BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 April 1941 Derde Blad No. 24864 Een uitstervend vrouwelijk beroep... 82ste Jaargang Mr. Goseling overleden Inlevering van radiotoestellen door Joden Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen ni j verheidsonder wij s Tuinbouwnieuws per radio De stand der rijksmiddelen F. L. Ossendorp overleden De besprekingen tusschen Japan en Nederl.-Indië Juffrouw Je Man vertelt: Wachteres bij de Nederlandsche Spoorwegen OUD-MINISTER VAN JUSTITIE. Foto-Achief „L.D." (K Mr. C. M. J. F. Goseling. Op den Tweeden Paaschdag is te Buchen- walde overleden de oud-minister van justi tie mr. C. M. J. F. Goseling. Carolus M. J. F. Goseling werd op 10 Juni 1891 te Amsterdam geboren. Hij bezocht daar het gymnasium van de paters Je zuïeten en studeerde vervolgens in de rech ten aan de universiteit in de hoofdstad. In 1916 promoveerde hij op stellingen tot doctor in de rechten. Tijdens de vorige mobilisatie was de heer Goseling res. luitenant der artillerie en toen gerulmen tijd werkzaam op het toen malige ministerie van oorlog. In 1919 ves tigde hij zich als advocaat en procureur te Amsterdam. Reeds spoedig na intrede in de advoca tuur nam hij een werkzaam aandeel in het katholieke vereenigingsleven te Amster dam. Zijn politieken arbei<f begon hij als be stuurder van de R.K. Kiesvereeniging in den kieskring Amsterdam. Na geruimen tijd daarvan voorzitter geweest te zijn, werd hij lid van het bestuur der R.K. Staatspartij. In 1929 werd hij opvolger van wijlen mi nister jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck als lid van de Tweede Kamer. Na de be noeming van prof. Aalberse tot voorzitter van de Tweede Kamer werd mr. Goseling gekozen tot leider der R.K. kamerfractie. Van de R.K. Staatspartij werd hij in 1930 voorzitter. Van Juni 1937 tot Juli 1939 was hij mi nister van justitie in het vierde kablnet- Colijn en. in het voorjaar 1940 was hij als reserve-majoor chef van de afdeeling juri dische zaken aan het departement van defensie. De heer Goseling behoorde tot de groep Nederlanders, die destijds naar Duitschland is overgebracht bij wijze van represaille maatregel tegen de interneering van rijks- Duitschers in Nederlandsch-Indië. OOK VERZEGELDE EN IN BEWARING GEGEVEN TOESTELLEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De inleveringspllcht van radiotoestellen door Joden geldt voor alle in hun bezit zijnde of hun toebehoorende toestellen, dus ook voor die toestellen, welke zijn verzegeld, opgeslagen of op de post kantoren of elders in bewaring zijn ge geven. Verzegelde toestellen moeten in verzegelden staat ten gemeentehuize worden ingeleverd. In bewaring gegeven of opgeslagen toestellen moeten worden afgehaald en vervolgens eveneens worden ingeleverd. Gehuurde, alsmede huurkooptoestellen, voor zoover deze nog volgens de bepa lingen van het contract nog aan den verkooper in eigendom toebehooren, moeten aan de verhuurders, resp. ver- koopersworden terugbezorgd. De inlevering resp. terugbezorging dient vóór 29 April a.s. in onbeschadig- den toestand te geschieden. De inlevering, resp. teruggave-plicht is niet van toepassing op aansluitingen op de radiodistributie. VERBOD TOT HET KOOPEN, ENZ. VAN MAHONIE- OF CEDERHOUT. De directeur van het rijksbureau voor hout, daartoe gemachtigd door den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat hij de bij de houtbeschikking 1940 No. 1, artikel 4, sub b, verleende dis pensatie met ingang van heden mede in trekt ten aanzien van: het koopen, afleveren, gebruiken, verbrui ken, bewerken of verwerken van alle soor ten mahonie- en cederhout in hoeveelhe den van 3 M3 of meer per maand. Het is derhalve van heden af verboden zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor hout mahonie- of cederhout in hoeveelheden van 3 M3 of meer per maand te koopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te be werken of te verwerken. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den seqretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken zijn opnieuw benoemd: G. M. Su- torius met ingang van 1 Mei a.s. tot bur gemeester van Princenhage; P. J. C. Smul ders, met ingang van 1 Mei a.s., tot bur gemeester van Someren en J. N. Spoelstra, met ingang van 15 Mei a.s. tot burgemeester van Leens. VERGADERING TE UTRECHT. Gistermiddag kwam de Nederlandsohe bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs in vergadering in ho tel „Noord-Brabant" te Utrecht bijeen, onder leiding van den heer G. N. Meurs. Bij de behandeling van de agenda werd als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, Den Haag aangewezen. Vervolgens was aan de orde een voorstel van de afdeeling Arnhem inzake den cur susduur. Het voorstel ran deze afdeeling, om via de algemeene vergadering het hoofd bestuur op te dragen een nieuwe actie te gaan voeren voor de wederinvoering van den driejarigen cursus, de actie liefst in samenwerking met andere organisaties, welke belang hebben bij goed nijverheids onderwijs, werd aangenomen. De hernieuwde opdracht heeft het hoofd bestuur gaarne aanvaard. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling Amsterdam, beoogend het hoofdbestuur op te dragen te ijveren voor het ongedaan maken der salariskorting voor ongehuwde ambtenaren. Dit voorstel werd evenals het voorstel van de afdeeling Winschoten om te ijveren voor opheffing van de salariskorting voor ongehuwden, met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van de afdeeling Winschoten werd ook aangenomen de opdracht aan het hoofdbestuur om alles in het werk te stel len om te trachten de destijds ingevoerde tijdelijke salariskorting te doen intrekken. De afdeelingen Gorinchem en Wagenin- gen stelden voor te ijveren voor gelijkstel ling van salarissen voor theorie- en prak tijkleeraren, voorstellen welke na een uit voerig debat ten slotte door de algemeene vergadering werden aangenomen. Een na dere detailleering zal door de salaris-com missie worden uitgewerkt. Inzake de rechtspositie van de leden werd op voorstel van de afdeeling Zwolle aan het hoofdbestuur opgedragen er bij de bevoegde instanties op aan te dringen, dat de regeling voor het toekennen van verlof nauwkeuriger omschreven wordt dan tot op het heden het geval is. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel Amsterdam om zoo spoedig mogelijk be sprekingen te voeren met de betrokken instanties, die ertoe mogen leiden, dat zij, die een nijverheidsonderwijsbevoegdheid hebben gehaald en daarop tevens de aan- teekening „paedagogisch inzicht" hebben verkregen, bij het behalen van een volgende nijverheidsonderwijsbevoegdheid vrijstel ling verkrijgen van het gedeelte „paedago gisch inzicht", zoo noodig met uitzondering van het gedeelte „methode". Dit voorstel werd aangenomen. Ten slotte werd op voorstel van de af deeling Arnhem aan het hoofdbestuur op gedragen om in verband met de invoering van het onderricht in lichamelijke oefening bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een zoodanige regeling, dat bij den hui- digen, reeds zoo beknopten tweejarigen cursus, niet nog meer op de andere onder- wijsvakken wordt gekort. Aan het einde van de vergadering werd de heer B. Bakker uit Assen, de secretaris van het Coenraad Menke-fonds, die het onderwijs heeft verlaten, doch op verzoek van het hoofdbestuur secretaris van het fonds blijft, tot eere-lid benoemd. WAT IS ER AAN DE MARKT? Tusschen den rijksradio-omroep „De Nederlandsche omroep" en het centraal bureau van de tuinbouwveilingen is over eenstemming bereikt omtrent regelmatige radio-uitzendingen van en over den tuin bouw. De voornaamste bedoeling van deze uit zendingen is, onder den titel „Wat is er aan de markt?" aan de luisteraars allerlei mededeelingen te doen over de voorziening van groenten en fruit. Aan de huisvrouw zal worden verteld, welke groenten in de eerstkomende dagen aan de markt zullen komen, welke „primeurs" er zijn, hoe de ocgstverwachtingen voor de in gang zijnde teelten zijn, enz. Het publiek zal volledig op de hoogte worden gehouden van al datgene, wat voor de verbruikers van groente en fruit wetenswaardig is op het gebied van den tuinbouw. Voorts bestaat het plan om binnenkort deze mededeelingen aan te vullen met des kundige adviezen over de bereiding van groenten en fruit, de samenstelling van menu's, alsmede over het inmaken en con- serveeren van tuinbouwproducten. Deze adviezen zullen worden verzorgd door mevrouw N. Eekhof, die voor dit doel eem nauwe samenwerking onderhoudt met den voedingsraad te 's-Gravenhage. Verwacht wordt, dat deze regelmatige voorlichting den afzet van groente zal kun nen bevorderen en meer speciaal, dat er daardoor op den duur meer overeenstem ming zal komen tusschen de vraag van den verbruiker naar groente en het aanbod van den tuindr. Tot heden liet die „af stemming" van de vraag op het aanbod te wenschen over. -Men vroeg b.v. bloemkool als er volop spinazie is met het gevolg, dat de nog schaarsch zijnde bloemkool duur werd betaald en de spinazie dikwijls schier onverkoopbaar bleek te zijn. Door een betere voorlichting kan de huisvrouw we ten, dat zij beter spinazie kan koopen als de bloemkool nog tot de duurdere „pri meurs" behoort, omdat zij straks toch de bloemkool volop en tegen 1 ageren prijs zal kunnen krijgen. Vooral in deze tijden moet men eten wat de markt in ruime hoeveel heden biedt. Het onverkoopbaar blijven van bepaalde producten moet zoowel in het be lang van de voedselvoorziening als in het belang van den tuinder en den groentehan delaar zooveel mogelijk worden voorkomen. GROOTERE OPBRENST DER DIRECTE BELASTINGEN. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart j.l. was aan directebelastingen voor den dienst 1941 binnengekomen f 76.592.366.23 tegenover f. 52488.577,66 ^oor den vori- gen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. Een meer-op- brengst derhalve van ruim f.24 mil- lioen waarvan echter f> 11,6 millioen als winstbelasting binnenkwam, een belas ting, die in de vorige periode nog niet bestond. De rest van het voordeelig ver schil moet voor het grootste deel ge zocht worden in de grondbelasting, die ditmaal ruim f.11 millioen en het vo rige jaar slechts f. 3,5 millioen oplever de. Verder brachten de opcenten ge meentefondsbelasting dit jaar f. 11,1 millioen optegenover f. 6,9 millioen vorig jaar. Tenslotte toont de inkom stenbelasting met f. 33.millioen te genover ruim f. 31,7 r een vorig jaar een voordeelig verschil van bijna f. 1,3 millioen. Wat de overige middelen betreft, zien we als voornamen post de loonbelasting met een opbrengst over Maart j.l. van f. 11.027.078,65. De opbrengst over de afgeloopen drie maanden bedroeg niet meer dan f. 18.816.147,01, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan een nog niet zoo vlotte functionneering van dit nieuwe apparaat, na -'o invoering in het begin van dit jaar. De rechten op den invoer leverden in Maart j.l. slechts f. 1,59 millioen op, tegen over f. 11,2 millioen in Maart 1940, toen de invoer nog voor zooveel "meer goederen uit alle deelen van de wereld openstond. Verder hebben opgebracht over Maart 1941: statlstiekrecht f. 129.100,86 (Maart vorig jaar f. 238.074,46); accijns op zout f. 405.601,15 (vorig jaar f. 140.674,53); accijns op geslacht f. 853.631,88 (vor. jaar f. 823.077,28); accijns op wijn f. 660.087,50 (vorig jaar f. 515.075,24) accijns op gedistilleerd f. 3.581.070,70 (v. j. f. 2.984.316,09) accijns op bier f. 903.284,19 (vorig jaar f. 732.380,95); accijns op suiker f. 5.685.143,50 (vor. jaar f. 4.676.707,16) accijns op tabak f. 8.223.429,54 (vorig jaar f. 3.372.045,54) omzetbelasting f. 4. 693.467,91 (vorig jaar f. 5.149^.600.67); couponbelasting f. 454.959,65 (vorig jaar f.396.490,65) rechten van zegel f. 1.061.617,82 (vor. jaar f. 890.770,75); rechten van registratie f. 1.129.400,68 (v. j. f. 723.290,41); rechten van successie, van overgang bij overlijden" en van schenking f.6.103.120,34 (v. j. f. 3.258.930,23); waardevermeerderingsbelasting f 38.614,68 (v. j. belasting op gouden en zjlveren werken f. 113.420,74 (v. j. f. 63.429,01) De totale opbrengst van deze overige mid delen was over Maart 1941 f. 46.662.640,34 tegenover f. 35.202.106,16 over dezelfde maand in 1940. Het eerste kwartaal 1941 brachten die middelen f136.092.622,47 op, tegenover f. 111.804.332,13 in het eerste kwartaal over 1940, een verblijdende meer-opbrengst der halve "an ruim f.24 millioen. Zulks niette genstaande de rechten op den invoer in het eerste kwartaal 1941 ruim f.24 millioen minder opbrachten dan in de overeenkom stige periode van 1940. De motorrijtuigenbelasting bracht over ï^aart 1941 f. 663.506,37 op, en in het afge loopen kwartaal f. 1.937.738,52 tegenover f. 4.538.859,70 in het eerste kwartaal 1940, toen het autoverkeer nog geheel vrij was. De rijwielbelasting bracht in Maart j.l. niet meer dan f. 12.630 op en over het eer ste kwartaal f31.922,50, tegenover f 29.532,50 in het eerste kwartaal van 1940. OUD-VOORZITTER VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. In den ouderdom van 78 jaar is overle den de heer F. L. Ossendorp oud-lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Frans Lode wijk Ossendorp werd 15 Maart 1863 te Amsterdam geboren, en bezocht daar de Kweekschool voor Onderwijzers. HU werd in 1884 benoemd tot onderwijzer bij de Openbare Lagere School en in 1903 gekozen tot voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, welke lunctie hy bekleedde tot 1926, toen hij door den Bond gepensionneerd werd. In dien tus- sehentijd was hij van 1918 tot 1922 lid van de Tweede Kamer, waar hij de sociaal democratische onderwUs-specialist was en van Juni 1921 tot 1932 lid van den Amster- damschen gemeenteraad. Sinds 18 Nov. 1924 maakte hij deel uit van de Eerste Kamer. Tijdens zijn lidmaatschap van den Amster- damschen Raad was hij ook lid van ver schillende commissies, o.a. van bijstand in het beheer der zaken van Onderwijs, van bijstand der Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtenaarszaken en in die van Werkliedenzaken, van de com missie, bedoeld bij art. 16 der Verordening op de heffing van het Gemeent. vergun ningsrecht, ter voorbereiding van de behan deling van bezwaarschriften tegen den aan slag en van de commissie voor de verzoek schriften. Niet het minst in de laatstbe doelde qualiteit heeft hij zich onderscheiden door een objectief oordeel en een groote mate van zelfstandigheid. Bekend is, dat hij naar aanleiding van zijn onafhankelijk standpunt ter zake van de gemeenteloonen in het voorjaar van 1932 tegelijk met de heeren mr. dr. G. van den Bergh en W. Polak zioh genoopt zag om als raadslid af te treden. De crematie geschiedt Zaterdag na aan komst van trein 12.14 te Westerveld. JAPANSCHE PERS BEPLEIT HET AANNEMEN VAN EEN KRACHTIGE HOUDING. Het D.N.B. meldt uit Tokio: „Het is absoluut noodig, dat Japan tegen over Nederlandsch-Indië een krachtige en vastbesloten houding aanneemt", zoo schrijft 't nationalistische dagblad „Kokoe- min sjimboen". Het blad schrijft verder, dat minister-president Konoje verklaard heeft, dat de ontwikkeling van Japan in zuidelijke richting zuiver economisch en derhalve vreedzaam is, doch helaas maken de economische onderhandelingen met Ne derlandsch-Indië geen vorderingen. Door de jongste conferentie in Manilla zijn de betrekkingen tusschen Japan en Neder landsch-Indië alleen maar slechter gewor den. Dit feit eischt, gezien van het stand punt der consolidatie van het Oost-Aziati sche groote economische gebied, een zeer nauwkeurige bestudeering. Niemand mag het feit over het hoofd zien, dat na de in eenstorting van Nederland Nederlandsch- Indië zich geheel en al aan Engeland ge bonden voelt; dat verder Engeland en de Vereenigde Staten in Batavia tegen Japan mapoeuvreeren. Nederlandsch-Indië voor ziet Engeland reeds van de belangrijkste grondstoffen en van scheepsruimte. Enge land en Amerika trachten bovendien van Nederlandsch-Indië een materiaalbasis te maken en den handel te monopoliseeren. Bovendien is Nederlandsch-Indië ertoe ge dwongen om den uitvoer naar Japan te staken onder het voorwendsel dat deze uit gevoerde goederen naar Duitschland wor den doorgestuurd. H. C. VAN SOEST OVERLEDEN. Gisteren is op 55-jarigen leeftijd te Rot terdam overleden de heer H. C. van Soest. De ontslapene was een zeer bekende figuur in Nederlandsche exporteurskringen en was o.a. bestuurslid van den Algemeenen Neder- landschen Bond van exporteurs in aard appelen, groenten en fruit. De heer Van Soest had een belangrijk werkzaam aandeel in de regeling en de verdeeling van den ex port van tuinbouwproducten naar Duitsch land. (Van een onzer redacteuren) Ge herinnert U wel het plaatje in ons •blad van ZaterdagJ.l., waarop fier en par mantig afgebeeld staat mej. D. de Man v. Mourik, die tot kort geleden haar functie als wachteres bij de Ned. Spoorwegen aan den overweg Heerenstraat met volle toewij ding vervulde. Nu zit deze 53-jarige, moeder van 6 kin deren en grootmoeder van 1 kleinkind wat „onthand" voor ons in haar huiskamer: zij was zoovele jaren gewend haar drukke huis houdelijke werkzaamheden met de niet minder drukke plichten als „wachteres" te combineeren, haar dagen waren volledig en punctueel op den treinenloop tusschen Lei den en Utrecht ingedeeld en nüweet zij met haar tijd eigenlijk nog niet precies raad Onwillekeurig kijkt zij tijdens ons ge sprek telkens nog even naar de klok, maar het is onnoodig, want voor haar rijden de treinen niet meer. De directie der Ned. Spoorwegen achtte den tijd gekomen, dat voor de treinen- wacht de mannen de plaats der vrouwen innemen - en zoo werd deze laatste Leid- sche wachteres gepensioneerd. In haar rayon zijn er nog twee als zoodanig werk zaam, n.l, in Rotterdam en Bodegraven en voorts nog enkele in het Zuiden van het land. Wachteres bij de Ned. Spoorwegen: in. dezen tijd van uitbreiding der vrouwelijke beroepen verdwijnt een der merkwaardigste en voor zoover wij kunnen beoordeelen één der zwaarste! Want het is zeker geen peuleschll van 's morgens half zes tot 's avonds half zes den overweg te bedienen en tevens nog voor het huishouden te zorgen, al werden dan de ..langdurige" werkzaamheden op geschort tot het avonduur. Wij zitten dan zoo'n beetje met mej. De Man over haar werk te babbelen en komen tot de conclusie, dat wij hier met een bij zondere vrouw te doen hebben. Want heeft zij niet in de oorlogsdagen nog haar dienst tijdens luchtalarm verricht, toen iedereen in de schuilkelders zat? Was zij niet in 1939 gedurig op haar post, toen niet minder dan 64 treinen, behalve de extra treinen en de convooien voor de veiling en de Hol- landsche Constructie werkplaats per dag de Heerenstraat passeerden? Heeft zij niet indertijd in Uithoorn, waar 24 treinen per dag voorbij rolden, tóch haar dienst prompt vervuld, op hetzelfde oogen- blik, dat haar ééne zoontje bijna in het water verdronk en een ander kind van de aankleedtafeL op den grond was gesmakt? Zie: dit zijn van die mededeelingen, die je eigenlijk doen rillen en beven: welke huisvrouw zou het haar nadoen? Zij ver telt het echter in alle bescheidenheid, ook dat zij éénmaal is gestraft, omdat ze zich verslapen had, éénmaal omdat zij in den dikken mist een trein niet had zien aan komen en éénmaal toen er bij een vreese- lijk ongeregelden dienst zoo maar ineens, zonder eenige waarschuwing, een trein kwam aanzetten. Mej. De Man ls een energieke vrouw. Zij heeft 23 jaren lang gehold van haar huiskamer naar den overweg en terug en men ziet het haar heuscih niet aan, dat zij nu rust noodig zou hebben. Daarvan wil zij ook niets weten. Zoo zegt ze: ,,'t Stond me héél niet an, om ér mee op te houden; ik had best mijn 25 jaren willen halen", 's Morgens vroeg kan ik er nog niet aan wennen, dat ik me niet meer door de telefoon hoef te melden en de tijd overdag gaat me nu veel te langzaam .Vroeger was er altijd wét aan de hand: omkijken naar de kin deren of het eten en dan maar weer naar den overweg. De uren vlogen om! Nil is het héél anders. Ik heb dan ook van den dokters poeiers gekregen om mijn zenuwen te kalmeeren, want ondanks mijn zenuw achtig en accuraat Werk was dat gedraaf tóch beter, dan met je handen over elkaar te zitten. Ja: als ik aan m'n vrije dagen van vroe ger denkÉénmaal om de 14 dagen een vrije Zondag en éénmaal een vrije Woens dag. Die Woensdag was het heerlijkste: de gróótste feestdag, dan kon je ergens naar toe of iets doen, waar je zin in had Dan was je écht vrij, hè? Andere dagen had ik precies als een programma in mijn hoofd: tusschen den eenen en den ande ren trein doe ik dit, tusschen den anderen en den eenen dat. Van uur tot uur was alles precies ingedeeld! „Werd U steeds voor lederen trein ge waarschuwd?" „Ja, meneeer, miar daarmee ben je niet verantwoord. De 'alarmklok blijft ook wel eens uit of slaat niet af en dus is het zaak altijd uit te kijken tegen den tijd, dat vol gens de dienstregeling een trein moet aan komen. Mijn man, die nu mijn dienst heeft over genomen, heeft gisteravond nog van 9.27 uur tot half twaalf zitten turen, of de trein er al aankwam. Soms hebben we 's nachts wel eens zitten wachten van 1 uur tot 5 uur. Van de kou géén last, want er brandt een lekker kacheltje in het wachthuisje. Dan zat ik meestal te breien: twee spreien zijn op zoo'n manier wel afgekomen. Ongelukken?Die heb ik in al die jaren gelukkig niet gehad. Avonturen? Ook niet, al ben ik éénmaal in Uithoorn me haast lam geschrokken, toen ik mid den in den nacht bij het schijnsel van mijn lantaarntje twee manneh in mijn wacht huisje zag zitten. Ze bleken echter geen kwaad in het zin te hebbenIn Waar der, waar ik ook eenige jaren dienst had, stond eens in den pikdonkerei\ nacht 'n boer, die zich ergens op het perron verborgen had, met een langen stok te zwaaien. Ook tóén ben ik hevig geschrokken en naar huis gehold, maar er bleek evenmin narig heid aan de hand te zijn!" Ja, als ik ai, die jaren nog eens zoo overzieOmgevlogen zijn ze! En dan: je hebt toch een groote verant woordelijkheid. Ik zeg wel eens: je staat met den eenen voet in het graf en met den anderen in de gevangenis. De verdiensten? Och: in den beginne het was ln Uithoorn, had lk 46 cent per dag. Nu f. 16,24 ln de week.Mijn man. die me veiwangt, heeft natuurlijk heel wat meer. Maar voor een vrouiw was het een aardige bijverdienste, die ik altijd best kon gebruiken, ais je zes kinderen netjes wil groot brengen. Gelukkig is dat gelukt en vol trots laat mej. De Man ons een groepfoto zien, waarop haar kinderen keu rig staan afgebeeld. Nog even spreken we over die verdien sten. Als we dan zoo hooren, dat de schoonmoeder van mej. De Man, die in dertijd óók wachteres was, maar 36 cent per dag verdiende en een diensttijd had van 's morgens 6 uur tot 's avonds gemid deld middernacht, dan peinzen we: „Die zoogenaamde* goede oude tijd was tooh zeker niet voor iedereen éven goed". Na 15 jaren heeft de „oude" juffrouw De Man het dan ook moeten opgeven, want toen kón ze niet meerDaarenboven had ze maar eens in de 6 of 7 weken een vrijen dag: wie komt daar nü om?.... Enfin: we praten nog wat door over het spoorwegbedrijf, waaraan juffrouw De Man sinds lange jaren haar hart verpand heeft. Dan blijkt het ons, dat er onder het personeel veel collegiaal medeleven heerscht. Want juffrouw De Man was juist op den dag, dat haar foto in de krant stond, jarig en het Weg- en Bewakings personeel van ploeg 8 heeft haar toen. mede in verband met haar afscheid, een mooi bloementafeltje en een prachtige plant geschonken. Vele anderen, die haar kiekje óók had den gezien, kwamen eveneens aanloopen, zoodat deze ex-wachteres een gezellig avondje heeft gehad. Wij brengen haar gaarne onze hulde: zij verdient deze, want ze heeft er 23 Jaren voor gezorgd, dat de treinenloop niet stag neerde en daarbij nog kraakzindelijk een gansch gezin groot gebracht. Altijd heeft ze meegeholpen om de Inkomsten te ver- grooten: zelfs op één van haar stand plaatsen 's morgens en 's avonds een koe van een boer gemolken, wat nog f. 1,25 in de week extra opbracht. En met voldoening zegt Juffrouw De Man: „Daarmee had ik er juist de weekhuur uit." Wie doet het haar na? Juffrouw De Man: ook de treinen, die U zoo veelvuldig passeerden, brengen U een eere-saluut. Maar het zal hun toch spijten, dat ge niet meer trouw op Uw post bent. Wie weet echter: misschien kunt ge als grootmoeder nog zóóveel huishoudelijke zaakjes opknappen, dat de dagen weer even snel verloopen, als eertijds! Ge waart een vrouw van de klok. Een klok staat wel eens stil, maar een vrouw als Unooitl

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9