Ons Kort Verhaal GEMENGD NIEUWS De distributie UIL LEfDSCH DJmm Derde Had Zeierdag 12 April 1941 Nieuwe bonnen aangewezen De belangen van den landbouw Zeilboot omgeslagen op den Westeinder Fabrieksbrand bij Tiel Vlug klaar FAILLISSEMENTEN SPREEKCEL Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen BESPROKEN DOOR HET N. A. F. In het Agrarisch huis te 's-Gravenhage werd een bijeenkomst gehouden van den landelijken raad van vakgroepen van het Nederlandscïi Agrarisch Front, onder lei ding van den heer G. J. Ruiter te Knijpe. Aan de hand van rapporten der vak groepleiders werd de melkprijs in verschil lende deelen van het land besproken en daaruit de conclusie getrokken, dat het noo- dig is te komen tot een zomer-melkprijs voor de veehouders van ten minste 3 ct. per liter per procent vet voor industriemelk. Deze prijs is noodzakelijk om re kunnen ko men tot een redelijke verhooging van de landarbeidersloonen. Over de rayonindee- ling der melkleveranciers zal een rapport opgesteld en aan de bevoegde autoriteiten voorgelegd worden. Met betrekking tot de kunstmestvoorzie- ning kon worden medegedeeld dat er koper sulfaat voor besproeiing van aardappelen en vruchtboomen in voldoende hoeveelheid zal komen. Over den handel in kunstmestbonnen en de niet bevredigende verdeeling van de stik stof werden gegevens bijeengebracht, waar uit bleek, dat aan de desbetreffende maat regelen onvoldoende de hand wordt ge houden. i In verband met den productieslag werd medegedeeld, dat verordeningen op komst zijn, waarin voorzieningen worden getrof fen tegen onvoldoende ontwatering van sommige polders. Ook ten Opzichte van pachtmoeilijkheden zijn maatregelen te verwachten. Getracht zal wol-den het afslachten van magere koeien te doen ophouden. Ook werd er op gewezen, dat de regeling van afne ming van slachtvee, waarbij men de dieren soms een paar dagen zonder verzorging op de leveringsplaats laat staan, .onduldbare dierenkwelling en aanzienlijk, vleesch- en vetverlies veroorzaakt. Varkens voor eigen gebruik. Uit tal van plaatsen bereiken de leiding van het N. A. F. klachten, waaruit blijkt, dat de arbeidersbevolking onvoldoende op de hoogte is met de bepalingen in zake de varkenshouderij. Uit het feit, dat geen voe dertoewijzingen worden verstrekt aan niet- landbouwers wordt veelal afgeleid, dat het niet mogelijk is een varken te houden voor eigen gebruik, zooals dat ten plattelande veelal gewoonte is. Deze meening nu is niet juist. Wie een varken kan voeden zonder meeltoewijzing, dus met afvalstoffen, enz., kan een toewijzing bekomen bij den plaat selijken bureauhouder van den voedselcom- missaris. Gezien het groote belang, dat hierbij voor de voedselvoorziening betrokken is, zal gevraagd worden, hierop de algemee- ne aandacht te vestigen en te bevorderen, dat aan arbeiders, die een varken voor eigen gebruik willen houden, eenig krachtvoer wordt toegewezen. Betoogd werd, dat de steun van kleine boeren in de tegenwoordige omstandigheden - beslist te laag isen verhooging niet kan uitblijven. Uitbreiding van den aardappelteelt. Bij het inzetten van den productieslag 1941, onder het motto: „Nederland voedt zichzelf" werd vooropgesteld de noodzake lijkheid van aanzienlijke vermeerdering van den aardappelteelt. Nu de tijd van het poten der aardappelen is aangebroken, kan zoo bleek uit de mededeelingen ter verga dering, worden vastgesteld, dat de genomen maatregelen en de gevoerde propaganda zoo zeer doel troffen, dat een verrassende uit breiding van de met de zoo nuttige knol vruchten bebouwde oppervlakte plaats vindt. De voorloopige rapporten van de vakgroeplelders van het N. A. F. wijzen uit, dat in sommige zandstreken tot honderd procent meer aardappelen gepoot worden. En in andere streken is het percentage 25, 40, 50, al naar gelang de omstandigheden opvoering der aardappelproductie toelaten. In elk geval hebben de boeren overal, zooals trouwens viel te verwachten, gehoor gege ven aan het op hen gedane beroep. NIEUWE WETHOUDERS TE HAARLEM. Op voordracht van den regeeringscom- missarls te Haarlem, S. L. A. Plekker is be noemd tot wethouder van volksgezondheid dr. Ch. A. Götte, arts te Haarlem, en tot wethouder van onderwijs de heer M. van Driel, leeraar in de Duitsche taal en letter kunde aan het Kennemer Lyceum. Dr. Götte werd in 1881 te Hooge Zwaluwe geboren. Hij doorliep het gymnasium te Dordrecht en studeerde vervolgens te Lei den, waar hij in 1910 cum laude tot doctor in de medicijnen promoveerde. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest als assistent van prof. P. C. T. van' der Hoeven, vestigde hij zich als gypaecoloog te Haarlem. Dr. Götte, die sinds 1933 lid is van de NSB heeft een werkzaam aandeel gehad bij de oprich ting van het medisch front dier beweging. De heer van Driel werd te Leiden geboren. Hij studeerde te Nijmegen in de Germaan- sche taal en letterkunde én werd leeraar aan de gemeentelijke HBS aldaar. Hij kwam in 1930 naar Haarlem, waar hij aan ver schillende middelbare scholen doceerde, het laatst aan het Kennemer Lyceum. De heer Van Driel is sinds 1940 lid van de NSB en organisator van het district Haarlem ,en omgeving van het opvoeöersgilde der NSB. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Leveringsvergunningen voor gordijnen enz. Artikelen zooals gordijnen, matrassen, karpetten, tapijten, loopers en-matten kun nen uitsluitend betrokken worden op een „leveringsvergunning", afgegeven door den plaatselijken distributiedienst. Uit de vele brieven dia de economische voorlichtings dienst dag in dag uit ontvangt van perso nen, ü-ie uij oe distributie moeilijkheden .on dervinden, is gebleken, dat dit nog onvol doende bij het publiek bekend is. Bij den aankoop der goederen moet de leveringsvergunning aan den winkelier wor den afgegeven. Wil men de artikelen koopen in meer dan één winkel, dan is het nood zakelijk meer dan één-ivergunning aan te vragen. Men houde dit goed in het oog, daar er anders voor den kooper moeilijkhe den en voor de distributiediensten veel extra werk ontstaat. Vraag dus twee ver gunningen. indien in twee zaken gekocht moet worden. EEN JONGEN VERDRONKEN. Eergistermiddag is op den Westeinder- plas een zeilboot omgeslagen, waarin vier leerlingen van een gymnasium te Haarlem hadden plaats genomen. Hierbij is de 16- jarige Albert Hoolhorst uit Bloemendaal om het leven gekomen. De drie andere in zittenden konden gered worden. Het lijk van het slachtoffer is nog niet gevonden. DE SCHADE IS AANZIENLIJK. Even over de grens van Tiel, onder de gemeente Wadenoyen heeft gisteravond een felle brand gewoed, welke het fabrieksge bouw van de N.V Chemische fabriek en 'handelsmaotschappij v.h. Jan E. de Boer in de asch heeft gelegd. Het personeel, bestaande uit 20 personen, had zijn dagtaak volbracht en had om half- zes de fabriek verlaten. Kort daarna werd de brand ontdekt. De vlammen vonden voedsel in de carbolineum, het hoofdproduct van de fabriek en in overige teerproducten en chemische stoffen en sloegen weldra naar alle kanten uit. De brandweer van Tiel rukte terstond met groot materiaal uit en bestreed het vuur met zeven stralen. Aanvankelijk stond zij machteloos tegen de vuurzee, maar al lengs won zij terrein zoodat omstreeks kwart over zes het gevaar voor uitbreiding tot de belendingen was geweken. Bij het bluschwerk moest de brandweer ook de brandweer van Wadenoyen was uitgerukt behoedzaam te werk gaan, daar door de hitte verscheidene zuurstof cylinders en flesschen met chemicaliën tot ontplof fing kwamen. Bij een van deze explosies .werd een opzichter van de brandweer door een wegvliegende scherf ernstig aan het hoofd gewond. H. moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Het jonge bedrijf is door den brand zwaar getroffen. De schade is aanzienlijk. De oorzaak van den brand is niet bekend. INBRAAK IN GOUD- EN ZILVERWINKEL TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is ingebroken in den goud en zilverwinkel van de firma A. D. Over- strijd aan ^de Witte de Withstraat. Door vernieling van een deurpaneel zijn de in brekers via de achterzijde binnengekomen en hebben uit den winkel een groot aantal dames- en heerenhorloges gestolen, waar van aantal en waarde nog niet nauwkeu rig zijn vastgesteld. Ruw geschat is voor een waarde van achtduizend gulden ver dwenen. Van de daders ontbreekt elk spoor. VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN OVERREDEN. Te Vlaardingen reed de zestienjarige K. van R. als bestuurder van paard en wagen op de Gedempte Biersloot. Naast hem op den bok zat de vierjarigs Josina Moerman, dochter van zijn patroon. Toen de wagen door een kuil reed, viel Josina van den bok, terwijl op hetzelfde oogenblik vaft R. ach terom keek, omdat eenige kisten van den wagen vielen. Het meisje viel eerst op de treeplank en toen op den grond, vlak voor het voorwiel, van den wagen. Het voorwiel reed over haar borstkas. Voordat 'het achterwiel haar bereikte, was de wagen reeds tot stilstand gebracht. Het kind werd in hoogst ernstigen toestand per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd, waar 'het inmiddels is overleden. Van schuld bij den bestuurder is geen sprake. DOOR EEN DRAAIENDE AS GEGREPEN. Bij het verrichten van werkzaamheden is de vijftigjarige heer Geurts te Sittard in zijn meubelfabriek aan den Steenweg door de as van een groote zaagmachine gegrepen. Hij werd in het rond geslingerd en dood opgenomen. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Eer gistermiddag zijn te Gerwen, gemeen te Nuenen (N.B.), twee boerderijen afge brand. De brand ontstond in de boerderij van den landbouwer Van Weert. Hét vuur greep snel ,om zich heen. De bewoners slaagden er in het vee en den inboedel te redden. Door den krachtigen wind sloeg het vuur over naar de aan den anderen kant van den weg staande boerderij van den land bouwer Raaymakers. De brandweer uit Nuenen bestreed het vuur krachtig. Zij kon echter niet verhinderen^ dat ook de tweede boerderij in vlammen opging. Ook hier werden inboedel en vee gered. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. DOODELIJKE VAL VAN EEN KINDJE IN TOBBE. Aan de Pluhnstraat te Enschedé is een anderhalf jarig kindje in een tobbe met water gevallen en om het leven gekomen. Men dacht aanvankelijk, dat de kleine ver dronken was, doch later werd vastgesteld, dat de doodsoorzaak het breken van een halswervel is geweest. DOGDELIJK ONGELUK BIJ WERKZAAM HEDEN OP BRUG. Bij het plaatsen van een ijzeren over spanning over een brug over de ringvaart onder de gemeente Broek op Langedajk, is ten gevolge van het breken van een tros, de montagemeester -van de Hollandsche Constructie Maatschappij te Rotterdam, D. B., 'wonende 'te Rotterdam, bekneld ge raakt en aan de gevolgen overleden. door ABLOVA. Lodewijks, peperduur dameshoedenmaga zijn, pal naast mijn deur, heeft de nieuwe wintercollectie aangekregenen prompt in de étalagekast ten toon gesteld. Menige vrouw brengt er dezer dagen een gezellig kwartier tje voor de glanzende spiegelruiten door, peinzend over het vraagstuk, hoe ze het nü weer aan zal leggen. Ik houd mijn hart vast. Wat ik vrees, ge beurt. „Dat blauwe winterhoedje van verleden jaar begint me te vervelen", verkent mijn vrouw op zekeren avond voorzichtig het terrein. „Gelukkig, dat je nog andere hebt", tracht ik het gevaar te pareeren. „Dat grijze met bont en dat zwarte „Vreeselijk. Je wilt toch niet, dat ik met die oudenvetsche dingen loop? De mode heeft zich heelemaal veranderd. Annie Wegmans krijgt ook een nieuw". „Ik ben niet met Annie Wegmans ge trouwd. Bovendien, spring niet zoo roekeloos met je punten om". „Hoeden zijn niet op de bon", zegt mijn vrouw vlug en triomfantelijk. „Dat is beslist een vergissing". „Ga je mee, morgen, naar de stad? Je hebt zoo'n goeden smaak". Ik haal mijn schouders op en verschans mij achter mijn krant. Den volgenden dag na de koffie maken wij ons op voor den hoedenkruistocht. Mijn vrouw opgewonden en blij in de wetenschap van een spannende jacht door tallooze hoe denzaken: ikzelf moedig berustend, ondanks het vooruitzicht van een verloren middag, een leege portefeuille, laat eten en een paar honds-moede beenen. „Zeg-es". Een lichtstraaltje verdrijft voor een oogenblik mijn sombere gedachten. „We staan, nadat ik de deur achter mij gesloten heb, voor Lodewijks lokkende etalage. „Zeg esZouden we niet eerst hier probee- ren?" „Hier?" snuift rriijn vrouw minachtend. „Hier heb je geen keus. Daarvoor moet je in de stad zijn" „Kijk eens wat een beeldje," zeg ik over7 redend. „Daar, dat groene met die veer. Dat staat je beslist". „Vréé-se-lijk. Hoe is het mogelijk, dat je dat aardig vindt. Wat een kl.eur! Groen! En wat een belachelijk model! En met een véér! Van mijn leven geen veeren. Nee, eigenlijk heb je toch geen smaak. Het is het iseen mormel". De middag is nog langer dan ik gevreesd had. Ze duurt een menschenleven. En ik word nog meer moe dan ik in mijn bangste droomén li ad kunnen vermoeden; geen bee nen houd ik meer over. Tallooze winkeldeuren openen zich- voor ons, tallooze malen klinkt het vriendelijk: „waarmee kan ik U van dienst zijn?"; even zooveel keeren sta ik daar te staan, te han gen, met mijn handen op mijn rug, of in mijn zij, met mijn beenen over elkaar, of wijdbêens en aanschouw met een bete uit drukking op mijn gezicht de wanhopige pogingen van de verkoopster om den smaak van mijn vrouw te peilen. Een doffe wan hoop maakt zich ten slotte van mij meester; Ik zou er geen bezwaar tegen gehad hebben indien mijn vrouw zich met een omgekeer den aardappelemmer getooid had, indien deze marteling slechts afgeloopen was. Wij gaan verder. Groene, roode, blauwe hoedjes zonder veer natuurlijk dansen voor mijn moede oogen heen en weer. Het wordt later en later en ik krijg een onbe dwingbare behoefte aan iets pittigs in een glas. „In vredesnaam, lievewaag ik op te merken, wanneer we den zooveelsten keer op straat staan. „Je wilt toch, dat Ik je geld goed besteed? Dat ik maar niet zoo het eerste het beste koop?" merkt mijn vrouw verwijtend op. „Stel je voor, dat Annie Wegmans met wat aardigers thuis komt Die laatste overweging doet de deur dicht. We sjouwen verder, winkel in, winkel uit. Honderden hoedjes past ze op, tegen, voor en aan het kapsel en ik voel me doodziek. Eindelijk pleeg ik rebellie. Sta midden op straat stil en zeg luid een paar heel on vriendelijke woorden, die de voorbijgangers verbaasd doen omzien. Hoe die kerel zoo'n zielig vrouwtje afblaft. Die bruut.... „Tut.tutNou. dan ga ik morgen middag, wel alleen". Wij naderen ons huis. Zwijgend en mok kend. Daar, uit den banketbakkerswinkel, stapt Annie Wegmans met een taartjesdoos. De vriendinnen begroeten elkaar uitbundig. „Nu heb ik toch wel zoo'n beeldje gezien", zegt Annie enthousiast. „Nee zeg, niet te ge- looven gewoonweg. Honneponnig". Mijn vrouw kijkt wat zuur. Als we straks thuis zijn zal het mijn schuld wel wezen, dat Annie Wegmans zooiets aardigs ontdekt heeft. Ze brandt van nieuwsgierigheid. „Waar?" vraagt ze zoo kalm mogelijk. „Vlak naast jullie. Bij Lodewijks. Morgen ga ik het passen en dan koop ik het meteen. Een groen hoedje met een veer. Een dot". „Een groen hoedje met een veer? Werke lijk?" We nemen afscheid. Wat hebben we opeens een haast gekre gen! Voor Lodewijks gekomen kijkt mijn vrouw schichtig om, spiedt de straat af of Annie al uit het gezicht verdwenen is en duikt naar binnen. Anderhalve minuut later komt ze naar buiten; triomfantelijk, zege vierend, stralend. Op haar kapsel drukt het groene hoedje met de veer. Ze zegt: „Vlug klaar, wat?" Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. Zooals gebruikelijk zal de geldigheids periode van de bonnen op Maandag be ginnen, doch het is voortaan toegestaan reeds den Zaterdag daaraan vooraf gaande de daarop verkrijgbare goede ren te koopen. Derhalve kan op de bonnen, welke met ingang van Maandag 14 April a.s. geldig zullen worden verklaard, reeds op Zaterdag 12 April worden verkocht. Dit geldt voor alle bonnen, dus ook voor die, welke een langeren geldig heidsduur hebben dan een week. -V BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der met „12" genummerde bonnen van de broodkaart recht op hét koopen van on geveer 100 gram brood. De op 20 April nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 April tot en met 27 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Nadere mededeelingen betreffende het tegen inlevering van bon 12 van de brood kaart verkrijgbare gebakrantoen worden afzonderlijk bekend gemaakt. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „18" genummerde bon van de bo- terkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „12" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „12" genummerde bonnen, die op 20 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 27 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot én met Zondag 20 April geeft de met „84" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van verstopping, overmatig vet wir doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed, en Ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Het resultaat ts verrassend I Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Dubbele flacon f 1*76 bij apothekers en vakdroglsten» 1584 (Ingez. Med.) een ei. De bonnen, welke op 20 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 27 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 April tot en met 27 April niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met „21" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 1 kilogram suiker. GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag _14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „12" genummerde bonnen van de broodkaart elk recht op het koopen van eenrantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten tel kens ten minste het daarachter geplaatste telegrammen Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebaik (b.v. amandel broodjes) 400 gram, gevuld groot korstge- bak ('b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Op de met „12" genummerde bonnen mag reeds op Zaterdag 12 April aa. worden ge kocht en de bonnen, die op 20 April nog niet zijn gebruikt blijven nog geldig in de week van 21 tot en met 27 April, met dien verstande, dat zij gedurende die week niet in hotels, restaurants e.d. mogen worden gebruikt. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 6, Amster dam 6; Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 6; Den Haag 5; Rotterdam 5; Utrecht 3; Gelderland 7; Noord Brabant 5; Limburg 2; Zeeland-; Friesland 4; Groningen 2; Drente Overijsel 1. Totaal 52 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1941 210 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 428 faillisse menten. POLITIETOEZICHT GEVRAAGD. De bewoners van het einde der Pasteurstraat verzoeken meer politietoezicht, in het bijzonder *s avonds tusschen 7 en 9 uur, aangezien de jeugd zich dan speciaal bezig houdt met het opbreken van het terrein nabij -de Veevoeder fabriek van De la Bije en met klinkers de schut ting van het Openbaar Slachthuis bombardeert. De ruiten der omwonenden loopen daarbij chronisch gevaar. 163 Teekening van Aart van Ewijk. (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Naar J. J. A. Gouverneur, Wat Zuster Ursula daar ziet, Vergeet zij heel haar leven niet Haar broeder op de wilde golven En door het schuimend nat bedolven. En naast hem Juffer Pieternel, Alisof 't zoo hoort, gezond en wel. 2-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10