STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 5 Mei 1941 WINTERHULPEN EDERIAND Ons nieuwe Kinderverhaal t Avonturen van Baron Yon Münchliausen De heer J. Blijleven overleden Voor de Vrouw LAATSTE COLLECTE BRACHT F. 1300 OP. Met de Vrijdag en Zaterdag j.l. gehouden huis-straat-collecte is de collecte voor Win terhulp Nederland voor dit winterseizoen ge ëindigd. Ter inluiding van de laatste collecte maakte het Leidsch Politie Muziekgezelschap Vrijdagmorgen een rondgang door de stad, terwijl Zaterdagmiddag de muziekvereeni- ging „Werkmans Wilskracht" haar vroolijke klanken door Leiden's straten in verband met de collecte deed hooren. Ook zagen wij Zaterdag een met bloemen versierde recla mewagen voor W.H.N. door de stad rijden, met het opschrift „Koopt bloemspeldjes voor Winterhulp Nederland". Rijkelijk met bloe men versierd, stond deze wagen zeer zeker in het teeken der bloempjescollecte W.H.N. Voor de collectanten, die op de verschil lende collectedagen hun medewerking had den verleend, was Zaterdagavond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal een intieme avond georganiseerd, waar de burgemeester de colectanten heeft toegesproken en hun dank heeft gebracht voor hun medewerking aan de collecten; ook bracht de burgemees ter een woord van dank aan de belde mu ziekcorpsen voor hun medewerking op Vrij dag en Zaterdag en aan de firma Vroom en Dreesmann en de firma Gerzon o.m. voor de inrichting van Winterhulp-stands bij vorige collecten. Muziek, het optreden van eenige artisten en de uitdeeling van versnaperingen ver hoogden de feestvreugde, van den avond. Naar wij vernemen heeft de collecte f. 1300 opgebracht. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID." Twee uitvoeringen. In den Foyer van de Stadsgehoorzaal or ganiseerde de buurtvereeniging „Eensge zindheid" Zaterdag twee uitvoeringen. An dere jaren was het steeds de gewoonte, één enkelen avond te doen plaats vinden, waar ouderen en kinderen een vroolijk pro gramma geboden werd, doch om verschil lende redenen werd ditmaal de voorkeur, gegeven aan een splitsing in twee groepen. Zoo kwamen des middags ruim 350 kinde ren bijeen om eenige gezellige uurtjes door te brengen. De bekende goochelaar, Koos Benning, nam hierbij op zich, het jeugdig publiek te amuseeren, waarin hij uitstekend slaagde. Niet alleen als goochelaar doch ook in andere hoedanigheden bleek hij het publiek te kunnen boeien. Een aardige poppenkastvertooning oogstte o.a. veel succes. Een aardige attractie was de uitdeeling van een versnapering, waarvoor de jeugd zich zeer erkentelijk betoonde. Om half acht des avonds vulde zich de Foyer andermaal, nu met de ouderen van de buurtvereeniging, die op liun beurt wer den onthaald op een aardig programma. Aanvankelijk was deze avond er op inge steld, dat tusschen de nummers door ge danst zou worden, doch door het dansver- bod moest dit voornemen worden gewij zigd. De voorzitter van de vereeniging, de heer F. Simons, opende de bijeenkomst en heet te allen welkom, in het bijzonder de heeren Herfkens, hoofd van de Chr. school aan de Munnikkenstraat en G. Mulder, eerelid van de vereeniging, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. De hutnorlst Harry Nijhuis uit Den Haag, bracht daarna enkele vlotte nummertjes ten tooneele. De liedjes en humoristische geschiedenissen, die hij voordroeg, werden met een dankbaar applaus beloond. De oogenblikken tusschen het optreden door werden door Gé Hofenks Melody Ma kers benut, om vlotte wijsdes ten gehoore te brengen. Ook tijdens het optreden ver leende de band haar medewerking. Er heerschte een vroolijke stemming, totdat laat in den avond allen voldaan huis waarts keerden. UITVOERING R.K. GEM. ZANGVER. „PULCHRI STUDIO". Operette „Zigeunerleven". Gisteravond vond in de Stadszaal de pre mière plaats van de operette „Zigeunerle ven". Deze uitvoering werd gegeven door de R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulehri Stu dio" met medewerking van het Leidsohe Symphonie-orkest, welke gezelschappen resp. staan onder de leiding van de heeren J. B. van Leeuwen en den heer S. Theelen. De avond werd geopend door den geeste lijken bestuurder kapelaan W. Bende, die er op wees, dat het in de geschiedenis van Pulehri Studio nog nimmer voorgekomen is, dat de zaal, zooals thans, geheel uitverkocht was. Spr. begroette o.a. de diverse geeste lijken uit de stad, doch in het bijzonder den oud-moderator kapelaan Lohman, de be stuursleden der Ver. Katholiek Leiden, het Alma Materkoor, het Leidsoh Politicmuziek gezelschap enz. Met de uitvoering van de operette „Zi geunerleven'', waarvan de muziek gecom poneerd werd door den heer Emmanuel van Niekerk, op tekst van den heer Lou van Leeuwen, heeft Pulehri Studio wel succes behaald, al willen wij niet verhelen, dat de tekst in het algemeen te hoogdravend werd voorgedragen. Het betreft hier de geschiedenis van een schare zigeuners, die in het eerste bedrijf juist van plan zijn, het zilveren huwelijks feest van den hoofdman enthousiast te gaan vieren, doch dit blijde voornemen niet ten uitvoer kunnen brengen, tengevolge van het barsche optreden van twee veldwachters die hen op last van den burgemeester, uit het dorp verdrijven. Zóó is het zigeunerle ven voortdurend: een haastig en rusteloos voorttrekken van dorp tot dorp! Azoro, de zoon van den hoofdman zint op wraak en meent deze het beste te kunnen koelen door de dochter van den burge meester, die zooveel belang in het zigeuner leven stelde, te ontvoeren en haar naar net kamp over te brengen, waar zij gedwongen wordt een tijdlang te blijven en... als de anderen zélf haar kost te verdienen. Dit is eigenlijk tegen den zin van den anderen zoon van den hoofdmah, Orelli, die onmid dellijk een groote eerbied voor het meisje heeft opgevat: hij neemt haar van het oogenblik, dat zij in het kamp komt,- dan ook in bescherming. Het einde komt aan het strand te Scheveningen, waar het ontvoer de meisje door haar vader teruggevonden wordt, terwijl de man, die haar ontvoerde, vergiffenis geschonken wordt, voor hetgeen hij misdaan heeft. Deze operette biedt gelegenheid tot het Vertolken van mooie koortjes, want de. heer van Niekerk schreef een muziek, die in me nig opzicht de aandacht verdient. De Inhoud is niet van melo-dramatiek vrij te pleiten en deze werd nog verhoogd door de, gelijk gezegd, tè gezwollen wijze, waarop de dia logen vertolkt werden. Niettemin heeft het auditorium geboeid deze operette beluisterd en de verschillende solisten deden flink hun best. De dames Klarenbos en v. Leeuwen, alsmede de heeren Lou v. Leeuwen, Pijn akker e.a. droegen naar hun vermogen bij tot het slagen en werden door den tweeden voorzitter der vereeniging den heer Kin jet voor hun medewerking gehuldigd. Ook de componist, wiens muziek stellig de kwaliteit bezit-, die van kundig vakmanschap en mu zikaliteit getuigen, alsmede de auteur wer den hierin betrokken. Verschillende van hen ontvingen bloemstukken. „Pulohri Studio" heeft, mede dank zij de goede medewerking van het Leidsch Sym phonie-orkest, weer een avond gegeven, die velen tot tevredenheid gestemd heeft. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht van prof. dr. N. A. Donkersloot In de maandelijksche vergadering van Zaterdag j.l. heeft prof. dr. N. A. Donker sloot een voordracht gehouden over „Neder- landsch volkskarakter weerspiegeld in de litteratuur". Hij zeide o.a. dat de beschou wing van dit onderwerp door verschillende factoren wordt bemoeilijkt. In de eerste is het bijzonder moeilijk vast te stellen, wat men onder volkskarakter kan verstaan, al moet het mogelijk zijn kenmerken te bepa len, die aan het volk als geheel gezien op vallen en alleen daarbij in die bijzondere verhouding, doseering en accentueering voorkomen. In de tweede plaats weerspie gelt de litteratuur dit volkskarakter slechts gedeeltelijk. Vele buitenlandsche stroomin gen hebben erop ingewerk, die men overi gens in de litteratuur soms weer op zeer eigen wijze verwerkt vindt. Verder dateert een deel der vaderlandsche letterkunde van voor den tijd, dat de natie vasten vorm had gekregen. Maar ook dan zijn reeds trekken van den volksaard erin waar te nemen, die later in de nationale cultuur geestelijke ge stalte hebben gekregen. Ten slotte is het voornaamste kenmerk van het kunstwerk aan de persoonlijkheid van den schrijver te danken, maar ook in het persoonlijke blij ven wel algemeen trekken te herkennen en het ontstaan van litteratuur is niet te den ken zonder een wisselwerking van het per soonlijke en het algemeene. De taal is in principe gemeengoed, de schrijver uit zijn volk en diens- geestesgeschiedenis voortge komen. Ook als een schrijver over de gren zen van zijn land tot de wereld spreekt, blijft zich daarin iets afspiegelen van zijn volk zooals het geweest en geworden is. Daarnaast komt werk voor, dat in wezen niet te vertalen is en waaraan het volkeige- ne bijzonder duidelijk is. Vereenvoudigend kan men spreken van een vroom en een nuchter volk. Beide ken merken vullen elkaar aan. Ons volk is niet enkel nuchter. De natie is voortgekomen uit het geloof maar de nuchterheid is op den aard der vroomheid van Invloed ge weest. Het vrome karakter van het Neder- landsche volk weerspiegelt zich in de litte ratuur het Nederlandsch Calvinisme en hu manisme, de beide geestesrichtingen die in ons volk in een vruchtbare tegenstelling en wisselwerking hebben doorgewerkt, te za- men met als derde het volksaard en gees tesgeschiedenis. Ook Nederlandsche gekleurd katholicisme kan men in de Nederlandsche litteratuur duidelijk volgen. Christelijke boetvaardig heid en overgave en vroom vertrouwen en berusting kenmerken de geheele religieuse poëzie van de zestiende en zeventiende eeuw Het is in overeenstemming met den Ned. volksgeest, dat ons volkslied, het Wilhel mus, een vroom lied is. In het dubbel ka rakter van dit lied, van ongebroken moed en zich buigenden deemoed heeft het volk klaarblijkelijk zijn diepste wezen herkend. De vaderlandsche nuchterheid heeft aan de vroomheid meestal een beschouwelijk karakter gegeven. Typeerend hiervoor Is het grafschrift van .Spieghel op Coornhert. Het geloof neemt den vorm aan van de levensles, de deemoed zoekt in de deugd leer samenwerking met het gezond ver stand Kenmerkend is Camphuysens' „Daar moet veel strijd gestreden zijn". De popu lariteit van twee letterkundige genres valt hiermede te verklaren, van de psalmberij mingen, nog meer de uitbreidingen, en van de emplematabundels. In de laatste vindt men de prent met de spreuk, het levens- tafreel met de levensles, beide in bevatte- lijken vorm. De vaderlijke vermaning als van „vader" Cats, een vervlakking der vrome beschouwelijkheid is zeer populair ge worden. Uit den aard der godsdienstigheid blijkt de werkelijkheidszin. Het realisme is in het geloof terug te vinden. Realisme en mora liseering zijn hoofdbestanddeel en, maar over het algemeen geen hoogtepunten onzer letterkunde. Het realisme is over het geheel in de litteratuur kleiner van formaat dan in de schilderkunst. Het heeft zdch vooral toegelegd op de beschrijving van het bur germilieu, het binnenhuis. Het minutieuze realisme heeft Potgieter eens en voor al tijd „copieerlust des dagelUkschen levens" genoemd. Het domineert in het proza sinds de 18de eeuw. Het spreekt ook uit den mo dernen familieroman; verwant ls de tradi tie der beschrijving van kinderleven. Uit de litteraire binnenhuiskunst valt, daarge laten de latere familieromans, de hechtheid van het gezinsleven op te maken. Door de eenzijdige milieubeschrijving zijn tal van gebieden uit het Ned. leven en karakteris tieke onderwerpen verwaarloosd. Als bege leidingsverschijnselen van het realisme treden op de humor en de gevoelssoberheid. Beide dragen een typisch vaderlandsch ka rakter. Zij houden verband met de bespie gelende neiging en de zelfbeheersching. De gevoelssoberheid spreekt vooral uit de lyriek maar ook uit het prozagroote en sterke ontroeringen en gevoelens blijven slecht aangeduid (Van Looy, Van Schen- del). De uitwerking van het land, meer nog van het water is ook in de litteratuur van ons volk waar te nemen. Toch vinden we er minder van zee, zeesvaart, binnenvaart, landschap dan men zou willen verwachten. De Ned. letterkunde is meer beschrijvin gen van het leven van den mensch dan beeld van de n&tuur. Het stedelijke speelt in onze letterkunde een grooter rol dan het landelijke. Maar vaak is het landschap een geschikt indirect uitbeeldingsmiddél voor het zieleleven gebleken. Dan ontstaat veelal een verinnerlijkte natuurlyriek. In Mei is de verhouding haast omgekeerd. In de lyriek, waar de hoogtepunten der Ned. letterkunde zijn te vinden, zijn de twee kenmerken der gemiddelde vaderlandsche litteratuur niet losgelaten, maar verdiept. De zin voor de werkelijkheid vergezelt de Ned. dichters op him stoutste vlucht (Leo pold, Boutens, Verwey leveren uit dezen tijd kenmerkende voorbeelden op); een verinnerlijkt realisme is er ook in het proza van Van Schendel, Van Loof, Aart v. d. Leeuw. Door de werkelijkheid heen wordt dan zichtbaar wat meer dan werkelijkheid is. Ook bij de eenzame grooten in onze lit teratuur en op de bijzondere hoogtepunten blijven kenmerken waarneembaar, die in dat bijzondere het algemeene, het eigen Nederlandsche doen kennen. In dat samen vallen van het persoonlijke en algemeene openbaart zich het beste van de Neder landsche letterkunde. ZEVEN JONGENS EN EEN OUDE SCHUIT. Het mooie jongensboek van den schrijver de Vletter is als zoovele boeken in onzen tijd, verfilmd en op uitstekende wijze.waar- door de aantrekkelijkheid van het verhaal nog is toegenomen. Zeven jongens uit Haarlem en omgeving hebben in hun vrijen tijd „voor de film ge speeld" en een teekenleeraar vond na zijn arbeid nog gelegenheid om de rol van den kapitein te vervullen, die ervoor zorgt, dat de ouwe 'schuit met de zeven jongens in veilig vaarwater blijft. Men kan zich in denken. dat het regisseur Bakes heel wat moeite heeft gekost om dit stel stoeilustige ronde Hollandsche jongens te kneden tot bruikbare acteurs. Zaterdagmiddag hebben wij deze film in de Stadsgehoorzaal mogen aanschouwen en ongetwijfeld hebben de talrijke jeugdige bezoekers volop genoten. Het is een heerlijk leventje, dat de jongens aan boord van de schuit leiden. En dan de avonturen, een ferme kloppartij ontbreekt niet, zou ook niet mogen ontbreken in het verhaal van een stel ronde jongens. Bovendien komen er inbrekers aan boord, er wordt een weg- geloopen meisje opgespoord en ook zien we de jongens tijdens dezen speurtocht een be zoek aan den dierentuin brengen en als alles goed afgeloopen is, hun hart ophalen aan de geneugten van een kermis. De jon gens spelen hun rollen heel aardig en voor al het tweetal dikkerds slaagt er meerma len in ook de ouderen aan het lachen te brengen. De camera-man Frits Lemaire zorgt er voor, dat wij in deze film veel van het Hollandsche landschap te zien krijgen. Een prachtig filmwerk voor onze Holland sche jeugd. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over ultra-violet licht en fluorescentie. Op uitnoodiging van het V. v. M.-bestuur sprak Zaterdagmiddag j.l. de heer D. H. v. Leeuwen electrotechnisch adviseur te dezer stede, in de goed gevulde Collegezaal van het Kamerlingh Onneslaboratorium over het onderwerp „Ultra-violet licht en fluo rescentie in de practijk". Nadat de voorzitter de aanwezigen had verwelkomd en den spreker had ingeleid, ving deze zijn lezing aan met een duidelijke uiteenzetting van de atoomtheorie, welke in nauw verband staat met de fluorescen tie. Vervolgens werden eenige proeven gede monstreerd betreffende het ultra violet licht, hetgeen geschiedde met behulp van het Argonlampje, de kwiklamp en de hooge en lage druklamp. Na de pauze toonde spr. aan op welke wijze men door middel van analysatie het verschil kan waarnemen tusschen b.v. kof fie en surrogaat evenals wol en kunstwol en liet hiervan de aanwezigen eenige voor beelden zien. Ook de vervalsching van bankbljetten en zegels kan op deze wijze worden geconsta teerd. Bij het mengen van kleuren zooals b.v. rood en groen krijgt men een zeer donkere tint, bij fluoresceerende kleuren daarente gen verkrijgt men juist een zeer lichte tint, waarvan spr. verschillende voorbeel den toonde. Hierna konden de aanwezigen waarne men welk een verrassende en buitengewoon fraaie effecten kunnen worden bereikt bij de belichting van fluoresceerende materia len zooals kunstbloemen en decoratieve voorwerpen. Nadat door verschillende toehoorders ge bruik was gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, besloot de heer van Leeuwen zijn rijk geïllustreerde en met groote belangstelling aangehoorde lezing. Uit het applaus der toehoorders na het dankwoord van den voorzitter bleek wel hoezeer het gebodene door hen op prijs werd gesteld. NED. HERV. GEMEENTE. De kerkdiensten in het Morschweg- kw artier. Naar wij vernemen is er eenige wijziging gekomen in de regeling van de kerkdien sten, die vanwege de Ned. Herv. Gemeente in het Morschwegkwartier worden gehou den. Was het tot nog toe veelal de gewoonte om predikanten van bulten de gemeente te laten optreden, thans, nu het ministerie van predikanten weer voltallig is, zal 's Zondags één der Leidsche predikanten hier in den dienst des Woords voorgaan. Alleen in de zomermaanden zullen nog predikanten van elders gevraagd worden. Gistermorgen ging ds. D. J. Vossers in den dienst voor. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Electrische Kleiwarenfabriek Bard Lam mens v.h. Gebrs. Splinter, Rijnkade 7a, Lei den. Eigenaar: B. P. M, Lammens, Leiden. De avonturen van Prikkebeen zijn afgeloopen en dus is een nieuw plaatjes- verhaal aan de beurt. Weer zijn het avonturen en 'het is weer iemand, dien jullie goed kent. die ze beleeft: Baron Von Miinchhausen. Wie van jullie heeft nooit van hem gehoord? Jullie weet wel, dat is de man, die altijd geweldige, onmogelijke en ongeloofelijke verhalen deed van avonturen, die hij op reis, op de jacht of in den oorlog zou hebben beleefd. Wat jullie misschien niet allen weet, is, dat deze Baron Von Miinchhausen Inderdaad heeft bestaan. Zijn volle dige naam was Karl Friedrich Hieronymus Freiherr Von Miinchhausen. Hij werd geboren op 11 Mei 1720 op het landgoed Bodenwerder in Hannover, welk goed het geslacht Von Miinchhausen toebehoorde. Hij ging in Russischen krijgs dienst, daarna trok hij zich op zijn landgoed terug, waar hij op 22 Februari 1797 is overleden. Ons verhaal begint morgen. Jullie zult er talrijke sterke staaltjes van Baron Von Miinchhausen in meemaken en we hopen, dat die jullie veel pleizier zullen geven. OUD-KANTOORHOUDER DER P.T.T. TE HAZERSWOUDE, Zaterdagavond ls in het Diaconessenhuis te Leiden, na een langdurige ziekte over leden de heer J. Blijleven, oud-kantoorhou der der P.T.T. te Hazerswoude en tevens een der meest getrouwe correspondenten van ons blad die deze functie jarenlang met groote nauwgezetheid vervuld heeft. De heer Jan Blijleven werd te Hazers woude geboren op 15 April 1873. Nadat hij de lagere school bezocht had, was hij eerst in het bedrijf van zijn vader werkzaam. Na de vervulling der militaire dienstplicht, be gon de heer Blijleven zijn loopbaan bij de administratie der P.T.T, en werd op 1 April 1898 benoemd tot postbode te Ter Aar. Reeds in datzelfde jaar werd hij op 16 September overgeplaatst naar Hazerswou de (Dorp), waar hij met ingang van 1 De cember, 1911 benoemd werd tot brieven gaarder, tevens Kantoorhouder voor den Telegraaf- en Telefoondienst aldaar. Na een diensttijd van ruim 41 jaar werd hem op 1 September 1936 eervol ontslag als zoodanig verleend. Tijdens de viering van zijn 40-Jarig jubileum als ambtenaar bij de P.T.T. Is wel op overtuigende wijze gebleken, hoezeer de heer Blijleven zich In de algemeene sympathie mocht verheugen. De heer Blijleven was drager van de Eere- medallle, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welk eereteeken hem in 1933 verleend werd, als blijk van waardee ring voor zijn toewijding aan den dienst. De heer Blijleven was voorts vele jaren bestuurslid van den Ger. Bond in de Ned. Herv. Kerk, alsmede notabel dier kerk. Wij zullen den heer Blijleven als corres pondent van ons blad ten zeerste missen. Het algemeene medeleven gaat uit naar de kinderen van den heer Blijleven, die nog Eigen foto. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Zaterdag vervoegde zich bij een rijwiel handelaar hier ter stede een jongeman, die trachtte een fiets aan den man te brengen. Toevallig bevond zich ook een rechercheur in den winkel, wien deze transactie verdacht voorkwam en dien den jongeman daarom meenam naar het politiebureau. Hij bleek te zijn den 20-jarigen C. S. uit Lisse. die diverse verklaringen omtrent de herkomst van het rijwiel aflegde, die stuk voor stuk onjuist bleken te zijn. Tenslotte kwam vast te staan, dat die fiets te 's Gravenhage ont vreemd was. S. is daarop op transport ge steld naar Den Haag om door de politie aldaar te worden verhoord. JEUGDVEREEN. „D.V.V." Gistermiddag ls het nieuwe clubgebouw der Jeugd-Vereen. „D.V.V." aan de Lange- brug officieel geopend. De praeses van „D.V.V." zeide in zijn openingswoord, dat het steeds toenemende ledental het noodzakelijk had gemaakt om naar een grooter clubgebouw uit te zien. Vervolgens voerde de jeugdleider B, Nie- wenhuizen het woord, die namens de jon gens en meisjes den praeses een fraai ge schenk voor het nieuwe clubgebouw over handigde. Hierna legde een groot aantal leden de gelofte af. Do middag werd verder gevuld met zang en voordracht. De heer J. Blijleven. niet lang geleden ook hun moeder moesten missen. Aan de getrouwe medewerking van den heer Blijleven aan ons blad zullen wij met dankbaarheid terugdenken. De teraardebe stelling van wijlen den heer Blijleven zal plaats vinden» Donderdagmiddag as. op de Alg. Begraafplaats te Hazerswoude tus schen 12 en 1 uur. STAMPPOT VAN VERSCHE BLADGROENTE. (Raapstelen, andijvie, spinazie, postelein, stoofsla, enz.) (Recept van Martine Wittop Koning), l'/s kg. aardappelen, ongeveer 3/4 kg. blad groente. (4 dl. (4 kleine theekopjes) tapte melk, 50 gr. (2V? afgestreken eetlepel) boter of vet wat zout. Leg onder in de pan de schoongeborstel- de in parten gesneden aardappelen met slechts een klein bodempje kokend water; leg er de zorgvuldig gewasschen maar daarna goed droog uitgeknepen groente op I - al of niet fijngesneden en laat op een zacht vuur alles samen gaar en droog ko ken. Voeg er de taptemelk bij, laat die 1 can de kook komen en stamp dan de groente met de aardappelen door elkaar, j onder toevoeging van het vet en van zoo veel zout, als voor den smaak noodig blijkt. I MANY A BEUKMAN. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7