CAfETERIA -GANGETJE 14 Dagbladreclame Uit de Rijnstreek Maandag 21 April 1941 LEIPSCH DAGBLAD - Tweede Blad NET BURGERMEESJE 'n Paar schoenen in het vooruitzicht? Jaarvergadering Groentenveiling „Eendracht maakt macht" Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 LAND- EN TUINBOUW OFFICIEELE PUBLICATIE Pot punten Abonneert U op het Leidsch Dagblad MACHINERIEËNVEILING OFFICIEELE PUBLICATIE De ruggegraat van elk reclameplan T ALPHEN. Leider Persgasstation. Tot bedrijfsleider van het persgasstation, dat zijn voltooiing begint te naderen is be noemd de heer J. van Dijk, alhier. ALKEMADE. AFSCHEID VAN VOORZITTER J. J. V. D. MEER. De 22ste jaarvergadering der R.K. Tuin- dersvereeniging „Eendracht maakt Macht", waarbij de heer J. J. van der Meer voor de laatste maal het voorzitterschap vervulde, is in de St. Panera tiuszaal te Roel of arends veen gehouden. Na opening, waarbij de geestelijk adviseur kapitein Betjes werd verwelkomd, las de heer Jac. de Jong Gzn. de notulen, die goedgekeurd werden. De directeur der veiling, de heer N. Turk, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. JAAR-VERSLAG. Deze herdacht eerst het offer dat een der leden heeft moeten brengen door zijn zoon te zien sneuvelen op het veld van eer. Door de lange vorstperiode ontstond in het voorjaar van 1940 een late groei, zoodat de aanvoer der aardbeien lang op zich liet wachten. De aardbeien, wérden nu eerst op 23 April en 6 Mei voor het eerst resp. uit de stookbakken en uit de koude bakken aangevoerd. Van den aanvang af waren de aardbeien zeer laag in prijs. In totaal werden aange voerd 337279 doosjes aardbeien en 324853 halve ponden aardbeien. Spr. gaf vervol gens een uitvoerig overzicht betreffende den aanvoer der verschillende groenten. De financieele achterstand van het le halfjaar werd door den gunstigen gang van zaken in het 2e halfjaar weliswaar eenigs- zins ingeloopen. Vooral trad de stijging der productiekosten sterk op den voorgrond. Van den aanvoer werden 592 wagons met augurken, boonen, tomaten en sla bestemd voor Duitschland. Op voorschrift van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale moesten de producten franco aan den wagon geleverd worden. De kosten voor het vervoer waren van groote betee- kenis. -Hierbij is nog eens duidelijk tot uiting gekomen, welk financieel offer, naast de vele vervoersmoeilijkheden bij een geregelden export, de opheffing van het treinentraject LeidenHoofddorp voor deze tuinbouwstreek is. De veilingomzet bedroeg f. 616.691.30, aan steun f43.716.80, te zamen f 660.407.10; 1938 f. 606.289.98; 1939: f. 618.510.72 en 1940: f. 660.407.10. De actie om steun te verkijgen op de glas-aardbeien is met succes bekroond. Hoewel het veilingpercentage met 1% is verlaagd, geeft de exploitatie-rekening over het jaar 1940 een batig saldo van f. 1300.35. Ook besprak de heer N. Turk de vooruit zichten der a.s. oogstperiode en meende voor verschillende producten op betere prijzen te mogen rekenen. Met zorg be schouwde spr. de toekomst, wat betreft de aardbeien en de peulen. De aardbeien zijn door den oorlogstoestand 't Engelsche af zetgebied kwijtgeraakt. Er zullen ernstige pogingen worden gedaan om, evenals in de jaren 1929 1935 de Duitsche markten voor dit pro duct open te stellen. Voor de peulen is men geheel op het bin nenland aangewezen. Voorts stelde spr. vast, dat met verwisseling van cultuur groote voorzichtigheid moet worden be tracht. De culturen op het voorbeeld-be drijf hier ter plaatse hebben geen .bevredi gende resultaten gegeven. De financieele rekening en verantwoor ding werden in orde bevonden. Uit het rapport van den directeur van den R.K. Ned. Gentr. Acc. dienst bleek, dat de administratie conform de beschei den is geweest. De heer Th. Schrama vermeldde in zijn jaarverslag van den Raad van Toezicht, dat de administratie van den kassier en embal- lagemeester in de beste orde was. De zaken aan de veiling worden goed beheerd, aldus spr. en de belangen der veiling worden door de directie uitstekend behartigd. In verband met het aftreden van de hee- ren J. J. v. d. Meer en Hub. Hoogenboom, werden als bestuurslid gekozen de heeren Th. Schrama, die reeds geruimen tijd in den Raad van toezicht zitting heeft gehad en J. N. Volwater Jac.zn. Na bespreking van nog eenige vereeni- gingskwesties volgde het afscheid van den voorzitter, den heer J. J. van der Meer. De geestelijk adviseur dankte namens de geheele vergadering den heer v. d. Meer hartelijk voor zijn plichtsgetrouw werk, waardoor hij aller achting geniet. Moge het den scheidenden voorzitter gegeven zijn, aldus spr,, nog lange jaren te genieten van rust en vreugde na arbeid. Ook de heer Jac. de Jong sprak een kort waardeerend afscheidswoord. De heer v. d. Meerd ankte voor de vele sympathie-betuigingen en voor de mede werking en goede verstandhouding der leden. Het veilingpercentage werd na enkele be spreking gesteld op 5%. Tevens zal 3% ge heven worden voor een fondsvorming. Nadat een nieuwe-fust-regeling was vast gesteld, volgde een bespreking omtrent de vaste-lasten. Het bleek, dat 126 tuinders een verzoek om bemiddeling hebben inge diend. In 47 gevallen was de commissie ge noodzaakt de ingediende aanvragen af te wijzen, omdat de bedrijven van deze aan vragers niet belast waren boven 100 van de tegenwoordige waarde van het bedrijf,, ofwel doordat het bedrijf niet gezond was te maken. In 68 gevallen is bereikt, dat de schulden zijn verminderd tot maximaal 100% van de huidige verkoopwaarde van het bedrijf met herstel van het evenwicht in de bedrijfs-financiën. De crediteuren hebben in deze saneerin gen de volgende concessies gedaan: 1. Kwijtgescholden aan hoofdsommen van hypothecaire en andere leeningen f. 32.645.2. Bevroren voor een periode van minstens 5 jaren aan hoofdsommen f. 229.659.3. Kwijting van achterstallige rente en pacht f. 73.328.26; 4. Kwijting van achterstallige bedrijfsschulden en gezins schulden f. 44.941.15. Aan jaarlijks te betalen rente en ver plichte af lossingen werd bespaard f46.384.16 Voor 33 bedrijven is voor de noodige re paraties en voorzieningen beschikbaar ge steld f. 31 872.03, in natura uit te keeren. Voor 34 bedrijven is verder nog een voor stel om steun in natura ingediend. Thans zijn nog 11 gevallen in behande ling. Lustrum der St. Josephgczellen vereeniging. Alhier werd herdacht het 15-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging. Nadat 's morgens de kerkelijke viering had plaats gevonden, werd 's namiddags dit jubi leum herdacht in de Pancratiuszaal. De bij eenkomst werd geopend door kapelaan von Fisenne, die de beide oud vice-presidenten kap. Bijl en Buijs welkom heette, alsmede den centraal Praeses rector Drost uit Am sterdam en den district-praeses uit Leiden. Spr. gaf een overzicht van hetgeen in de afgeloopen periode door de gezellenvereeni- ging was tot stand gekbracht, waarna hij het woord verleende aan den pastoor der parochie, die de jubileerende vereeniging van harte geluk wenschte. Vervolgens werd het woord gevoerd door kap. Bijl en kap. Betjes. Hierna sprak rector Drost een rede uit, waarbij hij wees op het geestelijke nut van de gezellenvereeniging. Na een dank woord van den vice-praeses volgde sluiting. Om 7 uur vond de feestavond plaats. De tooneelclub voerde een blijspel op, dat zeer in den smaak viel, terwijl de orkestvereni ging ons vergastte op vroolijke muziek. Het bestuur kan hoogst voldaan op de herden king van zijn derde lustrum terugzien. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Met man en paard in, den Rijn. De zoon van den landbouwer B. uit den Hondsdijk alhier had een paard van den landbouwer R. van den Hoogen Rijndijk geleend. Op'den terugweg werd het paard schichtig tengevolge van een voorbijrijden de auto en liep met den berijder in -een wijk, die in den Rijn uitkwam. De berijder wist spoedig op het droge te komen. Het paard zwom echter den geheelen Rijn over en bleef uitgeput aan den overkant lig gen. Hier werd het met vereende kracht op den wal getrokken. (2 lijnen) IN DEN GROENTENTUIN. In April komt er in den moestuin veel ■werk. Bijna alle soorten gewassen kunnen nu gezaaid en geplant, te veel om ln dit opstel op te noemen. Daarom willen we die groenten even aangeven, welke niet gezaaid 'kunnen en tot Mei moeten wachten. Dit zijn o.a. de bruine boonen, snij- en spercie- boonen omdat de grond nu nog te koud is. Verder Brusselsch lof omdat het, nu ge zaaid groote kans loopt in zaad te schieten en de roode keukenbiet wordt ook pas in Mei gezaaid omdat anders de kro ten te groot worden. Nu zaaien we spinazie, 30 gram per vierk. Meter en we zaaien op rijen, plm. 15 cM. uiteen, deze geultjes ongeveer 3 c.M. diep. Ir. 'elk geval dient het zaad in vochtige aarde te liggen. Na ,het zaaien zorgvuldig dicht maken om vooral de vogels niet te lokken. Deze zitten in de boomen te wach ten tot we vertrekken. Men lette vooral hierop en spanne zwart naaigaren aan in den grond gestoken stokjes. Wie oude vischnetten heeft kan daar een goed ge bruik van maken. Nu gezaaid kan half Mei geoogst. Later dan eind April zaaien we geen spinazie omdat anders de oogsttijd valt in" het warme seizoen en de spinazie schiet dan' spoedig in zaad of krijgt een ziekte, welke „het bont" wordt genoemd. Begin Augustus zaaien we weer deze groen te op leeggekomen land. Ook raapstelen worden nu gezaaid. Het zijn eigenlijk dik gezaaide rapen of knol len, waarvan de bladstelen een heerlijke groente vormen. Dit gewas stelt zeer wei nig eischen aan den grond en kan overal gekweekt. Evenals bij spinazie de afstand van de geultjes 15 c.M, nemen en na het zaaien alles goed dicht maken en op lichte gronden de oppervlakte aanplakken met de schop. Oogsttijd ais bij spinazie. Ook kropsla wordt nu gezaaid. Per 10 vier M. gebruiken we 2 gram zaad. Dit zal blijken te veel te zijn, maar we dunnen later de plantjes uit op 25 c.M. onderlingen afstand en gebruiken het uitgetrokkene om ergens uit te zetten voor opvolgenden oogst. We zaaien de sla ook in geiütjes,' 25 c.M. uit een. Tusschen twee slageultjes maken we telkens één om er radijszaad in te strooien. Van dit laatste hebben we op 10 vierk. M. een half ons noodig. De radijs wordt half Mei geoogst; de kropsla is dan nog klein en heeft van de radijs geen last. De sla is half Juni oogstbaar. Radijs zaaien we voor het laatst begin Mei, omdat deze knolletjes later gezaaid, spoedig dik en voos worden. Kropsla zaaien we geregeld om de drie weken tot begin Augustus. Een goed soort hiervoor is Zwart Zeeuwsch (zwart zaad). Later gezaaid dient van glasramen gebruik gemaakt om de kroppen oogstbaar te krij gen. Bij voorkeur zaaien we geen kropsla door peen. Laatstgenoemde groente loopt daarbij groots kans om „pierig" of worm stekig te worden, vooral op de lichtere gronden. Op de zwaardere, meer waterhou dende gronden kunnen nu gezaaid de zomerwortelen. Goede soorten zijn de half lange Hoornsche en Belikummer. Per 10 vlerk. M. gebruiken we plm. 15 gram zaad en mengen dit vóór het zaaien met voch tig zand. Het lichte zaad is dan beter la de geultjes te verdeelen. Deze laatste krij gen 20 cM. afstand en later worden de plantjes uitgedund op 4 a 5 cM. onderlipgen afstand. Peen laat zich moeilijk verplan ten en kan dus niet worden ingeboet, van daar dat regelmatig dient gezaaid. Na het dicht maken van de zaaigeultjes wordt de oppervlakte licht aangeplakt, op lichte gronden stevig aangetrapt met de klom pen. Ook roode-, witte- en savoyekool wordt nu gezaaid, liefst op een zoogen. planten bed, vanwaar de plantjes ln Juni worden opgenomen om op de blijvende plaats te worden gezet. Ook hier strooie men het zaad in vooraf gemaakte geultjes en zaaie niet dik: 2 i 3 gram zaad per vierk. M. is genoeg. Men krijgt dan stevige planten, welke tegen een stootje kunnen. We zaaien zoowel vroege als late roode- en savoye kool, spruitkooi, witte kool en boerenkool. Indien dit laatste soort wordt geteeld na bijv. erwen of boonen, dan zaaien we pas eind Mei. Behalve zaaien kunnen we nu ook meer dere soorten planten. Veelal worden over winterde sla- en koolsoorten aangeboden, welke op een voor wind beschut plekje wor den uitgezet. De sla krijgt 25 c.M., de kooi, al naar het soort, 4060 cM. Wat de sla betreft lette men vooral op de vogels. Een andere aartsvijand van deze gewassen is de emelt. D.i. de pootlooze larve van een langpootmug. De emelt vreet de plan tjes even onder den grond af maar komt ook aan de oppervlakte, vooral wanneer het weer een beetje zachter wordt. Dan is dit lastige insect te verdelgen door het strooien van zemelen, welke met Parijsch groen zijn gemengd. Per 10 vlerk. M. grond strooien we 2 ons van deze' zemelen en vinden later niet zelden vele doode emel- ten. Parijsch groen is giftig, dus men neme voorzorgen na het strooien als goed reini gen van handen en gereedschappen. Hoewel zulks op het eerste gezicht vreemd zal schijnen, vestigen we nu vooral de aandacht op het zaaien van wintergroente. Want we mogen blij zijn, dat we den win ter bijna uit zijn, we hopen toch dat er voor ons weer een winter zal komen, hoe die er dan ook uit mag zien. En dan is een eerste probleem of we ons kunnen voeden. Daarom dienen we op den groentetuin voor al aandacht te schenken aan die gewassen, waaraan in de donkere periode behoefte is. Nu zaaien we daarvoor o.a. schorseneeren. De grond moet vooraf goed diep losgespit, niet sterk gemest. We zaaien in geultjes, 25 cM, uiteen en dunnen later op 58 c.M. op de rij. In het najaar (October) kunnen de lange zwarte wortels gerooid en gedu rende den winter laagsgewijze in zand be waard op een vorstvrije plaats in schuur of kelder. Evenzoo dient nu gezaaid de winterpeen, algemeen bekend voor de huts pot. Ook daarvoor is half April de goede tijd. Per 10 vierk. M. is 15 gram zaad noo dig, van schorseneeren ook 15 gram. Beide soorten kunnen niet verplant of ingeboet. Ook deze peen zaaien we op rijen, dus in geultjes, ongev. 4 c.M. diep en dunnen op 5 a 8 c.M. Gedurende den zomer den grond los en schoon houden. Vooral op.de zwaar dere, maar ook op de waterhoudende zand gronden geeft winterpeen een uitstekend, voedzaam gewas. Hongerige kinderen kan men er na schooltijd ook een groot pleizier mee doen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto: „Tuinbouw." ee» eiscb. HET IDEAAL VAN DEN WIELRIJDER 1952 van het Departement van Landbouw en Visscherij. DISTRIBUTIE VAN BOTER. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt in verband met het voornemen binnenkort opj de bonnen der vetkaart uitsluitend boter beschikbaar te stellen, bekend, dat de detaillisten de door hen ontvangen voor reductie aangewezen bonnen van de vetbaart ln veelvouden vam tien, stuiks op afzonderlijke opplakveilen geplakt, bij den plaatselij ken dlstributiedienst dienen in te wisselen tegen be wijzen van ontvangst van reductiebonnen, welke bewijzen in waarden van f. 1.50 en f. 15.worden uitgegeven. Deze ont vangstbewijzen worden voorzien van het stempel van den distributóedienst en den datuim van uitgifte: zij zijn gedurende een termijn van veertien dagen na uitgifte bij de kantoren van de Mi'ddenstandsbank n.v. inwisselbaar tegen de geldwaarde, welke zij vertegenwoordigen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de detaillisten, die de ontvangstbewijzen na beëindiging van bovengenoelnden termijn van veertien dagen inleveren, geen enkel recht op uitbetaling zullen kunnen doen gelden. Voorts wordt er nogmaals op gewezen, dat de distribu tiediensten geen toewijzingen zullen verstrekken, wanneer de bonnen te laat bij deze diensten voor inwisseling worden aan geboden. Iedere wijziging in den tekst van het ontvangstbewijs, maakt dit bewijs ongeldig. 1993 Nadere mededeelingen over de -bevoorrading van den handel in verband met het uitsluitend beschikbaar stellen van boter, zullen binnenkort worden bekend gemaakt. (boven de 18 jaar) gevraagd voor buffetwerkzaamheden. Sa laris f. 12- p. week plus toost. Brieven met opgave van vo rige betrekking Bur. v. d. Blad onder no. 1976. Ook Uw pak wil verschoond worden. Vergeet Uw kleeren niet. Diè welke opge borgen worden, moe ten schoon in de kast (vermindering motge- vaarl) en die welke U te voorschijn haalt, hebben ook behoefte aan een verfrisschend bad. Spaar en laat Chemisch reinigen - mo- demiseeren - herstellen - persen - keeren - onzicht baar stoppen. 1977 Hoogewoerd 32, Tel. 21981 (t.o. Oasino). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^|iiiiii LEIDEN 1941- 1059e YELLING. wegens opheffing. CORN. DE VLAMING L. BACKER Beëedigde Makelaars ln machinerieën en metalen te Amsterdam (C.i, Amstel 177 b. d. Hoogesluis, Tel. 62298 zijn voornemens op WOENSDAG 30 APRIL 1941, des vim. 10.30 precies in het Notarishuis aan de Hooge woerd te Leiden, ten overstaan van Notaris A. D. VIJGH te verkoopen: 1954 De machinerieën en den inventaris der herstelplaats van stoom- e. a. werktuigen M. C. SCHOUTEN Co., aan de Houtmarkt 6 te LEIDEN. D, o. k. v. 2 electromotoren 14 en 4 PK., 4 nieuwe groenten- en vruchtensorteermachines fabr. Schouten m. schudinx. voor hand- en riemfcr., partij nieuwe reserve-onderdeelen, gasmotor syst, Deutz, tafelboot- machine t. 28 mM. v. riemfcr., gec. pons- en knip- maohine, zuig- en, perspomp keteiperspomp, Westontakels en dommekrachten, snelsnjj-ijzers Little Giant, bankschroeven, aambeelden, smidsen, electr. handboormachine 220 V t. 15 mM, vijlen, boren, tap pen, snij- en wringijzers, brugboor, vele gereedschap pen, afsluiters en kranen, fittings, grondbascule, ijze ren hijschblokken, touwen loopers, hout- en ijzerwerk, ladders, handwagen, enz., enz., en voorts een stalen motorboot v. personenvervoer', 6 x 1.50 M., m. benzine motor 6 P.K. Alles te bezichtigen op Maandag 28 en Dinsdag 29 April van 104 uur en op den verkoopdag v. 910 uur Catalogi intijds verkrijgbaar hij de Makelaars. ■van het Departement van Landbouw ©n Visscherij, AANVRAGEN VOOR DE MAAND MEI VAN MOTORBRAND STOF VOOR STATIONNAIRE MOTOREN EN TRACTOREN VOOR LAND- EN TUINBOUW. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Aanvragen voor motorbrandstof voor stationnaire tractoren en motoren in land- en tuinbouw voor de maand; Mei móeten- uiterlijk 24 April aan de daarvoor in aanmerking komende kantoren zijn ingediend. Voor landbouwwerkzaamheden wordt in het algemeen in de maand Mei geen motorbrandstof meer verstrekt. Voor tuinbouwwerkzaamheden alleen voor het besproeien van warenhuizen en kassen en voor het bespuiten met bestrij dingsmiddelen van warenhuizen en kassen. Verder voor het bespuiten van fruitboomen (appels en peren) na den bloei. Voor andere tuinbouwwerkzaamheden wordt in de maand Mei .géén motorbrandstof beschikbaar gestelde 1994 1953 RESTAURANT /Có4<l CCTÓ€ MANCHETJE 14 NASSI GORENG f. 0.60 - Met kroepoek f. 0.75. POPULAIRE SCHOTEL f. 0.50 1988 Aard. puree - Andijvie - Gehakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8