No. 24878 Alle Grieksche eilanden behalve Kreta bezet Het beroep van den journalist 82ste Jaargang ZATERDAG 3 MEI 1941 Heropening der Leidsche Universiteit De Britsche scheeps verliezen De wijziging in het Britsche kabinet Verduisteren Regeling van staatswege 21.09 6.04 21.11 6.02 Hoe Duitschland den oorlog financiert Cudahy interviewt Goebbels Verspreide berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar evgentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Uit Berlijn meldt het A.N.P.: Met uitzondering van Kreta zijn alle strategisch belangrijke eilanden .van Griekenland bezet. Deze mededeeling werd gedaan in Ber- lijnsche deskundige kringen ter gelegen heid van de voltooiing van den veldtocht in Griekenland. Hiermede zoo voegde men van politieke zijde hier nog aan toe is een nieuwe étappe der nieuwe Euro- peesche ordening bereikt: Engeland is van het continent verdreven. Van welingelichte zijde wordt verder aan het A.N.P. gemeld: In Berlijnsche deskundige kringen ver klaarde men, dat bij de reeds bekend ge maakte verliezen van de Britsche trans- portvloot, in welk geval het altijd slechts om schepen ging, die in Grieksche havens gelegen hadden voor het vervoer van het Engelsche expeditieleger, ook die verliezen gerekend moeten worden, die reeds op de reis naar Griekenland vernietigd of bescha digd zijn. Men herinnerde er daarbij vooral aan dat Duitsche gevechtsvliegtuigen reeds in den tijd van 6 Maart tot 3 April negen succesvolle aanvallen op Britsche convooien hebben ondernomen, die van Egypte op weg waren in de richting van Griekenland en waarvan 54.000 brt. vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht en nog 60.000 brt. beschadigd zijn. Het totale tonnage- verlies aan Engelsche schepen, die of wel in Grieksche wateren of op weg naar Griekenland tot zinken gebracht of be schadigd zijn, bedraagt dus 500.000 brt., het geen ongeveer overeenkomt met de helft van de laadruimte, welke Duitschland het vorige jaar noodig had voor de uitvoering van zijn onderneming in Noorwegen. De achterlating van het zware oorlogs materiaal der vluchtende Britsche strijd krachten in Griekenland beteekent, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een on herstelbaar verlies voor een leger, dat zoo als het Britsche, zoo ver van zijn vaderland verwijderd is. Lichte wapens, b.v. pistolen en geweren, kunnen steeds weer vervangen worden. Het nasturen van zware wapens echter, in het bijzonder van pantserwagens artillerie, gepantserde verkenningswagens, met het daarbij behoorende personeel voor het onderhoud, de grondinstallaties van het luchtwapen met al haar ravitaillee- ringscolonnes want al deze factoren moet men rekenen tot de zware wapenen is zeer moeilijk. Gaan deze wapens in een modernen oorlog verloren, dan beteekent dit de totale weerloosheid van de strijd krachten, die dezë wapens moeten missen. de laatste uren voor de bezetting van athene. Aan het D.NJ3. wordt het volgende ge meld over de laatste uren voor de bezetting van Athene door de Duitsche troepen: Athene bracht voor den intocht der Duit sche troepen een dramatischen nacht door. De verslagen Engelsche troepen vertoonden de neiging, Athene te bezetten en het op een straatgevecht te laten aankomen, waarbij voor Athene het gevaar bestaan zou hebben, verwoest te worden. De Engelschen bezetten de heuvels in de omgeving van Athene met stukken geschut. In de buurt van het Duitsche gezant schap en ook voor de woning van den Duit- schen gezant werden kanonnen opgesteld. In de voorsteden van Athene bevond zich een sterke afdeeling Engelsche artillerie. De terreur bereikte haar hoogtepunt toen Engelsche gemotoriseerde troepen, die op de vlucht geslagen waren, over den straat weg van Eleusis en door het centrum van Athene trokken. De toenmalige Grieksche minister van Oorlog dreigde daarop tegen de Engelsche officieren, dat indien de ka nonnen en machinegeweren niet uit de straten van Athene, uit de voorsteden en van het Duitsche gezantschap werden weg gehaald, hij den Grekschen militairen bevel zou geven, de stad van de Engelschen te zuiveren. De Atheensche bevolking legde de laatste dagen jegens de Engelschen een vijandige houding aan den dag. Toen er bekend werd dat een Engelschman eer! Griekschen oor- logsgewonde had doodgeschoten, kende de verontwaardiging van "de bevolking geen grenzen meer. Het volk probeerde de En gelschen te lynchen en alleen door het op treden van de brandweer kon dit voorne men verhinderd worden. brief van een grieksche stad aan hitler. De Griexsche stad Grevena heeft aan den Eührer het volgende schrijven gestuurd: Aan Zijne Excellentie den rijkskanselier en Führer van het Duitsche volk, Adolf Hitler, Berlijn. De Grieksche bevolking van de stad Gre vena en omgeving betuigt Uwe Excellentie persoonlijk, aan de dappere Duitsche troe pen en vooral aan de gevechtsvliegers haar diepe en opfechtê dartkbaarhèid" voor de onberispelijke én vriendèlijke houding, die de Duitsche troepen tegenover het onge wapende volk hebben aangenomen. (D.N.B.) diplo over proclamatie van nieuwe grieksche regeering. De Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz schrijft het volgende over de proclamatie van de nieuwe Grieksche re geering: De proclamatie is voor de wereld een schokkende balans van de gebeurtenissen van enkele weken. De bitterste teleurstel lingen zijn het, die den leider van een leger op het oogenblik van het grootste gevaar voor volk en vaderland tot het besluit ge bracht hebben, de toekomst van het land te redden. Het verraad der eigen bondge- nooten en de vlucht van hen, die tot dus ver regeerden, maakten dit besluit tot een noodzakelijkheid. De Diplo wijst vervolgens op de gelijke gebeurtenissen in Noorwegen, Duinkerken en Oran en vervolgt: Nu het waardelooze der beloften van de tegenwoordige Angelsaksische regeerders aan deze en gene zijde van den Atlantischen Oceaan thans weer op de meest krasse wijze aan den dag is getreden, breekt ein delijk in Europa het vaste besluit baan, zich voor eens en altyd los te maken van hun even huichelachtige als bedrieglijke, vooral verderfelijke kuiperijen. In de reeks van landen, die reeds lang besloten hebben, mede te werken aan den nieuwen opbouw van het Europesche continent, bestaat de oprechte hoop, dat het Grieksche volk uit de ervaringen, die het geput heeft uit de schunnige houding van valsche vrienden en uit de vlucht van een onverantwoordelijke regeering, oprecht en loyaal de noodige con clusies zal trekken De ordenende mogend heden ih Europa zijn stellig tot samenwer king bereid, ipits in Griekenland de politiek eerlijk zoo gevoerd wordt, als in de regee- ringsverklaring geformuleerd is. (D.N.B.) Het A.N.P. meldt: In politieke kringen van de Rijkshoofd stad had men groote belangstelling voor de wijziging in het Britsche kabinet. Vooral het feit, dat juist bij de beide belangrijkste af- deelingen in een oorlogvoerenden staat als Engeland, nX scheepvaart en transport, op het huidige tijdstip tot een wijziging wordt overgegaan, heeft in Berlijn sterk dc aan dacht getrokken. Kennelijk waren de resul taten, die de beide ministers op hun posten te zien gegeven hebben, niet bevredigend genoeg, hoewel men in Londen nog enkele weken geleden de beide betrokken staats lieden buitengewoon geprezen had. Aan de constructieve ontwikkeling van het Engel sche oorlogsbedrijf moet dus, volgens'de op vatting van Berlijn, iets haperen. In de Wilhelmstrasse kenmerkte men de Engelsche regeeringswijziglng als een typisch crisisverschijnsel, dat symptomatisch schijnt te zijn voor de verwarde houding in Londen en voor de ontstemming in den boezem van de Engelsche regeering. Deze gebeurtenissen in Londen bewijzen, zoo zeide men verder aan Duitsche zijde ,dat er in Engeland en ook elders een stemming van doodsstrijd heerscht. Ook het politieke leven van lord Woolton als minister voor de voedselvoorziening zou in gevaar zijn. Lord Beaverbrook krijgt voorloopig geen nieuw arbeidsveld toegewezen, naar blijkt uit een officieele Britsche uitlating over de kabinetswijziging Het plotselinge einde van de carrière van den krantenmagnaat aan het ministerie van vliegtuigproductie wordt UITSLUITEND VOOR PROMOTIES EN EXAMENS. Het rijkscommissariaat maakt het vol gende bekend': Op voorstel van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft de com missaris-generaal voor bestuur en justitie den rector-magnificus der universiteit al hier gemachtigd, om toe te staan, dat vanaf heden promoties en examens aan de univer siteit weer mogen plaats vinden. In zoover echter tot dusver er publieke toegang tot de examens bestond, moet deze tot de naaste verwanten en vrienden beperkt worden. Overigens blijft de inder tijd afgekondigde sluiting der universiteit tot nader order van kracht. Indien bij de voorbereiding en bij het plaats vinden van promoties en examens niet alles zal achterwege blijven, wat op eenigerlei wijze als tegen de bezettings macht en haar verordeningen gericht zou kunnen worden uitgelegd, zou het plaats vinden van promoties en examens dadelijk weer moeten worden gestaakt. van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 11.31 uur en gaat vannacht onder te 2.45 uur. Morgen komt de maan op te 12.38 uur om in den nacht van Zondag op Maandag om 3.17 uur onder te gaan (Laatste kwartier) in de volgende bewoordingen gecommen tarieerd: Beaverbrook verlaat het ministerie van vliegtuigproductie om minister van staat te v/orden. Hij heeft het aanzijn gegeven aan de enorme ontwikkeling, die zich in de vlieg tuigproductie heeft voltrokken en thans zal hij als minister zonder portefeuille in staat zijn al zijn aandacht te concentreeren op de problemen, waarvoor het ministerie van oorlog is gesteld. Volgens Associated Press beschouwen Britsche politieke waarnemers de wijziging van het Britsche kabinet als het antwoord van Churchill op de critiek, die op de mis lukking van de Britsche oorlogsproductie wees. Men verwacht, dat lord Beaverbrook de behandeling van alle economische vraag stukken van den oorlog op zich zal nemen, zoodat Churchill zich volkomen aan de po litieke problemen kan wijden. Men gelooft, dat een nieuwe portefeuille ingesteld zal worden. Beaverbrook wordt voor den opvol ger van Churchill gehouden, indien deze mocht aftreden. De vereeniging van het ministerie van csheepvaart met dat van .ver voer in een hand wordt als de sensatie van de kabinetswijziging gequalificeerd (D.N.B.) De Duitsche minister van Financiën, graaf Schwerin von Krosigk, heeft gister avond in een der zalen van het Hongaar- sche parlement een lezing gehouden over de vraagstukken van de Duitsche oorlogs financiering. Deze lezing werd bijgewoond door den premier en minister van buiten- landschè zaken, Von Bardossy, alle leden der regeering en talrijke andere hoogge plaatste persoonlijkheden. Graaf Schweriri begon met er op te wij zen, dat de Duitsche financieele politiek de vraagstukken van den oorlog niet onvoor bereid tegemoet trad. De financieele en economische ontwikkeling van den wereld oorlog was een harde, maar heilzame leer meesteres geweest. Men heeft de verma ning ter harte genomen, dat een volk. dat zijn eigen leger niet wil onderhouden, dat van den vijand moet onderhouden en dat weerloosheid het duurst van al is. Het volle prestatievermogen van een volk moet in het geweer geroepen worden. Voor de oplossing van de economische en financieele vraagstukken staat een volksinkomen van honderd milliard mark ter beschikking. Dit waarborgt een belas tingopbrengst van dertig milliard in dit jaar, zoodat men den oorlog voor de helft met belastingen kan financieren. Dit ver- houdingscijfer is vee) gunstiger dan in En geland. De omvang van de schuld ad 79 milliard mark werd door den minister niet bedenkelijk geacht Hij wees daarbij op de voortdurende toeneming van de spaargel den en op den in verhouding tot de belas tingopbrengst geringen Duitschen rentelast ad "2.9 milliard mark. De New-York Times publiceert een in terview, dat de Duische minister van pro paganda, dr. Goebbels. toegestaan heeft aan den voormaligen Amerikaanschen am bassadeur te Brussel, Cudahy. Goebbels verklaarde, dat hij de beteeke- nis van de kans op de deelneming van Amerika aan den oorlog niet onderschatte, doch dat Düitschland anderzijds de mili taire uitwerking hiervan niet vreest. Zij zou echter tot verlenging van den oorlog leiden en storing van het internationale economische leven, toenemende armoede, ellende en wanorde veroorzaken. Goebbels gaf uiting aan zijn onwankel baar vertrouwen in Duitschland's suppre- matie op het vasteland en in het vermo gen van de Duitsche weermacht haar be- heerschende positie onbegrensd te hand- Verschenen is thans het besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffen de het beroep van journalist (journalisten- besluit). Hieraan is het volgende ontleend: Artikel 1. (1) Het bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredac teur medewerken aan de vorming van den redaotioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuws bladen of van aldaar uitgegeven tijdschrif ten, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, is, onverschillig of zulks geschiedt door artikelen, berichten of il lustraties, een openbare taak, welke, voor wat betreft de daaraan verbonden beroeps plichten en -rechten, bij dit besluit van staatwege wordt geregeld. (2) Zij, op wie deze taak rust, worden journalisten genoemd. Niemand is gerech tigd zich journalist te noemen, die niet overeenkomstig artikel 7 in het beroepsre gister \z ingeschreven. (3) Alle journalisten zijn in het Verbond van Nederlandsche Journalisten vereenigd. (4) Het Verbond van Nederlandsche Journalisten waakt er over, dat de beroeps- ge nootcn elk voor zich hun plichten ver vullen, en zorgt voor hun rechten en hun welzijn. Artikel 3: De in dit besluit omtrent nieuwsbladen gegeven bepalingen zijn eveneens van toe passing ten aanzien van tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven. Artikel 4: Onder „medewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het be zette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijd schriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven" wordt mede verr staan: het verrichten van zoodanigen ar beid, indien deze niet in het bedrijf van een nieuwsblad of van zoodanig tijdschrift plaats vindt, doch bij een onderneming, welke bestemd is artikelen, berichten of il lustraties aan nieuwsbladen of tijdschrif ten, als vorenbedoeld te leveren. Artikel 5: (1) Journalist kan slechts zijn hij die: 1) Nederlander is, 2) den leeftijd van 21 jaar heeft bereikt, 3) vakopleiding heeft genoten, 4) de eigenschappen bezit, welke noodig zijn om de taak van het voorlichten der openbare meening te vervullen. Artikel 6. Vakopleiding heeft genoten hij, die gedurende ten minste een jaar bij de redactie van een nieuwsblad of bij een onderneming, als bedoeld in artikel 4, in het bezette Nederlandsche gebied is opge leid en. daardoor de voor een journalist ver- eischte kennis heeft verworven (leerling journalist) en dit kan aantoonen door een getuigschrift der redactie. De opleiding bij een in het buitenland uitgegeven nieuws blad kan door het verbond van Nederland sche journalisten gelijkgesteld worden met de opleiding bij een in het bezette Neder landsche gebied uitgegeven nieuwsblad. Artikel 7. (1) De toelating tot het be roep van journalist geschiedt op gedaan verzoek door de inschrijving in het beroeps register van journalisten. (2) Dit beroepsregister wordt ten kan tore van het Verbond van Nederlandsche Journalisten bijgehouden. Artikel 12. (1) Journalisten zijn ver plicht hun beroep naar eer en geweten uit te oefenen en zich door hun gedrag zoowel in als buiten hun beroep de achting waar dig te toonen, welke het vereischt. (2) Het .is de taak der journalisten de stof, welke zij behandelen, waarheidsge trouw weer te geven en naar ,hun besté weten te beoordeelen. Artikel 13 Meer in het bijzonder zijn journalisten verplicht al datgene uit de nieuwsbladen te weren: 1) Wat persoonlijke of groepsbelangen op een de openbare meening misleidende wijze met gemeenschapsbelangen verwart. 2) Wat er toe lelden kan de belangen of het streven naar gemeenschap van het Ne derlandsche Volk, zijn cultuur of econo misch leven te verzwakken of de godsdien stige gevoelens van anderen te kwetsen. 3) Wat de eer of het welzijn van een ander wederrechtelijk aantast of zijn goe den naam schaadt. 4) Wat om andere redenen in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Artikel 14 De uitgever van een nieuws blad kan een journalist bij overeenkomst verplichten tot het in acht nemen van richtlijnen ten aanzien van het principieele karakter van het nieuwsblad. De openbare plichten en rechten van een journalist, welke voortvloeien uit de artikelen 12 en 13. kunnen door deze richtlijnen in geen geval wo'den aangetast. Artikel 17. De hoofdredacteur is ver plicht, in overeenstemming met den in houd van zijn arbeidsovereenkomst en met eventueele aanvullende instructies van den uitgever, een schriftelijk plan van werk- verdeeling op te stellen, waaruit moet blij ken welk gedeelte van den redactioneelen arbeid elke journalist moet verrichten en in hoeverre deze tegenover andere journa listen de bevoegdheid bezit hun aanwijzin gen te geven. Artikel 18. De journalisten van een nieuwsblad dragen voor den redactioneelen inhoud daarvan in zooverre de beroeps-, straf- en civiel-rechtelijke verantwoorde lijkheid. als zij de bijdragen daartoe zelf hebben geleverd of deze tot opneming heb ben aangewezen. De straf- of civelrechte- lijke verantwoordelijkheid van andere per sonen blijft desniettegenstaande onvermin derd bestaan. Artikel 20. 1. Elk journalist is krach tens zijn Inschrijving in het beroepsregis ter lid van het Verbond van Nederlandsche Journalisten. 2. Het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten is een rechtspersoonlijkheid be zittend publiekrechtelijk lichaam. Zijn ze tel is gevestigd te 's-Grawenhage. Artikel 26. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunster* kan een journalist bestraffen met waarschuwing, geldboete en doorhaling van de inschrijving van het beroepsregister. haven. Militair gesproken is het zeker, dat Engeland verslagen wordt, alvorens Ame rika zijn oorlogspotentieel doeltreffend in den strijd kan werpen Voorfes verklaarde de bewindsman, dat Duitschland geen schuld heeft aan de hui dige betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver. Staten. Duitschland heeft sinds het overnemen van de macht geen enkel onvriendelijk gebaar tegen de V. S. ge maakt. De gedachte aan een landing van Duit sche troepen op Amerikaanscb grondgebied wees dr Goebbels als fantastisch van de hand. De Duitsche generale staf heeft ech ter ook de overtuiging, dat geen Ameri ka ansch leger ooii voet aan wal kan zetten op het vasteland van Europa, daar de Ka naalhavens in Duitsch bezit zijn. (d.n.b.) mussolini leidt autarkie- commissie. Onder voorzitterschap van Mussolini is, naar officieel wordt meegedeeld, gisteren in het Palazzo Venezia de interministerieele commissie voor economische autarkievraag- stukken bijeengekomen De onderstaatsse cretaris, Amicucci. bracht uitvoerig ver slag uit over het door de commissie ver richte werk, vooral op industrieel gebied Mussolini toonde een bijzondere belang stelling voor het door de commissie geno men initiatief en gaf nauwkeurige richt snoeren voor een snelle verwezenlijking van de economische onafhankelijkheid en het militaire prestatievermogen de« lands. (DNB). MENZIES BIJ ENGELSCHEN KONING. Reis naar Amerika aangekondigd. De koning van Engeland heeft gisteren volgens den Engelschen berichtendienst den Australischen premier, Menzies, in ge hoor ontvangen. Na afloop deelde Menzies aan persvertegenwoordigers mede, dat tij dens zijn verblijf in Engeland ook de vraag besproken was, of een oorlogskabinet van het Britsche wereldrijk gevormd moest wor den of niet. Men was echter tot de conclu sie gekomen, dat dit op het oogenblik nog niet kon geschieden. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Een extra rantsoen rijst toegewezen (Bin nenland. 3de Blad). Bestrijding van Engelsche ziekte bij Rottcr- damsche kinderen (Binnenland, 3e BI.) Een loterij voor interhulp Nederland (Laatste Bêrichten, le Blad). Buitenland Engelschen in conflict met Irak (le Blad). Behalve Kreta de voornaamste Grieksche eilanden bezet (le Blad). ZIE VOORTS .LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. men zie voor ons kort verhaal pagina 3 van het tweede blad.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1