BINNENLAND De Engelsche blokkade LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 1 Mei 1941 Rijksarbeidsbureau begint zijn taak De textieldistributie RECHTZAKEN Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen RADIO Belgische protesten ANTWOORD OP VELE VRAGEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt naar aanleiding van de vele vragen, welke door handel en publiek zijn gesteld inzake de artikelen, wekle op de textielkaart en toeslagkaart en welke op speciale punten kunnen worden aange schaft bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voorgeschreven: 1. Op de punten der textiel- en/of toe slagkaart zijn verkrijgbaar: alle geconfectionneerde op punten ge waardeerde textielgoederen of stof daar voor en alle soorten garens met uitzon dering van: a. wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. wollen dekens (meer dan 3 pet. na- tuurwol bevattend); c. katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor; d. alle soorten luiers of stof daarvoor. 2. Op speciale A.K.-punten zijn verkrijg baar: Alle geconfectionneerde op punten ge waardeerde artikelen dus geen stof daar voor, met uitzondering van: a. wollen dekens, wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. alle soorten luiers en katoenen en gras linnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen en graslinnen lakens; c. artikelen, welke op b.k.-punten ver krijgbaar zijn (zie onder 3), of stof daar voor; d. huishoudelijke artikelen of stof daar voor. 3. Op speciale B.K.-punten zijn verkrijg baar: onderstaande geconfectionneerde op pun ten gewaardeerde artikelen dus geen stoffen Bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen, (van keper of drill), buis (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang), kap- persjas (kort), kappersjas (lang), kiel, koksbroek, koksbuis laboratoriumjas, mouwvest (van stof), mijnwerkershemd (van stof), mijnwerkershemd (tricot of ge breid), overall, serveerschort, sloof, stof jas (kort), stofjas (lang), teekenjas (kort), teekenjas (lang), uniform 2-deelig (alle soorten), uniformen 3-deelig (alle soor ten), verpleegstersboorden, verpleegsters japon, verpleegstersmanchetten, verpleeg- stersschort, voorschoot, werkbroek (van keper of drill), werkhemd zonder boord, werkjas (van keper of dril), werkpak (van keper of drill). 4. Op speciale HA.-punten zijn verkrijg baar: Alle geconfectionneerde op punten ge waardeerde huishoudelijke artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. geconfectionneerde luiers, katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen of graslinnen lakens, alsmede alle andere katoenen stoffen; b. wollen dekens (meer dan 3 pet. na- tuurwol (bevattend) c. alle kleedingstukken of stof daarvoor. 5. Op speciale G-punten zijn verkrijgbaar: Alle soorten garens. 6. Op speciale B.G.-punten zijn verkrijg baar: Alle stoffen, aan het stuk dus geen ge confectionneerde artikelen met uitzon dering van: a. alle wollen Stoffen!' b. alle katoenen stoffen. 7. Op speciale y,V.W.-puntèn zijn ver krijgbaar: a. wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. wollen dekens ïmeer dan 3% natuur- Wol bevattend); c. alle andere Sollen stoffen aan het stuk. 8. Op speciale VW-A.-punten zijn ver krijgbaar: a. geconfectionneerde katoenen en gras- linnen lakens of stóf daarvoor; b. alle soorten geconfectionneerde luiers of stof daarvoor;' c. alle andere katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk Wordt ër derhalve de aan dacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, verkrijgbaar zijn op de punten der textiel kaart en/of toeslagkaart. Alle stoffen aan het stuk, met uitzonde ring echter van alle katoenen en wollen stoffen, zijn op speciale B.K.-punten ver krijgbaar en mogen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V.V.A.- punten verkrijgbaar en wollen stoffen op speciale V.V.W.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op an dere speciale punten worden afgeleverd. REGELING VOOR TAPTEMELK. De Algemeente Vereeniging voor Melk- voorziening, de A.V.M., gevestigd te Den Haag, die belast is met de toewijzing voor de melk voor den handel in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, met name wat betreft de groote bevolkings centra, heeft zich genoopt gezien een nieu we regeling in te voeren in zake de ver strekking van taptemelk, welke evenals karnemelk sinds de invoering der melkdis- tributie nog vrij was. Oorspronkelijk was de sitkatie zoo, dat alleen die melkhandelaren, die tot heden taptemelk verkochten, in aan merking kwamen voor toewijzing van deze melksoort. Deze regeling bleek op bezwaren te stui ten zoodat de A.V.M. thans een nieuwe regeling heeft ingevoerd, waarbij aan alle melkhandelaren taptemelk wordt verstrekt tot een percentage van 20 procent van hun normalen omzet van gewone en flesschen- melk. Deze regeling draagt evenwel een voor- loopig karakter in afwachting van ,miS' schien later volgende nieuwe maatregelen, daar het transport van de melk, die voor de groote bevolkingscentra wordt aange voerd, o.a. uit Friesland. Noord-Brabant en ten deele ook uit de Hollandsche provincies op moeilijkheden kan stuiten, waardoor het niet altijd zeker is. dat de benoodigde tap temelk steeds ter beschikking van de slij ters zal komen. Tel. MR. DR. F. C. VAN GEER OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 jaar Is te Am sterdam overleden mr. dr. F C. van Geer, president van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Amsterdam en raadsheer in het Gerechtshof. Mr. dr. F. C. van Geer werd op 22 Juli 1873 te Leiden geboren. Hij bezocht het gymnasium en studeerde aan de Leidsche Universiteit waar hij in 1899 promoveerde in de rechten en staatswetenschappen op een proefschrift getiteld „Agrarische wetgeving in Pruisen" In datzelfde jaar werd hij benoemd tot leeraar in de staatswetenschap aan de R.H. B.S. te Den Helder, in 1903 werd hij ambte naar van het O.M. bij de kantongerechten te Rotterdam, vier jaar later werd hij audi teur-militair te Leeuwarden, en reeds in 1909 volgde zijn benoeming tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Amster dam. In 1925 werd hij bevorderd tot raads heer in het Gerechtshof te Amsterdam, waarna in 1928 zijn benoeming volgde tot voorzitter van den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen. Sedert 1 April 1929 was hij plaatsvervangend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. De over ledene bekleedde voorts nog de volgende functies: President van het curatorium van het Ned. Instituut van accountants, presi dent van den Raad van Tucht van die ver eeniging, lid van de regeeringscommissie- 1928 tot onderzoek naar de mogelijkheid van wettelijke regeling van het accoun tantswezen, plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (sociale verzeke ring) te Amsterdam (sedert 1933). Hij was voorts gedurende tal van jaren lid van de gezondheidscommissie te Amsterdam en president van het curatorium voor de fede ratieve examens van het Ned. Instituut en de Ned. organisatie van accountants. H. MASEREEUW t. Te Amsterdam is op bijna 80-jarigen leef tijd overleden de heer H. Masereeuw, oud directeur van de drukkerij Vooruitgang te Amsterdam en van het dagblad Het Volk. Na aanvankelijk te Rotterdam als typograaf werkzaam te zijn geweest, stichtte hij al daar een drukkerij waar o.a. mr. Troelstra's blad ,,De Sociaaldemocraat" werd gedrukt. Nadat het partijbestuur der S.D.A.P. had besloten tot de uitgifte van Het Volk, ver trok de heer Masereeuw naar Amsterdam. Tal van jaren is hij als directeur van dit blad en van genoemde drukkerij werkzaam geweest. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is aan dr. Herman Vos eervol ontslag verleend als geneesheer- directeur van het volkssanatorium te Hel- lendoorn. Tot geneesheer-directeur Is be noemd arts J. van der Pijl, thans eerste ge neesheer aan dit sanatorium. Morgen herdenkt de bekende firma Gebr. Rikkers N.V. te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Importeurs en Groot handelaren in school- schrijf- en kantoor behoeften, haar 60-jarig jubileum. Aan het oorspronkelijke plan, om aan het geheele personeel een ouderdoms- en we- duwenpensioen te schenken, hetwelk ech ter door het uitbreken van den oorlog op 10 Mei 1940 vertraagd is geworden, zal thans uitvoering worden gegeven en de Directie heeft daartoe een Pensioen-Stich ting in het leven geroepen. Zijn werk kan ons vaderland tot rijken zegen strekken. Over de organisatie van ihet Rijksbureau als orgaan van de arbeidsbemiddeling, wel ke nu rijkszaak onder centrale leiding is geworden, werd onlangs reeds een en ander medegedeeld. Dit bureau begint vandaag zijn werkzaamheden en in verband daar mede heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, ir. Verweij voor vertegenwoordigers der pers een uit eenzetting gegeven van den huldigen stand van zaJkén met betrekking tot dezen nieu wen en belangrijken stap op een weg, die al vele jaren geleden is betreden. Wil de arbeidsbemiddeling als factor bij de werkloosheidsbestrijding genoegzaam tot haar recht komen, dan moet 'haar taakver-, vulling op een breederen grondslag rusten dan tot dusver het geval was, zoo zëide hij. Déze gedachte is niet nieuw. Zij heeft in de laatste jaren aan verschillende kanten krachtige verdediging gevonden en in feite was dan ook reeds sedert gerulmen tijd een reorganisatie der arbeidsbemiddeling in voorbereiding bij de daartoe bevoegde in stanties. Thans heeft zij definitieven vorm gekregen- in de gestalte van het Rijksar beidsbureau. Met de aanwijzing van het Rijksarbeids bureau als orgaan van de arbeidsbemidde ling is deze tot een rijkszaak onder centrale leiding geworden. Het bureau vervult zijn taak door middel van een ambtelijk appa raat, dat 37 gewestelijke arbeidsbureaux en ongeveer 150 bijkantoren omvat. De indee ling wordt zoo geregeld, dat alle arbeiders en werkgevers binnen een afstand van on geveer 12 K.M. een gewestelijk arbeidsbu reau of een bijkantoor binnen hun bereik hebben. In afgelegen plaatsen zullen boven dien spreekuren worden gehouden ter ver gemakkelijking van het contact tusschen het bedrijfsleven en de vertakkingen der arbeidsbemiddeling. ORGANISATIE VAN DEN ARBEID. Tegelijk met een ingrijpende wijziging van den organisatorischen opzet der ar beidsbemiddeling ondergaan echter ook haar bemoeienissen belangrijke uitbreiding. De arbeidsbemiddeling moet meer dan tot dusver gericht zijn op het aan den arbeid .brengen en aan den arbeid houden der be volking. Het Rijksarbeidsbureau zal zich dienen te ontwikkelen tot een centrale kracht bij de organisatie van den arbeid. In grove trekken geteekend komen de bemoeienissen van het bureau op het vol gende neer: a. Ieder gewestelijk bureau zal worden ingericht voor het geven van voorlichting bij de beroepkeuze van jeugdige personen waarbij het in de bedoeling ligt, te bereiken dat daarbij van door medisch en psycho technisch onderzoek verkregen gegevens gebruik kan worden-gemaakt. b. De invoering van het arbeidsboek met berplichte registratie voor alle werknemers. c. Bemoeienis met werkloosheidsverzeke ring, wachtgeldregelingen en steunregeling. d. Cultureele werkloozenzorg voor ouderen en jongeren, w.o. begrepen de scholing, herscholing enz. van werkloözen en even tueel de omscholing van werklooze en niet- werklooze arbeiders. De duizenden jongeren die thans, na eenige jaren arbeid te hebben verricht, waarvoor geen vakbekwaamheid wordt vèr- "eischt, op achttien- of negentien jarigen leeftijd wegens den bereikten leeftijd wor den ontslagen om plaats te maken voor weer jongeren en die dus volkomen onge schoold op de arbeidsmarkt komen, dienen zooveel mogelijk in bedrijf of werkplaats tot volwaardige arbeidskrachten te worden opgeleid. Met trainingstoeslagen kan in dit opzicht veel worden bereikt. e. Het verzamelen van gegevens over den toestand van het bedrijfsleven, over het aantal werkende en niet-werkende perso nen en over de werkloosheid, waarvoor een sociaal-economische dienst en statistiek in- het leven zal moeten worden geroepen. f. De plaatselijke, de interlocale, de in- tergewestelijke en de internationale ar beidsbemiddeling. Nog .werd medegedeeld, dat het bij de arbeidsbeurzen gebruikelijke lokettensy- steem zal worden afgeschaft. De werkzoe kende en de bemiddelaar zullen met elkan der kunnen spreken als van mensch tot mensch in daartoe in te richten kamers. Voorts ligt het in de bedoeling de bureaux onder te brengen in betere en ruimere ge bouwen. De bedrijfsbemiddelaars komen voort uit het bedrijfsleven van streek of gewest, waar in het bemiddelingsbureau is gevestigd. Zoo komt men tot doelmatiger en efficiënter arbeidsbemiddeling. Voor beroepen welke een intercommunaal karakter dragen, zooals handels- en kan toorbedienden, hotelpersoneel, dienstbodes, landarbeiders, wordt een speciale organisa tie opgebouwd Werkgevers, die van de organen der ar beidsbemiddeling gebruik maken, en per sonen, die zich als werkzoekenden willen doen inschrijven, alsmede zij, die hun in schrijving als werkzoekende willen doen vernieuwen, kunnen zich wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux of hun bijkan toren, als in de onderstaande opsomming is aangegeven. Voor de gemeenten: Boskoop, Waddinx- veen en Zevenhuizen tot het gewestelijk arbeidsbureau te Gouda. Voor de gemeenten: Bodegraven en Zwam- merdam tot het bijkantoor te Woerden. Vonr de gemeenten: Nootdorp en Zoeter- meer tot het bijkantoor te Zoetermeer. Voor de gemeenten: Leidschendam en Wassenaar tot het gewestelijk arbeidsbu reau te 's-Gravenhage. .Voor de -gemeenten: Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude tot het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden. Voor de gemeenten: Alphen a. d. Rijn, Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk a. d. Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnzaterswoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven tot het bijkantoor te Alphen a. d. Rijn. Voor de gemeenten: Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout tot het bijkantoor te Lisse. Voor de gemeenten: Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg (Z.H.) tot het bijkantoor .te Katwijk. Zij, die üitokeering uit een werkloozenkas ontvangen, en zij, die'voor steunuitkeering in aanmerking komen of bij werkverrui- mingswerken geplaatst vóllen worden, moe ten ervoor zorgen, dat zij als werkzoeken den bij de hiervoren bedoelde gewestelijke arbeidsbureaux of de bijkantoren zijn in geschreven. Voorzoover zij thans bij de ge meentelijke organen der openbare arbeids bemiddeling als werkzoekenden staan inge schreven, behoeven zij zich niet eerder voor vernieuwing der inschrijving bij de nieuwe bureaux aan te melden dan op het tijdstip waarop vernieuwing der inschrijving ge schieden moet. MILITAIRE STRAFZAKEN VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. De strafkamers van de Haagsche recht bank welke zich bezighouden met de be handeling van militaire strafzaken, hebben deze week voor de eerst? maal zitting ge houden. Behandeld werden enkele verzoe ken van de betrokken raadslieden tot in- vrijheidsstelling van de officieren, verdacht van den aanslag op den kolonel der marine Rost van Tonningen, op of omstreeks 12 Mei 1940, te Dubbeldam gepleegd, en de offi cieren verdacht van den moord op overste Mussert. Beide verzoeken werden afgewe zen. Nader vernemen wij, dat de vervolging van verdachten binnenkort te verwach ten is. HAAGSCH GERECHTSHOF. De blouse van de dochter. M. van E. te Leiden kon het niet best vin den met z'n dochter. Deze had op het laatst de ouderlijke woning verlaten, doch op aan drang van de moeder, keerde zij na eenigen tijd weer terug. Maar spoedig ging het weer fout, en bij deze gelegenheid had de vader een blouse van d'e dochter die aan de droog lijn hing, aan stukken gescheurd. Voor ver nieling werd van E. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Hij ontkende de1 vernieling te hebben gepleegd, doch een zoontje van verdachte had het gezien. Daarom werd bevestiging van het vonnis geëischt. Het Hof heeft van E. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De vergissing. A. G. F. Z. uit Wassenaar was aan het boomen rooien. Hij had toen niet op een boom meer of minder gelet, en zoo hakte hij op het terrein waar hij geen vergunning had ook boomen om. Als gevolg van dat feit moest Z. terecht staan, en hij werd veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Na het getuigenverhoor vorderde de Proc. Generaal nu vrijspraak. Het Gerechtshof heeft uitspraak gedaan en het vonnis van den Politierechter vernietigd, terwijl ver dachte werd vrijgesproken. 178 Teekenlng van Aart van Ewljfc (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Naar J J A. Gouverneur, Maar zie, dien droom van het geluk Slaat Pieternel nu eensklaps stuk Zij snikt „Ik moet je iets bekennen, Je zult aan 't denkbeeld moeten wennen. Je weet, hoeveel ik van je hou, Maar^k ben een arme weduwvrouw. VOOR VRIJDAG 2 MEI. Hilversum I, 415,5 M. Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram.muziek 6,50 Ochtend gymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 8.25 Gewijde muziek (gr:pl.) 8.45 Gram.muziek 10.00 Ensemble Erika Helen (10.2010.40 Declamatie) 11.00 Grammuziek 11.30 Zang met piano begeleiding 12.00 Omroeporkest 12.42 Al manak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gram.muziek 1.35 Het or kest Eloward 2,15 Voor de vrouwen 2.30 Het orkest Eloward 3.00 Zang met pianobe geleiding 3.30 Musiquette 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerk- comité) 4.20 Gram.muziek 4.30 „Grepen uit de muziekgeschiedenis", causerie met gram.- platen 5.00 Grammuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Omroeporkest 6.15 „De wereld van 100 jaar terug", causerie 6.30 Orgelconcert 7.00 BNO: Economische wagen van den dag 7.15 Altviool, plano en gram.muziek 7.45 Gram. muziek 8,00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (En- gelsch) 8.45 Melodisten, dameskoor „Aet-her- charme" en solist 9.30 Orgelconcert (opn.) 9.40 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz.- Prot. Kerkcomité) 9.50 BNO: Engelsche be richten 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Hilversum II, 301,5 M. Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram.muziek 6.50 Ochtend gymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Gram.muziek 10.00 Orgelmuziek (opn.) 10.20 Pianovoordracht en gram.muziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gram.muziek 11.35 Orgelspel 12.00 Berichten 12.15 Es meralda 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Amusementsorkest 1.45 Gram.muziek 2.00 Utrechtsch Strijkkwartet en Gram.muziek 3.00 Grammuziek 3.30 Huishoudelijke vraagbaak 3.45 Ensemble Bart Ekkers 4.15 Grammuziek 4.30" Voor de jeugd 5.00 Gram.muziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Ensemble Bandi Balogh 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 6.15 Puszta-orkest en soliste 6.45 „Wij trek ken er op uit!", toeristische raadgevingen 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 Grammuziek 7.30 „Kapitalisme en na- tionaal-socialisme", lezing 7.45 Grammuzek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gram. muziek of spiegel van den dag 8.30 Gram. muziek 8.45 Radiotooneel 9.30 Omroepor kest 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 2 Mei. Ie Programma: 6.45—22.00 Hollandsch Pro gramma 22.0023.00 Duitsch Programma. He Programma: 6.4522.15 Hollandsch Pro gramma 22.1523,00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Pspgramma. J3Ie en IVe Programma: 6,4524.00 Duitsch Programma. De Belgische pers heeft den laatsten tijd herhaaldelijk geschreven over de door En geland wederrechtelijk uitgevoerde honger- blokkade. Op zeer scherpe wijze uit zich „Het Laatste Nieuws". Het blad schrijft, dat Engeland en Amerika het zenden van le vensmiddelen, vooral naar Frankrijk, af hankelijk stellen van de politieke houding der Fransche regeering. Dit blijkt vooral uit een' artikel in de New-York Times en uit een verklaring van den zender van Boston, waarin gezegd werd, dat de Fransche am bassadeur ip Washington nauwelijks succes zal hebben, omdat de Amerikanen door ver schillende gebeurtenissen, zooals de be schieting van Engelsche schepen door de batterijen van Nemours, de verklaring van Brinon en de ruilovereenkomst tusschen het bezette en onbezette Frankrijk ont stemd zijn. Dit zijn dus, zoo schrijft het blad, de argumenten van de Ver, Staten, die te zamen met Engeland de volkeren aan dén honger willen prijsgeven, welke zij te voren dn den oorlog hebben verwikkeld. Het Laatste Nieuws stelt tegenover de Angel saksische beweringen, dat Duitschland de schuld draagt van de voedingsmoeilijtoheden der bezette landen de bepalingen van de Haagsche conventie, waaraan men kan ont- leenen, dat de bezettingsmacht niet ver plicht is de bezette gebieden te voeden." „Zelfs moet worden vastgesteld," zoo gaat het blad voort, dat Duitschland België en Frankrijk den laatsten tijd belangrijke hoe veelheden levensmiddelen heeft doen toe komen en wel uit zijn eigen voorraden Duitschland heeft dit gedaan om lacunes op te vullen, die door de gebrekkige voor- raadvorming van de vroegere Belgische en Fransche regeeringen waren ontstaan. Aan den anderen kant is Duitschland bereid ge weest de hulpactie van Hoover mogelijk te maken en heeft het toegestaan, dat de ver deeling der levensmiddelen onder neutrale controle zou worden gesteld. Tenslotte mag ook niet worden vergeten, dat Duitschland het sluiten van het handelsverdrag tus schen België en sovjet-Rusland op vrucht bare wijze heeft aangemoedigd. „Deze houding, zoo concludeert het blad, staat te genover de in strijd imet het volkenrecht zijnde blokkade, die het een weerlooze be volking onmogelijk maakt het haar in de Haagsche conventie toegezegde recht, zich van overzee van levensmiddelen te voorzien, uit^te oefenpn." Ook het optreden van Roo sevelt is in strijd met het volkenrecht, aan gezien hij de in Amerika geblokkeerde saldi niet wil vrijlaten. „De blokkade versterkt slechts de Euro- peesohe solidariteit," zoo schrijft het blad der Belgische arbeiders „Le Travail". Dit or gaan wijst er op, dat Engeland de blokkade zorgvuldig had voorbereid, aangezien het geloofde dat Duitschland zou ineenstorten en in de bezette gebieden hongeropstanden zouden uitbreken. Dat de Engelschen echter in deze verwachtingen zijn teleurgesteld, heeft zelfs Churchill moeten toegeven. „Wat men echter niet voorzien heeft, zoo gaat. het blad verder, is het feit, dat de hongerblok- kade slechts de economische positie van Duitschland versterkt. De volkeren, voor wie de verbindingen met de overzeesche gebie den zijn afgesneden, hebben niet gedraald oni zich tot Duitschland te wenden met een verzoek om hulp. Duitschland wordt thans als de eenige kracht, die in staat is de eco nomie van het vasteland te organiseeren. 'beschouwd. De blokkade is dus in plaats van een ontbinding tot stand te brengen geworden tot een factor van aaneensluiting- Hetzelfde lot verbindt thans overwinnaar en overwonnenen en de missie van Duitsch land is grooter geworden. Men eischt van Duitschland, dat het Europa zal opbouwen (ANP). 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10