LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 April 1941 KERK- EN SCH001NIEUWS Belangrijke maatregelen Maarschalk Pétain 86 jaar Buitenland Na de overwinning in Griekenland Italiaansch Weermachtsbericht Duitsch weermachtsbericht RECHTZAKEN Veroordeeld Stadsnieuws VISSCHERU-BER1CHÏEN SPORT FAILLISSEMENTEN BEURSOVERZICHT MA1KT BERICUnN^^ OPDRACHTEN AAN DE HEEREN rost van tonningen en postma. Het rijkscommissariaat maakt het vol gende hekend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 1—1 van zijn verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bijzondere be stuursmaatregelen) den president der Ne derlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen tot secretaris-generaal voor bij zondere economische aangelegenheden be noemd. De rijkscommissaris heeft tegelijkertijd mr. Rost van Tonningen tot nader order met de waarneming der zaken van het secretariaat-generaal in het departement van financiën in alle aangelegenheden van de generale thesaurie der afdeeling comp tabiliteit en in de algemeene aangelegen heden van dit departement belast. Tevens heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de overeen komstige opdracht, die hij 27 Maart 1941 aan den- thesaurier-generaal, den heer Dc Leeuw in het departement van financiën gegeven heeft, ingetrokken, zulks onder dankzegging voor de bewezen diensten. Ten slotte droeg hij aan den directeur- generaal der belastingen in het nfinlsterle van financiën, den heer Postma, die den 27sten Maart 1941 reeds met de waarne ming der zaken van het secretariaat-gene raal van het departement van financiën in alle zaken van het belasting- en douane- bestuur, der domeinen en in de afdeeling voor kabinet en secretarie belast werd, bovendien nog op, om de zaken van dezen secretaris-generaal ten aanzien van den rijksgebouwendienst op zich te nemen. De omvang der werkzaamheden van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wordt door deze verordening nlej: aangetast. MODELBOERDERIJ EEN PROOI DER VLAMMEN. Vanochtend is te Rannegom, gemeente Egmond; Binnen, door kontsluiting brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer Straathof. Een bijzonder mooie collectie roodbont vee van tien runderen verbrandde, terwijl drie beesten zulke brandwonden opliepen, dat zij moesten worden afgemaakt. De brandweren van Egmond Binnen, Egmond aan Zee en Alkmaar waren spoedig aanwezig maar konden, doordat de sloo- ten droog waren, niet veel uitrichten. Zij slaagden er in het heerenhuis, dat op enkele meters van de boerderij staat, te behouden, hoewel belangrijke schade aan den inboedel werd toegebracht. De modelboerderijdie slechts laag verze kerd was, ging geheel in vlammen op. amsterdamsche bank n.v. Naar wij vernemen lig het in de bedoe ling aan de eerlang uit te schrijven buiten gewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Amsterdamsche Bank N.V. voor te stellen den heer H. A. A. de Vos, directeur van de bijbank te Rotterdam, te benoemen tot plaatsvervangenden directeur der vennootschap. Naar aanleiding van het feit, dat maar schalk Pétain vandaag 86 jaar wordt, pu- bliceeren de Parijsche bladen artikelen, waarin zij de toewijding van het'Fransche volk aan de persoonlijkheid van Pétain tot uitdrukking brengen. de stemming in londen. De laatste berichten van het oorlogsfront op den Balkan hebben in Londen, naar de correspondenten van Stockholms-Tldningen en Dagens Nyheter uit de Britsche hoofd stad melden, ook de laatste nóg overgeble ven illusies, die men zich in de laatste da gen aan de Theems nog- gemaakt had, in rook doen vervliegen en men heeft geen hoop meer, dat de Engelsch-Grieksche po sities nog eenigen tijd te houden zijn. De stemming in de Engelsche hoofdstad is uiterst gedukt. Men voelt, dat het plotse ling de hoogste tijd geworden is voor een snellen aftocht van de Britsche troepen uit Griekenland. De openbare meening in Lon den beschouwt den strijd als verloren. Na de vlucht van den Griekschen koning uit Athene naar Kreta verwacht men in de Engelsche hoofdstad, naar de Londensche correspondent van Stockholms Tidningen met nadruk verklaart, slechts nog gevech ten van de achterhoeden om den Engel- schen terugtocht uit Griekenland te dek ken, een vlucht, die echter, naar men ih Londen voelt, in gevaar gebracht is. De Evening Standard schrijft, volgens een bericht van den Londenschen correspondent van Dagens Nyheter, over de stemming in Engeland, dat „er nog slechts zeer weinig illusies over zijn." Enkele weken geleden, toen Engeland zich in een overwinningsroes bevond over de Afrikaansche successen van generaal Wavell, heeft het vergeten, dat het nog nooit, behalve in de lucht boven Enge land, tegenover de verzamelde krachten van den Duitschen vijand te land, ter zee ep. in de lucht gestaan had. Thans is Enge land gedwongen den vijand tegemoet te treden.* Zelfs de Times velt, volgens Stockholms Tidningen, een vernietigend oordeel over de in de Engelsche pers zoo zeer geprezen Engelsche terugtochtstrategie en schrijft, dat ook door den moedigsten en meester lijken Engelschen terugtocht geen oorlog gewonnen kan worden.". Het eenige wat Engeland nog kan hopen is, dat het de verovering van Europa door Duitschland kan vertragen. Engeland mag niet uit het oog verliezen, dat het geheele oorlogsjaar 1941, waaronder de bittere strijÖ om de Atlantische slagader, slechts een vertragingsactie kan zijn, om de mobilisatie van de Amerikaansche krachten mogelijk te maken, die Engeland in steeds stijgende mate rioodig heeft. (DJN.B.). het japansch—russische neutraliteitspact. De Japansche geheime staatsraad heeft in een speciale zitting zijn toestemming ge geven voor het Japansch-Russische neutra- liteitspact. De formeele erkenning van het pact door den tenno is nog niet verkregen. (d.nb.) Maarschalk Pétain. Zij spreken de hoop uit, dat het den maarschalk gelukken zal een voor Frank rijk nuttige herorlenteering van de Fran sche politiek te voltrekken. De Petit Pari- sien verklaart, dat in Montoire evenals in Verdun geheel Frankrijk zich achter maar schalk Pétain heeft gesteld, en hem- ge hoorzaamt. Gezien i het snelle verloop van de gebeurtenissen zal de maarschalk het volk den weg moeten wijzen, dien het gaan moet. Marcel Deat schrijft in. de Geuvre, dat wanneer maarschalk Pétain zijn zin had kunnen doen en wanneer hij geen mannen als Reynaud, Mandel, Churchill en eenige anderen tegen zich had gehad, de wapenstilstand reeds aan de Somme zou zijn onderteekend. Intusschen heeft maar schalk Pétain toch de eenheid van Frank rijk in stand gehouden en in Montoire de aangeboden hand van Adolf Hitier aange nomen en daarmede ook de samenwerking geaccepteerd,, die de overwinnaar Frank rijk aanbood. Thans moet maarschalk Pétain dit gebaar bevestigen, alle conse quenties daaruit trekken en Frankrijk ge heel en volledig binden aan dezen eenigen weg naar het heil. Frankrijk heeft noch het recht, noch de middelen-om langer te wachten. De Matin schrijft: „Frankrijk heeft genoeg van een leven in de schaduw. Het wil licht zien. Het is bereid u, maar schalk Pétain, evenals vroeger, te volgen. Wijst gij den weg naar het heil en ieder zal „present" roepen. Frankrijk, dat u van daag op uw verjaardag alles zou moeten geven, houdt integendeel de hand voor u op, om alles van u te ontvangen. (D.N.B.) duitsche persstemmen. Het lot van Griekenland, zooals Londen dat hee-ft opgeroepen en de veraart/woor delijke machthebbers in Griekenland het hebben toegelaten, heeft zich thans met onverbiddelijke strengheid voltrokken zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. In dezen zin zijn ook de commentaren der andere groote Duitsche bladen over de capi tulatie van het leger in Epirus en Mace donië en over de vlucht van den Griekschen koning en de Giïeksche regeering naar Kreta gesteld. De proclamatie, die de koning op Kreta heeft opgesteld en waarin hij zegt de capitulatie van het leger niet te erkennen, noemt de Duitsche pers een ken merkend document, waarin de koning zich v.ernederd heeft tot lakei van Londen. Hier wordt, zoo schrijft het genoemde blad, de menschelijke en politiek uiterst pijnlijke scène herhaald, die zoo menige leidende persoonlijkheid in de voorbije phasen van den oorlog heeft opgevoerd. Achter den koning echter staat Londen. De verplichting jegens Londen weegt voor hem oneindig veel zwaarder dan het bloed van zijn volk, dat hij ook op dit oogenblik nog eischt, en wel van Kreta af. Met Kreta echter heeft Londen Griekenland definitief opgegeven. De bladen leggen er den nadruk op, dat de Grieksche troepen de .wapens eerst na dapperen tegenstand nebben neergelegd. De Grieksche soldaat mag derhalve het be wustzijn hebben zijn plicht te hebben ge daan. zij het ook in dienst van een zaak, die lijnrecht stond tegenover de ware be langen van Griekenland. Daarom, aldus de Duitsche bladen, is de proclamatie van den koning bijzonder verwerpelijk De Berliner Eoersenzsitung schrijft, dat de koning met zijn in emigratie uitgegeven verklaring de eer van ,zijn soldaten heeft belasterd. De Voelkischer Beobachter noemt de houding van koning George jegens de Grieksche weermacht en het Grieksche volk een „weerzinwekkende episode", die de geschie denis tot het gemeenste zal rekenen, wat deze oorlog aan persoonlijke lafheid en schuwheid voor verantwoordelijkheid aan den dag heeft laten treden. (D.NB.) italiaansche persstem. Met de capitulatie van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië is thans, naar Ste- fani* verklaart, de lange strijd, dien het Italiaansche leger in Albanië tegen het Grieksche leger en het Engelsche mate riaal gevoerd heeft, ten einde. Met de capi tulatie van de beide Grieksche legercorpsen aan het Albaneesche front, die, gevangen in de Duitsch-Italiaansche tang, geen andere mogelijkheid meer hadden dan zich over te geven of vernietigd te worden, is deze phase van den oorlog afgesloten. De geweldige hoeveelheid Britsche wapens, die er toe bestemd waren het Italiaansche leger in Albanië te vernietigen, zal thans ge bruikt kunnen worden door de Italiaansche Het Italiaansche weermachtsbericht num mer 323 luidt als volgt: De opmarsch op Grieksch gebied werd gisteren zonder ophouden tot zes uur des middags voortgezet, het uur waarop de vijandelijkheden aan het front van het ne gende en elfde leger warden gestaakt. Gedurende de gevechten van deze laatste dagen hebben wij omstreeks 6000 man bui ten gevecht gesteld. Onder de dooden en gewonden bevonden zich omstreeks" vier honderd officieren. Onze eenheden bommenwerpers hebben in de haven van Patras en in de baai van Milo gemeerde schepen aangevallen. In het oostelijk deel van de Middelland- sche Zee hebben Duitsche bommenwerpers in volle zee een schip van 8.000 ton aan gevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vliegtuigen van het Duitsche lucht- corps herhaaldelijk de vlootbasis van La Valetta Malta aangevallen, waardoor schade en brand werd veroorzaakt. Een torpedojager werd tot zinken gebracht. In Nool'd-Afrika heeft de vijand, gesteund door vliegtuigen, te Tobroek opnieuw ge poogd door de steeds nauwer omsingeling heen te brengen, maar hij heeft zich moe ten terugtrekken, waarbij hij talrijke ge vangenen en automatische wapenen ach terliet. Herhaaldelijk vielen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen in duikvlucht in de' haven van Tobroek installatiesven gemeer de schepen aan. Een vaartuig werd tot zin ken gebracht en talrijke andere zwaar be schadigd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden tij dens luchtgevechten neergeschoten. In O. Afrika zet de vijand in Dessie zijn aanval len voort, maar hij wordt door onze troe pen in bedwang gehouden. soldaten aan andere fronten, ten einde de Engelschen te bestrijden. De spil oogst thans de vruchten van den heldenmoed en de strijdvaardigheid1 van haar soldaten. dagorder van mussolini. Volgens het Italiaansche hoofdkwartier heeft de Duce de volgende dagorder uitge vaardigd: Soldaten van alle legercorpsen, strijdehde aan het Grieksche front Na zes maanden van verbitterden strijd heeft de vijand de wapens neergelegd. De overwinning bekroont uwe bloedige offers, die bijzonder érnstig wdren voor de strijd krachten te landi en geeft een, nieuwe glorie aan uw vaandels. Het vaderland is nooit zoo trotsch op u geweest. Op dit oogenblik gedénkt en begroet het Italiaansche volk bewogen zijn heldhaftige zonen, gevallen tijdens de gevechten in A'lbaojië en betuigt zijn eeuwige dankbaarheid aan u, die hen gewroken hebt. Leve de koning. w.g. Mussolini. het vliegtuig als vervoermiddel voor munitie. De nauwe samenwerking tusschen de verschillende wapens is. een van de voor treffelijkste kenteekenen van de nieuwe Duitsche oorlogvoering. Deze samenwer king, die vooral tusschen, het' luchtwapen en de op den grond in actie zijnde troepen met zeerv groot succes kon worden uitge breid, is ook tijdens den veldtocht in Zuid- oost-Eüropa schitterend gebleken. Opmer kelijk is vooral het feit, dat evenals in Noorwegen het Duitsche luchtwapen ook in het zeer moeilijke terrein vaji Joegoslavië en Griekenland met belangrijke vervoers- functies voor het ravitailleeren van de in de voorste linies strijdende troepen met muni tie en fourage werd belast. Zoo wordt er in Duitsche berichten de nadruk op gelegd, dat nauwelijks een uur na de bezetting van Larissa transportvliegtuigen voor een eerste vlucht naar de veroverde stad, startten om de voorhoeden van de Duitsche pantser- troepen munitie te- brengen. Tengevolge van den zeer ongunstigen toestand waarin de wegen verkeerden, was de weg "door de lucht sneller en'veiliger dan de weg, dien rijdende colonnes hadden moe ten afleggen. Reeds kort na de landing van de Duitsche transportvliegtuigen op het vliegveld van Larissa was de munitie- op auto's en motorrijwielen geladen en werd zij onmiddellijk naar de Duitsche pantser wagens gebracht, die reeds door Larissa heen waren getrokken. Deze gang van zaken geeft een bijzonder verhelderend voorbeeld voor de methodische samenwerking tusschen de verschillende onderdeelen van de weermacht, die zich al tijd weet aan te passen aan de behoeften van de strijdende troepen en aan de eischen van het terrein. (ANP). overeenkomst tusschen engeland en tsjoengking over birma-verdediging. Het schijnt, dat tusschen Engeland en Tsjoenking een geheim militair accoord i^ gesloten betreffende de gemeenschappelijke verdediging van Birma, zoo meld£ de Tokio Asahi Sjimboen uit Amoy. De laatste dagen aldus het blad, zijn reeds 2000 Chineesche soldaten in Birma aangekomen. Alle voor bereidingen voor het opslaan van oorlogs tuig en vooral van vliegtuigen voor Tsjoeng- king in Birmaansch gebied zijn getroffen. Verdere Chineesche troepenzoudenlangs de grens tusschen Birma en Thailand wor den gelegerd. Het. opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het kader van den aanval van Duit sche formaties tot diep in de flank van het Noordelijke Grieksche leger is het, zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, sedert 20 April tot plaatselijke capitulaties en tot verzoeken om wapenstilstand aan het twaalfde Duitsche leger gekomen. Na dat op 22 April een Grieksche delegatie ook aan den bevelhebber van het elfde Ita liaansche leger aan het Epirusfront aan bood de wapens neer te leggen, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat door de Italiaansche weer macht ln het Noorden en door de Duitsche troepen in het Oosten was ingesloten en van de achterwaartsche verbindingen was afgesneden, gecapituleerd. Tot deze capitu latie werd te Saloniki besloten door de ver bonden opperbevelinstanties eenerzij ds en den Griekschen opperbevelhebber ander zijds, In den strijd met de Britsche achterhoe den slaagden wij erin door te dringen in de stelling van Thermopylay, die door het 'terrein bijzonder gunstig is. Tusschen La rissa en Lamia werden dertig Britsche pantserstrijdwagens buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde gisteren overdag en in den afgeloopen nacht Brit sche vliegvelden, beschadigde met bom men en schietwapens talrijke geparkeerde vliegtuigen en plaatste bommen op han gars, barakken en munitiebunkers. Overdag werden de haveninstallaties van Harwich met goed resultaat aangevallen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht met goed zicht op aarde nogmaals de marinehaven Plymouth met talrijke brisant- en brandbommen. In fabrieksinstallaties en pakhuizen woedden nog branden van den aanval van den voorafgaanden nacht. Bij deze schade kwamen nieuwe ernstige verwoestingen, vooral in groote opslagplaatsen voor ben zine, die reeds na de eerste bommen brand den. Een andere doeltreffende luchtaanval was in den afgeloopen nacht op de marine haven Portsmouth gericht. Gevechtsvlieg tuigen schoten ten zuiden van Wick met twee bomvoltreffers een torpedojager in brand en beschadigden ten oosten van Aberdeen twee groóte koopvaarders. Nacht- jagers schoten een vijandelijk vliegtuig neer. Stelselmatig werden weer overdag en des nachts mijnen voor Britsche havens gelegd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen be nevens Duitsche en Italiaansche stuka's hebben1 gisteren onder escorte van jagers meermalen den te Tobroek ingesloten vijand aangevallen. Bomvoltreffers stelden pantserwagens buiten gevecht, dreven autocolonnes uiteen en veroorzaakten brand. In de haven kon den de schepen, die nog drijvende waren, zwaar beschadigd en een ervan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgevechten twee gevechts vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim en vier jagers van het type Hurricane, het eigen luchtwapen één vliegtuig. Boven het eiland Malta werd nog een jager van het type Hurricane neergeschoten. Boven Duitsch. gebied voltrokken zich geen krijgs verrichtingen. Het S.S. en Polizeifeldgerióht veroordeel de den Nederlander Lambrecht Rocdzant uit Sommelsdijk wegens smaden en doen smaden van de Duitsche bezetting tot een gevangenisstraf van twee. jaar en zes maanden. De veroordeelde beleedigde, niettegen staande een bijzonder dringende waarschu wing van den hoogeren S.S. en Polizei- führer en commissaris-generaal voor den veiligheidsdienst, in de verschillende- dor pen van het eiland Overflakkee door pro- voceerend optreden een politiepatrouille en prikkelde de bevolking tot een zoodanige houding, dat de patrouille van het schiet wapen gebruik moest maken. „de standaard" veroordeeld. In de editie van 6 Mei 1940 berichtte „De Standaard", dat de heer J. H. Callenfels te Wassenaar, directeur van het post- en te legraafkantoor aldaar, wegens het lid-zijn van een voor overheidspersoneel verboden organisatie ontslagen was, terwijl het te vens mededeelde, dat genoemde heer Cal lenfels behoorde tot de 21 geïnterneerde personen. De heer Callenfels stelde een vordering wegens beleediging tegen „De Standaard" in, waarin de rechtbank te Amsterdam gisteren uitspraak deed. De rechtbank achtte de publicatie beleedigend en veroordeelde „De Standaard" tot beta ling van f.100 voor betering in eer en goe den naam en veroordeelde „De Standaard" tevens tot het openbaar maken van het vonnis door aanplakking in het paleis van justitie. inlevering van radiotoestellen. Naar aanleiding van ingekomen vragen; deelen wij mede, dat de inlevering van radiotoestellen door Joodsche ingezetenen behoort te geschieden aan het Politiebu reau, afd. Bijzondere Wetten. VISCKPRIJZEN IJMUIDEtf, 24 April. Taroot f. 6,60 per KG.; tongen f. 5,904 per KG.; zetschol f.132; kl. schol f.12269,50; puf- schol f.4615; kl. gul f.9380; gr. scljar 70 65; puf schar f.138; wijting f.66—60 (alles per 50 KG). Besomming: Logger KW 104 f.783, NED. HERV. KERK. Bedankt voor Otterlo ds. K. J. van den Berg te Amersfoort. Beroepen te Egmond aan den Hoef ds. C. W. Veenhuysen, emeritus-predikant te Amsterdam. GEREF KERKEN Tweetal te Groningen (vac. ds. M. B. van 't Veer) ds. J. Kaptein te IJmuiden en ds. J. G. J. Kuiper te Arnhem. ZEILEN. WATERSPORTVEREENIGING NOORD-ZUID. In de ledenvergadering van de watersport vereniging Noord-Zuid" te Nieuwkoop is na een statutenwijziging het geheele bestuur en bloc afgetreden overeenkomstig het voorschrift. Herkozen werden de heeren N. A. de Pater en A. A. Ruiterman en opnieuw gekozen werden de heeren J. J. Dea-ks, C. P. T. de Graaf en jhr. H. A. Graswinckel, Uitgesproken: M. Dijkstra, slager te Leiden, Sumatrastraat 189. R.-c.: Jhr. mr. P. G, M. van Meeuwen; cur.: mr. A. P. A. van Velaen te Leiden. AMSTERDAM, 34 April. Van de belangstelling, die zich gisteren voor de Amerikaansche waarden openbaar de in verband met de jongste verordening inzake den handel in certificaten van Amerikaansche aandeelen, was heden niet veel meer over gebleven. Wel waren deze fondsen vooral bij de opening vast gestemd, terwijl de staalaandeelen de Koperwaarden en de Spoorwegshares vrijwel geregeld affaire te zien gaven, maar de omzetten waren bij nadere beschouwing toch niet groot. Nadat aanvankelijk over de geheele linie opnieuw, vergeleken met de vorige slotno- teerlng, op een vrij sterk verhoogd peil werd gehandeld, speciaal voor de toonaan gevende Staalaandeelen, trad reeds spoedig een reactie in, daar men klaarblijkelijk bij de opening iets te hoog had gegrepen. In het verdere verloop echter kwamen geen groote variaties meer voor. Op de locale aandeelenmarkt was de tendenz goed prijshoudend, in zooverre de toonaangevende aandeelen meerendeels eenige punten boven de vorige slotnotee- ring werden ingezet, waarbij In aanmer king moet worden genomen, dat gisteren bij het scheiden van de markt, op onge.- veer het laagste peil van den dag werd ge handeld. De animo om zaken te doen was echter zeer gering. Er waren maar weinig orders en daarbij wogen de opdrachten in zake koopen en verkoopen nagenoeg tegen elkander op, met het gevolg dat de markt een onbeteekenend en vrijwel onbewogèn verloop had. Het beste voorbeeld hiervoor werd wederom gegeven door de toonaange vende aandeelen. Olie's werden op om streeks £50 procent ingezet of ongeveer 3 punten boven het vorige slot, waarna een kleine reactie intrad tot 48l/«, maar nadien kon weer een kleine verbetering worden waargenomen. Alles bijeen had het leidende Petroleum- aandeel een zeer rustig verloop, waarbij de handel hoegenaamd geen teekenen van le ven gaf. Van de Suikerfondsen bewogen H.VJL's zich aanhoudend in de onmiddellijke nabij heid van 440 procent. Het aantal stukken dat verhandeld werd, was klein. Vorsten landen waren vergeleken met het vórige slot goed prijshoudend. De overige Suiker- aandeelen waren verwaarloosd. De Tabaks- afdeeling was zeer stil, prijshoudend maar nauwelijks veranderd. Van de Rubberfondsen waren Amsterdam Rubbers goed van toon; ook liier echter waren de koersschommelingen zeer gering. Aan de Incourante soorten werd nauwelijks aandacht geschonken. De Scheepvaartru briek was stil, eveneens prijshoudend met geringe fluctuaties. De Industrieelen bewo gen zich wat Philips en Unilever betreft even beneden het vorige peil. Aku's waren in doorsnee vrijwel onveranderd. De minder courante Industrieelen waren door elkander prijshoudend tot vast. De affaire in Nederlandsche Beleggingsfondsen was aanvankelijk eveneens van kleine af metingen. Later op den middag echter openbaarde zich wat meer belangstelling, in het bijzónder voor de Staatspapieren, waarbij de gestaffelde leening van 87 3/4 naar boven ging tot 88. De nieuwe 4 procents obligatiën alsmede de stukken uit de andere jongere emissies waren goed gedisponeerd, zonder groote veranderingen. Gem. en Prov. obligatiën lagen vast in de markt. Voor Pandbrieven was weer eenige vraag komen opdagen. Prol. 2 3/4 procent. (a.N.p.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Brussel 30.11, 30.17; Hedsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; -Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier. New York 1 86*4. 1.901/4; Brussel 30.08. 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zürich 43.59, 43.75. DELFT, 24 April 252 Runderen; 4 Graskal veren; 150 Nuchtere Kalveren;. 103 Magere Var kens; 356 Biggen; 173 Schapen of lammeren; 17 Gelten of bokken. Kalfkoelen f.250—525; Varekoelen f.150— f.325; Magere Varkens f.2040; Biggen f.12 f.26; Schapen met lam f.70—93. GOUDA, 24 April Veemarkt: Aangevoerd in totaal 617 stuks, waarvan: 160 Magere Var kens f.25—40 p. st.; 278 Biggen f. 16—22; 45 Runderen overgenomen door N.V.C., 120 nuch tere Kalveren overgenomen door N.V.C., 14 Bok ken en geiten f. 1550. Handel redelijk. Algemeene markt: 28 Partijen kaas: 2e kw. van f.4041.50. Handel vlug. 1500 eieren. Handel vlug. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eiervelling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda: Aanvoer 155.000 kip- eiren, regeerlngsprijzeru NAALDWIJK, 23 April. Veilingen Bond West- land. Champignons 2.90—3,15; postelein 2933; spinazie 15, 2de 12 per KG.; sla f. 8,50, 2de 7,50; kelen II 12,90. 2de 9,50—10,30; peterselie 3,90— 5.50; r&dijs - 2,80, 2de 2,24 per 100; peen 17—18 per bos; prei 1730; rabarber 17,50 per 100 KG.; bloemkool 2223, 2de 1721 per stuk; komkommers 28, B 21 per 100; andijvie 44104 per 4 KG.; stoofsla 3355 per 6 KG. RIJNSBURG, 23' April. Bloemenveiling. Tul pen: Bartlgon 2630; Elisabeth 2830; William Pitt 2630; Rijzende Zon 2430; Grand Due 30—34; Parma 2832; Titiaan 1824; Copland 2026. Narcissen: Alfred 1825; Cr es us 2530; Victoria 915; Helios 9—16. Anemonen f.1 1,30; Margrieten. 30-40; Violen 5—8; Iris 20—30 RIJNSBURG, 23 April. Groentenveiling. - Roode kool f. 9; gele kool f. 7,60; knolrapen f. 2 2,30; witlof f. 1218 per 100 KG.; kroten 60—74 ct.; waschpeen f. 2,50—3,75. TER AAR, 23 April Centrale Veiling: Per kist: Spinazie 5660 ct.; Andijvie 5390 ct.; Slavellen 1064 ct.; Dunsel 3355 ct.; Witlof f.14—23.60; Rodtjs f. 1.80—2.80; Rabarber f.9— f.10; Seldery f. 2.80—5.30; Raapstelen f. 3.20— f. 3.40; Sla f.2—8.50; Bloemkool 7—26 ct.; Kom- toommers 23 ot,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3