De botsingen in Irak LEIDSCH DAGBLAD - Derde Wad Maandag 5 Mei 1941 Van de gevechtsterreinen Duitsche Weermachtsberichten Meer dan een millioen ton in April vernield ïtaliaansche Weermachtsberichten Deelen van Slovenië geannexeerd De Duitsche Blitzkrieg Rede van Churchill Verspreide berichten Dagbladreclame is niet te vervangen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK Zaterdag deelde het opperbevel der Duit sche "weermacht mede De strijd tegen de vijandelijke koop- vaardijscheepvaart had in de maand April bijzonder groot succes. In deze maand brachten het luchtwapen en boven- en onderwaterstrijdkrachten van de marine te zamen 1.000.211 h.r.t. Britsche of voor de Britten bruikbare koopvaardijscheepsruimte tot zinken, waarvan 400.000 b.r.t. in de Grieksche wateren. Bovendien werden nog 250 andere schepen beschadigd. Ook van deze schepen moet een deel als verlo ren beschouwd worden. Bij deze cijfers zijn niet gerekend de vijandelijke schepen, welke door het loopen op mij nen vernietigd of door het luchtwapen tot zinken gebracht of beschadigd zijn. Het luchtwapen bombardeerde ook in den afgeloopen nacht bij goed zicht op de aarde het gebied van de Mersey. In de havenwerken van Liverpool ontstonden zware branden en hevige ontploffingen. Andere luchtaanvallen waren gericht op voor 'de oorlogvoering belangrijke doelen aan. de Zuid- en Zuid-Oostkust van Enge land. Voor Oromer werd een koopvaardij schip van 3000 b.r.t. vernietigd. In Noord-Afrika drongen deelen van het Duitsche Afrikacorps bij een plaatselijken aanval tot diep in de door Britsche troe pen taai verdedigde vestinglinies van To- broek doorè Een groot aantal kazematten werd ingenomen, verscheidene honderden manschappen werdengevangen genomen. De vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen van het West-Dultsche kustge bied brisant- en brandbommen vallen. Materieele schade werd aangericht in de buitenwijken van Hamburg, in de omge ving van Bremen en elders. Onder de bur gerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie der aanval lende Britsche vliegtuigen omlaag. Het jachteskader Galland behaalde op den eersten Mei zijn 500ste overwinning in de lucht. En Zondag: Verscheiden honderden gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheiden uren lang met het groot ste effect de ravitailleeringshaven Li verpool aangevallen. In de installaties aan den Oostelijken oever van de Mer sey. in droogdokken, graan- en wol- pafchuizen en andere voor de oorlog voering belangrijke doelen ontstonden talrijke groote branden en van verre zichtbare oppervlaktebranden van ge weldigen omvang. Een tweede belangrijke opslagplaats aan de Westkust van Midden-Engeland werd bestookt met bommen van het zwaarste kaliber. Andere succesvolle luchtaanval len waren gericht op het havengebied en de fabrieken van Middlesborough aan de Britsche Oostkust, benevens op een wa penfabriek en een nacht vliegveld in Zuid- Engeland. In Noord-Afrlka hebben de in de fortifi caties van Tobroek binnengedrongen strijd krachten van het Duitsche Afrikacorps herhaalde, door pantserstrijdkrachten on- derstéunde tegenaanvallen der Britten af geslagen. De laatste dagen werden bij deze gevechten zestien vijandelijke pantserwa gens stukgeschoten en verscheidene stuk ken geschut buitgemaakt. In den loop van 2 Mei hebben Duitsche en Italiaansohe formaties duikbommen werpers, gesteund door gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers verscheidene malen met goed effect de haveninstallaties en forti ficaties van Tobroek aangevallen. Zij bom bardeerden artilleriestellingen, pantserwa gens en troepenconcentraties. In de haven van Tobroek kreeg een vrij groot vracht schip door inslaande bommen zware schade In het Oosten van de Middellandsche Zee bracht het Duitsche luchtwapen op 3 Mei in de Soeda-baai op Kreta een koop vaardijschip van 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde een tweede groot schip Zwaar. Op het eilnad Malta deden Duitsche for maties gevechts- en duikbommenwerpers aanvallen op de haveninstallaties van Va- letta en plaatsten voltreffers op de staats- werf, de olieopslagplaatsen, luchtafweer- stellingen en dokinstallaties. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten op verscheidene plaatsen in West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen neerge worpen, die noch militaire noch militair- economische schade hebben veroorzaakt. De burgerbevolking heeft eenige verliezen aan dooden en gewonden geleden. Nacht jagers en marine-artillerie schoten elk een vijandelijk vliegtuig neer. Zaterdag deelde het ïtaliaansche opper bevel mede: In Cyrenaica hevige activiteit van ar tillerie en patrouilles tegen de vijandelijke stellingen van Tobroek. In den nacht van 1 op 2 Mei hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op Benghazi. Er vielen eenige slachtoffers en er werd e'enige scha de aangericht. Een Engelsche bommenwer per werd door ons luchtdoelgeschut bran dend neergehaald. In Oost-Afrika, in den sector van Am- ba-Alogi, sloegen onze troepen een hevfgen aanval af en brachten den vijand zware verliezen toe. En Zondag: In het Westen van de Middellandsche Zee hebben onze formaties bommenwerpers met bommen van groot kaliber een vijan delijken kruiser getroffen. In Cyrenaica wordt de aanval op Tobroek met succes voortgezet. Twee pogingen van den vijand om met steun van tanks tegen aanvallen te doen, zijn beslissend afgesla gen. ïtaliaansche en Duitsche formaties luchtstrijdkrachten volgden elkander op bij het bombardeeren van voor anker liggen de schepen, fortificaties, batterijen en vij- anderlljke troepenconcentraties. Mersa Ma- troeh is gebombardeerd. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Tripolls en Benghasi: Eenige schade en eenige slachtoffers. Een Engelsche bom menwerper is neergeschoten. In Oost-Afrika activiteit van de weder- zijdsche artillerie in den sector van Amba Alagi. ZOON VAN BADOGLIO GESNEUVELD. Officieel wordt medegedeeld: Op 30 April is bij de vervulling van zijn plicht de luitenant van het luchtwapen, hertog Paolo Badoglio van Addis Abeba, zoon van den maarschalk van Italië, Pie- tro Badoglio, gevallen. Hij heeft het laatst dienst gedaan bij een eskader in Noord- Afrlka. De ïtaliaansche kranten maken de an nexatie van de provincie Lublana (Ljoebl- jana, hoofdstad van Slovenië) bekend. De kranten zien deze gebeurtenis als een natuurlijk uitvloesel van de ontbinding van den te Versailles gevoranden Joego-Slavi- schen staat. Het gebied van Slovenië wordt met het Koninkrijk Italië vereenigd, ter wijl het deel, dat steeds Duitschen invloed heeft ondergaan, door Duitscliland gean nexeerd zal worden. De provincie Lubiana zal evenwel een bijzonder statuut krijgen en een zekere mate van autonomie genie ten, die zich aanpast bij het Slavische ka rakter der bevolking, dat door Italië er kend en gerespecteerd wordt. De regeeringsmacht zal geoefend worden door een hoogen commissaris, die op voor stel van den Duce wordt benoemd. Deze ■hooge commissaris wordt terzijde gestaan door een adviseerend lichaam van veertien vertegenwoordigers der producentenklassen van de Sloveensdhe bevolking. Voor de Slo- veensche bevolking van de provincie Lubi ana zal geen militaire dienstplicht bestaan. Het onderwijs op de lagere school zal in de Sloveensche taal worden gegeven. Op de middelbare en hoogescholen kan het onder wijs in het Itallaansch gegeven worden, in dien hiervoor voorkeur bestaat. Alle offi- cieele stukken zullen in beide talen worden opgesteld. Omtrent de methoden van den Duitschen bliksemoorlog wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde het volgende medegedeeld: Het geheim van de Duitsche bliksemsuc- cessen ligt in het verdrag van Versailles. Duitscliland was van den aanvang of su perieur aan zijn tegenstanders, omdat het later bewapende. De Maginotlinie was er reeds, toen Duitschland zijn weermacht opbouwde. Dus moest de Duitsche artillerie zoo geconstrueerd worden, dat zij de Ma ginotlinie kon vernielen. De anderen had den reeds tanks, dus moest het Duitsche pantserwapen beter zijn. Het had geen zin alleen maar vliegtuigen te bouwen. Het Duitsche luchtwapen moest sneller, veili ger en uitgebreider zijn. De anderen had den ook infanterie. Dus moest de Duitsche meer gespecialiseerd en technisch beter uitgerust zijn dan alle mogelijke vijanden. Er zijn regimenten bij de Duitsche weer macht, waarbij nauwelijks geweerdragende soldaten zijn. Ieder man bijna beheerscht een speciaal wapen, dat men vaak niet an ders kan aanduiden dan als een geheim wapen. Deze speciale wapens bevechten den doorbraak en waar in den wereldoorlog twee regimenten vaak niet voldoende wa ren oni één bunker te nemen zijn thans zes tot acht specialisten voldoende. Het Duit sche beginsel is, dat men de menschen ont ziet en met materiaal niet zuinig is. Naar aanleiding van het feit, dat het 150 jaar geleden is, dat de Poolsche grondwet van 1191 werd opgesteld, heeft de Britsche premier een radiorede gericht „tot het Poolsche volk". Hij noemde in zijn toe spraak deze grondwet voorbeeldig en be zield van intelligente politieke gedachten. Aan den eenen kant gaf Churchill te ver staan, dat het den Polen in de jaren van hun onafhankelijkheid als staat niet was gelukt hun positie te consolideeren, aan den anderen kant sprak hij de meening uit, dat Duitschland in 1939 door de door Po len behaalde successen hij de reorganisatie van hun staat verontrust was. De Engel sche premier loofde de Polen om hun hou ding in de Septemberdagen van 1939 en verklaarde, dat de Polen toen niet geaar zeld hebben om alle vorderingen, die zij hadden gemaakt, op het spel te zetten. Zij hebben zelfs een geest van opoffering ge toond. Churchill sprak de hoop uit, dat de aanwezigheid van Poolsche politici en mi litairen in Engeland de Engelsch-Poolsche betrekkingen zal versterken. Ten slotte zeide Churchill, dat de democratieën de wederopstanding van Polen als natie zou den toejuichen. (D.NB.) Cart. Bureau v. Pelt. De regeering" van Irak heeft eenige com muniqués uitgegeven, naar het D.N.B. meldt, waarin gezegd wordt: Op het vliegveld Habanija zijn vijf op den beganen grond staande Britsche vlieg tuigen vernield. Vrijdag werden in totaal 26 Britsche vliegtuigen vernietigd. Iraksche vliegers hebben dertig ton bommen gewor pen op het vliegveld Habanija. Een poging van gemotoriseerde Britsche afdeelingen om den post Routba en het daarbij behoo- rende vliegveld, het meest Westelijke van Irak, dat op gelijken afstand ligt van de grenzen van Syrië, Transjordanië en Saoedi-Axabië met geweld te bezetten, werd verijdeld en afgeslagen. Op het slagveld bleven verscheidene vernielde Britsche thans achter. De Iraksche troepen in het Westen zet ten de insluiting van het vliegveld Cinel- debane voort. De artillerie heeft Cinelde- bane beschoten, waarbij in de olietanks brand en in de'munitie-opslagplaatsen ont ploffingen zijn ontstaan. In het Zuiden heerscht wederzijdsche artilleriebedrijvig heid. Alle oliebromien en pijpleidingen zijn door de troepen van Irak bezet. Naar het Fransche agentschap Ofi uit Bagdad meldt, heeft de Iraksche regee ring medegedeeld, dat krachtens haar be sluit het werk op de olievelden van de Iracian petroleum company gestaakt is. Er wordt ook geen petroleum door de buis leiding naar Haifa gezonden. In bepaalde raffinaderijen wordt nog gewerkt voor het Iraksche leger. Uit bezu'inigingsoverwegin- gen heeft de regeering besloten tot rant soeneering van benzine voor particuliere wagens. In een speciale mededeeling van het Iraksche opperbevel wordt gezegd: Vijan delijke vliegtuigen hebben Zaterdag de open stad Falloeja, gelegen aan de Euphraat tusschen Bagdad en Habbanijah, gebombardeerd, waarbij een moskee ge troffen is. Er zijn slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen". „HEILIGE OORLOG". Talrijke sprekers voor" de Iraksche radio en de geestelijkheid in de moskeeën spre ken, naar D.N.B. uit Istanboel meldt, reeds van de uitroeping van den „heiligen oor log". Zonder ónderbreking wordt de bevol king er in toespraken op gewezen, dat thans de strijd tegen den ouden vijand van de Arabische wereld, Engeland, een aan vang heeft genomen en dat deze oorlog tot de overwinning zal leiden. Te Bagdad zijn talrijke stamhoofden uit alle Iraksche provincies aangekomen, die de strijdbare mannen van hun stam ter beschikking van de regeering voor den strijd tegen Engeland hebben gesteld. Te Bagdad is verduistering bevolen en de luchtbescherming versterkt. In toonaangevende Iraksche kringen ver klaart men, dat Irak 300.000 man kan mo biliseren en in staat is, tegen den Brit- schen inval ook zonder buitenlandsche hulp den noodigen tegenstand te bieden. De regeering van Irak heeft, naar Asso ciated Press meldt, talrijke Britsche agen ten laten arresteeren,die gepoogd hadden de bevolking op te stoken. Alle Britten in staatsdienst zijn ontslagen. Voorts worden de Joden te Bagdad beschuldigd van een, poging om door het sluiten van hun zaken een paniek te verwekken onder de bevol king. Tot dit doel verspreidden zij ook de faitistische geruchten. De toonaangevende Joden zijn gearresteerd. De Messaggero meldt, dat in alle centra van het nabije Oosten sympathiebetoogin- gen voor Irak worden gehouden. In Cairo is de bewakingsdienst versterkt. Talrijke personen zijn door de Britsche politie ge arresteerd. In Jeruzalem en Jaffa zijn nieuwe onlusten uitgebroken. De Britsche troepen hebben op de menigte geschoten, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Voor de ambtswoning van den Britschen hoogen commissaris is een bom ontploft. EMIR ABDOELLAH OP HET OORLOGSPAD. Uit Amman wordt gemeld, dat in Transjordanië een nieuw leger wordt op gesteld, dat den naam „Leger des Hëils" draagt. Opperbevelhebber is Emir Abdoel- lah van Transjordanië. Chef van den Generalen Staf is de uit Irak gevluchte regent Emir Abdoellah, zijn plaatsvervan ger Noeri Said Pasja, de gewezen Irak sche premier. Aanzienlijke geldmiddelen zijn door den gedelegeerde van den Engel- schen hoogen commissaris in Palestina be schikbaar gesteld voor de opleiding en uit rusting van dit leger. De Transjordaansche versterkingen aan de Iraksche grens zijn onder leiding van Engelsche officieren uit gebreid. In Beiroet zijn berichten binnengeko men, waaruit blijkt, dat aan de Zuidelijke grens van Transjordanië een aanzienlijke concentratie van Saoedisch-Ararabische troepen te constateeren valt. (D.N.B.) ENGELANDS BELANG BIJ IRAK. Volgens een bericht van United Press uit Londen, opgenomen in Nya Dagligt Allehanda, wijst men in de Britsche hoofd stad op de beteekenis van Irak voor de En gelsche vloot en voor het luchtwapen. Deze beteekenis kan haast niet overschat wor den. Derhalve moeten de Engelschen zich duidelijk voor. oogen stellen, zoo verklaart men te Londen, dat van de zijde der Brit sche autoriteiten alles moet worden ge daan 0111 de volledige beheersohing van de olievóorziening uit Iran en Irak te verzeke ren, als Engeland tenminste nog in staat wil zijn den oorlog in het Oostelijk deel van d? Middellandsche Zee voort te, zetter^ Volgens een bericht van de Popoio dl Roma zijn Vrijdag 13.000 Britsche soldaten en den volgenden dag ongeveer 20.000 Indiërs in Basra aan land gezet. Ook vanuit Transjordanië wordt versterking gehaald. (D.N.B.) TURKIJE WAAKZAAM. Naar gemeldt wordt, volgt Turkije de gebeurtenissen- met groote aandacht. De Levant-radio meldt, dat Saradjogloe, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, de gezanten der met Turkije ver- "bonden mogendheden van het z.g. pact van Saad-Abad, t.w. Irak, Iran en Afganistan, bij zich ontvangen heeft. De z.g. afspraken van Sa-ad-Abad zijn ontstaan in 1937, waarbij de vier landen van het Naburig Oosten, n.l. Turkije, Irak, Iran en Afganistan na regeling van hun grenskwesties zich tot „goede naburen" aaneensloten) SPANNING IN EGYPTE. Vijf ministers afgetreden. De Messaggero meldt uit Beiroet, dat vijf Egyptische ministers, die met de politiek der regeering niet" accoord gaan,-zijn afge treden. Hiermede is de vorming eener re geering op breeden parlementairen grond slag onmogelijk geworden. Zooals reeds is gemeld, probeert koning Faroek een com promis met de Wafd-partij aan te gaan. Deze partij elscht als voorwaarde voor haar medewerking het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. (D.N.B.) TWEE BRITSCHE TORPEDOJAGERS EN EEN HULPKRUISER GEZONKEN. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat bij de reddingsoperaties in Griekenland door de Britsche troepen de beide Britsche torpedojagers Diamond en Wryneck als ge volg van een Duitschen stuka-aanval zijn gezonken. Men vreest dat het aantal slacht offers zeer groot is. Tevens wordt het ver lies gemeld van den hulpkruiser Voltaire. UfT AMERIKA. In een brief aan den voorzitter der be- grootingscommissie van het Huis van Afge vaardigden heeft president Roosevelt het Congres om goedkeuring verzocht van 3.5 milliard dollar aan belastingen voor bewa- penhigsdoeleinden. De bladen melden, dat Roosevelt in de persconferentie van Vrijdag den 24-urigen arbeidsdag en de arbeidsweek van 77 uur voor de bewapeningsindustrie heeft ge- eischt. De regeering heeft een waarschuwing ge publiceerd, waarin er op gewezen wordt, dat alle ongerechtvaardigde prijsstijgingen van levensmiddelen en kleeding een interventie van de regeering ten gevolge zullen hebben, ten einde een inflatie te voorkomen. Het statistische bureau berioht, dat de kleinhandelprijzen voor alle levensmiddelen tusschen den 18en Maart en den 15den April m de groote steden dér Ver. Staten met 2y2 pCt. gestegen zijn. Dat beteekent een verhooging van 5 pCt. sedert Augustus 1940. Vet is 151/2, eieren 10.8, suiker 6.6, boter 5.1 en koffie 2.3 pCt. gestegen. De Britsche ambassadeur i-11 Washington, Lord Halifax, en de Britsche hooge commis saris in Canada, Mac Donald, hebben Vrij dag een bezoek gebracht aan president Roo sevelt. Over den inhoud der besprekingen tusschen de drie staatsmannen wordt een volkomen stilzwijgen bewaard. (D.N.B.) EX-KONING CAROL NAAR AMERIKA. Ex-koning Carol van Roemenië en mevr. Lupescu zijn Vrijdagavond met het Ameri- kaansche schip „Excambion" in alle stilte en onder schuilnamen uit Lissabon in de richting Cuba vertrokken. Het plotselinge vertrek van Carol werd tot na het vertrek van het schip volkomen geheim gehouden. VAN DE FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD. De Fransche staatscourant publiceert een decreet, waarbij aan 29 personen de Fran sche nationaliteit wordt ontnomen. Onder hen bevinden zich de tooneelschrijver Hen ry Bernstein en de dochter van de ontdek- ster van het radium, Eve Curie, die naar Amerika zijn gevlucht. (DN.B.) 9 O De Daily Sketch van 30 AprjJ meldt, dat de ambassadeur der Ver. Staten te Vichy, Leahy, verklaard heeft „dat de steunver lening aan Frankrijk door de Ver. Staten en Zuid-Amerika gestaakt zal worden, in dien Frankrijk zijn houding tegenover Groot-Brittannië niet wijzigt." Uit dit bericht van het Engelsche blad blijkt weer, doch thans zelfs op officieele wijze, dat de Amerikaansche leveranties van levensmiddelen aan Frankrijk slechts een politiek zaakje vormen en niet een daad van menschlievendheid zijn. (A.N.P.) GEBOREN: Hendrik Jan Willem, Z. van J. v. d. Velde en G. Verweïj Karei Frederik, Z. van K. F. v. Buuren en S. Zwaan Waltherus Johan nes, Z. van P. M. Hageman en D. Biegstraaten Irène Hermina Beatrix, D. van M. J. Wij" tènburg en J. W. Teunissen. ONDERTROUWD: H. Collé jm. 28 j. en J. Breijer jd. 22 j. W. v. d. Lelie jm. 23 j. en A. Redel jd. 21 j. A. Overmeer jm. 28 j. en A. v. Egmond jd. 25 j. G. J. Stekelenburrg jm. 29 j. en W. A. Vin- kestein jd. 29 j, H J Tan jm. 27 j. en J. C, Boerée jd. 22 j. L. G; J. Tegelaar jm. 27 j. en H. S. Vermeer jd". 23 j. J. v. d. Water jm 27 j. en T. W. Sommeling jd. 27 j. A. C. de Wit jm. 26 j. en E. v.d.Weyden jd. 27 j. OVERLEDEN: Leupe, v. d. Reijden, wede. 71 j. A. F. te L. - Voor kost en inwoning wordt f.6 per week berekend. De Inspecteur der di recte belastingen is evenwel bevoegd te bepa len, dat een geringer bedrag als geldswaarde in aanmerking kan worden genomen, indien «e werknemer aantoont, dat deze geldswaarde m zijn geval aanmerkelijk te hoog is. Uw zoon behoeft o.i geen loonbelasting te betalen. W. v. S. te L. - De forensenbelastinS wordt niet meer geheven. U moet e.v. alleen loonbelasting betalen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 12