Soloniki in Duitsche handen 82sie Jaargang DONDERDAG 10 AM 1941 No. 24860 Verbinding tusschen Griekenland en Zuid-Slavië verbroken Verduisteren: Grieksch leger ten W. van de Vardar capituleert Turkije's houding Amerika's hulp De strijd in Noord-Afrika 20.29 uur 6.53 uur 20.51 uur 6.50 uur De Deensche schepen in Amerika Matsoeoka te Moskou Goede Vrijdag EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd/Andere advertenties 37 ets. per rege*. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeentt waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 piaanden2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Sterke Duitsche gepantserde formaties zijn uit Zuid-Slavië op gedrongen en hebben Saloniki ingenomen. Na deze doorbraak tot aan de Aegeïsche Zee zijn de Grieksche troepen in Thracië tusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. Na de doorbraak door den Rupelpas, welke door de Grieken taai en fel werd verdedigd en na de inneming van Saloniki heeft het ten Westen van de Vardar strijdende Grieksche leger, zijn hopeloozen toestand inziende, vanochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. Na de doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben de Duitsche troepen Xanthi ingenomen en de kust van de Aegeïsche Zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Na de inneming van Skoplje en Veles hebben Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Albaneesche Oostgrens gepas seerd en Tetovo en Prilep ingenomen. Snelle troepen en gepantserde afdeelingen der groep von Kleist hebben heden om 11 uur Nisj ingenomen. Tijdens den opmarsch uit Stiermarken werd Marburg bezet en werd op den Zuidelij ken oever van de Drave een bruggehoofd gevormd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Snelle troepen en divisies infanterie onder bevel van generaal-veldmaarschalk List zijn van Bulgarije uit door de Zuid-Slavische grensverdediging heengebroken en ondanks moeilijk bergachtig terrein meer dan 100 kilometer diep in het bekken Skoplje door gedrongen en over de Vardar getrokken. Hierdoor is de scheiding tusschen de Zuid-Slavische en Grieksch-Engelsche strijdkrachten voltooid. Verder Zuidelijk zijn andere afdeelingen over het meer van Doiran op Grieksch ge bied doorgedrongen. Tot dusver werden in Zuid-Servië meer dan 20.000 gevangenen, waaronder zes generaals, gemaakt. De buit aan stukken geschut en oorlogsmateriaal van allerlei soort is groot. Foto Stapf. Generaal-veldmaarschalk List. Het Zuid-Servische en het Britsch GriekschMacedonische leger zijn onder den druk der Duitsche gepantserde divisies bezweken, schrijft Stefani. Met de bezetting van Skoplje. Tetovo en Prilep is het Servi sche leger van het BritschGrieksche en van de Aegeïsche Zee gescheiden. Wij zijn getuige, aldus Stefani, van een groote manoeuvre, die op geniale wijze door de militaire chefs is ontworpen en op vol maakte manier Is uitgevoerd door de troe pen, daarbij gesteund door uitmuntend ma teriaal en een machtige luchtvloot. De ca pitulatie van het Grieksche leger ten Oosten van de i'ardar bewijst de kracht van het Duitsche offensief, dat de ontplooiing der Britsch—Grieksche strijdmacht heeft ver ijdeld. De bezetting van Saloniki vormt een aanwijzing voor de draagwijdte van de ne derlaag. Het Britsche verdedigingsstelsel, dat op het Chalcidisch Schiereiland en aan de vier Golven van Kassandra, Hagion Oros, Dafani en Kavalla werd ontworpen, is als een kaartenhuis ingestort. De bezetting van Nisj en het bruggen hoofd Marburg toont aan, dat de Duitsche generale staf na den Zuidwaarts gerichten stoot ook aanvallen uitvoert op Noord- en Midden-Joegoslavië. Men vraagt zich af, waar de fameuze Britsche troepen zijn, waarover de Britsche propaganda zooveel gesproken heeft. Men weet alleen, dat een sterk contingent Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen, die zich in het Stroe- ma-dal bevond, in de Duitsche tang is ge komen en daarbij zware verhezen heeft ge leden. Men vraagt zich ook af, waar de Britsche luchtmacht is. Na de pocherijen der Royal Air Force over haar superioriteit in de Middellandsche Zee, schijnt het, aldus Stefani, dat de Britsche luchtmacht een uitstekende gelegenheid heeft laten voor bijgaan om haar kracht metterdaad te toonen. De Popoio di Roma zegt om. nog, dat de toestand in het kader van de operaties der spil op den Balkan thans aldus is, dat men kan zeggen, dat het EngelschServisch Grieksche plan in stukken ls gebroken. Dit plan wilde, dat een tang, gevormd door de ServischGrieksche strijdkrachten, het Italiaansche leger in Albanië zou omsluiten, dat de Italianen naar zee zouden worden gedreven en dat de Britsche vloot het den aftocht zou hebben afgesneden, zoodat het niet meer naar Italië zou kunnen terugkee- ren. De aslegers hebben d.aartegenover met bliksemsnelheid een tegenmanoeuvre tot ontwikkeling gebracht, waarbij zij overal tot den aanval overgingen en het initiatief na men. De taak van het Italiaansche leger in Albanië was, tenminste in het eerste oogen- blik, stand te houden en alle acties of po gingen tot het scheppen van contact tus schen Serven, Engelschen en Grieken op Albaneesch gebied af te slaan. Men kan tot de conclusie komen, dat een verbinding tusschen de strijdkrachten van de spil thans nog een kwestie van uren is, ondanks de laatste wanhopige pogingen der gecon centreerde divisies, die tevergeefs trachten druk op de Italianen uit te oefenen. 9 Het D.N.B. meldt nog: Als het stormachtige oprukken van de Duitsche troepen door het bekken van Skoplje en voorbij de Vardar de gevechts- en krachtsprestaties van den Duitschen sol daat in het helderste licht stellen, dan vormt de aan de Grieksche grens bewerk stelligde doorbraak door de Metaxas-linie de Grieksche Maginot-linie een wa penfeit, dat met het oog op de moeilijkheid van de gegeven gevechtsopdracht, de sterk te van de vijandelijke fortificaties en de on begaanbaarheid van het terrein op één lijn gesteld kan worden met de grootste daden van de Duitsche troepen in de gedenkwaar dige bergveldtochten van den wereldoorlog. In jarenlangen arbeid is hier met ge bruikmaking van alle ervaringen uit den bergoorlog een verdediging§stelsel ontstaan, dat met alle aanvallen scheen te spotten. Tot op 2000 m. hoogte reikt deze gordel bergvestingen, die met krachtig versterkte bunkers, steunpunten en in de rotsen uitge hakte gevechtsstellingen is bezaaid. Door onderaardsche gangen verbonden holen en in de rotsen uitgehakte schachten, die tot tachtig treden diep onder den grond loopen, scheen de bezetting ook tegen het krachtig ste artillerievuur en de zwaarste bommen beveiligd. De officieele berichten over den opmarsch in Zuid-Slavië en Noord-Griekenland licht ten gisteren voor het eerst den sluier van geheimzinnigheid, die sedert het begin van den veldtocht in het Zuid-Oosten over de operaties der Duitsche troepen lag. In goed ingelichte Duitsche kringen verklaarde men, dat het opperbevel tijdens de veldtocht in Frankrijk het principe heeft aangenomen slechts volledige successen bekend te maken, als alle operaties ten einde zijn. In dit geval kan men nu reeds zeggen, dat de Zuidslavi- sche staat op zijn grondvesten schudt. Deze kringen erkenden, dat de Grieken met be- woriderenswaardigen heldenmoed strijden. „Iedere Duitsche soldaat zal gaarne de waarheid van het Grieksche communiqué bevestigen, waarin wordt gezegd, dat de Grieken hun land met heldenmoed ver dedigen". DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP BELGRADO. Over het effect der aanvallen van het Duitsche luchtwapen op militaire doelen in Belgrado, aldus een D.N.B.-bericht, wordt door bewoners van het Roemeensch-Zuid- slavische grensgebied gemeld, dat bij het vallen van de duisternis de gloed van reus achtige branden óp afstanden van 60 tot 70 km. zichtbaar was. Soms stegen enorme steekvlammen als bliksemstralen omhooog. Cart Bureau v. Pelt. Op afstanden van twee-en-half tot drie uur gaans was steeds weer het doffe'gedreun van zware ontploffingen te hooren geweest. AANVALLEN OP HONGARIJE. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Servische grenstroepen hebben, naar het Hongaarsch persbureau meldt, Dinsdag avond geprobeerd een overval op Hongaarsch gebied te doen bij Bardocomjor en Somo- gyud-Varhely ten Zuiden van Groot-Kaniz. De overval werd door de Hongaren afge slagen. Aan den Hongaarschen gezant is opge dragen scherp te protesteeren. Een nieuwe luchtaanval op Boedapest is door de Honga ren verijdeld. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt gemeld: Met betrekking tot de houding van Turkije tegenover de gebeurtenissen op den Balkan werd gisteren in antwoord op een vraag van buitenlandsche zijde in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Turkije zich in zijn besluiten door de eigen belangen schijnt te laten lei den. In de Duitsch-Turksche betrekkingen, zoo werd voorts van Duitsche zijde vastge steld, is geen verandering gekomen. President Roosevelt heeft aan koning Peter n van Zuid-Slavië een telegram ge zonden, waarin hij hem alle mogelijke ma- terieele hulp toezegt. Dit is reeds de tweede boodschap welke de president aan koning Peter sinds zijn troonsbestijging heeft doen toekomen. Bevoegde Amerikaansche economische kringen verklaren echter, dat de Ver. Sta ten ondanks het telegram van president Roosevelt aan koning Peter niet in staat zijn, Joego-Slavië eenige materieele hulp op het huidige oogenblik ter beschikking te stellen. Daarvoor maakt de Duitsche op marsch veel te snelle vorderingen. Alleen wanneer het het Joego-Slavische leger ge lukt, de Duitsche troepen minstens ver scheidene maanden tegen te houden, zou het wellicht mogelijk zijn, stukken geschut en machinegeweren van verouderd type, uit de voorraden van het Amerikaansche leger met de thans in Amerikaansche havens liggende Joego-Slavische vrachtschepen te verzenden. Maar ook deze wapens zouden als gevolg van de in de Ver. Staten toch al bestaande schaarschte aan oefenmate riaal voor het eigen leger moeilijk geleverd kunnen worden. Eventueel zouden daar nog eenige zendingen verbandmiddelen bijko men. (D.N.B.) ZES GENERAALS GEVANGEN GENOMEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de verove ring van Derna, dat pas na harden strijd onder bevel van luitenant-gene- raafl Rommel genomen werd, is ook EI Mechili, 80 kilometer,, ten Zuid-Westen van Derna, in de handen der Duitsche en Italiaansche troepen gevallen. Daar bij zijn zes generaals en twee Als gene raal fungeerende kolonels, alsmede ruim 2000 man vijandelijke troepen gevan gen genomen. Het buitgemaakte mate riaal is nog niet te overzien." De inneming van Derna kenmerkt de af metingen van de overwinning, die de Duitsch-Italiaansche troepen na hun ver rassenden aanval in de omstreken van el BregaAgedabia hebben bevochten. Eerst tijdens de onafgebroken achtervolging zijn de vruchten van deze overwinning Terijpt, van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Zaterdagmorgen De maan komt hedenavond op te 18.48 uur en gaat morgen ochtend onder te 6.47 uur; mor genavond komt zij op te 20.11 uur om Zaterdagochtend opi 7.18 uur onder te gaan. Het is dan Volle Maan. die een aantal belangrijke steunpunten vooral aan de kust van Cyrenaica in de macht van de Duitsch-Italiaansche leger- formaties heeft gebracht. Al moet ook op het Afrikaansche strijdtooneel anders dan in Europa met groote afstanden re kening gehouden worden, dan toont toch de in een week tijdens de achtervolging afgelegde afstand van 700 K.M., dat het Li- bysche front van het Engelsche Nijlleger uit zijn voegen is geraakt. Ook de Engel sche berichten laten doorschemeren hoe verrassend deze krachtige aanval het Nijl leger heeft getroffen. De prestaties van de DuitschItaliaansche troepen in Noord- Afrika zijn boven allen lof verheven. Ook het Duitsche -luchtwapen heeft dapper mee geholpen. Talrijke bommen die in Engel- sche kolonnes ontploften, hebben de vijan delijke strijdkrachten uiteengedreven. De uitwerking van deze bommen werd nog ver hoogd door de stormachtige aanvallen van de Duitsche jagers, die zich in scheervlucht op de uiteenstuivende vijandelijke afdee lingen stortten en deze onder mitrailleur- en geschutvuur bedolven. (D.N.B.) In verband .net herhaalde geruchten, dat de regeering der V. S. het voornemen zou hebben in den een of anderen vormde in Noord-Amerikaansche havens liggende Deensche schepen over te nemen, heeft de Deensche regeering haar gezant in Was hington opdracht gegeven tegenover de Amerikaansche regeering vast te stellen: 1. Dat het volgens de Deensche wet aan reeders verboden is om zonder toestem ming van de Deensche regeering schepen onder Deensche vlag te verkoopen of te verhuren 2. Dat een toestemming van de Deensche regeering tot verkoop of verhuur van de in de Amerikaansche havens liggende Deen sche schepen niet kan worden verwacht; 3. Dat de betrokken reeders zelf de be trokken schepen niet wenschen te verkoo pen of te verhuren, doch integendeel den wensch hebben ze te laten liggen in Noord- Amerikaansehe havens. De Deensche gezant had opdracht aan deze verklaring toe te voegen,-dat de Deen sche regeering er van uit ging, dat de Ame rikaansche regeering het duidelijke, 'van Deensche zijde ingenomen standpunt niet over het hoofd zou zien. De gezant moest ten slotte verklaren, dat de Deensche re geering van te voren een beslist protest moest indienen tegen iederen stap der Ver. StateD, welke in strijd met het volken recht zou neerkomen op een overnemen der Deensche schepen in eigendom of een gebruiken door de Ver. Staten. (D.N.B.) Matsoeoka heeft opnieuw drie uur met Molotof geconfereerd. Het was het tweede onderhoud. Molotof heeft later een diner aangeboden, waarna Matsoeoka naar Le ningrad is vertrokken. Het A.NT. meldt uit Berlijn: Naar in politieke kringen alhier verno men wordt, heeft de Sovjet-ambassadeur te Berlijn, Dekanosow, Dinsdag een bezoek gebracht aan het rijksministerie van bui tenlandsche zaken. Naar men in de Wil- helmstrasse hierover verklaart, betrof dit bezoek een gewone bespreking met den staatssecretaris in het rijksministerie van buitenlandsche zaken. Morgen, Goede Vrijdag, zal ons Blad niet, verschijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Leiden voert den productieslag (3de Blad). Buitenland Groote Duitsche successen op den Balkan (lste Blad). Een verklaring van Churchill in het Brit sche Lagerhuis (3de Blad). Verdere publicaties uit het Duitsche Wit boek (3de Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN** EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1