheden in de schoonheid van de kunst te zien. De regeering van Irak werkt op het oogen- 'blik aan een Witboek, teneinde de wereld op de hoogte te stellen van den waren ach tergrond der gebeurtenissen, welke tot het Engelsch-Iraksche conflict geleid hebben. Uit de in dit Witboek verzamelde documen ten blijkt, dat de vroegere regent, Atodoel Illah, bij den staatsgreep op 1 April eerst naar het Engelsche troepenkamp van Hab- baniyah gevlucht is en vandaar aan boord van een Engelsch militair vliegtuig naar Basra vervoerd is. Op 14 April had de Britsche ambassade in Bagdad verlof gevraagd, om 80.000 Engel sche soldaten in 10 groepen van elk 8,000 man door Iraksch gebied te mogen vervoe ren. Op 18 April kwam het eerste contingent van deze troepen in Basra aan en de Brit sche militaire autoriteiten vroegen bij die gelegenheid'verlof, hun troepen tien dagen op Iraksch gebied te mogen laten, teneinde zich aan te passen aan het klimaat. Na af loop van deze tien dagen werden echter in het geheel geen toebereidselen gemaakt om verder te reizen, doch kwamen integendeel nieuwe contingenten te Basra aan. Wegens de duidelijke, schending van het verdrag hebben de Iraksche autoriteiten toen voor zorgsmaatregelen genomen om het troepen kamp van Habbaniyah te omsingelen, ten einde te verhinderen, dat de daar gelegerde troepen zich zouden vereenigen met de manschappen, die in Basra geland waren. Als vergelding voor dezen maatregel open den de Britsche troepen op 2 Mei het vuur op de Iraksche strijdkrachten (DNB). De Engelsche admiraliteit heeft gister avond medegedeeld, dat de Engelsche pa trouillebooten Rochebonne en Kopanes tot zinken gebracht zijn. Onder de bemanning van de Kopanes vallen geen slachtoffers te betreuren. De naaste, bloedverwanten der slachtoffers van de Rochebonne zijn in kennis gebracht van het vergaan van het schip. (D.N.B.) HET BESCHADIGDE ENGELSCHE VLIEGTUIGMCEDERS CHIP. Het in het Westelijke bekken van de Middellandsche zee getroffen Engelsche vliegtuigmoederschip moet naar de „Popoio da Roma" uit Algeciras meldt, als buiten gevecht geacht worden. De beschadigde kolos sleept zich aan den rand van de Fran- s.che territoriale wateren met duidelijk® slagzij langzaam naar Gibraltar. Men heeft den indruk, dat hij elk o ogenblik kan zin ken. De overige zeven getroffen schepen zijn nog niet in Gibraltar teruggekeerd, zoodat men aanneemt, dat zij zeer zwaar getroffen zijm. (D.N;B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2