LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 Mei 1941 Binnenland Aftreden van minister Cross Buitenland De strijd in Irak Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Dagbladreclame is niet te vervangen van Berichten vorige oplage Stadsnieuws Heropening der Leidsche Universiteit Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Onze telefoonnunnners Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen week einde vlogen wel enkele Engelsche vliegtui gen boven ons land en wierpen bommen omlaag, doch noemenswaardige schade werd niet aangericht en dooden of gewon den zijn niet te betreuren. PAKKETPOSTVERKEER MET HET NEUTRALE BUITENLAND HEROPEND. Met ingang van heden ls het pakket- postverkeer van Nederland met alle landen in Europa, waarmede Duitschland zich niet in oortog bevindt, en ook met het Aziatisch grondgebied van Turkije en Sovjet-Rusland, in beide richtingen, her opend. Alleen gewone pakketten en pa- ketten met aangegeven waarde zijn toege laten. Het paloketpostvebkeer met Duitschland was reeds eerder heropend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tot de landen, waarmede Duitschland zich in oorlog be vindt, ook Frankrijk en België worden ge rekend. Met deze landen vindt dus nog geen pakketpostverkeer plaats. DE RIJKSCOMMISSARIS IN DEN RIJKSDAG. De rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden, rijksminister Seyss- Iuquart heeft gisteren te Berlijn de gröote zitting van den Rijksdag, waarin de Führer heeft gesproken, bijgewoond. DE OMSINGELING VAN HABBANIYAH. In een officieele mededeeling uit Bagdad wordt, naar O.F.I. meldt, verklaard, dat de omsingeling van Habbaniyah steeds nauwer wordt aangehaald, terwijl het Britsche mili taire kamp ononderbroken onder artillerie vuur staat. Engelsche vliegtuigen zijn boven Raslid verschenen en hebben bommen neer geworpen, die eenige slachtoffers maakten. Toen de strijd met Iraksche jachttoestellen begon, werd een Britsch toestel van het type Wellington brandend neergeschoten. Gister ochtend hebben Britsche vliegtuigen voor de eerste maal boven Bagdad gevlogen en bommen neergeworpen. Een der aanvallers werd neergeschoten. De New York Hereld Tribune beweert, dat de Engelschen na feilen strijd liet vliegveld van Basra hebben bezet. (D.N.B.). O.F.I. meldt uit Bagdad, dat de Iraksche minister-president voor de radio tegenover het Iraksche volk en de Iraksche weermacht zijn waardeering heeft uitgesproken voor de in de eerste uren van den strijd betoonde vaderlandsliefde. De regeering, zoo zeide hij, is vastbesloten alles te doen ter verzekering van de eer en ter bescherming van het land. Volgens hetzelfde bericht van O.F.I. duren de betoogingen voor de regeering in het ge- heele land voort. Volgens een verder bericht van O.F.I. uit Beiroet hebben de Iraksche autoriteiten aan burgers het betreden der straten tusschen 22 uur 30 en 4 uur 30 verboden. Ook auto's en andere voertuigen mogen tusschen 20 uur en 5 uur 30 niet rijden. Bij het aanbre ken van het donker begint de verduistering. Dokters, verpleegsters en het personeel van den gezondheidsdienst moeten bij lucht alarm terstond hun hulpposten opzoeken. Volgens een verordening der regeering krij gen leden van de niet-onderworpen stam men. wanneer zij dienst nemen in het Irak sche leger, gratie. Op het bericht van de al- gemeene mobilisatie is een groot aantal Iraksche onderdanen, naar verder verluidt, uit den Libanon en Syrië naar het vader land teruggekeerd. (D.N.B.). De Iraksche autoriteiten hebben op 1 Mei de Engelsche banken onder Iraksche controle gesteld. De Britsche saldi zijn ge blokkeerd. (D.N.B.) In de straten van Bagdad zijn hevige Incidenten voorgevallen tusschen Arabie ren en een groep Joden ,die trachtten op hitsende pamfletten tegen de regeering- Kailani te verspreiden. Talrijke Joden wer den- hierbij gewond. (D.N.B.) Naar Ofi uit Haifa meldt, zijn verschei dene transporten Britsche troepen in Haifa aangekomen. 3000 man werden aan land gezet. Aangenomen wordt, dat deze troe pen voor Irak bestemd zijn. Afdeelingen van de Britsche garnizoenen in Transjor- canië zijn eveneens naar Irak gezonden. (D.N.B.) DE REDE VAN HITLER IN DE RUSSISCHE PERS. .De Moskousche bladen publiceeren lange uittreksels uit de rede van den Führer. Zij leSgen er den nadruk op dat de Führer zich toet alle scherpte gekeerd heeft tegen Ohur dhill en de regeering van Groot-Brittannië en hen voor den oorlog en zijn gevolgen verantwoordelijk heeft gesteld, verder wordt er door de pers met nadruk gewezen, dat Duitschland op den Bal- Ksn geenerlei territoriale belangen heeft, aceh van plan is met de Balkanlanden nauwe vriendschappelijke betrekkingen «an te knoopen en dat de oorlog op den malkan ontstaan is, omdat Engeland de jjaikanlanden in zijn invloedssfeer heeft ^trokken. Met betrekking tot het gering Ïlh soldaten, dat tijdens den Balkan- veiatocht is gesneuveld, wijzen de bladen nadruk op het feit. dat de Engelsche ^richten thans weerlegd zijn. Ten slotte.- J'ordt geschreven, heeft Adolf Hitler JfP 'het slot van zijn rede zijn overtuiging gesproken van de eindoverwinning, (D.N.B.) Met het terzijde stellen vaii minister Cross als minister van scheepvaart heeft Churchill de consequenties getrokken uit de campagne, die sinds vele maanden door de Engelsche pers en vakkringen tegen Cross gevoerd werd. Getrouw aan de hem door Churchill gegeven richtlijnen heeft Cross met stalen gezicht, ondanks de cata- strophale Engelsche scheepsverliezen, die reeds einde Maart 9.917 millioen brt., be droegen, de meest optimistische uiteenzet tingen over de Britsche scheepspositle ge geven. Nog op 26 Maart betoogde Cross volgens een Reuterbericht, dat hij vol vertrouwen het jaar 1942 tegemoet zag, een jaar waarin de macht ter zee en in de lucht aanzienlijk zou worden opgevoerd. Cross is het ook geweest, die in dezelfde rede met trotsch gezicht verklaarde, dat het hem gelukt was de Britsche koopvaardijtonnage bijna op den ouden stand te handhaven. Hij heeft hiermede opzettelijk onwaarheid gesproken en getracht de pro-Engelsche wereld zand in de oogen te strooien. Een poging, die geheel en al in scherpe tegenstelling staat met de veelvuldige smeekbeden aan Ame rika om zooveel en zoo snel mogelijk sche pen aan Engeland af te staan. Alle propa- gandaberichten, waarmede hij zijn be dreigde positie trachtte te redden, hebben Cross, dien de Engelsche pers openlijk be schuldigt geen meedoogenloosheid en geen brutale energie te bezitten, eigenschappen, die juist thans voor een Britsche zeeman het noodzakelijkste zijn, niet meer kunnen redden. Onder den indruk van de hand over hand toenemende kritiek is Cross thans door Churchill persoonlijk, wiens aanwijzingen voor de propaganda hij zoo gewillig heeft opgevolgd, de laan uitge stuurd. (A.N.P.) TIENJARENPLAN IN FRANKRIJK. De Fransohe staatscourant publiceert een decreet, dat voorziet in de opstelling van een tienjarenplan 1 Januari 1942 voor het uitvoeren van werken in het belang van den sitaat. De uitwerking en de ten-uitvoer legging van dit plan berust bij den alge meen gevolmachtigde voor het uitvoeren van werken, die voor den staat belangrijk zijn. Credieten voor openbare werken kun nen in de toekomst alléén nog op aanbe veling van den algemeen gevolmachtigde worden verstrekt. Er is een commissie in gesteld. die den algemeen gevolmachtigde ter zijde zal staan. (D.N.B.). VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA. Naar Domei meldt, heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken. Mat- soeoka naar aanleiding van een gerucht, als zou hij zich naar de Vereenigde Staten willen begeven, om daar de houding van Amerika tegenover, het Verre Oosten te be spreken, in een pérsgesprek verklaard, dat het logischer zou zijn, indien president Roo sevelt of minister Huil naar Tokio zou ko men om eindelijk eens den werkelijken toe stand in het Verre Oosten te leeren kennen. Matsoeoka zeide Amrika te kennen en pre cies te weten, welke toestand thans in de Vereepigde Staten besta'at. De minister gaf voorts uiting aan zijn voldoening over de goede vorderingen der handelsbesprekingen tusschen Japan en Indo-China, die aanvankelijk maar lang zaam voortuitkwamen maar morgen zullen worden afgesloten met een overeenkomst. Ook de handelsbesprekingen met Neder- landsch-Indië hebben een gunstig verloop. Matsoeoka zeide er zeker van te zijn, dat de Japansche afgezant, Josjizawa, zijn op dracht zoo spoedig mogelijk tot een goed einde zal brengen. Als gevolg van het neutraliteitsverdrag met de Sovjet-Unie zullen alle bestaande vraagstukken zooals de kustvisscherij en de handelsproblemen "in de naaste toekomst" geregeld kunnen worden. Toen hem werd gevraagd, welken weg' hij dacht in te slaan om de Japansch-Chinee- sche kwestie te regelen beperkte Matsoeoka zich tot de verklaring, dat dit een moeilijk vraagstuk is. Hij kon slechts zeggen, dat hij zijn best zou doen. Nog heeft Matsoeoka gezegd, dat Japans politiek jegens de Ver. Staten volkomen op vrede is afgestemd. Hij kan het niet helpen wanneer deze oprechte wensch en de hou ding van Japan door de Ver. Staten niet worden begrepen. Hij zal zijn politiek in den geest van oprechtheid voortzetten. De minister kondigde tevens aan, dat de volgende maanden vrij belangrijke perso- neele wijzigingen in het departement van buitenlandsche zaken zullen worden aan gebracht. EEN BESCHOUWING VAN DE CRITICA FASCISTA. Het Italiaansche tijdschrift Critica Fascista wijdt een beschouwing aan den huidigen toestand en schrijft, dat na het verdwijnen van Zuidslavië en de capitulatie van Griekenland, de legers der spil den vrede op het vasteland hersteld hebben. Van nu af aan, zal de oorlog drie funda- menteele doelen moeten nastreven: 1. de Engelschen uit de Middellandsche Zee ver jagen; 2. de capitulatie van het Engelsche eiland; 3. herovering, pacificatie en reorga nisatie van Afrika, het natbije en het mid den' Oosten. Door Griekenland en Zuidslavië tegen de spil te keeren, heeft Engeland zes maanden uitstel gekregen en de interventie van de Vereenigde Staten verworven, zij het niet aan zijn zijde, dan toch achter zijn rug. Maar het heeft definitief iedere poli tieke en economische controle op Europa verloren. Het heeft ook de spil de eenige kaart gegeven, die in haar spel ontbrak, d.w.z. de mogelijkheid voor onbepaalden tijd te volharden in de militaire inspan ning tegen Engeland. In dezen strijd heb ben de gewapende strijdkrachten van de spil van nu af aan achter zich geheel Europa,' een vasteland, dat alleen maar vraagt om te kunnen verkoopen, zoo besluit de Critica Fascista. (Stefani) Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: Sterke Duitsche formaties gevechtsvlie gers hebben in den afgeloopen nacht een doeltreffenden aanval ondernomen op de belangrijke opslaghaven Belfast in Noord Ierland. Geweldige ontploffingen, vele groote branden en branden over een groote oppervlakte, vooral in de installaties van de vliegtuigbewapeningsindustrie, alsmede in de Vickers-Armstrongwerf werden waarge nomen. Vier in de haven liggende schepen geraakten in brand. Andere formaties ge vechtsvliegers bombardeerden de werven van de Britsche marine en levensmiddelen- bedrijven in Barrowon Furness aan de Britsche Westkust en plaatsten in de voor een deel door de aanvallen van den vorigen nacht nog brandende voor den oorlog be langrijke installaties van het Merseygebied nieuwe voltreffers. Andere luchtaanvallen waren gericht op wapenfabrieken bij Hart lepool, alsmede op de havensinstallaties van Ipswich en Plymouth. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen vier koop vaardijschepen met te zamen 21.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken. Zij beschadigden met bommen vijf andere groote koopvaarders zwaar. Bij een aanval overdag van lichte ge vechtsvliegtuigen op het vliegveld Manston in Zuidoost-Engeland werden verscheidene vliegtuigen op den grond vermeld en bran den in kwartierruimten en benzineopslag- plaatsen veroorzaakt. In Noord-Afrika werden Britsc-he tegen aanvallen voor Tobroek reeds bij het begin door artillerievuur afgeslagen. De marine heeft met de Donauflottilje den scheepvaartweg op den Donau van mijnen bevrijd. Gevechtshandelingen van den vijand boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag noch des nachts'plaats. Het Italiaansche Weermachtsbericht No. 334 luidt als volgt: In den nacht van 4 Mei hebben forma ties van het Duitsche vliegercorps in op eenvolgende golven aanvallen gedaan op de vloot- en luchtbases van Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroor zaakt en ernstige schade werd aangericht in de militaire inrichtingen. In den loop van den dag schoten Duit sche vliegtuigen twee vijandelijke jagers neer tijdens een gevecht boven Malta. In Noord Afrika worden onze operaties voortgezet in den sector van Tobroek. Lucht formaties hebben opnieuw de fortificaties der sterkte gebombardeerd. In Oost Afrika hebben onze dappere troe pen in den sector van Alagi een vijandelij ken aanval afgeslagen, waarbij den vijand aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Onder.de dooden bevonden, zich talrijke Jo den uit Palestina. AMERIKA EN DE OORLOG. De president van de Harvard universiteit, Conanf, die onlangs in opdracht van Roo sevelt een bezoek Iheeft gebracht aan Enge land, heeft in een radiorede gepleit voor deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, met de motiveering, dat het uur voor optreden heeft geslagen. (D.N.B.) INCIDENTEN TUSSCHEN ENGELSCHE EN HINDOETROEPEN. Tusschen Britsche en Hindoetroepen is ■het, naar het agentschap Stefani meldt, in de streek van Mersa Matroe tot incidenten gekomen. De Hindoes hadden openlijk uit drukking gegeven aan him ontevredenheid over het'door Engeland tegen de burgerbe volking toegepaste systeem. De Engelsche autoriteiten hebben het uit' Hindoetroepen bestaande garnizoen naar elders gezonden om een uitbreiding der ongeregeldheden te voorkomen. MEDEWERKER VAN LAWRENCE OF ARABIA VRIJGELATEN. De New York Times meldt uit Londen, dat John Philby, kenner van Arabië en vroeger medewerker van den bekenden Lawrence of Arabia, na maandenlang in arrest te zijn geweest, plotseling is vrij gelaten. Redenen voor de arrestatie zijn nooit bekend gemaakt. Na den wereldoorlog heeft Philby gewerkt, te zamen met Lawrence, aan plannen voor de onafhan kelijkheid van Airabië. (D.NJB.) ZUID-AFRIKAANSOHE TROEPEN NAAR EGYPTE. Volgens een bericht uit Kaapstad heeft minister-president Smuts in het parlement verklaard, dat de Zuid - Af r Ikaansch e regee ring er mede accoord gaat. dat de in Abes- synië vrijkomende Zuid-Afrikaansche troe pen naar Egypte worden gestuurd. (D.N.B.) DE UITVOER VAN AMERIKAANSCH OORLOGSTUIG. Het departement van buitenlandsche zaken heeft in Maart vergunningen uitge geven voor den export van oorlogsmate- rial ter waaarde van in totaal 104.5 mil lioen dollar, waarvan 98.65 voor het Brit sche rijk. Hiermede bedraagt het totaal van het voor Engeland bestemde materiaal in het eerste kwartaal van 1941 375 6 millioen dollar. In feite zijn hiervan slechts gele verd materialen ter waarde van 119.3 mil lioen dollar. (D.N.B.) (Zitting van hedenmiddag) Voorzitter: de burgemeester mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Afwezig met -kennisgeving de heeren Key, Lombert en Koole. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. AGENDA. Ie. Praeadvies op het verzoek van Dr. W. Stuurman, om ontslag als Directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens Hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. (28) Conform besloten. 2e. Benoeming van een Directeur van het Openbaar Slachthuis, tevens Hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. (29) De raad gaat in. geheime zitting. Onderstaande berichten werden reeds geplaatst In een deel onzer vorige oplaag. UITSLUITEND VOOR PROMOTIES EN EXAMENS. Het rijkscommissariaat maakte Zaterdag naar wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden, het volgende bekend; Op voorstel van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft de com missaris-generaal voor bestuur en justitie deb rector-magnificus der universiteit al hier gemachtigd, om toe te staan, dat vanaf heden promoties en examens aan de univer siteit weer mogen plaats vinden. In zoover echter tot dusver er publieke toegang tot de examens bestond, moet deze tot de naaste verwanten en vrienden beperkt worden. Overigens blijft de inder tijd afgekondigde sluiting der universiteit tot nader order van kracht. Indien hij de voorbereiding en bij het plaats vinden van promoties en examens niet alles zal achterwege blijven, wat op eenigerlei wijze als tegen de bezettings macht en haar verordeningen gericht zou kunnen worden uitgelegd, zou het plaats vinden van promoties en examens dadelijk weer moeten worden gestaakt. ALPHEN. Dekking voor tekorten inzake woningbouw. B. en W. stellen den raad vooix de inkom sten uit het waarborgfonds inzake woning bouw over 1940 bedragende f. 3928.87 bene vens een bedrag van f. 357.97 van het kapi taal van het fonds aan te wenden tot dek king van het tekort op de woningen over het exploitatie jaar 1939-1940, t.w, aan de Bouwver. „Alphensch Belang" f. 519.36; „Eensgezindheid" f. 717.84; „Volksbelang" f. 1134.58 en de Nutsstichting tot verbete ring van de Volkshuisvesting f. 1915.06. De eerstvolgende vergadering van den raad onzer gemeente zal worden gehouden op Maandag 12 Mei a.s. des avonds 7 uur. BOSKOOP. CREDIETEN VOOR EXTRA-HULP Evenals verleden jaar, zal ook ln 1941 extra-hulp aan ondersteunde en tewerkge stelde werkloozen, en extra hulp aan B- tuinbouwers worden verschaft in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. B. en W. vragen hiervoor aan den raad de noodtge credieten. De Boskoopsche Reddingsbrigade. Dank zij de medewerking van de directie van het „Zuiderbad" heeft de Boskoopsche Reddingsbrigade iederen Woensdagavond de beschikking gekregen over het „Zuider bad", waar onder deskundige leiding voor dames en heeren gelegenheid bestaat zich te bekwamen en te doen onderrichten in de beginselen van reddend zwemmen. In verband met de uitgaven, voort vloeiende uit den aankoop van het perceel tuingrond met bestemming om te dienen als proeftuin en uit de van gemeentewege overigens te verleenen medewerking aan de totstandkoming van een laboratorium ten behoeve van grond- en verder tuinbouw kundig onderzoek hebben B. en W. een aanbieding van de Coöp. Boerenleenbank te Alphen gekregen tot een bedrag van ten hoogste f 25.000.— tegen een rente van 4 's jaars, waarmede zij den raad verzoe ken accoord te gaan KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering Ned. Herv. School. De Ned. Herv. School hield een jaarver gadering. De voorzitter, ds. v. Binsbergen, opende, waarna de secretaris en de pen ningmeester verslag uitbrachten over het afgeloopen jaar. De heeren J. D. de Kort. J. v. d. Sterre en Jac. Vonk werden als be stuurslid herkozen. Verschillende aangele genheden betreffende de school, werden besproken, o.a, ook, dat de kweekellnge met akte aan de school verbonden kan blijven. De voorzitter sloot met dankgebed. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus Josephus Albertus Maria zoon van H. P. C. Creyghton en J. A. M. E. Ber- bee. Ondertrouwd; Ph. J. v. Leeuwen jm. 21 j. en A. M. Giezen jd. 19 J. AMSTERDAM, 5 Mei. De meest markante gebeurtenis tijdens de weekovergang was ongetwijfeld de rede voering van Hitier. Voor de effectenbeurs konden hieruit echter niet gemakkelijk conclusies worden getrokken. Ook ander zijds waren er niet veel factoren, welke de inspiratie konden prikkelen en de effec tenbeurs had dan ook een kalm verloop. Aanvankelijk bestond een gedrukte stem ming, tenminste werd in enkele rubrieken iets beneden de slotprijzen van Zaterdag gehandeld. Dit sproot voort uit het aanbod van slechts weinig materiaal, waartegen over echter vrijwel geen vraag aanwezig was. Nadat het aan de markt komende ma teriaal was geabsorbeerd, legde de beurs wederom een groote veerkracht aan den dag. Ten slotte eindigden bijna alle afdeelin gen op een hooger niveau dan waarop werd aangevangen. Van de Industrieelen trokken vooral .de Philips aandeelen de aandacht, doordat zij na gedrukten inzet in een snel tempo naar beneden liepen en achteruit gingen tot 211 Op het sterk verlaagde peil kwamen echter koopers opdagen en in vrij korten tijd vond een herstel plaats tot 217%, waarna geen gTOote mutaties meer voorkwamen. Bij kalme omzetten waren Unilevers nagenoeg onveranderd; Aku's lagen stevig in de markt en konden zich zelfs nog iets verbeteren. Wat de minder gangbare industrieelen aangaat, zoo zag het er bij de opening naar uit, dat zij zich door elkander een opoffe ring zouden moeten getroosten en later op den middag openbaarde zich echter eenige vraag, met het resultaat, dat ln verschei dene gevallen iets hoogere noteeringen tot stand kwamen. Op de Peroleumafdeeling hadden Olie's een gedeprimeerd voorkomen. De koers zakte in van 232 tot 228y2. Nader hand echter trad een verbetering in tot on geveer den openingsprijs. De affaire in Scheepvaartaandeelen was van geringe afmetingen. De stemming was prijshoudend, zonder dat dit tot uiting kwam in groote koersveranderingen. Oude Booten waren verhoudingsgewijze nogal aan fluctuaties onderhevig en bewogen zich tus schen 155 en 159 om zich tenslotte juist tusschen deze beide grenzen te kunnen stabiliseer en. In Indische Cultuurwaarden was weinig te doen. De Sumatra-aandeelen waren weinig ver anderd, behoudens Senemlbah's, die eenige punten verloren zagen gaan. De Rubber- markt was stil. Amsterdam Rubbers kon den zich na kleine schommelingen per sal do goed handhaven. Voor de incourante soorten bestond nauwelijks belangstelling. Op de Suikerafdeeling lagen H.V.A's ge drukt. Nadat de koers van 422 was ingezakt tot 418, kon naderhand echter een herstel tot 424% worden waargenomen. Voor de Ned. beleggingen bestond een vaste stemming, in het bijzonder voor onze nationale schuldbrieven. De nieuwe 4 obligatiën kwamen boven 98 De gestaf felde leening steeg tot bijna 89 3/4 De obligatiën uit de andere jongere emissies waren goed prijshoudend, evenals de Oude Schuld en de Indische leeningen. Gemeen telijke en provinciale obligatiën hadden een stille markt, doch waren prijshoudend. Pandbrieven onregelmatig, met slechts ge ringe variaties. Prolongatie 2 3/4%*. (A.N.P.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transactfes). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier: New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08. 30.20; Stockholm.44.76, 44.94; Zürich 43.59. 43.75. (2 lijnen) BOSKOOP, 3 Mei. Coöp. Vereen. De Boskoop sche veiling". Rozen per bos; Hadley 90—130 ct., Butterfly 60—90 ct.. Queen Mary 80110 ct., Florex 80120 ct., Briarcllf 4060 ct.. Rosalandia 2540 ct.. Wilh. Kordes 32—52 ct.. Edith Helen 8090 ct., Steward 42 ct., Pechtold 6034 ct., August Noach 50100 ct., Else Poulsen 38 ct. Clematis Prins Hendrik 95—150 ct. HONSELERSDIJK, 3 Mei. Export Groenten- veiling. Bloemkool 25, 2e 19% ct. p. stuk, groene komkommers f. 25 B f19, sla f6.50—8.00, 2e f.150—3.80 per 100 stuks, rabarber f.8.80 r-r 100 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 3 Mel. Waspeen per kist van 20 kilo f. 4.505.75, kroten f. 0.901.50, roode kool per 100 kilo f. 8.509.00, uien f. 5.80 f. 6.00, prei f. 8.208.50, witlof f. 16—20, spinazie f. 11.—. LEIDSCHENDAM, 2 Mei. Engelsche kom kommers 1ste soort f.3136; idem 2de soort f.21—24; 3de soort f.1417; gele komkommers, 1ste soort f.28—34: idem 2de soort f.20—26; idem 3de soort f.1417; kropsla. 1ste soort f. 6,508; Idem 2de soort f.45,60; stoofsla f.1418; bloemkool 1ste soort f.1828; idem 2de soort f.1417: uitschot f.912; tomaten, midd. f.60—74; andijvie per 4 Kilo 81131 ct.; spinazie per 4 Kilo 44 ct.; postelein f.30—33 cc.; raapstelen f.1114; rabarber per 100 bos raapstelen f.11—14; rabarber p. 100 KG. f 11.10; Snijboonen f. 1,982; radijs f.250; Brusselsch lof f.30—32; prei f.21—23; selderie f.7.50—9> NAALDWIJK. 3 Mei. Groentenveiling. - Sla f. 6.50—8.00, 2e f. 1.70—3.80 per 100 krop, bloem kool 2427. 2e "19 ct. per stuk, komkommers A f. 25, B f. 19 per 100 stuks, rabarber f. 8.608.80 per 100 kilo. RIJNSBURG. 3 Mei Groentenveiling: Waschpcen f. 4.50—5.70 per kist; Witlof f.12—20; Prei f. 15—1650; Knolrapen f.45.50 per 100 k.g.; Peterselie f.910.50; Selderie f.56.50 per 100 bos. RIJNSBURG. 3 Mei. Bloemenveiling Yel low king 2022; Bastigon 2224; Copland rose 20—22; idem blauw 24—26; Elisabeth 2425; Son ja 2224; Rijzende Zon 1620; Grand Due 16—20; Prosperity 1218; Proserpine 14—16; Anemonen f. 1.20—1.30; Freesla's 20—28. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3