RENNIE Uit de Omstreken LEIDSCH DA6BIAD - Tweede Blad Maandag 21 April 1941 Rijkscommissaris Seyss Inquart sprak te Rotterdam VISSCHERIJ-BERICHTEN Viering van den verjaardag van den Führer Militair appèl op het Binnenhof- Reizen en avonturen va Prikkebeen Geen echte Bollenzondag Het AJJÏ. meldt: In het Luxor-Theater te Rotterdam heeft gistermiddag onder overweldigende belangstelling van Duitsche en Nederland sche zijde de viering van den geboortedag van den Fuehrer plaats gehad, in tegen woordigheid van den rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, die bij deze gelegenheid een herdenkingsrede heeft uitgesproken. Het tooneel was getooid mét een groot beeld van den Duitschen adelaar met het hakenkruis en een groot aantal Duitsche vlaggen. Voor het begin van de bijeen komst concerteerde een Duitsche militaire kapel, Precies om twaalf uur arriveerde de rijkscommissaris, vergezeld door den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, den vertegenwoordiger van com missaris-generaal Schmidt den heer Schön- herr en den heer Löcher. Toen de rijkscommissaris de zaal bin nentrad en zich naar zijn plaats begaf, verhieven alle aanwezigen zich onder het brengen van den nationalen groet van hun plaatsen. Toen dr. Seyss-Inquart niet degenen, die hem vergezelden, had plaats genomen, speelde 't fanfare-corps der'Hitier Jugend, Standort R'dam 'n fanfare, waarne de in de zaal aanwezige afd. der Hitlerjugend en den Bund Deutscher Madel het lied „Nur der Frelheit gehort unser Leben" zongen. De Kreisinspekteur van den Kreis Zuid- Holland, Fortmann, opende de bijeenkomst Na eenige andere toespraken, nam de rijkscommissaris het woord en zeide, dat hij niet bij toeval naar Rotterdam was ge komen. Imemrs, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar da, was niet de-wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissingen, aldus de rijkscommissaris, en zijn deze be slissingen eenmaal gevallen, dan zullen wij de handen ineen moeten slaan, om geza menlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het uiterlijke beeld van zware slagen «eheel terzijde moeten worden gesteld om ?en schooner beeld te scheppen. Ik ben naar Rotterdam gekomen, om vandaag een familiefeest van het Duitsche volk mede te vieren, maar ik ben gelukkig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, die een goede kern vormen. Hierna vergeleek spr. dezen tijd met de Napoleontische oorlogen, met de gods dienstoorlogen en tenslotte met den tijd van de volksverhuizing. In verband met dit laatste merkte spr. op, dat evenals toen, nieuwe voorwaarden voor de *-*5r~ maansche volkeren zullen worden gescha pen, die voor eeuwen, misschien voor dui zenden jaren haar stempel zullen-opdruk-j ken. Vandaag zien wij op naar hem, die net Duitsche volk heeft weten samen te bren gen die het Versailles heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieu we, voorname plaats in de Germaansche volkerengemeenschap zal geven. De weg erheen voert over bergen en dalen, door licht en duisternis, maar blikt men terug, dan was hij reoht en breed. Het Duitsche volk moest dezen weg gaan, opdat het zijn eigen kracht terugvond, zonder dat het echter bij het ongewone van dezen weg stil stond. Spr. herinnerde aan de oorlogs jaren 1914—1918, die offers eischten zonder vruchten af te werpen. De Duitsche sol daat bezat toen niet de politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duidelijken weg, een, die zwaar is en naar spr.'s overtuiging wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waarlangs de Führer ons voert. Daarom nu wij in Ne derland staan, moet men dit niet verstaan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moe ten zijn, maar wij staan hier in de eerste plaats om te helpen, opdat ook het Neder landsche volk aan het gemeenschapswerk ran den Führer gelooven zal. Wij willen medewerken de voorwaarden to scheppen, waaruit de wil tot medewerking aan dezen arbeid van den Führer kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Ne derlanders en Duitschers samen in gevan genissen werden opgesloten, zeide spr. dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spr. beschouwt als een werktuig van het lot om allen van den nationaal-socialistisóhen geest te doordrin gen, zoodat daarmede de grondslagen worden gelegd voor een kameraadschappe lijke samenwerking in de toekomst tus- schen het Duitsche en Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide spr., duidelijk vast stellenè Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe orde zal ko men voor alle Germaansche volkeren en ook, dat de gestalte van den nieuwen tijd niet alleen In Europa zichtbaar zal zijn, maar zich ook zal doen gelden in de ge- heele wereld. Nadat spr. een driewerf Sieg Heil had uitgebracht op den Führer, speelde het muziekcorps de nationale liederen, welke door de aanwezigen staande werden me degezongen. Hierna verliet de rijkscommis saris de zaal en was de plechtigheid afge- ïoopen, 's Avonds heeft in het Haus der Seefahrt voor leden van de weermacht in intlemen kring nog een herdenking van dezen dag plaats gehad. Het A.NP. meldt: Met het oog op den 52sten verjaardag van den Führer, Adolf Hitler, is-Zaterdagmiddag op het Binnen hof te 's-Gravenhage een militair appèl gehouden, waaraan het bataljon van het luchtwapèn en detachementen van leger, marine en SS-troepen der Duitsche weer macht deelnamen. In open carrévorm stelden zich de mili tairen te ruim "twaalf uur op dit historische binnenplein op, tegenover den voorgevel van de ridderzaal. De niet-ingedeelde offi cieren vormden een vleugel aan de zijde van het Tweede Kamer-gebouw en ter rechterzijde daarvan werd het muziekkorps van het luchtwapèn opgesteld. Voorts was een ruimte aan den overkant daarvan vrij gehouden voor civiele genoodigden. Bij den hoofd ingang van de ridderzaal was op het Binnenhof een palmengroep geplaatst, welke werd geflankeerd door twee Duitsche oorlogsvlaggen. Te half een kwam, terwijl de muziek den Presenteermarsch deed hooren, de militaire bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, vliegergeneraal Fr. Christiansen, die den troep inspecteerde. Generaal Christiansen hield hierna een korte toespraak. Wij zijn aldus spreker vandaag aangetreden met het oog op den 52sten verjaardag op morgen van onzen Führer. Het is niet mijn bedoeling, hier een lange rede te houden. Doch een ding willen we hier vaststellen: wij brengen den eeregroet voor dezen eenvoudigen mensch, die in ons aller hart- leeft en die ons allen als voor beeld voor oogen staat. Wat de Führer voor ons doet is nauwelijks met woorden te schetsen. Wij, soldaten, denken hierbij terug aan den wereldoorlog, waarin Adolf Hitler als eenvoudig soldaat het vaderland verdedigde. Wij denken aan den langduri- gen politieken strijd, die op den wereld oorlog is gevolgd en in welken tijd Hitier het hart van het geheele Duitsche volk heeft weten te veroveren. Wij denken aan de geweldige omwenteling, die hij heeft weten tot stand te brengen. Wij eeren den Führer als geniaal veld heer, die Duitschland weder heeft vrijge maakt, wij eeren hem, die van soldaat tot staatsman is opgeklommen op een wijze, zooals de wereld nimmer tevoren had ge zien. De Führer is tevens van ons allen een kameraad, zooals wij er nimmer te voren een hebben gekend. Op deze plaats beloven wij onzen Führer opnieuw onze onvergankelijke trouw. Spreker besloot met een driewerf Sieg Heil, waarmede allen luide instemden. De korte plechtigheid was hiermede ge ëindigd. TELEGRAM VAN MTJSSERT. De leider der N.S.B. zond den Führer bij gelegenheid van diens verjaardag den vol genden telegrafischen gelukwe'nsch: „Dem Führer van het groot-Duitsche rijk te Berlijn. Führer, Bij de intrede van uw nieuwe levensjaar zend ik u.' mede namens de nationaal-so- cialistische beweging in Nederland, mijn hartelijke gelukwenschen. Ik hoop, dat de sterkste .weermacht aller tijden onder uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemme ringen zal wegnemen, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Nederlandsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en met de andere Germaansche volkeren, door de kracht der nationaal-socialistische revolu tie aan dezen opbouw deel zal nemen. Mussert. KATWIJK. RAADSAGENDA. De Raad komt Donderdag a.s. des nam. te 2 uur bijeen. De navolgende punten ko men in behandeling: 1. Vaststelling van de notulen No. 391 der vergadering van 22 Februari 1941, zoomede van de geheime notulen dier vergadering; 2. Mededeeling van ingekomen stukken; 3. Voorstel tot vaststelling van het vermenlg- vuldigingscijfer-tot heffing van straatbelas- ting voor het jaar 1941; 4. Voorstel tot het huren en verhuren van grond; 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van, een crediet tot wijziging van het profiel van den Sluis weg; 6. Voorstel "tot het verleenen van medewer king ex artikel 72 der L.O.-wet 1920 in ver band met de invoering van het vak licha melijke oefening aan de diverse scholen in deze gemeente 7. Voofstel tot het verleenen van "een voorschot op de vergoeding ex ar tikel 101 der L.O.-wet 1920 aan de bijzon dere scholen; 8. Voorstel tot het verleenen van een tijdelij'ke toelage op de salarieering van het gemeentepersoneêl; 3. Voorstel tot het verleenen van éen kindertoelage aan het gemeentepersoneel; 10; Voorstel tot vaststelling van het Politie-Ambtenarenre- glement R.; 11. Voorstel tot het vaststellen eener wijziging der verordening, regelende den rang en de bezoldiging van het kan toorpersoneel der gemeentebedrijven; 12. Voorstel tot het koopen van grond van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij.; 13. Voorstel tot toekenning van een presentie geld voor het bijwonen van commissiever gaderingen; 14. Voorstel tot het verleenen van een crediet tot het verstrekken van extra hulp aan werkloozen gedurende het jaar 1941; 15. Voorstel tot het wijzigen van de gemeentebegrootingen voor de jaren 1940 en 1941; 16. Prae-adviés op ingekomen adressén om toepassing te geven aan arti kel 6 der .Winkelslüitingswet; 17. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening; 18. Voorstel tot intrekking der verordening be treffende de verbetering van het geitenras; 19. Voorstel tot het geven en wijzigen van straatnamen; 20. Voorstel tot het in het Grondbedrijf brengen van gronden; 21. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van een woning; 22. Rondvraag. DROEVIG VERDRINKINGSONGEVAL. Door dc duisternis misleid. Gisteren is te Leiden uit het Galgewater opge haald het stoffelijk overschot van den 56-jaiigen M. v. d. B., wonende alhier, die vermoedelijk Zaterdagavond tengevolge van de duisternis misleid en in het water gevallen is. I DIGESTIF PASTILLLS dezelfde Geelt jonmidëlUJk ver- „Chting bil bet hevigste zuurhranden in de maag. 8 vermaarde van altijd. Onder voortd contr. v. scheilt -apoth. GJ.Logq 1.27 en 0,41, bij alle Apoth. en Drog. 1954 (Tngez. Med.) 169 Teekenlng van Aart van Ewjjk. (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Naar J. J. A. Gouverneur, JÏ» •»sp «ütf n« Maar Ursula gij ziet het hier Gedraagt zich als een dollen stier, Zij trekt zich aan haar Hunne haren 1169 En springt pardoes dan in de baren. Zij. stort zich iri den Oceaan,.;. Gedreven door haar "dwazen waam. NOORDW1JK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Franclscus, 3. van J. F. Hoogeveen en A M. .Schoorl Elisabeth Cor nelia Maria, d. van C. W. Alkemade en J. M. M. v. d. Berg Tineke, d. van H. J. Imthorn en A. Barnhoorn Arnoldus Gerardus, z. van J. W. de Lange en J. M. v. d. Berg Pieter Cornelis, z. van J. M. Bal en J. J. Flikweert Johanna Helena, d. van W. P. Caspers en C. C. v. d. Kamp Adrlanus Jurianus, z. van M. Hermans en A. J. Rotteveel. Overleden: Cornelia Johanna Theodora van der Meij, 5 dagen. Ondertrouwd: Th. M. van Werkhoven en F. A. Frank F. Mein en J. A. van Laar L. Hazenoot en C. W. Hogervorst L. P. Hoogeveen en J. W. Krol. RIJNSBURG. ONGEKEURD VARKENSVLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Wederom is alhier door den keuringsdienst kring Katwijk en de marechaussee een persoon verbaliseerd wégens het iri voorraad hebben van ongekeurd varkensvleesch. Het vleesch is in be slag genomen; NOORDWIJKERHOUT. Vergadering „De Gemeentewoning." In ,,De Gemeentewoning" had èen ver gadering plaats van begunstigers der stichting. De voorzitter, ds. Den Hertog, opende met gebed, waarna de secretaris, de heer D. J. Westrik, de notulen las en het jaarverslag toelichtte. De penning meester, de heer T. Nijenhuls, deed reke ning en verantwoording, welke redenen gaf tot tevredenheid. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren A. J. Koudijs, D. J. Westrik, W. Zandbergen en R. van Rijk. Hierna volgde sluiting met dank gebed. SASSENHEIM. RAADSAGENDA. De, raad is ter vergadering bijeengeroe pen op Vrijdag 25 April, des n.1. te halfdrlc ter behandeling der volgende agenda: 1. Beëediglng van den heer A. W. Tljssen als raadslid. 2. Notulen, 3. Ingekomen stuk ken en mededeellngen. 4. Voorstel tot In voering van gebed in den raad. 5. Invoe ring Registratuurstelsel en aanstelling ambtenaar ter secretarie. 6. Sluiten adver tentie-contract met firma J. W. de Grulj- ter. 7. Vaststelling capitulantenverorde- ning. 8. Wijziging Reglement Burgerlijk Armbestuur. 9. Aangaan geldleening f 15000 10. Vaststelling gewijzigde verordening veldwachters. ll.Aankoop grond van H. G. C. en G. Vlasveld. 12. Wachtgeldregeling. 13. Huur Sporthoff, 14. Overname onder houd Teyllngerlaan. 15. Steenverleening B. over 1941. Aankoop strookje grond naast Bernardus. 17. Benoeming lid commissie van Advies van het Pompstation der Wa terleiding. 18 Sluiting kapperszaken op een middag in de week. 19. Onderhandsche aanbesteding centrale verwarming. 20 Wij ziging begrooting 1940 en 1941. 21. Vast stelling bedragen over 1940 ex. art. 101 der L. O.-wet 1920. DE KWESTIE OVER DE EENDENKOOI. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de vordering, dle.de gemeente Warmond In zake bovengenoemde kwestie tegen deze gemeente had Ingesteld, ontzegd. Arm gebroken. Tijdens het spelen is de jeugdige v. d. B. zoodanig komen te "vallen, dat hij zijn arm brak. Dr. Hueber verleende de eerste hulp, waarna hij naar een ziekenhuis te Lelden werd overgebracht. Invoering Reglstratuurstelsel. Op initiatief van den Burgemeester stel len B. en W. den raad voor, over te gaan tot de Invoering van het Registratuurstelsel van het Registratiebureau der Vereeniglng van Nederlandsche gemeenten. De opber ging der Ingekomen stukken en het systeem van verzending der brieven vindt plaats volgens een algemeen geldend beginsel. Bij de sterk toenemende correspondentie, is het punt der registratuur van zéér groot be lang. Bij een onderhoud met een der amb- tenarën van bovengenoemd Bureau, waarbij de ambtenaren ter secretarie tegenwoordig waren, is gebleken, dat invoering voor onze gemeente noodzakelijk was. De kosten be dragen per jaar f.85.— terwijl voor het eerste jaar een entreegeld van f. 60.moet worden betaald. Op gezette tijden wordt het archief gecontroleerd en worden adviezen gegeven. Aanschaffing van materieel zal f. 300.bedragen. Voor de verzorging ls een administratieve kracht noodlg, die on geveer de helft van zijn dagtaak daaraan moet wijden. B. en W. stellen voor het sa laris voor dien ambtenaar vast te stellen op f.900.met vier 2-jaarltjksche verhoogin- gen van f. 125.— tot een maximum van f. 1400.—. Administrateur Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor het salaris van den Administrateur van het Burgerlijk Armbe stuur te brengen van f. 100.op f. 250. waartegen thans geen bezwaren bestaan. Aan deze verhooging wordt de voorwaar de verbonden, dat de werkzaamheden voor het Burgerlijk Armbestuur absoluut in de middag- of avonduren moeten worden ver richt. Een uitzondering moet hierop maken de Maandagmorgen, omdat op dien morgen de onderstand jyordt uitbetaald en de voor zitter dan den geheelen morgen tegenwoor dig is. Geslaagd te Den Haag voor het diplo ma heilgymnastiek en massage van-het Ned. Genootschap mevr. J. Pet alhier, j Voor het examen kantoor-stenograaf 1130 lettergrepen per minuut, slaagden de leerlingen der R.-K. mulo-school Annie El- zjk'ker en Wim Oöstdam. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie ls benoemd de heer L. van Leeuwen Lzn. HET WAS NOG NERGENS DRUK. Zooals wel te verwachten was, is het gis teren géén echte Bollenzondag geworden. Het weer werkte ook geenszins mede. Tot na den middag bleef het guur en triestig en èerste om half twee brak de zon door. Maar toen was het voor velen al te laat geworden, om nog een verren tocht te maken. Slechts weinig fietsers waren er te zien; hier en daar wel groepjes wandelaars, maar het was nergens druk. Overigens behoeven de afwe zigen geen spijt te hebben. Weliswaar zijn sommige velden al in vol len tooi, maar de hyacinthen beginnen pas schuchter uit te komen. In de luwte prijkte soms een kleurig veld. De bollenvelden zijn dan ook geenszins op hun fraaist. In de komende dagen zullen meer bloe men ontluiken en als de weergoden dan niet zoo tegenwerken, belooft het wat goeds voor do volgende week! VOORSCHOTEN. OPRICHTING AFD. NATIONALE JEUGDSTORM. Zaterdag ls hier In het gymnastieklokaal achter het Raadhuis-een afdeellng opge richt van den Nationalen Jeugdstorm, Kompaan Essed uit Voorburg zette het doel en streven van den Nationalen Jeugd storm uiteen. Deze memoreerde, dat hij 14 Jaar Hd der Ned. Padvinders ls geweest, doch bij medeleden is nog slechts van 1°/, Iets te bemerken, dat zij lid waren. Van de ge heele Nederlandsche Jeugd was slechts 23s/o' bij de padvinders aangesloten. De voorop leiding was goed, doch op rijperen leeftijd was de onderlinge band verdwenen. De Ned. Padvinders hebben een gelofte afge legde doch ook de Jongens en meisjes van 14 jaar van den Nationalen Jeugdstorm moeten een gelofte afleggen. Hun zin spreuk is: „In Godsvertrouwen alles voor het Vaderland." Nadat Kompaan Essed het statuut van den Nationalen Jeugdstorm behandeld had beantwoordde hij nog eenige vragen en sloot deze oprichtersbijeenkomst met het laten zingen door alle aanwezigen van „Alle man van Neerlands stam." De vergadering was goed bezet; velen gaven reeds hun kinderen als lid op. AANBESTEDING. Het gemeentebestuur heeft Zaterdagmor gen aanbesteed het verrichten van grond-, straat- en rloleerlngswerken ten behoeve van den aanleg van een weg van het Raad huis naar de Wijngaardenlaan en een weg- verbreedlng Wijngaardenlaan-Voorstraat, alsmede het aanleggen van een rlooleerlng ln de Wijngaardenlaan en de Voorstraat met bljbehoorende werken. Inschrijvers waren: Marcells en Co Lel den a. f83058; b. f83558; Derenberg en Gebr. v. Wijk, Alphen aan den Rijn a. f89100, b. f87600; de Geus, Leldschendam a. f97700; de Geer en Stuifzand, Lelden, a. f 100290, b. f 98290; Hatem en Doornik, Leiden, a. f100640, b. f98700; Gebr. de Kok Giessendam, a. f 101000, b. f94000; v. d. Heuvels, Rotterdam, a. f 103990, b. f93990; Visser, Wassenaar a. f104750, b. f101750; Sanders en Co, Gouda a. f 104945, b. f 101445; Gebr. Schouls, Leiderdorp, a. f 105420, b. f, 104400; v. Leguw, Nleuwer- kerk a. d .IJsel a. f. 106900, b. f. 103900; Hy- mans, Rosmalen, a. f. 112500, b. f 112500. De gunning ls aangehouden. Bouwvergunningen. B. en W. hebben een bouwvergunning verleend aan den heer Ir. J. van Hulsteljn te 's-Gravenhage. voor het aanbouwen van een ultslagrulmte aan een ln aanbouw zijnde scheepswerf aan den Valkenburg- scheweg, alsmede aan den heer P. Groe- neveldt, alhier, tot het bouwen van een aardewerkfabriek aan de Donklaan alhier. WASSENAAR. Diefstallen. Door P. uit Den Haag werd aangifte ge daan van diefstal van zijn rijwiel terwijl Mevr. F. alhier aangifte deed van diefstal van een bontstel en 2 lappen stof uit haar woning in de Crocusstraat. Tegen prijsopdrijving. Wegens prijsopdrijving ls tegen H. en v. d. R. alhier proces-verbaal opgemaakt. Inbraak. Bij de fam. W. B. aan de Jonkerlaan al hier ls, voor zoover kan worden nagegaan, door Inbraak een radiotoestel ontvreemd, terwijl een schrijfmachine Ingepakt klaar stond om eveneens medegenomen te wor den. Aangezien de bewoners afwezig zijn kon niet worden nagegaan of er nog meer ontvreemd ls. De winkelier te N. alhier deed aangifte van het feit, dat hij door een onbekende vrouw voor f. 2.85 aan chocolade was opge licht. ZEVENHOVEN. Uitkeerlng Winterhulp. Het comité Winterhulp ontving van het hoofdcomité f.450 ter verdeeling onder de behoeftlgen alhier. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 21 April. Tong 6.204.00 per kg. Kleine schol 94.00 1.00, pufschol 40.00—23.00. wijting 56.00, schar 35.00—26.00, pufschar 15.0010.50 (alles per 50 kg). BESOMMING TRAWLER. IJM. 101 Olympia 150 manden f. 3927. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7