De krant voor de Jeugd 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 April 1941 Vierde Blad No. 24861 CORRESPONDENTIE ANEKDOTEN Een lepe streek Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes, Nu hebben jullie allen vacantie. Dat is wel kom na een tijd van werken. Nu hoop ik 'ook, dat het weer mee wil werken en jullie heel veel buiten kunnen zijn. pat is nodig na de lange winter. Wandelen en fietsen, buiten spelen in zon en wind, dat brengt gezondheid bij ..ponden tegelijk". Natuurlijk vormen de beide Paasdagen het hoogtepunt in deze vacantie. Hoe heerlyk in elk gezin, zo'n paar rustige dagqn met elkaar te hebben! Dat blijft, en juist in een moeilijke tijd als deze doet ons dat extra goed. Al kunnen jullie niet zo je haart ophalen aan eieren ais andere jaren, ik hoop, dat jullie toch zullen smullen aan het enkele eitje, dat wel beschik baar is. Ook de chocolade- en suikeren eitjes zullen schaars zijn, maar iets zullen jullie er misschien van proeven en ook daarvan smul je dan dubbel. Voor de Paasdagen kunnen jullie Wel weer een groot raadsel aan. Het telt voor twee op lossingen. Ei- zijn evengoed 8 raadsels, dus jullie kunnen weer voort! Vóór ik aan de afzonderlijke briefjes begin,, wensch ik jullie allen heel prettige Paasdagen toe, met mooi, zonnig en zacht weer. Nu w y vacantie hebben, moet die koude Noordenwind ook maar eens met vacantie gaan, vinden jullie niet? Vrolijke Paasdagen en een prettige vacan tie voor allen! Gé Kagênaar Dat mooie rapport heeft heel prettige gevolgen voor jou. Dat tref je, juist tegen de vacantie. Je raadsels zullen welkom zijn. Greetje Lips Oefen je in je vacantie maar goed voor je examen. Nu krijg je iets van mij Wat zal het mij verheugen, Als je deze wens vervult: Houd je ver van elke leugen, - Zodat je eerlijk blijven zult. Ria en Nini de Nie Vertellen jullie me nu, hoe het er uitzag met jullie mooie vlaggetjes,, en of jullie van een taartje hebben mogen smullen? Simon v. Meygaardën Alles is in orde, zoals je ziet. Dat Panamakanaal is maar door enkelen gevonden. Het jaarfeest was vrolijk, én -«lekker. Corry de Roon Hertoge Het belooft een fijnè Paasvacantie voor jullie samen. Ans Voorma Geluk gewenst met je over gang. Nu veel pleizier jullie saampjes. Coba v. d. Meys Al zagen wij elkander nimmer, Wij kemien toch elkaar voor immer. De prettige uurtjes, elkander .beereid, Geven een mooie herinn'ring'voor later tijd. Peter Westerbeek Jij kent takloze bomen in overvloed! Bedankt voor de anekdoten, die je echter niet meer op deze manier mag sturen, ïk zal kijken of er wat geschikts bij is. Hans en Ineke Kriek Ja, Hans, dat is een tegenvaller voor je. Je had juist zulke mooie plannen. Waar wandelen kun je tóch. Zusjes Hartevelt Wat jullie schrijven, wordt leuk en fijn. Benny BronsBedankt 'voor je ingezonden raadsel. Jan Brons Wat 'n jongens bij jullie! En geen enkel zusje? Bedankt voor je raadsel; ik moet nog eens uitzoeken of het goed is. Van Joop vond ik geen oplossingen. Wim Verlind Veel genoegen gehad Don derdag? Vertel het maar. Elsje Verlind Jij bent goed af. Zo wil jij het wel! Coba Verlind Je papier Is best; ik ben met alles, wat netjes is, tevreden. Jij hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag en heel prettige dag. Bep en Jan Crama Dat eerste'raadsel van jullie is keurig. Bedankt voor de goede wensen. Coba v. Dyvertboden Wat prettig, al zo met de \aasvoorbereidingen bezig te zijn! Het zal er gezellig uitzien bij jullie. Nel Meinema Wat je me schrijft, is heel prettig voor je. Zo worden kleine kinderen groot, merk ik! Wat je graag wilt, lukt misschien binnenkort nog. Olga Derksen Jullie voerden een mooi, eriistig stukje op. Je vond het zeker prettig, daaraan mee te mogen doen? Zonder punten kan er niet meer gehandwerkt worden op schooL Jo Harteveld Nu, jij bent goed af en kunt ln de, vacantie genieten van je eigen bibliotheek. Lydia Botermans Het is een feestmaand in jullie familie. En bovendien vallen dit jaar die feesten allemaal in de vacantie. Dientje Veendorp Jij bent dus in je schik met je „bevordering". Lida Teeuwen Leuk, dat je me kennis laat maken met je broer en je broertje. Die kleine guit, haalt zeker nog wel stoutigheidjes uit! Willy Teyn Nu sta je tussen je vriendin en Je dubbele nicht. Is dat geen fijne plaats? Be dankt voor je raadseltje. Inie Meyer Ook in het postpapier tonen jullie je echter vriendinnen! Jij weet er goed uit te komen met je oplossingen. Jannie Hartmann Met die kleine cijfertjes komt er licht een drukfoutje. Voor jullie geen- bezwaar. Jullie regelen het fijn zov saampjes. Joke de Vos Ik begrijp best, dat ik me niet ongerust behoef te make©, £ïs jij op het politie bureau moet komen! Nu£ prettige vacantie en daarna: succes met het examen. Bernard v. Vliet In de Paasvacantie heb je een pracht-gelegenheid, om de verkeerslessen in practijk te brengen. Loes v. Veggel Je krygt het in je Paasva cantie nog druk met oefenen voor de uitvoering. Zo'n drukte mag je wel! Jij raakt nu goed op de hoogte vah.het verkeer. Jouw beurt zal wel nabij wezen. Koos Flaman Het is heel jammer van je Woensdag- en Zaterdagmiddag. Ik hoop, dat je de leegte weer^gauw kunt vullen. Riekie Batist Jij hebt een prachtig kleed voor je Moeder gemaakt. Daar zal M. lang met pleizier naar kijken en jijzelf niet minder. - Rudolf David Brammetje deed een nieuwe ondervinding op in zijn jonge leventje, die hem best beviel Antoon v. Gijzen Het is dus jouwvoor jaarsmaand. Verlang, je nu wèl of niet naar het. eind van de vacantie? Bedankt voor je raad sels. Dik v. Weizen Het is weer echt naar mijn zin; nu weet je het wel! Corrie v. Weizen Nu. jij bent ingespannen. Ik geloof, dat er gezorgd is voor alles,- wat je graag doet! Loes Horstmann Wat zijn jullie op school aan het foppen geweest op 1 April! Geen boze gezichten daarna? W^t sleep jij veel prijzen bin nen! Blijf je zo? Bianca Horstmann Mijnheer zal nog lang- zaam-aan moeten doen, denk ik. Heb jij het steeds zo druk? Bedankt voor je'raadseltje. Rudi Arkeveld Vacantie! Dat wordt een goede tijd voor het landje van V.. en voor de wandeltochten Vertel er maar van. Jannie van 't Zelfde J" viert je feestdag nog nèt in de vacantie. Goed uitgezocht! Jij gaat smullen op die dag. Paul Blangé Het is heel moeilijk, wat je leert. Maar: jong geleerd, oud gedaan! Koos Stikkelorum Ja, de postzegelverza- meling vult de regenuurtjes! Ali Stikkelorum Wat een heerlijke midöae had jijDat was nog fijner dan naaien! Jij hebt ook al wat voor het slechte weer. Gerda Teljeur Jij bent al verwend, vóór het Pasen is. Maar jij verdient wel zo'n evt.raatje dit jóar. Gezellig voor je, dat Eila al vroeg va cantie had. gezellige weken aan de voorbereiding. Jij hebt een fijne rol. Doe maai' goed je best. Veel ge noegen er mee. Rietje Bleuzé Wat zijn die kleine poesjes snoezig, hè? Ik denk, dat je eerste loopje naar de poesenmand w^s, telkens als je uit school kwam. Han Visser Hoe moeten we die knappe poes noemen? Een raadselpoes of een poesen nichtje? Vraag het haar maar eens. Elly Punt Natuurlijk behoor je. nog tot de getrouwen. Eén keertje minder af en toe kan dat best lijden! Zo had jij ook een fijne Zondag. Gerard Lina Ik hoop, dat al je wensen ik tel er vier vervuld zullen zijn bij het begin van de vacantie. Niek en Marti Bakker Wat heerlijk nieuws! Daar kijk ik van op. Voor jullie allen en je Ouders in de eerste plaats, mijn hartelijke ge lukwensen met deze blijde gebeurtenis. Wat heeft zij een aardig naampje! Nu, dat worden heerlijke Paasdagen by jullie. Nettie Boerendonk Het is toch net in orde zo. Het is ook moeilijk om uit te gaan en op te lossen tegelijk. Fini de Lange Ik ben ook wel eens op dat schip geweest; dat reist door het hele land. Daar is wat te zien, hè? Nu genieten van de lente zonder verkoudheid! Marietje Lagerwy Die Henkie kan leuke dingen zeggen! Heeft hij goed op zijn gezicht gepast? Ik wens jullie ook mooi weer toe voor alle plannen. Mary tje v. Rijn Ik verheug me ook over die nieuwe bloc-note. dat begrijp je! Dat was een pret Don'derdag en dan ook juist het begin van de vacantie Johanna v. d. Zwan Kijk nu maar, of je raadsel V van de vorige keer begrijpt. Het was moeilijk. Nu genieten van de buitenlucht! Maartje Schaart Van jou kryg ik zeker een feestverslag? Je bofte, op je verjaardag juist vacantie te krijgen. Dat papier is best naar mijn zin. Drietal Jagel Ja, Vader is een beetje te oud voor raadselneef! Lk praat dua tegen twee Ooms en een Tante! Met het kiekje zal ik heel blij zijn; dat krijgt aan een plaatsje in mijn foto-album van de raadseljeugd. Nelly Varkevisser Klimmen over schuttin gen schijnt een vermaak te zijn voor vele kin deren. Maar meestal loopt het slecht af! Je hebt je grote vel postpapier tóch vol gekregen. Nelly v, Duyvenbode Ik denk, dat die kolen je broertje niet erg lekker* smaakten. Waar schijnlijk heeft hij er nu meteen voorgoed ge noeg van. Eeri mooi kaartje! Kora Key Prettige vacantie met jullie beiden. Zusjes Schipper Ik hoop, dat jullie de eier- warmer nu ook kunnen gebruiken met Pasen. Vooral dat van Anny hoort op de Paastafel. Het was een leuke avond voor jullie Vrijdag. Dank voor de goede wensen; voor jullie insgelijks. Fietje v. d. Berg Jij hebt een goed bericht. Daarom denk ik, dat jij wel naar het eind van de vacantie verlangt. Thea v. d. Oord Ik hoop met je mee op mooi lenteweer. Leny Moraal Natuurlijk willen we allen graag hetzelfde zien als jij. 1 Stientje de Ru Wat aardig, zulke leuke Paaswerkjes mee te mogen ipaken! Dat zijn fijne middagen voor je. Die Paashaas krijgt zeker een ereplaats? Drietal v. d. Pluym We kunnen slechts hopen en afwachten. Geniet nu maar volop v^n de lente overal om je heen. Hartelijk dank voor de goede wensen, die ik wederkerig aan allen, vooral ook aan je Ouders, doe toekomen. Hannie de Wekker Nu gaan jullie van de vacantie genieten. Nu allereerst de fijne Paas dagen, Die worden alvast gezellig, leek ik. Dank voor je raadseltje. Suusje de Wekker Het valt me mee, dat het nog lukte met de gymschoenen. Grappig, die duif! Tijl Uilenspiegel is jullie aller vriend. Aukje v, d. Walle Jij bént gefopt, en hèbt gefopt op 1 April. Twee leuke fopperytjes! Dat was fijn Vrijdagavond. De le Paasdag is een dubbele feestdag bij "jullie. Feliciteer je broertje hartelijk van mij, en zeg-hem alvast, dat ik me verheug op zyn eerste brief. Prettige dag met elkaar. Nellie Dorrepaal „Klein Artis" heeft in L. ook wel eens aangelegd. Daar heb je geen ogen genoeg, hè? Jy bent een echt klantje voor kruis woordraadseltjes. Leni v. LoefIk zie al, dat er in de eerste helft van de vacantie allemaal prettige dingen zyn". Trineke v. Loef Arme jij! Ik hoop, dat je met Pasen, en dus in de vacantie, weer op de been bent. Een vacantie in bed geeft allesbe halve pret! Beterschap! Nico v Loeff Heb 3e nog stuiters? Er blijft wel eens niets over na de stuiterspelletjes. Anny Feynenbuik Ik hoop voor je, dat je er wandelend of fietsend op uit kunt trekken met Pasen. Lientje Vis Je raadseltje hebben we al eens gehad. Weet je nog een ander? Is de boosheid van Jaap weer over. en heeft hij nu het goede konijn? Neelly is dus geen Tante; za ver ben jy alleen. José Veldhuizen v. Zanten Het tuintje geeft je nu werk genoeg tegen het voorjaar. Jij besteedt je Zaterdag en Zondag nuttig. Gertje Braster Nu kan ik je dan ook felici teren, en hoop ik over enige maanden van mooie rapporten te horen. Thea GenemansJij hebt een heerlijke avond in het vooruitzicht. Daar werk je graag voor. In de vacantie ga je zeker veel buiten spelen en in de regenuurtjes aan het tekenen? Plonie de Geus Het foppen ging over en weer, en gaf een vrolijke morgen. In het kruis woordraadseltje kon jij uit je zelf de weg wel vinden, merk ik. Gusta Bogerd Weer welkom. Ik hoop, dat èn je Grootmoeder, èn ik, je naam nu weer vaker tegen zullen komen in onze krant. Bep Bogerd Hartelijk welkom. En hoe oud ben jy? Dat moet je onder je oplossingen schrij ven. Je weet wel, wie de brief aan mij bracht? Rie Bavelaar Jullie zijn met velen thuis. Dat is druk. maar vrolijk en gezellig. Anny en Joop Everink Nog mijn hartelijke gelukwensen voor Joop. Wllly Wiggers Ben jij niet jarig geweest? Je schrijft me er niets- over. Laat me niet zo nieuwsgierig, hoor! Je hebt het gezellig met Je zusjes. Riekje Wiggers Ik vind het ook fijn, élke week je briefje weer te zien. Het gaat best zo. Houd jij ook zoveel van gymnastiek? Jettie Goudsmit Wat gezellig, dat eigen tuintje. Je houdt me wel op de hoogte, hè? Be dankt voor jullie raadsel. Elsje Verhoef Jullie hebben je Meester erg beetgenomen. Jullie lachen natuurlijk! Bedankt voor de anekdote. Marijke Verhoef Jij weet te foppen en je laat je niet foppen. Jij brengt Rietje wel goed op de hoogte, hè? Jan de Mooy Nu met de Paasdagen heb je langer de t'yd om te puzzlen. Paul Rlenstra Op een extra-eitje hopen we allen! Wim Rienstra De laatste Zondagen heeft het weer ons telkens teleurgesteld. Hoe hopen we nu op mooie Paasdagen! Bea v, d. Kool Met mooi weer zul je in deze vacantie wel vaker bij je nichtje te vin den zijn.. Atze v. d Kooi Jullie zullen je weer best amuseren met elkaar in de vacantie. Grietje Deegenaars Ja, het was een be langrijke dag in jullie gezin. Bedankt voor je Paaswensen. Anny Bekoóy Als steeds: het mooiste kruis woordraadsel. Wat werk jij daar met liefde aan Neen, zo'n klein schortje kun je niet dragen. Wel jammer. Tini Rekers Die doos zal met recht „in de smaak" gevallen zyn bij de Juffrouw. Het werd zeker geen „leer"-dag, maar een feestdag op school Maandag? Annetje Mokkenstorm.Wat zul jy spijt heb ben van die vinger in je mond! Kon je hem er nog maar uittrekken! Wat een lieve Tante hebben jullie toch! Lientje Mokkenstorm Jullie hebben elkaar thuis lekker beetgehad op 1 April. Dat gaf vro lijkheid. Lenie Brocaar Je zult een echt lentefeetje lijken, met het nieuwe bandje in je haar. Mag je zelf voor de konijnen zorgen? Hannie Brocaar Oh, wat had jy Mijnheer te pakken op school! Lenie de Graaf Zo is er voor jou ,weer een heerlijke verjaardag achter .de rug. Annie Boon Jij was dus goed op je hoede op 1 April. Krijntje krijgt Iets heel moois van jou. Dat kan ik nu veilig schrijven. Nel Boon Nu, schiet je op. Ben je al buiten geweest? Je zult toch tevreden moeten zijn met het kleine neefje. Wie weet, hoe graag hij met je speelt later. Corriè Boon Hartelijk welkom; jullie lossen de raadsels maar met elkaar op. Krijntje Kinkel Vertel me, nu maar gauw, hoe ,iij het op je feestdag gehad hebt, Hoe staat dat ringetje aan je vinger? Ik heb, als steeds, prettig met jullie gepraat. Nu jullie weer aan het oplossen en schrijven. Tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J BOTERENBROOD. Ingezonden door Willy Roest. Koos zei: „Moeder, dit is een slager, hè?" Moeder zei: „Neen, Koos, dit is een kruide* nier." Koos: „Nou, dat is precies eender; ze hebben, allebei een wit schort aan." Ingezonden door Rudolf David. Moeder: „Maar Karei, waarom zit er zo'n grote inktvlek op je schrift?" Karei: „Nou, eerst zaten er 4 kleine vlekjes, maar meester zei, dat we voor elke vlek 100 regels strafwerk krijgen, en daarom heb ik or maar gauw één van gemaakt." Ingezonden door Gerda Teljeur. De juiste tijd. Gedurende de taalles verbuigt de onderwijzer: „Ik v/as me, jy wast je, hij wast zich, wij was sen ons, gij wast u, zy wassen zich." „Pietje, zeg jij nu eens, welke tijd dat Is?" Pietje: „Ik weet het niet precies, meester, maar het zal wel Zaterdagavond zijn!" Ingezonden door Frans en Rietje Blonk. Dokter: „Heeft u nu, zoals ik u heb aange raden, s avonds twee ramen in uw slaapkamer geopend?" Patiënt: „Ja," ziet u, dokter, ik heb maar één raam op mijn slaapkamer, maar dat heb ik tweemaal geopend." Ingezonden door Jaap Haasnoot. Op school. Meester tot Jan: „Wie was Columbus?" Jan: „De ontdekker van China". Meester: „Fout", Piet steekt zijn vinger op en zegt: „Dat was een vogel, Meester." Meestor: „Hoe zo?" Piet: „Men spreekt toch aittjd van het ei van Columbus." Ingezonden door Rietje Goütier. Arbeidschuw. Vriendelijke oude dame: „Hier heb je een kwartje, arme man. En nu zal ik eens wat zeg gen: My n buurvrouw heeft juist iemand nodig, om hout te hakken." e' Bedelaar: „Nou, wel bedankt voor de waar schuwing, Mevrouw. Dan zal lk daar maar niet aanbellen." Mmie v, d. Vos Jullie hebben een paar gekocht heeft?" „Wat ben ik geliukkig, toewan, dat ik n nog net getroffen heb." Li Kem Siang was een Chinees, zoals er duizenden in onze Oost te vinden zijn. Het was onmogelijk uit te maken of hij 30 of 50 jaren oud was, want zijn gelaat was zonder uitdrukking als dat van een sfinx en als hij het eens in de loop van het gesprek tot glimlach vertrok, wist men nooit of hij uit. beleefdheid lachte of dat hij iemand voor den gek hield. Jaren geleden was hij arm naar Java gekomen. Nu bezat hij een kleine toko in Tjimalii, waar van alles te koop was. zakhorloges, schoensmeer, zijden kousen, mondharmonika's enz. De autori teiten in Tjimahi hielden hem in de gaten, want men verdacht hem van opiumsmok kel, maar men kon hem niets bewijzen. Elke maand reisde hij tussen Bandoeng en Batavia de kleinere plaatsen en kam pongs af en bezocht zijn vaste klanten. Op een goede dag, einde Januari de nieuwe spoorgids der N.I.S.M. was juist in druk verschenen meldde onze Li zich aan bij de woning van den heer Muilemans, die een grote Europese handelsfirma in Bui tenzorg vertegenwoordigde. Kromo, de Inlandse bediende gaf hem te kennen, dat de toewan niét thuis was: Of de Nojnja hem dan even ontvangen wil de, vroeg Li. Kromo zou eens kijken. Na een poosje verscheen mevrouw in de voor galerij en vroeg den diep buigenden en glimlachenden Chinees: „Zo, Li, ben je er weer? Wat kom je hier doen?" „Neem mij niet kwalijk, Njonja, dat ik uw rust verstoord heb, maar zoals u weet, breng ik ieder jaar voor den toewan het nieuwe spoorboekje." „O ja wel, juist. Mijnheer is voor za ken naar Batavia, maar dat hindert niet. Laat maar een boekje hier, dan geef ik het hem wel. De prijs?" „Zestig cent, Njonja." Mevrouw betaalde en Li vertrok. Van de woning begaf hij zich rechtstreeks naar het kantoor van den heer Mullemans en ver zocht dringend den chef te spreken. „Mijnheer Mullemans is afwezig," beleer de hem de portier, een sinjo, „maar de procuratiehouder zou je wel willen ontvan gen. Ik zal je aandienen." Even later stond Li voor den plaatsver vanger van den chef. „Het spijt me verschrikkelijk, dat de toewan ook hier niet is. Ik ben al aan zijn villa gev.-eest, maar hij was ook daar niet." „Is de zaak erg dringend?" informeer de de procuratiehouder. „Natuurlijk. De toewan is zeker verle gen om het nieuwe spoorboekje en ik breng het hem ieder jaar om deze tijd." „Is het anders niet. Geef me maar een exemplaar, dan stel ik het hem wel ter hand, als hij vanmiddag terugkomt." Ja maar als de toewan al een boekje „Dan is het nog geen ongeluk. Dan hou ik het voor mij zelf." De handel werd gesloten en Li verliet het privékantoor. In de vestibule maakte hij nog even een praatje met den portier. „Het is jammer dat lk den toewan niet zelf getroffen heb. Het zal hem zeker ook spijten," meende Li. „Zo, zal het hem spijten? Wat heb je dan voor gewichtige zaken te behandelen?" „Ik breng hem leder jaar einde Ja nuari het nieuwe spoorboekje en nu „Geen zorg, beste Li. Geef mij maar een spoorgids en als hij vanmiddag op het kantoor komt, overhandig ik het hem," sprak de portier, die blij was zijn chef een kleine dienst te kunnen bewijzen. Ook hier verhuisden 60 cent naar de beurs van den Chinees en een boekje in de hand van den portier. Li kuierde nu langzaam naar het station. Zijn trein vertrok over een half uur naar Bandoeng, daarom nam hij plaats in de wachtkamer en bestelde een glas limonade. De eigenaar van de restauratie, die den koopman wel kende, kwam een praatje met hem maken en hem verkocht Li twee twee spoorboekjes, een voor hemzelf en een voor den heer Mullemans, die hij tever geefs in zijn villa en op het kantoor ge zocht had. „De heer ^fullemans komt met de trein van 2 uur aan, dan zal hij blij zijn, dat ik hem die kleine dienst bewezen heb," sprak de waard en verrekende 60 cent met de prijs der limonade. „Met dezelfde trein moet ik verder, dan ben ik om 5 uur in Bandoeng. U is wel vriendelijk, dat u dat voor mij doen wilt, want ik zou geen tijd hebben in die paar minuten den heer Mullemans te kunnen bedienen." Hij stond op en greep zijn tas, want de trein rolde juist het station binnen. Op het perron keek hij goed uit zijn ogen en toen hij den heer Mullemans zag uit stappen liep hij vlug op hem toe en hem een spoorboekje in de hand duwende, riep hij glimlachend: „Wat ben ik gelukkig, toewan, dat ik u nog net getroffen heb. Alsjeblieft, uw spoorboekje." „Prachtig gedaan, brave Li. Hier heb je een gulden. Nee, je hoeft niet terug te geven. Voor je moeite en omdat je zo goed ongepast hebt". Terwijl Li in een coupé plaats nam, trad de heer Mullemans de restauratie binnen, waar hij telkens na de reis een glas whisky soda dronk. De waard bracht hem per soonlijk het ijskoude vocht en tevens het spoorboekje, dat Li hem zojuist verkocht had. „Alle mensen!" riep Mullemans, toen hij de toedracht begreep. „En mij heeft die vent op het perron ook een boekje verkocht en ik heb hem een hele gulden gegeven. Vlug, mijnheer Glastra, laat hem terug roepen. Ik zal hem leren, eerlijke mensen te bedriegen." „Dat hoeft u hem waarachtig niet te leeren, mijnheer Mullemans, dat kan hij al uitstekend. Sariman, loop als de weer licht naar de trein en roep den Chinees Li hier. De heei Mullemans moet hem nood zakelijk spreken.)' Sariman holde naar de trein, die nog steeds niet vertrokken was. Weldra had hij Li ontdekt en riep: „Li, je moet direct bij' toewan Mullemans ko men. Hij wil je spreken." „Maar de trein vertrekt zo." „Kan mij niet schelen. Jij gaat mee." „O." riep Li en glimlachte. „Ik weet al wat hij wil. Hij wil nieuwe spoorooekje van mij kopen. Het is niet nodig, dat ik heenga en trein zonder mij laat vertrekken. Jij geeft mij 60 cent en brengt boekje aan toewan Mullemans. Hij zal jou flinke fooi geven." Haastig telde de Javaan 6 dubbeltjes in de graaiende hand van den Chinees en, terwijl de trein fluitend vertrok, bracht hij het nieuwe spoorboekje aan den toewan. Wat die gëzegd heeft, toen hij nog een exemplaar ontving, willen we hier niet her halen en of Sariman de verwachte fooi ontvangen heeft, is ons eveneens onbe kend. Toen Mullemans op het kantoor nog twee en thuis ook nog een spoorgids kreeg, was hij eerst woedend, toen echter begon hij schaterend te lachen. Tot het personeel op het kantoor uitte hij zich als volgt: „Het zijn verdraaid lepe kerels, die Chi nezen. Ik wou dat jullie allen ook zulke lepe kooplieden waart." MEL HEKTOR. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Horizontaal: 1. oom, 4. pen; 8. moeder; 12. ik; 14. plat; 15. pa; 16. bit; 18. sr.; 19. das; 20. pin; 22. Nel; 23. pen; 24. rum; 25. den; 26. dr.; 28. ren; 30. in; 31. veel; 33. nu; 34. pokken; 36. hol; 37. San. "Verticaal: 2. om; 3. Mop; 4. pet; 5, er; -7. rib; 9. els; 10. dar; 11. jas; 13. kippen; 15. palmen; 17. tien; 19. deur; 21. N.N.; 22. mr.; 25. dik; 26. dek; 27. rek; 29. nul; 31. vol; 32. les; 34, Po; 35. na. 2. Hoogeveen; hoog, en, vee. 3. Slak, lak. 4. Koog aan de Zaan; oog, Zaan, kan, de. a. 5. Pa na ma ka na al; dus: Panamakanaal. 6. 1,Vingerhoed; 2. Spoorbomen. 7.- Begonia; aster; tulp. S. Op 1 Januari; eerst bij het begin van deze datum, b.v. om half één of één uur, en daarna 's avonds vóór 12 uur. de raadsels ontvangen van: Dientje Veendorp, Lida Teeuwen, Willy Teyn, Inie Meyer, Jannie Hartman, Cootje Schouten, Joop Schouten, Annie Schouten! Joke de Vos. Marietje v. Vliet, Bernard v. Vliet, Loes v. Veg gel, Tiny de Goederen, Koos Flaman, Gé de Jong, Riekie Batist, Rudolf David, Antoon v. Gijzen, Corrie v. Weizón, Dik v. Weizen, Loes Horstmann, Bianca Horstmann, Rudi Arkeveld, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Jannie v. 't Zelfde, Rie Brandt. Nellie Trip. Mientje Uit- den'ooogaard, Paul Blangé, Ali Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Pirn Metselaar, Gerda Teljeur, An nie v. d. Vos, Herman Verlind, Rietje Bleuzé, Han Visser, Jopie v. Heuven, Betsie v.'Heuven, Elly Punt, Henny de Pree, Gerard Liha, Niek Bakker, Marti Bakker, Nettie Boerendonk, Fini de Lange, Koos Jagel, Wim Jagel, Mieni Jagel, Marietje Lagerwy. Sofietje Lagerwij, Johanna v. d. Zan, Marijtje v. Rijn, Maartje Stavleu, Maartje Schaart, Nelly Varkevisser, Nelly van Duyvenbode, Kora Key, Anny Schipper, Adri Schipper, Mientje de Water, Fietje v. d. Berg, Annie de Ridder, Leny Moraal, Thea v. d. Oord; Stientje de Ru, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Hannie de Wekker, Suusje de Wekker, Aukje v. d. Walle, Nellie Dor repaal, Leni v. Loef, Trineke v. Loef, Nico v. Loef, Anny Feynenbuik, Lientje Vis, José Veld- huyzen v. Zanten, Gertje Braster, Gé Kagenaar, Thea Genemans, Plonie de Geus, Gusta Bogerd, Bep Bogerd, Rie Bavelaar, Greetje Lips, Ria de Nie. Nini de Nie, S'imon v. Meygaarden, Corry de Roon Hertoge, Ans Voorma, Jacques de Geus. Suze de'Geus. Coba v. d. Meys, Afke Neuteboom, Toni Neuteboom, Peter Westerbeek, Hans Kriek, Ineke Kriek. Rie v. d. Laan. Bep v. d. Laan. Anny Everink. Joop Everhik Co Hartevelt, Janny Hartevelt, Benny Brons, Jan Brons, Olga Derksen. Annie van Klaveren, Jo Hartevelt, Riekje Wiggers, Nel Meinema, Ella Meinema, Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Coba van Duyvenboden Ansje Eichhorn, Marijke Ver hoef, Rietje Bogaard. Jettie Goudsmit, Elsje Verhoef, Loesje Sloos, Paul Rlenstra, Wim Rien stra, Bea v. d. Kool, Atze v. d. Kool, Grietje Dee genaars, Lydia Botermasn, Coba Verlind Elsie Verlind, Wim Verlind, Bep Crama, Jan Crama, Anny Bekooy, Tini Rekers, Coba Heusen, An netje Mokkenstorm, Lientje Mokkenstorm, Lenie Brocaar, Hannie Brocaar. Leny de Graaf, Annie Boon, Nel Boon, Corrie Boon, Krijntje Kinkel. Voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen. Let wel: -de oplossing van raadsel I mag voor twee goede oplossingen tellen. I. Ingezonden door Gé de Jong. Mijn geheel bestaat uit 55 letters, en is een niet veel gehoord, spreekwoord. Velen 7, 3, 20 18 om 12 uur. Moeder gebruikt by haar naai-' en stopwerk een 32, 33, 34, 35, 11, 10. Om 9 uur 's morgens begint de 32, 33, 34. 43, 43, 27. In de winter willen wy graag 32, 33, 34 26, 11, 14 5 2, 25, 50, 17, 27, 38, 36. Je kent de uitdrukking:' 2, 52. 53, 46 Uw Vader en Moeder. 1, 9, 10, 13, 11. 41 is een jongensnaam. In de winteravonden 27, 15, 39, 44, 55 wy veel. In onzeprovincie zyn veeL 19, 22, 23, 22. 18. In elk huis zyn 12, 11, 51, 49, 36. 16, 11, 27 29 is een vissoort, 24, 4 'iets versterkends. Je moet op school steeds je 6 30, 28, 8 doen By het eten hebben we ons 42, 30, 6, 4, 21 nodig. De 31, 40, 45 gaat snel, bedenk dat wel. By grote rivieren wordt men overgezet door 48, 47, 50, 54, 25, 11, 12, 13 is een lichaamsdeel. n. Ingezonden door Plet Martyn. Myn geheel van 3 lettergrepen ls een plaats in Noord-Holland. Myn eerste deel (2 lettergre pen) is een bosdier, myn tweede deel is een plaats in Limburg. m. - Ingezonden door Tweetal Van Vliet. Op de kruisjes komt zowel van boven naar beneden als van links naar rechts iets te staan, wat in deze tyd thuis hoort. xxxxxxxxx 1. een medeklinker. 2. waarmee men hengelt. 3. een kleur. 4. dient om te boenen. 5. het gevraagde woord. 6. een vogel. 7. een harde stof. 8. geluid, waarmee men een kat wegjaagt. 9. een medeklinker. IV. Ingezonden door Jan Piket. Mijn geheel is een plaats in Nederland van 11 letters. 6, 7, .10, 8 is eèn dier. 5, 4, 2, geen ja. 1, 2, 3, 4, 5 een getal. 6, 7, 8, 9, 10, 11 zijn hooge heuvels. V. Ingezonden door Lenie Brocaar. Welk spreekwoord lees je hieruit? Trebe adrh bagelnez and ed dnmo degbarn. VI. Ingezonden door Elsje Verlind. Mijn eerste is niet klein, myn tweede en derde genieten de liefde van elk kind, myn derde al leen is een vorm van een lidwoord. En myn geheel houdt van kleine kleuters. VIL Ingezonden door Corry de Roon Hertoge. Met welke motieven komt men het best vooruit? VIII. Ingezonden door Nellie Trap. Rond als een balletje, En donzig zacht Geel als'een boterbloem In zomerpracht, Trippelend op pootjes, Heel teer en fyn, Tussen zand en strootjes, Wat zou dat zyn?

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13