f (5 ONE HOUR CLEANING SERVICE LA A TSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Spannigen tusschen Engeland en Irak Zaterdag 3 Mei 1941 rilN/T IN HITTERE Reeds botsingen? Koffergramofoons in groote sorteering H. G. v. LUIJKEN, Breestr. 39, Tel. 20035 STADSNIEUWS u -EET VRAGENRUBRIEK Binnenland Een loterij voor Winterhulp De crisis tusschen Engeland en Irak is, naar de correspondent van het Zweèdsche blad „Social-Demokraten" te Londen meldt, plotseling acuut geworden. De regeering van Irak heeft, naar' hèt blad verder meldt, een nota aan Engeland gericht, waarin geeischt wordt, dat alle Brltsche schepen onmiddel lijk de wateren van Irak verlaten en dat de aan land gezette Brltsche troepen het land binnen twee weken verlaten. Worden deze wenschen niet ingewilligd, aldus luidt de nota verder, dan zal het Iraksche leger in grijpen. In een DNB-telegram uit Istanboel wordt nog het volgende geseind: Uit Bagdad wordt gemeld, dat de premier van Irak, Kailani, een oproep tot de bevol king heeft gericht, waarin het volgende ge zegd wordt: Het is het streven geweest van de regee ring van Irak, de verplichtingen van haar verdrag met Engeland getrouw na te komen. Daarom heeft de regeering de landing van Engelsche troepen te Basra toegestaan, doch uitsluitend om door Irak heen te trek ken. Wanneer Engeland deze clausule wil gaan miskennen, zal de regeering van Irak genoodzaakt zijn maatregelen te nemen, om de rechten van het land te beschermen. Van de bevolking wordt kalmte verlangd en ver trouwen in de overwinning der rechtvaar dige zaak van Irak. De laatste dagen heeft de regeering stap pen gedaan, om de mobilisatie van het leger te voltooien, waartoe verscheiden lichtingen werden opgeroepen. Aan den Britschen am bassadeur te Bagdad werd de eisch gesteld, dat de troepenonderdeelen van het eerste Indisohe contingent, dat op 19 en 20 April te Basra aan land is ^ezet en zich nog in overeenkomst onverwijld het land in de riohting van Palestina zullen verlaten. Voorts werd den ambassadeur medege deeld, dat Irak zich zoo noodig met geweld tegen een tweede troepenlanding te Basra zal verzetten, wanneer die landing geschiedt voordat het eerste contingent Irak verlaten heeft. Het Iraksche leger heeft de voor naamste punten van het land versterkt en de vliegvelden, verkeersknooppunten en petroleumvelden bezet. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche regeering aan die van Irak den eisch ge steld, de troepen rond het vliegveld Ha- banija terug te trekken, en haar er op at tent gemaakt, dat „mocht er een incident voorvallen, de volle verantwoordelijkheid daarvoor bij de autoriteiten van Irak komt te berusten." Deze autoriteiten schijnen echter tot dusverre nog geen dienovereen komstige maatregelen getroffen te hebben. Dientengevolge heerscht er min of meer een gespannen situatie. De Iraksche minister van Landsverdedi ging heeft, naar het te Bagdad verschij nende dagblad „Bilad" volgens D.N.B. meldt in een communiqué uitdrukking gegeven aan zijn tevedenheid over de in de geschie denis van Irak tot dusver nog nooit ver toonde bereidwilligheid en geestdrift, waar mede de onlangs opgeroepen lichting 1922 zich heeft aangemeld. De recruten hebben zich na het eerste appèl gemeld, waaron der ook, naar de minister uitdrukkelijk ver klaarde, de inboorlingen van de moeilijk te bereiken zwervende Bedoeïen uit de Zuide lijke randgebieden van Samawa en Moen- tafio. De Londensche radio heeft in het Ara bisch een oproep tot het Iraksche volk ge richt waarin gezegd wordt, dat Engeland nooit vertrouwen gesteld heeft in Kailani, die illegaal aan de macht gekomen is, maar hem tijd wilde laten om te toonen, wie hij is. Er zou voorts een vuurgevecht geleverd worden tusschen Iraksche troepen en de Britsche soldaten, die op het vliegveld Ha- banija zijn geconcentreerd. In politieke kringen te Ankara volgt men volgens D.N.B.de gebeurtenissen in Irak met de grootste aandacht. Men neemt aan, dat als gevolg van de Britsche houding, een conflict onvermijdelijk is. Men schijnt besloten te zijn tegenover een dergelijk conflict dezelfde houding van non-belli- gerentie als in het Europeesche conflict aan te nemen. Odeon, Parlefoon, His Masters Voice, Telefunken, enz., vanaf 25 gulden, dubbel- veerige Odeon-koffers f. 42.50 - Voorts Viool- en Pianoconcerten - BEETHOVEN SYMPHONTEÊN - Bot-jazz, Sweet, Swing - Keuze uit duizenden platen. 3 Gehoorzalen - Rustig koopen - Het oudste en bekendste adres Een-dame, die,pienter van geest, teas, 'Bracht' 'n avondjurk die mooi... gewéést was. Wij brachten die vlug En als nieuw weer terug Zoodat zij de mooiste van' 't feest was. Chemisch reinigen en persen Japonnen vanaff. 1.79 Manleis vanaf. f. 2.56 Colbert costuums v f. 2.97 Vlug en als nieuw-terug 1 Chemisch reinigen spaart;geld en textielpunten I Leiden Breestraat 1 28 - Telefoon 25885 AmiUrdam Haorlcm - Oen Haag Hilversum Beverwijk TEXTIELDISTRIBUTIE. Met ingang van Maandag 5'Mei a.s. zal de Textielafdeeling van het Distrbiutiekan- toor om 4 uur n.m. voor het publiek geslo ten zijn. 2510 PLUIMVEEHOUDERS. Er zal voor pluimveehouders tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. gelegenheid zijn de bon nen 81 tot en met 100 van het Algemeen Distributiebonboekje in te leveren aan het Distributiekantoor, Breestraat 117. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 3 Mei 1941. 2511 2441 VER. VOOR SCHOOLKINDERKLEEUING EN SCHOOLKINDERVOEDING. Jaarlijkschc ledenvergadering. 2485 (Ingez. Med.) Naar Reuter nog meldt, heeft de Austra lische ministerpresidente medegedeeld, dat hij naar de Vereenigde Staten zal reizen. „Ik zal er daar heel openhartig op wijzen, dat de Amerikaansche hulpverleenIng, wil zij inderdaad dezen oorlog doeltreffend verkorten, een hulp 'in den uitgebreidsten zin des woords moet zijn," zoo verklaarde hij. (DNB). ONDERHANDELINGEN VAN DUITSCH- LAND OVER FINSCHE NIKKELMUNEN. Van welingelichte zijde wordt gemeld: Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat sinds lang technische onderhandelingen gaande zijn over de nikkelmijnen van Petsamo tus schen Duitsohland en de bevoegde instan ties. Deze onderhandelingen betreffen het recht van concessie alsmede de formeele regeling der exploitatie, levering en verkoop van het nikkel van Petsamo. In politieke kringen der rijkshoofdstad zeide men, dat deze onderhandelingen nog voortduren. (A.N.P.) REDE VAN SERRANO SUNER. Verwijten aan de plutocratieën. De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Serrano Suner, heeft ter ge legenheid van de herdenking der Spaan sche vrijheidsoorlogen tegen Napoleon een rede gehouden te Mota del Cuervo in de provincie Suenca, waarin hij een aanval deed op de plutocratieën en hun praktijken in Spanje. De plutocrateën, zoo verklaarde Suner, die Spanje zijn levensrecht hebben bestreden, probeeren thans opnieuw zich in Spanjes zaken te mengen. Onder het belachelijke voorwendsel Spanje te willen redden, lan- ceeren zij de ongelooflijkste geruchten en valsche berichten om het Spaansche volk uit zijn rust op te schrikken. Vandaag heet het, dat Spanje tot het driemogendheden- pact toetreedt, morgen wordt het tegendeel beweerd. Den eenen dag heet het, dat Spanje in den oorlog gaat en den volgen den dag is het tegendeel het geval. Dege nen, die Spanje tweehonderd jaar lang hun wil hebben opgedrongen, hebben geen woord in te brengen, nu Spanje thans zijn lot in eigen hand neemt. Uit eigen aandrift volgt het een lijn in de buitenlandsche politiek, die uitsluitend met het nationale belang overeenkomt. Het is de taak van de huidige Spaansche generatie de realiteit van het heden te onderkennen en strijdlustig van geest een nieuwe richting aan het toekom stige lot van Spanje te geven. (D.N.B.) ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht vlogen sterke formaties der R.A.F. Noord-Duitschland bin nen en wierpen op verschillende plaatsen, hoofdzakelijk in landelijke streken, brlsant- en brandbommen neer. De Duitsche afweer was zeer intensief en daardoor kon de vijand geen noemenswaardig resultaat bereiken. De R.A.F. verloor bij deze aanvallen, naar tot dusver vernomen werd, drie toestellen. (D.N.B.) GEDENKPLAAT VOOR CATHARINA VAN RENNES. Onthulling op 24 Mei. Op Zaterdag 24 Mei des middags om half drie zal in den gevel van het huis aan de Brigittenstraat te Utrecht, waar Catharine van Rennes zoo lang heeft gewoond en gewerkt een bronzen gedenkplaat worden onthuld met een portret in relief van de overledene en tot wie eenige zingende kin derkopjes opzien, benevens enkele regels van het Zonnelied. Het geheel is uitgebeeld door mej. I. van Beeck Calkoen. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is de tweede druk van „Wind- genratoren", een door R. Wartena geschreven boekje, dat is uitgegeven door de N. V. Uitge vers-maatschappij A. E. Kluwer, te Deventer. smakelijker met Stindaard's brood. 2433 «.uigez. .vied.) J. W. de R. te L. Het wereldsnelheidsrecord voor automobielen staat op naam van den Engelschman John Cobb, die met een speciaal voor dit doel geconstrueerden renwagen met twee vliegtuigmotoren, de Napler-Railton op 23 Augustus 1939 op de Bonneville Salt Flats In Amerika (Utah) de navolgende snelheden bereikte Over 1 km 594.922 km/h. Over 1 mijl: 593.496 km/h. X Wat uw burgerlijke staat betreft, is u gehuwd. Als er dus een bepaalde regeling uit sluitend voor gehuwden geldt, dan valt u daar onder. Z. S. te A. Voor de genoemde bedrijfstak bestaat er een zoogen. sperregeling. Voor het vestigen moet vergunning worden gevraagd aan den Secr. Gen. v.h. Dept. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. Wend u voor nadere inlichtingen tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken. v. D. te L. 1. U moet schriftelijk ontheffing vragen aan den inspecteur der directe belas tingen. 2. Adressen opleiding voor stuurman ter koop vaardij Kweekschool voor de Zeevaart te A'dam, Prins Hendrikkade 189. Zeevaartschool van het Zeemanshuls, A'dam, Focliedwarsstraat 31. Zeevaart- en Machinistenscliool „Willem Ba rents", Terschelling. Burg. v. Heusdenweg 14. Zeevaartschool Rotterdam. Passerelstraat 30. Zeevaartschool 's-Gravenhage, Visschershaven- weg 56. H. A. W. te L. - De Maastunnel is ge bouwd door de N.V. „Maastmmel", welke een combinatie is van: de Nederlandsche Aanne ming-Maatschappij v.h firma H. F. Boersma, Den Haag; Christiani en Nielsen's Gewapend Beton Maatschappij N. V.. te 's-Gravenhage: Van Hattum en Blankevoort. BeverwijkHaar lem en de N.V. Internationale Gewapend Be tonbouw Breda. W. B. te L. - Wij raden U aan niet zelf daarmee te beginnen, doch de jas chemisch te- laten reinigen. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniglng hare algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van dm heer F. A. Schllthuizsr. Sr. Na goedkeuring der notulen bracht de secretaresse mevr. W. J. Menk- horstSwart haar jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Juni. Hierbij werden uitgedeeld: 896 jongenshemden, 896 jongensbroeken, 725 meisjeshemden, 725 meisjesbroeken, 1621 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling in December wer den uitgereikt: 816 jongensblouses, 816 bovenbroeken, 855 meisjesjurken, 855 meisjesschorten, 1671 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 1156 paar klompen, 1310 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 293.460 porties eten verstrekt. Maatschappelijk Hulpbetoon versterkte 1953 rapporten, waaronder eenige .heronder zoeken. De kosten per portie kwamen met bedie ning op 10.47 cent. De gemiddelde grootte der porties was 0.63 L. Het gemiddelde aan tal kinderen per dag bedroeg 1.015. Het Be stuur werd bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door Hoofden van scholen en onderwijzend personeel. De va- cantievoeding ging evenals dit de voorgaan de jaren het geval was op de gewone wijze dc.r. Evenals vorige jaren werd aan Armen zorg de vervaardiging van onderkleeding en meisjesjurken en schorten en jongens blouses opgedragen, terwijl een confectie magazijn de jongensbovenbroeken leverde. Het bestuur heeft ook in dit jaar er steeds voor gezorgd, dat de door Armenzorg be- noodigde materialen voor de Vereeniglng bij Leidsche firma's werden betrokken. Ook de kousen en schoenen wérden door Leid sche firma's geleverd. Alles leek aanvankelijk op rollètjes te zullen marcheeren, totdat de oorlog in Mei allen voor groote moeilijkheden plaatste. Het eten-verstrekken werd op den fatalen lOden Mei dadelijk stop gèzet. Na drie we ken kregen wij het gelukkige bericht, dat wij met de voedselverstrekking wederom door mochten gaan, doch dat aan kinderen, die gezonde voeten hebben, geen schoenen meer mochten worden verstrekt, doch klompen. Onze Vereeniglng mocht alleen aan kinderen, die een medisch attest heb ben, dat zij niet op klompen mogen loopen, schoenen verstrekken. Met de uitdeeling van het ondergoed, dat inmiddels gereed was gekomen, wlldeii B. en W. liever wach ten totdat een koudere periode aanbrak. Het Dagelijksch Bestuur was het met dit laatste niet eens en drong met aandrang bij het College van B. en W. aan om deze verstrekking in den zomer te doen plaats vinden. Gelukkig kregen wij hiervoor toe stemming en kon de uitdeeling in Juni nog plaats vinden. In December had de uitdeeling van bo vengoed plaats. Wij moesten hiervoor tex tielpunten ontvangen, wat wederom meer werk medebracht op de uitdeelmiddagen, doch doordat ook buiten het bestuur om eenige dames en heeren zich beschikbaar stelden om ons op die middagen te helpen, ging alles weer van een leien dakje. Wat het eten betreft, hetwelk nog altijd wordt geleverd door de Firma Wouterlood, hierbij deden zich ook moeilijkheden voor, doordat bonnen moeten worden ingenomen waarbij nog al eens tegenwerking van de betreffende ouders wordt ondervonden. Volle medewerking hadden wij van den di recteur van het Distributiekantoor, den heer Roosenburg. alsmede van den chef, den heer de Roo. die ons menie waardevol aclvipj? hebben verstrekt. Het verslag werd onder hartelijken dank aan de secretaresse voor haar met zooveel toewijding verrichten veelomvattenden ar beid goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den penning meester den heer W. J. Nijholt ontleenen wij het volgende: Ontvangsten: Subsidie Gemeente Leiden f. 44.046.36 Contribütlen105.75 Bijdragen ën giften24.50 Buitengewone ontvangsten 85.87 Totaal f. 44.352.48 Uitgaven: Voedingf. 23.096.31 Kleeding7.695.09 Schoeisel3.643.50 Klompen633.47 Loonen3 441.23 Advertentiën en drukwerken 112.92 Onderhoud en materialen 333.78 Kosten van vergaderingen, ver schotten, gas en electriciteit 210.97 Sociale lasten, assurantiën en diversen 185.21 Totaal f. 44.352.48 Ook dit verslag werd onder dank goed gekeurd. Op voorstel van den heer W. Caro, lid van de kas-commissie welke verder bestond uit de heeren C. W. Huibregtsen en F. Eiker bout, werd besloten den eersten penning meester en den tweeden penningmeester den heer J. Noë Sr. voor hun keurig beheer te déchargeeren. Als bestuursleden moesten aftreden: de dames IJ. Bijlstra-Meirink, C. Fischer en N. v. Ommeren-Herfst en de heer F. A. Schilthuizen, die allen bij acclamatie werden herkozen. Tot leden van de kas-commissie 1941 werden benoemd mevr. C. Braggaar-de Does, en de heeren C. W. Huibregtsen en W. Caro. Aan de firma H. Korswagen Nzn. aan nemers alhier, zijn de navolgende werken onderhands opgedragen: door architect D. L. Landman alhier, na mens de N.V. Gebr. Pel alhier, het uitbreiden van haar fabriek met bijkomende werken, aan den Morschweg en door het Architecten Bureau L. en Ir. Jan A. v. d. Laan alhier en Ir. Sj. K. v. d. Kooij te Noordeloos, in het kader van den wederopbouw, het bou wen van een boerderij met bijkomende wer ken te Koudekerk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Celluloselakfabriek „de Zijlstroom", Zijl- dijk 28, Leiderdorp. Afkomstig uit 's-Gra- venhage. P. v. d. Eykel, Langevaart 8, Rijnsburg. Groenten- en bloembollenkweekerijVen- nooten: P. v. d. Eykel, E. J. v. d. Eykel en M. v. d. Eykel, Rijnsburg. Wijzigingen: N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij, Zuidsingel 66, Leiden. De procu ratiehouder Ir. M. C. de Jong is benoemd tot directeur. Fa. Kingma, Oude Vest 197, Leiden. - Melkhandel. - Uittredend Eigenaar: A. Cancrinus, Leiden, dd. 1 Mrt. 1941. C. Goedhart, Hoorn 128, Alphen a/d. Rijn Handel in bouwmaterialen en draineer - buizen. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Jan. 1941 omgezet in een vennoot schap onder firma o/d. naam: Firma C. Goedhart en Zoon.' Vennooten: C. Goed hart, Voorburg en H.' Th. Goedhart, Alphen a/d. Rijn. Wed. Th. J. Ketel, 'Pr. Hendirkstraat 67, Alphen a. d. Rijn. Handel in manufactu ren. Wijziging handelsnaam in: Wed. Th. J. Ketel. VOKA (van ouds Ketel Alphen). Goederenhandel „De Ster", Wilhelmina- straat 27, Alphen a/d. Rijn. Hoofdzaak: 's-Gravenhage. Uittredend Beheerder fi liaal: E. de Bruin, Alphen a/d. Rijn. Nieuwe Beheerder filiaal: G. Post, Al phen a/d. Rijn. Gistermorgen is de 68-jarige voet gangster S. M. L. D. op de Breestraat aan gereden door een bakfiets, waardoor zij viel en het rechterbeen brak. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. In den afgeloopen nacht zijn onbe voegden binnen gedrongen in de pastorie der Petruskerk aan de Lorentzkade, waar eenig geld werd buit gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Bij beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, zijn benoemd tot leden eener commissie, welke in 1941 belast is met het examinee- ren van hen, die een akte van bekwaam heid verlangen tot het geven van middel baar onderwijs in de wis- en natuurkun dige wetenschappen en tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der wis kunde: onze stadgenooten prof. dr. A. E. van Arkel, prof. dr. J. Draste, G. A. Jans sen, prof. dr. W. H. Keesom, dr. H. D. Kloosterman, prof. dr. J. H. Oort en prof. dr. W. van der Woude. Tot lid en ondervoorzitter der subcom missie K IV, welke hier ter stede zitting zal houden, werd benoemd prof. dr. B. G. Escher en tot leden prof. dr. H. Boschma en prof. dr. H. J. Lam. ZIJ ZAL HALF MEI EEN AANVANG NEMEN. Nog is het seizoen, waarin de collecten ten bate van Winterhulp Nederland worden gehouden, niet geheel afgesloten van daag was de laatste straatcollecte of de leiding heeft reeds haar gedachten laten gaan naar de komende winterperiode, waar in op de Nederlandsche bevolking opnieuw een beroep zal moeten worden gedaan in het belang van onze behoeftige landgenoo- ten. Wij hebben thans de groote nooden van een belangrijk gedeelte van onze samenle ving leeren kennen, en ieder, die hetzij van nabij hetzij op andere wijze heeft kunnen kennis nemen van de resultaten van het winterhulpwerk, waardoor zooveel leed kon worden verzacht, zal het er over eens zijn, dat het dringend gewensoht is, alles in het werk te stellen, om in het komende winter seizoen zoo spoedig mogelijk met de hulp verleening te kunnen beginnen. Want dan zal de steun het meest mogelijke rendement afwerpen en zal kunnen worden voorkomen dat gezinnen, die steun noodig hebben, daarop te lang moeten wachten en dan bij na niet voldoende meer geholpen kunnen worden. In tegenstelling met het vorig jaar, toen Winterhulp Nederland nog moest worden opgericht en allerlei moeilijkheden moesten worden overwonnen, is er thans een orga nisatie, welke voor haar taak berpkerid is en alles er op zet het gestelde doel zooveel mo- elijk te verwezenlijken. Maar daarvoor moet zij over de noodige middelen kunnen beschikken en daarom heeft de directeur-generaal overwogen, op welke wijze ook de zomermaanden voor het Winterhulp-werk productief zouden kunnen worden gemaakt, waarbij vastgehouden mopst worden aan het besluit in deze maan den geen. collectes te houden. Naast andere plannen was in dit ver band ook de gedachte aan het organiseeren van een loterij naar voren getreden. Bij een nauwkeurig onderzoek van de verschil lende plannen en de daaraan verbonden praktische moeilijkheden, kwam het denk beeld van een loterij meer en meer op den voorgrond, en hoewel daartegen naast voordeelen ook nadeelen konden worden aangevoerd, heeft de directeur-generaal ten slotte besloten, tot deze inkomstenbron als de meest doeltreffend te moeten be schouwen. Deze loterij, welke een bijzonder karak ter draagt, zal half Mei een aanvang ne men. Zij is streng als een loterij-affaire opgezet en de volledige netto-opbrengst zal ten goede komen van de Wintevhulpactie voor het komend winterseizoen. De organisatie berust bij Winterhulp Ne derland zelf al zullen bankinstellingen loterijagentschapnen, reisbureaux en ook collecteurs en collectrices van de Neder landsche Staatsloterij voor zoover zij daar voor willen worden ingeschakeld, mede Het aantal loten bedraagt 6 millioen en de prijs is bepaald op slechts 50 cent per lot. De ontvangsten zullen derhalve 3 millioen gulden bedragen, waarvan 1 millioen aan prijzen en premies zal worden uitgekeerd. Ten einde de gedachte, dat hier een actie op touw gezet wordt ten bate van Winter hulp, zijn bij deze loterij de prijzen niet al te hoog gesteld, doch wel zoodanig, dat ieder gaarne eens of meermalen een kansje zal willen wagen. Er zyn 30 prijzen van 1000 gulden, 212 van 500 gulden, 340 van 100 gul den, 720 van 50 gulden, 3000 van 10 gulden, 25.800 van 5 gulden, 45.000 van 2 gulden, 270.000 van 1 gulden en 540.000 van 50 cent of z.gji. „eigen geld." Het bijzondere van deze loterij is, dat men na trekking uit een bak direct na opening van het lot kan zien, of men een prijs heeft gewonnen en welke. De men ging van de loten is geschied onder toe zicht en onder controle van ambtenaren der rijksrecherche van het departement van justitie, terwijl de loten in de envelop pen zoodanig zijn gevouwen en geritst, dat men niets van het gedrukte op het lot kan zien, zonder het geheel te beschadigen. Ten slotte zal na verkoop van alle loten een premietrekking plaats heb ben om 103 premies, waarvan 1 van 5000 gulden en de andere van 500 en 100 gulden. Aan deze premietrekking doen alle loten mee, dus ook die, waarop reeds een prijs is gevallen. Daarvoor dient men een aan het lot gehecht strookje te bewaren. Moge deze loterij succes hebben ten bate van Winterhulp Neder land. NIEUW- EN HERBOUW VAN WONINGEN. Het is den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijver heid gebleken, dat de uitvoering van ver schillende bouwplannen belangrijk achter blijft bij het aantal goedgekeurde aanvra gen. Het is daarom noodzakelijk hierop een nauwkeurige controle uit te oefenen. Dr. Ringers heeft in verband hiermede een rondschrijven aan alle gemeentebe sturen gezonden, waarin hij mededeelt, dat in den vervolge voorloopig alleen voor den nieuw- en herbouw van woningen door de gemeenten een opgave moet wor den ingezonden betreffende voortgang van den bouw en wel voor iedere bouwvergun ning afzonderlijk De hiervoor benoodigde formulieren, als mede de in te vullen vragenlijsten, zullen aan de gemeentebesturen zoo spoedig mo gelijk worden ingezonden. De algemeen ge machtigde verwacht de eerste opgave om trent den stand van den woningbouw voor werking verleenen, terwijl buiten deze be- staande organisaties Winterhulp een z.g.15 Mei a.s. naar den toestand op 1 straatverkoop ter hand zal nemen. 21

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2