De Olympus en Larissa door de Duitschers bezet Adolf Hitler's 52ste verjaardag 82sfe Jaargang MAANDAG 21 APRIL 1941 No. 24867 Verduisteren: De Italianen bevrijden Albanië Duitsche Weermachtsberichten Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inqudrt bevorderd Goebbels en Goering voor de radio Afblijven van neergestorte vliegtuigen 20.48 uui 6.29 uur .J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets..- Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappep. gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde Zaterdag mede: Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servische oorlogstooneel de wapens neergelegd. De in Griekenland strijdende troe pen zijn, verder oprukkende, door het bergland ten Noordoosten van den Pin- dus gedrongen. In een opmarsch aan weerszijden van den Olympus werden de achterhoedetroepen van de Brit sche kernstrijdkrachten verdreven, de Zuidelijke uitgangen van het gebergte in snelle achtervolging veroverd en is op de Thessalische vlakte het belang rijke knooppunt van wegen Larissa ge nomen. Bergjagers heschen op den top van den Olympus de rijksoorlogsvlag. Het luchtwapen heeft ondanks den on- gunstigen weerstoestand de operaties van het leger gesteund met optreden van for maties gevechtsvliegtuigen tegen" vijande lijke colonnes in het gebied van Larissa en tegen den weg JaninaArta. Op Grieksche vliegvelden werden vijf vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van Chalkis hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene transportschepen van in totaal 29.000 b.r.t. vernield en bomtreffers geplaatst op an dere koopvaarders. In den afgeloopen nacht heeft het lucht wapen de Britsche ravitailleeringsscheep- vaart met goed gevolg bestreden. Zoo wer den in het Kanaal van Bristol van een ge wapend konvooi twee koopvaarders diet in totaal 11.000 b.r.t. vernietigd en is op een derde schip een treffer geplaatst. Andere gevechtsvliegtuigen hebben voor de Schot- sche Oostkust drie koopvaarders van. in to taal 800 b.r.t. tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. Daarmede verloor de vijand in enkele uren tijds in het zeegebied rondom het Britsche moeder land 19.000 b.r.t. In Noord-Afrika is de strijd om de als vesting gebouwde stellingen van Tobroek in samenwerking met het luchtwapen, voort gezet. Duitsche en Italiaansche duikbom menwerpers hebben op 17 April op den grond liggende doelen rondom Tobroek met goed gevolg gebombardeerd. Voltreffers richtten in de vestingwerken, in batteerijen en benzineopslagplaatsen groote vernie lingen aan en stichtten van verre zichtbare branden. Verdere aanvallen op de haven van Tobroek zijn door Duitsche gevechts vliegtuigen ln den nacht van 17 op 18 April uitgevoerd. Duitsche duikbommen werpers hebben gisteren bij Solloem een zwaar bewapende hulpkruiser, metende 8000 b.r.t. tot zinken gebracht.. Begeleiden de torpedovliegtuigen hebben daarbij een gevechtsvliegtuig van het type Bristol Blenheim neergeschoten. De vijand is overdag noch des nachts naar Duitsch gebied gevlogen. Bij een po ging om gisteren overdag en des avonds naar de Noorsche en de Kanaalkust te vlie gen, verloor de vijand 11 toestellen, waar van 6 in luchtgevechten, 3 door lichte zeestrijdkrachten op de Noordzee en 1 door afweergeschut en de marine-artillerie. Een verkenningsvliegtuig schoot bovendien aan den ingang van het Kanaal van St. George in een luchtgevecht met twee vijandelijke jagers een vliegtuig van het type Spitfire neer. Daarmede zijn in totaal 13 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en 5 op den grond vernield, Drie eigen toestellen worden vermist. En Zondag: Als vergelding voor den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op. woonwijken te Berlijn, heeft de Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht opnieuw Londen EEN TELEGRAM AAN DEN FÜHRER. De Führer heeft den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, rijksminister dr. Seyss-Inquart bevorderd tot SS-Obergruppenführer. De Führer heeft den höheren SS- und Polizeiführer, Brigadeführer und Ge- neralmajor der Polizei Rauter bevor derd tot SS-Gruppenführer en Gene- ralleutnant der Polizei. De rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, rijksminister Seyss- Inquart, heeft den Führer hét volgende telegram gezonden: 's-Gravenhage, 20 April 1941. Mijn Führer, In dezen tijd van de grootste beteekenis leidt u het Duitsche volk op weergaloos strijdvaardige wijze naar zijn vooraan staande plaats in de wereld.. Het Duitsche volk volgt, mijn Führer, met den ernst en de vastbeslotenheid, waartoe gij uw volk hebt opgeleid. Op uw verpaardag echter richten zich tot u de harten van alle Duitschers en van al onze vrienden met bijzonder vurige en blijde wenschen, terwijl zij u een geen grenzen kennende liefde betuigen, welke u, mijn Führer, in ons gewekt hebt. Wij, die uw opdracht in Nederland ver vullen. groeten u op den dag van heden, in volmaakte liefde en onvoorwaardelijke trouw. Heil mijn Führer. w.g. Seys-Inquart. De Führer heeft SS-Gruppenführer dr. Dietrich totSS-Obergruppenführer bevor derd. aangevallen. Ook bij dezen' grooten aanval hebben vele honderden vliegtuigen den ge- heelen nacht door reusachtige hoeveelhe den braad- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote branden, die van verre te zien waren en vooral ln de bocht van de Theems, de Mllwall-docks en Green wich uitbraken, zijn een zeker teeken voor de ontzettende uitwerking van dezen ver- geldingsaanval die opnieuw door Engeland' was uitgelokt. In de vlakte van Thessalië achtervolgen de Duitsche troepen de verslagen Britsch- Grieksche strijdkrachten. Ten Westen van den Plndus trekt de vijand hier en daar met ontbindingsverschijnselen voor de Ita liaansche troepen terug. Talrijke Grieksche soldaten en geheele afdeelingen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troepen, die ten Oosten van het gebergte opereeren. Bij de inneming van Larissa en Trikkala hebben gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers de operaties van het leger ge steund. Zij bestookten terugtrekkende troe pen en colonnes van den vijand met bom men en mitrailleurvuur, vernietigden op een vliegveld tien jachttoestellen van het tyoe Gloster en bij een luchtgevecht een Britschen jager van het type Spitfire. In het Noorden van Joegoslavië zijn tot dusverre 1500 officieren en 244.000 man als gevangenen geteld. In Noord-Afrika bleven vijandelijke aan vallen op Solloem zonder succes, hoewel zij door vloot- en luchtstrijdkrachten gesteund werden. In den nacht van 18 op 19 April en gisteren overdag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen de havenwerken en andere mi litaire doelen te Tobroek met zware bom men bestookt. Door voltreffers werden groote branden en hevige ontploffingen veroorzaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Malta ernstige schade toegebracht aan de marinewerf en aan pakhuizen. Een tank station geraakte in brand. Tijdens een gewapende verkenning heb ben vliegtuigen gisteren aan de Schotsche Oostkust twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlljken inhoud van 6000 ton vernietigd. Bij een aanval van jagers op de Britsche Zuidkust werd een vijande lijke jager van het type Spitfire neerge schoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch ge bied verschenen. o Over het succes bij den Olympus en La rissa geeft het D.ND. o.m. nog volgende bij zonderheden: Wat deze geweldige bergvesting met haar talrijke toppen, doorkloofde rotsen, haar spelonken en steile hellingen aan de Engel- schen voor afweermogeijkheden bood en met welke onoverwinlijk schijnende moei lijkheden in de periode van snelvuur- en Rijksminister dr. Göbbels heeft op den vooravond van den verjaardag van den Führer een radiorede gehouden, waarin hij o.a het volgende zeide: De Duitschers staan nog niet ver genoeg van den tegenwoordigen tijd af om reeds thans dezen tijd in zijn geheele draagwijdte en grootte te kunnen overzien, doch onge twijfeld zullen alle komende geslachten de Duitschers van nu erom benijden, dat zij dezen tijd strijdend konden meemaken en het geluk gehad hebben, een grooten poli- tieken hartstocht te bezitten. Het is geen frase, wanneer men zegt, dat datgene, wat het Duitsche volk thans be leed en waaraan allen naar vermogen me dewerken, er niet zou zijn, of er niet zoo zou zijn, wanneer er niet een man als weg wijzer en baanbreker aan den voortschrij denden tijd beteekenis, inhoud en richting gegeven had. De wereld beleeft thans het grootste wonder, dat er in de geschiedenis bestaat, n.l. dat een genie een nieuwe we reld bouwt. Derhalve betuigt de geheele Duitsche natie den Führer op zijn 52sten verjaardag haar gevoelens van dankbaar heid, vereering en bewondering, en brengt zij ook de grootste hoop op en het onwrik bare geloof aan hem en zijn historische zen ding tot uiting. Wanneer het Duitsche volk den dag van morgen met zijn beste mannen aan de strijdende fronten en in het vaderland, in de bewapéningsindustrie, aan de machines of bij het vervullen van de dagelijksche plichten doorbrengt, zijn deze gevoelens des te inniger en hartelijker. De Duitsche natie huldigt den Führer op zijn verjaardag met de gelofte tot dubbelen ijver bij haar v/erk. De minister herinnerde aan den dag, van daag twee jaar geleden, toen Adolf Hitler zijn 50sten verjaardag vierde, bij welke ge legenheid de prachtigste parade werd ge houden', die de rijkshoofdstad ooit heeft ge zien. Zij heeft met algeheele duidelijkheid bewezen, hoe sterk het rijk in zes jaren van nationaal-socialistischen opbouw geworden is. „Toen hoopten wij nog," zoo zeide dr. Göbbels, „dat het den Führer zou gelukken den vrede voor ons land en de wereld te be waren. Wij wisten echter ook, dat, wanneer onze vijanden het rijk opnieuw zouden dwingen tot den strijd voor zijn nationaal bestaan, het Duitsche volk voor de eerste maal in zijn geschiedenis, eensgezind in alle standen, geestelijk, economisch en militair voorbereid tot het uiterste, zou aantreden en de wereld een wonder van kracht, man nelijkheid, souvereine politieke en geeste lijke superioriteit, militaire kracht en nauwkeurigheid zou beleven. Vraagt men zich thans af, zoo ging dr. Göbbels verder, wat dan eigenlijk onze vij anden bij de aan het daglicht tredende krachtsverhoudingen bewogen heeft om desondanks aan het Duitsche rijk den oor log te verklaren, dan kan men hierop in feite slechts dit antwoorden: n.l. dat zij niet aan heb meesleepende geweld an een groote persoonlijkheid en aan de stevigheid van zijn werk geloofden. Zij hebben het niet voor- mogelijk gehouden, dat een man het wonder zou hebben gewrocht, zijn volk uit een diep verval omhoog te 'heffen. Voor de eerste maal is thans Duitschland in dezen oorlog als een hecht aaneenge smeed machtsblok opgetreden, om vermetel en superieur zijn belangen te behartigen. Iedereen weet waarom het ging en dat aan het einde van dezen oorlog een Duitsche overwinning staat. Het Duitsche volk be hoeft en wil ook niet in bijzonderheden weten wat de Führef voornemens is en wel ken weg naar de overwinning hij op een bepaald oogenblik kiest. Hij heeft eenvou dig vertrouwen in hem. Thans weet iedere Duitsche soldaat, dat Duitschland steeds slechts dan verloor, wanneer het gehoor gaf aan leugenachtige influisteringen, dat Duitschland chter altijd triomfeerde, wan neer het zich van zijn kracht bewust bleef." In het verdere verloop van zijn rede her innerde de minister aan de uitspraak van Churchill, dat Engeland zal overwinnen, doch dat hij nog niet weet op welke wijze. Duitschland kan hierop slechts dit antwoord gevén: de Führer zal overwinnen en wel hoofdzakelijk, omdat hij weet hoe hij kan overwinnen. Een oorlogvoerend volk, geleid door één wil en beheerscht door een fanatisme, dat behaalt de overwinning. Een man, die zoo iets bereikte en schiep, staat ver verheven boven woorden van lof en grootspraak. Voor hem kan de natie zich slechts in dankbaar heid buigen. „Zoo groeten wij hem dan op den vooravond van zijn verjaardag," zoo besloot dr. Göbbels. „De geheele natie ver- eenigt zich in dezen groet en in de uitdruk king van de diepste en eerbiedigste dank baarheid jegens hem." Naar het D.ND. verneemt, vierde de Führer rijn verjaardag in zijn hoofdkwar tier in de nabijheid van het operatieterrein op den Balkan. Terwijl hij met zijn staf bijeen was in den restauratiewagen van den specialen trein, die op het oogenblik als hoofdkwartier dienst doet, kwam klokslag middernacht als eerste de chef van het opperbevel der weermacht generaal-veld- maarschalk Keitel, rijn gelukwenschen aanbieden. In een korte toespraak herinnerde Keitel er aan, dat de mannen, die hier bijeen waren, reeds langer dan drie jaar hadden deelgenomen aan alle triomftochten en veld tochten van den Führer. In het thans af geloopen levensjaar van den Führer zijn reusachtige successen behaald en de laat ste dagen heeft de Duitsche weermacht onder rechtstreeksche leiding van Hitier wederom een tegenstander, die in dienst van Engeland stond, verpletterd. Thans verjaagt de weermacht de vluchtende En- gelschen van het Europeesche vasteland. Keitel besloot met de gelofte, dat de weer macht haar Führer op al zijn wegen zege vierend zal volgen. In opgewekte stemming verliep het eer ste uur van den dag. Onophoudelijk kwa men per verreschrijver of over de korte golf militaire, politieke en diplomatieke be richten binnen, die in het teeken stonden van de definitieve ineenstorting van het Britsch-Grieksche front, welke zich steeds duidelijker begint af te teekenen, en van een komende nieuwe catastrofe voor het Engelsche leger. Inmiddels waren de eerste gelukwensch- telegrammen binnengekomen. Bijzonder verblijdénd waren de wenschen uit Italië. Even vóór middernacht werd een telegram ontvangen, waarin de Duitsche soldaten, die Larissa hadden ingenomen, den Führer gelukwenschten. Tegen halftwee nam Hit- Ier afscheid van den staf. Na kennis te hebben genomen van de laatste militaire berichten, trok hij zich .terug. 1 De dag begon zooals alle dagen van dezen oorlog met militaire besprekingen, die tot ongeveer 11 uur duurden. Intusschen had het begeleldingsbatajon van de weermacht met de muziek voorop zich voor den wagon van den Führér opgesteld. De rijksmaar schalk van het Grootduitsche rijk, Herman Göring, de opperbevelhebber der marine, groot-admiraal Raeder, en de opperbevel hebber van het leger, generaal-veldmaar- schalk von Brauchitsch, kwamen hierop hun gelukwenschen aanbieden. Om kwart over elf luisterde de Führer in zijn com mandowagen aan den luidspreker naar de door den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, over den Grootduitschen om roep uitgezonden gelukwenschen van het vaderland. In den tusschentijd stelden ook de leden van het hoofdkwartier van den Führer en diens intiemste medewerkers zich op, op het met guirlandes' en voorjaarsbloemen ge tooide voorterrein voor den wagon van den Führer. Te 11 uur 25 nam de Führer de geluk wenschen van de opperbevelhebbers der weermachtonderdeelen en van de chefs van het opperbevel der weermacht ln ontvangst. Daarop bracht de rijksmaarschalk den Führer de felicitaties over van de Duitsche weermacht, inzonderheid van de op den Balkan strijdende troepen. De Führer dankte den rijksmaarschalk, alsmede groot-admi raal Raeder en de generaal-veldmaarschal- ken von Brauchitsch en Keitel met een hai- telijken handdruk. Daarop, werd de Führer o.m. door den rijksminister van Buitenland- sche Zaken, von Ribbentrop, rijksleider der S.S., Himmler, den chef der rijkskanselarij, rijksminister dr. Lammers, rijksperschef, dr. Dietrich en den genraal der artillerie Jodl: gefeliciteerd. Tegen een uur begaf de Führer zich met de heeren van zijn staf weer aan het werk. O Rijksmaarschalk Göring heeft den Führer in een radiorede namens dé Duitsche weer macht met zijn verjaardag gefeliciteerd. In de groote gevechten van den laatsten tijd, aldus Göring, heeft de Duitsche soldaat be wezen, ook ditmaal onoverwinnelijk te zijn. Drie omstandigheden vooral hebben deze overwinningen mogelijk gemaakt: de bewa pening van de Dujtsche weermacht, haar geoefendheid en haar leiding. Göring on derstreepte vervolgens het belangrijke aan deel, dat Adolf Hitler in de totstandkoming van deze drie voor de Duitsche weermacht beslissende factoren gehad heeft. U gaf voor den grondslag der toekom stige strijdvaardigheid uw kennis uit den wereldoorlog, aldus de rijksmaarschalk, niet uw kenrus als veldheer, maar uw kennis als soldaat, als „Gefreiter", die in de voorste gelederen gestreden en gevochten heeft. Steeds waart gij het die er op wees, dat niets tot stand kan komen aan de groene tafel, maar dat men zich moet voorstellen wat den soldaat, den kleinen man, voor aan in den strijd, wanneer hij moet aanval len, beweegt en vervult, en wat hij hier noodig heeft om te kunnen overwinnen. Thans weet de geheele wereld, mijn Führer, hoe gij het beste wapen ter wereld gemaakt hebt, en ook hoe ge het verstaat, dit scherpe zwaard zoo te hanteeren, waar de houw het diepste aankomt. Op den dag van heden is het de vurige wensch van de Duitsche soldaten en is het hun gelofte, daar te overwinnen, waar u, mijn Führer, het beveelt, en ik weet, dat de vastberaden heid en het vertrouwen, hetwelk ons vervult ons deze grootste van alle overwinningen zullen laten bevechten. Onze gelofte op den dag van heden luidt: „Wij verslaan den vijand, waar we hem ook ontmoeten." TELEGRAM VAN DEN DUCE. Mussolini heeft het volgende telegram aan Hitier doen toekomen: „Het Italiaansche volk en zijn strijd krachten, die naast do Duitsche vechten, deelen hartelijk in de vreugde, waarmede het Duitsche volk, Führer, uw verjaardag viert. Deze viering geschiedt in de sfeer en de zekerheid van de overwinning, die wij zullen behalen niet alleen door de kracht van onze soldaten, maar ook door die van onze denkbeelden, die tegenover het verle den de toekomst vertegenwoordigen. Aan vaard, Führer, mijn oprechte gelukwen schen en kameraadschappelijke groeten". Ook de koning-keizer heeft Hitier een celegram van geluk wensch doert toekomen, evenals de leiders van alle met Duitsch land verbonden landen. De Duitsche pers staat geheel in het tee ken der redevoeringen van Goebbels en Goering. NIET NAKOMEN VAN BEVELEN KAN DEN DOOD TEN GEVOLGE HEBBEN. Het A.N.P. meldt: De Wehrmachtsbe- fehlshaber in Nederland maakt bekend: Eenlge dagen geleden deed zich ln het Zuiden van Nederland de volgende betreu renswaardige gebeurtenis voor. Een Britsch vliegtuig was neergestort en lag vernield op den grond. De bevoegde Ortskommandantur had direct een post bij de plaats van neerstorting gezet, welke het vliegtuig tot de opruiming te bewaken had. Geen burger mag, zooals bekend is, de plaats van het ongeluk en vooral niet de overblijfselen van het neergeschoten vlieg tuig naderen. Evenwel werd deze algemeen bekende maatregel hier niet nagekomen. Niettegen staande herhaalde waarschuwing door den post liep een Hollander telkens weer op het wrak toe, om doelen van het vliegtuig af te scheuren en te „verzamelen"." Ten slotte loste de post een waarschu wingsschot. Ook dit schrok den burger niet af, die zijn ongehoorzaamheid ten slotte met den dood moest boeten. Deze gebeurtenis Is een ernstige waar schuwing eh moge telkens opnieuw aan leiding zijn, in het bijzonder voor de jeugd te bedenken, dat neergestorte vliegtuigen geen objecten zijn voor verzamelaars en dat vóór alles de bevelen van Duitsche posten dadelijk nagekomen moeten wor den. Ongehoorzaamheid kan den dood brengen. lange-afstandsgeschut een aanvaller te kampen had, Is duidelijk. Deze bergvesting beheerscht tevens de smalle kuststroosen naar het Oosten en de naar het Westen lei dende dalwegen, zoodat ook de aan weers kanten van den Olympus oprukkende Duit sche troepen steeds bloot stonden aan het vuren uit deze bergvesting. De Duitsche di visies hebben zich bij de gevechten in het gebergte in Noord-Griekenland letterlUk door het systeem van de vijandelijke berg- verdediging moeten „doorvreten". Wat de leiding en ae troepen aan Duitsche zijde in deze dagen gepresteerd hebben, alsmede hetgeen zij op een sterken vijand aan suc cessen behaald hebben, behoort ln de rijen der groote oorlogsdaden. In een gevechts- van hedenavond tot .morgenochtend De maan kwam heden op te 4.38 uur en ging onder te 15.35 uur. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Plechtige installatie van mr. R. N. de Ruyter van Steveninck als burge meester van Leiden 1 e Blad) Bevestiging en intrede van ds. R. Blom- maert bij de Waalsche Gemeente van Leiden (Stadsnieuws, le Blad). Rede van rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart te Rotterdam. (2e Blad). Onthulling van een gedenkteekén op het graf van Anthony Fokker. (Binnenland, 2e Blad). Buitenland Hitler's 52ste verjaardag. (Ie Blad). De Olympus en Larissa door de Duitschers bezet, de Italianen bereiken de Griek sche grens, (le Blad). Hoe vond de Grieksche premier den dood (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. i

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1