STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEMH DAGBLAD - Eerifa Blad Merdag 24 April 1941 Officieeie Kennisgevingen 'n Heerlijk 'n Pijnlooze 'n Weldadige Verspreide berichten Schoolmelkverstrekking wordt voortgezet Bescherming van deviezen, belasting en douanerechten Binnenland Handel in paarden geordend Gelijkstelling van getuigschriften voor het voeren van een oorlog uitgerust als Frankrijk in 1939.- Het zou wel een tra gedie zijn, wanneer 't Britsche rijk moch ineenstorten. Da't is ook de voornaamste reden, waarom hij, Lindbergh, tegen den huldigen oorlog is en waarom hij voorstan der zou,zijn van een vrede door onderhan delingen. Frankrijk is thans overwonnen, zoo ging Lindbergh voort, en ondanks alle propa ganda is het duidelijk, dat ook Engelarld het onderspit zal delven. Hij, persoonlijk, gelooft, dat de Britsche regeering dezelfde opvatting heeft, zij heeft echter nog een wanhoopsplan. Zij hoopt n.l. de Vereenigde Staten er toe te kunnen brengen een twee de expeditieleger naar- Europa te zenden, zoodat de Vereenigde Staten zoowel het militaire als het financieele fiasco met En geland zouden moeten deelen. Iedere na tie, die tot dusver ,aan den kant van En geland heeft gestaan, te beginnen bij Po len, tot "Griekenland toe, heeft het onder spit gedolven. In zijn wanhoop heeft En geland aan al deze landen hulp toegezegd, die het niet kon geven. Men weet thans dat Engeland al deze naties ten aanzien van zijn oorlogsvoorbereidingen en zijn mi litaire sterkte verkeerd heeft ingelicht. Even onjuist heeft Engeland de V. S. inge licht. Evenals de Engelschen echter in de eerste plaats aan zich zelf hebben gedacht, toen -zij- andere naties aanmoedigden een hopeloozen strijd ter hand te nemen, heb ben ook de Amerikanen het recht in de eerste plaats te denken aan het welzijn van Amerika. Hij, Lindbergh, heeft alles overwogen, wat den V. S. de kans zou kun nen geven een succes.vollen oorlog te voe ren en hij is tot de overtuiging gekomen, dat de Ver. Staten dezen oorlog niet voor Engelnad kunnén winnen. Het leger is on geoefend en ovoldoeilde bewapend. Voorts bezitten de V. S. slechts een vloot voor één oceaan en het luchtwapen beschikt slechts over een ontoereikend aantal moderne ge vechtsvliegtuigen. Zelfs thans echter, nu de Ver. Staten onvoorbereid zijn voor het voe ren van een oorlog, is geen vreemde macht - in stdat een invasie van Amerika ten uit- voer te leggen. Ruim 100 millioen Ameri kanen zijn tegen deelneming aan den oor log en daarom kunnen de V. S. goed buiten den oorlog blijven. Lindbergh riep het Amerikaansche volk op terug te keeren naar de politiek van George Washington en de Monroeleer. Terwijl 8000 personen plaats gevonden hadden in het vergaderlokaal, kwamen nog 8 tot 10.000 belangstellendenvoor de in gangen vah het gebouw. In de straten is het, naar de Associated Press meldt, ver schillende malen tot een handgemeen ge komen, toen interventionisten met borden- met leuzep tegen Lindbergh wilden optrek ken. De wachtende menschenmenigte ont nam den betoogers de borden .eii gebruikte de stokken als knuppels. Voordat bereden politie zich \een weg kon banen door de menigte was de vechtpartij reeds voorbij. Kol. Lindbergh werd bij zijn verschijnen in het vergaderlokaal met donderenden bijval ontvangen. Het applaus duurde tien minu ten aldus de Associated Press. - (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE JEUGD EN DE OORLOG. Het Amerikaansche jeugdcongres heeft aan 350 universiteiten vergaderingen belegd tegen deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog. Omtrent 500.000 studenten na men hieraan deel. Volgens senator Nye, die voor de Yale-universitëit-sprak, zijn de af- geloopen week de kansen, dat Amerika buiten den oorlog blijft, aanzienlijk geste gen. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE VLOOT 232.000 MAN STERK. President Roosevelt heeft een wet, onder teekend, waarbij het personeel van de Amerikaansche vloot verhoogd wordt van van 191.000 tót 232.000 man. Tevens mach tigt deze wet den president de personeels sterkte tot 300.000 man te verhoogen, zoo dra een crisis zulks noodig maakt. (D.N.B.) TURKSCHE WOL VOOR DUITSCHLAND. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, aldus het D.N.B., is een Duitsch-Turksche overeenkomst voor de levering van wol aan Duitschland tot stand gekomen. Deze koop overeenkomst is gesloten binnen het kader van het verdrag van 1940. DUITSCH VLIEGEROFFICIER UIT CANADA ONTSNAPT. Naar de Amerjkaansche federale staats- advocaat Jackson heeft medegedeeld,.is de Duitsche vliegerofficier- von Werra, die in Januari, komende van Engeland in een Car.adeesch krijgsgevangenkamp zou wor den ondergebracht, doch naar de Vereenig de 'Staten vluchtte, thans ppnietfw gevlucht. Plij is, naar Jackson mededeelde, waar schijnlijk naar Peru vertrokken. (D.N.B.) MACKENZIE KING WIL IN CANADA BLIJVEN. Aan den Canadeeschen ministerpresident Mackenzie King is na zijn terugkeer van de bespreking met president Roosevelt, op de persconferentie o.a. een vraag gesteld over de „rijksconferentie" van ministerpresiden ten der dominions te Londen'. Het feit, dat Mackenzie King hierop rondweg antwoord de, aan deze vergadering niet te zullen deelnemen, doch in Canada te willen blij ven, waar "hij voor de oorlogsinspanningen van het empire nuttiger kan zijn, heeft de grootste aandacht getrokken. Zijn verkla ring moet aldus geïnterpreteerd worden, dat hij op het oogenblik van algemeen toene mende ontevredenheid in de Britsche do minions niet het voorbeeld van zijn Austra- lischen ambtgenoot, Menzies, wil volgen, die zich, zooals bekende reeds sinds maan den in Engeland bevindt, zonder dat het Austrahsche publiek eenig positief resul taat van zijn beraadslagingen in Londen te weten komt. In Australië is men er vooral verontwaardigd over, dat het Australische volk dientengevolge geenerlei zeggenschap meer heeft in de beslissingen van de Brit sche rijkspolitiek en oorlogvoering. King verklaarde verder, dat degenen die voor zulk een conferentie pleiten,,geen duidelijk denkbeeld hebbeiwan de leiding van het empire. Deze woorden beteekenen een dui- delijken steek aan het adres van Churchill, die persoonlijk de rijksconferentie van Londen heeft belegd. (A.N.P.) TEGEN AFGIFTE VAN MELKBONNEN. Het Schoolcomité-Leiden deelt ons het volgende, mede: Ofschoon het een oogenblik scheen, dat de melkdistributiemaatregelen een spaak in het wiel zouden steken, is het niettemin gelukt, de melkvoorziening op de scholen voort te zetten. Met-ingang van 28 April a.s. zal de melkverstrekking op de scholen, welke met het oog., op de Paaschvacantie enkele wekenwas stopgezet, weder aan vangen, met dien verstande' evenwel, dat zij uitsluitend zal plaats vinden tegen af gifte van melkbonnè'n van de melkdistri- butiekaart, Eén gedurende de week van af gifte geldige melkbon geeft recht op het ontvangen van 2 liter gepasteuriseerde melk, te verstrekken in rantsoenen van 1/4 liter, welke op school moeten worden ge nuttigd gedurende de 8 volle schooldagen vallende in ,2 schoolweken. Hieruit volgt dus. dat op den afgegeven melkbon, welke dus in feite 2 weken geldig is, per veertien dagen 1/4 liter melk meer wordt genoten dan normaal het geval is. Het Schoolmelkcomité doet een beroep op de ouders der schoolgaande kinderen, om aan het, zeker in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, zoo bij uitstek sociale instituut van de melkvoorziening op scho-, len waaraan thans 45 Leidsche inrich- tingen van onderwijs deelnemen hun medewerking te blijven verleenen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Uitgave van een Album Scholasticum. Als uitgave van 'de Historische Commis sie der Rijksuniversiteit alhier is bij de firma E. J. Brill in druk verschenen een „Album Scholasticum Academiae Lugduno Batava van 1575 tot 1940." Het is samen gesteld door mevr. C. A. Siegenbeek van HeukelomLamme met meewerking van mevrouw O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Heukelom, conservatrice van het Acade misch Historisch Museum te dezer stede en is bedoeld als een nieuwe bijdrage tot de geschiedenis der Leidsche Universiteit van haar stichting af tot heden. Het bevat een volledige lijst der curatoren, hoogleeraren, lectoren, bibliothecarissen en regenten van het. Staten Collegie en van het Walsche Collegie van 8 Februari 15758 Februari 1940. Men vindt er omtrent hen uitsluitend datgene .vermeld, wat betrekking heeft op hun ambt aan de Universiteit alhier; hun lotgevallen vóór en na hun ambtsperiode zijn buiten beschouwing gelaten als vallen de buiten het kader van dit werk.' VEREENIGING „ZWAKZINNIGENZORG". Lezing over onderwijs en nazorg. Gisteravond vond in'het Sinte Lidwina huis aan den Zoeterwoüdsche Singel alhier een bijeenkomst plaats van de vereendging Zwakzinnigenzorg te Leiden, welke werd ge opend door den heer P. Boét, lid van het voorloopig bestuur dezer vereeniging. Deze heette alle aanwezigen: welkom en drukte vervolgens, zijn leedwezen er over uit, dat er slechts matige belangstelling bestond, het geen waarschijnlijk'te wijten was aan de omstandigheid, dat de :convocaten voor de bijeenkomst gedurende de vacantie werden verzonden en waarschijnlijk over het alge meen te laat werden ontvangen. Vervolgens gaf hij het -woord aan den spreker van de zen avond, den heer P. de Boer, ambtenaar voor de nazorg van de psychiatrische afdee- ling vanden Amsterdamscheii geneeskun digen dienst.. Deze zette allereerst uiteen, op welke gronden aanvankelijk de zorg voor de zwak zinnige kinderen was ingesteld, n.l. het be schermen van het normalé kind tegen den remmenden invloed dien de aanwezigheid van achterlijke kinderen uitoefent op den gang van zaken op een gewone lagere school. Toen veertig jaar geleden in Rotter dam met deze zorg een aanvang werd ge maakt, stond allerminst, zooals thans het geval is, de zorg voor het zwakke, wel ech ter de bescherming vah 'het normale kind op 'den voorgrond. Ten einde uit te maken, welke kinderen in aanmerking kwamen te worden onttrok ken aan het normale lagere onderwijs, stel den twee Fransche doktoren een schema op, volgens hetwelk de leerlingen van een school werden geschift in normale en ach terlijke kinderen. Deze laatste werden op speciale inrichtingen geplaatst om daar een eenvoudiger opvoeding te genieten. Over het algemeen kan men, na jarenlange ervaring zeggen, dat omstreeks 2 kinderen per 1000 inwoners van een stad of streek voor zulk bijzonder onderwijs in aanmer king komen. In den loop der jaren is de oorspronke lijke vorm van het bijzonder onderwijs, die eigenlijk een afgietsel vormde van de lage re school, met een beperkter werkprogram ma, geheel gewijzigd. Evenals de normale school is ingericht op de behoeften en mogelijkheden van het normale kind, is ook thans de buitengewone lagere school aangepast aan het speciale karakter van haar leerlingen. Er heeft zich een - eigen werkmethode gevormd, die volkomen op het individueel onderwijs was ingesteld. Een belangrijke factor hierbij was het kleine aantal leerlingen per klasse. Veelal wordt er slechts zeer ongaarne toe overgegaan, kinderen naar een bijzondere school te zenden, doch deze tegenzin is geheel ten onrechte! Een achterlijk kind, dat ondanks zijn gebreken een normale lagere school bezoekt en deze tracht af te MELK- EN CACAOKAARTEN. Aan hen, die in gebreke zijn gebleven hun melk- en cacaokaarten af te halen, wordt daartoe voor de allerlaatste maal de gele genheid gegeven op Maandag 28 April a.s. aan het Distributiekantoor, Breestraat 117. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 24 April 1941. 2110 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. (Inkwartiering Duitsche Weermacht). Ten behoeve van Duitsche Inkwartiering zal voor de maand April per te verwarmen vertrek één eenheid vaste brandstoffen beschikbaar worden gesteld. Teneinde hen, die deze maand Duitsche- Inkwartiering hebben, in de gelegenheid te stellen, vóór het einde van de thans loo- pende periode een geldige bon te ontvangen, zal a.s. Vrijdag en Zaterdag, 25 en 26 April gelegenheid bestaan, om zonder inkwartie ringsbiljet een bon voor één eenheid vaste brandstoffen in ontvangst te nemen op de afdeeling brandstoffen van het Distributie kantoor, Breestraat 119. De Burgemeester van Leiden, Leiden, 24- April 1941. verschillende opzichten moeilijkheden blij veroorzaken, worden, nadat andere verwarmd voetbad met badzout 9 voetbehandeling voetmassage zorgen voor een pijnlooze wandeling HAARLEMMERSTRAAT 67 2077 - TEL. 21954 (Ingez. Med.) Ongetwijfeld beteekent deze uitgave een loopen, kan slechts in twee uitersten ver- belangrijke verrijking van de bestaande Jvallen: ofwel het wordt lastig, springt uit litteratuur over onze Academie, HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Huldiging van den heer. W. Los. In de gisteren alhier gehouden vereenig de vergadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd door het bestuur medegedeeld, dat Rijnland beroep heeft aangeteekend tegen het vonnis der Arron- dissements-Rechtbank te Amsterdam inde procedure tegen den Grooten IJpolder in zake de betaling van de kosten van on derhoud van den weg op den Spaarndam- schen dijk. Het verslag over de waarborg- en slik- fondsen en het jaarverslag over den wa terstaat van Rijnland werden de vergade ring aangeboden. Na onderzoek hunner geloofsbrieven werden als hoofdingelanden toegelaten de heeren O. de Kok, Joh. van Reeuwijk en jhr. G. J, Stoop (3e, 7e én 10e district) én als hoofdingeland-plaatsvervangers de heeren mr. S. Naaijen, J. B. V. J. van de Mortel en C. 'van Galen (3e, 7e en 10e district) De Dijkgraaf heeft hierbij hulde en d.ank betuigd aan den heer W. Los te Alphen a. d. Rijn, die zich wegens hoögen leeftijd niet meer beschikbaar stelde als hoofdin geland voor het 10e district. De heer Los was van 1911 tot 1920 hoofd ingeland-plaatsvervanger en daarna hoofd ingeland, doch tevens van 1924 af waarne mend hoogheemraad en in al deze functies toonde hij zich een man van buitengewone kennis en wetenschap in waterstaatszaken en iemand met een onuitputtelijke belang stelling en een helder verstand tot het eind van zijn functie bij Rijnland. Besloten werd, dat namens de vergade ring en namens het dagelijksch bestuur den heer Los schriftelijk dank zal worden betuigd voor alles, wat hij voor Rijnland heeft gedaan. Daarna werd besloten aan ir. Escher's Ovenbouw vergunning te verleenen tot het loozen van water van buiten Rijnland op Rijnlands boezem; dit water zal worden opgepompt op' een terrein bij het Stadion te Amsterdam ten behoeve van de winning van methaangas. Ten slotte- werd besloten tot in gebruik geven van grond bij het Dieselgemaal te Gouda aan Rijnlands personeel aldaar voor teelgrond. Tot lid der financieele commissie werd in de plaats van den heer N. T, Geertzema benoemd de heer O. de Kok. PAS OP UW TEXTIEK A ART Eenigen tijd geledenwaarschuwden wij de ingezetenen tegen een man, die voorge vende te komen namens „Winterhulp-Ne derland". inzage vroeg van de distributie bescheiden en daaruit de textielkaart ont vreemdde.., Het blijkt, dat verscheidene stadgenooten sindsdien, het slachtoffer zijn gewórden van dezen truc, zoodat wij onze waarschuwing herhalen. Uit het feit. dat bij de politie weer drie signalementen zijn opgegeven, valt af te leiden, dat het slechte voorbeeld navolging heeft gevonden. Men zij dus op zijn hoedel den band en is een voortdurende zorg, of het verliest iedere activiteit. Deze kinderen vormen op lateren leeftijd een niet te ver beteren achterlijk individu. Waren zij daarentegen op een bijzondere school op-' gevoed, dan was hun energe ontwikkeld, aangewakkerd en in goede banen geleid. De doelstelling van de bijzondere lagere school is probeeren te bereiken, dat/de leerlingen later als ordelijke deelnemers in de samen leving zullen kunnen werken en zich zullen kunnen onderwerpen aan regelen en wet ten, die voor de normale menschen zijn ingesteld. Ook het kunnen voorzien in eigen onderhoud vormt natuurlijk een be langrijk onderdeel van het werkprogramma Is het onderwijs op de buitengewone school eenmaal öoorloopen, dan blijft het kind be perkt van oordeel, van inzicht, ontwikke ling en aanpassingsvermogen, doch het heeft de mogelijkheid gekregen, een nor male post ih de maatschappij te bekleeden. De ambtenaar voor de nazorg heeft dan de taak een werkgever te vinden, die be reid is den leerling op te nemen". Als regel gelukt ddt' en van hieruit is het voor hen dikwijls mogelijk een behoorlijke plaats te veroveren. 'Van de inAmsterdam op de buitengewone lagere schóól geweest zijnde kinderen kunnen ruim 50 procent in hun eigen onderhoud voorzien. Gevallen, die in ven middelen na-gt hebben gebaat, dikwijls aanraking gebracht met deix kinderrechter of -politie, hetgeen dikwijls de oorzaak van een .gezinsvoogdij wordt. Ook op deze wijze worden de achterlijke kinderen op hun verderen levensweg voor verschillende ge varen behoed. Ten slotte wees spreker nog op een andere groep van achterlijken, de imbecielen, die ondanks groots zorgen niet aan het ge wone onderwijs (lezen, schrijven, rekenen) toekomen en tengevolge daarvan niet een zelfstandige plaats in de maatschappij kunnen veroveren. Zij worden zoo verzorgd, dat zij in het huiselijk milieu gehandhaafd kunnen worden. Meestal worden zij in werkinrichtingen ondergebracht, waar. zij nuttig werk verrichten, zonder dat de maat schappij hen echter in loondienst kan aan vaarden. Spreker besloot met den wensch, dat dit een kort, doch duidelijk overzicht mocht hebben gegeven in de zorg en de nazorg voor het achterlijke kind, dat door deze speciale opvoeding alle mogelijkheden ter beschikking krijgt, waarover het door aan leg beschikt. De heer P. Boet sprak een kort propa gandistisch woord, waarna de bijeenkomst werd gesloten. AANVULLING EN WIJZIGING VAN DE VERORDENING. STEVENINCK. He{. hecjen uitgegeven nieuwe verorde- 2109 ningenblad bevat een verordening van den rijkscommssaris voor het bezette Neder landsche gebied, houdende aanvulling en wijziging van de verordening no. 37/1940 betreffende maatregelen op het gebied van de bescherming van deviezen, belasting en douanerechten. In deze nieuwe verordening wordt nader bepaald, dat de uitvoering van de bepalin gen van het deviezenbesluit 1941 (no. 63/1941) en van de uitvoeringsvoorschrif ten, uitgevaardigd of uit te vaardigen op grond van genoemd besluit alsmede van de distributiewet 1939 (staatsblad no. 633) en van de voorschriften, uitgevaardigd of uit te vaardigen op grond van genoemde wet, voor zoover deze het beheer van dia manten en goud betreffen, behalve bij de daar genoemde Nederlandsche ambtenaren, ook berust bij de ambtenaren van het de- viezenbeschermin^scommando.- Bestaat het vermoeden, dat een persoon voornemens is in strijd met het bepaalde in de rechts voorschriften van het deviezenbesluit 1941 (no. 63/1941) en van de distributiewet 1939 (Staatsblad no. 633) te handelen, dan kan het deviezenbeschermingscommando de maatregelen treffen, noodig ter verhinde ring van zoodanige handelingen. De verordening treedt vandaag in wer king. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: W. Bekooij, Haar lemmerstraat 184a, Leiden. Stucadoorsbe- drijf, cementplastiek. Eigenaar: W. Bekooy, Leiden. Coöp. Transportonderneming „Flora- Expres" Ü.A., Rijnsburgerweg 113, Oegst- geest, (post Rijnsburg). Hotel „Verloop", Oude Zeeweg 5, Noordwijk. Vennooten: Th. Verloop, Noordwijk; L. verloop, Noordwijk (Huwelijksche Voor waarden): H. J. Wenckebach, Noordwijk, (Huwelijksche Voorwaarden). Ontheffing: Th. Verloop, Oude Zeeweg 5, Noordwijk aan Zee, pensionbedrijf en aan nemer. Wijziging: Koelhuis Katwijk N.V., Van der Vegtstraat, Katwijk aan Zee. Nieuw Lid v.~d. Raad van Toezicht: Ir. D, J. Adriaanse, Katwijk aan Zee. Gisteravond werden in de Sportschool Bodrij examens afgenomen in Super Jiu Jitsu, Geslaagd zijn de heeren J. Bey, W. v. d. Broek. J. Dietz, L. l'Ecluse, H. van der Lelie, J. Pet, D. J. Vijlbrief en H. van der Waals, allen alhier en W. F.' J. Krols te Wassenaar. Voor het alhier afgenomen examen apothekersassistent zijn geslaagd de dames M. A. A. van Beukering alhier en E. J. H. C. van der Vos (Rotterdam). MAXIMUMPRIJZEN VASTGESTELD. De vraag naar paalden, welke in dezen tijd grooten omvang hééft aangenbmen men denke hierbij aan den overgang 'van de motor- op de paardentractie heeft haar invloed op de verkoopprijzen niet ge mist. Hooge, zelfs buitensporig hooge, prij zen waren aan de ordevan den dag, waar door de belangen van de koopers ernstig in het gedrang kwamen. Zij waren immers voor de uitoefening van hun beroep of be drijf vooral van het bezit van een paard afhankelijk en moesten daarom noodge dwongen met de gevraagde prijzen genoe- :en nemen. Thans is echter, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, een regeling tot stand gekomen in den vorm van het „paar- denbesluit 1941 (handel en prijzen)", waar bij de verkoopprijzen van paarden aan be paalde maxima worden gebonden. Dit besluit bepaalt o.m., dat het koo- pen van paarden sléchts is toegestaan i aan gebruikers, die in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning van de Landbouw Crisis Organisatie en aan paardenhandelaren, aan wien door de Nederlandsche Veehouderij Centrale een daartoe strekkende schriftelijke vergun ning is verleend. De paarden worden voortaan in twee kwaliteitsklassen ingedeeld, die elk weer in vier ouderdomsklassen zijn onder scheiden. Maximumprijzen zijn voor al deze categorieën vastgesteld. Bij den verkoop mogen echter deze maxi- mümprijzen niet zonder meer worden aan gehouden. Voor ieder paard, dat ten ver koop wordt aangeboden, wordt namelijk een zoogenaamde verkoopkaart verstrekt, waar op naast de verschillende kenmerken van het paard, ook de getaxeerde verkoopwaar de wordt aangegeven. Deze taxatiewaarde mag .niet hooger zijn dan de in het besluit vastgestelde maximumprijzen en mag bij den verkoop niet worden overschreden. Hierop wordt alleen een uitzondering ge maakt voor den wederverkoop door een paardenhandelaar, die op den overeenge komen verkoopprijs een bepaalden vastge- stelden opslag voor kosten en winst mag leggen. Deze verhooging van den verkoop prijs mag echter slechts éénmaal plaats vinden. De taxatie der paarden en de verstrek king van de verkoopkaarten geschiedt door de taxatiecommissies, welke door de Neder landsche Veehouderij Centrale worden in gesteld. EEN VERORDENING VERSCHENEN. Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, van Justi tie, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Lahdibouw en Vissoherij, van Waterstaat en van Sociale Zaken betref fende de gelijkstelling van getuigschriften. Getuigschriften, welke door binnen het groot-Duitsche rijk dan wel binnen Ne derland gelegen Duitsche onderwijsinstel lingen worden uitgereikt zoo lezen wij in dit besluit worden gelijkgesteld met de overeenkomstige getuigschriften van Nederlandsche openbare en bijzondere on derwijsinstellingen. Aan Nedèrlandsche getuigschriften ver bonden bevoegdheden kunnen voor zoo ver volgens de geldende Nederlandsche voorschriften geen bijzondere goedkeuring noodig is door de bezitter van overeen komstige Duitsche getuigschriften op de zelfde wijze worden uitgeoefend. Eventueele Nederlandsche voorschriften ten aanzien van de overlegging van een bijzondere goed keuring voor de uitoefening van een beroep of èen bedrijf blijven onaangetast, onver schillig of de bezitter van het getuigschrift het Duitsche staatsburgerschap of het Ne derlanderschap bezit. Bovenstaande geldt 'slechts voor Duitsche •rijksburgers en voor personen, die het Ne derlanderschap bezitten, tenzij' zij het Ne derlanderschap na-30 Januari 1933 hebben verkregen. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming beüist op verzoek in hoe verre bovenstaande ook op andere personen van toepassing is. Over de gelijkstelling van getuigschriften, welke door buiten het groot-Duitsche rijk en Nederland gelegen onderwijsinstellingen zijn uitgereikt, met de overeenkomstige Ne derlandsche getuigschriften, beslist de se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming op desbetreffend verzoek. Werkzaam heden, te verrichten op grond van boven genoemde getuigschriften, mogen geen aan vang nemen voordat het verzoek is inge willigd. Personen, die op het tijdstip van in wer king treden van dit besluit werkzaamheden verrichten op grond van getuigschriften, wélke door buiten het groot-Duitsche rijk en Nederland gelegen onderwijsinrichtingen zijn uitgereikt, dienen bovengenoemd ver zoek binnen twee maanden in. Zij mogen hun werkzaamheden voorloopig voortzet ten. De verplichting tot indiening van dit verzoek is geheel onafhankelijk' van het feit of de werkzaamheden als hoofd, dan wel als nevenberoep, bezoldigd, 'dan wel on bezoldigd, worden verricht. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming stelt de voor de' uitvoe ring van dit besluit noodzakelijke voor- snjir'ften va$t. Dit besluit treedt vandaag in werking. OMREKENINGSKOERS RIJKSCREDIETKASBILJETTEN. Blijkens verordening 1941 no. 78 is de koers voor het omrekenen van rijkscrediet- kasbiljetten tot guldens, welke als volgt was 1 gulden 133 Reichspfennige, thans aldus vastgesteld: 1 gulden is 132,70 Reichs pfennige. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2