Zware aanval op Londen Amerika en de Oorlog 82sie Jaargang MAANDAG 12 MEI 1941 No. 24885 Verduisteren In den nacht van Zaterdag op Zondag Duikbootactie in N. van Atl. Oceaan Duitsche Weermachtsberichten De Britsche scheepsverliezen Italiaansche Weermachtsberichten - Bekendmaking Een beschouwing van de Berliner Boersenzeitung De Diplo over de redevoeringen van Halifax 21.24 uur 5.48 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W.Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrerfit. ,Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en "s Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. -1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Het luchtwapen heeft in het zeegebied rondom Engeland twee koopvaardijschepen met te zamen 3000 brt. tot zinken gebracht en drie andere schepen beschadigd, waar onder een groot vrachtschip zoo ernstig, dat men dit vaartuig als verloten moet beschou wen. gevechtsvliegtuigen bombardeerden ten Zuiafen van Portsmouth een Britschen torpedojager, die in brand geraakte. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking wapenfabrieken en vliegvelden in de Mid lands en in Zuid-Engeland, alsmede haven werken aan de Schotsche Oostkust en in West- en Zuid,-Oost-Engeland. Hierbij ge lukte het, een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. In Noord-Afrika verliepen plaatselijke gevechtshandelingen bij Tobroek en Sol- loem met goed succes voor de Duitsch-Ita- liaansche troepen. Bij het eiland Malta ver nietigden Duit-sche duikbommenwerpers een Britschen onderzeeër. Dè vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen in Zuid-West-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen. Vooral in Mannheim ontstond schade in woonwijken en werden' branden veroorzaakt in fabrie ken, die echter snel geblusoht konden wor den. Afzonderlijke vliegtuigen deden een aanval op het centrum van de rijkshoofd stad. Onder de burgerbevolking werden eenige slachtoffers gemaakt aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten vijf, marine-artillerie twee Brit- sche vliegtuigen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen op Plymouth heeft zich de bemanning van een gevechts vliegtuig, luitenant Pichler, Oberfeldwebel Abraham, Feldwebel Stoeger en onder-offi cier Jacobi verscheidene malen bijzonder onderscheiden. En Zondag: Het Britsche luchtwapen heeft in de laat ste nachten opnieuw en systematisch woonwijken van Duitsche steden, o.m. ook de rijkshoofdstad, gebombardeerd. Ter vergelding hebben in den afge loopen nacht sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen een grooten aanval op Londen uitgevoerd. In opeen volgende golven werd de Britsche hoofd stad bij goed zicht op den groitd met brisantbommen van alle kalibers en met tienduizenden brandbommen bestookt. Groote branden in de bocht van de Theems, vooral in de Commercial en Millwalldocks en tusschen Waterloo Bridge en de Victoriadocks gaven de groote effecten te zien. Een vlammenzee ten Noord-Westen van de bocht van de Theems was nog op een afstand van 100 km. te zien. Andere formaties geveohtsvliegers ver nielden met voltreffers van bommen groote deelen van een fabriek voor lichte metalen en motoren, benevens een tweede bewape- ningsfabriek in het Zuiden van het eiland en bestreden met succes haveninstallaties aan de monding van de Theems, in Ply mouth en aan de Zuidoostkust. Boven En- gelsch gebied werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbooten hebben bij operaties in het- noorden van den Atlantischen Oceaan 29.800 brt. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Bovendien werd' een Britsche duikbootval door torpedo treffers zwaar beschadigd. In het zeegebied rondom Engeland brach ten gevechtsvliegtuigen een in convooi va rend koopvaardijschip van 5000 brt. tot zin ken en beschadigden .zwaar zeven andere groote schepen. In Noord-Afrika hebben troepen van het Duitsche Afrikaansche corps voor Tobroek drie stukken zwaar luchtafweergeschut buit gemaakt benevens verder oorlogstuig. Ove rigens bleven de gevechtshandelingen in dit gebied beperkt tot wederzijdsohe bedrijvig heid der artillerie. In succesvolle gevechten wagens vernield, verscheidene stukken ge- bij Solloem werden drie Britsche pantser- schut en pantserwagens buitgemaakt en een aantal krijgsgevangenen mee terugge- IN APRIL 488.124 TON. United Press meldt uit Londen: Het Engelsche ministerie van inlich tingen heeft bekend gemaakt dat de totale scheepsverliezen in April 106 schepen met 488.124 ton hebben be dragen. Van de verloren gegane schepen waren er 60 met 293.089 ton Engelsche schepen, 43 schepen met f89.473 ton geallieerde en 3 met 5562 ton neutrale vaartuigen. De publi catie van deze cijfers komt eenige dagen te vroeg, daar zij eigenlijk eerst Dinsdag zou geschieden. Dit zou het gevolg zijn van den uit Amerika vernomen eisch, dat men eerst de officieel! verliescijfers zou moeten hoo- ren, voordat men een beslissing kon nemen over het ^nden van Amerikaansche kon vooien. De New Yorksche correspondenten van de Engelsche bladen berichtten ook dat de elkander tegensprekende berichten, die de laatste dagen gepubliceerd zijn over het Engelsche tonnageverlies, de delicate aan gelegenheid der Amerikaansche konvooien voliedig dreigde te verwarren. De cijfers van April zijn de hoogste, die van officieele En gelsche zijde ooit als verliezen van een maand gepubliceerd zijn. In de Londensche bladen wijst men er echter op, dat daarin ook de verliezen van den Griekschen veld tocht alsmede Grieksche en Joego-Slavische schepen verrekend zijn, zoodat zij voor den Atlantischen Oceaan misschien in werke lijkheid een lichte verbetering aangeven. bracht. Bij een aanval op het eiland Malta schotenDuitsche jagers gisteren een vier motorige Britsche vliegboot van het type Sunderland in brand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijd krachten hoofdzakelijk de stad Hambui^ aangevallen. Door het neerwerpen van bri sant- en brandbommen ontstonden talrijke branden en verwoestingen, bijna alleen in woonwijken. De economisoh-militaire schade is niet belangrijk. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewon den. Eenige vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van de Rijkshoofdstad. Nacht jagers schoten acht van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Het Italiaansche opperbevel deelde Za terdag mede: Ten Zuiden van Malta hebben Duitsche Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogere S.S. en politie leider doet de volgende ambtelijke publica tie over de in het bezette Nederlandsche gebied vastgestelde verboden landsdeelen: „Ik heb asmleiding, nogmaals er op te wijzen, dat het verblijf a. op de Westfriesche eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schier monnikoog, Siemonssand, Boschplaat, Rot tumerplaat en Rottumeroog, b. aan de Nederlandsche kust ten Zui den van Hoek van Holland tot aan de Bel gische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het Zuidelijk deel der provincie Zuid-Holland ten Zuid westen van de lijn Nieuwe Waterweg - Oude Maas - Dordtsche Kil en de geheele provincie Zeeland), slechts aan die personen van Nederland sche of Duitsche nationaliteit is toegestaan, die daar hun vaste woonplaats hebben. Personen, die om dringende zakelijke re denen "of voor familieomstandigheden zich in het verboden gebied willen begeven, moeten zich met een verzoek om toelating wenden tot den burgemeester der gemeente, waarheen zij wenschen te reizen. Zijn in de provincie Zeeland meerdere gemeenten bij deze toelating betrokken, dan moet het verzoek tot den commissaris der provincie Zeeland worden gericht. Deze bepaling geldt ook voor die personen, die hun woon plaats in het verboden gebied hebben ge had en weder daarheen willen reizen. Ik wijs er op, dat de vergunning tot binnen komen slechts in uitzonderingsgevallen wordt verleend. In het verzoek moeten voornaam, fami lienaam, beroep, woonplaats, en straat, ge boortedatum- en plaats van den verzoeker vermeld worden, bovendien moet de reden voor het betreden van het verboden gebied, evenals de duur van het voorgenomen ver blijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autoritei ten zenden het verzoek met hun advies ten aanzien van de noodzakelijkheid der reis naar den 'gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de provinucles (poli tieofficieren) ter beslissing toe. De gevolmachtigde van den rijkscommis saris (poli tie-off icier) schrijft de vergun ning tot binnenkomen uit. Slechts met deze vergunning is het betreden van het verboden gebied toegestaan. De vergunning wordt verleend voor een termijn van uiterlijk 14 dagen. Ambtenaren van het rijk of de provincies, die geregeld voo? dienstaangelegenheden in het verbo den gebied moeten zijn, kunnen een .toe latingsbewijs verkrijgen, dat een half jaar geldig is. De toeiating kan te allen tijde zonaer opgaaf van redenen worden inge trokken. Handelingen in strijd met deze regeling zijn op grond van paragraaf 1 der verorde ning van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied no. 201941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of politioneele regelingen overtredingen en worden met hechtenis tot zes maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden of mejt een van deze straffen ge troffen, in zooverre niet volgens andere be palingen een hoogere straf is vastgesteld. Bovendien worden de personen, die zich zonder toelatingsbewijs in het verboden gebied ophouden, gearresteerd en verwij derd. Deze strafbepaling treedt op den dag harer publicatie in werking. vliegtuigen een aanval gedaan op schepen van den vijand. Een duikboot werd tot zin ken gebracht en een torpedojager bescha digd. In Noord-Afrika waren Italiaansche- Duitsche afdeelingen aan het front van Solloem met gepantserde strijdkrachten op succesvolle wijze in actie. Aan het front van Tobroek was bedrijvigheid van de ar tillerie. De vijand ondernam een luchtaan val op Derna. In de Egeïsche Zee hebben wij de eilan den Andros, Tynos en Ternia van de groep der Cycladen bezet. In Oost-Afrika boden onze troepen hard nekkig verzet tegenover den toenemenden druk van den vijand. In den nacht van 7 op 8 Mei werd een aanval van Indische deta chementen in den sector van Aladji afge slagen. Een vliegtuig van het type Gloster werd te Aladji door ons luchtdoelgeschut neergehaald. En Zondag: Onze bombardementseenheden hebben herhaalde malen een vijandelijke vlootfor- „Amerikaansche generaal tijd", zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung bo ven een artikel, waarin het blad de op vatting doet hooren, dat de hulpver leening aan Engeland van den kant van de Ver. Staten in wezen niet dient om Egeland te redden, maar alleen de „egoïstische belangen van de Ameri kaansche machtspolitiek" op het oog heeft. Het blad herinnert aan de uitlating van den bekenden Amerikaanschen, in contact met regeeringskringen staanden schrijver over politiek Lippman, dat het de Ver. Sta ten alleen aankomt op het winnen van tijd, zelfs wanneer Engeland intusschen ineen mocht storten. Wanneer Amerika Engeland helpt, zoo schrijft Lippman in de Washing ton Post, behoeft het zich op zijn ergst ten minste niet over te geven, maar kan het zich terugtrekken op het Noord-Ameri- kaansche vasteland. Het blad vindt het bijzonder opmerkelijk, dat deze bedoelingen van de Amerikaansche politiek juist naar voren gebracht worden op een oogenblik, waarop Engeland zijn voornaamste hoop stelt in een werkelijk doeltreffende en snelle hulp uit Amerika. Lippman's opmer kingen beteekenen, aldus de Börsenzeitung in de eerste plaats een open betwijfelen van de Britsche standvastigheid ook bij een volledig inzetten van de Amerikaan sche hulpverleening en daarmede In de tweede plaats de bekentenis, dat deze hulp niet. of ten minste niet tijdig meer doel treffend genoeg kan worden om een red ding van Engeland te waarborgen Het blad wijst op de recente verklaring van Lord Ha lifax, dat het oorlogsplan van Engeland is een „groote aanval op Duitschlajid" te on dernemen en „naar Berlijn te' marchee- ren" en merkt ten slotte op: „Lord Halifax wil door den Brandenburger poort trekken. Minister Lippman en zij. van wier inlich tingen hij een zoo vrijmoedig, ja onvoor zichtig gebruik maakt, zien in hun wensch- droomen een tot het uiterst leeggebloed Engeland de vlucht naar Amerika aanvan gen, met een vloot en een wereldrijk als geschenk van den gast in hun bagage. (D.N.B.) Omtrent de dezer dagen begonnen reeks redevoeringen van den Britschen ambas sadeur in Washington, Lord Halifax, schrijft de Deutsche DiplomatischPolitisohe Kor- respondenz: De beteekenis van deze reis met redevoeringen is klaarblijkelijk, dat Halifax van zijn kant den psychologischen grond moet voorbereiden voor datgene, wat naar hij verwacht president Roosevelt over enkele dagen aan nieuwe dingen aan zijn volk zal mededeelen. n.l. een geforceer de ondersteuning van Engeland, welke de Ver. Staten noodzakelijkerwijs steeds meer aan den rand van den oorlog moet brengen. Deze wiize van arbeidsverdeeling tusschen de partij der Amerikaansche oorlogsophit- sers en den officieelen vertegenwoordiger van Engeland is in dezen oorlog geenszins iets nieuws. Reeds zijn voorganger. Lord Lothian, heeft met opvallende regelmatig heid telkens wanneer groote besluiten van de Amerikaansche regeering bekend ge maakt zouden worden, een overeenkomstige morëele voorbereiding bewerkstelligd. Of bet nu orobtemen van wereldoDvatting of van materieeten aard waren. dte een ster kere inschakeling van de Ver. Staten wen- scheiijk lieten schijnen, steeds heeft Lord Lothian eenige dagen tevoren gevraagd, wat eenige dagen, later door Roosevelt werd georoctemeerd. Onder het systeem-Halifax wordt, klaarblijkelijk dit gebruik in de Ver. Staten vnorteezet. Reeds verscheidene ma len is hü in den korten tïid van zijn officiee le ontreden onbetreden als inleidend soreker voor Roosevelt. Zoo ook bij zijn rede over de Britsche oorlogs- en vredesdoelen voor de Pilgrimms Society, welke Roosevelt eenige dagen later heeft aangevuld met zijn rede voering omtrent de bedreiging der Ameri kaansche staten. Lord tHalifaz, den vroege- ren Vice-koning van Indië, hindert het klaarblijkelijk heelemaal niet, wanneer hij op zijn tournee, zooals dat verkiezingssüre- kers pleegt te gebeuren, nu en dan door kringen die gevoel hebben voor hetgeen een buitenlandschen ambassadeur past, op zijn nummer wordt gezet. Reeds eenmaal, bij den aanvang van zijn loopbaan te Washington, zoo schrijft de Korrespondenz verder, werd het hem kwa- lijg genomen,- toen hij naar aanleiding van de parlementaire debatten over de leen- en pachtwet de tactloosheid had afgevaardig den en senatoren op het kapitool een be zoek te brengen en hen er aan te herinne ren, wat naar zijn opvatting hun plicht was. Toen is men ten opzichte van dit ge val tamelijk snel overgegaan tot de orde van den dag. Anders was het toen indertijd in de jaren van tachtig, Lord Sackville West eveneens wegens zijn inmenging in de par lementaire aangelegenheden der Ver. Sta ten aan het einde kwam van zijn officieele optreden. Thans schijnt het intusschen in de Ver. Staten zoowel wat de pretenties van den Britschen ambassadeur als leider van een vijfde colonne, als ook wat het behoeden van de Amerikaansche belangen tegénover buitenlandschen invloed betreft, heel wat anders te zijn geworden. Bij anderen noemt de Amerikaansche regeering het „uname- rican activities", bij Engélschen vindt zij het in orde. (D.N.B.) „HET BEDROG VAN WASHINGTON". „Het bedroe van Washington", dezen titel zet de Völkischer Beobachter boven een hoofdartikel, waarin het toonaangevende nationaal-socialistische orgaan de opvat ting verkondigt, dat president Roosevelt de grootste verantwoordelijkheid draagt voor dezen oorlog Niemand, zelfs Churchill niet, zoo meent het blad.' heeft een zoo zware schuld in de zen oorlog op zich geladen als de Ameri kaansche president en zijn kliek. Roosevelt's schuld is daarom historisch nog grooter dan de schuld van Churchill, omdat de vroegtijdige heimelijke beloften tot hulp verleening van Washington in Engeland zelfs de oorlogskliek aan het roer gebracht hebben. Wij weten van de in Polen gevon den documenten met welke drukmiddelen de vertrouwde van Roosevelt, Bullitt, voor al na Munchen, den aarzelenden Chamber lain naar de omsingelingspolitiek gedreven heeft, en het staat thans reeds vast, dat Churchill nooit in het Britsche kabinet gekomen zou zijn en nooit de opvolger van Chamberlain geworden zou zijn, wanneer Roosevelt niet met de macht van de Ver- eenigde Staten gewenkt en met den toorn van de Vereenigde Staten gedreigd had. Evenals thans de ijdele beloften tot hulp verleening van Washington het Engelsche volk verleiden tot een voortzetting van het zinlooze verzet, zoo zijn ook de kleine Europeesche volkeren, tot Servië en Grie kenland toe, ten slotte het slachtoffer van Roosevelt geworden. Want reeds na Noor wegen heeft geen minister ol vorst op En gelsche hulp meer kunnen vertrouwen. Verreweg het grootste bedrog echter heeft Roosevelt jegens zijn eigen volk gepleegd, dat de president en zijn medewerkers on danks hun vredesbeloften tijdens de ver kiezingscampagne, door een welbewuste oorlogspolitiek steeds meer in de buurt van den Europeeschen oorlog gebracht hebben. (D.N.B.) NEGENTIG ITALIANEN IN AMERIKA GEARRESTEERD. Naar Stefani uit New York meldt, hebben de Amerikaansche autoriteiten negentig Italianen, die tijdens de wereldtentoonstel ling in het Italiaansche paviljoen werkzaam waren en wegens den oorlog niet naar hun vaderland konden terugkeeren, laten arres teeren en naar Ellis Island laten over brengen. United Press meldt, uit Washington: Het Departement van Justitie heeft doen blijken, dat de arrestatie van 90 Italianen te New York in verband tsaat met de politiek van beperking der activiteit van sommige bui tenlanders. Deze maatregel richt zich uit sluitend tegen die vreemdelingen, wier ver blijfsvergunning in de Ver! Staten is af geloopen of die om andere redenen het land moeten verlaten. DUITSCH PROTEST OVER DE SCHEPEN AFGEWEZEN? United Press meldt iiit Washington: Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de Ver. Staten het Duitsche protest tegen de overneming van in de havens der Ver. Sta ten liggende schepen hebben afgewezen. Naar verluidt wordt in de Duitsche nota deze voorgenomen maatregel een soort be slag genoemd. Hier wijst men er echter op, dat het wetsvoorstel een stadeloosstelling bevat. INCIDENTEN IN BUENOS AIRES. Naar aanleiding van een vergadering vp.n het bestuur der redaciale partij, die een standpunt zou bepalen over den toekomsti- gen koers der partij op het gebied der bin nen- en buitenlandsche politiek, is het tot hevige incidenten gekomen. Toen de voor zitter verscheen, raakten de aanhangers van de gematigde en extreme vleugels met elkaar in strijd. Dit ontaardde ten slotte in een handgemeen. zoodat de politie ge dwongen was met traangas in te grijpen. De zitting moest ten slotte worden opge heven. De beraadslagingen zijn uitgesteld. matie aangevallen in het Westen van de Middellandsche Zee en twee kruisers ern stig getroffen. Een vijandelijk toestel werd neergeschoten. Tijdens een aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps op Malta is een vliegboot van het type Sunderland in brand geschoten. Een van onze vliegtuigen, waar- van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 22.55 uur er^ gakt mor genochtend te 7.58 uur onder. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Vergadering personeel Duitsche Diens.t- post; rede van rijksminister Ohnesorge (Binnenland, 3e Blad). Een nieuwe autoweg Den HaagDuitsch- land. (Binnenland, 3e Blad). De viering te Utrecht van den verjaardag van ir. Mussert. (Binnenland, 3e Blad). Op 72-jarigen leetfijd is overleden dr. A. H. Oort, oud-eerste geneesheer van „Rhijngeest" te Oegstgeest. (Stads nieuws, le Blad). Buitenland Nieuwe zware aanvallen op Londen, (le Blad). Duitsche duikbootactie in den Atlantischen Oceaan, (le Blad). De Italiaansche bezetting der Cycladen voltooid, (le Blad). Twee eenheidspartijen in België, (le Blad) De toestand in Sin-el Dabban kritiek, (le Blad). Zware Britsche scheepsverliezen in April, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1