LAATSTE BERICHTEN Donderdag 1 Mei 1941 LtlDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Binnenland Het drama te Houten Buitenland De Britsche terugtocht uit Griekenland Griekenland opgenomen in het blokkadegebied Italiaansch Weermachtsbericht Duitsch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Dagbladreclame is niet te vervangen RECHTZAKEN Stadsnieuws LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD MARKT SPY*; iiwtmiN^; DE DADER TE UTRECHT AANGEHOUDEN De recherche te Utrecht heelt gister avond laat den dader van het drama te Houten, den 59-jarigen arbeider A. de L, in een volkslogement te Utrecht gear resteerd. Rechercheurs troffen den man aan in een volkslogement in de Willemstraat. Hij maakte een volkomen afwezigen indruk en scheen zich niets te kunnen herinneren. Nadat de rechercheurs op hem toegeloo- pen waren en hem vroegen of hij A. de L uit Houten was, antwoordde hij bevestigend Het gelukte den man met een zoet lijntje naar het hoofdbureau van politie over te brengen, waar hem een verhoor werd af genomen. Men werd hieruit echter niet wijzer. De man kon zich niets meer herin neren. De politie riep de hulp van een zenuwarts in. Mej. dr. Bentz, die eens rus tig met De L. ging praten," moest v/eldra ervaren, dat de man niet simuleerde. De man wist zich niets van zijn afschu welijke daad te herinneren. Öp advies van dr. Bentz werd hij overgebracht naar. de psychiatrische en neurologische klinieken, waar hij werd opgenomen. Het mes, waarmede hij de daad heeft ge pleegd, had hij in zijn binnenzak. De toestand van de dochter van De L. is naar omstandigheden vrij goed. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. Hedenmorgen om tien uur reed te Utrecht de 31-jarlge drogisübediende K„ wonende in de Roggestraat achter het stadion, in het water van den Krommen Rijn Vrij spoedig werd K. uit het'water gehaald. Men paste kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten keerden niet weer. Een dokter constateerde den dood. Het Britsche ministerie voor de blokkade heeft, naar uit Londen wordt gemeld, Griekenland, met uitzondering van Kreta, verklaard tot door den vijand bezet gebied1. Griekenland valt dus onder de Britsche blokkade. (D.NB.) In een door Reuter uit Cairo gepubliceerd Britsch communiqué uit het midden-Oosten wordt het volgende gezegd: „Toen het duidelijk werd, dat de tegen stand van het Grieksche leger teneinde raakte, eischte de Grieksche regeering, dat de contingenten van de empire-troepen, die hun te hulp waren gezonden, uit Grieken land werden teruggetrokken. Op dit oogen- 'olik bevonden zich de empire-troepen in gevechtscontact met den vijand in hun stel lingen bij Thermopylae, nadat zij zich uit de verder naar voren gelegen stellingen hadden teruggetrokken. Door het gebruiken van"een naar getal zeer superieur luchtwa- pen had de vijand de volledige controle in de lucht veroverd en had hij door herhaalde aanvallen het eenige vliegveld, Piraeus, onbruikbaar gemaakt. Dientengevolge moest de inscheping vanaf het open strand ge schieden onder voortdurenden vijandelijken druk en tijdens zware en herhaalde aanval len uit de lucht. Onder dergelijke omstan digheden kan een terugtocht van groote troepenmassa's slechts op kosten van zware verliezen aan voertuigen en uitrusting ge schieden, terwijl de achterhoeden, die dezen terugtocht dekken, zich eventueel moeten opofferen om d£ inscheping van anderen te waarborgen. Gedurende de afgeloopen week heeft de inscheping van de manschappen van de empire-strijdkrachten in Grieken land onder buitengewone moeilijke voor waarden plaats gehad. In het communiqué wordt verder nog ge zegd, dat het algeheele resultaat van deze inschepingsmaatregelen „nog niet" kan worden medegedeeld. Verder wordt uiting gegeven aan de meening, dat de „succes volle terugtocht van een zoo groot aantal waardevolle troepen een opmerkelijke prestatie" is en wordt de hoop uitgespro ken, dat de tijdens de gevechten verloren gegane zware uitrusting en de voertuigen weer vervangen zullen kunnen worden. (DNB). 1 MEI IN HET LAND DER SOVJETS. Op den sovjetrussischen nationalen feest dag van 1 Mei heeft de volkscommissaris va noorlog, maarschalk Timotsjenko, een dagorder aan de troepen van het roode leger uitgegeven. Daarin wordt uiteengezet, dat de arbeiders in de sedert Mei 1940 ver worven gebieden voor den eersten maal dezen dag in de volkenfamilie der sovjet unie vieren. Dank zi} de buitenlandsche politiek van Stalüi bevindt zich de sovjet unie buiten den oorlog. Verder wijst de dagorder e rop, dat de sovjètregeering bij net uitvoeren van de politiek van een be nouden van vreedzame betrekkingen tot haar naburen en andere landen onlangs het neutrallteitspact met Japan heeft ge- j sloten, dat een document van groote poli- heke beteekenis is. Een soortgelijke dag- j order aan. de sovjetmarine - is uitgegeven door den volkscommissaris van marine, admiraal Ko:esnetsof. (D.N.B.), DE AMERIKAANSCHE CONVOOEEERINGS KWESTIE. In scherpen vorm bepaalt de Voelèi- scher Beobachter haar standpunt tegen de wijze, waarop op het oogenblik het con- vooieeringsprobleem in de Ver. Staten wordt besproken. Het blad vindt het bij zonder opmerkelijk, dat de convooikwestie in de Amerikaanse he pers behandeld wordt in een omvang en uitvoerigheid, alsof het 1 daarbij een zuiver Amerikaansche aange legenheid betrof. Het feit, dat men in Washington in den Senaat reeds thans openlijk er over redetwist, of de Ameri kaansche marine reeds oorlogsdiensten be wijst aan Churchill of niet, spreekt boek- deelen, zoo merkt het leidende natfonaal- socialLstische blad op. Een openlijke be kentenis van de oorlogspolitiek van inter ventionistische Amerikaansche kringen noemt het blad den in verschillende Ame rikaansche kranten uitgesproken eisch, dat Engeland zoo noodig door het beschikbaar stellen van Amerikaansche convooien bij stand moet worden verleend. Wij weten niet, zoo verklaart het Duitsche blad, of de schrijvers van deze verklaringen en dag bladartikelen zoo dom zijn om te gelooven. dat het Duitsche rijk met de bedreiging van Amerikaansche convooien kan worden geïntimideerd, dan wel of zij zoo geweten loos zijn jegens het eigen volk om ondanks een duidelijk inzicht in de consequentie het optreden van Amerikaansche schépen en oorlogsbodems aan te bevelen. Voor het geval er sprake is van domheid, moet het volgende gezegd worden: Van de waarschuwing, die bij de aïkon- diging van de Duitsche operatiegebieden is gericht tot de internationale scheep vaart. zijn de Amerikaansche schepen niet uitgezonderd. Zij is op gelijke wijze voor deze scheepvaart bedoeld. De waarschu wing is nogmaals bekrachtigd door de be kende verklaring van den Fuehrer van 30 Januari. Tot dusver hebben de Noord-Ame- rikaansche schepen deze gebieden gemeden om de neutraliteit te bewaren en om inci denten te vermijden. Wanneer zij thans, in strijd met de tot dusver ingenomen houding, de operatiegebieden opzoeken, dan beteekent dat niet anders dan zich opzettelijk blootstellen aan de gevaren van de operatiegebieden en incidenten opzoe ken. De verantwoordelijkheid daarvoor komt neer op de Amerikaansche staatslie den, die met volledige kennis van de con sequenties dat gewaagde spel begonnen zijn en steeds voortzetten, onverschillig wat daaruit voortvloeit. (D.N.B.) NIEUWE ORGANISATIE IN ENGELAND. Naar Reuter meldt, heeft Groot-Brittan- ndë weer eens tot een maatregel besloten, waardoor, op dien en dien datum, in Mei de bewapeningsinduftrle op volle toeren zal gaan draaien. Het betreft hier de instel ling van een „braintrust", een commissie van geleerden en technici, die tot taak hebben, wetenschappelijke studies over de bewapening te maken en te zorgen voor een juiste hoeveelheid ingenieurs in de bewa peningsindustrie. Deze, eerst na twintig maanden van oorlog opgerichte organisatie, die volgens Reuter nieuwe methoden, plan nen en middelen zal bestudeeren en spoedig zal invoeren, zal bestaan uit de knapste koppen van het land. Na de zware neder lagen van de Britsche troepen op den Bal kan en in Noord-Afrika zal ook deze orga nisatie niet meer in staat zijn de Britsche oorlogsindustrie, die tot dusverre totaal in gebreke is gebleven, op gang te brengen en het sinds den oorlog verzuimde in te halen. Alle teekenen duiden er veeleer op. dat de nieuwe, „braintrust" binnenkort even ge- ruisch'loos in het niet zal verzinken, als de in het begin van 1940 opgerichte Engelsche raad voor den uitvoer, waarin eveneens de knapste koppen van Groot-Brittannië zit ting hadden. Deze raad voor den uitvoer had tot taak den uitvoer van Groot-Brit tannië. van de gunstige ontwikkeling waar van volgens de verklaringen van den Engel- schen minister voor den overzeeschen han del, het lot van den oorlog afhing, te ver- hoogen. Intusschen is de Engelsche uitvoer als gevolg van het ontbreken van grondu stoffen, gebrek aan scheepsruimte en de succesvolle activiteit van het Duitsche luchtwapen nog verder gedaald en bijna geheel verdwenen. Voorzichtigheidshalve wordt op het oogenblik in Engeland niet meer over den raad voor den uitvoer' ge sproken. Deze raad zal zich waarschijnlijk even nutteloos met kwesties bezig houden als de „braintrust" van plan is. (D.NB.) Het Italiaansche weermadhtbericht no. 330 luidt als volgt: Een formatie vliegtuigen erï detachemen ten' parachutisten hebben gisteren, be schermd door bommenwerpers en jagers, de eilanden Kephalonia en Zantos bezet. Van ochtend ztfn eenheden infanterie, komende uit Albanië op het eiland Eukas geland. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers zijn voortgegaan met het bestoken van de basis van La Valetta (Malta), waarbij aan zienlijke schade en branden werden veroor zaakt. Op de Aegeische Zee hébben onze torpedo booten een vijandelijk convooi aangevallen, dat sterk geëscorteerd werd. Een kruiser en een groote torpedoboot jager werden getrof fen' door torpedo's. Ondanks het hevig vu ren van het geschut der talrijke escorte eenheden, keerden onze torpedobooten naar hun basis terug zonder eenige schade te hebben geleden. Een Italiaansch verken ningsvliegtuig, dat het convooi had ontdekt (en dat werd aangevallen door vijf Britsche 1 vliegtuigen slaagde er in twee toestellen van 1 den vijand neer te schieten en vervolgens ongedeerd naar zijn basis terug te keeren. In Noord-Afrika hebben Italïaansch- Dultsche verkenningsafdeelingen ten oosten van Solloem vijandelijke strijdkrachten af geslagen en pantserstrijdkrachten vernield. Italiaansche en Duitsche liichtformaties hebben opnieuw in opeénvórgende golven de stellingen en de haven van Tobroek aange vallen. In Oost-Afrika worden de gevechten in verschillende sectoren voortgezet, met bij zondere hevigheid in den sector van Alagi. Te Assab is een vijandelijke hulpkruiser gezonken, na op een mijn te zijn geloopen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. De R.A.F. is in den afgeloopen nacht.met zwakke strijdkrachten naar Duitsoh ge bied gevlogen, zoo wordt aan het D.N-B. medegedeeld. Eenige vliegtuigen bereikten de rijkshoofdstad, waar zij op doeltreffen de afweer van het afweergeschut stieten. Dientengevolge gelukte het geen enkel aan vallend toestel boven het stedelijk gebied van Berlijn te vliegen. De enkele bommen, die werden uitgeworpen, kwamen op het randgebied der stad neer en richtten geen schade aan. Overigens was de Engelsche activiteit in de lucht vooral gericht tegen het Noordwest-Duitsche kustgebied, waar op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen werden geworpen. Militaire schade ontstond nergens. De schade was beperkt tot woonhuizen in verschillende plaatsen. In één geval werd door een vol treffer een woonhuis vernield. Onder de burgerbevolking zijn dooden en gewonden te betreuren. DE GRIEKSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. Talrijke weinig stichtende opsommingen en opmerkingen van de,Britsche propagan- dabureaux over de ineenstorting van Grie kenland worden waardig vergezeld van een dezer dagen door de Londensche radio verspreide mededeeling, waarin in aanslulr ting op de mededeeling, dat Griekenland aan de zijde van Groot-Brittannië verder wil strijden, bijzonder het feit, dat -thans de Grieksche koopvaardijvloot, die 'ver scheidene millioenen tonnen aan scheeps ruimte groot is, Groot-Brittannië ter be schikking staat, als verheugend werd ge kenmerkt. Men ziet dus, hoe Engeland tot het laatste oogenblik er op bedacht is, zijn bondgenooten, die het door nietszeggende garantiebeloften zonder voldoende onder steuning in een totale politieke en militaire catastrophe heeft gestort, uit te buiten en hun bezittingen en hulpbronnen uitslui tend voor Britsche doeleinden in dienst te stellen. Op het oogenblik van de ineenstor ting van Griekenland koestert Engeland geenerlei medelijden en bezorgdheid, doch is het blijkbaar verheugd over de mogelijk heid de Grieksche koopvaardijvloot in bezit te kunnen nemen. Overigens is deze vreug de van de Engelschen rijkelijk overdreven, daar, zooals bekend, de Grieksche koop vaardijvloot vcor verreweg het grootste ge deelte reeds bij het. uitbreken van den oor log door Engeland is gecharterd en reeds lang in Britschen dienst voer, zoodat hier uit geen effectieve toeneming van de ton nage voor Engeland voortvloeit. Daar bo vendien in den loop van den oorlog de Duitsche. zee- en luchtstrijdkrachten al reeds een aanzienlijk aantal in Britschen dienst varende Grieksche schepen hebben vernietigd, is ook de opgave van de Lon densche radio, dat de Grieksche koopvaar- vloot verscheidene millioenen tonnen groot is, sterk overdreven (A.NP.) DE ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Volgens een bericht uit Londen van de New York Herald Tribune is men in Brit sche reederskringen van meening, dat En geland een hongersnood tegemoet gaat, in dien de Britsche scheepsverliezen zoo hoog blijven als thans het geval is, daar Enge land thans slechts nog de helft van het aantal schepen bezit, die het bij het uit breken van den oorlog had. De loopende verliezen kunnen niet gecompenseerd wor den, daar het grootste gedeelte van de Brit sche scheepswerven door Duitsche bomaan vallen zwaar beschadigd en de toevoer van materiaal voor den scheepsbouw tengevolge van de activiteit van de Duitsche duikboo- ten zeer onzeker is. Zelfs wanneer Engeland in het - gunstigste geval evenals in 1938 schepen met een totalen inhoud van 700.000 br. t. zou kunnen bouwen, dan zouden deze schepen volgens de meening van het Ar- gentijnsche blad „Noticias Graficas" bin nen veertig a vijftig dagen door Duitsche duikbooten vernietigd zijn. Ook de hulp van Amerika kan aan dezen catastrophalen toe stand nauwelijks iets veranderen. De Ver. Staten beschikken zelfs slechts over twaalf millioen ton handels scheepsruimte, waar van slechts een zesde geschikt is voor trans porten over zee. Daarbij komt nog, dat de Amerikaansche scheepsbouw zeer belem merd wordt door gebrek aan arbeidskrach ten. Volgens ramingen van het New York- sche arbeidsbureau bedraagt de aanvullen de behoefte aan scheepswerfarbeiders, die tot en met September van het volgende jaar voor het tenuitvoerleggen van het te genwoordige scheepsbouwprogramma noo dig zijn, 318.000 arbeiders. Het is nog in het geheel niet duidelijk, waar deze arbeidskrachten vandaan moe ten worden gehaald. Onder deze omstandig heden is Amerika in het geheel niet in staat, ook slechts maar een klein gedeelte van de verlangde hulp te geven. In verband hier mede hebben de Britsche scheepsverliezen in de Grieksche wateren verliezen van scheepsruimte, die op het oogenblik niet te vervangen is Amerikaansche scheepvaart kringen diep geschokt. Men is er zich in Amerika volkomen van bewust, dat noch Engeland, noch Amerika deze verloren ge gane scheepsruimte ook maar voor het kleinste deel zullen kunnen vervangen. Het gevolg hiervan is, dat de vooruitzichten van Engeland voor den slag in den Atlanti- schen Oceaan niet alleen in Noord-Ameri- ka, doch ook in Zuid-Amerika uiterst on gunstig worden beoordeeld. Zoo verklaarde de Noticias Graficas dezer dagen, dat de verwachte Duitsche offensieven ter zee in den Atlantischen Oceaan de laatste over blijfselen van de z.g. Britsche zeemacht de finitief zullen vernietigen. (A.N.P.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Grlekneland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het Zuide lijk gedeelte van den Pelopponesus van ver strooide deelen van de Britsche, Grieksche en Servische troepen voort. Bij aanvallen op de baai van Soeda op Kreta heeft het Duitsche luchtwapen een groot tankschip en twee groote koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activiteit van verkennings- en stoottroepen van de Duit sche en Italiaansche strijdkrachten tot plaatselijke successen. Duitsche en Itali aansche duikbommenwerpers brachten in de haven" van Tobroek een koopvaardij schip van 5000 b.r.t. .tot zinken en ver oorzaakten in de verdedigingsinstallafcles rondom Tobroek, alsmede bij het fort Pa- lasrion zware vernielingen en uitgestrekte branden. Verkenningsvliegtuigen bestreden met goed gevolg een radiostation, veld ver sterkingen. alsmede concentraties van auto's en pantserwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vielen de haven van La Valetta op Malta alsmede het vliegveld Venezia opnieuw met goed succes aan. 1 Mei des ochtends werden in luchtgevech toen boven het eiland drie Engelsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Een duikboot onder commando van lui tenant-ter-zee eerste klasse Hessier meldt het tot zinken brengen van een schip van 7.000 brt. Hierdoor heeft deze duikboot op haar tocht reeds 42 650 brt. vijandelijke handelsscheepsruim te tot zinken gebracht. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen richtten izch op haveninstal laties aan de Zuid- en Oostkust van Enge land. Vliegtuigen der gewapende verken ning hebben in het zeegebied rondom En geland een vrij groot koopvaardijschip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April en 1 Mei bracht het luchtwapen voor de Oostkust van Schot land een vrachtschip van 1000 b.r.t. tot zin ken en beschadigde twee andere vracht schepen. alsmede een torpedojager zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke krachten op verschillende olaatsen in Noord-Duitschland en op de buitenwijken van de rijkshoofdstad brisant- en brandbommen. Militaire oorlogsecono- mische schade ontstond niet. Enkele bur gers werden gedood of gewond. Eerste luitenant Müncheberg behaalde in luchtgevechten, boven het eiland Malta zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht. MEJ. A. E. S. MICHELSEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 Jaar Is te Was senaar overleden mej. A. E. S. Mlchelsen, die van 1892 tot 1915 leerares was ln de plant- en dierkunde aan de H.B.S. voor Meisjes te dezer stede. Met ingang van 1 Januari 1915 werd aan mej. Mlchelsen, die bekend stond als een uitstekend docente, op haar verzoek om ge zondheidsredenen eervol ontslag verleend. De verassching zal morgen te Velsen ge schieden na aankomst van trein 12.15 aan de halte DrieshulsWesterveld. De heer B, van Julsingha, inspecteur L. O. In de inspectie Lelden, ls benoemd tot lid en voorzitter van een commissie, welke in 1941 belast ls met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor school- en huisonderwijs ln handenarbeid, LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand April 1941 Ingelegd f. 165.078.30 en terugbetaald f. 253.737.94; Ingeschreven zijn 87 nieuwe inleggers, terwijl 125 boekjes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 16647 inleggers, inclu sief 983 deelnemers aan den Afhaaldlenst, Bedroeg einde April 1941 f. 5.714.011.89, Door den Afhaaldlenst is ln deze maand f. 10.215,— ontvangen ln 3435 posten. GOUDEN TIENTJES, DIE GEEN GOUDEN TIENTJES WAREN. Veroordteling van Lcidenaars. Voor de Haagsohe Rechtbank stond van morgen terecht de 27-j. los-werkman L. K. uit Lelden. Verd. had op 7 Maart ln het café Bristol den fouragehandelaar B. R. ontmoet, wien hij gevraagd had of hij 5 gouden tientjes tegen f. 25.per stuk wilde koopen. R. had dat gedaan doch den volgenden dag bleek, dat het geen gouden tientjes, doch vergul de halve guldenstukjes waren. De officier mr. Willebrlnck merkte op, dat indien der gelijke trucs opgaan, zeer ernstig nadeel kan ontstaan voor diverse personen en vorderde 1 jaar gevangenisstraf. Daarna stond terecht de 43-j. koopman F. J. v. L. uit Den Haag, die vaar den op brengst der gouden tientjes f.35.— had ontvangen. Deze v. L. was bij de transactie tegenwoordig geweest en had aan R. de gouden tientjes overhandigd. De officier vorderde tegen dezen verdachte 1 jaar ge vangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 43-J. café houder S. O. uit Leiden. Hij zou ln een wa terplaats van Iemand 50 gouden tientjes hebben gekocht. Toen hij naar huls ging om geld te haten ontdekte hU dat de geld stukken valsch waren. Daarna zou P. er op uit zijn gegaan, om zijn verkooper te zoe ken, bU welke gelegenheid hij L. had ont moet, die 5 van de geldstukken meenam. Van de opbrengst hiervan had P. f.35.— ontvangen. De offcler vorderde tegen dezen verdaoh- te 9 maanden gevangenisstraf. De verde diger mr. Schaper pleitte vrijspraak. Daarna nam de 41-J. koopman J. R. uit Leiden ln de verdaohtenbank plaats. HIJ had aan den koopman H. J. K. te Lelden 3 van de valsche geldstukken te kSop aan geboden tegen f.33— per stuk. K. had evenwel ontdekt, dat de zaak niet deugde en kocht daaróm niet. De officier vorderde tegen verdachte: eveneens 9 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. AMSTERDAM, 1 Me». Op de effectenbeurs te Amsterdam zoekt men op het oogentolfk te vergeefs naar larf- toren, welke een goede aanduiding Isünfién geven voor de köersontwlfckeiHng in <fe naaste toekomst. Op het oogenblik zijn er echter weinig gegevens, welke dienaangaande een goede indicatie geven en het beleggende puibliek houdt zich in verband hiermede op den achtergrond. De lust om zaken te doen wtas vandaag weer klein. En de handel gaf hiervan een goede-weerspiegeling, want de omzetten waren van geringe afmetingen. Desniettemin was er op de locale markt eenig aanbod. En hoewel dit aanbod ook thans weer verre van omvangrijk was, stond er te weinig vraag tegenover om eén koersveriaging tegen te houden. Van de Industrleelen lagen vooral de Fhilips-aandeelen bepaald gedrukt ln oe markt. Bij de opening werd gehandeld op onge veer het hoogste pell van gisteren, maar geleidelijk aan zakte de koers een dertien tal punten ln terwijl nadien geen herstel van beteekenis volgde. Unielevers waren lusteloos. Na prijshoudende opening daalde de koers tot 114 3/4 en hoewel daarna een vrij behoorlijke verbetering intrad, moest tenslotte toch een nadeelig verschil wor den genoteerd. A.K.U.'s waren stil en iets lager. De min der gangbare Industrieelen waren meeren- deels lager. De affaire in claims Werkspoor was. uiterlijk althans, sterk Ingekrompen; tenminste werd bijna niet meer ln open hoek gehandeld. Voornamelijk werd afge daan tegen prijzen loopende van f. 39 1/3 tot f. 40'/j. De Petroleumafdeellng was rus tig. Olies werden onmiddellijk eenige pun ten beneden het vorige slot ingezet en kwamen daarna nog beneden de 240 Het verdere verloop bleef de koers nage noeg stationnair De affaire in Scheepvaart papieren was gering. De koers over het al gemeen lager. Japanlijnen zakten onder beurstijd zelfs vrij gevoelig in en daalden tot 141 Voor de Indische cultuurwaar den was de animo gering. H.V.A.'s openden prijshoudend, maar konden zich niet hand haven. Later op den middag trad een herstel ln en de slotkoers was ongeveer gelijk aan dien van gisteren. Voor diverse minder courante Sulkeraandeelen kwamen lager noteeringen tot stand. De Tabaksmarkt lag verlaten. De Sumatra aandeelen waren nauwelijks veranderd. De handel ln Rub berfondsen was van kleine afmetingen. Amsterdam Rubbers zakten een paar pun ten ln. Ook verschelden minder gangbare soorten kwamen lager.te liggen. Voor beleggingsfondsen was de animo ook al niet groot. De nieuwe 4% obligation hadden een stil verloop en waren daarbij vrijwel onveranderd. De gestaffelde leening gaf oorspronkelijk teekenen van verzwak king en daalden tot 88V2, waarna een her stel in trad tot 88 7/8. De obligation uit de Jongere Ned. Staatsemlssles waren eerder Iets luier. De Oude Schuld bijna onveran derd. De Indische leeningen een kleinig heid lager. De gemeentelijke provinciale obllgatiën waren zoo goed als onveranderd, evenals pandbrieven. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND8CHE BANK. 1 Valuta's (schriftelijke en tel transactfes). New-Vork 1.88 3/16—1.88 9/16; Brussel 30,11— 30.17; Helsinki 3.81—3,82; Stockholm 44,Bi ll,80; ZUrich 43,63—43,71. Bankpapier: New-York 1,88 1/2—1601/4; Brussel 30,08-1 30.20; Stockholm 44,76—44,94; ZUrich 43,58- 43,75. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49 Fa. A. H. J. WIJTENBURG. Haarl.straat 2 W. G. J. VERBURGs Heerenstraat no. 2 Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT# Breestraat no. 126 A. VAN EGMOND. Haven 2/4 W. VAN LEEUWEN, ranvossensteeg 19 W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A en aan de Kiosken 4 BOEKHANDEL VAN DER VEEN 1 Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALSEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp DELFT, l Mei. Ter veemarkt aangevoerd: 226 runderen, 6 graskalveren, 122 nuchtere kal veren; 136 magere varkens, 372 biggen, 652 schapen of lammeren, 12 gelten en bokken. Prijzen: kalf koelen f.275535; varekoelen f165 —325; magere varkens f.20—46; biggen f.14— 26; schapen met lam. f. 7095; weidelammeren f. 17—24, GOUDA, 1 Mei. Ter veemarkt aangevoerd: ~J7 stuks vee, waarvan 206 magere varkens, prys f.30—45 per stuk; 456 biggen f.16—22; 71 runderen en 97 nuchtere kalveren, overgenomen Veehouderij Centrale; 141 lammeren, f, 22-26; 23 bokken en geiten, f.20—90; handel redelijk. - Algemeene markt: 44 partijen kaas. Prils 2de kwal. met rljksmerk f.40—41,50; handel vlug Aangevoerd 1500 eieren: regeeringsprljzen.' Coop. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. Aangevoerd 30.000 kipeleren: Regeeringsprljzen. (Deze pagina i.s gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3