BINNENLAND IBM DAGBLAD - ïweide Nad ftadag 21 April 1941 tafel I aan VAN HOUTEN S PUDDINGPOEDERS Dagbladreclame is niet te vervangen Bevestiging en Intrede van ds. R. Biommaert Onthulling ^edenkSeeken op Anthony Fokkers grof Po Moltmaker ten grave' gedragen Gemaal bij Voorst in werking Zoo' ii Van brengt een 1 Soul en's pudding Zondagss! emming PAKJES OP BON L i AGENDA Gemengd Nieuws Winterhulp Nederland Bij de Waalsch Hervormde Gemeente TOESPRAAK VAN DEN HEER L. JANSE. Op een der hooge duintoppen van Wes- terveld ligt het graf van Anthony Fokker. Hier Is thans een gedenkteeken opgericht, dat geschonken is door de n.v. Nederland- sche Vliegtuigen!atoriek Fokker. Het een voudige gedenkteeken bestaat uit een graf monument, dat ontworpen is door ir. G. Friedhoff uit Haarlem, alsmede een zuil, waarop een meeuw, die met uitgespreide vleugels gereed staat op te vliegen. Dit ge deelte van het gedenkteeken is ontworpen door den beeldhouwer Theo van Teijn. Zaterdagmiddag is het gedenkteeken aan mevrouw Fokker overgedragen, een plech tigheid, welke groote belangstelling had. Behalve tal van leden van de familie Fokker waren de heer en mevrouw Plesman en dr. ir. Ringers, gemachtigde voor den wederop bouw onder de aanwezigen. Kórt na aan komst van -de genoodigden arriveerde de moeder van Anthony Fokker, mevrouw J. H. W. W. FokkerDiemont. De 'plechtigheid geschiedde in de nieuwe aula van het cre matorium. De heer L. Janse. lid van de directie der Fokkerfabriek, hield een herdenkingsrede. Hij schetste de groote» droefheid, die allen trof, toen op 23 December 1939 uit New York bericht kwam, dat Athony Fokker aldaar na een korte ziékite was overleden. De fa briek verloor in Fokker een kundig, voort varend directeur met geniale constructieve gaven; zijn medewerkers verloren in hem een leider, die door zijn stuwkracht en ener gie hun leven en werken had bezield en voor wien zij van hoog tot laag hun beste krach ten inzetten. Fokker heeft het geheim be zeten, door eigen deskundigheid, toewijding en werklust, doch ook op zijn tijd door een vriendelijk waardeerend woord van zijn menschen toegewijde medewerkers te ma ken, die het als een voorrecht beschouw den met hem samen te werken. Van zijn prille jeugd af was zijn geheele persoon gegrepen door de evenwicbtsge- dachte en zocht hij rusteloos naar wegen om de luchtvaart vooruit te brengen. On verschrokken als hij was met veel intuïtie en constructief vermogen werkte hij gedu rende dertig jaren aan de uitwerking van het eene vliegtuigtype na 't andere, steeds voortgaande met een verbetering der vlieg- eigensohappen en strevend naar grootere veiligheid. Ondanks groote tegenslagen, die odk Fokker niet gespaard zijn gebleven, toleef hij baanbrekend werk verrichten bij het bouwen van vliegtuigen. Tusschen zijn eerste vliegtuig „De Spin" en het groote ver keersvliegtuig de F-36. tusschen zijn eerste militaire vliegtuig en de G-l ligt een geheel menschenleven van ongelooflijke krachts inspanning, van ondernemingsgeest en van toewijding aan de luchtvaart. De Nederlandsche vMegtuigenfabriek Fok ker, zoo ging spr. verder, rekent het zich tot een eer, dat mevrouw Fokker heeft wil len toestaan een monument op 't graf van haar grooten zoon op te richten, op den lom merrijken heuvel, waar Fokker indertijd zelf de plaats voor het familiegraf heeft uit. gezocht. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar het monument, dat nog was bedekt met een kleed van vllegtuiglinnen. Vier mannen in Fokker-uniform hadden er de «erewacht betrokken. Het was een plechtig «ogenblik, toen mevrouw Fokker, daartoe uitgenoodigd door de directie der Fokker fabriek, het monument onthulde en het ge denkteeken in zijn harmonische vormen zichtbaar werd. De heer F. W. Seekatz bood namens de directie der Fokkerfabriek het monument aan mevrouw Fokker aan. De heer T. Nijland, een kleinzoon van mevrouw Fokker, aanvaardde namens zijn grootmoeder daarop het gedenkteeken. Vervolgens legden de directie van de Fok kerfabriek. familieleden en eenige vrien den, onder wie uit New-York, kransen en bloemen op het ^raf Zaterdagmiddag is onder groote belang stelling het stoffelijk overschot van den heer P. Moltmaker, oud-lid van de Eerste Kamer, oud-lid van den Gemeenteraad van Utrecht, oud-voorzitter van den personeel- raad der Nederlandsche Spoorwegen en oud-voorzitter van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel op de tweede algemeene begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld. Onder de zeer velen, die den overledene de laatste eer bewezen merkten wij op de directeuren van de Nederlandsche Spoor wegen ir. W. F. H, van Rijckevorsel en ir, W. Hupkes, alsmede den oud-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen den heer H. van Manen, verder uit de arbeidersbewe ging o.m. de heeren Jan Oudegeest, E. Kupers, G. Joustra, H, van Braambeek. A. Reinalda, mevr. Allda de Jong,' de heeren F. van de Walle, R. van Gaasbeek, J.-Hil genga, Jan van Zutphen, J. Brautigam, A. B de Zeeuw, L. J. Bakker, M. Mendels, H. J. van der Born, H. Ploeg Jr., het lid van Ged. Staten van Utrecht, den heer B, B. J. Wijkamp en vele anderen. In de aula heeft het eerst het woord gevoerd de heer G. Joustra, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, die uitvoerig den levensloop schetste van den overledene ten aanzien van de vereeniging, waarvan hij lange jaren voorzitter is geweest. Tiendui zenden, aldus spr. hebben met diepgevoel de deernis kennis genomen van het over lijden van Moltmaker, en zij allen hebben begrepen, dat hij een der sterksten en grootsten is geweest, die de arbeidersbewe ging ooit heeft gekend. De vakbond van de spoorwegen heeft menigmaal voor groote moeilijkheden ge staan, doch het is Moltmaker gelukt tot een volledige vrijheid te geraken. Dat de ver houding tusschen directie en Nederlandsche vereeniging thans zoo voorbeeldig is, is mede te danken aan het werk van Moltma- Narnens de directie van de Nederland sche Spoorwegen sprak hierna ir. W. Hup kes die ervan getuigde, dat "de samenwer king tusschen directie en personeelraad, waarvan de overledene voorzitter was, steeds zeer goed is geweest. lii de eerste jaren na de spoorwegstaking in 1903 was de verhouding tusschen leiding en personeel slecht, doch het is aan het volhardende op treden van Moltmaker te danken, dat beide partijen tot elkaar kwamen en in het be lang van beide streefden naar een honger plan, Verder hebben het woord gevoerd de hee ren A. B.: De Zeeuw, E. Kupers en Jan Oudegeest. Ten slotte sprak nog de voorzitter van .Viilandry" namens de herstellingsoorden van de Nederlandsche Vereeniging, de heer Kramer, een woord van afscheid, waarna de kist naar de groeve werd gedragen. Een familielid dankte de vele belangstellenden voor de laatste eer, welke zij den overlede ne bewezen. WATER IN N.O.-POLDER REEDS 40 CJYÏ. GEZAKT. Heden wordt het gemaal bij de Voorst in werking gesteld! Met dit belangrijke feit in de ontwikkeling van de droogmaking van den Noordoostpolder is wederom een mijlpaal bereikt. Tot dusver werd het water alleen uitgeslagen door het gemaal te Lem mer. Gedurende de maanden, dat het in werking is, zakte het water in den polder met ongeveer 40 cm. Men kan dat duidelijk waarnemen aan de Over- ijsselsche kust en bij Urk, op die plaatsen, waar weinig water stond en die nu reeds grootendeels zijn droog gevallen. Wanneer het gemaal te Voorst zijn werkzaamheid daar bij zal voegen, zal het resultaat der bemaling zich weldra nog duidelijker afteekenen. In November deïikt men het derde gemaal, dat te Urk, klaar te hebben. Daarna zal het droogkomen van het Urkerland nog slechts een kwestie van korten tijd zijn. Reeds dit voorjaar gaan de eerste arbéi- ders naar den polder om de drooggeraakte gronden voor de cultuur gereed te maken. CREMATIE F. L. OSSENDORP. Het stoffelijk overschot van den heer F. L. Ossendorp, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer, oud-lid van den. Amster- damschen gemeenteraad en oud-voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, is Zaterdagmiddag onder zeer groote belangstelling te Velsen verascht. Onder de aanwezigen zagen wij hoofd bestuursleden en oud-hoofdbestuursleden van den Bond van Onderwijzers, vertegen woordigers van de bij het vroegere N.V.V. aangesloten vakorganisaties en van de af- deelingen van den Bond van Onderwijzers. Voorts waren er zeer vele vooraapstaande figuren uit het politieke leven der S.DA.P: In de aula is niet gesproken. Alleen heeft de zoon van den thans ontslapene meege deeld. dat het de uitdrukkelijke wensch van zijn vader is geweest, dat geen rede voeringen zouden worden gehouden. Voorts schetste deze spreker hoezeer zijn vader aan het leven heeft gehangen, maar ten gevolge van een zwaar lijden in de laatste maanden den dood eigenlijk als een ver- lossing moest voelen. De organist bracht o.m. ten gehoore „Morgenrood" en „Aan de strijders" tijdens welke muziek de kist da-alde. EERSTE PERZIKEN OP DE MARKT. Prijs: 62 cent per stuk inkoop. Op de groente- en vruchtenveiling Utrecht en omstreken werdenZaterdag de eerste perziken aangevoerd door den heer J. van l eeuwen te Waddinxveen, welke ge kocht werden door den groentenhandel „Gerard", te Utrecht, tegen den prijs van 62 cent per stuk. 5f. Want zelfs de eenvoudigste maaltijd wordt door het opdienen van een Van Houten's pudding een feestmaaltijd. En geen wonder, want Van Houtens puddingpoeder - hereid uit de heste grondstoffen is van zulk een samen stelling. dat Uw pudding voor ieder een- aangename verrassing is. Er zijn 7 smaken amandeltjes, vruchten: I7Hcts - citroen, caramel, sinaasappel, frambozen: 15ets - vanjUe: 12Va ets 194*8 (Ingez. Med.) GEEN TUINBOUWSTEUN pVER 1940 MEER. Door sommige tuinbouworganisaties zijn onlangs pogingen in het werk gesteld om voor' bepaalde producten over 1940 nog steun te ontvangen, omdat de prijzen niet bevredigend zouden zijn geweest. Naar thans van officieele zijde is mede gedeeld, zal om verschillende redenen niet meer op verdere steunverleening kunnen worden gerekend. ZILVEREN JUBILEUM PROF. DL K. H. BÖUMAN. Onder groote belangstelling heeft Zater dag prof. dr. K. H. Bouman, hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie aan de ge meentelijke universiteit" van Amsterdam, zijn 25-jarig jubileum als hoogleeraar ge vierd. In de aula van de gemeentelijke uni versiteit, welke tot de laatste plaats bezet was, heeft men den bescheiden geleerde op hartelijke wijze gehuldigd en dank ge bracht voor het vele dat hij in het belang van de-wetenschap heeft verricht. Als voorzitter van de huldigingscommis sie sprak prof. dr. C..U. Ariens Kappers den jubileerende hoogleeraar toe. Hij bood hem een feestbundel aan, uit gegeven dooi* de redactie der psychiatri sche en neurologische bladen, het orgaan der Nederlandsche vereeniging voor psy chiatrie en neurologie, waarvan prof. Bou man vele jaren voorzitter is geweest. Nog vele anderen, hebben hierna het woord gevoerd. Heden. Oud-Hortuszicht: Ned. Chr. Relsver. Spr. Mary Pos. 8 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Stadszaal: O pent), verg. N.SJB. Spr. mr. Rost van Tonningen en G. F. Vlekke. 8 uur nam. Volksgebouw: Jaarverg. Ver. „Het Volksge bouw". 7% uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Ledenverg. Coop. Boerenleenbank te 8 uur nam. Woensdag. Jeruël: Spr. ds. J. A. Monsma, 7% uur nam. Oegstgeest (Geverstraat 13): Gem. Gods. Samenkomst te 7uur nam. Valkenburg (Zaal de Vries): Alg. verg. Coöp. Boerenleenbank, 7% uur nam. Donderdag. Katwijk -a. Zee (Casa Cara)Spr. ds. v. d. Pol van Den Haag, nam. 7 uur. Voorschoten: Aandeelhoudersverg, N.V. „Vomi". 3 uur nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; S alle leeftyden. Luxor-theater: „De laatste ronde" t Dagelijks nam 2 en 8 il, 's Zondags 2—7 uur. doorL voorstelling. Lido-theater; „Zijn tweede vrouw" 9 Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7% u„ WoenscL en Zaterd. matlnée 230 u. Trianon-Theater: „Vaarwel vrijgezel" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 uur doorl, voorstelling. Casino-theater: .Kermisgasten". Dagelijks 8 uur, Zaterdag en Woensdag ook 2% uur. Rex-theater: „Onder het asfalt van een we reldstad" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 2—6% uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur, (Zondags gesloten). „Roode Orchideeën". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 19 April 20 uur tot Zaterdag 26 April 8 uur waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, telef. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek, Wllhelminapark 8, telef. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur -voorin.: 9 gr. C. (48 gr. F.). DRIE ERSTIG GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Eerg-isteravond om half negen is bij den tol te Maartensdijk een ernstig auto-onge val gebeurd. Omstreeks dien tijd reed daar een vrachtauto, volgeladen met kratten en kisten met groenten, komende van de veiling. Utrecht en toebehoorende aan een groentehandelaar te Naarden. Deze auto minderde, vaart bij den tol. Op korten af stand volgde een tweede wagen van dezelf de firma en deze wagen minderde te laat snelheid. Achter op den eersten wagen zat op een kleine ruimte een drietal personen, zich vasthoudende aan touwen. Bij de botsing, die plaats had, werdep de drie mannen uit den wagen en tegen den grond geslingerd. Zij bleven zwaar gewond lig gen. Nadat de eerste hulp was verleend, werden de slachtoffers, De G. uit Weesp en M. en B. uit Naarden in ernstigen toestand naar-de St. Gerardus Majella stichting te Bussum overgebracht. KLEINE OORZAKEN GEVOLGEN. GROOTE Doordat het vijfjarig zoontje van den landbouwer F. te Raalte met lucifers speelde, is brand ontstaan in een varkens- schuur. De vlammen sloegen van hier over op een hooiberg en vervolgens naar de boer derij, die, evenals de schuur, een prooi der vlammen werden. Drie kalveren, twee var kens en een aantal kippen en dieven lieten er het leven bij.'Voorts gingen eenige dui zenden kilogrammen rogge en haver, het huisraad en de landbouwinventards ver loren. Ds. R. Biommaert, die in de vacature van wijlen ds. L. G. M. Brésson bij de Waalsch Hervormde Gemeente te dezer stede is beroepen, heeft gistermiddag in het kerkgebouw dezer gemeente aan de Breestraat zijn ambt aanvaard. Voor dezen dienst bestond groote belang stelling. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij o.m.. op: prof. dr. A. W. Bij- vanck, rector-magnificus en prof. dr. J. de Zwaan namens de Universiteit, den heer Jac. Wilbrink, wethouder, namens het Ge meentebestuur, oud-burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, prof. dr. L. Knappert, prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, prof. dr. G. Sevenster, ds. E. Mahieu en den heer Thijssens, die met ds. E. Michelin Moreau de Commission Wallonne vertegenwoordig den, ds. D. J. Vossers en dr. W. D. van Wijngaarden namens de Ned. Herv. Ge meente, ds. J. Ph. Makkink en ds. N. Bieger namens de Evang. Luth. Kerk, ds. F. ten Cate en prof. dr. P. H. G. van Gilse namens ds Doopsgez. Gemeente, den heer R. Kooi man namens de Rem. (fter. Gemeente, de heeren J. P. Mulder en Filippo namens de Gem. Commissie der Ned. Herv. Gemeente, mr. J J. R. Schmal namens de Eglise Fran- caise te Voorbuig, en verder een deputatie uit de vorige gemeente van ds. Biommaert te Middelburg, vele afgevaardigden uit ver scheidene Waalsche Gemeenten, een depu tatie van de Ver. van Vrijz.'Hervormden en burgemeester Vernède uit Zoetermeer. DE BEVESTIGING. Alvorens ds. Biommaert zijn ambt aan vaardde, werd hij bevestigd door ds. E. Mi chelin Moreau van 's-Gravenhage. Voordat spr. hiertoe overging, las hij een gedeelte uit 1 Cor. 9. In enkele woorden herdacht ds. Michelin Moreau vervolgens het werk van wijlen ds. Bresson en ds. S. Cler. Nadat spr. den kerkeraad der Leidsche gemeente had gedankt voor het-vele werk, dat tijdens de vacature was geschied, wenschte hij ds. Biommaert veel zegen op zijn werk toe. Moge het zoo zijn, dat gij als een echte herder uw schapen op uw hart draagt en in hun moeilijkheden meeleeft. Volg uw weg in vertrouwen op God en op Jezus Christus. Ds. Michelin Moreau ging hierna over tot lezing van het bevestigings-formulier. DE INTREDE. Na de beantwoording der hem gestelde vragen nam ds. Biommaert-zelf het woord. Ook spreker herdacht in enkele gevoelvolle woorden zijn voorganger. Spr.'noemde hem den grooten vriend van zijn parochianen. Ook het werk van ds. S. Cler werd door hem gememoreerd. Vervolgens herdacht spreker het consulentschap van ds. Miche lin Moreau om dan met een 'enkel woord stil te staan bij zijn verblijf in Middelburg, welke gemeente door den oorlog zoo veel te lijden heeft gehad- Nadat spr. dan den ker keraad nog bedankt' had voor het vertrou wen? in hem gesteld ging hij over tot de evangelieverkondiging, hetgeen hij deed naar aanleiding van 1 Joh. 4 vers 8: „God is liefde". Christus, aldus begon spr., is Zijn wej gegaan door het Israel van Zijn tijd. Hij heeft in Zich de zonden gedragen van Zijn volk om dat volk ten slotte de volkomen verlossing te kunnen geven. God heeft zich 'in Jezus Christus in al Zijn liefde geopen baard. Christus, aldus spr. voortgaande, is voor de groote verantwoordelijkheid niet uit den weg gegaan. Zoo zien wij' God's liefde als Hij Jezus Christus op onzen weg zendt. God vraagt van ons vertrouwen en een vasthouden aan de waarheid. Helaas willen wij vaak zoo graag anders doen. Maar wie God verlaat, slaat zijn eigen werk stuk. La ten wij ons, aldus spr., keeren tot God en in Jezus Christus de groote liefde Gods zien. Jezus heeft geleden voor ons en vraagt ons vertrouwen. Zoo wil Jezus de Trooster zijn van "hen, die naar Hem luisteren en die vermoeid en beladen met schuld zich tot Hem wenden. In deze wereld blijven wij God's aangezicht vol liefde zien, niet een theologisch abstract begrip. Vervolgens stond ds. Biommaert nog stil bij Jezus' woorden: Wees Mijn broeders. Als een broeder heeft Christus ons dat zelf ge^ leerd. Door Zijn geest zal Christus dat ook zelf in ons werken. Zijn geest zal ons naar Zijn beeld omvormen. Nadat spr. dan nog over Christus' liefde gesproken had, zeide hij, dat in het teeken van die liefde zijn predikatie zal staan. God moge die liefde ook in onze gemeente vin den. Aan ons daarop het antwoord; dat antwoord is een gebed: Openbaar ons Uw kracht in onze zwakheid. Na afloop van dezen dienst was er in de Waalsche Bibliotheek aan het. Pieterskerk hof .gelegenheid om met ds. en mevrouw Biommaert kennis te maken. Alle autori teiten, die ook den kerkdienst bijwoonden en voorts vele belangstellenden maakten hiervan gebruik. Namens de Commission' Wallonne voerde hier ds. E. Michelin Mo reau nogmaals het woord. Gironummer ran de W.H.N. 5553. De Bank van de W.H.N. U Kas- vereenlging N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 377. Ge brengt geluk In veler leven. EEN DORP ZONDER BRANDWEER. Hofstede te Nistelrode brandt tot den grond af. Het gemoedelijke Brabantsche dorp Nis telrode, met een nijvere landbouwende be volking, moet het zonder politie en brand weer stellen, aldus De Crt. Het eerste ls niet zoo bezwaarlijk, omdat de marechaussee uit bet naburige Uden en Heesch een oog in het zeil houdt, doch het gemis aan deug delijk brandweermaterieel kan op sommige momenten ernstige gevolgen hebben. Dit is Zaterdagavond gebleken, toen de boerenhofstede van den landbouwer A. v. d. Heiden op het Maxend door het vuur werd aangetast en bij gebrek aan blusschings- middelen weldra als een fakkel brandde. De windrichting was gunstig, zoodat uitbrei ding van den brand niet was te duchten. Het verlies bleef dan ook tot één hofstede beperkt. De hoeve van v. d. Heiden was niet meer te redden en men moest lijdelijk toezien, dat ze tot den grond toe afbrandde. Buren beijverden .zich het vee in veiligheid te brengen, bij welke pogingen een der red ders ernstige brandwonden aan de handen opjiep. Hij moest zich onder dokters behan deling stellen. Enkele varkens, een aantal kippen en een geit zijn in de vlammen om gekomen. De oogst, landbouwwerktuigen en gereedschappen zijn eveneens verloren ge gaan. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duster; de schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Terwijl de resten van de boerderij nog nasmeulden, werd opnieuw brand gemeld. Een groot stuk heidegrond, eigendom van de gemeente Nistelrode, stond in brand. On middellijk werden dorpelingen gerequireerd om met takken en het werpen van zand den brand te bestrijden. Na eenige uren is men er in geslaagd den brand te localisee- ren en de mooie aangrenzende dennenbos- schen voor het vernielende vuur te sporen. Dit is reeds de derde maal in eenige weken, dat in dezelfde bosschen brand is uit gebroken. DOOR ÜITSTROOMEND GAS BEWUSTELOOS GERAAKT. Zaterdag in den namiddag werd een sterke gaslucht waargenomen in de woning van den 47-jarigen rijwielhersteller C. H. in de Kanaalstraat te Delft. De politie stelde een onderzoek in en vond H. bewusteloos in de slaapkamer. Vermoedelijk had hij den avond tevoren een spaarbrander laten branden, waarvan de vlam is uitgewaaid. H. is naar het gasthuis te Delft overgebracht. Zijn toestand is ernstig. ONDER VALLENDEN BOOM GERAAKT EN GEDOOD. Te Velp is de 34-jarige arbeider S. Gerrits uit Deventer onder een vallenden boom ge raakt en onmiddellijk gedood. %—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6