Alleen met „Castella" officieel! kennisgeving reinig ik grondig! Castella LEIDSffl DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 Mei 1941 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCHMWI1W SPORT TURKIJE EN ZUID - SLAVIË. Deze hoop berustte daarbij o.a. op twee staten: op Turkije eri op Zuid-Slavië. Sinds de jaren der overneming van de macht heb ik wat -deze beide landen betreft steeds er naar gestreefd, een nauwe op eoconomi- sche doelmatigheid geplaatste samenwer king te verkrijgen. Zuid-Syavië was, voor zoover het den Servischen kern betrof, in den wereldoorlog onze vijand geweest. Ja, van Belgrado uit is de wereldoorlog begon nen. Niettemin bestond er onder het Duit- sche volk, dat van nature gepn wrok kent, in het geheel geen haat jegens Belgrado Turkije was in den wereldoorlog onze bond genoot. De ongelukkige uitslag van den we reldoorlog drukte op dit land even zwaar als op ons zelf. De groote geniale hersohepper van Turkije was de eerste, die een wonder lijk voorbeeld gaf van de verheffing van den toen door het geluk in den steek ge laten én door het lot zoo ontzettend zwaar getroffen bondgenoot. Terwijl nu Turkije dank zij de realisti sche houding van zijn regeeri-ng de onaf hankelij'kheid van eigen besluit wist te be waren, viel Zuid-Slavië ten offer aan de Britsche kuiperijen. Ik heb er naar ge streefd tusschen Duitsohland en Zuid-Sla vië oprechte betrekkingen van goed begrip, ja van vriendschap tot stand te brengen. Ik meende mij daarbij gesteund te zien door afzonderlijke vertegenwoordigers van dit land die, evenals ik; van een nauwe samen werking tusschen onze belde staten slechts nut schenen te verwachten. Toen als gevolg van de Britsche kuiperijen de Balkan meer en meer door het gevaar bedreigd werd, vroeg of laat eveneens bij den oorlog be trokken te worden, was het -eerst recht mijn streven alles in het werk te stellen om Zuid-Slavië voor een- zoo gevaarlijke ver wikkeling te behoeden. Onze minister van buitenlandsehe zaken, partijgenoot Ribben- t-rop, heeft in dezen geest met heb-hem- eigen geduld en geniale standvastigheid in talrijke bijeenkomsten en besprekingen steeds weer op de doeltreffendheid, ja nood zakelijkheid gewezen, althans dit deel van Europa buiten den oorlog te houden. In dezen geest heeft hij aan de Zuid-Sla vische regeering voorstellen gedaan welke zoo prachtig en loyaal waren, dat eindelijk ook in den toenmaligen Zuid-Slavischen staat de stemmen schenen toe te nemen die voor een zoodanige samenwerking te vmden waren. Het is daarom ook volkomen juist wanneer minister Halifax heden verklaard, dat het niet de Duitsohe bedoeling geweest was op den Balkan een oorlog te verwekken. Ja, het is juist dat het integendeel ons oprecht streven was, langs den weg eener nauwere samenwerking met Zuid- Slavië wellicht zelfs nog de mogelijk heid te benaderen van een bijlegging van het conflict met Griekenland op zoodanige wijze, dat met de billijke wenschen van Italië rekening gehouden zou worden. De Duce heeft niet alleen ingestemd met de poging om Zuid-Sla vië in een nauwe belangengemeenschap te brengen met onze vredesdoeleinden, doch heeft deze poging met alle midde len gesteund. Zoo werd het.eandelijk mogelijk de Zuid- Slavische regeering tot toetreding tot het driemogendhedenpact te bewegen, waarbij aan Zuid-Slavië in het geheel geen ei-schen gesteld werden, doch' dit- land slechte:voor- deelen geboden werden. Want ter wille van de geschiedkundige waarheid moet lk heden verklaren, dat Zuid-Slavië in dit pact en door het daarmede verbonden aanvullende accoord tot -geen enkele hulpverleening verplicht was. Integendeel, het kreeg van de mogendheden yan het drielandenpact de plechtige verzekering, niet alleen geen hulp te behoeven te verleenen, doch wij waren bereid zelfs af te zien van elke door ga ng-s - transport van oorlogsmateriaal. Bo vendien echter, had Zuid-Slavië op wensch van zijn regeering de verzekering gekregen in geval van territoriale wijzigingen op den Balkan een onder de Zuid-Slavische souvereinltelt staanden toegang tot de Egeïsche Zee te krijgen, welke o:a. ook de stad Saloniki zou omvatten. Zoo werd op den 25sten Maart van dit jaar te Wëenen een pact onderteekend, dat den Zuid-Slavischen staat de grootste toe komst bood en aan den Balkan den vrede kon waarborgen. Met een werkelijk geluk kig gevoel verliet ik op dien dag de mooie Donaustad niet alleen, omdat daarmede een buitenlandsehe politieke taak van bij - na acht jaren beloond scheen te worden, maar ook, omdat ik meende, dat daarmede wellicht nog op het laatste oogenblik het Duitsohe ingrijpen op den Balkan volko men overbodig zou kunnen worden. Twee dagen later werden wij allen geschokt door het bericht over den staatsgreep van een handjevol gehuurde putchisten, die een daad volbrachten, welke den Britschen mi nister-président den jubelkreet deed uiten, dat hij eindelijk iets goeds te melden had. Ik gaf nu terstond het bevel tot den aanval. Het is immers onmogelijk, dat men op deze wijze met het Duitsche rijk te werk gaat. Men kan. niet jaren lang om een vriendschap smeeken, men kan ook niet een verdrag aangaan, dat alleen dc andere partij ten goede komt en dan beleven, dat dit verdrag niet alleen m een nacht verbroken wordt, doch dat nu als antwoord, de vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk beleedigd, de militaire attaché be dreigd, de assistent van dezen mili tairen attaché gewond wordt, dat tal rijke andere Duitschers mishandeld worden, dat men kantoren, scholen, teivtoonstellingslokalen enz. afbreekt, de woningen van rijksduitschers ver nielt en volksduitscliers opniemv als rechteloos vee opjaagt en doodt. Ik heb, dat weet God, den vrede gewild, wanneer Halifax echter hoonend verklaart, dat men dat heel goed wist en ons juist daarom dwong te vechten, aslof dit dus een bijzondere overwinning van het Britsche staatsbeleid is, dan kan ik tegenover een zoodanige boosheid niets .andersdoen dan de belangen van het rijk in bescherming te nemen met middelen, die ons God zij dank ter beschikking staan. BULGARIJE EN HONGARIJE. Ik kon dit besluit op dit oogenblik des te kalmer nemen, daar ik wist, dat ik daarbij handelde in overeenstemming: le. Met de gezindheid en houding van Bulgarije, dat het Duitsche Rijk onwankel baar trouw gebleven was. 2e. Met de thans eveneens terecht veront waardigde opvatting van Hongarije. Onze beide oude bondgenooten uit den wereldoorlog moesten deze daad als een uit daging gevoelen, welke uitging van een staat, die reeds eenmaal geheel Europa in brand heeft gezet en als gevolg daarvan voor Duïtschlar.d, Hongarije en Bulgarije zoo on noembaar groot leed op het geweten heeft. De nog op 27 Maart door mij via het op perbevel van de weermacht uitgegeven al- gemeene aanwijzingen voor de krijgsver richtingen stelden het leger en het lucht- wapen voor een zeer moeilijke taak. Er moest formeel, voor de vuist weg, een nieuwe plot selinge grooie cpmarsch op touw gezet wor den, er moesten verplaatsingen uitgevoerd worden van reeds aangekomen afdeelingen troepen, de aanvoer van materieel moest ge waarborgd worden en bovendien moest het lüchtwapen talrijke geïmproviseerde bases betrekken, welke toen deels nog onder water stonden. Zonder de tegemoetkomende mede werking van Hongarije en zonder de vol kome loyale houding van Roemenië zou het heel moeilijk geweest zij om binnen het ons gestelde korte tijdsbestek de bevolen aanwij zingen uit te voeren. De termijn voor den aanval werd door mij op 6 April bepaald. Op dien dag was de in Bulgarije staande Zuide lijke groep tot den aanval gereed. Het op rukken van de andere legers zou terstond geschieden, zoodra zij gereed waren. Als termijnen waren vastgesteld 8, respectieve lijk 10 en 11 April. TL AN DER OPERATIES. Het plan van de. krijgsverrichtingen was: le. Met een leger uit het Bulgaarsche ge bied naar het Grieksche Thracië in de rich ting van de Egeïsche zee op te rukken. Het zwaartepunt lag op den rechtervleugel, waar 'met gebruikmaking van befgafdéelingen en een pantserdivisie de doorbraak naar Salo niki moest worden bevochten. 2. Met een tweede leger in de richting van Skoplje door dringen met het doel langs den snelsten weg een verbinding met de in Albanië staande Italiaansche strijdkrachten tot stand te brengen. Deze beide operaties zouden op 6 April beginnen. 3e. Met de andere operatie, die op 8 April zou beginnen, was het de bedoeling de doorbraak van een leger, uit Bul garije in algemeene richting naar Nisj tot stand te "brengen, met het doel het ge bied rondom Belgrado te bereiken. In sa menwerking daarmede zou een Duitsch corps het Banaat bezetten en daarmede van het Noorden uit voor Belgrado aankomen. 4e. Op 11 April zou een in Karinthië-Stier- marken respectievelijk Westelijk Hongarije optrekkend leger tot den aanval in de rich ting van Agram-Serajewo en Belgrado over gaan. DE UITVOERING DER OPERATIES. In verband daarmede waren vrije afspra ken gemaakt mét onze bondgenooten Italië en Hongarije. De Italaansche weermacht had het voornemen, van zijn Julische front uit langs de kust in algemeene richting naar Albanië op te trekken, van Albanië uit via Skoetari genoemde Italiaansche af deelingen te 'ontmoeten en vervolgens door de Joegoslavische grensversterkingen aan de Joegoslavisch-AJbaneesche grens tegen over Skoplje heen te breken, ten einde de verbinding met het aldaar oprukkende Duitsche leger tót stand te brengen, einde lijk door het Grieksche front in Albanië zelf heen te breken en zoo mogelijk met een omsigelende beweging naar de zee op te rukken. In verband daarmede zouden de Dalmatijnsche en Ionische eilanden be zet en alle overige steunpunten Ingenomen worden. Ook tusschen de beide luchtwa- pens waren afspraken over de samenwer king gemaakt. De leiding van de Duitsche legers, die tegen Macedonië ep Griekenland werden ingezet, lag in handen van generaal-veld- maarschalk 'von List, die zich reeds in de overige veldtochten bijzonder onderschei den heeft. De uit het Zuidwesten van het Duitsche rijk en uit Hongarije naar Joego slavië oprukkende strijdkrachten stonden onder bevel van Generaloberstvon Weichs. De onder het opperbevel van generaal- veldmaarschalk von Brauchitsch en den chef van den generalen staf, Generaloberst Halder, opereerende legercorpsen en afdee lingen der Waffen S.S. hebben reeds na vijf dagen het Grieksch-Thracische leger tot capitulatie gedwongen, de verbinding met de uit Albanië oprukkende Italiaansche strijdkrachten tot stand gebracht, Saloniki ingenomen, na twaalf dagen Servië tot ca pitulatie .gedwongen en daarmede de alge meene voorwaarde geschapen voor de even moeilijke als roemvolle doorbraak via La- rissa naar Athene. Deze operatie vond haar bekroning in de bezetting van den Pelo- ponnesos en van talrijke Grieksche eilan den. Het opperbevel van de weermacht zal echter deze waarlijk historische prestatie, waaraan de chef van het opperbevel van de weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel en generaal Jodl zooals steeds op buitengewone wijze hebben medegewerkt, op haar juiste waarde weten te schatten. De onder het persoonlijke opperbevel van den rijksmaarschalk en zijn chef van den generalen staf generaal Jeschonneck in den strijd gebrachte luchtmacht stond in twee groepen onder de bevelen van Gene raloberst Loehr en van generaal von Richt- hofen. Het was* hun taak: le. het vijandelijke luchtwapen te ver nietigen en de terreinorganisatie daarvan1 onbruikbaar te maken; 2e. het centrum van samenzweerders Bel grado op alle militair-belangrijke punten aan te vallen en daarmedé van het begin af aan uit te schakelen; 3e. de strijdende Duitsche troepen door middel van vliegers en luchtdoelgeschut overal te helpen, het verzet van den vijand te breken, zijn vlucht te bemoeilijken en zijn latere inscheping wanneer deze mo gelijk zou zijn te verhinderen. Door het gebruik van landingstroepen uit de lucht en valschermtroepen moest het leger doel-r treffend geholpen worden. IN DRIE WEKEN VOLTOOID! In dezen veldtocht heeft de Duitsche weermacht zichzelf werkelijk overtrof fen. Deze triomftocht heeft in nauwe lijks drie weken in twee staten een einde aan den oorlog gemaakt. Wij zijn ons er van bewust, dat onze bondgenooten een groot aandeel aan deze successen hebben, dat vooral het feit, dat Italië zes maanden lang onder de moeilijk- Aïïêen Castella tandpasta bevat hel Perldondat met duizenden schuint» belletjes de kleinste hoeken van het gebit reinigt. schuimende TANDPASTA 35 "CT. PERT TUBE Weer zoo'n goed D^boelm^-product! 2520 (Ingez, Med.; ste omstandigheden en met de grootste of fers den strijd tegen Griekenland heeft voortgezet, de hoofdmacht van het Griek sche leger bond en dat leger zoozeer ver zwakte, dat zijn ineenstorting in elk geval onvermijdelijk was geworden. Ook het Hongaarsche leger heeft zijn ouden wapenroem, eer aangedaan. Het be zette de Batsjka 'en rukte met gemotori seerde afdeelingen over de Save op. De his torische gerechtigheid verplicht mij te con- stateeren, dat van onze tegenstanders voor al de Grieksche soldaat met den grootsten moed heeft gevochten. Hij capituleerde pas, toen verdere tegenstand onmogelijk en dus nutteloos was geworden. Ik zie mij echter ook gedwongen over den tegenstander te spreken, die aanleiding en oorzaak van de zen strijd was. Ik acht het als Duitscher en soldaat onwaardig, een dapperen vijand te beschimpen. Het lijkt mij echter noodza kelijk, de waarheid in bescherming te ne men tegen de opsnijderijen van een man, die als soldaat een miserabel politicus en als politicus een even miserabel soldaat is. Churchill, die ook dezen oorlog ontketen de, tracht evenals bij Noorwegen en Duin kerken iets te zeggen, dat vroeg of laat mis schien toch nog tot succps gelogen kon worden. Ik vind dat niet eervol, maar bij dezen man acht ik het begrijpelijk. Als iemand anders als politicus zooveel neder lagen had geleden en als soldaat zooveel rampen had ondergaan, dan zou hij geen zes maanden in funbtie- gebleven zijn, ten zij hij eveneens beschikte over de capaci teit, waarin Churchill eenig is, n.l. met een vroom gezicht te liegen en de waarheid te verdraaien tot ten slotte de verschrikkelij ke nederlagen nog triomfantelijke overwin ningen worden. DE BALANS. Churchill verklaart met een stalen ge zicht, dat deze oorlog ons 75.000 dooden ge toost heeft, dus meer dan het dubbele van de verhezen tijdens den veldtocht in het Westen. Ik zal u thans in enkele cijfers de resultaten van dezen veldtocht mededeelen: Bij de operaties tegen Joegoslavië zijn, zonder dat men rekening houdt met de soldaten van Duitsche afkomst en met de Kroaten en Macedoniërs, die voor het grootste deel onmiddellijk vrijge laten zijn, 6298 zuiver Servische officie ren en 337.864 manschappen gevangen genomen. Deze cijfers geven slechts het resultaat van de tot dusverre verrichte tellingen weer. Het cijfer der Grieksche gevangenen, ongeveer 8000 officieren en 210.000 man schappen, kan niet naar denzelfden maatstaf beoordeeld worden, daar de troepen in Macedonië en Epirus slechts door de gemeenschappelijke Duitsch- Italiaansche krijgsverrichtingen inge sloten en tot capitulatie gedwongen zijn. Ook de Tirïeksche gevangenen zijn en worden, met het oog op de dappere hou ding dezer soldaten, onmiddellijk vrij gelaten. Het aantal gevangen genomen Engel- schcn, Nieuw-Zeelanders en Australiërs bedraagt ruim 9000 officieren en man schappen. De buit kan op het oogen blik nog niet bij benadering geschat worden. Het aandeel der Duitsche weermoe ht be draagt volgens de thans verrichte tellingen reeds meer dan een half miliioen geweren, ver over de duizend stukken geschut, vele duizenden machhi©geweren, afweergeschut, mortieren, talrijke voertuigen en groote hoe veelheden munitie en uitrustingsstukken. Deze resultaten zijn bereikt door het op treden van de vol-gende Duitsche strijd krachten: 31 heele en 2 halve divisies waren in totaal beschikbaar voor de operaties in het Zuidoosten. In zeven dagen voltooiden deze strijd krachten haar opmarsch. Van deze afdee lingen zijn werkelijk in den strijd geweest: 11 infanterie- en be-rgdivisies, 6 pantserdivi sies, 3 geheele en 2 halve gemotoriseerde divisies van leger en Waffen-S.S. In den strijd tegen EngeLschen, Nieuw-Zeelanders en Australiërs zijn practisch slechts 2 pant- sérdi visies, een bergdivisie en de Leib- standarfcé gebruikt; DE "DUITSCHE VERLIEZEN. De verliezen van het Duitsche leger, de luchtmacht en de Waffen-S.S. zijn in dezen veldtocht de geringste, Lot dusverre gele den. De* Duitsche weermacht heeft in den strijd tegen Joegoslavië, Griekenland, resp. Groot-Brittannie in Griekenland verloren: UITREIKING AARDAPPELKAARTEN. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op het feit, dat morgen Dinsdag 6 mei de laatste dag is, waarop aardappel- kaarten uitgereikt zullen worden. Ieder zorge dus zijn kaarten morgen avond om halfzes afgehaald te hebben, want een na-uitreiking zal niet plaats vin den. De Burgemeester van Lelden, STEVEN INCK. Leiden, 5 Mei 1941. 2544 Leger en Waffen-S.S.: 57 officieren en 1042 onderofficieren en manschap pen gesneuveld; 181 officieren en 3571 onderofficieren en manschappen ge wond; 13 officieren en 372 onderofficie ren en manschappen vermist. Luchtmacht: 10 officieren en 42 on derofficieren en manschappen gesneu veld; 36 officieren en 104 onderofficie ren en manschappen vermist. IN NOORD-AFRIKA. Dit succes, dat voor de historie van waar lijk beslissende beteekenis is, werd met zoo geringe offers bereikt op hetzelfde oogen blik, dat de verbonden Asmogendheden in Noord-Afrlka binnen enkele weken het zoo genaamde succes der Britsche strijdkrach ten aldaar weer teniet konden doen. Want wij kunnen deze operaties van het Duitsche corps in Afrika, waaTaan de naam van ge neraal Rommel verbonden is, en van de Italiaansche strijdkrachten in den strijd om Cyrenaica, niet scheiden van den strijd op den Balkan. Een der stumperachtigste stra tegen heeft hier met één slag twee oorlogs- tooneelen verloren. Dat deze man, die ii iederen anderen staat voor een krijgsge- recht zou komen, in zijn land als premier opnieuw bewonderd wordt, bewijst de eeuwige blindheid, waarmede de goden hen slaan, die zij willen verderven. De consequenties van den veldtocht zijn buitengewoon groot. Met het oog op het feit, dat zooals bewezen is, te Belgrado steeds weer een kleine kliek van samen zweerders in staat kan zijn, een brandhaard aan te steken in dienst van belangen, die buiten het vasteland liggen, beteekent het een ontspanning voor geheel Europa, dat dit gevaar voorgoed verdwenen is. DE DONAU. De Donau als belangrijke verkeers weg is daarmede voor de geheele toe komst tegen verdere daden van sabo tage beschermd. Het verkeer zelf is reeds weer in vollen omvang hervat. Het Duitsche Rijk heeft buiten een bescheiden correctie van zijn door den afloop van den wereldoorlog ge schonden grenzen geen speciale territoriale belangen bij deze gebieden. In politiek op zicht hebben wij slechts belang bij de hand having van den vrede in dit gebied, in eco nomisch opzicht bij het tot stand komen van een orde, welke net mogelijk maakt tot nut van allen de goederenproductie te be vorderen en de uitwisseling van goederen weer op gang te brengen. Het is echter slechts in den geest eener hoogere recht vaardigheid, wanneer daarbij ook met die belangen rekening wordt gehouden, die ethnografisch, historisch of economisch ge grond zijn. Bij deze ontwikkeling echter is Duitschland slechts een belangstellend toe schouwer. Wij juichen het toe, dat onze bondgenooten hun billijke nationale en po litieke. ambities thans wisten te bevredigen. Wij verheugen ons over het ontstaan van een onafhankelij ken Kroatisohen staat, waarmede wij voor de geheele toekomst in vriendschap en vertrouwen hopen te kun nen samenwerken. Vooral op economisch gebied kan dit slechts in het belang van beide partijen zijn. Dat het Hongaarsche volk een verderen stap kan doen naar de herziening van de eens aan dit land opge legde onrechtvaardige vredesverdragen, ver vult ons met hartelijke sympathie. Dat aan Bulgarije het eens dit land gedane onrecht weer wordt goedgemaakt, gaat ons bijzonder ter harte, want doordat het Duitsche volk deze herziening met zijn wapenen heeft mo gelijk gemaakt, meenen wij ons gekweten te hebben van een historische schuld van dankbaarheid tegenover onzen trouwen wapenbroeder uit den grooten oorlog. ITALIË'S LEVENSRUIMTE. Dat echter het met ons verbonden Italië territoriaal en politiek den invloed in de dit land alleen toekomende levensruimte verkrijgt, heeft het aan zichzelf meer dan verdiend door het groote bloedverlies, dat het sinds October van het vorige jaar voor de.toekomst van de As heeft moeten dra gen. Het overwonnen ongelukkige Grieksche volk vervult, ons met oprecht medelijden. Het is het slachtoffer van zijn koning en van een kleinen verblinden kring van lei ders. Het heeft echter zoo dapper gestre den, dat ook aan dit land de achting van zijn vijanden niet kan worden onthouden. Het Servische volk zal uit deze catastrophe wellicht toch eens dc eenig juiste conclu sie trekken, nl. dat de officieren van den putsch ook voor dit land slechts een onge luk zijn. Al diegenen die door het ongeluk getroffen zijn zullen echter wellicht dit maal niet meer zoo snel de zoo voorname wijze vergeten waarop zij door den staat en zijn leiders waarvoor zij de eer hadden zich te mogen opofferen zijn afgeschreven, vol gens het mooie beginsel, dat de Molir zoo dra hij zijn plicht gedaan hepft, wel kan gaan. NOG HOOGER PRESTATIE. De Führer wees vervolgens op de ver diensten van het vaderland, dat door zijn toewijdenden arbeid het bloed van zijn soldaten gespaard heeft. Het Duit- scïie volk, zoo zei de Führer, zal nooit meer een jaar 1918 beleven, doch tot een nog hoogere prestatie op alle ge bieden van nationalen weerstand omhoog stijgen. Het zal met steeds grooter fanatisme het grondbeginsel huldigen, dat noch wapengeweld noch de tijd ons ooit kan buigen, laat staan breken. Het zal daarom vasthouden aan de supe» rioriteit van zijn bewapening en onder geen beding den voorsprong laten vermin deren. Bezit de Duitsche soldaat thans reeds de beste wapenen ter wereld, hij zal reeds in dit jaar en in het volgende jaar nog betere wapens krijgen. V/ij zijn ver plicht de arbeidskracht van het geheele volk in te schakelen in dit geweldigste be wapeningsproces van de wereldgeschiedenis Ik geef de verzekering, dat ik met volle kalmte en het grootste vertrouwen de toekomst tegemoet zie. Het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten vormen mi litair, economisch en vooral moreel een macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duit sche weermacht zal steeds dan en daar ingrijpen, wanneer en waar het nood zakelijk is. Het Duitsche volk weet, dat de oorlog van deze wereld slechts het gevolg is van de hebzucht van eenige internationale oorlogs ophitsers en van den haat der daar achter staande Joodsche democratieën. Wij vechten heden niet alleen voor ons eigen bestaan, wij vechten ook voor de bevrijding der wereld uit een samen zwering. die op gewetenlooze wijze het geluk van de volken en menschen aan haar gemeen egoïsme ondergeschikt maakt. Het jaar 1941 moet in de ge schiedenis worden opgeteekend als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblikken naar den Al- machtigen Bestuurder van het lot, dan vyij bijzonder dankbaar er voor zijn, dat Hij het mogelijk maakte, de groote successen met zoo weinig bloed ie behalen. Wij kunnen Hem slechts vragen, ook ln de toekomst ons volk niet te verlaten. Wat in onze kracht ligt, om ons tegen onze vijanden te verweren, dat moet gebeuren. In tijdperk van den joodsch kapitalistischen goud-, stand- en klassenwaan staat de natlonaal- socialistische volksstaat als een stalen ge- denkteeken van sociale rechtvaardigheid en helder verstand. Hij zal niet alleen tot na dezen oorlog duren, doch ook de ko mende tien eeuwen. O O Goering hield vervolgens de slottoespraak, waarin hij onder mee zeide: „Mijn Führer, ge hefbt ons, den militairen leiders, lof en erkentelijkheid geschonken, maar wij we ten, dat de grootste verdienste steeds die van den Führer blijft, van den veldheer, die de trospen bestuurt en leidt en hun den weg van de overwinning heeft gewezen. Wij weten, dat ook de toekomst voor ons slechts de overwinning kan zijn, want uw leiding, de dapperheid der troepen en de offervaardigheid en het vertrouwen van uw volk zijn het ijzerharde, granieten fun dament, waarop deze overwinning tot de eindoverwinning zal worden." (D.N.B.) VOETBAL. NIC. BOTS—V.V.B. Da wedstrijd tusschen Nlc. Boys en V.VJB uit Noordwjjkerhout stond in het teeken van groote belangstelling, want het zou zeer zeker gaan om de leiding van de competitüe. Nlc. Bovs speelden de eerste helft tegen den sterken wind en ondanks hard werken van belde par tijen bleef de stand tot de rust 0—0. Toen na de rust Nic. Boys den wind mee had. de leiding te nemen, l—O. De gasten lieten zich niet ontmoedigen en zorgden voor den gelijkmaker, 1—1. Het winnende doelpunt werd door Nic Bovs ge scoord, zoodat zij won met 21. WIELRENNEN. WEER EEN OVERWINNING VAN DE SWIFT-COMBINATIE. De tweede wedstrijd voor de competitie is ook thans weer door de Swift-combinatie gewonnen, zoowel door de A- als de B-klasse. In de A-klasse hebben de Leidsche renners getoond, wat er door samenwerking te bereiken valt. Er werd hier een wedstrijd voor de veree- niging gereden. Het pechduiveltje kon echter ook nu niet achterwege blijven. Zoo werd M. Segaar na 2 lekke banden gedwongen, den strijd ontijdig te eindigen. F. v, d. Berg overhandigde zijn iets aan R. Riethoven die een lekken band had. Ook N. de Romijn kreeg een lekken band en wisselde eveneens van fiets. C. Smits, W. Rijs- bergen en F. v. d. Berg hebben zich van het pe- leton weten los te werken en namen een voor sprong van 3 minuten, F. v. d. Berg kreeg een inzinking en moest zich terug laten vallen, waarna hij zijn fiets aan Riethoven gaf. Eerst genoemde twee hebben hun voorsprong weten te behouden en de sprint moest uitmaken wie win naar werd. Chr. Smits, Rotterdam, werd le, RUsbergen 2e, J. Schüller 3e, R. Riethoven 4e. N. de Romijn 5e. In de B-klasse waren het H. Noest, J. Laven en G. van Vliet die zorgden voor de overwin ning. Met 10 minuten voorsprong op de Rotter dammers passeerden zfj de finish. Het was een fraaie prestatie. Donderdagavond peletonwedstrijd over 57^ K.M. voor de zomeravondcompëtitie. Samen komst 6.45 uur. Irtart 7 uur. VISCHPRIJZEN IJMUIDEN, 5 Mei 1941. Tongen 5.704.10 per kg.; Tarbot 6.606.10 per kg.; Zalm 6 per kg.; Kabeljauw 10.50 per tuk; Groote Griet 192—176; Middel Griet 185— 175; Kleine Griet 140130; Kleine Schol 89—49; Pufschol 1 45—22; Pufschol 2 21.507.50; Groote Schar 3627; Kleine Schar 21.50—12; Pufschar 9—2.10; Groote Wijting 61—56; Kleine Wijting 4231; Poontjes 56; Sardines 26, alles per 50 k.g. Besommingen trawlers: Martha ÏJm. 165 100 manden f.3211; Olympia IJm. 111 125 manden f.3760; Derika 7 IJm. 417, 125 manden f.3728; Shamrock IJm 129, 75 manden f.2418, Zee leeuw IJm. 29. 225 manden f.6946. Kotter TX 29 f.1179. Loggers; KW 47 f.1570; KW 2 f.1453; KW 20 1766; KW 32 f.1076; KW 89 f.526; KW 144 .1285; KW 97 f.1008; KW 52 f.662; IJm. 268 1594. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Oud-Beijerland ds. J. M Visser te Midwolda (Ov.), 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2