SPORT Neerland's sportvrouwe nummer Eén LEIDSCH MWIM Tweede iad Wij bezochten Fanny Koen Opening ivan het Bloemenseizoen Eén bedrijfsorganisatie in het bloembollenvak Naar de bloeiende bollenvelden Uit de Omstreken Eigen foto. Fanny Koen (2e van Jinks) in een vertegenwoordigende estafetteploeg 1 x 100 M. (Van een medewerker). Toen In den zomer van liet vorige flaar de beste athlete, die Nederland ooit gehad heeft: Fanny Koen, te ken nen gaf dat zij na haar huwelijk de wedstrijdsport vaarwel zou zeggen, hebben wij wat verbaasd opgekeken, eneerlijk gezegdwij geloofden het niet. Nu echter blijkt dat zij toch niet meer op de banen verschijn^, zijn wij eens poolshoogte gaan nemen en hebben wij geïnformeerd of er nu wer kelijk geen kans meer bestaat dat wij weer van haar veelzijdig kunnen op athletlekgebied mogen genieten. Zoo togen we dan op een zonnigen voor jaarsmiddag naar. de hoofdstad,waar wij ons met een van die typisch Amsterdam- sche slingertrammetjes, waaraan we de voorkeur gaven boven de meer „moderne" fietstax, te bestemder plaatse lieten voe ren. Op hartelijke wijze worden we door haar man, den bekenden trainer Jan Blankers, ontvangen en direct aan het doel van onze komst, mevr. BlankersKoen, voorgesteld Ondanks distributie blijkt er zoowaar thee voor ons te zijn en na deze hoogst gewaar deerde lafenis vallen we maar dadelijk met de deur In huis en vragen haar of ze nu werkelijk van plan ls nooit meer op wed strijden uit te komen. Het antwoord luidt, zooals we ver wachten konden: „IJet is waar." .Maar," zoo laat zij er onmiddellijk op volgen, „de groote vraag is echter of ik dit vol zal kunnen houden. Op het oogenbllk nemen mijn huishouden en andere bezigheden mij zoodanig ln be slag, dat er voor een geregelde sport beoefening weinig tijd overschiet. Wan neer de mogelijkheid van een regelma tige training zich echter weer voor zou gaan doen, nou, dan weet ik het zoo net nog niet." Inderdaad, we kunnen ons dit zoo duide lijk voorstellen en we begrijpen, dat het een vrouw als Fanny Koen wel buitenge woon zwaar moet vallen om een athletiek- loopbaan als de hare af te breken. En dat op een punt hetwelk nog lang niet het einde van haar kunnen heteekentl Een compliment voor haar wilskracht is het in leder geval. Het lijkt ons interessant eens eenige" van de meest belangrijke gebeurtenissen uit haar zoo rijke sportleven te vertellen. Reeds op 17-jarigen leeftijd beoefende zij sport, voornamelijk zwemmen en athletlek. Beide gingen haar goed af maar toen zij echter op meer serieuze wijze wilde begin nen moest zij natuurlijk kiezen of deelen. Haar keus viel op athletiek, welke sport ze tot het vorige jaar Augustus, den datum van haar huwelijk, trouw gebleven is. Met do bekende resultaten. Laten wij echter niet denken dat alles maar van een leién dakje gegaan is, integendeel. Stugge training en zelfopoffering waren noodig om datgene te bereiken, waartoe zij gekomen is. Zeventien Nederlandsche kam pioenschappen waren haar deel: 1936: kampioene 200 M. en hoog springen. 1937: kampioene 100 M. 200 M., hoog springen. 5-kamp. 1938: kampioene 100 M., 200 M. 1939:: kampioene 100 M., 200 M., ver springen, hoogspringen. 1940: kampioene 100 M., 200 M., vèr- springen, hoogspringen, horden. Daarnaast vallen te memoreeren de Euro- peésche kampioenschappen te Weenen, waar zij derde werd op de 100 M. en 200 M. Dan te Berlijn in 1939 de internatio nale wedstrijden, waar zij de bekende Duit- sche sprintster- Ida Kühnel versloeg op de 100 M. in een tijd van 12 sec., terwijl zij daar tevens een nieuw Nederlandsch record vestigde met vèrspringen (5.97 M.) Zoo zouden we voort kunnen gaan met u een lange lijst voor te leggen van suc cessen door haar behaald. Laten wij het echter bij deze enkele voorbeelden. „En," zoo vragen we dan verder, „hoe zijn zoo over het algemeen uw herinnerin gen uit dit tijdvak van uw leven? U zult er toch zeker nog vaak met heel veel plezier aan terug denken?" ,Dat zou ik meenen," klinkt het spon taan, „het was een echt fijne tijd met tal van prettige, hoewel ook wel minder aan gename herinneringen. Van de eerste ge lukkig het meest en och, de laatste zijn er nu eenmaal a 11 ij d wanneer je iets bereikt hebt; dat ontmoet je in het gewone leven net zoo goed. Een van de grappigste voor vallen beleefdenwij in Aken. Wij hadden er wedstrijden gehad en na afloop daarvan was er een gemeenschappelijk diner. Zoo als dat in dergelijke gevallen meestal gaat, komt er dan 's avonds bij het naar bed gaan de een of ander: „Zeg zou jij dat nog niet lusten?" 'of „wat was dat lekker hè?" Ik had toen nog zoo'n trek in een heerlijk kippenboutje. Laat me nu Nel van Balen Blanken met een doodleuke snuit een paar heerlijke pootjes te voorschijn tooveren die ze onder het diner had weggecmokkeld." „Ja," zei Nel, „het was zonde om ze te laten liggen en ik wist dat jij er nog wel trek in zou krijgen." Een ander amusant voorval beleefden wij in Berlijn. Wij hadden enkele van onze deelneemsters, die weer zoo spoedig moge lijk naar Holland terug moesten, naar het vliegveld gebracht. Na een hartelijk af scheid gingen wij weer terüg naar de stad en nadat wij daar eenigen tijd rondgewan deld hadden stonden we plots tegenover.. het naar wij meenden, vertrokken deel van ons gezelschap! Zij hadden het vliegtuig gemist en konden toen niet beter doen dan ook maar weer haar de stad terug te kee- ren. Je kunt je niet voorstellen wat een allerzonderlingst effect zooiets geeft. Zoo zou ik nog wel uren kunnen vertel len over allerhande belevenissen, maar het is met dergelijke dingen meestal zoo dat je ze zelf mee moet maken om het geestige er van iri te zien." 0 0 „Wat is uw meening," zoo vragen we onze gastvrouw, „over de toekomst van de damesathletiek in het algemeen? Een vraag die u ons toch zéker wel zal kunnen be antwoorden." „Goed," klinkt het op overtuigende wijze. ,3r is perspectief in overvloed, wanneer er maar juiste leiding gegeven wordt en wan neer men het op de goede manier aanpakt. Hoe mooi zou het niet zijn wanneer wij ook voor vrouwen in verschillende plaatsen van ons land een centrale training zouden heb ben, zooals dit reeds kort ook weer voor de heeren bestaat! „Helaas, zoover is het nog niet, maar," met een knipoogje tot haar man „wat nietr is kan nog komen." Dat knipoogje heeft zijn beteekenis want de heer Blan kers is een van de leidende figuren in de Nederlandsche dames-athlet-iek. Van dien kant kunnen wij dus in de toekomst zeker nog wel wat verwachten. Vervolgens vragen we wie zij als haar vermoedelijke opvolgster ziet. Eeh vraag, die uit den aard der zaak voor haar zelf moeilijk te beantwoorden is. Haar man komt echter te hulp en het spijt hem eenigszins te moeten zeggen dat hij, wat veelzijdigheid betreft, niet zoo vlug een opvolgster aan zou kunnen wijzen. „Maar toch," zoo laat hij er op volgen, „zijn er onder de jeugdige schare athletiekbeoefe- naarstêrs reeds klinkende namen aan te treffen. Ik noem b.v. Gerda Koudijs, een heel goede vèrspringster, Liesje Rolff, een sprintstertje met aanleg. Peet Dieben, een goede bekende bij het speerwerpen, en vele anderen. Kortom, er zijn verschillende da mes aan te wijzen die op de diverse num mers nog heel wat in haar mars hebben." „En," zoo vragen -wij Fanny Koen ten slotte, „wat zoudt u de vrouw, op het ge bied van sport, in het algemeen kunnen aanbevelen?" Het antwoord luidt zooais wij dat kunnen verwachten: „Laat de jon ge vrouw toch sport beoefenen. De meesten weten niet half hoe goed het voor haar is, maar ik kan uit eigen ervaring verzekeren, dat zij er wel bij zullen varen. Natuurlijk raad ik een ieder in de eerste plaats aan de moeder van alle sporten „athletiek" te beoefenen. Niet één, die er ooit spijt van zal hebben!" En wanneer we deze sterke jonge vrouw, uit volle overtuiging spre kend, zoo voor ons zien dan kan het niet anders of wij moeten ten volle met haar woorden instemmen. Wij nemen hierbij afscheid van mevrouw Blankers-Koen en haar man met de kleine hoop in ons hart, dat wij haar weer spoe dig op het wedstrijdveld zullen ontmoeten. BRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De strijd om het kampioenschap Parencom petitie Hoofdklasse is gestreden. Voornamelijk in de hoofdklasse was de spanning groot, waar door de zenuwen bij enkelen nogal parten speel den. Hierdoor werden fouten gemaakt, hetgéen de leiding veel werk en tijd kost. Het eindresultaat is als volgt:. Hoofdklasse m.p. totaal rji. VisserKuilenburg 41 224 1 ReekersGieskens 45 219% 2 Broekmans—rBol 38% 211 3 DaliloedinSoèwangso 38 208% 4 Hins—Van Helvert46 206% 5 Laken^v. d. Star 46 205 6 Van Wingen—Biesiot 43 193% 7 Van Weizen—Verboog 31% 191 8 Echtpaar Staal 35% 170 9 Echtpaar Van Wingen31% 167 10 De nummers 1 en 2, 3 en 4, 5 en 6 enz. vor men de viertallen SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Om den Zilveren Koning. De uitslagen van de gisteren gespeelde 4de ronde luiden: lste groep: Van de ReepVan Ham 01; BloemBulk afgebroken in gelijken stand; Bos. schaBrunt 0—1. 2de groep: Van StratenSchusz 01: C. B. van den'BergD. Posthuma Th. van den Berg—Boin 01. 3de groep: Tummers—Raaphorst D* BlécourtR. Posthuma uitgesteld: De Bruyn Noordzij afgebroken in beteren stand voor De Bruyn. 4de groep: SytzemaModderman afgebroken in beteren stand voor Modderman; Barkema De Hondt afgebroken in beteren stand voor Barkema: GeyerHenslng 01. 5de groep: Turk—A. J. Rotteveel 01; Gus- senhoven-r-Loef 01; BeyKuilman Voorts kwamen de volgende afgebroken par tijen uit vorige ronden tot een beslissing: 2de groep: T. van den Berg—Schusz 01; C. B. van den Berg—Staats 01. 3de gróep: De BlécourtDe Bruyn 10. REVANCHEWEDSTRIJD EUWE—KRAMER. Zaterdag a.s. begint te Leeuwarden de revan chewedstrijd tusschen den Nederlandschen schaakkampioen dr. Euwe en een Frieschen kampioen Kramer. Men herinnert zich. dat in den eersten wed strijd, die in den herfst van vorig jaar te Leeu warden gespeeld werd, Euwe met 5—3 heeft ge wonnen. Van de acht partijen worden er zes te Leeuwarden gespeeld en wel op 26, 27 en 28 April en 2. 3 en 4 Mei. Voor de werkdagen heeft de commissie van beheer over het Friesche schaakfonds, onder welker auspiciën deze wed strijd weer wordt gehouden, de beschikking kun nen krijgen over de voor dit doel uitermate ge schikte zaal van de zuivelbank. Op Zondag 27 April wordt gespeeld in de Klanderij en op Zondag 4 Mei in de Kroon. Op Dinsdag 29 April spelen de kampioenen te Sneek en op Woensdag 30 April te Steenwjjk Donderdag 1 Mei is een rustdag. VOETBAL. ZONDAG: U.V.S.—HAARLEM. Aangezien de wedstrijd OvermaasU.V.S. voor as. Zondag ls uitgesteld, heeft U.V.S. de gelegenheid aangegrepen om van het aanbod, door Haarlem gedaan, gebruik te maken. Zoo doende komt het eerste elftal van Haarlem, dat zulk een rol heeft gespeeld bij de bezetting van de eerste plaats in haar afdeeling, naar Leiden om tegen het eerste elftal van U.V5. uit te komen. Haarlem komt met haar volledig team en wel' als volgt: Doel: Kluit: achter: v. d. Berg en Stammers: midden: Van Daalen, Wonder en v. Gooi; voor: Koning, De Winter, v. d. Hulst, Bakker en Ninaber. A.D.0.—D.H.C. EN DE SPOORWEGEN. De Spoorwegen deelen ons mede, dat het be richt over den loop van extra-treinen naar Rotterdam, in verband met den wedstrijd A.D.O DH.C. op Zondag as., niet geheel juist is. Van den loop van extra-treinen, zooals bij in terlandwedstrijden is geen sprake. Wel worden ter ontlasting van den gewonen dienst op de trajecten Den Haag—Rotterdam en Delft- Rotterdam in den loop van Zondag eenige extra-treinen ingelegd. Deze treinen zijn uit sluitend bestemd voor reizigers van Delft en Den Haag. LUGDUNUM m—D.S.O. IL In dezen wedstrijd komt D.S.O. als volgt uit: Doel: G. de Hertog; achter: G. de Wit en A. Hoogendoorn; midden: A. Elleswijk, C. Lelie veld en P. Jongkind: voor: Jac. Roozeboom, M. Hendriks, J. van Rijs, P. Rultenburg en W. Dorst. D.V.C.—D.S.O. Tegen D.V.C. te Delft komt D.S.O. Zondag in de volgende opstelling uit: Doel: Ant. Smit; achter: M. Lelieveld en G, Frigge; midden: W. Westhoek, L. Veelenturf en N. N,; voor: N. Frigge, J. Windmeter, W. Duijvebode, C. Dontje en A. Blijleven. ZEILEN. DE VOOR-KAAG. Voor de op 3 en 4 Mei te houden Voor-Kaag is inschrijving in de volgende nummers open- I DOOR DF. V.V.V. TE HILLEGOM. Gistermiddag had te Hillegom de offi- cieele opening van het Bloemenseizoen plaats, uitgaande van V.V.V. In hotel Sistermans waren daartoe, aan wezig, behalve het Bestuur van de Ver. v. Vreemdelingenverkeer: jhr. mr. dr. Van Nispen tdt Pannerden, burgemeester der Gemeente en zijn echtgenoote, weth. P. Klaver, mr. J. I-I. Peek, Gemeente-secreta ris, de directeur Openbare Werken, dié van de Arbeidsb^udideling, de Inspecteur van Politie, notaris D. Lodder, de heer W. Jonkheer, voorzitter van Bloembollencul tuur, 'de directeur der N.Z.H.T., die van den Bond van Zuid-Kennemerland, van de Nieuwe Stichting der Provinciale V.V.V. in Zuid-Holland alsmede genoodigden. Nadat de thee geserveerd was, heette de heer C. Joh. Bakker Jzn., voorzitter van V.V.V. de aanwezigen hartelijk welkom. Het verheugde spr., dat zoovelen aan de uitnoo- diging hadden gehoor gegeven en gekomen waren naar de weelde van streek en plaats, ondanks het minder mooie weer. Bizonder heet spr. den burgemeester wel kom, die bereid gevonden werd, het seizoen te openen. Spr. merkte op, dat hij de aan wezigen gebracht heeft in „weelde": al klinkt dit woord bijna sarcastisch, waar de beoefenaren van het hoofdbedrijf slechts met de grootste moeite zich staande kun nen houden, toch ls hier weelde, daar de natuur en de vakbekwaamheid der bloem bollenkweekers onze plaats weder verrijkt hebben met de schoonste, rijkbloeiende bol gewassen. Die weelde komt Wel bijzonder uit in de zoo mooie affiche, die aankondigt de as. collecte van Winterhulp, dc „Bloemencollècte", waarvan spr. hoopt, dat zij onze minderbedeelde volksge- nooten zal ten goede komen. Met een variant op de spreuk: „zeg het met gesteld: 1. 45 M. 2 klasse. 2. Vry buiterklasse. 3. Drakenklasse. 4. Valkenklasse. 5. Regenboogklasse. 6. 12 M. 2 klasse. 7. Olympiajollenklasse A. 8. Olympiajollenklasse B. 9. 16 M. 2 Friesche klasse. 10. Pampusklasse. 11. 12-voetsjollenklasseA. 12. 12-voetsjollenklasse B. 's Zaterdags wordt er eenmaal en 's Zondags tweemaal gestart. Oefenwedstrijden zijn definitief vastgesteld op 11, 18, 22 en 25 Mei (lederen dag 2 starts). WATERPOLO. BOSKOOP n—SCHOONHOVEN. Voor den zwemkring Gouda, waarvan de wed strijden der wintercompetitie in het Spaarders- bad worden gehouden, had een ontmoeting plaats tusschen Boskoop II. en Schoonhoven met als resultaat 2—2. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN TE HILLEGOM. Naar men ons mededeelde, zullen dezen zomer de kampioenswedstrijden voor adspiranten van den Haarlemschen Zwembond in de gemeente lijke zweminrichting te Hillegom worden ge houden. WANDELSPORT. MARSCHEN L.W.S.V. vereenJgiiig Boilaventura, die deelnam aan de niarschen van L.W.V.S., ls afkomstig uit Lei den en niet uit Alphen, zooals was gemeld. Bloemen" wilde de voorzitter alle aan wezigen aansporen er toe mede te wer ken, dat het eerste uitgaan in dit voor jaar moge zijn naar de „bloeiende Bloemen". Hierna geeft de voorzitter het woord aan den Burgemeester. Deze feliciteerde V.V.V. met haar groote activiteit, om ook thans weder de gelegen heid te scheppen, hier op prettige wijze te komen genieten van de bloemen. Wèl zul len de buitenlanders ontbreken, zullen ook de auto's en touringcars geen daadwerkelijk deel aan het bezoek kunnen geven, doch de burgemeester vertrouwt, dat bij goed weer toch zeer velen de bloemenpracht in oogenschouw zullen nemen. Met den wensch, dat de arbeid van het Bestuur van V.V.v. 'met succes zal worden bekroond, verklaarde spreker het seizoen voor ge opend en nadat aan de aanwezige dames bloemen waren aangeboden, ging het ge zelschap naar den Uitkijktoren aan de Van den Endelaan, om te genieten van de mooie vergezichten, die van daaruit worden ge boden. Vervolgens werd een tochtje gemaakt met de Schuit, waarna het gezelschap bij eenkwam in Hotel Flora. Nadat ook daar ververschingen waren rondgediend, werd het woord gevoerd door den Directeur der N.z:h.T. Deze feliciteerde de Vereeniging en wees erop, hoe de directie door het aan geven van mooie wandelingen en ander comfort het bezoek aanmoedigt. Juist in dezen tijd zal de tram weder groote dien sten aan de reizende bloemliefhebbers aan bieden. De voorzitter dankte voor de sym pathieke woorden en deelde nog mede, dat reizigers, die met retours van de Tram naar de Bloemenvelden reizen, reductie genieten op de prijzen van Rondvaart- en Uitkijk toren. Spr. dankte voor alles, wat de Tram directie in het verleden deed en nog doet. De Directeur der Nieuwe Stichting felici teerde het Bestuur met het genomen initia tief; ook de Directeur van den Kennemer- bohd'deed zulks. De voorzitter dankte de sprekers en sloot met een dankwoord tot allen, die hebben meegewerkt aan het slagen dezer bijeen komst. Eigen foto. De heer D. W. Lefeber te Lisse,' aan wien zooals wij gisteren hebben medegedeeld, de vorming van een bedrijfsorganisatie voor- het bloembollenvak is opgedragen. EEN MOOIE ZONDAG VERWACHT! In den bloei der bollenvelden is de laat ste dagen een merkwaardige verandering gekomen, aldus meldt de K.N.A.C. In eeni ge dagen zijn van vele soorten narcissen de bloemknoppen open gesprongen en men mag verwachten, dat a.s. Zondag de narcissen op haar mooist zullen zijn. Hyacinthen be ginnen te 'kleuren en vele soorten zullen Zondag bloeien. Tenslotte zullen talrijke vroege tulpensoorten in bloei staan. De bollenvelden zullen ,a.s. Zondag een interessant en klcurenrijk beeld bieden, en als het weer maar eenigszins meewerkt, zal het een Zondag worden, waarop tal van toeristen naar de bol lenstreek zullen trekken. AALSMEER. JAARVERGADERING COÖPERATIEVE TUINBOUWBANK. Gunstig financieel resultaat. De Coöp. Tuinb.bank vergaderde onder voorzitterschap van den' heer P. v. d. Meer, die de voornaamste gebeurtenissen over 1940 releveerde, terwijl hij tevens een te rugblik hield over de 25 jaren, welke de T.B. heeft bestaan. Spr. wees op de vele voeilijkheden die zich hadden voorgedaan in verband met den oorlogstoestand. Aan het einde van het jaar kon men over het financieel resultaat echter toch tevreden zijn. Spr. gewaagde van de goede verstand houding tusschen de belde veilingen en de Bank. Het is van groote beteekenis, dat de veilingen haar geldzaken over de T.B. laten loopen. Steeds is er een nauwe samenwer king welke van grooten invloed is geweest op de ontwikkeling van de Tuinbouwbank. Ook met de gemeente heeft de Bank steeds groote relaties gehad. Zoo liep b.v. ln' den vorigen oorlog reeds het geheele levens- middelenbedrijf via de Tuinbouwbank. Spr. schetste aan de hand van cijfers hoe- de Bank is gegroeid. Het eerste boekjaar gaf een omzet aan van f.4714. Het jaar 1930 bracht het tot 57 millioen. In '35 daalde dit -weer tot 28 millioen. Van dien tijd af zijn weer vooruitgegaan. Nndat de voorzitter nog verschillende cijfergroepen heeft aangehaald en de ver houding tot de Centr. Raiff. Bank had aangetoond bracht hij een woord van hulde aan den kassier en het verdere personeel voor de uitstekende wijze, waarop zij hun taak hebben vervuld. De agenda werd vlot afgewerkt. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Aan het Tuinbouwcrisiscomité werd f. 2500 subsidie verleend, waarna sluiting volgde. HILLEGOM. Rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van een zoon van den heer de G. uit de Brouwerslaan werd voor het gebouw Treslong een rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7