LAATSTE BERICHTEN lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 21 April 1941 UIT DE BOKTE WAERE1D KERK- EN SCH00LN1EUWS Binnenland Engelsche luchtaanvallen Stadsnieuivs Buitenland Duitsch weermachtsbericht Italiaansch W eer machtsbericht SPORT BEÜRSOVERZICHT MARK! twaalf dooden en tal van gewonden. Het A.N.P. meldt: In de afgeloopen weekeinde vlogen ver scheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land en op eenige plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De meeste bommen vielen op het vrije veld. Een aantal andere bracht echter schade te weeg. In een stad in het Westen van ons land kreeg een ziekenhuis een voltreffer. In de buurt van dit ziekenhuis werden eenige woonhuizen beschadigd en ver nield en ontstonden eenige branden, die gelukkig snel gebluscht werden. Een molen en een paar opslagplaatsen wer den in deze stad eveneens getroffen. Volgens de tot dusver ter beschikking zijnde gegevens zijn in deze stad 12 doo den en 15 licht en zwaar gewonde bur gers te betreuren. Op een andere plaats in het land vielen verscheidene brisant- en brandbommen in de nabijheid van een krankzinnigeninrich ting. Het gebouw zelf kreeg geen schade. Wel werden eenige woonhuizen in de buurt be schadigd. Elders werd een straatweg getroffen, zoo dat het verkeer tijdelijk omgelegd moest worden. Voorts kregen vele huizen glaschade. Ten slotte werd blijkbaar op een andere plaats een hoogere onderwijsinrichting tot doel gekozen. Ook deze werd niet geraakt. Wel geraakten in de buurt enkele woon huizen in brand. Deze branden werden snel gebluscht. distributie van boter. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt mede, dat het in het voornemen ligt binnenkort op de bonnen der vetkaart uitsluitend boter beschikbaar te stellen, zooals zulks reeds ge schiedt op de bonnen der boterkaart. Bij den aankoop van boter tegen afgifte van 'nader aan te wijzen bonnen der vetkaart zal dan evenwel réductie op den prijs wor den verleend en wel van 15 cent per 250 gram boter. De detaillisten zullen deze reductie terstond bij de levering van de boter, welke tegen afgifte van deze bonnen wordt gekocht, verrekenen. Voor nadere bij zonderheden worden zij verwezen naar de in de dagbladen opgenomen officieele publi catie. k. van der baaren overleden. In den ouderdom van 90 jaren is te Hen gelo de heer K. van der Baareri, de nestor der Unie van Baptiste gemeenten, overleden Hij heeft in Noord-West-Nederland zeer veel evangelisa'tiearbeid verricht. de aardappel-voorziening. De contactcommissie van kleinhandelaren in aardappelen schrijft ons: Door stagnatie in den aanvoer van aard appelen dreigde er Zaterdag j.l. een tekort in de stad. Op last van het gemeentebestuur werd daarom 15.000 K.G. aardappelen beschikbaar gesteld. Deze aardappelen konden dien mor gen niet meer aan alle handelaren verstrekt worden, zoodat zij bij wijze van noodmaat regel verdeeld werden over negen handela ren in verschillende deelen der stad. Dezen hebben op verzoek van bovengenoemde com missie, den verkoop op zich genomen ten einde de klanten van alle handelaren van aardappelen te voorzien. Dit is evenwel geschied als noodmaatregel, zoodat men in het vervolg bij de vaste leveranciers weer aardappelen kan ver krijgen. reusachtige brand in san juan. Zakenwijk vernield. Uit San Juan (Portorico) meldt U. P.: De zwaarste brand, die ooit in San Juan gewoed heeft, heeft het grootste gedeelte van de zakenwijk der stad vernield. Ook de kerk en een daarnaast gelegen nonnen klooster brandden af. Een non, die voor bet altaar geknield lag en bad, moest door brandweerlieden met geweld uit de kerk gedragen worden, daar zij in levensgevaar verkeerde en weigerde de kerk te verlaten. De brandweer, die door de afdeelingen van leger en vloot werd gesteund, bestreed het vuur vijf uren, voordat het gelukte den brand onder controle te krijgen. Het aan tal slachtoffers ls nog niet bekend. De schade aan textielwaren alleen al bedraagt een kwart millioen dollar. koning peter en simowitsj in athene. Uit verschillende berichten van de Atheensche radio blijkt, dat koning Peter van Servië, te zamen met generaal Simo- witsj en verscheidene ministers, sedert eenige dagen in Athene vertoeft. (dn.b.) overeenkomst tusschen ve'nezuela en groot-brittannië. President Lopez Contreras van Venuzuela I heeft aan het Congres medegedeeld, dat er binnenkort tusschen Venezuela en Groot- Dnttannië een overeenkomst zal worden onderteekend, waarbij het eiland Patos en een steunpunt in de Golf van Paria aan Venezuela zullen worden afgestaan. (d.n.b.) engelsch vliegtuig neergestort. Het inlichtingenbureau van de Iersche regeering heeft gisteravond medegedeeld: Een Britsch vliegtuig is in de nabijheid van Blessington in het graafschap Wicklow neergestort. De uit vier man bestaande be manning is om het leven gekomen. (D.N.B.) GEDENKTEEKEN TE SERAJEWO VERWIJDERD. De steenen gedenktafel, die door de Ser viërs te^ Sera je wo op de plaats van den moord „ter verheerlijking" van den op 28 Juni 1914 gepleegden moord op den Oosten- rij ksch-Hongaarschen troonopvolger was opgesteld, is bij de inneming der stad in bewaring genomen. De commandeerende generaal van een pantsercorps, von Vieting- hoff, heeft de gedenktafel op 20 April door luitenant Mittelmann, die als een van de eerste Dultsche soldaten in Serajewo is binnengedrongen, aan den Fuehrer in zijn hoofdkwartier laten verhandigen. De ge denktafel, die van de misdadige bloedschuld der Serviërs aan den wereldoorlog getuigt, zal in het tuighuis te Berlijn worden opge steld. (D.N.B.) STAD HERDOOPT. In Werschetz in het tot dusver Zuid-Sla vische Banaat is door de Volksduitschers der stad, die de overwegende meerderheid der bevolking vormen, een bevrijdingsfeest gevierd. Daarbij werd besloten de stad te herdoopen in Hennemannstadt. Hennemann had in de Turksche oorlogen omstreeks 1740 de stad met succes met enkele manschap pen verdedigd tegen een Turksche over macht. (DN.B.) DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSEVELT EN MACKENZIE KING. Een gemeenschappelijke verklaring. President Roosevelt en de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, heb ben, na het einde van hun besprekingen op het landgoed van Roosevelt, Hydepark, een gemeenschappelijke verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat Roosevelt en Mackenzie King gesproken hebben over „de snelste en doeltreffendste uitbuiting van de Noord-Amerikaansche productie mogelijkheden, zoowel ter ondersteuning van Engeland en andere democratiën als voor de verdediging van het Westelijk half rond". Men Is principieel tot overeenstem ming gekomen, aldus de verklaring verder, dat bij de mobilisatie van de productie bronnen van het Amerlkaansche vaste land ieder land het andere moet voorzien van verdedigingsmiddelen, die het het bes te vervaardigen kan. Voorts wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de productie snel van stapel zal loopen en dat Canada in staat zal zijn binnen het eerstvolgende jaar aan de Ver. Staten oorlogstuig ter waarde van 200 tot 300 millioen dollar te leveren. Deze leve ranties, waarbij het zal gaan om materia len, die de Ver. Staten dringend noodig hebben, zullen zekere soorten munitie en aluminium en schepen omvatten. (D.N.B.) HITTEGOLF EN BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. Door de dit jaar ongewoon vroeg begon nen hittegolf, welke de vorige week het in de Oostelijke staten talrijke boschbranden in de Oostlijke staten talrijke boschbranden uitgebroken. De vlammen vonten gretig voedsel in de uitgedroogde bosschen en richtten ook in vele plaatsen aanzienlijke schade aan. Uit zes federale staten zijn tot dusver berichten over niet minder dan 400 boschbranden ontvangen. Het hevigst woedde het vuur in den staat New Yersey, waar ruim 20Q woonhuizen werden vernield. De materieele schade in Lakewood, waa,r verscheidene luxueuze mllllonnalrsverblijven afbrandden, bedraagt tot dusver naar schatting 2 millioen dollar. Op het. laatste oogenblik, voor de vlammen oversloegen op de zakenwijk van de stad, kon de brand nog met groote inspanning gestuit worden. Ook -de voorsteden van Baltimore worden door een boschbrand bedreigd, die reeds duizenden woonhuizen en eenige kerken in de asch heeft gelegd.' In het recru ten kampe ment Fort Dix in het zuiden van Ne'w-Jer sey moesten duizenden soldaten hun hulp verleenen aan het bestrijden van drie reus achtige branden, die in razend tempo zich uitbreiden over de uitgedroogde weiden en bosschen. Ook het troepenkamp Fort De- vens in Massachussets wordt door een boschbrand van aanzienlijke afmetingen- bedreigd. Tot dusver waren alle pogingen tot beperking van het vuur vergeefsch. De vlammen zijn reeds dicht genaderd tot de naburige plaats Shiley, welke moest worden geëvacueerd. Uit alle staten komen belich ten over honderden branden, die tot dusver nog niet konden worden beperkt en die aangewakkerd worden door den drogen wind. DE ENGELSCHE LINIE IN GRIEKENLAND United Press meldt: Volgens een te Londen uitgegeve'n com muniqué zou de nieuwe, verdedigingslinie, waarop de Engelschen zic,h teruggetrokken hebben tot nu toe intact gebleven zijn. Waar zich deze nieuwe verdedigingslinie bevindt, werd echter niet bekend gemaakt. Doch op grond van de Duitsche berichten schijnt het dat de Britsche troepen zich hebben teruggetrokken tot op 50 K.M. ten Zuiden van den Olympus. In alle Britsche kringen legt men steeds weer den nadruk er op, dat de fronten nog stand houden, of schoon de situatie als zeer ernstig be schouwd wordt. KONING BORIS BRENQT BEZOEK AAN HITLER. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft koning Boris van Bulgarije Zaterdag j.l. aan den Fuehrer in zijn hoofd kwartier een particulier bezoek gebracht. Koning Boris is gisteren weer in Sofia te ruggekeerd. Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakt bekend: In Griekenland zijn de Duitsche troe pen bij de achtervolging van den ver slagen vijand ver voorbij Larissa naar het Zuiden doorgedrongen. Andere strijdkrachten namen bij den opmarsch over het Pindos-gebergte naar het Westen den meer dan 1500 meter hoo- gen pas bij Metzovon. In Albanië hebben de Italiaansche troepen bij het oprukken op vele plaat den de Gricksche grens bereikt. Het luchtwapen heeft aan de Grlekscbe Oostkust Britsche troepentransportschepen met goed resultaat bestreden. In den hoek van Volos werd een vijandelijk koopvaardij schip van omstreeks 7000 brt. door bommen vernietigd. Bij Chalkis kregen twee groote transportschepen zware treffers. Jagers schoten Zaterdag vijf Britsche gevechtsvliegtuigen en een jachtvliegtuig zonder eigen verliezen neer. In het gebied van de Middellandsche Zee heeft een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen van een vijandelijk convooi een groot transportschip door voltreffers van het zwaarste kaliber tot zinken gebracht. Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen vielen in den afgeloopen nacht weer de haven van La Valetta op Malta met goed resultaat aan. In Noord-Afrika zijn hernieuwde met steun van pantserwagens ondernomen vij andelijke aanvallen op Soloem en van To- broek uit afgeslagen. Duitsche jagers soho- ten hier in luchtgevechten vier jagers van het type Hurricane neer en luchtdoelartil lerie haalde een Britsch gevechtsvliegtuig Omlaag. Voor de Britsche Oostkust is een koop vaarder van 3000 brt. door een bom getrof fen. Op het verlies daarvan kan gerekend worden. In Noordoost Schotland werd een fabrieksinstallatie in scheervlucht met bom men bestookt. Bil luchtgevechten boven het Kanaal en voor de monding van de Theems verloor de vijand twee jagers van het type Spitfire, boven de Britsche Zuidwest-kust een gevechtsvliegtuig. Marine-artillerie nam vijandelijke vrachtschepen ter hoogte van Dover onder vuur. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrachten op verscheL dene plaatsen in Noordwest- en West- Duitschland bommen uitgeworpen, die- uit sluitend woningen beschadigden en eenige slachtoffers onder de burgerbevolking maak ten. Luchtdoelartillerie schoot een van de aanvallende vliegtuigen neer. In de gevechten ten Noorden van Agram heeft ritmeester Sachenbachcr zich op 13 April onderscheiden door met zijn escadron fietsers door vastberaden aanpakken een vijandelijken divisiestaf gevangen te nemen en daardoor de overgave van het gros van deze divisie, omstreeks 12.000 man, te be werkstelligen. STEMMINGEN IN AMERIKA. Tegen den oorlog. De laatste enquêtes van het Gallup in stituut hebben uitgewezen, dat nog steeds verreweg het grootste deel van het Ameri- kaansche volk tegen een actieve deelneming van de V.-S. aan de oorlogshandelingen is. Op de vraag, of een deel van het Amerl kaansche leger ter ondersteuning van Engeland naar Europa moet worden gezon den, antwoordde 79 procent der onder vraagden „neen", terwijl slechts 17 procent er voor was; 69 procent der ondervraagden sprak zich uit tegen het uitzenden van een deel der Amerikaansche luchtvloot naar Engeland. De vraag of Amerikaansche oor logsschepen naar het Britsche eiland moes ten varen, werd door 67 procent met „neen" beantwoord. (D.N.B.) De repubükeinsche senator Nye heeft in een gesprek met vertegenwoordigers van de pers het verval van het Britsche rijk voor speld. Deze mogelijkheid, zoo verklaarde hij, kan men echter met kalmte tegemoet zien. In geval van de overwinning van Duitsch- land, zoo meende Nye, zouden de V. S, wel iswaar „onaangename wereld-economische ervaringen" opdoen, maar dit zou nauwe lijks erger gevolgen hebben dan dg Engel- sche concurrentie. Engeland is steeds de sterkste concurrent van de V. St. geweest en heeft met Amerika en de geheele wereld om den laatsen rooden duit .gevochten. Wanneer overigens, zoo ging Nye voort, de V. S. een werkelijk neutralen koers waren ingeslagen, dan zou men thans niet be vreesd behoeven te zijn voor vergeldings maatregelen van den kant der nieuwe heer- schers van Europa. Engeland heeft steeds een slechten in vloed uitgecefend op de moraal ter wereld en is de aanstichter geweest van eeuwige wrijvingen en rivaliteiten. (D.N.B.) De „Washington Bost" zegt o.m.: Roosevelt zou een groote -fout maken, wanneer hij mocht besluiten tot con- vooieeren, zonder tevoren het volk daarvan in kennis te stellen. Het blad geeft te ken nen, dat Roosevelt door dergelijke heime lijke acties zijn populariteit op het spel zou zetten. Ook de Washington Times Herald spreekt over het convooyrfobleem, waarbij het blad opmerkt, dat het gébruik van Amerikaansche convooien tot den oorlog zou lelden. Tot dusver hebben de interven- tionnisten nog geen gebruik kunnen maken van Wilson's argument, dat 'Amerikanen door Duitsche duikbooten om het leven zijn gekomen. Dit gebrek, zoo merkt het blad ironisch op. zou door het invoeren van con- vooieering snel verholpen kunnen worden. Daardoor riskeert men het leven van Ame rikanen en dan kunnen de oude argumen ten van 1917 weer uit de kast gehaald wor den en de oude oorlogskoorts kan weer worden opgevoerd. (D.N.B.) Voor den oorlog. Onder voorzitterschap van den interven- tionnistischen senator Glass is een nieuwe organisatie opgericht, die een versterkte deelneming van Amerika aan den oorlog aan de zijde van Engeland in baar pro gramma heeft staan. Dit „Fifth freedom committee", zooals deze organisatie is ge noemd, bepleit het optreden va» de Aane- Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Gisteren hebben onze troepen de Griek- sche troepen, die hardnekkigen weerstand boden in versterkte stellingen aan de Alba- neesche grens, tot den terugtocht gedwon gen. Hardnekkige gevechten speelden zich af, in den loop waarvan het vierde regiment bergsaglieri zich bijzonder onderscheidden. Alle plaatsen aan de Ionische kust tot aan de oude grens werden opnieuw bezet. Onze lüchtformaties vielen in achtereenvolgende golven artilleriestellingen, troepenconcen traties en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand aan. Een aanzienlijk aantal van deze strijdmiddelen werd verwoest en beschadigd. In het kanaal van Ithaka en Korfoe werden talrijke vijandelijke sche pen getroffen. Haveninstallaties van de basis van Missolonghi en het station van Calamata werden gebombardeerd. Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen hebben de vlootbasis van La Valetta op Malta aan een hevigen aanval blootgesteld. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. Andere luchtdetachementen bombardeerden her haaldelijk de luchtbasis Iraklion (Kreta) en schepen, die in de baai van Soeda lagen gemeerd. Te Iraklion werden Installaties van het vliegveld zwaar beschadigd. Te Soeda werd e,en vijandelijke torpedojager in brand ge schoten. Een vrachtboot, die door bommen van groot kaliber getroffen was, zonk. Afdeelingen torpedovliegtuigen vielen her haaldelijk een vijandelijk convooi in het Oostelijk leed van de Middellandsche Zee, ten Zuiden van het eiland Gaudo, aan, tor pedeerden een groote tankboot van 15.000 ton en een hulpkruiser van 8.000 ton en brachten ze tot zinken. Ondanks aanvallen van vijandelijke jagers en het vuur van de luchtdoelartlllerie keerde al de vliegtuigen op hun basis terug. In Noo'rd-Afrika werd een poging van den vijand om zich in de omgeving van Bardia te ontschepen onmiddellijk afgeslagen. Alle troepen, die aan land gekomen wa ren, werden gevangen genomen. Eigen en Duitsche vliegtuigen bombardeerden To- broek, waarbij haveninstallaties en gemeer de schepen beschadigd werden. Andere Duitsche vliegtuigen vielen Britsche sche pen in de baai van Soll'oem aan. Een tran sportschip werd tot zinken gebracht. Te Solloem werden vier Engelsche vliegtuigen door Jagers neergeschoten, en een Blen heim werd door luchtafweergeschut neer geschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag deed de vijand eenige aanvallen op plaat sen in Cyrenaica: slachtoffers noch scha de. In Oost-Afrlka werden vijandelijke co lonnes in den sector van Tigrai door het hevige vuur van onze artillerie op een wan ordelijke vlucht gedreven. In de streek van Galla Sidamo werden vijandelijke troepen die onze stellingen trachten te naderen, terstond van onze zijde aangevallen en afgeslagen, waarbij zij talrijke verliezen leden. Een Engelsch vliegtuig, dat door luchtafweerarttllerle getroffen was. werd genoodzaakt binnen onze linies te landen. De bemanning werd gevangen genomen. DASSAN. HET EILAND DER 5 MILLIOEN PINGUÏNS. Ten Zuiden van Kaap de Goede Hoop en van de door de zee omspoelde Tafel berg aan de Zuidelijkste punt van Afrika, ligt in den Atlantischen Oceaan een klein rotsachtig eiland, dat slechts 4 K.M. lang en 2'/t K.M. breed is. Dit eiland is Das san en wordt gewoonlijk het eiland der pinguïns genoemd, om'dat er ontelbare pin guïns op leven. Volgens eèn schatting be draagt dit aantal wel ongeveer 5 millioen. De natuuronderzoeker Cherry Kearton heeft daar een film opgenomen. De film stelt in staat de levensgewoonten dezer dieren van zeer nabij te kunnen waar nemen. Wanneer de dieren zich op het strand bevinden, zou men gelooven het strand van een of andere wereldbekende badplaats voor zich te zien, daar de pin guïns zich in vele opzichten op dezelfde wijze als menschen bewegen, o.a. bij het loopen en wanneer zij zich in het water storten. Het. feit, dat de dieren zwart-wit gevederd zijn, versterkt dezen indruk nog. De pinguins kunnen, in tegenstelling tot de andere vogelsoorten, niet vliegen en bouwen dastrom hun nesten niet. in boo- men, doch graven het in de aarde. De film operateur is er ih geslaagd de vogels in hun nesten waar te nemen tijdens het broeden en ook het moment, waarop - jongen, die er ais kleine teddy-beertjes uit zien, uit de eierschalen te'voorschijn ko men, heeft men weten vast te leggen. Een zeer typischen aanblik leveren de jonge pinguins in den ruitijd. Zij hebben dan nog geen veeren en 'kunnen nog niet zwem men en staan daarom voortdurend in lange rijen naast elkaar aan het strand te wach ten totdat hun veevenkieed zich voldoende ontwikkeld heeft. De pinguins voeden zich slechts met levende visch en zij moeten dus vele malen in de zee duiken om voldoende voedsel voor zich en hun jongen te verzamelen. Op een deel van het eiland treft men een aantal pinguins aan, die of geheel wit of geheel zwart zijn. Deze worden typi- soherwijs door de andere pinguins geme den, hoewel hun niets kwaads geschiedt. Eens per jaar verlaten de pinguins het eiland en trekken naar een zoetwatergebled, dat op zeer grooten afstand ligt. Zij blijven dan eenige maanden weg, doch keeren al tijd .weer terug. En dan begint de cyclus van hun bestaan, die uit liefdesspel, nest- bouw en broeden bestaat, weer opnieuw. rlkaansche vloot, het luchtwapen en de koopvaardij voor het goederenvervoer naar Engeland Tot het comité van oprichting behooren o.a. kolonel Donovan en de ban kier James Warburg. Bisschop Hobson is benoemd tot chef van de afdeeling propa ganda van deze organisatie. (DN.B.) D.S.O. I—DELFT I 4—2. In de eerste minuten zijn de gasten in de meerderheid en als Smit twijfelt met ultloopen opent de rechtsbinnen de score (01). Het spel gaat nu snel op en neer en bij een DJS.O.- aanval brengt Duijvebode de partijen op ge lijken voet (1—1). Met dezen stand komt de rust. Direct na de rust zijn de gasten weer in den aanval en als Westhoek den bal maar half raakt is de linksbuiten er snel zijen kan den bal nog juist over de lijn werken (12). Dat wordt D.S.O. te bar en zij pakt nu goed aan en als Veelenturf den bal krijgt, maakt hii weer gelijk (2—2). Even hierna krijgt Dontje den bal vrij en hij lost een hard schot, dat via de paal In hèt net- verdwijnt (32). M. Lelieveld is het grootste struikelblok voor de gasten. In de laatste minuten maakt Blijleven er 42 van. ned. herv. kerk. Aangenomen naar Ingen (toez.) ds. J. C. Koppert te Bladel; naar 's-Heerenbroek Nieuwdorp cand. W. C. Luuring te Heem stede. Bedankt voor Roordahuizem ds. J. L. van Apeldoorn te Boornbergum en Kortehem- men; voor Poederoyen en Loevestein ds! S. van der Linde te Lopik. Beroepen te Culemborg (toez.) ds. G. Ol- deman te Terwispel (Fr.); te Hoogkarspel- Lutjebroek cand. F. Mentzel te Amsterdam. remonstr. broederschap. Tweetal te Rotterdam (vac. ds. G. J. Hoenderdaal) ds. M. Blokker te Utrecht en ds. H. J. Groene weg en te Arnhem. AMSTERDAM, 21 April. Bij de opening van de effectenbeurs bleek heden alras, dat de belangstelling niet bijzonder groot was. De handel bewoog" zich in kalme banen, maar zoover orders aanwezig waren, hadden deze meerendeels betrekking op aankoopen en daarentegen was er maar weinig materiaal aan de markt. Het gevolg was, dat in vrijwel alle afdeelingen onmiddellijk op ongeveer het peil van $e vorige slotnoteeringen werd gehandeld, terwijl daarna de koersen ge leidelijk aan naar boven gingen. Er was echter te weinig te doen om een krach tige hausse beweging te voorschijn te roe pen, niettegenstaande de verkoopers zich geheel hadden teruggterokken. Geen en kele rubriek gaf handel van beteekenis te zien. Olies werden in een opten hoek ver handeld, maar per saldo verwisselden slechts een bescheiden hoeveelheid van eigenaar. 1 Aanvankelijk werd gehandeld tegen 250V2%. terwijl later op den middag een vijftal pun ten meer kon worden bedongen, en bij het slot op ongeveer de beste prijzen van den dag werd afgedaan. De Indische cultuur- r.andeelen vertoonden een geheel analoog verloop. H.V.A.'s liepen na prijshoudenden inzet nog een goede viertal punten naar boven en konden zich vergeleken met Za terdag ten slotte niet onaardig verbeteren. Voor de incourante Sulkeraandeelen be stond 'maar v/einig belangstelling. De Ta- baksmarkt was stil. De Sumatra aandeelen waren goed prijshoudend. Oude Deli's wa ren eenige procenten hooger. De affaire in Rubberfondsen was gering. Amsterdam Rubbers stegen onder beurstijd een vijftal punten en kwamen op 275%, waarna geen groote variaties meerd werden meegemaakt; de overige soorten waren prijshoudend. Voor Industrieelen bestond niet veel animo. De bekende hoofdsoorten zooals Aku's, Unilevers en de Philips aandeelen, bewo gen a'.ch in hoofdzaak juist even boven het peil van de vorige topprijzen. De minder gangbare soorten waren door elkander ge nomen prijshoudend.' Ook in de Scheep vaartpapieren was niet veel te doen. De leidende aandeelen kwamen meerendeels een kleinigheid hooger te liggen. De fluc tuaties onder beurstijd waren gering, maar het slot kwam op ongeveer de hoogste prijzen. De Amerikaansche markt had een kalm verloop. Wallstreet had echter voor de aandeelen welke te Amsterdam als toonaangevend worden beschouwd, iets hooger koersen af gezonden en het gevolg hiervan was, dat ook voor de Amerikaantjes een betere stemming bestond. Wel waren de koersen niet veel gewijzigd, maar onder beurstijd kon toch een verbetering worden waarge nomen; zooals gebruikelijk, ging het meest om in de staalaandeelen. Het zakenverkeer, op de beleggingsmarkt was van kalmen aard. In de koersen van de Nederlandsche Staatspapieren kwam geen noemenswaardige verandering. Ge meentelijke en provinciale obligatiën lagen vast in de markt. Er bestond kleine vraag, waartegenover nauwelijks aanbod aanwezig was. Pandbrieven waren eveneens goed van toon. Prolongatie 2 3/4%. HONSELERSDIJK 19 April. Groentenvel- ling: Sla 9; 2e srt. 7.50; 3e srt. 4.50; Komkom mers A 31; B. 23.50; C. 17 per 100; Spinazie 18 per kg.; Radijs 3.20 per 100 bos. KATWIJK A. D. RIJN, 19 April - Knolsel derij A f.1214; Schorseneeren A f. 15.9017; Waspeen f. 2.10—2.90; Kroten 68—74 ct.; Roode Kool f.8—3.50; Gele Kool f. 6.80—7; Uien f.5.80 —f.6; Witlof f. 20.50—28. NAALDWIJK, 19 April Vellingen Bond Westland: Spinazie'18; 2e srt. 11 ct. per kg.; Sla 15 k.g. f.6; export f.9; 12 k.g. f. 7.50 per 100; Radijs f. 3.203.20 per 100 bos; Rabarber 21; Kelen export 20 per 100; Andijvie 48—67 per 4 k.g.; Stoofsla 3545 per 6 k.g. TER AAR. Centrale Veiling. 18 April. Per kist: Spinazie 5072 ct.; Andijvie 46—71 ct.; Slavellen 49106 ct.; Dunsel 40 ct.; per 100 k.g.: Prei f.8.50; Sprultkool f.17—19; Witlof f13 f. 28.40; Radijs f. 1—2.70; Selderij f.3—6; Raap stelen f. 2.50—2.90;; Sla f.5—9; Bloemkool 10-~ 7 ct.; Komkommers 19 ct.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3