No. 24870 De capitulatie van het Grieksche leger in Epirus r De rijwielbelasting verdwijnt 82ste Jaargang )AG 24 APRIL 1941 De ontwapenings overeenkomst Koning George en regeering naar Kreta Griekenland breekt met Reeds met ingang van 1 Mei Bulgarije Engeland en de uit Belgrado geweken regeering Matsjek onderwerpt zich aan dr. Pawelitsj De ontstemming in Australië Verduisteren: 20.53 uur 6.22 uur J De oorlog ter zee De positie van Irak Uit Amerika EERSTE BLAD Feiten van den dag LEI DSC H DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER. ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad z\jn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) De officieele onderteekening van de ca pitulatie-overeenkomst van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië geschiedde in èen villa in de bergen boven Saloniki, die thans dient als kwartier voor den staf van generaal-veldmaarsehalk List. Na de onderteekening, die slechts in klei nen kring geschiedde, in tegenwoordigheid van weinige stafofficieren der drie betrok ken opperbevelsinstanties, nam generaal Jodl namens het Duitsche opperbevel het woord. Hij herdacht de gevallen soldaten van de drie volken en erkende in waardige bewoordingen de dapperheid van de Griek sche soldaten. De Italiaansche gemachtig de, generaal Ferrero, sloot zich bij de woor den van den Duitschen generaal aan. De Grieksche bevelhebber, generaal Tsolakoglu dankte namens zijn soldaten voor deze woorden en voor de ridderlijke behande ling, die den gevangenen overeenkomstig den tekst van de wapenstilstandsovereen komst ten deel valt. Naar uit particuliere bron vernomen wordt, zou het Grieksche leger in Epirus en Macedonië 10 a 12 divisies omvatten (dus een 250:000 man). Generaal Jodl is een der naaste mede werkers van den chef von het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarsehalk Keitel, en bevindt zich als zoodanig voort durend in de onmiddellijke omgeving van den Fuehrer, die hem met leen volmacht per vliegtuig uit zijn hoofdkwartier ngar Griekenland zond. Het opperbevel van den Italiaanschen generalen staf publiceert den tekst van de ontwapenings-overeenkomst. Art. 1. Het opperbevel' van de Itali aansche strijdkrachten in Albanië en het opperbevel van de Duitsche troe pen in Griekenland aanvaarden de on voorwaardelijke overgave. Art. 2. Degenen, die deeluitmaken van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië gijn krijgsgevangenen. Met het oog op den moed. die door de Grieksche troepen op het slagveld is betoond en met het oog op het feit, dat ze han krijgseer hebben gevrijwaard, behouden de Grieksche officieren- hun blanke wapenen en hun uitrusting. Alle Italiaansche krijgsgevangenen, die zich op het gebied van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië bevinden, moe ten onmiddellijk naar de Italiaansche troepen worden geveerd. De Grieksche krijgsgevangenen zul len inmiddels in concentratiekampen worden vereenigd. Na het einde van de militaire operaties op het vasteland van Griekenland en op de Ionische eilan den zal de vrijlating van alle officieren, onderofficieren en manschappen in overweging worden genomen. Art. 3. Het Grieksche opperbevel zal zorg dragen, dat de Grieksche afdeelingen on der het bevel van haar officieren, blijven en alle maatregelen nemen om de uitvoe ring van de capitulatie te regelen. In de voedselvoorziening en medische verzorging van de Grieksche gevangenen zal aanvan kelijk door het Grieksche opperbevel wor den voorzien. Art. 4. De wapenen, al het oorlogsma teriaal en de reserves van het leger in Epi rus en Macedonië met inbegrip van lucht vaartmateriaal en installaties vormen oor logsbuit. Art. 5. Het opperbevel van de Grieksche troepen zal met alle middelen zorg dragen, dat de vijandelijkheden en alle beschadi gingen terstond worden gestaakt benevens alle vernietiging van krijgstuig en voorra den en dat de wegen in het gebied van het leger zonder verwijl worden hersteld. Art. 6. Het vertrek van schepen van al lerlei slag en alle luchtverkeer moet in het gebied van het leger in Epirus en Mace donië worden geschorst Art. 7. Het Grieksche opperbevel waar borgt. dat de schepen in de havens blijven onder toezicht Van de Grieksche troepen, totdat te dien aanzien een definitieve be slissing is genomen. Art. 8. Het Grieksche opperbevel zal com* missies benoemen, die van volmachten wor den voorzien en de bijzonderheden der uitvoering van de capitulatie zullen regelen met de Italiaansche en de Duitsche orga nen, die achtereenvolgens zullen worden benoemd. Deze commissies zullen spoedig een overzicht verstrekken omtrent de be wapening en de oorlogsformaties van hei- gewezen leger in Epirus en Macedonië, Art. 9. De staking van de vijandelijkhe den blijft voor de ^Duitsche en de Griek sche troepen in Epirus en Macedonië gel den zooals overeengekomen is bij de capi- Radio Athene meldt, dat koning George en de regeering zich naar Kreta hebben begeven. De koning heeft een' proclamatie tot het Grieksche volk gericht, waarin o.a. gezegd wordt: Wij weten niet wat zal komen. Wij zullen evenwel den strijd met alle beschikbare middelen voortzetten. Verliest den moed niet, wij zullen steeds met u zijn. Ook de Grieksche premier, k Zuderos, heeft volgens radio Athene van Kreta uit een op roep tot de Grieken gericht, waarin hij hen aanspoorde het vertrouwen te behouden en de vaste overtuiging te koesteren, dat Griekenland weer heerlijke dagen zal beleven. sche troepen in Griekenland. Duikbom menwerpers hebben op verscheidene plaat sen de enkele wegen, welke naar het Zui den voeren, vernield, zoodat de Britsche afdeelingen in wanorde raakten. De Duitsche troepen blijven met succes oprukken. Groote hoeveelheden oorlogsma teriaal, dat de Engelschen bij hun aftocht niet meer konden meenemen, is de Duit schen afdeelingen in handen gevallen. Daarbij bevinden zich groote voorraden munitie. De Australische troepen, die den aftocht der Britten met eenheden uit Nieuw-Zeeland dekken, hebben bij de ge vechten in Griekenland groote verliezen geleden. De Duitsche troepen namen tal-, rijke Nieuw-Zeelanders gevangen. Naar uit Duitsche luchtverkenningen is gebleken, schepen de Britten zich na de succesvoilé aanvallen van Duitsche bom menwerpers zich bij voorkeur in kleinere havens op kleinere schepen in. .J tulatie-onderhandelingen van 21 April. De staking van de vijandelijkheden tusschen de Italiaansche troepen en het Grieksche leger in Epirus en Macedonië wordt heden, 23 April, om-18 uur vati kracht, behoudens voor de Grieksche detachementen aan het Italiaansche front, die reeds tevoren de wapens hebben neergeiegd. Art. 10 Door het sluiten van deze over eenkomst eindigt de geldigheid van de capitulatie-overeenkomst, die 21 April is gesloten tusschen het opperbevel van de Duitsche troepen in Griekenland en den commandant van het Grieksche leger In Epirus en Macedonië. Saloniki, 23 April 1941, Men is reeds overgegaan tot de bijeen- zameling van oorlogsmateriaal. Een enorme hoeveelheid kanonnen, mitrailleurs, gewe ren, vlammenwerpers, pantserwagens en luchtafweergeschut is vergaard, zeer mo dern materiaal in perfecte conditie. Voorts heeft'men vele duizenden tonnen brandstof aangetroffen en talrijke jagers en bom menwerpers, die de Engelschen in hun overhaaste vlucht hebben achtergelaten. Op het gebied van munitie zijn er bergen. Ook heeft men verscheidene honderden vrachtauto's buitgemaakt, bijna alle in vol maakten staat en voorts opslagplaatsen vol uitrustingsstukken, Met de capitulatie der legers in Epirus en Macedonië is, naar aan het Duitsche Nieuwsbureau gemeld wordt, de sinds we ken en maanden op Noord-Griekenland drukkende last weggenomen. Met vreugde en een zucht van verlichting, zoo gaat het bericht door, hebben de Grieken, vooral de soldaten, er kennis van genomen, dat déze vruchtelooze strijd in dienst van Enge land is geëindigd. Uit deze stemming is hun houding jegens de Duitsche weermacht te verklaren. De Grieksche soldaat heeft den Duitschen leeren bewonderen. De woorden van de Duitsche militaire delegatie bij het sluiten van den wapenstilstand: „wij be treuren de ontwikkeling van Griekenland, hebben echter eerbied voor den strijd van het dappere Grieksche leger", hebben die pen indruk gemaakt. Tijdens de bespre kingen over de capitulatie in het Griek sche hoofdkwartier met den Griekschen opperbevelhebber, liepen voor dit gebouw groote groepen Grieksche soldaten te hoop, bij wie een afdeeling evzonen, de Grieksche keurtroepen, bijzonder opvielen. Ook groote groepen der bevolking wachtten met ongeduld op den beslissenden omme keer, die aan de gevechtshandelingen in Noord-Griekenland eindelijk een eind -zou maken. Toen dan het resultaat der onder handelingen bekend werd ontstond er over al een blijde stemming. In feite kan de veldtocht in Grieken land hiermede als geëindigd worden beschouwd, aldus het D.N.B. Er blij ven nog slechts over de strijdkracht-en, die belast zijn met de dekking van de vlucht der Engelschen. Die laatste phase zal slechts enkele dagen ver- eischen, vooral nu de Duitsche troe pen de vijandelijke verzetlinie in den pas van Thermopylae hebben doorbro ken, waar de dekking voor den aftocht speciaal is toevertrouwd aan de Austra liërs en' Nieuw-Zeelanders, die den opmarsch van de Duitschers naar Athene probeeren te vertragen. Duitsche gevechtsvliegtuigen doen voort durend aanvallen op de wijkende Engel- Volgens een bericht van het officieele Bulgaarsche persbureau heeft de Grieksche gezant' te Sofia uit naam van zijn regee ring eennota overhandigd aan den Bul- gaarschen minister van buitenlandsche' za ken, waarin wordt gezegd.dat Griekenland de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije heeft verbroken. EEN VERKLARING VAN EDEN. Volgens een Reuterbericht uit Stockholm heeft Anthony Eden gisteren-in het parle ment een verklaring afgelegd, waarin hij meedeelde, dat de vroegere Servische regee ring zich met koning Peter aan het hoofd in het Oosten heeft neergezet als „de re geering van een land, dat zich aan de zijde der geallieerden in oorlog met Duitschland bevindt." Eden voegde erbij, aldus het DNB-bericht, dat de „regeering" besloten is den strijd voort te zetten ...totdat de eind overwinning is behaald." Hij besloot met vast te stellen, dat de uit Belgrado gevluchte regeering op de grootst mogelijke hulp van den kant van Z.M.'s regeering tegen den ge- meenschappelijken vijand kan rekenen." Nadat door de militaire ontwikkeling duidelijk gewoijden was dat de gebeurtenis sen over het hoofd van de tot dusver be staande leiding van het^ Kroatische volk, dus over dr. Matsjek en de door hem geleide Kroatische boerenpartij, heengegaan waren, hebben volgens den correspondent te Za greb van de Essener National Zeitung, ver tegenwoordigers van dr. Pawelitsj in een onderhoud, dat in de woning van Matsjek plaats vond, dezen- betrekkelijk spoedig van de noodzakelijkheid kunnen overtuigen om terstond al zijn ambtei. neer te leggen. Dr. Matsek heeft schriftelijk en monde ling de verklaring afgelegd dat hij de lei ding van dr. Pawelitsj over het Kroatische volk erkent. - Vervolgens hebben dé „boerenweeren", de geüniformeerde garde van de partij van Matsjek, zich eveneens aan dr. Pawelitsj onderworpen. Een uur later volgde de proclamatie van de zelfstandigheid van den Kroatischen staat. Tezelfder tijd bezetten leden van de Ustasja-organisatie alle openbare gebouwen en de politiekazernes. Incidenten hebben zich bij dat alles niet voorgedaan. (DNB). VERKLARING VAN MENZIES. De Australische minister-president Men- zies heeft volgens Reuter in antwoord op de in Australië tot uiting gekomen critiek met betrekking tot het zenden van Austra lische troepen naar Griekenland in een appèl aan de Australische partijen yer- klaard, dat het zenden van troepen moest volgen, nadat langen tijd Griekenland in zijn strijd was aangevuurd. Het zijn thans uiteraard dagen van tegenslag, doch men Het heden verschenen verordenings blad vermeldt het besluit van den secre taris-generaal van het departement van financiën, waarbij de rijwielbelas tingwet wordt ingetrokken met ingang van 1 Mei 1941, behalve ten aanzien van de dan reeds verbeurde boeten en van de begane strafbare feiten. O O Deze maatregel beteekent zoo schrijft het A.N.P, de voltrekking van de door den rijkscommissaris in zijh rede te Am sterdam aangekondigde opheffing der rij wielbelasting. Deze belasting was in haar heffingsvorm zeer onsociaal, daar zij zon der onderscheid van inkomen (behoudens de kostelooze yerstrekking van rijwlelmer- ken aan zekere categorieën van onvermo- genden en werkloozen) in gelijke mate voor ieder gebruikt rijwiel werd gevorderd. Daardoor was zij juist voor de minvermo gende bevolkingsklasse en in het bijzonder voor kinderrijke gezinnen een onevenredig hooge heffing. De verdwijning van de rijwielbelasting in den tegenwoordigen tijd, die juist wegens de sterke beperking van de andere ver- keersmogelijklieden tot een toegenomen gebruik van rijwielen leidde, hetgeen van fiscaal standpunt bezien een niet onbe langrijke verhooging van inkomsten uit deze belastingbron met zich bracht, bewijst dat de bezettingsoverheid ernaar streeft, ook in geval van tegenstelling met financi- eele overwegingen de levensomstandighe^ den van de Nederlandsche bevolking zoo veel mogelijk te verlichten. GESCHIEDENIS VAN HET RIJWIELPLAATJE. Het „rijwielplaatje" werd bij de wet van 20 Juni 1924 in het leven geroepen en bij K.B. van 8 Juli met ingang van 1 Augus tus van dat jaar in werking gesteld. In de eerste jaren moest men er f.3.voor be talen, welk bedrag evenwel ingaande 1 Ja nuari 1928 tot f. 2.50 is verlaagd en sinds dien onveranderd is gebleven. Over de jaren 1924 en '25 kwqm de op brengst geheel ten bate van de algemeene middelen, in 1926 is 70 pet., 1927 40 pet. en 1928 10 pet. van de opbrengst ten goede van die middelen gebracht, terwijl het res tant in het wegenfonds werd gestort, welk fonds over de jaren 1929 tot en met '34. de geheele opbrengst dezer belasting heeft T genoten. Van 1935 af, toen het wegenfonds werd vervangen door het verkeerfonds, is de rljwiëlbelasting in haar geheel naar laatstgenoemd fonds overgeheveld. Van de instelling af tot en met 1929 heeft de rijwielbelasing per jaar gemiddeld f. 6.497.000 opgebracht, daarna tot en met 1934 f .7.109.000. 'Verder heeft de opbrengst zich steeds in stijgende lijn bewogen. Over 1935 was deze opbrengst f. 7.655.595, '36 g. 7.632.455, '37 f. 8.032.760, '38 f. 8.189.167.50 '39 f. 8.408.902.50 en '40 f. 9.034.010. Zooals men weet werden kostelooze plaat jes verstrekt voor rijwielen uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnèn, die hun rijwiel noodig hebben voor de uitoefe ning van hun beroep of bedrijf en niet in de rijksinkomstenbelasting voor het loopen- de jaar zijn of worden aangeslagen. Indien het hoofd van een gezin niet voor zijn be roep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch dit wel het geval is met een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd zelf, niet in de rijksin komstenbelasting is aangeslagen, wordteen belastingmerk kosteloos uitgereikt voor een rijwiel, uitsluitend door dat lid te berijden'; In 1934 is aan die kostelooze verstrekking uitbreiding gegeven, onder bepaalde voor waarden, tot werkloozen. Zoo werden over 1930/'31 81.597 koste looze rijwielplaatjes uitgereikt, we Ik aantal over de volgende jaren respectievelijk be droeg 96.625, 128.955, 238.240, 312.334, 378.708 440.260, 454.194, 457.749 en over 1939/1940 442.713. doet alles wat mogelijk is. De beslissing over het zenden van troepen moest met Inacht neming van de grootste stilzwijgendheid genomen worden en was daarom slechts aan de leden van' het oorlogskabinet be kend. Het Empire maakt de grootste crisis van zijn geschiedenis door en het kan deze slechts doorstaan, wanneer de grootst mo- jelijke energie aan den dag wordt gelegd en het Empire eensgezind blijft. In een speciale uitzending voor Australië heeft Menzies voorts bekend gemaakt dat generaal sir Thomas Blarney, opperbevel hebber der Australische troepen, tot plaats vervangend opperbevelhebber van de Brit sche empire-troepen in het naburige Oos ten is benoemd. Blarney is hierdoor plaats vervanger van generaal Wavell geworden. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 5.49 uur en gaat onder te 18.46 uur. EEN HULPKRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D.NJ3. seint: Naar Reuter meldt is de hulpkruiser Raj- potana (16.644 ton) een zusterschip van de reeds vroeger getorpedeerde Rawalpindi, getorpedeerd en gezonken. DRIE SCHEPEN VAN BRITSCH KONVOOI VERNIETIGD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Twee torpedojagers en een gewapend koopvaardijschip, die deel uitmaakten van een Britsch konvooi in de Middellandsche Zee, zijn aan Duitsche bommenwerpers ten offer gevallen. Tijdens de gewapende ver kenning werd waargenomen, dat het Brit sche konvooi na den luchtaanval zonder deze torpedojagers en zonder het gewapen de koopvaardijschip de reis van Malta naar het Oostelijke bekken van de Middelland sche Zee voorzette. Het D.N.B. meldt uit Beiroet: De regeering van Irak heeft de volgende officieele mededeeling over ae in Basra ge lande Britsche troepen uitgegeven: „De Britsche regeering had overeenkomstig het verdrag tusschen Engeland en Irak om verlof gevraagd, bepaalde troependeelen Irak te laten passeeren. Reeds van 21 Juni 1940 af zijn van beide zijden maatregelen genomen om den doortocht van troepen door Irak te vergemakkelijken. Dientenge volge zijn op 17 en 18 April te Basra be paalde Britsche strijdkrachten geland, om overeenkomstig de gemaakte afspraken door Irak vervoerd te worden. De regeering waakt over de rechten van het koninkrijk en over de souvereiniteit van» het land en zal niet toelaten, dat zij op eenigerlei wijze geschonden worden. Een Engelsch bericht, volgens hetwelk de Engelsche troepen weer uit Irak vertrok ken zouden zijn, wordt in politieke kringen hier zeer twijfelachtig genoemd. Men zegt, dat weliswaar eenige afdeelingen der troe pen, die in Basra aan land zijn gezet in de richting van Transjordanië en Palestina door Irak zijn getrokken, doch in de haven van Basra bevinden zich nog steeds 40.000 man, voor het grootste deel Indiërs, die nog niet aan land zijn gegaan en wier aanwe zigheid een bron van bezorgdheid voor de regeering van Irak is. Men vreest te Bag dad, dat een deel dezer strijdkrachten in Irak zal blijven, in strijd met het verdrag tusschen Engeland en Irak. (D.N.B.) REDE VAN LINDBERGH. Kolonel Lindbergh heeft voor een mas savergadering van het America first comit- tee te New-York een rede uitgesproken, waarin hij in scherpen vorm sprak tegen deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog. De V. S., zoo verklaarde Lindbergh, moeten aan geen enkelen oorlog deelne men, tenzij halverwege de kans bestaat hem te winnen. In den tegenwoordigen Europeeschen oorlog bestaat deze kans echter niet. De V. S. zijn thans evenmin Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De verdeeling van aardappelen; een speciale regeling in Den Haag. (Binnenland, 2e Blad) Een onderhoud met Fanny Koen. (Sport, 2e Blad). Maximumuprijzen voor den paardenhandel. (Laatste Berichten, le Blad)* Een verordening inzake gelijkstelling van getuigschriften. (Laatste Berichten, le Blad). Buitenland De voorwaarden, waarop het Grieksche leger in Epirus en.Macedonië de wapens neerlegde, (le Blad) Grieksche koning en regeering naar Kreta gevlucht. (Ie Blad) Griekenland verbreekt betrekkingen met Bulgarije, (le Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1