BINNENLAND De wederopbouw van Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blail Woensdag 16 April 1941 De tunnelbouw te Velsen Vergadering van „Bloembollencultuur" Richtlijnen benoeming onderwijzend personeel Gemengd Nieuws Eerste paal voor het eerste woningblok geheid AGENDA Winterhulp Nederland RAM® AMSTERDAMSCHE BALLAST MAATSCHAPPIJ LAAGSTE INSCHRIJFSTER. Gisteren is te Velsen door ir. C. Wolter- beek hoofdingenieur van den Rijkswater staat, aanbesteed het maken van een ge deelte van de tunnel te Velsen, het maken van een bouwput van deze tunnels, het maken van aanvullings- en ophoogingswer- ken en het uitvoeren van bijkomende wer ken. Ingeleverd werden zeven biljetten. Laagste inschrijf ster was de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam, voor f. 3.452.900. Verder werd ingeschreven door N.V. Ned. Beton Maatsch. „Bato", 'sGravenhage voor -f. 3.724.000; N.V. Hillen en Roozen en Beton bouw ,,Trio", Amsterdam voor f. 3.747.000; Hollandsehe Betonbouwmaatsch. 'sGraven hage voor f. 3.875.000; Aannemingsmaatsch. „De Condor", Amsterdam voor f. 3.960.000; N.V. Aannemingsmaatsch. v.h. H. F. Boersma 's Gravenhage voor f. 4.490.000; Maatsch. „De Tunnel", Amsterdam voor f. 4.728.000. (Vervolg van gisteren). Na de openingsrede werden gisteren in de vergadering van „Bloembollencultuur" de aanwezigen afdeelingen opgeroepen. De no tulen van de vorige vergadering en het jaar verslag werden goedgekeurd. De balans sloot met een voordeellg saldo van f. 2258.13'/i. Bij de rondvraag kwam naar voren dat de minimumprijzen voor het a.s. seizoen in ver band gebracht zulen worden met de export mogelijkheden. Zoolang het onderzoek van de exportmogelijkheden niet voltooid is zul len de minimumprijzen niet bekend worden. Het bestuur van de Sierteeltcentrale heeft bij zijn voorstellen rekening gehouden met de verhoogde bedrijfsonkosten. Op een vraag of de prijsregeling voor gladiolen ook op andere artikelen zal worden toegepast antwoordde de voorzitter dat dit zonder twijfel gebeuren zal. Deze regeling heeft immers niets te maken met sane ringsmaatregelen en is van de prijzen-com- missarlssen afkomstig. In verband met vragen over den ver plichten teelt van zaaiboonen en erwten zei de voorzitter dat zij, die hun land reeds verhuurd hebben, niet vrijgesteld worden van de verplichting. De soorten erwten en boonen zijn door deskundigen uitgezocht en bij de verdeeling zal worden rekening ge houden met lokale omstandigheden, den aard der gronden enz. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering die in het gebouw van' den H.K.B. te Haarlem werd gehouden. Het „Vad." meldt: fiet vraagstuk der onderwijzersbenoemin gen is een brandende kwestie, er waren vele en gegronde bezwaren tegen de tegenwoor dige totaal vrije benoemingen. De hoofd inspectie van het Lager Onderwijs heeft in overleg met de verschillende besturenorga nisaties der Schoolbesturen en Onderwij- zersvereenigingen en met medewerking van 'het Departement van O. K. en W. richtlij nen opgesteld inzake de benoeming van on derwijzend personeel aan de lagere scholen. Behoudens uitzonderingen, die noodig zijn tot uitvoering van het leerplan of die in verband staan met bijzondere eischen die aan de sohool imoeten worden gesteld, zullen bij de benoeming van onderwijzers de vol gende regelen in aoht moeten genomen wor den. A. De sollicitanten, die zich na een op roeping in één of meer Waden hebben aan gemeld en aan de gestelde eischen voldoen, worden ingedeeld in drie groepen. Groep 1: A. zij, die reeds vóór 1 Januari 1936 de akte van onderwijzer hebben behaald. B. zij, die reeds in een vaste betrekking als onderwijzer(es) werkzaam zijn. C. zij, die wachtgelder zijn. Groep II: zij, die tusschen 1 Januari 1936 en 1 Januari 1939 de akte van bekwaamheid als onderwijzer(es) hebben behaald. Groep IIIzijdie na 1 Januari 1939 de akte van onderwijzer (es) hebben behaald. B. Achtereenvolgens komen voor benoe ming tot onderwijzer (es) in aanmerking de sollicitanten uit groep I, daarna die uit groep II en ten slotte die uit groep III. Is het aantal sollicitanten van de groep, die het eerst voor benoeming in aanmerking komt, 8 of minder, dan kunnen ook sollicitanten uit de onmiddellijk daarop volgende groep in aanmerking komen voor een benoeming. C. In afwijking van het onder B bepaalde zal het geoorloofd zijn aan een bepaalde school een kweekeling(e) met akte te be noemen, mits deze op 1 April 1941 ten min ste twee jaTen onafgebroken als kweeke- ling met akte of als tijdelijk onderwijzeres aan die sohool, of aan één der scholen uit gaande van hetzelfde schoolbestuur is werkzaam geweest, van kweekelingen met akte, die gemobiliseerd zijn geweest, mag daarbij de militaire diensttijd worden me- degerekend. Deze regelen zullen vrijwillige toepassing vinden, zoowel voor openbare als voor bij zondere soholen. C. E. TER KUILE t Te Enschedé is onverwacht overleden, 47 jaar oud de heer C. E. ter Kuile, directeur N.V. E. ter Kuile en Zn.'s textielfabrieken. De heer ter Kuile was sinds Januari 1916 firmant en sedert de omzetting van het be drijf In een N.V. directeur van genoemde fabrieken. Voorts was hij o.m. commissaris van Gerzon's Modemagazijnen en Van Hamburger's Kassierkantoor beide te Am sterdam. Te Enschedé is hij bestuurslid geweest van de vereenlging Openbare Leeszaal en biblio- teek. Ook in de kringen der voetbal- en cricketsport genoot hij bekendheid. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES TE UTRECHT. Afscheid van Dr. Coelingh. Gistermiddag is in de groote zaal van het gebouw voor „Kunsten en Wetenschap pen" te Utrecht het 28ste Nederlandsch natuur- en geneeskundig congres geopend. De belangstelling was zeer groot. De al gemeen voorzitter, prof. dr. C. D. de Lan gen, heette de congressisten welkom. Na het openingswoord kwamen de huis houdelijke zaken aan de orde. Hierbij werd als plaats voor het volgende congres (in 1943) Amsterdam gekozen. Bij de verkiezing van den eersten alge- meenen secretaris in de plaats van dr. D. Coelingh, die niet meer herkiesbaar was, richtte prof. De Langen het woord tot den scheidenden secretaris. Gij zijt, aldus spr., de man, die meer dan vijftig jaar lid is van het congies en niet minder dan twintig maal voerde u de pen als algemeen secre taris van ons congres en thans, nu gij tachtig jaar zijt geworden, hebt gij ge meend, niet langer meer secretaris te moe ten zijn. Wij vinden dat jammer, maar we kunnen uw standpunt volkomen billijken. Er rest ons thans nog een woord van war men dank voor al hetgeen gij voor het con gres hebt gedaan. Eerelid, het eenige van ons congres, zijt gij al: als blijvende herinne ring bieden wij u thans' aan een schilderij van Cornells Kuiper, uit dankbaarheid voor de vele verdiensten jegens ons congres. (Applaus), In zijn dankwoord herinnerde dr. Coe lingh aan de vele malen, dat hij voor het congres is opgetreden als secretaris. Het zijn Immer prettige herinneringen, welke mij zullen bijblijven en altijd zal ik in groote dankbaarheid terugdenken aan wat het congres voor mij is geweest. (Applaus). Bij acclamatie werd hierna tot algemeen secretaris gekozen dr. N. R. Pekelharing uit Bussum en tot tweeden secretaris dr. K. C. Winkler uit Utrecht. De openingsdag werd besloten met een rede van den algemeénen voorzitter, prof) dr. C. D. de Langen over „De bloedsom loop en zijn afhankelijkheid van ons om ringende invloeden." W. BEUKENKAMP OVERLEDEN. In den leeftijd van 66 jaar is te Werken dam overleden de heer W. Beukenkamp, oud-burgemeester van Den Ham, die in het bijzonder voor den woningbouw en de stichting van plaatsjes, ingevolge de land- arbeiderswet, veel heeft gedaan en tot stand gebracht. Voorts richtte hij de coöperatieve zuivelfabriek „De eensgezindheid" op. MR. C. VOUTE OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is op 85-jarigen leef tijd overleden mr. C. Voute, oud-landsad vocaat in Nederlandsch-Indië. Mr. Voute is in 1879 aan de universiteit te Utrecht gepromoveerd op het proef schrift „bodemerij draagt geen avarij." Vele jaren is hij president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente te Den Haag geweest. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is F. A. A. H. Breekpot, met ingang van 1 Mei a.s. tot burgemeester van de ge meente Kessel benoemd. Verder is J. H. Creemers, met ingang van genoemden da tum benoemd tot burgemeester van Stram- proy en H. J. H. Hendriks tot burgemeester van Nunhem benoemd. EXTRA WINTERUITKEERING AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. Een aanvullende regeling. Dank zij het initiatief van het N.V.V. werd door het departement van sociale za ken op 1 Februari jJ. aan de gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin mede- deeling werd gedaan van de verleening van een extra winteruitkeering aan de onder steunde werkloozen. Tengevolge echter van het feit, dat in de eerste basisweek vele steuntrekkers werden aangewezen om sneeuw te ruimen (in werkverruiming)kwam deze categorie niet voor de extra winteruitkeering in aanmer king, waardoor vele bij het sneeuwruimen te werk gestelde steuntrekkers werden ge dupeerd. Het N.V.V. heeft zich daarop opnieuw tot het betreffende departement gewend met het verzoek ook deze laatste categorie voor de extra winteruitkeering in aanmerking te laten komen. In aansluiting hierop heeft het depar tement van sociale zaken zich in een twee de circulaire wederom tot de gemeentebe sturen gericht, waardoor ook aan boven bedoelde gedupeerde personen, die doordat zij in de week, waarover in de gemeenten de extra winteruitkeering op de steunbe dragen werd verleend, bij het sneeuwrui men waren geplaatst en daardoor in totaal, hetzij doordat zij een geheele week, hetzij doordat zij in een gedeelte van die week sneeuw hadden geruimd, minder hadden ontvangen dan het steunbedrag, verhoogd met de extra winteruitkeering, waarop zij anders aanspraak zouden hebben kunnen rnaken, het verschil alsnog mag worden uitgekeerd. DE LOONBELASTING. Nadere regeling van de betaling per giro. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën heeft bepaald: Art. 3, lid 2 van de tweede uitvoeringsbe schikking loonbelasting 1940 wordt vervan gen door het navolgende: In afwijking van hetgeen in artikel 18, lid 4 en artikel 19, lid 1, van het besluit is be paald, behoort de werkgever, die de inge houden belasting op de girorekening van den ontvanger stort of overschrijft, de des betreffende aangifte voor de loonbelasting bij den ontvanger in te leveren. De betaling per giro is slechts geldig, indien de werk gever deze aangifte op den dag waarop hij het giroformulier verzendt of de storting op de postrekening van den ontvanger verricht, aan den desbetreffenden ontvanger doet toekomen. In afwijking van hetgeen in artikel 19, lid 3, van het besluit is bepaald, kan de werk gever de mededeeling dat hij geen loonbe lasting behoefde in te houden (de negatieve loonbelastingaangifte) desgewenscht aan den ontvanger onder wiens kantoor de loon- belastingkaarten worden bewaard, doen toe komen. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND. Provinciale Bojidsdag .Zuid-Holland. De afdeeling Zuid-Holland van het Neder landsch Jongelings Verbond heeft Tweeden Paaschdag in de Konlnginnekerk te Rotter dam haar drukbezochten provincialen bondsdag gehouden. Deze werd o.m. bijge woond door mr. H. de Bie, vice-president der arr. rechtbank aldaar en den heer J. van Rooyen namens de Luthersche Jeugd- federatie. De vergadering werd geleid door den af- deelingsvoorzitter den heer G. Verschoor Jr. van Sassenheim, die een welkomstwoord sprak en dank bracht aan allen, die het mogelijk hebben gemaakt, dat deze verga dering kan worden gehouden. Ds. W. E. den Hartog, Ned, Herv. predi kant te Noordwijkerhout, hield een rede over het onderwerp: „Volg mij1'. De bijeenkomst werd afgewisseld door zang van het Hille- gondakerkkoor te Hillegersberg onder lei ding van Willem van Geursen. In de middagvergadering sprak ds. M. J. C. Visser, Ned. Herv, predikant te Rotterdam over „Gaat dan henen". WESTLAND'S TUINBOUWPIONIER OVERLEDEN. Joch. van der Hout bereikte den leeftijd van 86 jaar. Bén van de mannen, die het Westland tot bloei hebben helpen brengen, een der pioniers van die streek, de heer Joch. v. d. Hout te 's-Grarvenzande, is gistermiddag overleden. Hij bereikte den leeftijd van 86 jaar, doch zijn groote vitaliteit tot het laatst toe blijkt wel uit het feit, dat men hem nog meermalen per fiets zich naar het dorp zag begeven, om er nog zaken af te doen. De heer v. d. Hout heeft in de ontwik keling van den Westlandschen tuinbouw een belangrijke rol gespeeld. Hij gaf zich in de eerste jaren reeds voor de ontplooiing van het veilingwezen, en als bestuurslid van den Bond Westland behartigde hij ook de belangen van de geheele streek. Voor de Coöp. Boerenleenbank, die in het tuin bouwbedrijf zulk een voorname plaats heeft Ingenomen, heeft de overledene tientallen jaren zijn beste krachteh gegeven, en het is nog slechts enkele maanden geleden, dat hij zich uit dien arbeid terug trok. Jochem van der Hout was in tuinbouw- maar ook in exporteurskringen een zeer bekende figuur wiens naam aan het West- landsche tuinbouwleven nauw verbonden is BESPREKINGEN JAPAN—NED. INDIË. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche economische onderhande lingen te Batavia zijn wel is waar niet op een dood punt gekomen, doch men kan ook niet beweren, dat zij zich zeer gunstig ont wikkelen, verklaarde de woordvoerder van de afdeeling inlichtingen der Japansche regeering. Ik hoop overigens niet, aldus zeide hij, dat de aankomst van Van Kleffens, den minister van Buitenlandsche Zaken van de Nederlandsehe emgirantenregeering te Lon den, eenigerlei uitwerking zal hebben op het verdere verloop van de onderhandelingen. ONDER EEN WALS GEDOOD. Gistermiddag werd in de Gansstraat te Utrecht achter een voertuig, waarvoor een paard was gespannen, een steenen wals voortgetrokken. Eenige jongens konden de verleiding niet weerstaan, op den rol te gaan zitten en aldus mee te rijden. De 8-jarige H, de Ridder, wonende in de Snipstraat, viel van de wals en geraakte onder de 800 kg. wegende machine. Ernstig verminkt werd het jeugdige slachtoffer opgenomen en naar het S. en A. ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat het ventje reeds was overleden. DRIEJARIG MEISJE VERDRONKEN. Vriendinnetje vertelde pas later wat er gebeurd was. Gistermiddag is tijdens het spelen langs het kanaal AlmeloZwolle bij Almelo een driejarig meisje te water geraakt en ver dronken. Een vriendinnetje, dat bij het on geluk aanwezig was, ging, in plaats van hulp te roepen, rustig naar de woonschuit, waar het slachtoffertje woonde en vertelde eerst geruimen tijl later wat was gesohied. Toen men het meisje uit het water haalde waren de levensgeesten dan ook geweken, BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING IN MEXICO. Door een zware aardbeving die Dinsdag middag de stad Coiima, die ongeveer 22.000 inwoners telt, teisterde, is de stad voor het grootste deel verwoest. Ook talrijke andere plaatsen in d,en gelijknamigen staat van Mexico zijn door de aardbeving, die onge veer 5 minuten duurde, meer of minder zwaar geteisterd. Voorts is het in het geheele gebied gekomen tot uitgestrekte boschbran- den. Bijzonderheden omtrent de catastrophe, In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten is gistermiddag om twee uur de eerste paal in de thans vrijwel bouwrijp gemaakte binnenstad van Rotterdam tusschen de Hugo de Grootstraat en de Goudscherijweg gedreven ten behoeve van het eerste woningcomplex van circa 500 woningen, ontworpen door den ar chitect Jan Wils, De hei-installatie van de Hollandsehe Beton Maatschappij, de aanneemster van de fundeeringswerkzaamheden, was feeste lijk getooid met de Nederlandsehe en de Rotterdamsche kleuren. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, dr. ir. J. A. Ringers en zijn algemeen secretaris ir. H. W. Mouton, de heeren ir. L. J. van Dunné, H. G. J. ter MaTsch en ir. J. Rutgers namens den Di- wero, den architect J. Wils, ir. de Kat, di recteur van den rijksdienst voor de werk verruiming, de directie van het bouwbureau Arbeiderswoningbouw 1940, mr. G. J. C. Schilthuis namens het bestuur van de Rot terdamsche maatschappij ten dienste van de volkshuisvesting, ingenieur C. Telgen en de uitvoerders van de Hollandsehe Beton Maatschappij. Voorts waren aanwezig vele, ingenieurs van den Diwero en de Asro. Dr. ir. Ringers hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij echetete hoe de Oïnpani- satie van den wederopbouw, voor een be langrijk deel bestaande, uit den herbouw van Rotterdam, tot stand is gekomen. Van het begin van ons werk af, zoo zeide spreker, was het ons duidelijk, dat van de 27.000 verwoeste woningen, hoogstens 12.000 in den verwoesten stadsdriehoek zouden kunnen worden herbouwd en dat er dus 15.000 elders, bij voorkeur in -het uitbrei dingsplan van Rotterdam, moesten worden opgericht. De eenige dagen geleden aanbe stede en inmiddels gegunde woningen, die voor wederopbouw worden uitgevoerd, zijn dus woningen, welke ten deele voor normale stadsuitbreiding bedoeld waren. Bij het ge tal verder op te bouwen woningen moet men derhalve tellen den normalen aanbouw voor den bevolkingsaanwas en de woning verbetering, welke op ongeveer 3000 a 4000 per jaar te stellen is. Een bouwprogramma der woningen, dat over vier jaar loopt, moet dus 27.000 vermeerderd met 4 x 3500 41.000 woningen leveren, wil Rotterdam in 1945 niet achterop zijn gekomen. Een ge middelde dus van ongeveer 10.000 woningen per jaar. Voor 1941 staan op ons programma onge veer 9000 woningen, waarvan reeds onge veer 1500 gereed zijn en ongeveer 6000 zijn uitbesteed of in uitvoering genomen. Het restant is in voorbereiding. Een belangrijk deel van dezen bouw is op initiatief en door onderhandeling van wet houder Brautigam uitgevoerd (ong. 1000) of zullen in uitvoering worden genomen (ong. 2900) door een groep eigen bouwers, daarbij de lijn volgende, welke Rotterdam onder het bestuur van wethouder Brautigam met suc ces in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Tot deze 2900 behooren de 500 welke op dit terrein zullen worden opgericht. Ik ver heug mij daarom de leiders van deze groep met den directeur van Gestel, hier aanwe zig te ztea. Deze bouw is een typische staal, hoe voortvarend hier gewerkt wordt. Toen ir. Witteveen gereed kwam met zijn interessant ontwerp van het woningkwartier ten Noor den van den Goudschen Singel, waar on geveer 6000 woningen moeten verrijzen, •heeft hij met mijn instemming den archi tect Wils, dien ik met genoegen aanwezig zie, verzocht, een ontwerp te maken van de eerste groep van 543 woningen, Na den eer sten opzet is hierin op advies van wethou der Brautigam nog een interessante verbe tering aangebracht, zoodat men kan zeggen, dat alle deskundigen hun bijdrage aan dit ontwerp hebben geleverd, te meer nu ook de belangrijke groep Rotterdamsche eigen bouwers een groot deel van dezen bouw voor haar rekening nam, terwijl de rest en wel het gedeelte bestemd voor groote ge zinnen, door de Woningbouwvereeniging, Rotterdamsche Maatschappij ten dienste der Volkshuisvesting, zal worden uitge voerd. Heien zit zoo in het bloed bij het Neder landsehe volk, dat het dit zelfs in zijn spreekwijzen tot uiting bracht. Een Hollan der laat zich niet gemakkelijk iets op den möuw spelden en neemt iets eerst als waar aan, als het „geheid" is. Zoo hoop ik dat ook deze nieuwe volks woningen geheid zullen zijn, dat zij ware Nederlandsehe woningen zullen zijn in een Nederlandsehe stad en het begin mogen zijn van een in snelle reeks elkaar opvolgende woningblokken, die een gelukkige en vreed zame bevolking zullen herbergen, werkende in ware vreugde tot heil van hun vader land. Nadat de 16 meter lange betonnen paal onder de belangstelling van de talrijke aan wezigen vlot den bodem was ingedreven, nam wethouder Brautigam het woord. Spr. zeide, dat deze gebeurtenis hem met dank baarheid vervult. Men is wel dank verschul digd aan allen, die de handen ineen hebben geslagen, om het zoover te brengen. Spr. hoopte dat deze bouw de inleiding mocht zijn voor een lange periode van wel vaart en bloei. Er komen nog moeilijkheden, zoo besloot spr. zijn rede, maar die moeten opwekken tot nog grootere bezieling in den arbeid, hoewel er oogenblikken zijn, waarop men het gevoel krijgt, dat de omstandighe den te machtig zijn. Dan moet men zich echter een historisch woord herinneren, dat een goeden klank heeft: „Ende dispereert HEDEN. Oegstgeest (Geversstraat 13)Gem. Gods Samenkomst te 7% uur n.m. Donderdag. Amicitia (bovenzaal): Ned.-Zuid Afrikaansche Vereeniging. Spr. mevr. O. C. D. Siegenbeek van Heukelom 7.30 uur nam. Jeruël (le Groenesteeg 16)evangelieprediking 7.30 uur n.m. Korevaarstraat 30: Aandeelhoudersvergadering N.V. Vezrekeringsmij „Vooruit", 7uur n.m. BIOSCOPEN 118 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theater: „Hoera, er is een stamhouder" t. Dagelijks nam. 2 en 8 u, 's Zondags 2—7 uur. doorl. voorstelling. Lido-theater: „Amor doet in kousen" f. Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7% u„ Woensd. en Zaterd. matlnée 220 u. Trianon Theater: „Traum Musik" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6=30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Kermisgasten". Dagelijks 8 uur, Zaterdag en Woensdag ook 2% uur. Rex-theater: „Robert en Bertram op ski's" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; Zondag 2, 4Vz en 8 uur. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. 8 uur, „Malle Gevallen". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Maandag 14 April 8 uur tot Zaterdag 19 April 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, Tel. 2106Ö. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wtthél- minapark 8, tel. 26274. 9 9 LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). Gironummer van dc W. H. N. 5553. De Bank van de WRJJ. Is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 77. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gehifc In veler leven. die zich in Colirna heeft afgespeeld, zijn nog niet bekend geworden, aangezien de stad op het oogenblik door de vernieling van de verbindingen en verkeerswegen geheel van de buitenwereld is afgesneden. In geheel Coiima is geen water en licht. Aangenomen moet worden, dat talrijke dooden en gewon den te betreuren zijn. De autoriteiten heb ben terstond maatregelen genomen om de noodlijdende bevolking zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. Ook de stad Mexico is geteisterd. Talrijke huizen zijn beschadigd. Een in aanbouw zijnde bioscoop stortte gedeeltelijk in. Van een uit ongeveer 12 verdiepingen bestaanden wolkenkrabber zijn 5 etages in gestort. De muren kwamen neer op straat. Tegelijkertijd woedde in het stadsdeel Santa Maria een groote brand. Omtrent het aan tal dooden zijn nog geen berichten ont vangen. DONDERDAG 17 APRIL. Hilversum I, 415,5 M. Nederl, Programma 6.45 Gjram.muziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: Dag opening 810 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram.muziek 9.15 Voor de vrouw 9.17 Gram.muziek 10.00 Ensemble Jonny Ombach en solist (10,25— 10.40 Gram.muziek) 11.00 Voor de vrouw 11.20 Gram.muziek 12.00 Omroeporkest 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 100 Ensemble Tonny Rordni en piano-intermezzi 2.10 Knip- en naailes 2.30 Haarlemsche Orkestvereeniging en solist (3.153.30 Gram.muziek) 4.00 Grammuziek 4.30 Causerie met gram.muziek 5.15 Nieuws- economische en beursberichten ANP 5.30 Grammuziek 6.15 Sport en lichamelijke op voeding 6.30 Zang en orgel 7.00 Vragen van den dag ANP 7 15 Zang met pianobegeleiding cn gram.muziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Spiegel van den dag 820 Berichten (Engelsch) 8.45 Concert voor de Weermacht 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuws berichten ANP, sluiting. Hilversum II, 301,5 M. Nederl. Programma 6.45 Grammiuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gram.muziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram.muziek 10.00 Christelijke Radio Stichting: Morgendienst 1020 Gram.muziek 10.50 Zang en piano 11.30 Declamatie 11.45 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 Celesta-ensemble 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 De Romancers en soliste 2.00 Pianovoordracht 2.30 Amuse mentsorkest en gram.muziek 3.30 Voor de zieken 4.00 Amabile-sextet 4.30 Voor de kinderen 5.00 Christelijke Radio Stichting: Lezen van Christelijke lectuur 5.15 Nieuws-, econo:|iische- en beursberichten ANP 520 Schrammelkwartet en soliste 6.00 Geautori seerde misbaksels, dialoog 6.15 Omroeporkest 6.45 Reportage 7.00 Persoverzicht voor bin nen- en buitenland ANP 7.15 Gram.muziek 7.30 Causerie ,.De stand van het tooneel in Nederland" 7.45 Gram.muziek 8.00 Nieuws berichten ANP 8.15 Spiegel van den dag of gram.muziek 8.30 Omroepsymphonie-orkest en soliste 8.55 Causerie over den dichter Rabin- dranath Tagore 9.05 Vervolg van 8.30 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 17 April. lste Programma: 6,45—22.00 -Hollandsch Pro gramma 22.0024.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.4522.15 Hollandsch Pro gramma 22.15—22.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3de en 4de Programma: 6.45—24.00 Duitsch Programma. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6