STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's Roosevelt en de Balkan LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 12 April 1941 Leidsche Politie arresteert Inbrekersbende Meerendeels oude bekenden Verspreide berichten ONE HOUR CLEANING SERVICE Beschouwing van Karl Megerle Wachteres bij de Nederl. Spoorwegen De Leidsche politie is er na langdu rige en moeilijke nasporingen in ge slaagd een viertal geheimzinnige in braken, welke ongeveer twee weken geleden hier ter stede zijn gepleegd, tot klaarheid te brengen en een acht tal personen, verdacht van diefstal en heling, achter slot en grendel te bren gen. Den 28sten Maart deed de directeur van de firma Blesiot aangifte, dat in den voor- gaanden nacht inbrekers zich toegang had den verschaft tot zijn winkel aan de Haar lemmerstraat en daaruit een groote hoe veelheid thee, ongeveer 500 pond tot een waarde van ruim zeshonderd gulden, had den ontvreemd. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. Eenige dagen la ter werd opnieuw ingebroken bij de firma' Bieslot; ditmaal werd een partij koffie ter waarde van ongeveer f. 150.weggenomen. Eveneens werd met eenige dagen tus- schenrulmte ingebroken in het kantoor van de Unilever-verkoopcentrale aan de Turfmarkt, waar uit een gesloten geldkist bedragen van drie- en vierhonderd gulden werden vermist. Tenslotte leidde een spoor in de richting van den 31-jarigen A. B. en den 33-jarlgen J. van R„ die belden betrokken zouden zijn geweest bij den koffiediefstal ln zooverre, dat de gestolen partij ten huize van B. op geslagen was geweest. Na langdurige onder vragingen was het mogelijk over te gaan tot de arrestatie van den 29-jarlgen D. H., den 26-jatigen M. Th. B. en den eveneens 26-jarigen Th. 3. van der B„ allen alhier en evenals de eerder genoemden, oude bekenden van de politie. Zij bekenden in derdaad den koffiediefstal te hebben ge pleegd. De gestolen koffie was als „smok kelwaar" aan diverse Ingezetenen verkocht tegen een prijs, die vijfmaal zoo hoog was als de normale. Van de opbrengst, welke ongeveer f.750.— bedroeg, was nog slechts f. 150.— over; van de rest hadden de hee- ren goede sier gemaakt. B. en van R. had den een deel gekregen voor de bewezen diensten. De politie slaagde erin de geheele hoeveelheid koffie op te sporen en in be slag te nemen. Bij het voortgezet onderzoek kwam aan het licht, dat de theediefstal niet door de zelfde personen was gepleegd; als ver dacht hiervan werden gearresteerd de 16- jarlge H. J. S., de 17-jarlge C. J. G. en de 24-jarige A. G„ die dezen diefstal in twee etappes hadden uitgevoerd. De partij werd afgeleverd aan v .d. L. en B. B. die zich met den verkoop belastten. Van de geheele partij van 500 pond kon tot dusverre slechts 24 pond worden achter haald. Na langdurige navorschingen bleek, dat de eei'der genoemde S. en G. in samen werking met den 17-jarigen J. L. zich ook hadden schuldig gemaakt aan de beide in braken bij de Unilever-verkoopcentrale. Deze inbraak heeft van de jeugdige in brekers een enorme inspanning gekost en Is gepaard gegaan met schijnbaar onmoge lijke klimpartijen langs regenpijpen, dak goten over hooge daken, tot zij eindelijk het geheel ingebouwde kantoor hadden be reikt. Het is bijna een raadsel hoe zij een dergelijken gevaarlijken tocht in het vol slagen duister zonder ongelukken hebben kunnen volbrengen. Ook het hier buitgemaakte bedrag van f. 700.is geheel verbrast. Tenslotte kwam nog aan het licht, dat de 18-jarige W. van H, en de 17-jarige J. G. zich nog hadden schuldig gemaakt aan een inbraak in een pakhuis aan de Haarlem merstraat, waar een partij zeep werd ont vreemd, welke aan den 34-jarigen D. S. werd verkocht. Alle daders eh helers zijn thans door de politie aangehouden en in het politiebureau ingesloten. Een' deel hunner is na verhoor op vrije voeten gesteld; anderen zijn ter be schikking van de justitie ln Den Haag ge steld. De politie komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij deze ingewikkelde zaak tot een goed einde heeft gebracht. DE LAKENHAL. Aanwinsten. Eenigen tijd geleden mocht De Lakenhal een werk van wijlen de blioemenschllderes rnej. H. C. van de Pavord Smits in bruik leen ontvangen. Het schilderij stelt voor een vaas met distels. Aan dit bruikleen, dat dank zij de welwillendheid van den execu teur-testamentair tot stand kwam, is nog toegevoegd een zng. bavelaartje voorstellen de een godsdienstoefening in de Pieters kerk. afkomstig uit dezelfde nalatenschap. Voorts kan een vondst in eigen depot even eens als een aanwinst worden medegedeeld. Zooals men in het door „Oud Leiden" uit gegeven Jaarboekje voor 1941 kön lezen, werd onlangs een mansportret uit het depot van de Lakenhal geïdentificeerd als den Leidschen Burgemeester Jan Jansz. Orlers. Archiefonderzoek en een aanduiding op het schilderij, dat de voorgestelde 70 jaar oud was, hadden namelijk de mogelijkheid ver schaft om tot deze nieuwe benaming over te gaan. Aanvankelijk deed het nog donkere haar twijfelen of hier werkelijk een zeven tigjarige was voorgesteld, bij een voorzich tige restauratie bleek het haar aanzienlijk grijzer te zijn. Orlers. die in 1570 te Leiden werd geboren en in 1646 overleed, was van beroep boekverkooper en is vooral bekend door zijn uitvoerige beschrijving van Leiden. Het door Pieter Dubordiep geschilderde portret is thans in het museum tentoonge steld. Aan de onlangs geopende afdeelmg beeld- HOOFDCOMMISSIE DER DRIE MOGEND HEDEN TE BERLIJN BIJEEN. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, is on der voorzitterschap van den Duitschen minister van buitenlandsehe zaken, von Ribbentrop, de hoofdcommissie bijeenge komen, die na de totstandkoming van het driemogendhedenverdrag ls ingesteld ter versterking van de samenwerking tusschen Duitschland, Italië en Japan. Als perma nente gevolmachtigden hunner regeeringen namen de Italiaansche en Japansche am bassadeurs te Berlijn, Alfieri en Osjima, aan de vergadering deel. Von Ribbentrop gaf een overzicht van de resultaten der samenwerking op politiek, militair en economisch gebied. Vervolgens omschreef de hoofdcommissie de richt snoeren en aanwijzingen voor de verdere werkzaamheden der oudercommissies, die eveneens na de onderteekening van het pact van drie zijn ingesteld. EDEN EN DILL IN LONDEN TERUG. Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, zijn de minister van buitenlandsehe zaken, Eden en generaal Sir John Dill van hun reis naar het Naburige Oosten en den Balkan, in Engeland teruggekeerd. (D.N.B,) NIEUWE REGENT VAN IRAK. Het Iraksche parlement heeft, naar Reu ter uit Bagdad meldt, in een buitengewone zitting besloten den regent emir Abdoellah af te zetten. Het parlement heeft sheriff Sharaf. het oudste lid van de familie Has- jimite, tot aan de meerderjarigheid van den jongen koning tot regent gekozen. (D.N.B.) houwkunst zijn thans nog eenige stukken uit het museumdepot toegevoegd waaronder werk van den Leidschen Hoogleeraar Petrus Camper. De bruigom kreeg bij bet serveeren De sooplerricn over s'n kteeren i Wij draalden niet lang, Reeds den volgenden gang Kon hij aangekleed mce-consumceron. Chemisch reinigen en persen Smoking-costuums f. 3.59 Avondtoiletten venei. f. 3.07 Mantels venei2.56 Demi saisonsf. 2.56 Laat Cleaning Service Uw betere kleeding verzorgen. Breestraat 128 - Telefoon 25885 Haarlom Oen Haag Hilversum Beverwijk 1634 (Ingez. Med.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoord re posterijen alhier werd in den loop der maand Maart 1941 ingelegd f104.794,36 en terugbetaald plm. f. 222.915,75, Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f.118.121.39. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 75. GROOTERE BEPERKING VAN HET TAXIVERKEER. Met ingang van hedenmiddag 12 uur zal het taxi verkeer nog meer beperkt worden. De taxi-ondernemers zullen uitsluitend van de garages uit bedienen en dus geen stand plaatsen meer innemen. Alleen in een zeer dringend geval zal men over een taxi kun nen beschikken. Daarbij moet een bewijs van een arts worden overlegd, dat het ver voer noodzakelijk is. Een en ander houdt natuurlijk verband met de benzineschaarschte. Men zal dus goed doen, het den garagehouders niet on- noodig lastig te maken. Luxor-Theater De film „Hoeraer is een stamhouder" met Kathe Gold, Ri chard Romanowsky, Theo Lingen en andere bekende acteurs, "Speelt in de 18e eeuw in het plaatsje Hemrichsburg, de residentie van een kleinen Zuid Duitschen staat, waar verschillende gebeurtenissen in hofkringen plaats vinden, eindigend met de geboorte van een troonopvolger, welk feit door 101 kanonschoten aangekondigd wordt. Er wordt vlot en humoristisch gespeeld, zoodat men zich volop kan amuseeren, evenals bij de nieuwste Hollandsche film „Oost, West. thuis best", waarin Herbert Perquin, Gusta Chrispijn—-Mulder en B. Westermeer optre den. Het vroolijke programma wordt voorts aangevuld door veelzijdig en interessant wereldnieuws. Lido-theater Ook hier een vroolijk pro gramma: als hoofdfilm „Amor doet in kou sen" (Weiszer Flieder) met in het middel punt Hans Muth, directeur Van een kousen- fabriek. Hans heeft moed, vooral wanneer er eén vrouw te veroveren valt. Zijn weder waardigheden vinden uiteindelijk haar be kroning in een huwelijk, maar voor het zoo ver is, moeten er eerst nog vele complicaties opgelost worden. Deze stemmen U, evenals de artisten blij: Amor's optreden in de kousenwereld is niet zonder gevaar en als U het naadje van de kous wilt weten, dan moet ge zelf maar deze aardige comedie van kousen, witte seringen en misverstan den gaan zien. In de hoofdrol ziet men de jeugdige actrice- Hannelore Schroth. Op het tooneel de dansers en accordeonisten „De 6 Brox", die veel succes behalen. Casino-theater „Kermisgasten" is de Hollandsche film, waarin een gansche Ne- derlandsche acteurs en actrices een beeld geven van het schilderachtige volkje der kermisartisten. Zij beleven hun avonturen en daartusschen door speelt zich nog een juweelendiefstal af, die een gelukkigen af loop heeft. Ook deze romantische, gevari eerde en bonte film zal zeker een ieder, die van gezellige afleiding houdt, vermaken. Een uitgebreid Hollandsch programma vult den avond op boeiende wijze aan. Trianon-theater Velen onzer hebben reeds het orkest van Peter Kreuder ge- Naar wij vernemen zal de aangekon digde „Radiosterren-parade" op Tweederi Paaschdag in de Stadiszaal op last vari hoo- gerhand geen doorgang vinden. Onder het opschrift Roosevelt en Zuid- Slavië publiceert de Berliner Börsen-Zei- tung een artikel van haar diplomatieken medewerker, Karl Megerle. dat de bijzon derheden behelst over de inmenging van de Ver. Staten op den Balkan. Megerle schrijft: De verantwoordelijkheid van Engeland voor de Servische samenzwering tegen den vrede öp den Balkan is groot, doch die van deregeering Roosevelt is niet geringer. Naar mate door zijn militaire en diploma tieke nederlagen het aanzien van Engeland en het vertrouwen op zijn woord verdween, zag Roosevelt zich genoodzaakt, het volle diplomatieke gewicht van Amerika ten gunste van de Engelschen in de weegschaal te leggen. De nieuwe politiek der totale in menging in Europeesche aangelegenheden moest op den Balkan haar proef doorstaan Vooral in Bulgarije en Zuld-Slavlë vilde Roosevelt het diplomatieke offensief van de spilmogendheden een halt toeroepen en een nieuw diplomatiek en militair front te gen Duitschland oprichten. Als vertegenwoordiger van deze politiek werd de bijzondere afgezant van Roosevelt, kolonel Donovan, naar Ankara, Athene, Sofia en Belgrado gestuurd. In Sofia heeft de opdracht van Donovan schipbreuk ge leden, in Belgrado is zij gelukt. Op 23 Januari kwam Donovan te Belgrado aan met de opdracht, de toetreding van Zuid- Slavië tot het driemogendhedenpact met alle middelen te verhinderen. Om dit te bereiken had hij van alles meegebracht: beloften, dreigementen, geld en omwenle- lingsplannen. Hij ontmoette den prns-re- gent Paul, TswetkowitsjMarkowitsj, den chef van den generalen staf, den chef van de marine en generaal Simowitsj. In de be sprekingen met de militaire overheid wer den blijkbaar de eerste omwentelings plannen besproken. Na zijn vertrek nam de Amerikaansche gezant. Lane, zijn werk over. Gelijktijdig speelde te Washington de Zuid-Slavische gezant, Fotitsj, zijn rol. Roo sevelt, Welles en Huil kwamen persoonlijk voor de Slavische zaak op. In talrijke ver trouwelijke gesprekken werd de indruk, welken Donovan te Belgrado gewekt '^ad. versterkt. Half Februari overhandigde Surn lier Welles aan Fotitsj in zijn particuliere woning een persoonlijke boodschap van Roosevelt voor den prins-regent Paul. Den prins-regent werd daarin medegedeeld, dat er een eind moest komen aan de reeks di plomatieke successen van de spilmogend heden. De Wet tot hulpverleening aan En geland zou eiken Europeeschen staat ter beschikking staan, die zich aan de nieuwe ordening zou onttrekken. Roosevelt wierp het volle gewicht van de wet tot ïiuipver- leening aan Engeland in de weegschaal. Terston<d na aanvaarding van de wet te- vestigde Roosevelt persoonlijk aan ie pers, dat zij vooral ook bedoeld was voor Zuid- Slavië. De Amerikaansche pers consenteer de terstond een gunstige uitwerking te Belgrado. Welles gaf in de persconferentie toe, dat de Ver. Staten voor de ondertee kening van Weenen rechtstreeksche diplo matieke maatregelen genomen hadden, om Zuid-Slavië tot tegenstand tegen Duitsch land te bewegen. Niettemin werd h')t; drie mogendhedenpact geteekend. De ondertee kening dreigde tot een diplomatieke ie der- laag der regeerhig Roosevelt te worden. In de eerste woede blokkeerde men de Zuid- Slavische saldi. Toen kwam de door Donovan bestelde militaire omwenteling van generaal Simo witsj. De toebereidselen van kolonel Dono van en gezant Lane wierpen hun vruchten af. De vurig verlangde opstand van Zuid- Slavië tegen de nieuwe ordening was ge komen. De Amerikaansche pers juichte en roemde de intelligentie en het initiatief van haar regeering. Roosevelt feliciteerde terstond het nieuwe bewind, de senaat sloot zich hierbij aan, Huil en Welles feliciteer den elkaar met het succes, de belofte van hulpverleening werd vernieuwd en de rgee- ring Simowitsj werd met het volle gewicht der Ver. Staten op haar noodlottigen weg vooruit gedreven. Oogenblikken van aarze ling en ontnuchtering te Belgrado werden door Roosevelt met het dreigement ter zijde geschoven, dat er van een compromis met de nazi-regeering geen sprake kon zijn en dat zelfs een niet-aanvals- of vriend schapspact even erg zou zijn als de toetre ding tot het drie-mogendhedenpact. De Amerikaansche pers en radio constateerden dat zonder de Amerikaansche inmenging, de omwenteling te Belgrado en daarmede het nieuwe front op den Balkan nooit tot stand gekomen zou zijn. Eindelijk, zoo zeide men. komt het op den Balkan tot den tweefrontenoorlog en tot de versnippering der krachten van Duitschland, dat voor de zwaarste strategische en militaire taak ge steld wordt, waardoor de Engelschen gele genheid krijgen, te zamen met de Grieken, Serven en de Amerikaansche hulp, Duitsch land een vernietigende nederlaag toe te brengen. De New York Times vatte den toestand met de volgende woorden samen: Wanneer wij Zuid-Slavië onze onbeperkte bewonde ring ten deel laten vallen, mogen wij niet vergeten, dat zijn zaak de onze is, dat deze oorlog even goed de onze is als die van de Zuid-Slaven. Onze wet tot hulpverleening aan Engeland was juist opzettelijk erop in gesteld, juist het soort tegenstand tegen Hitier te verwekken, dat thans het Zuid- Slavische volk hem durft te bieden. Onze gezant te Belgrado heeft namens ons be loften gedaan. Wij hebben met dit kleine volk op den Balkan thans een verdrag, dat op goed vertrouwen berust. Wanneer de zaken zoo staan, vervolgt Karl Megerle, dan heeft Roosevelt op den Balkan zijn persoonlijk aanzien op het spel gezet. Daarmede wordt liet geval Zuid- Slavië een geval Roosevelt. De wereld zal gelegenheid hebben, aan het einde van deze affaire te bcoordeelen. wat de Ame- iikaansche hulp waard is en of men er goed aan doet, zich door „raumfremde" mogendheden te laten verleiden zich tegen de wetten van het eigen gebied, eigen ge schiedenis en eigen mogelijkheden door vreemde belangen te laten inspannen. De beantwoording van deze vragen is bij de Duitsche weermacht in de beste hand. De universeele aanspraak op interventie van -de regeering Roosevelt bedreigt alle contimenten en leefruimten. Zijn neder laag bij de eerste poging op het Europee sche vasteland toont ook aan andere groo te mogendheden de grenzen der Ameri kaansche mogelijkheden. De Balkan, die zelfs voor Midden-Europa een buitenland sehe politieke geheime wetenschap geweest is, is voor Amerika ten hoogste een aard rijkskundig begrip. Desondanks stortte Roosevelt zich in dit avontuur, verpandde hij het Amerikaansche woord en stuurde hij de kleine Balkanvolkeren naar een ze keren ondergang. De kleine landen van Europa en het Nabije Oosten kunnen uit het lot van anderen leeren, of het juist is, het eigen lot van Europa ondergeschikt te maken aart „raumfremde" belangen en wenschen, en negatief te staan tegenover de nieuwe ordening van Europa. Ook in de beoordeelingen en overwegin gen der groote mogendheden zal de afloop van het Zuidslavische proef geval zijn rol spelen. De hoogste wet van de Amerikaansche politiek, zoo verklaarde onlangs Cordell Hull, is de redding van Engeland. Om En geland te redden, moeten dus de kleine volkeren, waarover de Angelsaksen con trole weten te krijgen, sterven. De Balkan volkeren hebben niet eens den troost, daar voor in" aanmerking te komen, want En gelschen zoowel als Amerikanen zien in hen niets anders dan het proletariaat en de analphabeten van Europa, waarmede zij ln goede tijdens niets maken willen hebben. Met kalmte en vertrouwen ziet Duitsch land de beslissing tegemoet. Worden de Serven en Grieken verslagen, dan zullen deze volkeren, en niet alleen deze, de poli tiek der regeering-Roosevelt voor een on gekend bedrog aanzien. Zij zullen ontdek ken, het slachtoffer eener politiek gewor den te zijn, die alles wat ontbreekt aan vult door propaganda en opschepperij en probeert, de wereld door geweldige cijfers en voorspiegeling van fantastische Angel saksische feiten eenerzijds, door valsche berichtgeving over de Duitsche kracht an derzijds, te influenceeren. Thans reeds ma ken de Serven en Grieken een verschrikken lijk ontwaken mee. Verlamd van schrik over het geweld van den Duitschen aanval, incasseeren zij de eene nederlaag na de andere. De beloften tot hulpverleening zijn tot een minimum ingekrompen. De verdere ontnuchtering zal verschrikkelijk zijn. niet alleen bij de Zuidslaven, doch ook bij de Grieken en Engelschen. Roosevelt weet, dat hij niet helpen kan. Desondanks lokt hij de lichtgeloovigen naar den afgrond. Hij weet niets van de landen, die hij iri het doodelijke avontuur gestort heeft De Ser ven, Kroaten. Slowenen en Grieken, die hij thans verheerlijkt als helden en hoeders der beschaving tegen de Duitsche bar- baarschheid. gelden volgens de Ameri kaansche immigratiewetten als onge- wenschte, minderwaardige elementen waarmede men de Amerikaansche bescha ving niet ln gevaar wil brengen. Wanneer de kleine Balkanvolkeren, zooals thans reeds onafwijsbaar vaststaat, verslagen zullen zijn, dan zal met hen ook Roose velt en zijn interventie-politiek to' ver slagenen behooren. (D.N.B.) hoord: men begroet het thans in de film „Traummusik", waarin men o.a., den be roemden zanger Benj amino Gigli bewonde ren kan. Hij zingt o.a. gedeelten uit Puc cini's opera La Bohème en de orkest schla gers zijn „Liebling mach Musik" en ,,Ku-' banische Nacht". Het zijn de belevenissen van een componist, die hier beschreven worden en die niet nalaten, U in spanning te houden. Een jeugddroom van den com ponist, n.l. de opvoering van zijn opera, wordt ten slotte werkelijkheid. Zij heeft een grandioos succes en het publiek applaudis seert enthousiast voor den man, die tevens zijn werk mag dirigeeren en dankt voor de hem gebrachte hulde, naast de vrouwelijke collega, die hem veel goeden raad gegeven heeft. Marte Harell is de tegenspeelster van Gigli en ook zij helpt mede, deze filrii tot een succes te maken. Vooraf gaat het ge bruikelijke bezienswaardige nieuws. Rex-theater „Robert en Bertram op Ski's (Abenteuer im Engadin) is de titel van de film, waarin Guzzi Lautzchner, Wal ter Riml en Hella Hartwich en Arnold Ha- scnclever voor grappige afleiding en inci denten zorgen Een amusante trouwpartij cp de wijde sneeuwvlakten is het besluit van de avonturen in het Engadin en.de on af sche: del :jke Robert en Bertram, twee Hamburgsche timmerlieden, die zich op aJle mogelijke manieren als kellner, huis knecht, pakjesdrager en ski-onderwijzer door het leven trachten te slaan en die om hun kwajongensstreken overal door de po litie achterna worden gezeten, nemen ten slotte op duizelingwekkende vaart de kui ten, achtervolgd door deen politie-agent, die hen voor het stelen van een gans reeds drie dagen op de hielen zat. Ook hier een uit voerig voorprogramma, dat de moeite loont. Standaard's brood kunnen zwakke magen het best verdragen. 1582 (Ingez. .vied.) HEEFT DEN DIENST VERLATEN. Foto archief L. D. Dezer dagen heeft mej. D. de Man—v. Mourik haar standplaats als wachteres bij de Ned. Spoorwegen aan den overweg Hee renstraat (wachtpost 12) verlaten, in ver band met het feit, dat haar eervol ontslag is verleend. Bij de Ned, Spoorwegen worden de wach- teressén al zeldzamer en zeldzamer: wij vernamen, dat er nog slechts enkele In ons land in dienst zijn, doch ook zij zullen wel verdwijnen, daar deze posten voor vrouwen te zwaar geacht v/orden. Mej. de Man deed dan ook iederen dag dienst van 's morgens 5 uur tot 's namiddags 5 uur; zij vervulde haar functie met opgewektheid gedurende niet minder dan 22 jaren. P.T.T.-DIENST TIJDENS DE FEESTDAGEN. Op beide Paaschdagen wordt de P.T.T.- dienst uitgevoerd als op Zondag, behoudens dat op Tweeden Paaschdag één brief- en één pakketpos.tbestelling uitgaat; in ver band hiermede is er op dezen dag geen ge legenheid tot kqsitelooze afhaling van .post stukken. De postagentschappen zijn op beide da gen gesloten, GASMASKERS. Wij brengen nog eens onder de aandacht van belanghebbenden, dat gasmaskers kun nen worden besteld bij het bureau Lucht beschermingsdienst, Politiebureau Zonne veldstraat, waar men op de normale werk uren ook inlichtingen kan krijgen over soort en prijs. (Tel. 22244). 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2